PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ CBR 600 f4i.. παρακαλώ βοηθείστε.



alcapone09
14/05/2009, 13:44
Γειά σας παιδια.. εχω εδώ και 5 χρόνια ενα cbr 125 και σκέφτομαι να πάω σε CBR 600 f μετά από πολύ ψαξιμο για τον προσανατολισμό χρήσης της μηχανης. Βρήκα σε μάντρα ένα f4i 03' αγορασμένο 04' που έχει (γραφει) 2900 km..4500 ? με 2 πλαστικά βαμμένα λόγω τρακαρίσματος σε τοιχο (λεει) κ οχι τουμπας..αλλα κατα τα άλλα ολοκαθαρο.. δίσκοφρενα καινούρια τα πλαστικα του γυαλίζουν και τα λάστιχα σχεδόν καινουρια.. αα και δίνει κ 1 χρόνο εγγύηση.
Άυριο μάλλον θα το πάρω βόλτα και θα το πάω σε μηχανικό..
1ον.. δεν εχω ξαναοδηγήσει SS μηχανάκι οπότε θέλω μια γνώμη για τη θέση οδήγησης και αν θα είναι εύκολη η μετάβαση από το cbrακι μου στο 600αρι..
2ον Το μηχανάκι είναι απο κεφαλλονιά... οπότε εχει καποιεσ λιγοστεσ πιθανότητεσ τα km που γράφει να είναι αληθινά.. παρόλα αυτα δεν παραμυθιαζομαι... Κατά τη γνώμη σας αξίζει η τιμη του? να το "χτυπήσω"? μηπως έχει κανα λακκο η φάβα?...

Πιθανά προβλήματα?(οτιδήποτε μπορεί να βγάλει γιατι είμαι και φοιτητής και δεν μου περισσεύουν πολλα.. πέρα από τον εντατήρα καδένας..)

Συγνώμη αν κούρασα αλλά αν και το έχω ψάξει αρκετά μου λείπει η εμπειρία από μεγάλες μοτοσυκλέτες...Περιμένω γνώμες... Ευχαριστώ για το χρόνο σας..:D

dankannn
14/05/2009, 14:32
Δες τα PM
Σου εστειλα μηνυμα.
:wave2:

jorgevaldano
14/05/2009, 15:04
δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ θέμα με τη θέση οδήγησης

μόλις χθες μπήκε αγγελία για μοντέλο 2004 που είναι και "χαρτί"

NIKOSCBR600F4
14/05/2009, 18:35
ΕΧΕΙΣ Π.Μ.

road spirit
15/05/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alcapone09
....Βρήκα σε μάντρα ένα f4i 03' αγορασμένο 04' που έχει (γραφει) 2900 km..4500 ? με 2 πλαστικά βαμμένα λόγω τρακαρίσματος σε τοιχο (λεει) κ οχι τουμπας..αλλα κατα τα άλλα ολοκαθαρο.. δίσκοφρενα καινούρια τα πλαστικα του γυαλίζουν και τα λάστιχα σχεδόν καινουρια.. αα και δίνει κ 1 χρόνο εγγύηση.
Άυριο μάλλον θα το πάρω βόλτα και θα το πάω σε μηχανικό..
1ον.. δεν εχω ξαναοδηγήσει SS μηχανάκι οπότε θέλω μια γνώμη για τη θέση οδήγησης και αν θα είναι εύκολη η μετάβαση από το cbrακι μου στο 600αρι..
2ον Το μηχανάκι είναι απο κεφαλλονιά... οπότε εχει καποιεσ λιγοστεσ πιθανότητεσ τα km που γράφει να είναι αληθινά.. παρόλα αυτα δεν παραμυθιαζομαι... Κατά τη γνώμη σας αξίζει η τιμη του? να το "χτυπήσω"? μηπως έχει κανα λακκο η φάβα?...

