PDA

View Full Version : βοηθεια riders!!!



papillon
09/04/2005, 17:07
μαγκες ειμαι νεος στο site και θελω βοηθεια.μεχρι πριν 2 μηνες ημουν κολλημενος με τα αυτοκινητα(και παραμενω αλλα οχι οπως πριν).μια μερα καθως περιμενα λεωφορειο, λιγο η κινηση, λιγο το μποτιλιαρισμα,λιγο η ταση μου για FREEDOM δεν θελει και πολυ.αρκετα το καταπιεζα.I WANT A BIKE!!!!!!Δεν εχω εμπειρια με μηχανες.μονο κατι παπακια εχω οδηγησει.αλλα θελω μηχανη.το σκεφτικα ωριμα και δεν ειναι κατι προσκαιρο που θα ξεθιμανει.ισα ισα δυναμονη!!το προβλημα ειναι:
1)πως πειθουμε τους γονεις και κυριως την μανα οτι θα παρουμε μηχανη ,πως την βοηθαμε να το συνηθησει (να το φερουμε μαλακα μην εχουμε αιθερες κτλ)
2)ποια ειναι ιδανικη για αρχικη μηχανη(εχω φαει κολλημα με το 620 το ducati)τιμη καλη,καλα αλογα(63hp) και πρεπει να ειναι και ωραια στο δρομο σαν γνησια ιταλιδα
τι εχετε να προτεινετε??

monstermind
09/04/2005, 18:25
1) να το συζητήσεις και με τους γονείς σου όπως μόνο ένας γιός ξέρει, μέχρι να τους πείσεις.
2)να πάρεις την μηχανή που σου αρέσει εμφανισιακά, και την αντέχει η τσέπη σου

αλλά πρώτα από όλα να βγάλεις δίπλωμα... γιατί αν ξεκινήσεις να μάθεις να οδηγείς σε ένα καινούργιο duccati, κριμα το μηχανάκι, θα το πεθάνεις.

και αφού βγάλεις δίπλωμα πιάσει κάποιο φιλαράκι σου να σου μάθει τα βασικά, και να πάτε να ψωνίσετε.

εδω μέσα θα ακούσεις το μακρύ και το κοντό του καθενός, ο ένας θα σου πεί να πάρεις cb400 για αρχή, ο άλλος africa, ο άλλος να αγοράσεις πρώτα κράνος, ο άλλος να αγοράσεις την δική του, και κάποις θα βρεθεί να σου φτιάξει και ψυχολογικό προφίλ για να σε βοηθήσει να αποφασίσεις!

αντε και παντα όρθιος!

adam_tsouk
09/04/2005, 19:20
Βασικά το ducati που λες είναι ωραίο μηχανάκι (το πήρε και ένας φίλος που δεν είχε εμπειρία) και αρκετά εύκολο.


Εγώ πάλι θεωρώ δεδομένο όπτι έχεις δίπλωμα!:rolleyes:



Όσο για τους γονείς....... όλοι τους καταφέραμε εσύ θα κολλήσεις; :lol:


Α! Οι μανάδες δείχνουν πιο δύσκολες αλλά΄πέφτουν αμέσως!


:beer: :beer:

afrotwin
09/04/2005, 21:22
lipon afou sou aresoun ta aftokinita ala 8es mixani 8a pas ef8is amesos ke 8a paris afto to skouter tis bmw pou exi ke skepi apo pano radiokasetofono ke tasaki ke 8a ise o protos ase ta ducati den ine gia sena
ti nomizis oti ine i motosikleta i poli8rona pou arazis tin proktara sou:rotflmao: ke patas petalakia gia na tsoulas?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gia na min vlepis ta radikia anapoda pare afto pou sou leo


i ipolipi pate gia tsai etsi...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
10/04/2005, 00:03
Μαρινο ξεχασες να αναφερεις οτι υπαρχουν και αυτοι που σου πηδανε την ψυχολογια:rolleyes:

idi
10/04/2005, 00:08
καλως ηρθες


να παρεις μηχανη ...δε το συζητώ!!!

αλλα δεν ειναι πολλα τα λεφτα για νεο ducati για 1η μηχανη?

αν σου αρεσει πολυ και τα εχεις... παρ'το

θα σΕ ελεγα ομως να αρχίσεις με κατι πιο φτηνο για πολους λογους (τωρα νυσταξα σορρυ)


τα λεμε

papillon
10/04/2005, 11:56
μαγκες ειστε πολυ ενταξει ατομα!!οι προτασεις σας ειναι ακρως ενδιαφερουσες.(ρε πειρατη,τι σκουτερ προτεινες?δεν με ενδιαφερουν τα πλαστικα ποδηλατα.μια μηχανη θελω.καλο το αμαξι αλλα την μηχανη την εχω στο DNA.θα μου πεις τωρα το καταλαβες??ε ναι τοσο καιρο το επνιγα δεν παει αλλο!!και μου λες να παρω σκουτερ!!!περιμενω μια ποιο πειρατικη απαντηση BARBAROSA!!)παιδια το ducati εχει 8480 €( το επετιακο με την λευκη ριγα )και με παιρνει να το αγορασω.διπλωμα το καλοκαιρι.μηχανη αμεσως μετα!!παντως στο θεμα γονεις θελω ποιο συγκεκριμενα πραγματα(ροπαλο στο κεφαλι,υπνοτικα,συμμετοχη σε group therapy,πειτε κατι.τις δικες σας εμπειριες.δεν μπορει ολοι να ειχατε αναβατες γονεις)??
αχ αχ αχ μηχανη πλανευτρα!!!εχω παθει ζημια μεγαλη!!

monstermind
10/04/2005, 17:16
Εγω προσωπικα, τους το έλεγα μεταξύ σοβαρού και αστοίου, και κάποια στιγμή τους κάλεσα στο μπαλκονι να την δουν απο κάτω...

τα "πουλησέ την αμέσως" περάσαν μετά απο δυό μήνες, και τα "πουλησέ την σε παρακαλώ" μετά από πέντε!