PDA

View Full Version : TDM 900 vs CBF1000 vs BANDIT 1250



kostasmms
11/05/2009, 22:16
TDM 900 vs CBF1000 vs BANDIT 1250

Παιδιά όπως λέει και το θέμα... θα ήθελα την γνώμη σας ανάμεσα σε αυτές τις 3 μοτο.Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το V Strom 650 με μια εκ των τριών.Εμφανισιακά μου αρέσουν και οι τρεις και δεδομένου οτι είναι γυρω στα 9000€ όλες δεν μπορώ να καταλήξω.Θα ήθελα την γνώμη κυρίως των κατόχων των παραπάνω μοντέλων.Θέλω να κάνω άνετα και σχετικά γρήγορα ταξιδάκια με 2 άτομα και βαλίτσες και επίσης για την καθημερινή κίνηση μέσα στην πόλη και γύρω απο αυτή για τις δουλείες μου.
Θέλω επιτέλους να πάψω να αλλάζω μηχανές :D
Και θέλω αυτή που θα πάρω τώρα να την κρατήσω τουλάχιστον μια 3 ετία!!

jorgevaldano
11/05/2009, 22:22
μια από τις δύο πρώτες, η τρίτη παραείναι βαριά για πόλη

και με ΑΒΣ οπωσδήποτε

Sapadak
11/05/2009, 22:25
Bandit GT


Για μεσα στη πολη θα σε βολεψει καλυτερα το tdm βεβαια


163461

kostasmms
11/05/2009, 22:28
ξέχασα να σημειώσω οτι όποιαδήποτε επιλέξω θα εχει απαραίτητα ABS
Επίσης έχω την εντύπωση οτι δεν εισάγεται η εκδοση Gt του Bandit στην Ελλάδα.

kostasmms
11/05/2009, 23:21
κανείς αλλος??

Road67
11/05/2009, 23:28
Το πιο ιδανικό (αν μπορεί να ειπωθεί κάτι τέτοιο για τα τρία γομάρια :D ) για ενδοαστική μετακίνηση είναι δαγκωτό το cbf. Σε ταξίδι είναι καλό αλλά αδιάφορο. Κατ' εμέ και το TDM είναι αδιάφορο και χιλιοφορεμένο πουκάμισο. Για το Bandit δεν ξέρω κάτι πέρα απ' το ότι είναι πολύ όμορφο.
Από εκεί και πέρα μιλώντας γενικά χωρίς να τα καβαλήσεις εν στάσει και να τα κάνεις τουλάχιστον ένα test ride δεν έχει νόημα να συζητάμε.

kostasmms
11/05/2009, 23:33
Τα έχω οδηγήσει και τα 3.
10 Λέπτα το καθένα.Μου άρεσαν εξίσου,αλλα δεν κατάφερα να καταλάβω και πολλά.Για αυτό θέλω να ακούσω τα συν και τα πλήν απο τους κατόχους για να καταλήξω.Μονος μου δεν μπορω!!Σε αίσθηση,το TDM ήταν το πιο ευκολοδήγητο και ευέλικτο αλλα ήταν κα το μικρότερο,οπότε λογικό

npat
11/05/2009, 23:55
Καλά το TDM το ξεχνάς... μην τα ξαναλέμε.

Το Bandit και το CBF είναι πάνω-κάτω τα ίδια, με τη διαφορά ότι το ένα είναι Honda.

Άρα το CBF.

:wave2:

golis
12/05/2009, 07:55
Το CBF είναι πολύ καλά ζυγισμένο για τα κιλά του πάντα.Επίσης τραβάει απο παντού.Η προστασία απο αέρα θα μπορούσε να είναι καλύτερη.
ABS-CBS στο CBF 1000 λειτουργούν άψογα.
Στην πόλη ζεσταίνεται εύκολα και τα καλάμια σου την ακούν.Είναι σχετικά εύελικτο εντός πόλης.

Το ΤΔΜ έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση απο τα άλλα 2.Τπτ άλλο.

Ο ληστής έχει προστασία απο αέρα,
έχει ροπή αλλά δεν μ αρέσει η γεωμετρία του σε σχέση με το cbf.
Δεν είναι εύκολο να κουμαντάρεις τα 250+ κιλά του στη πόλη...
Το abs του είναι κατώτερο σε αίσθηση στο χέρι σου σε σχέση με του cbf.

Εάν κινείσαι μέσα στην πόλη όποιο και να διαλέξεις θα σου πρότεινα να το άφηνες στο γκαράζ και να πάρεις σκούτερ/παπί για κάθε μέρα.


προσωπική μου γνώμη.
:beer:

nikonian
12/05/2009, 10:02
διάβασα πρόσφατα συγκριτικό σε αγγλικό περιοδικό, για τα δυο τελευταία.

Παραμιλάγανε οι εγγλεζάρες με το CBF. Δεν το περίμεναν τόσο καλό.

jorgevaldano
12/05/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis

Το ΤΔΜ έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση απο τα άλλα 2.Τπτ άλλο.


επίσης είναι το ελαφρύτερο

και έχει την καλύτερη αντιπροσωπεία στο ελάντα

kostasmms
12/05/2009, 10:32
και εγώ πιο πολύ στο TDM κλείνω αλλα με προβληματίζει το αν είναι τόσο ταξιδιάρικο όσο θέλω..

PortisHead
12/05/2009, 10:34
Εισαι γεννημενος TDMας.
Ειχα TDM ,εχω Bandit.
Σαν το TDM.....κανενα.

Στα test ride.....οπωσδηποτε και το ετερον ημιση....αλλιως ειναι μισο test ride.

:wave2:

golis
12/05/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Εισαι γεννημενος TDMας.
Ειχα TDM ,εχω Bandit.
Σαν το TDM.....κανενα.
Στα test ride.....οπωσδηποτε και το ετερον ημιση....αλλιως ειναι μισο test ride.
:wave2:

Πούλα του τον ληστή να φτιαχτείτε και οι δύο σας !!! :smokin:

TheFace
12/05/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
και εγώ πιο πολύ στο TDM κλείνω αλλα με προβληματίζει το αν είναι τόσο ταξιδιάρικο όσο θέλω..

Να μην σε προβληματιζει καθολου... :D

dimdil
13/05/2009, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Καλά το TDM το ξεχνάς... μην τα ξαναλέμε.

Το Bandit και το CBF είναι πάνω-κάτω τα ίδια, με τη διαφορά ότι το ένα είναι Honda.

Άρα το CBF.

:wave2:


+650
:sun:

TheFace
13/05/2009, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
επίσης είναι το ελαφρύτερο

και έχει την καλύτερη αντιπροσωπεία στο ελάντα

και κατι αλλο πολυ σημαντικο επισης... το πουλας ΕΧΘΕΣ αν θελεις και εχει την καλυτερη αξια μεταπωλησης απο τα αλλα :winka:

ΥΓ. Με τα υπολοιπα 2 (ειδικα το CBF) εχε stand-by και κουμπαρο γιατι παιζει και να τα παντρεφτεις στο τελος...:D

el_hymador
13/05/2009, 23:53
CBF 1000 φυσικα!!

το Bandit ειναι πολυ πιο βαρυ και στα χαρτια και σαν αισθηση και ταιριαζει καλυτερα σε χαλαρες τουριστικες καταστασεις

το TDM ειναι...TDM... :rolleyes:

amyroukai
15/05/2009, 11:03
To TDM είναι αξιόλογη μοτοσικλέτα, αλλά δεν είναι καλύτερο από το Vstrom και από τα άλλα δύο. Σημαντικά πιο αργό και καμία σχέση στο δρόμο.
Μεταξύ των 2 άλλων το Bandit είναι πιο γρήγορο και κινείται πιο άνετα 2κάβαλο λόγω απόδοσης κινητήρα αλλά το CBF λένε ότι είναι πιο "σπορτίφ" και ανάλαφρο στο δρόμο. Οπότε.... Αν είσαι "στριφτερός" το CBF έχει ένα μικρό πλεονέκτημα, αν θέλεις άνεση και χαλαρή μετακίνηση, πάρε το Bandit. Οι διαφορές τους δεν είναι και τόοοοσο μεγάλες πάντως. Όποιο και να πάρεις θα το χαρείς, οπότε ψώνισε με το πιο καλό κριτήριο: Τι σου αρέσει να βλέπεις στο γκαράζ σου;

costas81
29/05/2009, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
To TDM είναι αξιόλογη μοτοσικλέτα, αλλά δεν είναι καλύτερο από το Vstrom και από τα άλλα δύο. Σημαντικά πιο αργό και καμία σχέση στο δρόμο.
Μεταξύ των 2 άλλων το Bandit είναι πιο γρήγορο και κινείται πιο άνετα 2κάβαλο λόγω απόδοσης κινητήρα αλλά το CBF λένε ότι είναι πιο "σπορτίφ" και ανάλαφρο στο δρόμο. Οπότε.... Αν είσαι "στριφτερός" το CBF έχει ένα μικρό πλεονέκτημα, αν θέλεις άνεση και χαλαρή μετακίνηση, πάρε το Bandit. Οι διαφορές τους δεν είναι και τόοοοσο μεγάλες πάντως. Όποιο και να πάρεις θα το χαρείς, οπότε ψώνισε με το πιο καλό κριτήριο: Τι σου αρέσει να βλέπεις στο γκαράζ σου;



ego eipidei eixa vstrom kai mazi tou eixa kanei 50.000 se dio xronia.... kai tora exo tdm abs montelo 08 tha sou po oti to tdm einai poli kalitero mixanaki!! Se aisthisi...se frena... se omorfia... se ola mou aresei pio poli apo to vstrom!
Mazi tou niotho pio sigouria se kathe strofi...se kathe taksidi...kai eidika sto frenarisma!

Mesa stin kinisi den me provlimatizei katholou!! Einai efkolo kai aneto(etsi to niotho ego)...mono pou mesa stin omonia tha zestathei ligo to kalokairi alla fisiko gia 900 kivika mixani...kai otan leo tha zestathei tha akouseis ta vidilater.

