PDA

View Full Version : στατιστικα τουρισμου για τιε σερρες



azordad
13/05/2009, 15:03
γεια χαρα. θα κανω μια εργασια για τη σχολη με τον τιτλο πιστες ταχυτητας και σκοπευω να επικεντρωθω στη μελετη πιστας στο Ηρακλειο. θελω να αναφερω και το παραδειγμα των σερρων, με στατιστικα, κτλ, οποτε αν ξερει κανεις που να ψαξω θα του ειμαι υποχρεος
εχει κανεις υποψιν του καποια πιστα που φτιαχτηκε σε καποιο μερος του κοσμου και ανεβασε τον τουρισμο, να ψαξω και απο κει;

MikeG
13/05/2009, 15:04
Μπράβο ρε φιλαράκι


:beer: :beer: :beer:


Σχεδίασε τη πίστα σου στη πρώην Αμερικάνικη Βάση στις Βούτες συνδιαζόμενη με το υπόγειο ενυδρείο :winka:

road spirit
13/05/2009, 15:17
γενικά μιλώντας και χωρίς να θέλω να θίξω τον azordad, η πρόφαση της δημιουργίας πίστας για να προσελκυθεί τουρισμός είναι κατα τη γνώμη μου γελοία...

(όπως γελοίο είναι και το σχετικό πλαίσιο στην Ελλάδα που επιδοτεί πίστα μόνο υπο το πρίσμα της τουριστικής ανάπτυξης, μιλάμε για πολλά κιλά :a31: :a31: )...

azordad, το κεντρικό σημείο της εργασίας σου θα είναι η συσχέτιση του τουρισμού με τη πίστα στο Ηράκλειο, ή απλά αναφέρθηκες στο τουρισμό ως μια παράμετρο ?

epp1640
13/05/2009, 15:21
:smokin: Αν γίνεται εγώ θέλω και κανένα αναψυκτήριο δίπλα.. :lol: :beer:

Καλή επιτυχία στην εργασία σου! :D

MikeG
13/05/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
γενικά μιλώντας και χωρίς να θέλω να θίξω τον azordad, η πρόφαση της δημιουργίας πίστας για να προσελκυθεί τουρισμός είναι κατα τη γνώμη μου γελοία...

(όπως γελοίο είναι και το σχετικό πλαίσιο στην Ελλάδα που επιδοτεί πίστα μόνο υπο το πρίσμα της τουριστικής ανάπτυξης, μιλάμε για πολλά κιλά :a31: :a31: )...

azordad, το κεντρικό σημείο της εργασίας σου θα είναι η συσχέτιση του τουρισμού με τη πίστα στο Ηράκλειο, ή απλά αναφέρθηκες στο τουρισμό ως μια παράμετρο ?


Γιάννη, άποψη μου είναι ότι σαφώς δε πρέπει ο μοχλός και το κίνητρο δημιουργίας πίστας στο Griecheland, και οπουδήποτε αλλού δε πρέπει να είναι ο τουρισμός, όμως σίγουρα σε μέρη που υπάρχει πίστα π.χ Mizano, η τουριστική κίνηση έχει αυξηθεί εξαιτίας αυτού του γεγονότος.

Αν οι Σέρρες δεν είχαν τη πίστα, θα πήγαινε τόσος κόσμος? :confused:

Δυστυχώς αφού η Ελληνική Κοινωνία & κατ'επέκταση οι κυβερνήσεις δεν αντιλαμβάνονται την αναγκαιότητα των πιστών ταχύτητας, τότε η αύξηση της τουριστικής κίνησης μέσω της πίστας είναι κάτι που θα τους συγκινήσει ίσως, μαζί με τους επιχειρηματίες.


:wave2:

road spirit
13/05/2009, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν οι Σέρρες δεν είχαν τη πίστα, θα πήγαινε τόσος κόσμος? :confused:

:lol:

σιγά τη τουριστική ανάπτυξη, πάνε 90 νοματέοι σε κάθε τρακντει, ή καμιά 400αριά (φουλ ομάδες, αγωνιζόμενοι, μηχανικοί κλπ) σε αγώνες και βγάλαν λεφτά οι Σέρρες :lol:

μη μου πεις για το ISDE, μια φορά έγινε...



Γενικότερα, αν δεν γίνουν διεθνείς αγώνες, δεν έχεις τουριστική ανάπτυξη, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που να δικαιολογεί οικονομικά τη δαπάνη για να φτιάξεις τη πίστα.

Πάμε παρακάτω: για να πάρεις διεθνή αγώνα πρέπει να σκίψεις για τσιμπούκι και να δώσεις κώλο...
και αυτό το κάνουν πολύ σκληρά όλοι (πολλές πτάνες :rotflmao: ) και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί εκ των προτέρων (πριν φτιαχθεί η πίστα) ότι: "μάλιστα σύντεκνοι, εμείς θα σας δώσουμε αγώνα στο καλεντάρι, μείνετε ήσυχοι"...

Ενδεικτικά, για να γίνει για παράδειγμα ΕΝΑΣ αγώνας ΜοτοGP, η πίστα θα πρέπει να καταβάλει στη DORNA 7 εκατομύρια ευρώ για δικαιώματα τέλεσης αγώνα. Για ΚΑΘΕ αγώνα, όχι εφαπαξ. Να δείτε πόσο εύκολα ΔΕΝ καλύπτονται τα 7 εκατομμύρια ... και πως μπαίνεις μέσα!

και μετά τι την κάνεις τη τουριστική ανάπτυξη όταν έχεις μια πίστα που δεν λειτουργεί? τη βάζεις φέσι στους φορολογούμενους!

για αυτό το θέμα τουριστική-ανάπτυξη και πίστα είναι εντελώς αποπροσανατολιστικό και άκυρο

MikeG
13/05/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:lol:

σιγά τη τουριστική ανάπτυξη, πάνε 90 νοματέοι σε κάθε τρακντει, ή καμιά 400αριά (φουλ ομάδες, αγωνιζόμενοι, μηχανικοί κλπ) σε αγώνες και βγάλαν λεφτά οι Σέρρες :lol:

μη μου πεις για το ISDE, μια φορά έγινε...



Γενικότερα, αν δεν γίνουν διεθνείς αγώνες, δεν έχεις τουριστική ανάπτυξη, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που να δικαιολογεί οικονομικά τη δαπάνη για να φτιάξεις τη πίστα.

Πάμε παρακάτω: για να πάρεις διεθνή αγώνα πρέπει να σκίψεις για τσιμπούκι και να δώσεις κώλο...
και αυτό το κάνουν πολύ σκληρά όλοι (πολλές πτάνες :rotflmao: ) και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί εκ των προτέρων (πριν φτιαχθεί η πίστα) ότι: "μάλιστα σύντεκνοι, εμείς θα σας δώσουμε αγώνα στο καλεντάρι, μείνετε ήσυχοι"...

Ενδεικτικά, για να γίνει για παράδειγμα ΕΝΑΣ αγώνας ΜοτοGP, η πίστα θα πρέπει να καταβάλει στη DORNA 7 εκατομύρια ευρώ για δικαιώματα τέλεσης αγώνα. Για ΚΑΘΕ αγώνα, όχι εφαπαξ. Να δείτε πόσο εύκολα ΔΕΝ καλύπτονται τα 7 εκατομμύρια ... και πως μπαίνεις μέσα!

και μετά τι την κάνεις τη τουριστική ανάπτυξη όταν έχεις μια πίστα που δεν λειτουργεί? τη βάζεις φέσι στους φορολογούμενους!

για αυτό το θέμα τουριστική-ανάπτυξη και πίστα είναι εντελώς αποπροσανατολιστικό και άκυρο


Χμ...

Άσε τα MotoGP και διοργανώσεις μεγάλου επιπέδου, οκ. Ας γίνουν για αρχή 2 πιστούλες τύπου Σερρών στην υπόλοιπη Ελλάδα. Έτσι όπως το γράφεις (με τη διεξαγωγή αγώνα MotoGP ή SBK) προφανώς μπαίνουμε οικονομικά μέσα.

Anyway, αυτοί οι 200 νοματέοι πάντως, δε νομίζω ότι είναι μικρό νούμερο για τις Σέρρες. Για το Ηράκλειο, σίγουρα είναι, ή για κάποια άλλη μεγάλη τουριστική πόλη.

Αν περιμένουμε πάντως να κατανοήσουν οι αρμόδιοι (ΓΓ Αθλητισμού), το λόγο κατασκευής πίστας τότε καλά κρασά. Εδώ ακόμα δεν υπάρχει επίσημα από το κράτος αθλητής μηχανοκίνητων σπορτ. Δεν αναγνωρίζονται. Ας τα βρούν πρώτα με τις Λέσχες-Σωματεία και βλέπουμε..... εκτός αν είναι κανάς καβλωμένος ή μεγάλη ομάδα καβλωμένων και ρίξουν λεφτά..

Δυστυχώς χιλιειπομένα πράγματα


:beer: :beer:

harvester
13/05/2009, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:lol:

σιγά τη τουριστική ανάπτυξη, πάνε 90 νοματέοι σε κάθε τρακντει, ή καμιά 400αριά (φουλ ομάδες, αγωνιζόμενοι, μηχανικοί κλπ) σε αγώνες και βγάλαν λεφτά οι Σέρρες :lol:

μη μου πεις για το ISDE, μια φορά έγινε...



Γενικότερα, αν δεν γίνουν διεθνείς αγώνες, δεν έχεις τουριστική ανάπτυξη, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που να δικαιολογεί οικονομικά τη δαπάνη για να φτιάξεις τη πίστα.

Πάμε παρακάτω: για να πάρεις διεθνή αγώνα πρέπει να σκίψεις για τσιμπούκι και να δώσεις κώλο...
και αυτό το κάνουν πολύ σκληρά όλοι (πολλές πτάνες :rotflmao: ) και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί εκ των προτέρων (πριν φτιαχθεί η πίστα) ότι: "μάλιστα σύντεκνοι, εμείς θα σας δώσουμε αγώνα στο καλεντάρι, μείνετε ήσυχοι"...

Ενδεικτικά, για να γίνει για παράδειγμα ΕΝΑΣ αγώνας ΜοτοGP, η πίστα θα πρέπει να καταβάλει στη DORNA 7 εκατομύρια ευρώ για δικαιώματα τέλεσης αγώνα. Για ΚΑΘΕ αγώνα, όχι εφαπαξ. Να δείτε πόσο εύκολα ΔΕΝ καλύπτονται τα 7 εκατομμύρια ... και πως μπαίνεις μέσα!

και μετά τι την κάνεις τη τουριστική ανάπτυξη όταν έχεις μια πίστα που δεν λειτουργεί? τη βάζεις φέσι στους φορολογούμενους!

για αυτό το θέμα τουριστική-ανάπτυξη και πίστα είναι εντελώς αποπροσανατολιστικό και άκυρο
oi 200 νοματεοι την βδομαδα που αφηνουν 300 ευρω εκαστος ειναι 3 εκατομυρια το χρονο στην πολη που εχει πλυθησμο 40.000 αρα δεν νομιζω να ειναι μικρο ποσο

road spirit
14/05/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
oi 200 νοματεοι την βδομαδα που αφηνουν 300 ευρω εκαστος ειναι 3 εκατομυρια το χρονο στην πολη που εχει πλυθησμο 40.000 αρα δεν νομιζω να ειναι μικρο ποσο

ωραία λοιπόν...

1ον, η προσέλευση/αξιοποίηση της πίστας σε αυτά τα νούμερα, δεν είναι φουλ κάθε 3μερο (52 έχει ο χρόνος) αλλά καμιά 40αριά μαξ...

2ον, αυτή η προσέλευση αξιοποίηση συμβαίνει για πρώτη φορά φέτος. Μέχρι και πέρυσι μπορούσε να βρει κανείς περισσότερα ελεύθερα ΠΣΚ...

3ον, αν πάμε ακόμα πιο πίσω, η ανάπτυξη σε ρυθμούς επισκεψιμότητας στη πίστα ουσιαστικά έχει επιτευχθεί σταδιακά και αργά, με τη τελευταία 3ετία να είναι αξιόλογα τα νούμερα.
Το '98 που άνοιξε η πίστα (ένα χωράφι, στρωμένη άσφαλτος και μια καντίνα) τα πράγματα δεν ήταν καθόλου έτσι... Ακόμα και το 2006 πχ που έκανα το 1ο μου ελεύθερο τρακντει, ήμασταν 10 μηχανάκια όλα και όλα την 1η μέρα...

Έπρεπε λοιπόν να περάσει μια δεκαετία για να δουμε τα σημερινά μεγέθη. Σε οικονομοτεχνικούς όρους, μια δεκαετία για να αρχίσεις να έχεις ικανοποιητικά έσοδα δεν είναι και τόσο αποδεκτό κριτήριο. Έχει πεσει πολύ μα πολύ γκρίνια απο τους Σερραίους για πεταμένα λεφτά κλπ αλλά και πάρα πολύ υπομονή και επιμονή (και μπράβο τους) για να φτάσουμε στο σημερινό επίπεδο.

harvester
14/05/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ωραία λοιπόν...

Έχει πεσει πολύ μα πολύ γκρίνια απο τους Σερραίους για πεταμένα λεφτά κλπ αλλά και πάρα πολύ υπομονή και επιμονή (και μπράβο τους) για να φτάσουμε στο σημερινό επίπεδο.
ειχε πεσει οντως πολυ γκρινια για πεταμενα λεφτα και ο δημαρχος ειχε χασει τις εκλογες.
μαλιστα επειδη απο 2000 επισκεπτομαι τις Σερρες(αγαπουσαμε κυριε) ολοι γκρινιαζανε γιατι "δεν εκανε δρομους και εκανε πιστα για να πανε οι τρελοι".
αλλα οταν το 2000 πηγα και εψαχνα ξενοδοχειο, ρωτοντας σε ενα περιπτερο εμεινα αφωνος.
μου λεει αν εισαι βουλγαρος σε εκεινο, αν εισαι αλβανος στο αλλο. του λεω Ελληνας ειμαι και αφου με κοιταει μου λεει δεν πας καλυτερα στην δραμα γιατι εδω δεν θα βρεις τιποτα αξιοπρεπες.
φυσικα οι σερραιοι καταλαβανε οτι δεν φερνει ο ακανες κοσμο αλλα η πιστα, εκλεξανε παλι τον Δημαρχο και συνεχιζονται τα εργα.

road spirit
14/05/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ολοι γκρινιαζανε γιατι "δεν εκανε δρομους και εκανε πιστα για να πανε οι τρελοι"

έτσι! ακριβώς το ίδιο σχόλιο το έχω ακούσει και εγώ στις Σέρρες! :lol:

azordad
14/05/2009, 15:34
στο νου μου το χω εκει που ειναι το αεροδρομιο μιας και θα μεταφερθει (αερ ελληνικου κι ετσι...) και για να ειναι κοντα σε 2 τουμπανα νοσοκομεια...
δε λεω για πιστα φ1 και μοτογπ, αλλα μια σχετικα φτηνη πιστα σαν σερρες, με ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ υποδομη γυρω της και σωστα εβεντς=$$$, ασε που η κρητη (οπως ολη η ελλαδα περιπου) πασχει απο τον εποχιακο τουρισμο και ενω εχει και γαμωτα κλιματα.
κ ειναι κ το αλλο θα μπορουσε ενα πακετο να ειναι ως εξης; σκαει ολη η οικογενεια ο μπαμπας νοικιαζει ενα μηχανακι κανει τα μαθηματα οδηγησης η τα τρακνευ η γυναικα παει με μερος του γκρουπ στην ελλουντα να μαυρισει, ογιος σε πιστα καρτ μαθαινει να οδηγαει με γραμμες, 2-3 μερες αυτο, μετα νοικιαζουν ολοι κανα αμαξι, πανε κανα τουρ 2-3 μερες και το σκ ντραγκστερ η σμ η μχ που εχουν κ λογικο κοστος και θεαμα, χωρια που σε κανα 5-15 χρονια που ο μηχανοκινητος αθλητισμος θα μπαινει σιγα σιγα στην κουλτουρα του τοπου θα ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει κανα ισδε (λικε σερρες)
σκεφτειτε τι μπορει να κανει (που να τα ακουμπησει) η οικογενεια η η παρεα αυτου που σκαει για τη πιστα; γιατι πολλοι ευρωπαιοι λενε οτι η ελλαδα ειναι η τζαμαικα της ευρωπης =ηλιος θαλασσα παραλιες κτλ
πειτε καμμια ιδεα!

delrules
14/05/2009, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έτσι! ακριβώς το ίδιο σχόλιο το έχω ακούσει και εγώ στις Σέρρες! :lol:

E ναι τι περίμενες απο τους θειους και τις θειες να πουνε? Α ωραια που μας εκανε πιστα ο δημαρχος να παω να βαλω το τρακτερ να δω τι τελικες πιανει στην ευθεια και με ποσα μπαινει στην Κ5? Δεν νομιζω ότι η νεότερες γενιες είχαν τετοια αντιμετωπιση στο θεμα. Και φυσικα οταν ηταν μια πιστα και μια καντινα τι κοσμος να παει και τι διεθνεις αγωνες να γινουν? Πλεον γινονται events οπως πχ κατι drift (3000 κοσμος) και κατι drag, που μαζευουν κοσμο. Εχουν πυκνωσει και τα ΤD. Δεν χρειαζεται να ερθει το MotoGP ή Formula1 για να βγάλει λεφτά η πίστα. Τοσα πρωταθληματα και κατηγοριες υπαρχουν σε μοτο και αυτοκινητο. Και δεν φτανει μονο η ασφαλτος. Για να ερθει καποιος να δει εναν αγωνα, θα πρεπει να βρει καπου να κάτσει και να φαινεται και η πιστα απο εκει(ή καποιο κομμάτι της), να φάει, να πιει ενα νερό, να παει για κατουρημα κτλ. Εαν μεχρι πριν 1-2 χρόνια είχε 1 τουαλετα πως να υποδεχθει εκει οποιονδηποτε αγωνα. 'Η αν δεν προσφέρει απλες υπηρεσίες σε αγωνιζόμενους και καυλωμένους επισκέπτες (κανενα βουλκανιζατερ, αέρα για τα λάστιχα κα) τι να γινει? Ερχεται ο αλλος απο την Αθηνα για TD και βάζει την φόρμα του στο παρκινγ, αναμεσα απο τα παρκαρισμενα, γιατι δεν εχει αποδυτηρια και βλεπουμε όλοι τι χρώμα βρακί φοράει.

Και αλλα πολλά, αλλά βαρέθηκα. Σπαμάρουμε και στο θέμα του παιδιού! Καλή επιτυχία φίλε με την εργασία σου!:wave2:

Timberg
14/05/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

Πάμε παρακάτω: για να πάρεις διεθνή αγώνα πρέπει να σκίψεις για τσιμπούκι και να δώσεις κώλο...
και αυτό το κάνουν πολύ σκληρά όλοι (πολλές πτάνες :rotflmao: ) και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί εκ των προτέρων (πριν φτιαχθεί η πίστα) ότι: "μάλιστα σύντεκνοι, εμείς θα σας δώσουμε αγώνα στο καλεντάρι, μείνετε ήσυχοι"...

Ενδεικτικά, για να γίνει για παράδειγμα ΕΝΑΣ αγώνας ΜοτοGP, η πίστα θα πρέπει να καταβάλει στη DORNA 7 εκατομύρια ευρώ για δικαιώματα τέλεσης αγώνα. Για ΚΑΘΕ αγώνα, όχι εφαπαξ. Να δείτε πόσο εύκολα ΔΕΝ καλύπτονται τα 7 εκατομμύρια ... και πως μπαίνεις μέσα!


Συμφωνώ απόλυτα.

ΑΛΛΑ

για ρώτησε τους τοπικούς άρχοντες στην Τρίπολη πόσα χρήματα έπεσαν στην πόλη τους από
τον καιρό που συμφώνησαν να διαθέσουν το αεροδρόμιο για αγώνες ταχύτητας (και ειδικά τα πρώτα χρόνια).

Σχετικά με την πίστα στην Χαλανδρίτσα πολύ ήσαν οι ενδιαφερόμενοι (και μαλιστα οι περισότεροι
ήσαν ξένοι) στα τέλη της δεκαετίας του 80 που ήθελαν να επενδύσουν σε αυτό το έργο και με την προυπόθεση
να ΜΗΝ γίνονται αγώνες F1 αλλά κανα πανευρωπαϊκό.

Τότε έλεγαν ότι για την Ελλάδα η πίστα θα πρέπει αφ' ενος μεν να είναι κοντά στην Αθήνα αφ' ετέρου δε να υπάρχει κοντά λιμάνι για ευκολη πρόσβαση με την Ιταλία. Αυτή ήταν και η αιτία που κάποιοι μου ζήταγαν
τότε να τους βρω οικόπεδα στην γύρω περιοχή της Χαλανδρίτσας.

Η πίστα φέρνει κάποια οικονομική τόνωση στην τοπική κοινωνία αλλά όχι τιποτα τρελλά λεφτά.