PDA

View Full Version : GSR or ER6F?



Garfield
14/05/2009, 17:28
Να θέσω και εγώ λοιπόν το προβληματισμό μου.

Μετά από δυο χρόνια συμβίωσης μου με ένα Aprilia RS125 σκέφτομαι να προχωρήσω (μάλλον μέσα στην χρονιά) σε κάτι διαφορετικό. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάτι ισάξιο σε εμφάνιση με αυτό που έχω αλλά σκέφτομαι επίσης ότι ίσως θα ήθελα κάτι πιο άνετο σε ταξίδι. Βέβαια μου αρέσουν περισσότερο τα σκυφτά SS αλλά δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο (μιλάμε πάντα για καινούριο ή μεταχειρισμένο 1-2 ετών). Τελικά μετά από διάφορες σκέψεις κατέληξα σε 2 μοντέλα (αν και δεν έχω αποκλείσει και κάποιες άλλες επιλογές στο μέλλον).

Έτσι αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα στο Suzuki GSR 600 και στο Kawasaki ER6f. Και τα δύο μου αρέσουν αρκετά εμφανισιακά (σε άλλα σημεία το ένα και σε άλλα το άλλο) και είναι και τα δύο κοντά στις οικονομικές μου δυνατότητες. Επειδή δεν έχω όμως εμπειρίες με κανένα από τα δύο δεν ξέρω που υπερτερεί και που υστερεί το κάθε μοντέλο. Οι προτεραιότητες μου είναι να μπορώ να κάνω κάποια ταξιδάκια (κάποιες φορές και δικάβαλος) αλλά να είναι και εύχρηστο για μέσα στην κίνηση. Οπότε όποιος έχει κάποια εμπειρία ή έστω έχει ακούσει έγκυρα κάτι από γνωστό του θα ήθελα να το μοιραστεί μαζί μου.

Γενικώς περίμένω να ακούσω γνώμες! ;)

Garfield
14/05/2009, 17:29
Αυτο...


163655

Garfield
14/05/2009, 17:30
... ή αυτό?


163656

jorgevaldano
14/05/2009, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Garfield
Βέβαια μου αρέσουν περισσότερο τα σκυφτά SS αλλά δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο (μιλάμε πάντα για καινούριο ή μεταχειρισμένο 1-2 ετών).

τα ιαπωνέζικα ΣΣ έχουν παροιμιώδη αξιοπιστία και βγάζουν τρελές επιδόσεις εδώ και κάπου 10 χρόνια, εσύ με τον κάπως περιορισμένο προϋπολογισμό γιατί σώνει και καλά 1-2 ετών;

τέσπα καλές αγορές ;)

johnpan
14/05/2009, 17:46
aaaaaaauto!!
http://www.lerepairedesmotards.com/img/motos/suzuki/nouveautes-2008/suzuki-gsxf-650-bandit-bleu.jpg

mplah
14/05/2009, 18:13
Πολυ ωραιο το αδερφακι του bandit, κριμα που δεν ερχεται ελλαδα :P

μεταξυ er6f και GSR απο ομορφια το er υπερτερει του τζι ες αρ

bar-code
14/05/2009, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mplah
Πολυ ωραιο το αδερφακι του bandit, κριμα που δεν ερχεται ελλαδα :P

μεταξυ er6f και GSR απο ομορφια το er υπερτερει του τζι ες αρ


mporeis na to fereis paraeisagogi.allios kai to kanoniko to bandit mia xara einai...


metaksi ton 2,to gsr den exei fairing.enas filos pou to exei mou leei oti meta ta 140 einai zorika ta pramata me ton aera.kai se taksidi ta 140 einai sketi:yuck: :yuck:

johnpan
14/05/2009, 18:51
για μενα αν δες πας στο αδερφακι του bandit πάρε το er-f δυκίλινδρη δύναμη, εκμεταλεύσιμη καλυτερα

Garfield
15/05/2009, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
τα ιαπωνέζικα ΣΣ έχουν παροιμιώδη αξιοπιστία και βγάζουν τρελές επιδόσεις εδώ και κάπου 10 χρόνια, εσύ με τον κάπως περιορισμένο προϋπολογισμό γιατί σώνει και καλά 1-2 ετών;

τέσπα καλές αγορές ;)

Δεν έχεις και άδικο με την αξιοπιστία. Απλά οι πιθανότητες να του έχει πιει το αίμα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης στα SS είναι μεγαλύτερες. :rolleyes:

Garfield
15/05/2009, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
enas filos pou to exei mou leei oti meta ta 140 einai zorika ta pramata me ton aera.kai se taksidi ta 140 einai sketi:yuck: :yuck:

Αυτό με το fairing και μένα με προβληματίζει. Αν και οι γνώμες που έχω δει διίστανται καθώς κάποιοι όντως αναφέρουν το πρόβλημα με το αέρα αλλά και κάποιοι άλλοι λένε ότι δεν τους ενοχλεί και ιδιαίτερα.

EVI
15/05/2009, 02:29
General information
Model: Suzuki GSR 600
Year: 2006

Engine and transmission
Displacement: 599.40 ccm (36.58 cubic inches)
Engine type: In-line four
Stroke: 4
Power: 98.00 HP (71.5 kW)) @ 12000 RPM
Torque: 64.70 Nm (6.6 kgf-m or 47.7 ft.lbs) @ 9600 RPM
Max RPM: 16000

Valves per cylinder: 4

Dry weight: 183.0 kg

Frame type: aluminum frame

Front tyre dimensions: 120/70-17
Rear tyre dimensions: 180/55-17
Front brakes: Double disc. 4-piston calipers
Front brakes diameter: 320 mm
Rear brakes: Single disc. 1-piston caliper
Rear brakes diameter: 240 mm

Speed and acceleration
Top speed: 225.0 km/h
Power/weight ratio: 0.5355 HP/kg
Other specifications
Fuel capacity: 16.50 litres
Fuel consumption pr. 10 km 6.50 litres




μια ελαφρυα μοτοσυκλετα που τις επιδοσεις της (τελικες) δεν θα της χαρεις συχνα καθοτι γυμνο και εκει υπαρχει ενα προβλημα με την αεροδυναμικη της μοτοσυκλετας και του αυχενα σου

μπορεις να κανεις ταξιδια και να κινηθεις ανετα μεσα στην πολη οπως με καθε street αλλα σε κλειστα επαρχιακα στροφιλικια θα χαρεις περισσοτερο το Kawasaki



Model: Kawasaki ER-6f
Year: 2009

Displacement: 649.00 ccm (39.60 cubic inches)
Engine type: Twin
Stroke: 4
Power: 71.07 HP (51.9 kW)) @ 8500 RPM
Torque: 66.00 Nm (6.7 kgf-m or 48.7 ft.lbs) @ 7000 RPM

Valves per cylinder: 4

Front tyre dimensions: 120/70-ZR17
Rear tyre dimensions: 160/60-ZR17
Front brakes: Double disc
Rear brakes: Single disc


ελαφρυ 2κυλινδρο με οτι αυτο συνεπαγετε στο που σου δινει ιπποδυναμη (ευρος στροφων) πιο μανιτζεβελο μεσα στην κινηση ομως εχει φερινγκ (το γυμνο δε σου αρεσει?) αυτο ειναι στα μειον σε περιπτωση πτωσεις (εμενα μου ακουγετε χαζομαρα αυτο αλλα τελος παντων το λεμε) πιο φρεσκο ποιο καινουργιο

εχεις να κανεις με 2 ομορφες και απροβληματιστες μοτοσυκλετες η μια ειναι 4κυλινδρη γυμνη και η αλλη 2κυλινδρη ντυμενη για ταξιδια σαφεστατα ειναι καλυτερη η ντυμενη (και εργονομικα για συνεπιβατη το στριτακι απο το Ακασι ειναι πιο βολικο) η 4κυλινδρη εχει πιο ακριβα σερβις αλλα πιο πολυ γκαζι (οσο και οπου μπορεις να το εκμεταλευτεις)

απο εμφανιση περι ορεξεως

παντως θα ξεπιαστει ο καρπος σου απο το συνεχες συμπλεκταρισμα του παπριλια (παθουσα:lol: -γαμει το απριλιακι :beer: αλλα γερασα για αυτα :blush: )

:beer: :smokin:

SnakeMJK
15/05/2009, 09:46
για ταξίδι δεν θα στο πρότεινα! οκ, τα 140 που αναφέρθηκαν είναι λίγο υπερβολή. Μετά τα 170-180 σε κουράζει λίγο ο αέρας, τον οποίο βέβαια συνηθίζεις, αλλά σε ταξίδι δεν παλεύεται. παίζουν κάτι μεγαλούτσικα fairings αλλά δεν τα χω δοκιμάσει. με αυτά θα παλεύετε πολύ καλύτερα η κατάσταση με τον αέρα μέχρι και τα 180.

για επιδόσεις γενικότερα, το gsr είναι πολύ μπροστά λόγω 4κ και +30 αλόγων από το er. παρόλα αυτά, δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε αφού είναι διαφορετικής "φύσεως" τα μηχανάκια...

περί εμφάνισης.... είναι εντελώς υποκειμενικό το ζήτημα. εμένα μου αρέσει πολύ περισσότερο το gsr (όχι ότι το er είναι άσχημο) κ γι αυτό και το αγόρασα :p

jorgevaldano
15/05/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
για ταξίδι δεν θα στο πρότεινα! οκ, τα 140 που αναφέρθηκαν είναι λίγο υπερβολή. Μετά τα 170-180 σε κουράζει λίγο ο αέρας, τον οποίο βέβαια συνηθίζεις, αλλά σε ταξίδι δεν παλεύεται.


μετά τα 170-180 σε κουράζει "λίγο" ο αέρας....


μάλιστα... :rolleyes:

SnakeMJK
15/05/2009, 10:22
θέμα συνήθειας είναι.... αν πηγαίνεις συνεχώς με 240, τα 170 θα σου φαίνονται λες και είσαι μέσα σε αυτοκίνητο... :lol:

posnightmist
15/05/2009, 10:37
Aν το θες για ταξίδια το fairing σε γλιτώνει από πολλά: αέρα , μυγάκια...!!! Σεμια βόλτα πέτυχα μια παρέα στην οποία ό ένας είχε το Ζ750!όταν οι άλλοι έιναν τον καφέ τους αυτός καθάριζε κράνος και μπουφαν από τα πετούμενα της άνοιξης!!!:eyepop:

jorgevaldano
15/05/2009, 11:02
τα μυγάκια δεν τα αποφεύγεις ΟΥΤΕ με φέρινγκ

εκτός αν βάλεις τερατώδη άφτερ μάρκετ ζελατίνα και κρύβεις ΚΑΙ το κεφάλι σου από πίσω

EVI
15/05/2009, 11:37
αμα δεν θελετε μυγακια παρτε αμαξι :wave2:

DUKASII
15/05/2009, 13:46
gymno k pano apo 150 taxidi..apla taleporia einai k askisi gia omoys trikefala kai raxieoys..

mygakia tha exeis oso exeis moto..


pare to gsr baltoy kai mia maskoyla poy dinei h suzuki na ginei pio aneto gia taxidi..kai xeniases..

SnakeMJK
15/05/2009, 14:34
τα μυγάκια σε ώμους δεν τα γλιτώνεις με κανένα faring :p

sapila racing
15/05/2009, 14:34
Εντάξει πλακίτσα κάνουμε, αλλά με τζαμάκι πας 180 με το γυμνό μια χαρά μέχρι και Σέρρες.
Για παραπάνω δεν λέει όμως.

Χωρίς τζαμάκι τα πράγματα είναι διαφορετικά και οι ταχυτητες παίζουν ανάλογα την απόσταση..

Επισης το ER6F είναι το μονό μηχανάκι που είναι πιο ωραίο με το fairing απ οτι το γυμνό.

Garfield
19/05/2009, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
....

Επισης το ER6F είναι το μονό μηχανάκι που είναι πιο ωραίο με το fairing απ οτι το γυμνό.