Ta alla dio den ta exo odigisei kai den mporo na exo gnomi...alla apo to tdm eimai efxaristimenos!!

Simfono me to teleftaio...ti sou aresei na odigas kai na vlepeis mesa sto garaz sou!!


:wave2:

kostasmms
29/05/2009, 15:45
Τελικα παιδια εδω και λιγες μέρες πήρα το TDM900 και είμαι πάααααααααρα πολυ ευχαριστημένος!!!!!!
Αρκετό γκάζι,πολυ ροπή,άριστα φρένα και οδική συμπεριφορά!!
Πολύ μπροστα απο V Strom που είχα

PortisHead
29/05/2009, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
Τελικα παιδια εδω και λιγες μέρες πήρα το TDM900 και είμαι πάααααααααρα πολυ ευχαριστημένος!!!!!!
Αρκετό γκάζι,πολυ ροπή,άριστα φρένα και οδική συμπεριφορά!!
Πολύ μπροστα απο V Strom που είχα

Δεν θα το μετανιωσεις ποτε !
Καλους δρομους να εχεις !!!
:beer:

supertp
31/07/2009, 06:52
Καλοτάξιδο και από μένα.

Μία συμβουλή μόνο : Να το φυλάς καλά.

Είχα το TDM900 μοντ. 2007 και μου το φάγανε από το πάρκινγκ του σπιτιού. Κόψανε αλυσίδα, συναγερμό και φώτα πολυκατοικίας.

Ένας βασικός λόγος που πήρα το Bandit 1250 είναι ότι δεν πουλάει πολύ στην Ελλάδα οπότε (πιστεύω) δεν έχει και τόσο πολύ ζήτηση για ανταλλακτικά ώστε να το φάνε εύκολα (σε αντίθεση με TDM και Vstrom Που έχουν γίνει τσίχλα).

Ο άλλος λόγος είναι ότι είναι πιο φθηνό και πιο ροπιάρικο από τα άλλα δυο (TDM και CBF), και βάσει αυτού better value for money. Και είναι και made in Japan!!!!

Και νομίζω πως είναι και πιο όμορφο από το CBF (αλλά όχι από το TDM, το ξέρω :)

Το CBF το είχα οδηγήσει πριν παρω το TDM. Δε θυμάμαι όμως λεπτομέρειες οπότε δεν μπορώ να κρίνω.

Βέβαια σε οδηγική συμπεριφορά μέρα με νύχτα σε σχέση με TDM (πολύ καλύτερο το Bandit εννοώ),

Όντως μέσα στην πόλη δεν είναι ποδήλατο, αλλά ... συνήθειο είναι.

Η απόσταση που κάνω είναι Β.Π. προς Ν.Π. καθημερινά και δεν έχω πρόβλημα.

Αυτά.

kostasmms
31/07/2009, 08:37
Τελικά έδωσα και το TDM για διάφορους λόγους και πήρα ενα καινούριο Bandit 1250 και σώθηκα.Συμφωνώ μαζί σου σε όσα είπες!

supertp
31/07/2009, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
Τελικά έδωσα και το TDM για διάφορους λόγους και πήρα ενα καινούριο Bandit 1250 και σώθηκα.Συμφωνώ μαζί σου σε όσα είπες!

Σώπα ρε μεγάλε! Τόσο πολύ επιρροή ασκεί ο λόγος μου; Ποιος είμαι, ο The Doctor?
:)

Καλά πως κι έτσι?

Γυναίκα μυρίζομαι να έκανε τη δουλειά! Δεν της άρεσε? :)

kostasmms
01/08/2009, 13:18
οχι ρε συ.Με την γυναίκα όλα οκ.Απλα είχα στο μυαλό μου το Bandit εξ αρχης,Βρηκα και καλή τιμη να δώσω το TDM και το κανα χωρις πολλά πολλά!

GiannisX
28/09/2009, 16:31
Παιδιά πριν από μερικές μέρες πήρα κ εγώ το καινούργιο μου Bandit 1250 SA. Πρώτες εντυπώσεις : Απίστευτη ροπή, μιλάμε οτι από τις 3000 και πάνω τραβάει βουνό με οποιαδήποτε ταχύτητα και ανεβάζει χιλιόμετρα άμεσα!! Ο κινητήρας δουλεύει χωρίς κραδασμούς, είναι αθόρυβος, με αποτέλεσμα παρασυρόμενος από το απαλό σφύριγμα της εξάτμισης να πηγαίνεις με πρισσότερα απ' όσα νομίζεις. Εξαιρετική συμπεριφορά σε ανοιχτό δρόμο, ικανοποιητική σε κλειστό επαρχιακό δίκτυο και πόλη. Προστασία από το φαίριγκ ικανοποιητική, αλλά μόνο για το σώμα. Για μεγάλα ταξίδια μάλλον θα χρειαστεί μια αftermarket μεγαλύτερη ζελατίνα που να στέλνει τον αέρα πάνω από το κράνος.
Με λίγα λόγια εχω ξετρελαθεί με το καινούργιο μωρό !!!!