Πιθανά προβλήματα?(οτιδήποτε μπορεί να βγάλει γιατι είμαι και φοιτητής και δεν μου περισσεύουν πολλα.. πέρα από τον εντατήρα καδένας..)

Συγνώμη αν κούρασα αλλά αν και το έχω ψάξει αρκετά μου λείπει η εμπειρία από μεγάλες μοτοσυκλέτες...Περιμένω γνώμες... Ευχαριστώ για το χρόνο σας..:D


θα προτιμούσα να μου έλεγε ότι έχει φάει τούμπα (δεν υπάρχει μηχανή που να μην έχει πέσει) παρά να μου πει ότι έχει τρακάρει με ... τοίχο! :eyepop: . Ειλικρινά...

Τώρα, αν υποθέσουμε ότι απο τον τοίχο δεν έχει πάρει κανα πλαίσιο, και το μηχανάκι είναι πραγματικά καθαρό, η τιμή είναι καλή. Πέρα απο τον τεντοτήρα (τον οποίο αλλάζεις εύκολα και οικονομικά) το μηχανάκι είναι διαμάντι

noe13
15/05/2009, 11:56
Βρωμαει.......

ronin1
15/05/2009, 13:46
βρωμαει φουλλ!!!

alcapone09
15/05/2009, 14:46
Παιδιά το πηρα σημερα βόλτα και το πηγα και στο μηχανικο μου.. Εκτός οτι επαθα πλάκα(δεν εχω ξαναοδηγήσει κάτι παρόμοιο) ο μηχανικος που του έριξε μια ματιά μου είπε ότι είναι καθαρό και οτι αν έχει πέσει δεν εχει σοβαρή ζημιά... Από τον αριθμό πλαισίου ειναι 02' μοντέλο αλλά έχει πρώτη άδεια 2004. Ο εντατήρας χτυπάει λίγο στις χαμηλές αλλα αυτό είπαμε φτιάχνει..Νομίζω οτι η βρώμα φεύγει σιγά σιγά :p και το σκέφτομαι πλέον σοβαρά..

SeNNinhA
15/05/2009, 15:02
Μιας και είναι ΟΚ το μηχανάκι καλώς να το πάρεις. Είναι ενα πολύ καλό μηχανάκι χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Αλλά να ξέρεις ότι από πλευράς τιμής δεν είναι καμια ευκαιρία για CBR600 '02. Βρίσκεις και πιο χαμηλά εαν το ψάξεις. Ακόμη και CBR 929 βρίσκεις με λιγότερα (εαν θυμάμαι καλά μια αγγελία εδώ μέσα).

alcapone09
15/05/2009, 15:49
Μου το είπε και ο μηχανικός αυτο ακριβώς που μου λες και όντως βρήκα 929 με 5000 ? και λιγα km(μιλάμε για super κατάσταση).. το θέμα είναι οτι το συγκεκριμενο με καλυπτει περισσότερο για την καθημερινή χρηση που το θέλω.. αν δεν κάνω λάθος το 929 έχει πιο επιθετική θέση οδήγησης.. + οτι προέρχομαι από 125, οπότε το 929 δε θα ήταν "πολύ" για επόμενη μοτοσυκλέτα?

Κάτι άλλο που σκέφτηκα εναλλακτικά για να αποφύγω και το "μεταχειρισμένο" ήταν το ER-6 F με το fairing της kawasaki, αλλά είναι σαφώς πιο αδύναμο απ το CBR και εχει 7 και κατι χιλιάδες καινούριο..

SeNNinhA
16/05/2009, 10:14
Εγώ ανάμεσα στα 2 θα έπαιρνα το 929 μιας και το βρήκες και είναι και σε καλή κατάσταση ή εαν επιμένεις στο CBR 600 θα το παζάρευα για τουλάχιστον 500 λιγότερα (αν όχι για 3500) ή θα έψαχνα να βρω ενα άλλο σε αυτά τα χρήματα. Δεν είναι δύσκολο, κυκλοφορούν πάρα πολλά και οι μαντράδες βγάζουν πάνω από 500 ευρώ σε κάθε μεταχειρισμένο.