Η αλήθεια είναι ότι μου θυμίζει λίγο ZX-6R ειδικά σε πράσινο. Τι λέτε?

harry_fyt
02/07/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Garfield
Η αλήθεια είναι ότι μου θυμίζει λίγο ZX-6R ειδικά σε πράσινο. Τι λέτε?
Το εχεις παρει ηδη φιλε... :lol:

KaTaNaS
02/07/2009, 15:40
pare KTM! :a01:

Garfield
10/07/2009, 16:32
Όταν κάποιοι λέτε ότι με το GSR κάνεις ταξιδάκια σχετικά άνετα αν του βάλεις κάποιο fairing εννοείτε κάτι τέτοιο...


168457

Garfield
10/07/2009, 16:33
... ή το μικρό που δίνει και η Suzuki?


168458

Buenaventura
10/07/2009, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Garfield
Η αλήθεια είναι ότι μου θυμίζει λίγο ZX-6R ειδικά σε πράσινο. Τι λέτε?

:a013: :a013: :a013: Κουκλακι ειναι...Και οπως ειπε και καποιος αλλος,καθοτι δικυλινδρο ειναι και ποιο ροπατο,κατι που θα σε βοηθαει στην καθημερινη μετακινηση σε πολη.Αν ημουν αναμεσα στα 2 αυτα θα επαιρνα το er6f χωρις δευτερη σκεψη.Εξαλλου θεωρω το GSR :a04:

Buenaventura
10/07/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Garfield
... ή το μικρό που δίνει και η Suzuki?


Με το μικρο γλυτωνεις τα οργανα απο τα μυγακια :rolleyes:

Dark_Menace
09/08/2009, 20:04
Ως νέος, θα ήθελα να σας ρωτήσω και το εξής: τι γίνεται με τις θερμοκρασίες της εξάτμησης? στο er-6 είναι λίγο κοντά στο ποδι και μήπως σε ταξιδάκι ή σε "ελαφρό" πάτημα γίνει "λίγο" ενοχλητικό...???
ευχαριστώ εκ των προτέρων

dimdil
13/08/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dark_Menace
Ως νέος, θα ήθελα να σας ρωτήσω και το εξής: τι γίνεται με τις θερμοκρασίες της εξάτμησης? στο er-6 είναι λίγο κοντά στο ποδι και μήπως σε ταξιδάκι ή σε "ελαφρό" πάτημα γίνει "λίγο" ενοχλητικό...???
ευχαριστώ εκ των προτέρων



καμια σχεση η εξατμιση με τα ποδια στο er. ειναι πολυ κατω με την εξαγωγη (τρυπα) να ειναι στραμενη στο δρομο (την εχεις δει απο κοντα??). αν εννοεις τη ζεστη του μοτερ τοτε ολες οι μηχανες εχουν θεμα το καλοκαιρι ειδικα οταν δουλευει το βεντιλατερ. και παλι με τιποτα δεν ειναι πιο θερμο απο το gsr

Hellspawn
16/08/2009, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
καμια σχεση η εξατμιση με τα ποδια στο er. ειναι πολυ κατω με την εξαγωγη (τρυπα) να ειναι στραμενη στο δρομο (την εχεις δει απο κοντα??). αν εννοεις τη ζεστη του μοτερ τοτε ολες οι μηχανες εχουν θεμα το καλοκαιρι ειδικα οταν δουλευει το βεντιλατερ. και παλι με τιποτα δεν ειναι πιο θερμο απο το gsr

Απλά κάπου είχα διαβάσει οτι επειδή ειναι σχετικά κοντά η εξάτμηση στο πόδι του αναβάτη ζεσταίνεται λιγο. και επίσης επειδή μεγαλωσε ο καταλύτης κατα 300(αν θυμάμαι καλά) κυψέλες!
πολύ πιθανον να μην ισχυει απλά ρώτησα:)

p.s. ο Dark_Menace είμαι, άλλαξα nick

EVI
16/08/2009, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing Επισης το ER6F είναι το μονό μηχανάκι που είναι πιο ωραίο με το fairing απ οτι το γυμνό. [/B]

να ενας αντρας με γουστο :blush: :beer:


αν και δεν ειναι το μοναδικο που ειναι πιο ωραιο ντυμενο για να θυμηθουμε λιγο το φειζερ600 γυμνο καλυτερο ειναι μπικινακι :beer: περι ορεξεως :beer: