PDA

View Full Version : Τρακαρισμα κ στραβο πλαισιο.



Kaloston
12/05/2009, 03:10
Ερωτησεις ασχετου. Επεσα με 30 χλμ σε ενα αμαξι κ στραβωσε η ζαντα κ οι μπουκαλες.
Δεν ηταν δυνατο χτυπημα κ δεν φαινετε αν εχει στραβωσει ο σκελετος.
1. Πως μπορω να δω αν εχει στραβωσει το πλαισιο?
2. Ενας εμπειρος μαστορας το καταλαβαινει με το ματι η χρειαζεται οπωσδηποτε να μπει σε καλυμπρα κ να μετρηθει?
3. Για να μπει σε καλυμπρα για να μετρηθει τι πρεπει να λυθει απο τη μηχανη στη συγκεκριμενη περιπτωση? Μονο το μπροστινο το οποιο εχει στραβωσει η θελει κ αλλα λυσιματα οπως κατεβασμα μοτερ, βγαλσιμο πλαστικων κ τετοια?
4. Ποιο ειναι το κοστος μετρησης κ ισιωματος του σκελετου (αν χρειαζεται)?
5. Η τιμονοπλακα φαινετε αν εχει στραβωσει η θελει το εμπειρο ματι του μαστορα?
6. Εχετε να μου προτινετε καποιο καλο μαστορα που να εχει καλυμπρα?

Kaloston
12/05/2009, 09:01
Ξερεις κανεις να με βοηθησει με τις απορεις που εχω?

McTalas
12/05/2009, 10:27
χωρις να μας πεις τι μιχανακι ειναι, απο πια περιοχη εισαι κτλ. δεν νομιζω να μπορει καποιος να σε βοηθησει, απο την αλλη αν υπαρχει καποιος τοτε σθγουρα θα σου απαντισει,
οπως επισεις να πας σε ενα εξουσιοδοτιμενο, εκει σιγουρα θα ξερουν.

Kaloston
12/05/2009, 11:07
Ειναι KAWASAKI Z 750 2007 μοντελο.
Το εχω σε συνεργειο κ ο μαστορας μου ειπε οτι εχει παρει λιγο (2-3 μοιρες για την ακριβεια).
Επειδη δεν εμπιστευομαι κανεναν ομως ρωταω τα παρακατω για να μην καταλαβω εκ των υστερων οτι με επιασε κοροιδο.

SeNNinhA
12/05/2009, 12:12
Αν δεν πας σε καλύμπρα δεν ξέρεις σίγουρα τι γίνεται.

Για τα υπόλοιπα πάρε ενα τηλέφωνο σε καλύμπρα και ρώτησε να σου πούνε υπέυθυνα.

idi
12/05/2009, 13:11
αν στραβωσαν οι μπουκαλες και η ζαντα δεν ειναι απαραιτητο να πηρε και το πλαισιο.... δινω ενα 95% οτι το πλαισιο ειναι μια χαρα

anyway τα καλα νεα ειναι οτι ειναι ατσαλινο.... και στη περιπτωση αυτη ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ:beer: :beer: :beer: :beer:

Kaloston
12/05/2009, 16:29
Thanks idi.
Κανενας αλλος να λυσει τις αποριες μου?

Kaloston
18/05/2009, 16:29
Ξερει απο καλυμπρες κανεις????????????

camen
18/05/2009, 16:36
Tι ακριβως θες να ξερει?!:confused:
Καποιον μαστορα?!:look:

Kaloston
18/05/2009, 16:37
Δες τις ερωτησεις στην αρχη...

camen
18/05/2009, 16:42
Απαντωντας σχεδον σε ολες τις αποριες σου για να κανεις σωστη δουλεια το μηχανακι πρεπει να μπει σε καλυμπρα οπωσδηποτε!!!
Με το ματι μετρας ποσα μακαρονια να βαλεις οχι αν εχει παρει σκελετος...:winka:
Εκτος και εχει γινει σαν οχταρι!!!

Μαστορα Αθηνα δεν ξερω...
Τι πρεπει να βγει δεν ξερω αλλα θα στο πει ο μαστορας...
:wave2:

Kaloston
18/05/2009, 16:46
Αυτο ειναι το θεμα ρε παιδες. Θελω να μαθω τι παιζει γιατι φοβαμε μη με κοροιδεψει ο μαστορας.
Αλιως ειναι αν μου πειτε 5 πραγματα να εχω στο νου μου κ αλιως αν παω ετσι ασχετος.

jfx
18/05/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Ξερει απο καλυμπρες κανεις????????????


λοιπον , ο παρακατω ειναι γνωστός καλυμπρας στην αθήνα (για μοτοσυκλετες).

Παρτον τηλεφωνο ή περνα απο κει και ρωτα τον για να εισαι σίγουρος.