Το 929 είναι λίγο πιο σπορ σε θέση οδήγησης αλλά όχι τίποτε extreme. Σίγουρα καίει περισσότερο και έχει ακριβότερα τέλη κυκλοφορίας αλλά είναι και σαφώς καλύτερη μηχανή.

Απο θέμα εμπειρίας πιστεύω και το έχω ξαναπεί ότι όλοι μπορούν να οδηγήσουν supersport εαν έχουν μυαλό και αυτοσυγκράτηση. Και έχω αρκετούς φίλους που με μηδενική εμπειρία πήραν 600 και 1000 SS και δεν έχουν πάθει τίποτε μέχρι σήμερα (φτου φτου ...).

Λογικό και βολικό το CBR600 αλλά θα το αγόραζα το πολύ 3500 ευρώ. Εδώ δίνω εγώ το TLR1000 μαμά με 3200 ευρώ και με MAXTON/Ohlins αναρτήσεις, monoblock δαγκάνες και άλλα πολλά extra μόνο 4500.... πως να θεωρήσω καλή τιμή τα ίδια για ενα μαμά CBR600??.

Εαν ψάξεις θα βρεις CBR600 σε πολύ καλή κατάσταση και με πολύ λιγότερα χρήματα ή ξαναλέω ΠΑΖΑΡΕΨΕ το.


Υ.Γ. Μην πάρεις καινούργιο. Πάρε μεταχειρισμένο. Σε λίγο καιρό θα θέλεις να το αλλάξεις είτε με ενα πιο δυνατό είτε με ένα άλλης κατηγορίας και στο καινούργιο θα χάσεις πολλά χρήματα ενώ στο μεταχειρισμένο από λίγα εως και καθόλου. Άσε που σαν νεος οδηγός μια έστω χαζοπτώση (ακόμη και σταματημένος) θα την έχεις και θα κλαις πολύ περισσότερο στο καινούργιο.

pitsis
25/05/2009, 14:27
kala kaneis k den protimas to 929 sta idia lefta an baleis kanena 500 mporis n apareis 954 poy einai klaseis anotero k pio omorfo apo 929 alla to 600 f einai daskalos k tha to latreyeis kathe mera poy tha to odigas tora an to sigkekrimeno mixanaki se arese parto alla prosexe exei poles eykairies ejo gia f k ego tetio exo alla to fsport kahe mera me mathainei k den me dimioyrgise kanena problima ektos apo ton tentotira kai gia kenoyrgio min dineis fragka afoy den ta exeis tha to rijeis kamia mera k tha protimas na pareis to metaxirismeno k oson afora to montelo poy eipes me to f to f tha protimoysa k pali apla toei benzini opos olla ta honda alla to sigkekrimeno an rijeis merika fragka paei san xilia apla argotera poy tha to mathis p[oli kala to mixanaki k tha jaxnese perissotero tha theliseis piso amoortiser an theleis kati piotiko apo ekei k pera einai syper mixanaki k den tha se prodosei pote

Sapadak
27/05/2009, 07:23
Παντως με αυτα τα λεφτα μπορεις να διαλεξεις και χρωμα που λεει ο λογος..

Δεν ειναι ΤΡΕΛΗ ευκαιρια απλα ειναι μια νορμαλ τιμη για 2002 μοντελο



Παντως ειναι μεγαλο σχολειο το F καθως κανει πολλα πραγματα αρκετα καλα

noe13
27/05/2009, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από pitsis
kala kaneis k den protimas to 929 sta idia lefta an baleis kanena 500 mporis n apareis 954 poy einai klaseis anotero k pio omorfo apo 929 alla to 600 f einai daskalos k tha to latreyeis kathe mera poy tha to odigas tora an to sigkekrimeno mixanaki se arese parto alla prosexe exei poles eykairies ejo gia f k ego tetio exo alla to fsport kahe mera me mathainei k den me dimioyrgise kanena problima ektos apo ton tentotira kai gia kenoyrgio min dineis fragka afoy den ta exeis tha to rijeis kamia mera k tha protimas na pareis to metaxirismeno k oson afora to montelo poy eipes me to f to f tha protimoysa k pali apla toei benzini opos olla ta honda alla to sigkekrimeno an rijeis merika fragka paei san xilia apla argotera poy tha to mathis p[oli kala to mixanaki k tha jaxnese perissotero tha theliseis piso amoortiser an theleis kati piotiko apo ekei k pera einai syper mixanaki k den tha se prodosei pote Με μια ανασα!!!!

alcapone09
27/05/2009, 08:38
Καλημέρα παιδιά,:sun:
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές... Τελικά με το παραπάνω μηχανάκι δεν προχώρησε η δουλεια.. αφου παρατηρησα κάποια θεματάκια που δε μου άρεσαν λιγο πριν το πάρω.. Τωρα κοιτάω κάποια αλλα.. Για τους φίλους που μιλάνε για 954 και 929, σιγουρα ειναι πολυ καλα μηχανακια αλλα δεν ειναι για μενα ακομα.. ειμαι μικρος...:p ..
anyway,
Ηθελα να ρωτησω, τα βιβλία service πόσο αξιοπιστα ειναι? Αν ενα μηχανακι δεν εχει ειναι αρκετα καλος λόγος για να μην το παρεις ακόμα κ αν ειναι καλο?(εννοειται πως δεν ξερεις τον ιδιοκτήτη)..

και κατι αλλο,
με την εφορία τι γινεται? ξερει κανεις? Εγω είμαι φοτητης και δεν κανω δήλωση.. εναν φιλο μου αστυνομικο που ρωτησα μου ειπε οτι δεν τρεχει τπτ.. απλα οταν θα αρχισω να κανω δήλωση να βαλω και τη μηχανη μεσα..ισχύει?

alcapone09
06/06/2009, 18:22
Παιδιά ειμαι πλέον εδω κ 4-5 μέρες κ εγώ περήφανος κάτοχος ενός F και μπορώ να πω οτι το εχω ερωτευτεί.. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.. :rotflmao:

blackbusa
06/06/2009, 18:50
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Corvo
06/06/2009, 18:57
μεγειες ρε εσυ!:beer: :beer: :beer:
καλοταξιδο και με ρεγουλα στην αρχη!

alcapone09
26/06/2009, 05:55
na ste kala... akoma prosexw paaara poly kai vlepw tis andidraseis ths mhxanhs.eksallou dn exw k sovaro eksoplismo.. kykloforw me kranos nova akoma(:D).

ta michellin 2ct pou foraei mou fainondai ligo sklhra an k den exw metro sygrishs me paromoia mhxanh.. sto 125 foraw pilot sporty k strivei k frenarei poly kala..

tha trollarw ligo sto thread gt thelw na allaksw ladia kai de kserw ti paizei.. sto mikro evaza panda agip 25-50 full synthetika kai ta allaza kathe 1500-2000km.. oi kwdikoi ti akrivws shmainoun sta ladia? m auta pou exei twra to mhxanaki (tou proigoumenou.. nomizw agip mou eipe) kanei ligo thoryvo to sasman.. (me ta ladia den exei sxesh auto?). a, k tou mikrou to kivwtio me ta agip edw k 5 xronia den exei kanei kix..

p.s. sto epomeno post mou tha valw k eikona (molis mathw pws bainei...)

CBarbas
26/06/2009, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ θέμα με τη θέση οδήγησης

μόλις χθες μπήκε αγγελία για μοντέλο 2004 που είναι και "χαρτί"


Καλημερα


Εαν υπαρχει ακομη και ειναι Θεσσαλονικη, θα ηθελα μια ενημερωση.


Ευχαριστω