PDA

View Full Version : Βελτιωσεων συνεχεια



MavrosPan
14/05/2009, 13:12
Εχουμε και λεμε.
Παρακατω παραθετω εν συντομια τις μετατροπες που εχουν ηδη γινει στο μηχανακι για να πουμε καμμια γνωμη πως να συνεχισω.

Πιστονι σφυριλατο Wossner
Μπιελα ενυσχιμενη
Λαιμοι Devil
Τελικο Racetech,
Μαργαριτες Braking Μπρος πισω,
WP ελατηρια μπροστα,
Fatbar χρυσο
Σωληνακι υψηλης Μπροστα
Φιλτρο K&N
Ροικη
Κατι νικελ σε ψαλιδια, κεντρα βασεις κλπ.

Τωρα σκεφτομαι να συνεχισω με FCR, εκκεντροφορο και ελατηρια καμπανας και βαλβιδων ενισχυμενα.

το θεμα ειναι.. 39mm η 35mm? Διπλά η ενα 41mm μονο? ο ftsm μου προτεινε να βαλω ενα μονό που ειχε βαλει ενας γνωστος σε δουκα και πηγαινε καλα. Εκκεντροφορο? να στειλω τον ιδιο για reprofile, εναν απο TT για reprofile? μηπως εναν καινουριο ετοιμο? σταδιο 2ο η 3ο ? για πειτε ρε παιδια γιατι θελω να ξεκιναω να ετοιμαζομαι.

Αν εχετε και καμμια ιδεα για εξωτερικη βελτιωση ριξτε τη γιατι οι δικες μου στερεψαν. Μονο τις βιδες σκεφτομαι ακομα να αλλαξω στο μοτερ με ergal χρυσες, και τις υπολοιπες βιδες στο μηχανακι με χρυσες παλι. και μερικα ακομα νικελ σε μαρσπιεδες κπλ.

reinmeister
14/05/2009, 13:44
τι χρηση?

MavrosPan
14/05/2009, 14:36
σε φαναρια lol.

περα απο την πλακα, το χρησιμοποιω και για μεσα στην πολη. οχι ταξιδια, γιατι δεν θελω να το πιεσω, εχω το αυτοκινητο. απλα το θελω γρηγορο.

reinmeister
15/05/2009, 10:38
πρωτο σταδιο εκκεντροφορο,ετσι ωστε να διατηρησεις τα μαμα ελατηρια βαλβιδων και 2 χ 39 fcr...αν εχει φτιαχτει σωστα θα εισαι περιπου 50 κατω και σχεδον απολυτως αξιοπιστος...

απο κει και περα αυξανεται δυσαναλογα το κοστος...

DrBig
15/05/2009, 10:56
Συγνωμη που πεταγομαι αλλα εχω δυο ερωτησεις.

1) μηπως με 2χ39 θα χαθει αποδοση χαμηλα σε κινητηρα 6.5? Απο οσο ξερω στα DRZ400 τα 41ρια εχουν νοημα σε μετατροπες απο 500cc και πανω και για 50 ιππους + , μεχρι εκει 1χ39 ειναι οτι χρειαζεται.

2) Ποιος θα μπορουσε να κατασκευασει πολλαπλη εισαγωγης ωστε να χρησιμοποιηθει ενα καρμπυρατερ σε διπλες εισαγωγες? [Το τελευταιο το ρωτω γιατι θα με ενδιεφερε να εβαζα, αν εχει νοημα, 41αρι σε DR800]

reinmeister
15/05/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Συγνωμη που πεταγομαι αλλα εχω δυο ερωτησεις.

1) μηπως με 2χ39 θα χαθει αποδοση χαμηλα σε κινητηρα 6.5? Απο οσο ξερω στα DRZ400 τα 41ρια εχουν νοημα σε μετατροπες απο 500cc και πανω και για 50 ιππους + , μεχρι εκει 1χ39 ειναι οτι χρειαζεται.

2) Ποιος θα μπορουσε να κατασκευασει πολλαπλη εισαγωγης ωστε να χρησιμοποιηθει ενα καρμπυρατερ σε διπλες εισαγωγες? [Το τελευταιο το ρωτω γιατι θα με ενδιεφερε να εβαζα, αν εχει νοημα, 41αρι σε DR800]

1) ευλογη η απορια σου,της οποιας η απαντηση ειναι καθαρα πρακτικη...με το προαναφερθεν σετ απ εχει αποδειχθει οτι η καλυτερη επιλογη ειναι τα 39...φυσικα με το αντιστοιχο δικο τους σετ απ για την εφαρμογη...ειναι η χρυση τομη αξιοπρεπους αποδοσης χαμηλα και ξυρισματος ψηλα...σκεψου οτι σε xt τουμπανα (620+ με 3ο σταδιο κλπ κλπ ) βαζαμε 41 και δουλευαν αψογα...

2)προσωπικα θεωρω ακυρη μια τετοια κινηση μια και ολοι παρακαλαμε να ειχαμε μονοκυλινδρα με διπλες εισαγωγες...εαν το θεμα ειναι κοστος,τοτε το σκεπτικο αλλαζει...

DrBig
15/05/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

2)προσωπικα θεωρω ακυρη μια τετοια κινηση μια και ολοι παρακαλαμε να ειχαμε μονοκυλινδρα με διπλες εισαγωγες...εαν το θεμα ειναι κοστος,τοτε το σκεπτικο αλλαζει...

Ναι, βασικα το κοστος ειναι το θεμα και η απλοτητα. Ξερουμε λοιπον κανενα που μπορει να φτιαξει την καταλληλη κατασκευη 1σε2 για την εισαγωγη?

ΜαυρεΠαν, σορρυ για το σπαμ.

reinmeister
15/05/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ναι, βασικα το κοστος ειναι το θεμα και η απλοτητα. Ξερουμε λοιπον κανενα που μπορει να φτιαξει την καταλληλη κατασκευη 1σε2 για την εισαγωγη?

ΜαυρεΠαν, σορρυ για το σπαμ.

θα σε στεναχωρησω διοτι δεν εχει χρειαστει ποτε να κανω κατι τετοιο...

αλλα οποιος και να το κανει,αν δεν εχει ετοιμο καλουπι, πιστευω οτι θα σε γδαρει...

οποτε μπορει να σου στοιχεισουν φθηνοτερα 2 fcr μεταχειρισμενα...:D

DrBig
15/05/2009, 14:46
καλως!
Εχω και μια ερωτηση για τα ΦουΣουΑρ αλλα θα ανοιξω αλλο θρεντ.

Σπαμ οβερ.