Παντως για να μετρηθεί το πλαίσιο, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θελει οχι μονο κατεβασμα το μοτερ, αλλά γδύσιμο από ότι εχει απανω του το μηχανακιο, δηλαδη να μεινει μονο πλαισιο και υποπλαισιο για να μπει καλύμπρα.

--------------------------------
Δημήτρης Ν.Παπουτσάς

Ευθυγραμμίσεις μοτοσυκλετών με καλίμπρα
Δομοκού 26, πλατεία Αττικής , 10440 Αθήνα.
Τηλ.:210 88.29.121 - fax: 210 88.35.136
www.papoutsas.gr
-------------------------------

α, και που'σαι, το μάτι του μαστορα βλεπει οτι και το δικό σου, δλδ θα δει καμια μικρορωγμή, κανενα μικρο βαθουλωματακι που εγινε απο τη στούκα.Δεν θα δει αμα στραβωσε κατά κάποια χιλιοστα.
Ετσι γλυτώνεις τα εξοδα της καλίμπρας, αφου αμα εχει τετοιου ειδους σημαδι, παει για πεταμα, χωρις να περασει απο καλίμπρα.
γι αυτο και πριν το βαλεις καλίμπρα, σκανάρησέ το όλο πολύ προσεκτικά, σιγα σιγα,
με το μάτι, για καποια μικρή ρωγμή ή καποιο τετοιου ειδους σημάδι (κυρίως κοίτα στην περιοχή του λαιμού).

banditgr
18/05/2009, 17:46
yparxoun mhxanhmata (nai kai sthn ellada) pou exoun oi kalimprades kai metrane thn moto opos einai.Einai arketa e3eligmena,kai xrhsimopoioun ypologisth kai ena arthtroto mpratso pou metraei diafora shmeia sthn moto afou ayth katsei se ena sygkekrimeno vivlio..to mhxanhma exei sth database tou oles tis metrhseis pou prepei na exei mia nea moto kai sygkrinei.Den 3erw sygkekrimena pou ...se moto periodika sigoura tha exoun diafhmhseis

irinia
18/05/2009, 17:57
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ..........


Άν στραβώσει ό σκελετός σας καί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ άλουμινένιος........

ΜΗ ΠΕΤΑΞΕΤΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΑΣ.........!!!!

Μέ ένα τέτοιο μηχανάκι έκανα τό γύρο τής Έλλάδας πρίν πολλά-πολλά χρόνια

Μέ ένα μηχανάκι πού είχε μπεί στήν καλίμπρα τό 1982...!!!

Πώς τό βάλαμε τότε στήν καλίμπρα..??

Λύσαμε ούρά καί λαιμό καί τό μοτέρ ΔΕΝ κατέβηκε..!!

Άπό λαιμό μέχρι ύποπλαίσιο........έτσι τά φτιάχναν τότε........

Τώρα..........ΣΠΑΝΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.........ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΚΑ....!!!!! :rotflmao:

Φαντάζομαι πώς οί καλίμπρες σήμερα είναι πολύ πιό σύγχρονες...!!!

Ούτε τράβαγε ούτε τίποτε.........μόνο έγώ τό τράβαγα στά όρη καί τ'άγρια βουνά

Γιαμάχα Σέγκα 750 μπορντώ γιά τούς παλιούς..........

Τό κράτησα 2 χρόνια μέ φτιαγμένο πλαίσιο καί μετά τό έδωσα.

Νομίζω ότι άκόμα τριγυρνάει κάπου στήν Θεσσαλονίκη......





:wave2:

T.R.E
18/05/2009, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
yparxoun mhxanhmata (nai kai sthn ellada) pou exoun oi kalimprades kai metrane thn moto opos einai.Einai arketa e3eligmena,kai xrhsimopoioun ypologisth kai ena arthtroto mpratso pou metraei diafora shmeia sthn moto afou ayth katsei se ena sygkekrimeno vivlio..to mhxanhma exei sth database tou oles tis metrhseis pou prepei na exei mia nea moto kai sygkrinei.Den 3erw sygkekrimena pou ...se moto periodika sigoura tha exoun diafhmhseis


Έχω μετρήσει το δικό μου στην Πανελλήνια στην Θάσο,το παλικάρι είναι απο Θεσσαλονίκη και μετρούσε δωρεάν τα μηχανάκια εκεί για διαφήμιση. Το μηχάνημα είναι όπως το είπε και ο φίλος από πάνω με αρθωτά μπράτσα και δεν χρειάστηκε να βγάλω τίποτα απ΄την μηχανή...Πήρε μετρήσεις από άξονα ψαλιδιού,απ'την τρύπα του λαιμού στην κάτω τιμονόπλακα,βάση μοτέρ και κάποιο άλλο σημείο που δεν θυμάμαι,όλα εύκολα και γρήγορα...

