PDA

View Full Version : Βελτιωσεις - "Μαζεματα"



crs-k
08/04/2005, 18:34
Επ' ευκαιρια του service ...
Το συμαζεψα το μωρο μου ...

Βαλβιδες.
Καθαρισμα καρμπυρατερ.

Το K&N φιλτρο το καθαρισα και το λαδωσα εγω ...
Και σε συνεργασια με την Remus, κανει διαφορα!

Σωληνακια υψηλης μπρος πισω, καταργοντας τον μπροστινο κατανεμητη, κατευθειαν απο την τρομπα με διπλη βιδα!

Μπουζι Ιριδιου (υπαρχει και περιπτωση να μου εχει βαλει πλατινα ο παπαρας)!
Κανουν διαφορα και φαινεται!

Προσοχη!
Με τον καιρο (και τις θερμοκρασιες) ξεραινονται οι δυο εισαγωγες των καρμπυρατερ.
Ο σφιγκτηρας τους ειναι με αποστατη, για να ΜΗΝ σφιγκονται περισσοτερο απο οσο πρεπει.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα (οταν ξεραθουν) να υπαρχουν διαροες και εισροφηση αερα.
Αλλαγμα με καινουργιες (ειναι και πιο ενισχυμενες) που τζουζουν λιγακι (48 ευρα η μια).


Παντως ο συνεργατζης ψιλοτρελλαθηκε, μιας και απο τις εκατονταδες Αφρικες που εχουν περασει απο τα χερια του, δεν ειχε ξαναδει τετοια αποδοση, και το εκανε συνεχεια βολτες για ξεκαβλωμα!

:lol: :rotflmao: :lol:


Με λιγα λογια ....

Σας παταω ΟΛΟΥΣ!

:lol: :rotflmao: :lol:

nikoskkk
08/04/2005, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Με λιγα λογια ....

Σας παταω ΟΛΟΥΣ!

:lol: :rotflmao: :lol:



Και μετά θα μου βάζετε χέρι γιατί κολλάω από πίσω σου!!!:D :D :D :D


Πες τέτοια να δούμε πως θα ανέβουμε λίμνη:winka: :winka:

mixanobio$
11/04/2005, 15:44
kalhspera file...
Den exw katalabei giati h mixani sou paei pio grhgora... epeidh exeis balei k&n filtro? kai epeidh allajes bouzia iridioy? :o

Pes mou alh8eia ebales solinakia upsilis... Pws pianoun twra ta frena kala? kalhtera apo prin? Ton katanemiti giati ton afereses? Pisw xreiazetai na baleis upsilis? den sou frakari to freno?

Ayta! :)
Euxaristw!

Y.G Telika ta Africa Twin einai made in Spain? ;h made in Japan? :)
pws mporw na jerw pou exei ftiaxtei h mixani mou? Giati o Filos apo Norway leei oti h Africa (oi kainourgies) Den einai ejolokrirou JAPAN.... anyway perimenw apanthseis! :)

crs-k
11/04/2005, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$
kalhspera file...
Den exw katalabei giati h mixani sou paei pio grhgora... epeidh exeis balei k&n filtro? kai epeidh allajes bouzia iridioy? :o

Pes mou alh8eia ebales solinakia upsilis... Pws pianoun twra ta frena kala? kalhtera apo prin? Ton katanemiti giati ton afereses? Pisw xreiazetai na baleis upsilis? den sou frakari to freno?

Ayta! :)
Euxaristw!

Y.G Telika ta Africa Twin einai made in Spain? ;h made in Japan? :)
pws mporw na jerw pou exei ftiaxtei h mixani mou? Giati o Filos apo Norway leei oti h Africa (oi kainourgies) Den einai ejolokrirou JAPAN.... anyway perimenw apanthseis! :)

Θα αναγκαστω να ξαναγραψω τα ιδια με το 1ο ποστ για να σου απαντησω ... :wacko:

Ναι!
Η Remus του δινει 4 γαϊδουρακια, αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι ελευθερωνεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το μηχανακι στις χαμηλομεσαιες!
Το Κ&Ν την βοηθαει παρα πολυ (δεν ξερω ποσο ακριβως) μιας κι αναπνεει πολυ καλυτερα!

Τα ιριδιου κανουν διαφορα.

Αλλα η αντικατασταση των ξεραμενων εισαγωγων πρεπει να εκανε την μεγαλυτερη διαφορα ...

Υψηλης εβαλα και πισω και φυσικα και ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα.
Ισα-ισα που εχεις πολυ καλυτερη αισθηση του φρενου και κερδιζεις και καποια μετρα απο εκεινα τα δεκατα του δευτερολεπτου, που "φουσκωνουν" τα απλα σωληνακια!
Για την τοποθετηση τους ξηλωνεις τον μπροστινο κατανεμητη και τα πιανεις ανεξαρτητα και τα δυο, με διπλη βιδα, απο την τρομπα κατευθειαν.

Απο το RD07 και μετα νομιζω οτι ειναι made in Spain, χωρις να 'μαι σιγουρος ...

Ελπιζω να βοηθησα σε κατι ... :wave2:

Africa GM
13/04/2005, 16:25
Geia sas paidia,
apo veltioseis den ksero akoma... Tha to skefto otan mou perisepsoun merika eyropoula....
Pantos ego agorasa to Africa mou to 2001 kai htan made in japan
Opos kai ta prota varadero
Meta omos to Varadero me to Transalp pigane Spain
To africa paremine ligo akoma Japan kai isos na stamatise kai ekei.

Toulaxiston etsi mou ta eipane!!!!

free rider
13/04/2005, 16:48
εγω πάντως.....

χαίρομαι να ακούω για ανθρώπους που μαστορεύουν τα μηχανάκια τους...

αντε Χρηστάρα..

την επόμενη φορά να κάμνουμεν μια συναντησούλασ να φροντίσουμε τα κουκλιά μας...


:beer: :beer: :beer:

free rider
13/04/2005, 16:48
κανένα νέο για το Γερμανικό κίτ της άφρικα?

africa_t
25/05/2005, 15:01
ρε συ Μονολυκε πες μας αν εχεις αλλαξει και ζιγκλερ και τα ιριδιου τι τυπος ειναι?

crs-k
25/05/2005, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από africa_t
ρε συ Μονολυκε πες μας αν εχεις αλλαξει και ζιγκλερ και τα ιριδιου τι τυπος ειναι?

Εγω ΔΕΝ εχω αλλαξει ...
Επιφυλασσομαι ομως μηπως ειχε αλλαξει ο προηγουμενος κατοχος.
Κρινοντας ομως απο την "φυσιολογικη" καταναλωση, μαλλον ΔΕΝ εχει αλλαξει.

Για τα μπουζι ΔΕΝ θυμαμαι ... :sick:
Παντως ηταν της Honda! :wacko:

africa_t
25/05/2005, 15:42
εγω εχω αλλαξει ζιγκλερ,που να ρωτουσα
για μπουζι? η NGK πρεπει να εχει λογικα γιατι τετοια φοραω τωρα.

mixanobio$
25/05/2005, 15:45
me thn allagh ziggler exeis megalh katanalwsei? exeis balei kai filtro aera allo?

paei kalutera exei diafora?

ti diafora mm exeis balei?

Einai Dynojet kit?

Posa aloga anebases (peripou)

thanks!

crs-k
25/05/2005, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από africa_t
εγω εχω αλλαξει ζιγκλερ,που να ρωτουσα
για μπουζι? η NGK πρεπει να εχει λογικα γιατι τετοια φοραω τωρα.

Σε ΟΛΑ τα ανταλλακτικαδικα βρισκεις, αρκει να ξερεις τον τυπο.

Τα δικα μου ειχαν 15,5 το κομματι ...

XTMPAM
25/05/2005, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Επ' ευκαιρια του service ...
Το συμαζεψα το μωρο μου ...

Βαλβιδες.
Καθαρισμα καρμπυρατερ.

Το K&N φιλτρο το καθαρισα και το λαδωσα εγω ...
Και σε συνεργασια με την Remus, κανει διαφορα!

Σωληνακια υψηλης μπρος πισω, καταργοντας τον μπροστινο κατανεμητη, κατευθειαν απο την τρομπα με διπλη βιδα!

Μπουζι Ιριδιου (υπαρχει και περιπτωση να μου εχει βαλει πλατινα ο παπαρας)!
Κανουν διαφορα και φαινεται!

Προσοχη!
Με τον καιρο (και τις θερμοκρασιες) ξεραινονται οι δυο εισαγωγες των καρμπυρατερ.
Ο σφιγκτηρας τους ειναι με αποστατη, για να ΜΗΝ σφιγκονται περισσοτερο απο οσο πρεπει.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα (οταν ξεραθουν) να υπαρχουν διαροες και εισροφηση αερα.
Αλλαγμα με καινουργιες (ειναι και πιο ενισχυμενες) που τζουζουν λιγακι (48 ευρα η μια).


Παντως ο συνεργατζης ψιλοτρελλαθηκε, μιας και απο τις εκατονταδες Αφρικες που εχουν περασει απο τα χερια του, δεν ειχε ξαναδει τετοια αποδοση, και το εκανε συνεχεια βολτες για ξεκαβλωμα!

:lol: :rotflmao: :lol:


Με λιγα λογια ....

Σας παταω ΟΛΟΥΣ!

:lol: :rotflmao: :lol:


ΡΕ ΧΡΗΣΤΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΚΤΜ LC8 950 ?TI KAΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ AFRICA?KTM ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ!!ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΚΤΜ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΤΑΓΕΣ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
25/05/2005, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
ΡΕ ΧΡΗΣΤΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΚΤΜ LC8 950 ?TI KAΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ AFRICA?KTM ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ!!ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΚΤΜ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΤΑΓΕΣ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ειπαμε ...
Να ξεσφιξει η θηλια απ' το ενα δανειο πρωτα (σε κανα δυο χρονια) ... :sick:

Μεχρι τοτε ομως θα εχω γραψει πολλα (ελπιζω) χλμ ακομα και πρεπει η μηχανη να δινει τον καλυτερο της εαυτο! :lol:

Αλλα μιας και κανω και "δυσπροσιτες" διαδρομες θελω περισσοτερο την αυτονομια παρα την δυναμη (οσον αφορα τα ζιγκλερ)! :winka:


:smokin: :beer: :wave2:

XTMPAM
25/05/2005, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ειπαμε ...
Να ξεσφιξει η θηλια απ' το ενα δανειο πρωτα (σε κανα δυο χρονια) ... :sick:

Μεχρι τοτε ομως θα εχω γραψει πολλα (ελπιζω) χλμ ακομα και πρεπει η μηχανη να δινει τον καλυτερο της εαυτο! :lol:

Αλλα μιας και κανω και "δυσπροσιτες" διαδρομες θελω περισσοτερο την αυτονομια παρα την δυναμη (οσον αφορα τα ζιγκλερ)! :winka:


:smokin: :beer: :wave2:

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΛΑΚΙΤΣΑ ΚΑΝΩ..... :beer: :beer:

sas
25/05/2005, 16:25
Πάντως εγώ δεν συμφωνώ με την λογική να προσπαθήσει κάποιος να ανεβάσει τα άλογα σε μια μηχανή (οποιουδήποτε τύπου).

Ο λόγος.....απλά ο κατασκευαστής την έχει φτιάξει με κάποια λογική.
π.χ. ένα από τα ατού της africa (πέρα από το σχεδιαστικό που είναι υποκειμενικο) είναι ότι σχεδιάστηκε να τα κάνει όλα και με πραγματική αξιοπιστία.
Γα ποιό λόγο να πάει κάποιος να "παίξει" με την αξιοπιστία της.

Στο ίδιο τριπάκη είχα μπει και εγώ. Αλλά είχα αποφασίσει ότι αυτό που θα κέρδιζα (λίγα παραπάνω άλογα) θα ήταν λιγότερο από το κόστος και την πιθανή μείωση της αξιοπιστίας του κινητήρα. ;)

Και για να μην παρεξηγηθώ, δε μιλάω για αλλαγές που έχουν σχέση με την ασφάλεια ή την βελτίωση της οδηγικής συμπεριφοράς της μηχανής.

crs-k
25/05/2005, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTMPAM
ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΛΑΚΙΤΣΑ ΚΑΝΩ..... :beer: :beer:


Το ξερω!

Μη φοβασαι ...

:lol: :rotflmao: :lol: