PDA

View Full Version : service Tiger 1050



DUKASII
14/05/2009, 09:50
Καλημέρα σας.

μπορείτε να μου γραψετε τις τιμες απο τα σερβις..μικρα μεγαλα στο tiger 1050?
:beer:

DUKASII
14/05/2009, 13:28
κανείς δε κάνει σερβις??:confused: :confused:

strat
14/05/2009, 16:53
Κοστος πρωτου στα 1000χλμ = 93 ευρω (χωρις εργασιες) στον Σακη.
Οταν κανω στα 5000 θα ενημερωσω..:)

spyro
14/05/2009, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από strat
Κοστος πρωτου στα 1000χλμ = 93 ευρω (χωρις εργασιες) στον Σακη.
Οταν κανω στα 5000 θα ενημερωσω..:)

Τα ίδια και στο 2ο στα 6.000 χλμ (και όχι στα 5.000 - έτσι και αλλιώς για πολλούς το ενδιάμεσο απο τα 10.000 που λέει ο κατασκευαστής ειναι καθαρά προληπτικό και καλά για τις υψηλές θερμοκρασίες της Ελλάδας :rolleyes: )

Στα 10.000 κάποιοι σου ανοίγουν καπάκι (πάλι "και καλά" :rolleyes: για έλεγχο βαλβίδων, ενω ο κατασκευαστής σου λέει στα 20.000 :rolleyes: ) όπως ο Σάκης κάποιοι άλλοι όχι.

Τεσπα στα 10.000 η έτσι η αλλιώς (καπάκι η χωρίς) μαζι με μπουζί λάδια, φίλτο λαδιού, φίλτρο άερος, τακάκια πίσω (ενδεχομένως,) πάνω κάτω θα στο βγάλουν στα 250-280 ευρα. (ενα πράγμα σαν το πάγιο του ΟΤΕ).

THEOD
14/05/2009, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Τα ίδια και στο 2ο στα 6.000 χλμ (και όχι στα 5.000 - έτσι και αλλιώς για πολλούς το ενδιάμεσο απο τα 10.000 που λέει ο κατασκευαστής ειναι καθαρά προληπτικό και καλά για τις υψηλές θερμοκρασίες της Ελλάδας :rolleyes: )

Στα 10.000 κάποιοι σου ανοίγουν καπάκι (πάλι "και καλά" :rolleyes: για έλεγχο βαλβίδων, ενω ο κατασκευαστής σου λέει στα 20.000 :rolleyes: ) όπως ο Σάκης κάποιοι άλλοι όχι.

Τεσπα στα 10.000 η έτσι η αλλιώς (καπάκι η χωρίς) μαζι με μπουζί λάδια, φίλτο λαδιού, φίλτρο άερος, τακάκια πίσω (ενδεχομένως,) πάνω κάτω θα στο βγάλουν στα 250-280 ευρα. (ενα πράγμα σαν το πάγιο του ΟΤΕ).

αν όντως το μηχανάκι χρειάζεται μικρό σέρβις κάθε 5κ και "μεγάλο" κάθε 10κ τότε κρίμα η καλή εντύπωση που είχα απ' αυτό...
Εκτός αν τα νούμερα αυτά είναι κολπάκια της εδώ αντιπροσωπείας για να βάζει στο χέρι το κάτι τις ....

spyro
14/05/2009, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
αν όντως το μηχανάκι χρειάζεται μικρό σέρβις κάθε 5κ και "μεγάλο" κάθε 10κ τότε κρίμα η καλή εντύπωση που είχα απ' αυτό...
Εκτός αν τα νούμερα αυτά είναι κολπάκια της εδώ αντιπροσωπείας για να βάζει στο χέρι το κάτι τις ....

ε όσο να ναι :D

πάντως ο δικός μου δεν μου έχει κάψει τίποτα στα 18.000χλμ που του έχω. Αλλά εγω δεν μπορώ να θεωρηθώ μέσος όρος γιατι απο τα 18k ζήτημα είναι να έχω κάνει 1.000χλμ στην Αθήνα. Διάφοροι αστικοί/καγκουροιδές Τίγριδες όμως το ψιλοτσιμπάνε το λαδάκι τους, οπότε αν δεν παρατηρούν την στάθμη συχνά καλό ειναι να τα αλλάζουν καθε 5-6.000.

βέβαια μην μου πείς τώρα οτι η Yamaha δεν εχει προϋπηρεσία σε αντίστοιχες περιπτώσεις? :D

THEOD
14/05/2009, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
ε όσο να ναι :D

πάντως ο δικός μου δεν μου έχει κάψει τίποτα στα 18.000χλμ που του έχω. Αλλά εγω δεν μπορώ να θεωρηθώ μέσος όρος γιατι απο τα 18k ζήτημα είναι να έχω κάνει 1.000χλμ στην Αθήνα. Διάφοροι αστικοί/καγκουροιδές Τίγριδες όμως το ψιλοτσιμπάνε το λαδάκι τους, οπότε αν δεν παρατηρούν την στάθμη συχνά καλό ειναι να τα αλλάζουν καθε 5-6.000.

βέβαια μην μου πείς τώρα οτι η Yamaha δεν εχει προϋπηρεσία σε αντίστοιχες περιπτώσεις? :D

Δεν μίλησα για το λάδι το οποίο είναι γνωστό ότι οι εδώ αντιπροσωπείες μας "συνιστούν" να τα αλλάζουμε στα μισά του κατασκευαστή - αν και εδώ που τα λέμε τα θέλει ο κώλος μας μιας και πολύ το κάνουν από μόνοι τους και ακόμα πιο συχνά...Και το κόστος του λαδιού ανάλογα το τι βάζει ο καθένας είναι αρκετά μεταβλητό...

Μιλάω για εργασίες "σέρβις" που τα χιλιόμετρα που αναφέρονται πιο πάνω είναι ανήκουστα για τα σημερινά δεδομένα...

ant0ine
14/05/2009, 22:33
Όχι, ανά 5.000 πάνε τα λάδια και αν είναι έλεγχος για τακάκια.

Service ανά 10.000.

Στα 10.000 είχα πληρώσει για.

Ανταλλακτικά
------------------------------------------
Λάδι Mobil συνθετικό - 70.00 έουρος
Φίλτρο λαδιού - 14.00 έουρος
Μπουζί NGK CREK x3 - 34.50 έουρος
Πίσω τακάκια (γνήσια) - 50.00 έουρος

Εργασία
-------------------------------------------
Έλεγχος βαλβίδων
Ρύθμιση πεταλούδας (ήθελε ρύθμισμα, έσβηνε αραιά και που όταν συμπλεκτάριζα για να κατεβάσω ταχύτητα παιρνώντας ανάμεσα από κουτάκια)
Γενικό check (όλα μαζί τα παραπάνω - 120.00 έουρος)

Σύνολο
-------------------------------------------
288.50 ευρώπουλα (σε καλή μεριά!!)




Υ.Γ. Το πήγαινα στο Σάκη, αλλά τώρα το πάω στο Λόη στον Άλιμο (αρχικά γιατί είναι δίπλα μου!). Πολύ καλός και μου βρήκε και ένα θέμα που είχα με τα Xenon καθώς και με ένα μπερδεμα στις μεσαίες. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα!

NikosR
15/05/2009, 08:01
Ο καθένας μπορεί να αλλάζει λάδια όσο συχνά θέλει και να βάζει να του τσεκάρουν βαλβίδες επίσης.

Ο κατασκευαστής (και οι όροι της εγγύησης) λέει:

1. Λάδια 10.000 ή 1 χρόνος (συνθετικά ή ημισυνθετικά API SH, 10-40 ή 15-50).
2. Τσεκάρισμα βαλβίδων 20.000. Οι βαλβίδες είναι με καπελότα.

Γενικά τα σερβις συστήνονται ανα 10.000 το μικρό (λάδια, φίλτρο λαδιού και έλεγχος) και 20.000 το μεγάλο (τσεκ βαλβίδων κλπ).

Αν δεν κάνω λάθος, στον μέσο όρο ολων των κατασκευαστών.

Αν πρόκειται κάποιος να σχολιάσει τα διαστήματα σερβις σε σχέση με άλλες μάρκες ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα συγκρίνει με βάση τι λέει ο κατασκευαστής και όχι με την τσέπη του κάθε μηχανικού ή τη δυσκοιλιότητα του κάθε ιδιοκτήτη.

(ΒΤW Οι βαλβίδες μου στα 20.000 δε θέλαν τίποτα).

THEOD
15/05/2009, 08:32
Εγώ το έγραψα αυτό γιατί πιο πάνω διάβασα κάτι για μπουζί - βαλβίδες στα 10κ και για κόστος σέρβις στα 10κ της τάξης των 250-280,00 €

Δεν ξέρω αν αυτά απαιτούνται επίσημα από τον κατασκευαστή στο μάνουαλ ή αν είναι θέμα "τσεπώματος" από το συνεργείο ή εμμονής του οδηγού-ιδιοκτήτη...

Πάντως αν ισχύει το πρώτο, είναι εντελώς παράλογα...

DUKASII
15/05/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ το έγραψα αυτό γιατί πιο πάνω διάβασα κάτι για μπουζί - βαλβίδες στα 10κ και για κόστος σέρβις στα 10κ της τάξης των 250-280,00 €

Δεν ξέρω αν αυτά απαιτούνται επίσημα από τον κατασκευαστή στο μάνουαλ ή αν είναι θέμα "τσεπώματος" από το συνεργείο ή εμμονής του οδηγού-ιδιοκτήτη...

Πάντως αν ισχύει το πρώτο, είναι εντελώς παράλογα... ΟΚ τα λαδακια τα αλλαζουμε ολοι αναλογα τις ιδιοτροπιες μας...


το μεγαλο καθε 20 καλα ειναι..και καθε 5 λαδακια πιστευω λογικο.λαδια ειναι οκ..

NikosR
15/05/2009, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ το έγραψα αυτό γιατί πιο πάνω διάβασα κάτι για μπουζί - βαλβίδες στα 10κ και για κόστος σέρβις στα 10κ της τάξης των 250-280,00 €

Δεν ξέρω αν αυτά απαιτούνται επίσημα από τον κατασκευαστή στο μάνουαλ ή αν είναι θέμα "τσεπώματος" από το συνεργείο ή εμμονής του οδηγού-ιδιοκτήτη...

Πάντως αν ισχύει το πρώτο, είναι εντελώς παράλογα...

Σου είπα τι απαιτείται επίσημα από τον κατασκευαστή, στο μάνουαλ και στην εγγύηση. Ολα τα άλλα είναι αρβύλες.

Λεπτομέρειες και του λόγου το αληθές εδώ:

http://www.triumph.co.uk/media/Tiger_1050data_2.pdf