PDA

View Full Version : Προτασεις για καλοκαιρινο μπουφαν



700_Thespieis
13/05/2009, 23:30
Χαιρετε..Προτι8εμαι να αγορασω καλοκαιρινο μπουφαν γιατι με το δερματινο που εχω δεν παλευεται η κατασταση..Να σημειωσω πως δεν υπαρχει προβλημα δαπανης,αν ισχυει οτι το πιο ακριβο ειναι και το καλυτερο:D

ΕΠΙΣΗΣ-1ον εχω κοιταξει το clover airtek 2,στο οποιο λογω γνωστου 8α εχω καλυτερη τιμη(απο τα 280 που εχει)και ισως μπαινει και ο κροκοδειλος που εχω στο χειμερινο μου clover:winka:

-2ον εχω ακουσει για τα Dainese,απλα εχω τις αμφιβολιες μου για τα μαιμου που κυκλοφορουν..Σκεφτομουν την γνωστη απο8ηκη της Ηλιουπολης..

bar-code
13/05/2009, 23:48
ego pira to zentex tis dainese apo to dikiklo sti bouliagmenis.poli oreo mpoufanaki kai to pira se foberi timi.perna mia bolta.isos exei kai to clover pou psaxneis.

bar-code
13/05/2009, 23:51
des kai auto:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80174

TheFace
13/05/2009, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Χαιρετε..Προτι8εμαι να αγορασω καλοκαιρινο μπουφαν γιατι με το δερματινο που εχω δεν παλευεται η κατασταση..Να σημειωσω πως δεν υπαρχει προβλημα δαπανης,αν ισχυει οτι το πιο ακριβο ειναι και το καλυτερο:D

ΕΠΙΣΗΣ-1ον εχω κοιταξει το clover airtek 2,στο οποιο λογω γνωστου 8α εχω καλυτερη τιμη(απο τα 280 που εχει)και ισως μπαινει και ο κροκοδειλος που εχω στο χειμερινο μου clover:winka:

-2ον εχω ακουσει για τα Dainese,απλα εχω τις αμφιβολιες μου για τα μαιμου που κυκλοφορουν..Σκεφτομουν την γνωστη απο8ηκη της Ηλιουπολης..

Αν δεν υπαρχει προβλημα δαπανης τοτε Dainese Zentex... ΔΑΓΚΩΤΟ!!!

Οτι πιο ελαφρυ εχω δοκιμασει με την πιο "βελουδινη" αισθηση!

Ειδικα αυτο με τις μεγαλυτερες τρυπες στα διατρητα μερη του μπουφαν ειναι super!

... οσο για την ποιοτητα των προστατευτικων μην τα ξαναλεμε... απλα τα καλυτερα :winka:

ΥΓ. Το μεγαλυτερο μειονεκτημα κατ' εμε, για το 99% των καλοκαιρινων μπουφαν, ειναι οτι οι εταιριες συνεχιζουν να χρησημοποιουν το μαυρο σαν κυριο χρωμα... μ@λ@κι@!!
Βεβαια καποιος μπορει να πει οτι στα ανοιχτα χρωματα η βρωμα κανει μπαμ, αλλα νομιζω οτι σε συνθηκες καυσωνα οπως αυτες που βιωνουμε, το να μενεις οσο πιο δροσερος γινεται ειναι το πρωτο ζητουμενο!

TheFace
13/05/2009, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
ego pira to zentex tis dainese apo to dikiklo sti bouliagmenis.poli oreo mpoufanaki kai to pira se foberi timi.perna mia bolta.isos exei kai to clover pou psaxneis.

Ποσο το πηρες το zentex, αν επιτρεπετε...:blush:

700_Thespieis
14/05/2009, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
des kai auto:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80174

Το ειδα αλλα ειμαι για νουμ 52:winka:


Αν καταληξω στο Dainese,η απο8ηκη στην Ηλιουπολη ειναι εμπιστη??

bar-code
14/05/2009, 00:16
exo agorasei kai apo ekei.polu empistoi kai foberes times.gia to sigkekrimeno mpoufan itan elafra akriboteri i timi.elafra omos.ego piga eida kai sta 2 kai agorasa alla apo edo kai alla apo ekei.

q.s.to nick sou einai polu sosto.oi 300 eixan sti plati tous to "η ταν η επι τας",oi thespieis oxi.free will!!!:wave2:

700_Thespieis
14/05/2009, 00:56
Καταγομαι απο εκει και δυστυχως κανεις δεν τους 8υμαται,ουτε καν το hollywood:lol:

Σευχαριστω για τις προτασεις σου:D

:wave2:

delrules
14/05/2009, 12:09
Εγω το ΖΕΝΤΕΧ το εχω 2 καλοκαιρια και ειναι πολυ καλο. Εχει την καλυτερη αισθηση απο μεσα και τα προστατευτικα ειναι DAINESE. Επίσης βγαίνει σε διαφορα χρωματα και δεν χρειαζεται να παρεις μαυρο οπωσδηποτε. Εναλακτικα μπορεις να δεις και το BERING που το εχουν καποιοι φίλοι και ειναι επισης ευχαριστημενοι.

Οτι και να παρεις καλοφόρετο και αγρατζουνιστο!!

kostasmms
14/05/2009, 12:41
Πριν 2 μέρες πήρα το Clover Airtek και έχω πάθει πλάκα.Φοβερο και σε προστασία και αφήνει πολύ αέρα να περνάει μέσα απο τα διάτρητα για να μην σκας.Άριστη εσωτερική επένδυση και φυσικά πολυυυυ όμορφο...Το φοράω και όταν δεν έχω την μηχανή....:lol: Έχει και σε θήκη στην πλάτη αδιάβροχο για τις δύσκολες περιπτώσεις αιφνιδιασμού απο τον ουρανό!!!Το πήρα σε γκρί ανοικτό χρώμα,καλοκαιρινό γαρ,αλλα το είχε και σε μαύρο και σε μπεζ
Απο 278 ευρώ το πήρα 200 απο φίλο στην Θεσσαλονίκη:

700_Thespieis
14/05/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από delrules
Εγω το ΖΕΝΤΕΧ το εχω 2 καλοκαιρια και ειναι πολυ καλο. Εχει την καλυτερη αισθηση απο μεσα και τα προστατευτικα ειναι DAINESE. Επίσης βγαίνει σε διαφορα χρωματα και δεν χρειαζεται να παρεις μαυρο οπωσδηποτε. Εναλακτικα μπορεις να δεις και το BERING που το εχουν καποιοι φίλοι και ειναι επισης ευχαριστημενοι.

Οτι και να παρεις καλοφόρετο και αγρατζουνιστο!!

Na sai kala:beer:

IPL
14/05/2009, 22:08
Εγώ πάντως ψηφίζω Rev'it Air. Ένα από τα σημαντικά του είναι η έλειψη μαύρου χρώματος που είναι απαραίτητο κατ εμέ να μην έχει ένα μπουφάν το καλοκαίρι. Και θα το βρεις πολύ φτηνό για αυτά που δίνει.

slacker
14/05/2009, 22:23
Εγώ έχω αυτό σε μπέζ, μια χαρά με βόλεψε
http://www.stelpet.gr/bering-sunrise.html

bentouza
15/05/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Αν καταληξω στο Dainese,η αποθηκη στην Ηλιουπολη ειναι εμπιστη??

μια χαρα αλλα φευγουν αμεσως τα κομματια.παρε τηλεφωνο πρωτα.
ερχονται νεες παραγγελιες την δευτερα κ την τεταρτη.
για το dainese που λες ειχε ακομα καποια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
... οσο για την ποιοτητα των προστατευτικων μην τα ξαναλεμε... απλα τα καλυτερα :winka:

εδω θα διαφωνησω.το πηρε σημερα ενας φιλος κ το περιεργαστηκα κ δεν μου αρεσαν καθολου.τα θεωρω κατωτερα των σκληρων KNOX σε εφαρμογη κ καλυψη.
κατα τα αλλα ωραιο μπουφαν κ αποτι μου ειπε καθολου ζεστο(κ εχει θεμα με τη ζεστη)

bar-code
15/05/2009, 20:01
tou rev'it de mou aresan ta prostateutika.to exei enas filos kai autos mou to epesimane pprota

Σήφης
16/05/2009, 16:28
Εγώ έχω το παρακάτω μπουφανάκι σε άπρο κι είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=582

stefkeft
19/05/2009, 15:20
δοκιμασα στην εκθεση μοτοσυκλετας το καλοκαιρινο μοντελο της scott σε ασπρο μαυρο..

αισθητικα .. κλασεις ανωτερω απο την dainese, αλλα δεν ξερω τι λεει απο προστασια -αερισμο..

700_Thespieis
25/05/2009, 23:11
Κατεληξα στην Clover και συγκεκριμενα στο Airjet(160 ευρω).8α επαιρνα το Αιrtek αλλα δεν ειδα καμια ουσιαστικη διαφορα-μαλιστα μου φανηκαν τα προστατευτικα του λιγοτερο μαλακά:winka:

Ενας παραπανω λογος ηταν και το οτι ειχα τον κροκοδειλο απο το χειμερινο Clover οποτε και δεν 8α χρειαστει να ξοδεψω αλλα 70:D
8α σας πω εντυπωσεις συντομα

:wave2:

stefkeft
27/05/2009, 23:44
ρε παιδια πηγα να παρω το bering sunrise και δεν το βρηκα σε small, ετσι μου προτειναν στο μαγαζι το bering blouson AERO το οποιο μου ειπαν οτι ειναι ολοιδιο αλλα νεωτερο μοντελο...

εξωτερικα ιδιο μου φανηκε και το πηρα.. γιατι το βιαζομουν! ..αλλα δεν μου φανηκε και τοσο δροσερο.. δηλαδη φερνει αερα αλλα τον ιδρωτα την ημερα δεν τον γλυτωνεις... το θεμα ειναι οτι δεν εχω ξαναφορεσει καλοκαιρινο μπουφαν οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης..

ξερει κανεις αν οντως ειναι ιδιο με το sunrise η μονο εξωτερικα μοιαζουν γιατι διαφορες δεν βρηκα εκτος απο δυο ραφες στην πλατη που διαφερουν λιγακι...

εδω το blouson aero
http://www.motoblouz.com/images/catalogue/pres/pres_Blouson-Bering-AERO-2.jpg

..και εδω το sunrise
http://samaequip.com/tiendavirtual/images/Bering%20SUNRISE.jpg

TheFace
28/05/2009, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefkeft
ρε παιδια πηγα να παρω το bering sunrise και δεν το βρηκα σε small, ετσι μου προτειναν στο μαγαζι το bering blouson AERO το οποιο μου ειπαν οτι ειναι ολοιδιο αλλα νεωτερο μοντελο...

εξωτερικα ιδιο μου φανηκε και το πηρα.. γιατι το βιαζομουν! ..αλλα δεν μου φανηκε και τοσο δροσερο.. δηλαδη φερνει αερα αλλα τον ιδρωτα την ημερα δεν τον γλυτωνεις... το θεμα ειναι οτι δεν εχω ξαναφορεσει καλοκαιρινο μπουφαν οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης..

ξερει κανεις αν οντως ειναι ιδιο με το sunrise η μονο εξωτερικα μοιαζουν γιατι διαφορες δεν βρηκα εκτος απο δυο ραφες στην πλατη που διαφερουν λιγακι...

εδω το blouson aero
http://www.motoblouz.com/images/catalogue/pres/pres_Blouson-Bering-AERO-2.jpg

..και εδω το sunrise
http://samaequip.com/tiendavirtual/images/Bering%20SUNRISE.jpg

Για το blouson δεν ξερω, αλλα το sunrise οταν πηγα και το δοκιμασα, απογοητευτηκα τοσο που δεν μπηκα καν στον κοπο να το δοκιμασω εν κινηση πανω στο μηχανακι!
Μου φανηκε πολυ βαρυ και γενικα δεν μου εδινε την αισθηση οτι θα μπορουσε ποτε να ειναι δροσερο οπως αντιστοιχα καλοκαιρινα της dainese και alpinestars!