Τελικά μου λέει έχεις πρόβλημα φίλε και μου κόπηκαν τα πόδια... :sad: Η μηχανή σου είναι σηκωμένη στοπίσω μέρος...Μου ήρθε να τον χτυπήσω...:D :D :D

Kaloston
18/05/2009, 19:42
Δηλαδη για να μετρησει να δει αν ειναι στραβο (οχι για να το ισιωσει σε περιπτωση που ειναι) δε χρειαζεται να βγει τιποτα απο τη μηχανη? Αν ειναι ετσι τοτε ενταξει γιατι γλιτωνεις το λυσιμο σε πρωτη φαση. Το μπροστινο ειναι για αλαγμα ετσι κ αλιως. Εγω μενω Αθηνα. Ξερει κανεις που εχει τετοια καλυμπρα εδω να παω να ρωτησω?

RideFree
22/06/2009, 14:07
Κανένας άλλος που να κάνει ευθυγραμμίσεις Αθήνα; Πήγα το δικό μου στον Παπουτσά, αλλά μου φάνηκε ακριβός.. 250? για ευθυγράμμιση του μπροστινού τροχού (150 η καλύμπρα νομίζω, 100 λύσιμο-δέσιμο).

Ενημερωτικά, το κοίταξε με το μάτι και όντως το αριστερό πιρούνι είχε μεγαλύτερη κλίση από το δεξιό. Πλαίσιο φυσικά δεν κοίταξε, μου είπε απλά πως αν δε με τραβάει (αν δεν έχω τα χέρια στο τιμόνι), δεν έχει νόημα να μπω σε τέτοια διαδικασία.

george72
22/06/2009, 14:10
ο παπουτσας ειναι λιγο ακριβος αλλα η δουλεια του ειναι εγγυηση!!!

:wave2:

RideFree
22/06/2009, 20:20
Ναι αλλά είναι λογική η τιμή ή είναι τσιμπημένη; Αν αλλού είναι 220-230, εντάξει θα προτιμήσω αυτόν, αλλά αν η διαφορά είναι μεγάλη θα προτιμήσω άλλον (service, τράκες, ασφάλειες, δόσεις, πέσανε όλα μαζί :()

mivvo
26/06/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από george72
ο παπουτσας ειναι λιγο ακριβος αλλα η δουλεια του ειναι εγγυηση!!!

:wave2:

Ειναι πολυ καλος ο Παπουτσας,συμφωνω με τον φιλο!

OldMan
26/06/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
sthn moto afou ayth katsei se ena sygkekrimeno vivlio..
Η μοτό να κάτσει στο βιβλίο ..??? :look:



(έχω ακούσει για περίεργα βίτσια, αλλά αυτό ...) :eyepop:

banditgr
26/06/2009, 13:44
xaxa nai kai egw twra eida ti egrapsa...hthela na grapsw shmeio,alla malon kati allo skeftomoun otan egrafa!

Tpap
26/06/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Ερωτησεις ασχετου. Επεσα με 30 χλμ σε ενα αμαξι κ στραβωσε η ζαντα κ οι μπουκαλες.
Δεν ηταν δυνατο χτυπημα κ δεν φαινετε αν εχει στραβωσει ο σκελετος.
1. Πως μπορω να δω αν εχει στραβωσει το πλαισιο?
2. Ενας εμπειρος μαστορας το καταλαβαινει με το ματι η χρειαζεται οπωσδηποτε να μπει σε καλυμπρα κ να μετρηθει?
3. Για να μπει σε καλυμπρα για να μετρηθει τι πρεπει να λυθει απο τη μηχανη στη συγκεκριμενη περιπτωση? Μονο το μπροστινο το οποιο εχει στραβωσει η θελει κ αλλα λυσιματα οπως κατεβασμα μοτερ, βγαλσιμο πλαστικων κ τετοια?
4. Ποιο ειναι το κοστος μετρησης κ ισιωματος του σκελετου (αν χρειαζεται)?
5. Η τιμονοπλακα φαινετε αν εχει στραβωσει η θελει το εμπειρο ματι του μαστορα?
6. Εχετε να μου προτινετε καποιο καλο μαστορα που να εχει καλυμπρα?

πάμε:

1. Άν είναι εμφανές το στράβωμα μπορείς να το δείς. Άν είναι μικρής έκτασης, όχι.
2. Είτε το αντιληφθεί με το μάτι είτε όχι, πάλι θα αναρτηθεί σε καλύμπρα για να έλθει.
3. Για να μετρηθεί δεν χρειάζεται να βγεί από το μηχανάκι, για να ισιώσει, ναί.
4. Εξαρτάται από την μηχανή και το όγκο εργασίας για να επανέλθει.
5. Μετρώνται όλα. Όποιος εμπιστεύεται το μάτι του, μην τον εμπιστευτείς εσύ.
6. Όχι.

sakis67
27/06/2009, 10:04
εντελως απιθανο να εχει στραβωσει με 30 χλμ τρακαρισμα το πλαισιο ακομα ακομα και σε τοιχο να πεσεις