PDA

View Full Version : (άλλη μία) ερώτηση προς λογιστές...



nightstalker
14/05/2009, 18:38
αύριο καταθέτω (μέσω διαδικτύου) την φορολογική μου δήλωση σαν ένας φτωχός πλυν τίμιος μισθωτός που είμαι....:D


στον πίνακα 5 ζητήται να συμπληρωθούν επιβατικά αυτοκίνητα Ι.Χ. , Μ.Χ.
μοτοσυκλέτα 600 κ.εκ. πρέπει να μπει?????
σαν δαπάνη (αγορά μέσα στο 2008) που ζητάει παρακάτω (κουτι 719) το έχω βάλει
στις οδηγίες όμως για τον πίνακα δεν λέει τίποτα για μοτό, μόνο για αυτοκίνητα...

:confused:

ευχαριστώ εκ των προτέρων
:beer:

VGER
14/05/2009, 18:52
Μόνο στο 719 το βάζεις (μόνο η αγορά δηλώνεται).
Ως εκ τούτου στα πεδία που βάζεις αριθμούς κυκλοφορίας κλπ, δε βάζεις τίποτα...;)

nightstalker
14/05/2009, 19:18
σωστός
ευχαριστώ:beer: :beer:

τελικά το διαπίστωσα και εγώ όταν έκανα λάθος στην πινακίδα του αυτοκινήτου και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν συμπληρώνουμε ΔΙΤΡΟΧΑ:lol:

TassosK
15/05/2009, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από karapapam
Μόνο στο 719 το βάζεις (μόνο η αγορά δηλώνεται).
Ως εκ τούτου στα πεδία που βάζεις αριθμούς κυκλοφορίας κλπ, δε βάζεις τίποτα...;)
+ υπευθυνη δηλωση η τιμολογιο. συνηθως οι εμποροι μεταχειρισμενων δεν τα εχουν στο ονομα τους οποτε το πρωτο για μεταχειρισμενο

μηπως την πηρες και με δανειο?

nightstalker
15/05/2009, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
+ υπευθυνη δηλωση η τιμολογιο. συνηθως οι εμποροι μεταχειρισμενων δεν τα εχουν στο ονομα τους οποτε το πρωτο για μεταχειρισμενο

μηπως την πηρες και με δανειο?

όχι, μετρητοίς από έμπορο ο οποίος παρεπιμπτόντως μου έδωσε την υπεύθυνη δήλωση της μεταβίβασης σε αυτόν, από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη με αλλαγμένα στοιχεία-τα δικά μου στη θέση των δικών του και διορθωμένη τιμή...:eek:

Προφανώς αυτός έτσι δεν φαίνεται πουθενά και το κέρδος του είναι 'μαύρο', ή κάνω λάθος?
Την υπεύθυνη δήλωση την έχω κρατήσει αφού η φορολογική δήλωση έγινε μέσω διαδικτύου

TassosK
15/05/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
όχι, μετρητοίς από έμπορο ο οποίος παρεπιμπτόντως μου έδωσε την υπεύθυνη δήλωση της μεταβίβασης σε αυτόν, από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη με αλλαγμένα στοιχεία-τα δικά μου στη θέση των δικών του και διορθωμένη τιμή...:eek:

Προφανώς αυτός έτσι δεν φαίνεται πουθενά και το κέρδος του είναι 'μαύρο', ή κάνω λάθος?
Την υπεύθυνη δήλωση την έχω κρατήσει αφού η φορολογική δήλωση έγινε μέσω διαδικτύου
καπως ετσι ειναι. γενικα στις μεταβιβασεις με υπευθυνες δηλωσεις βαζεις "βολικη" τιμη για να αποφυγεις το ποθεν εσχες. προσοχη ομως αν κανεις πολλες μεταβιβασεις μη σε θεωρησουν εμπορα.

την ΥΔ την κρατας οπως κ αποδειξεις απο ταβερνες ιατρικα κλπ κ οταν σ πουν τα πας.

καλυτερα να την εστελνες ταχυδρομικα παντως

Λεωνίδας
16/05/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
καπως ετσι ειναι. γενικα στις μεταβιβασεις με υπευθυνες δηλωσεις βαζεις "βολικη" τιμη για να αποφυγεις το ποθεν εσχες. προσοχη ομως αν κανεις πολλες μεταβιβασεις μη σε θεωρησουν εμπορα. μπα μην αγχώνεστε εδώ δεν είπαν τίποτα στον Παπ :lol:

KostasXios
16/05/2009, 12:26
ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 719 ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ

ΣΤΟ ΛΕΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ!