PDA

View Full Version : Θα μου κάνετε λίγο ΦΡΟΥ ... γ@μ####



sogrwig
14/05/2009, 11:52
Καθημερινά κατεβαίνω από Χαλάνδρι προς το κέντρο. Περνάω από Κηφισίας, Μεσογείων, Βασ. Σοφίας, κλπ. Εδώ και κάμποσο καιρό, παρατηρώ τους νέους τροχονόμους - νέους και σε ηλικία, το πιθανότερο είναι μόλις να έχουν αποφοιτήσει ή ούτε καν, ίσως να είναι ακόμα στο μέσο της εκπαίδευσής τους. Βάζουν από έναν σχεδόν σε κάθε διασταύρωση, ειδικά στην Βασ. Σοφίας, για να «ρυθμίσουν» την κυκλοφορία.

Ας είναι άπειροι σε αυτή τη δουλειά, καλά κάνουν και τους βάζουν, γιατί στη διασταύρωση θα μάθουν αυτά που σα θεωρίες ακούν στη σχολή… δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό.

ΑΛΛΑ ρε παιδιά ΕΛΕΟΣ... Σφυρίχτρες δεν τους μοιράζουν πλέον;

Έχουν μαγκέψει όλοι οι αμούστακοι τροχονόμοι και δεν τη χρησιμοποιούν. Σήμερα τροχονόμος (υποθέτω 19 χρονών περίπου) στη διασταύρωση Αλεξάνδρας και Κηφισίας και εγώ με 2-3 τζιπ να με περικυκλώνουν, δεν τον έχω δει καν, αφού κάθετε αριστερά κοντά στο Αθήναιον (εγώ κατεβαίνω από βορά). Αντιλαμβάνομαι την παρουσία του από καυγά που κάνει ταρίφας δίπλα μου με πεζή γυναίκα που πήγε να την πατήσει στη διάβαση πεζών, γιατί ο τροχονόμος σταμάτησε το ρεύμα μας (5 λωρίδες περίπου) σηκώνοντας το χεράκι του από μακριά, και φυσικά ο ταρίφας που ήταν στη δεξιά λωρίδα ακριβώς αντίθετα δεν τον είδε, και του τον έδειχνε η πεζή εν μέσω φωνών.

Για σφύριγμα ούτε λόγος.

Δεν έχουν καταλάβει ότι με 2 τζιπ μπροστά μου είναι αδύνατον να καταλάβω ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από το πράσινο φανάρι; Πως διάολο θα ψιλιαστώ ότι κάπου αριστερά στο άλλο ρεύμα υπάρχει κάποιος, που κάνει σήμα να σταματήσει η κυκλοφορία στη λωρίδα μου, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ??????

Βέβαια..., είναι λυμένο πρόβλημα αυτό εδώ και 100 χρόνια. ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ λέγεται γ##ω τη π#####α μου.

Ήθελα να ξέρα... Δεν φοβούνται; Θα τους πατήσει κανένας. Όταν ξαφνικά φυτρώνει το στρουμφάκι μπροστά σου ανάμεσα στις λωρίδες την ώρα που στρίβεις σε ένα κεντρικό κόμβο….ΠΩΣ το κάνουν χωρίς να φοβούνται; Απορώ.


Και σαν κερασάκι στην τούρτα... Ο «ρυθμιστής» της κυκλοφορίας της διασταύρωσης, για να μας δώσει το οκ να ξεκινήσουμε... κάνει μια μάγκικη κίνηση με το χέρι κοιτώντας μας (σα να λεει «ΑΝΤΕ ΟΥΣΤ» «Προχωράμ Τώρα ντουγρού») και όλοι ξεκινάμε... Καμία σχέση βέβαια με την σωστή κινησιολογία που καθορίζει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ τρόπους με τους οποίους ρυθμίζεις την κυκλοφορία.

Όλα αυτά τα μαγκάκια… είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ... Κάθε μέρα αναρωτιέμαι... Κάθε πέρσι και καλύτερα. Τώρα παλιώνουν όλοι γρήγορα... Νέες γυναίκες τροχονόμοι (γκομενάκια για πασαρέλα έτοιμα) κάνουν νόημα να ξεκινήσουμε σαν να μας χαιρετούν.

Παρένθεση: στο φανάρι του Ψυχικού, πέτυχα τον κλασσικό τροχονόμο της διασταύρωσης (μεγάλος σε ηλικία με μουστάκα), ο οποίος με τη σφυρίχτρα του και τη σωστή κινησιολογία ξεμπλοκάρει την κίνηση κάθε πρωί... Ο παππούς πιό ψαρωμένος από τα νεούδια δηλαδή... τσσς…


Αυτά είχα να πω, ελπίζω να τα διαβάσει κανένας διοικητής / υπεύθυνος εκεί στην τροχαία, να τραβήξει κανένα αυτάκι να φτιάξει η κατάσταση, μη σκοτωθούμε πουθενά τσάμπα από τροχονόμο που πάλιωσε.

nionio$
14/05/2009, 12:00
+12548935478
ακριβως το ιδιο σκεφτομουν χθες το απογευμα φιλε μου που κατεβαινα τη βασ σοφιας στο υψος του μεγαρου μουσικης...οχι σφυριχτρα δεν ειχε
αλλα μασαγε μια τσιχλα η γιδα...
μπεεεε

hidefnick
14/05/2009, 12:00
[i]...Παρένθεση: στο φανάρι του Ψυχικού, πέτυχα τον κλασσικό τροχονόμο της διασταύρωσης (μεγάλος σε ηλικία με μουστάκα), ο οποίος με τη σφυρίχτρα του και τη σωστή κινησιολογία ξεμπλοκάρει την κίνηση κάθε πρωί... Ο παππούς πιό ψαρωμένος από τα νεούδια δηλαδή... τσσς… [/B]

Θεός, αν και την έχει περιορίσει την ΜΟΥΣΤΑΚΑ απο τις εκλογές του 2004 και μετά. 300 χρόνια στο ίδιο πόστο. :wave2: :wave2: :wave2:

VANDA
14/05/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sogrwig
Σφυρίχτρες δεν τους μοιράζουν πλέον;



Έλα ντε. Βαριούνται να σφυρίξουν; Όλοι βρογχίτιδα έχουν; ΔΕ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ! (μιλάει η πονεμένη...) (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=77997)
Λέει για μας; Λέει για τους άλλους; Να βγω και να με πατήσουν οι από κει ή να φρενάρω και να με πατήσει ο πίσω;
Γενικότερα, δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι αρκεί ένας τροχονόμος σε διασταύρωση στιλ Κηφισίας με 325 εμπλεκόμενες λωρίδες...

jorgevaldano
14/05/2009, 12:08
ο τρόπος που λειτουργούν αυτά τα τυπάκια είναι εγκληματικός

και εξηγώ:

συχνότατα ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ

κατεβαίνεις με περιορισμένη ορατότητα π.χ. λόγω φορτηγού ή λεωφορείου, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ, έχεις πράσινο και πας

και ΤΣΑΚ τρακάρεις γιατί ο τροχονόμος που ΔΕΝ είχες δει είχε σταματήσει το ρεύμα σου

το είχα πει σε κάποιον αφού ειχα χάσει κάτι χρόνια ζωής με πούλμαν που μου ήρθε από το πουθενά, και δεν χαμπάριασε, μου είπε "να ξέρετε πως κάθε μέρα εδώ υπάρχει τροχονόμος"

πού να το ξέρω ρε κοθώνι... πρέπει να με πατήσει πρώτα κάποιος για να το μάθω;

βεβαιώσου πως σταμάτησαν ΟΛΕΣ οι λωρίδες πριν δώσεις εντολή στο κάθετο ρεύμα να ξεκινήσει...

συν ότι δεν φοράνε πάντα το φωσφοριζέ γιλέκο

συν ότι δεν σφυρίζουν όπως λέει ο φίλος

ΑΛΛΑ θα έπρεπε τα φανάρια να τα γυρίζουν στο κόκκινο που αναβοσβήνει οι ΚΡΕΤΙΝΟΙ... τι τα κρατάνε σαν να μην τρέχει μία...

στα διάλα δημόσιοι υπάλληλοι του κ@λου... :yuck:

gixxerpap
14/05/2009, 12:16
αντί να ξεσπαθώνετε απο το πληκτρολόγιο, τους τα έχει χώσει κανείς εκείνη την ώρα? αντε να σας δω ...

Panos RG
14/05/2009, 12:34
έχω βρίσει εγώ έναν της τροχαίας στην ίδια διασταύρωση ! αλλά ήταν φίλος μου :lol:
και με το κράνος δεν με είχε αναγνωρίσει, άκουγε τα μπινελίκια και με κοιτούσε αμήχανα μέχρι
που το έβγαλα και με μούτζωνε για κανα 10λεπτο!
:rotflmao:

Panos RG
14/05/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA

Γενικότερα, δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι αρκεί ένας τροχονόμος σε διασταύρωση στιλ Κηφισίας με 325 εμπλεκόμενες λωρίδες...

+166

SnakeMJK
14/05/2009, 12:54
κάποια στιγμή παλαιότερα είχα πάει να γίνω κιμάς στην ακαδημίας, επειδή κρυμένος τροχονόμος είχε δώσει προτεραιότητα στο κάθετο δρόμο, ενώ εγώ πήγαινα καμαρωτός - καμαρωτός επειδή νόμιζα ότι είχα πράσινο...


αλλα το πιο μαλακισμένο σκηνικό το ζω κάθε μέρα στο σύνταγμα. έρχομαι από ακαδημίας και στο τέρμα στρίβω αριστερά και πιάνω β.σοφίας. σε αυτό το κωλοφάναρο, μέχρι τις 9 παρά έχει τροχονόμο.... ο οποίος όμως δεν κάθεται συνεχώς στο φανάρι! μερικές φορές αράζει και αναλαμβάνουν τα φανάρια πάλι. κ ανάμεσα στην τζούρα του φραπέ και στην χαιρετούρα στους πολιτικούς, κάνει και ένα νεύμα στο ρεύμα της ακαδημίας για να ξεκινήσουμε, μιας και το πεζοφάναρο έχει μεγαλύτερη απ ότι πρέπει διάρκεια....
και κάθε πρωί που σταματάω σε αυτό το κωλοφάναρο, είμαι με την απορία... να κοιτάω το φανάρι ή τον τροχομπάτσο; πφφφ... τους βαρέθηκα :p

golis
14/05/2009, 13:32
Για πολλές κλωτσές όλοι τους οι νιούφιδες.
Ένα πρωινό έκραξα άσχημα με χειρονομίες και φωνές ότι δεν είναι εκεί η θέση του
έναν πιτσιρίκο στην διασταύρωση Αλεξάνδρας-Κηφισίας,για τον ίδιο λόγο.
Δεν αντέδρασε,ή γιατί κατάλαβε την βλακεία του,ή γιατί έχει συνηθίσει το όργανον το κράξιμο.....

DimChios
14/05/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αντί να ξεσπαθώνετε απο το πληκτρολόγιο, τους τα έχει χώσει κανείς εκείνη την ώρα? αντε να σας δω ...


ασε ρε φιλαρακι που θα ασχοληθουμε τωρα με τα μπατσακια!
Βιαζομαστε λεμε!

:rolleyes:

jorgevaldano
14/05/2009, 13:38
όσοι τροχονόμοι πάνε Αλεξάνδρας Κηφισίας καλούν την αλεξάνδρας να προχωρήσει μετά το φανάρι και να σταθεί στο κέντρο της διασταύρωσης, και καλά για να φύγουν πιο γρήγορα

μόνο που έτσι γίνεται συνείδηση στον κόσμο ότι είναι εντάξει να προσπερνάς το φανάρι και να περιμένεις όταν ΘΑ ΝΟΜΙΣΕΙΣ πως είναι πλεον η σειρά σου να περάσεις

ήδη αυτό γίνεται σε πολλές διασταυρώσεις όταν ΔΕΝ υπάρχει τροχονόμος

μια φορά χαμηλώτερα στην αλεξάνδρας ένας παπάκιας μου την είπε γιατί στεκόμουν ΠΙΣΩ από το φανάρι και τον έκλεινα !!!! :yuck:

Gandalf dr685sm
14/05/2009, 13:41
Παρένθεση: στο φανάρι του Ψυχικού, πέτυχα τον κλασσικό τροχονόμο της διασταύρωσης (μεγάλος σε ηλικία με μουστάκα), ο οποίος με τη σφυρίχτρα του και τη σωστή κινησιολογία ξεμπλοκάρει την κίνηση κάθε πρωί... Ο παππούς πιό ψαρωμένος από τα νεούδια δηλαδή... τσσς…

Ο τύπος είναι όπως είπε και ο wirdegr , απο τις πλέον κλασσικές φάτσες της Κηφησίας.. είτε στο φανάρι εκείνο θα είναι , είτε λίγο πιο πάνω προς τα σίδερα Χαλανδρίου στο φανάρι της Φιλοθέης. Μοναδικός και στις κινήσεις αλλά και στους ελέγχους... με είχε σταματήσει για τυπικό τσεκάρισμα μαζί με καμιά 10αρια ακόμα...

Βλέπει κράνος, μπουφάν, γάντια, οτι έχω χαρτιά ανά χείρας κτλλ.... και μου κάνει.

"Χαίρετε κύριε... καλό δρόμο να έχετε!"

Τον ρωτάω (τόσο μαλάκας είμαι και εγώ μερικές φορές)..."γιατί δεν τα ελέγχετε;"

- "Μερικές φορές φαίνεται αν είναι κάποιος εντάξει. Καλό δρόμο να έχετε κύριε" και χαιρέτησε όπως πρέπει κανονικά.

Είπαμε... έχει στραβόξυλα και μαλάκες... αλλά έχει και μερικούς πολύ σωστούς ρε παιδιά οτι και να λέμε. Κρίμα που είναι λίγοι και κάνουν τόση διαφορά.


Gandalf

sogrwig
14/05/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αντί να ξεσπαθώνετε απο το πληκτρολόγιο, τους τα έχει χώσει κανείς εκείνη την ώρα? αντε να σας δω ...
Έκραξα μαινόμενος τρεις σήμερα... Αλλά δεν κατάλαβαν... Ειδικά ο πιο επικίνδυνος στην Αλεξ-Κηφισιάς με κοίταγε σαν εξωγήινος.


Λοιπόν... Πέρα από την πλάκα. Κάπως πρέπει να προχωρήσει το θέμα. Πρέπει να προωθηθεί κάπως στα αυτιά κάποιου πιο υπεύθυνου ρε παιδιά γιατί θα σκοτωθούμε τσάμπα. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι το πρώτο βήμα και μόνο αρκεί για να αλλάξει η κατάσταση δραματικά.

ΣΦΥΡΙΓΜΑ! Να τους ακούμε τουλάχιστον.

Δηλαδή να εφαρμόσουν αυτό που λέει ο κανονισμός τους! Ξέρει κανένας κάποιον υπεύθυνο/διευθυντή/whatever της τροχαίας, να του τα μεταφέρει; Είναι κρίμα να κινδυνεύουμε για ένα ΓΑΜΩ-ΦΡΟΥΟΥΟΥ!

DimChios
14/05/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sogrwig
Έκραξα μαινόμενος τρεις σήμερα... Αλλά δεν κατάλαβαν... Ειδικά ο πιο επικίνδυνος στην Αλεξ-Κηφισιάς με κοίταγε σαν εξωγήινος.


Λοιπόν... Πέρα από την πλάκα. Κάπως πρέπει να προχωρήσει το θέμα. Πρέπει να προωθηθεί κάπως στα αυτιά κάποιου πιο υπεύθυνου ρε παιδιά γιατί θα σκοτωθούμε τσάμπα. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι το πρώτο βήμα και μόνο αρκεί για να αλλάξει η κατάσταση δραματικά.

ΣΦΥΡΙΓΜΑ! Να τους ακούμε τουλάχιστον.

Δηλαδή να εφαρμόσουν αυτό που λέει ο κανονισμός τους! Ξέρει κανένας κάποιον υπεύθυνο/διευθυντή/whatever της τροχαίας, να του τα μεταφέρει; Είναι κρίμα να κινδυνεύουμε για ένα ΓΑΜΩ-ΦΡΟΥΟΥΟΥ!


http://www.youtube.com/watch?v=aVR1qmlmoc4

:wacko:

VANDA
14/05/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sogrwig

Ξέρει κανένας κάποιον υπεύθυνο/διευθυντή/whatever της τροχαίας, να του τα μεταφέρει; Είναι κρίμα να κινδυνεύουμε για ένα ΓΑΜΩ-ΦΡΟΥΟΥΟΥ!


Να αρχίσουμε τα τηλεφωνάκια δλδ; :smilea:


163650

manhunter
14/05/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αντί να ξεσπαθώνετε απο το πληκτρολόγιο, τους τα έχει χώσει κανείς εκείνη την ώρα? αντε να σας δω ...


Eγώ.....


Οταν εξαιτίας αυτού, του άπειρου κυρίου, πέταξα το fazer που είχα στα σκουπίδια.
Τότε, του την είπε μέχρι και συνάδελφος του ζητάς, μπορεί να τράβηξε η ιστορία και να μεταφέρθηκε σε άλλη υπηρεσία.

Δεν είχε ρευμα, και δεν λειτουργούσαν τα φανάρια, με αποτέλεσμα, συμπαθεστάτη κυρία, να με κάνει σουβλάκι.....


Η πρώτη μου κουβέντα μόλις σηκώθηκα????

Γαμώ την πουτάνα μου, τι κάνεις ακριβώς εδώ? Τον τουρίστα??

Το ξανακάνει αυτός ο τροχονόμος, η δεν το ξανακάνει χωρίς σφυρίχτρα....








ps: +1299 για τον ''Μουστάκια'' τροχονόμο. Πολύ καλή δουλειά

VANDA
15/05/2009, 10:17
Τελικά χωράει σφυρίχτρα μέσα από full face κράνος;
Θα τους σφυρίζουμε εμείς..

TROOPER
15/05/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Τελικά χωράει σφυρίχτρα μέσα από full face κράνος;
Θα τους σφυρίζουμε εμείς..

:smokin: