PDA

View Full Version : by pass φιλτρο αντλιας βενζινης...



KIMONAS
13/05/2009, 14:00
καλημερα σε ολους....:)
Καποιος απο εδω μου ειχε πει οτι αν εχω και αλλες τσιτσιβιλιες που εχω κανει πανω στο v-strom να τις ριχνω εδω μεσα...
Οποτε σημερα οπως λεει και ο τιτλος θα δουμε πως μπορουμε να προσπερασουμε (Bypass)το μαμα φιλτρο της αντλιας βενζινης μας,που εχει προκαλεσει πονοκεφαλο σε πολλους συμφοριτες μας,κανοντας μια τρυπα σε στρατηγικο σημειο,μιας και εχει την ταση να βουλωνει και να ριχνει δραματικα την αποδοση στην μηχανη μας η και μερικες φορες να μην λειτουργει καν σωστα.
Ισχυει για 2006 και προγενεστερα μονο μοντελα....
Τι θα χρειαστουμε για μια ακομη φορα....
Απο ανταλακτικα αυτοκινητων,ενα σωληνα καυσιμου 50 ποντους περιπου με 8 χιλιοστα εσωτερικη διαμετρο και ικανο να αντεχει 3bar η 47psi πιεσης.(τοσο δινει η αντλια μας)
Ενα φιλτρο βενζινης της επιλογης σας επισης ικανο για 3bar πιεσης.Εγω πηρα ενα διαφανο για να μπορω να παρακολουθω με ενα απλο ανοιγμα της σελας ποσο βρωμια εχει το φιλτρο μεσα.
4 σφιχτηρακια για τον σωληνα που πηραμε..
Ειμαστε οκ απο υλικα...
Η διαδικασια μπορει να παρει απο 2-3 ωρες με το πασο σας..
Βγαζουμε το ντεποζιτο της μηχανης μας και το ακουμπαμε αναποδα πανω σε ενα μαλακο πανακι..
ξεβιδωνουμε σταυρωτα τις βιδες που συγκρατουν την αντλια μας...
Με προσοχη βγαζουμε την αντλια εξω για να μην κανουμε ζημια στο φλοτερακι της...
ξεβιδωνουμε τωρα τις βιδες που δινουν ρευμα στην αντλια μας και τις 2 πλαινες που την συγκρατουν με το μεταλλικο πατο της.
Βεβαιωθητε οτι τιποτα πια δεν συνδεει την αντλια με τον μεταλλικο πατο και τραβαμε εξω την αντλια μας...
Θα φανει το φιλτρακι της και το σημειο που θελουμε να κανουμε την τρυπα με ενα τρυπανακι 4mm που προσοχη θα πρεπει να βυθιστει μεσα στην αντλια το πολυ 1 ποντο,για να μην πειραξουμε τα εσωτερικα της οργανα...:lol:
Στις φωτογραφιες που ακολουθουν θα δειτε την γωνια που πρεπει να μπει το τρυπανακι.
Αφου κανετε την τρυπα,ξαναδενετε την αντλια και την βαζετε πισω στο ντεποζιτο ακολουθωντας αντιστροφα τα βηματα για να την λυσετε..
Βαλτε λιγο λαδακι στην λαστιχενια ροδελα μεταξυ αντλιας και ντεποζιτου.
Οι βιδες που θα την συγκρατησουν πανω στο ντεποζιτο πρεπει να σφιχτουν σταυρωτα για αποφυγη διαρροης..
Τωρα το πιο ευκολο μερος ειναι να βγαλετε τον σωληνα καυσιμου της μαμας suzuki και να παρουμε τα 2 ακρα του για να τα προσαρμοσουμε στον δικο μας σωληνα..
Ο σωληνας μαμα ειναι πλαστικος,οποτε θελει προσεκτικο ξεφλουδισμα γυρω απο τα κολλαρα για να μην χαλασουν κατι πρασινα o-rings για στεγανοποιηση που υπαρχουν.
Μετραμε την αποσταση που θα χρειαστουμε για τον σωληνα μας(υπολογιζουμε μαζι και το φιτρο μας) και τον κοβουμε.
Συνδεουμε τα κολλαρα πανω στον δικο μας σωληνα,τα σφιγγουμε με τα σφιχτηρακια και περναμε το φιλτρο μας καπου στην μεση της διαδρομης του σωληνα.(επισης σφιχτηρακια)
Αυτο ηταν.....συνδεουμε τον σωληνα μας και εκκινουμε τον κινητηρα μας...
Κρατηστε το ντεποζιτο λιγο ανασηκωμενο για να παρατηρησετε για τυχον διαρροες αν δεν εχετε κανει κατι καλα...
Αν η εγχειρηση εγινε επιτυχως συγχαρητηρια,δεν θα σας απασχολησουν ξαναβουλωμενα φιλτρα ποτε πια..
Βαζω και μια φωτογραφια απο το φιλτρο μετα απο 1 μηνα που ειχα κανει την μοντα,για να δειτε τι μαζευει απο της βενζινες που βαζουμε κατα καιρους...
Ακολουθουν φωτογραφιες για να κατατοπιστητε καλυτερα..
Επισης αθρο απο ξενο forum που μιλαει ακριβως για το ιδιο πραγμα αν η περιγραφη μου εχει καποια κενα.

http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,6105.0.html

Να ειστε ολοι καλα και καλο καλοκαιρακι.....παντα ορθιοι..... :beer: :beer: :beer:
Αν το κρινουν οι admin το αθρο αυτο καλο,ισως να γινει sticky και αυτο.

KIMONAS
13/05/2009, 14:01
Η γωνια εισοδου για το τρυπανι...


163561

KIMONAS
13/05/2009, 14:02
Η αντλια μας.....(06 και πριν....)Μετα νομιζω εχει αλλαξει η σχεδιαση της...


163562

KIMONAS
13/05/2009, 14:03
Οι βιδες στο πλαι που πρεπει να φυγουν για να απευλεθερωθει ο μετταλικος πατος.


163585

KIMONAS
13/05/2009, 14:05
Η τρυπα bypass


163564

KIMONAS
13/05/2009, 14:05
Γωνια εισοδου για το τρυπανι...


163565

KIMONAS
13/05/2009, 14:06
Ενα σχεδιαγραματακι.........


163566

KIMONAS
13/05/2009, 14:06
Ο μαμισιος σωληνας καυσιμου........


163567

KIMONAS
13/05/2009, 14:07
Το ξεφλουδισμα.....προσεκτικα παντα για να μην καταστραφει το o-ring


163568

KIMONAS
13/05/2009, 14:08
Το σφιχτηρακι και ο δικο μας σωληνας...


163569

KIMONAS
13/05/2009, 14:08
Ετοιμο πια......:D :beer:


163570

KIMONAS
13/05/2009, 14:09
Μετα απο συντομο χρονικο διαστημα,οι βρωμιες που μαζευει...:mad:


163571

KIMONAS
13/05/2009, 14:11
καλη επιτυχια σε οσους το δοκιμασουν......
Αποριες που θα χρησιμευσουν και στους αλλους ρωτηστε τις εδω..
Αλλιως .p.m
Η αντλια θα ειναι αρκετα πιο ησυχη μετα..
Θα σας παρακαλουσα να κρατησουμε καθαρη την συζητηση απο spam....
Να ειμαστε ολοι καλα.....
:beer: :beer: :beer:

kalamaria
13/05/2009, 21:37
καλο φαινετε αλλα προστατευη την αντλια να μην γεμιζει βρωμιες?
δεν ξερω αν γινετε αλλα αν υπαρχει τροπος να μπει πριν την αντλια :wave2: :beer:

KIMONAS
14/05/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
καλο φαινετε αλλα προστατευη την αντλια να μην γεμιζει βρωμιες?
δεν ξερω αν γινετε αλλα αν υπαρχει τροπος να μπει πριν την αντλια :wave2: :beer:

Το φιλτρο που παρακαπτουμε ειναι στην εξοδο της αντλιας..
Ειναι αυτο στην φωτογραφια κατω..
Το φιλτρακι στην εισοδο δεν το εχουμε πειραξει....:nono: :wave2:


163653

nktR
14/05/2009, 16:16
το έχω κάνει από το 2004 που είχα προβλήματα με τα μπεκ αλλά φίτλρο έχω βάλει ένα της ΜΑΝ και είναι με χαρτί μέσα και όχι σίτα-για να κρατάει όλα τα ψιλά=η καφέ σκόνη της δεξαμενής από τα βενζινάδικα και που δέχεται μέχρι 5 bar πίεση. Από την αντλία (4,2 στέλνει με 4,4 εάν θυμάμαι καλά).
Επίσης το σωληνάκι να είναι καλής ποιότητας (από αντλ/κά αυτοκινήτου για turbo) όπου είναι εάν δεν κάνω λάθος για συγκεκριμένα bar.
H σωστή σειρά είναι:
Άδειασμα ρεζερβουάρ-βγάζοντας και την αντλία- και να το αφήσεις μισή μέρα μέχρι να στεγνώσει τελείως η βενζίνη.
Μετά πας σε κομπρεσέρ αέρα και του αλλάζεις τα φώτα στο φύσημα προσαρμόζοντας ένα λάστιχο στην άκρη του πιστολιού αέρα όπου το βάζεις μέσα και στα πιο δύσκολα σημεία. Μετά το φύσημα και αφού δεν βγάζει άλλη σκόνη λύνεις όλη την αντλία και την καθαρίζεις με βενζίνη. Εάν δεν ξέρεις πως, καλύτερα να την πας σε μάστορα. Η όλη εργασία δεν ξεπερνά τα 100 ευρώ.για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα κάνεις ζημιά.
Αφού κάνεις όλα αυτατότε φτιάχνεις το by pass και είσαι τέλειος.

*Το by pass δεν προστατεύει την αντλία, προστατεύει μόνο τα μπέκ γιατί είναι μετά την αντλία.
Καλή επιτυχία

Από τότε που την έκανα την όλη διαδικασία έχω ησυχάσει.
Μία φορά το χρόνο (επειδή κυκλοφορώ καθημερινά τη μοτό) αλλάζω το φιλτράκι και καθαρίζω την αντλία που τελικά δεν χρειάζεται γιατί έχει ψιλοπράγματα. Την πρώτη φορά όμως η ανλτία έβγαλε δράκους.....2 τετράλιτρα μαυρίλα για να καθαρίσει...:yuck:

xanthosd
16/05/2009, 14:53
μπραβο ΚΙΜΩΝΑ... εκανα σημερα ολη την μοντα και αυτο που προσεξα απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι αλλαξε εντελως ο θορυβος της αντλιας, δεν ακουγεται πια.

KIMONAS
16/05/2009, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
μπραβο ΚΙΜΩΝΑ... εκανα σημερα ολη την μοντα και αυτο που προσεξα απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι αλλαξε εντελως ο θορυβος της αντλιας, δεν ακουγεται πια.

Οσα μηχανακια εχουν κανει αρκετα χιλιομετρα....το εσωτερικο φιλτρακι εχει μαζεψει πολυ πραγμα...
Οποτε οταν του κανεις την επεμβαση,αμεσως ελευθερωνεις την αντλια και δεν ζοριζεται πια,για αυτο και δεν την ακους πια..ο θορυβος της μειωνεται στο μισο..:D
Συναντησες δυσκολιες?

xanthosd
16/05/2009, 15:57
Ηταν πανευκολο

KIMONAS
16/05/2009, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
Ηταν πανευκολο

Ωραιος..........:beer: :beer: :beer:

bluemax
18/05/2009, 14:25
παιδια την πατεντα την εκανα κι εγω,ολα καλα,αλλα ακουω ενα σφυριγμα σαν απο γραναζια ( αν εχετε ακουσει καποιο v4 της honda καπως ετσι). Ειναι σιγουρα απο την τρομπα, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω. Την μοτο την πηρα μεταχειρισμενη και εκανε εναν ψιλοθορυβο απο την τρομπα αλλα δεν ξερω αν εχει σημασια αυτο. Το σφυριγμα γινεται λιγο πιο εντονο μολις ζεσταθει ο κινητηρας. καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?

KIMONAS
18/05/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από bluemax
παιδια την πατεντα την εκανα κι εγω,ολα καλα,αλλα ακουω ενα σφυριγμα σαν απο γραναζια ( αν εχετε ακουσει καποιο v4 της honda καπως ετσι). Ειναι σιγουρα απο την τρομπα, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω. Την μοτο την πηρα μεταχειρισμενη και εκανε εναν ψιλοθορυβο απο την τρομπα αλλα δεν ξερω αν εχει σημασια αυτο. Το σφυριγμα γινεται λιγο πιο εντονο μολις ζεσταθει ο κινητηρας. καμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?

σιγουρεψου οτι την συναρμολογησες σωστα.
Αν τα εχεις κανει ολα σωστα,ειναι πιο υσυχη απο ποτε.
Για μενα βγαλτην ξανα και κοιταξε μην εχεις ξεχασει κατι..
κατεβασε και το manual που ειναι sticky,θα σε βοηθησει..

KIMONAS
19/05/2009, 02:39
Θελω να επισημανω ξανα οτι η δουλεια αυτη μπορει να γινει μονο στα 2006 μοντελα και προγενεστερα...
Η αντλια απο 2007 και πανω μοντελα εχει λιγο διαφορετικη σχεδιαση και το υψηλης πιεσης φιλτρο ειναι σε αλλη θεση....δυστηχως δεν μπορουμε να το παρακαμψουμε σε αυτες τις αντλιες...
Παρολο που το γραφω και πιο πανω το τονιζω και εδω για αποφυγη λαθων...
Οπως παντα οι μοντες αυτες ειναι για ατομα με καποια εξοικιωση πανω σε μαστορεματα..
Αν εχετε εμπιστοσυνη στα χερια σας προχωρηστε....αλλιως,καλυτερα οχι.........
:)

xanthosd
11/07/2009, 11:43
εκανα την μοντα σε 3 vstrom 1000 σε 4 vstrom 650 και σημερα και σε ενα busa 2004 ειναι λιγο μεγαλυτερη η αντλια, το φιλτρο και η βαση του φλοτερ αλλα κατα τ'αλλα ειναι ιδια φιλοσοφια με τα vstrom,
τωρα το busa πεταει σε σχεση με πριν

KIMONAS
12/07/2009, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
εκανα την μοντα σε 3 vstrom 1000 σε 4 vstrom 650 και σημερα και σε ενα busa 2004 ειναι λιγο μεγαλυτερη η αντλια, το φιλτρο και η βαση του φλοτερ αλλα κατα τ'αλλα ειναι ιδια φιλοσοφια με τα vstrom,
τωρα το busa πεταει σε σχεση με πριν

Πολλες αντλιες που νομιζαν οι ιδιοκτητες τους οτι ειχαν παραδωσει το πνευμα,στην ουσια ειχε βουλωμενο μονο το εσωτερικο φιλτρο.
Εισαι ωραιος που βοηθας και αλλους.......:beer:

DPF
03/07/2010, 05:30
Οταν η αντλια τα παιξει μου ειπε μαστορας της SUZUKI αντι να τα σκασουμε χοντρα στο Σφακιανακη βαζουμε μου ειπε αντλια της BOSH εξωτερικα και ειναι πολυ καλυτερη απο την μαμα.

Λεπτομεριες δεν ξερω .

xanthosd
03/07/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
Οταν η αντλια τα παιξει μου ειπε μαστορας της SUZUKI αντι να τα σκασουμε χοντρα στο Σφακιανακη βαζουμε μου ειπε αντλια της BOSH εξωτερικα και ειναι πολυ καλυτερη απο την μαμα.

Λεπτομεριες δεν ξερω .

ταιριαζουν πολλες και ειναι η πιο σωστη κινηση...

gefr
26/09/2012, 01:13
Υποθέτω οτι οι BOSCH που σου είπε ο μάστορας είναι για εξωτερική χρήση και όχι εμβαπτιζόμενες.
Σχετικά με την μόντα, προτείνω να βγάλετε το φίλτρο τελείως αντί να τρυπήσετε το σημείο που λέτε. Έτσι θα μπορείτε να επανέλθετε όποτε το θελήσετε στη μαμίσια κατάσταση. Δεν είναι πιό απλό;

soter3gm
26/09/2012, 07:59
Παίζουν και εμβαπτιζόμενες στο BMW R1100 - 1150 R-RT -GS -RS (K.A) βάζουμε από mazda 323F και είναι μια χαρά με τα μισά και λιγότερα χρήματα από τη μαμά και μη πείτε πως είναι ακριβά τα ίδια λ7 με τα τζαπάνια κάνει εγγυημένα.
Αν το ψάξετε λίγο θα βρείτε και εμβαπτιζόμενη τρόμπα ίδια με το κάθε μοντέλο

Leroy
06/08/2018, 11:29
Ξέρω είναι παλιό το θέμα αλλά ξέρει κανείς αν βάζουμε απλά ένα φίλτρο ή θέλει κάποιο συγκεκριμένο; Ένα υψηλής πίεσης αυτοκινήτου κάνει δηλαδή;

motovaradero_22
04/09/2018, 17:59
Εγώ αυτοκινήτου έβαλα .

bouzoukis
27/08/2019, 19:36
Εγώ αυτοκινήτου έβαλα .

μπορεί κάποιος να μου που κάποιο κατάστημα που να βρω τα εν λόγω υλικά στη θεσσαλονίκη?

motovaradero_22
28/08/2019, 13:59
μπορεί κάποιος να μου που κάποιο κατάστημα που να βρω τα εν λόγω υλικά στη θεσσαλονίκη?

Πήγαινε σε οποιοδήποτε κατάστημα ανταλλακτικών ,τις διαστάσεις δώσε μόνο ,εμένα είναι από γαλλικό το φίλτρο βενζίνης, και το πήρα απο την ΙΑΠΩΝΙΚΉ.

georgiew
06/01/2021, 20:13
Μετα απο συντομο χρονικο διαστημα,οι βρωμιες που μαζευει...:mad:


163571

Στη φωτό, η φορά, το βέλος του φίλτρου από δεξιά προς τα αριστερά, σωστά? Από τρόμπα προς μοτέρ δλδ?

<-----