PDA

View Full Version : Διακοπές στην Κρήτη



libertine
16/05/2009, 14:37
Λογω δουλείας πρέπει να πάρω την καλοκαιρίνη άδεια μου σχετικά νωρίς.
20/06/09 αναχώριση 28/06/09 επιστροφή.Προορισμός?Για πρώτη φορά Κρήτη :D :sun: :smokin: :beer:
Μου είπαν οτι αν κλείσω νωρίς εισιτήρια η μηχανή ειναι δωρεάν.Ξέρετε κατι?
Σκέφτομαι μισές μέρες Χανιά και υπολοιπες Ηράκλειο ή κάπου αλλού.....
Για πείτε.....Σιγά-σιγά να ετοιμαζόμαστε...
Καλό καλοκαίρι να έχουμε όλοι:wave2:

blueangel
16/05/2009, 14:42
Φίλε μου καλά να περάσεις περίπου έτσι όπως τα λές είναι και τώρα με τον αυξημένο ανταγωνισμό υπάρχουν πολλές προσφορές από τις ναυτιλιακές αλλά μην περιμένεις να δείς πολλά πράγματα ισα - ισα μόνο ένα Νομό θα έλεγα το νησί είναι πολυ μεγάλο και η μια βδομάδα δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια να δείς αρκετά πράγματα:sick: Σκέψου πώς μόνο ο οδικός άξονας από μύτη σε μύτη χωρίς να βάλεις μέσα την ενδοχώρα και τα επαρχιακά δίκτυα είναι κοντά στα 500 χιλιόμετρα:beer: :beer: :wave2:

MikeG
16/05/2009, 14:59
Ακτοπλοϊκές εταιρείες :


www.minoan.gr

www.anek.gr

http://www.superfast.com/site/splash.asp


Εκεί θα τα δεις όλα.


Από εκεί και πέρα κάνε ένα search στο forum και θα βρεις αρκετές πληροφορίες για τη Κρήτη. Αν χρειαστείς ή θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, εδώ είμαστε.

:wave2:

the who
16/05/2009, 15:07
ΧΑΝΙΑ και μονο ΧΑΝΙΑ.Απο δυτικα συνεχιζεις νοτιοδυτικα και καταληγεις νοτια.
Ενδεικτικα Φαλασσαρνα,Παλαιοχωρα,Σουγια και αρκετοι ενδιαμεσοι σταθμοι.Ενα on-off θα σε εβγαζε παληκαρι.
Μια βδομαδα ειναι πολυ λιγο για την Κρητη.Παω απο το 77 κι ακομα εχει χωρια που θελω να τα δω.
Επειδη τον καιρο που θα πας κυκλοφορουν κατι τοπικες ιωσεις πρεπει να πλενεις καλα το στομα σου με ρακι πρωι,μεσημερι,βραδυ,πριν και μετα το φαγητο.Επισης στο ενδιαμεσο καλο θα ηταν να πινεις κανα ρακακι.:wave2:

Lazio
16/05/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από libertine
Λογω δουλείας πρέπει να πάρω την καλοκαιρίνη άδεια μου σχετικά νωρίς.
20/06/09 αναχώριση 28/06/09 επιστροφή.Προορισμός?Για πρώτη φορά Κρήτη :D :sun: :smokin: :beer:
Μου είπαν οτι αν κλείσω νωρίς εισιτήρια η μηχανή ειναι δωρεάν.Ξέρετε κατι?
Σκέφτομαι μισές μέρες Χανιά και υπολοιπες Ηράκλειο ή κάπου αλλού.....
Για πείτε.....Σιγά-σιγά να ετοιμαζόμαστε...
Καλό καλοκαίρι να έχουμε όλοι:wave2:





Και Ρεθυμνο ειναι πολυ ωραια............. μην ξεχασεις να περασεις και απο Φαλασαρνα για βουτια αφου θα εισαι κοντα στα Χανια :beer:

TheFace
16/05/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από libertine
Λογω δουλείας πρέπει να πάρω την καλοκαιρίνη άδεια μου σχετικά νωρίς.
20/06/09 αναχώριση 28/06/09 επιστροφή.Προορισμός?Για πρώτη φορά Κρήτη :D :sun: :smokin: :beer:
Μου είπαν οτι αν κλείσω νωρίς εισιτήρια η μηχανή ειναι δωρεάν.Ξέρετε κατι?
Σκέφτομαι μισές μέρες Χανιά και υπολοιπες Ηράκλειο ή κάπου αλλού.....
Για πείτε.....Σιγά-σιγά να ετοιμαζόμαστε...
Καλό καλοκαίρι να έχουμε όλοι:wave2:

Φιλε αν και Αθηναιος. αρχικα θα πρεπει να ξερεις οτι η Κρητη ειναι πραγματικα ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΗ!!!
Εχω φιλους Κριτηκους που ακομα και μετα απο 30-40 χρονια στην Κρητη, υπαρχουν εκπληκτικα μερη που ακομα δεν εχουν "ανακαλυψει".
Ειναι το μοναδικο νησι και λογω μεγεθους βεβαια, που συνδιαζει τελεια ορεινους προορισμους (λευκα οροι, ψηλορειτη κτλ) με τις μαγευτικοτερες παραλιες τις νοτιας μεσογειου... μερος για ολα τα γουστα που λεμε :winka:

Εγω θα σου προτεινα το νομο ΧΑΝΙΩΝ ανεπιφυλακτα... πολυ καλη μασα, ωραια νυχτερινη ζωη στον Πλατανεια αλλα και στην Παλαια Πολη, ακρως απολαυστικες επαρχιακες διαδρομες με ωραιο στροφιλικι για να γουσταρεις με το μοτορι σου και γενικα φανταστικα μερη να πας και να γουσταρεις!

... απο παραλιες να προτιμησεις το Νοτιο τμημα του νομου, που βλεπει Αφρικη... παρθενα γαλαζια νερα, παραδεισενιες παραλιες με λευκη αμμο... Aμμουδιές απέραντες της νότιας Κρήτης. Εκεί που τελειώνει η μία αρχινάει η άλλη. Ενδιάμεσα, βράχοι, βουνά, χαράδρες, γλυκά νερά τρεχούμενα, δέντρα... πηγαινε λαφονησι-κεδροδασος και θα με θυμηθεις!

Αυτα τα ολιγα απο καποιον που επισκεπτεται το νησι καθε χρονο εδω και 4 καλοκαιρια... περισσοτερα και καλυτερα ισως, απο τους συντεκνους συμφωρουμιτες...

... για οσο εισαι στην Κρητη παντως, ενα πραγμα να ξερεις και να μην ξεχνας ποτε...
ΡΑΚΙ RULEZZZZZZZZZZZZZ:winka:

o_gavros
16/05/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από libertine
Λογω δουλείας πρέπει να πάρω την καλοκαιρίνη άδεια μου σχετικά νωρίς.
20/06/09 αναχώριση 28/06/09 επιστροφή.Προορισμός?Για πρώτη φορά Κρήτη :D :sun: :smokin: :beer:
Μου είπαν οτι αν κλείσω νωρίς εισιτήρια η μηχανή ειναι δωρεάν.Ξέρετε κατι?
Σκέφτομαι μισές μέρες Χανιά και υπολοιπες Ηράκλειο ή κάπου αλλού.....
Για πείτε.....Σιγά-σιγά να ετοιμαζόμαστε...
Καλό καλοκαίρι να έχουμε όλοι:wave2:

Δεν θυμάμαι αν η προσφορά για δωρεάν επιστροφή στη μηχανή έχει να κάνει με το πόσο νωρίς θα κλείσεις τα εισητήρια,αλλά δεν χάνεις τίποτα να τους πάρεις τηλεφωνο και να μάθεις.
Συνυπογράφω ότι τα Χανιά είναι το μέρος που ΠΡΕΠΕΙ να πας (ή έστω να έχεις ως ορμητήριο) το καλοκαίρι!!!
Τα της νύχτας στα Χανιά στα είπαν ήδη οι απο πάνω και όντως έχεις πολλές επιλογές.
απο μέρη Φαλλάσαρνα & Λαφονήσι είναι μακράν απο τις πιο όμορφες παραλίες που εγώ τουλάχιστον έχω δει ποτέ μου!!!ειδικά το τελευταίο,σου δίνει την εντύπωση ότι δεν βρίσκεσαι στην Ελλάδα αλλά σε κάποιο τελείως εξωτικό μέρος.

Για μοτοβόλτες όρεξη να'χεις να λιώνεις λάστιχο.
Δοκίμασε μια γύρα απο τα χωριά προς Ομαλό.θυμάμαι ότι το στροφιλίκι στα βουνά ήταν απίθανο και σε (κάποιο) μεγάλο κομμάτι ο δρόμος ήταν και φρεσκοστρωμένος πριν 2 χρόνια.
Η ανταμοιβή σου σε ρακοτσικουδιές εκεί θα είναι το καλύτερο βάλσαμο!!!

Μην αμελήσεις να πας για φαγητό στο Θέρισσο!!!
κάνα μισαωρο απο την πόλη των Χανίων και διαδρομή απίστευτη μέσα απο (κάτι σαν) φαράγγι!!!
το δε φαγητό,τι να λέμε τώρα...

Αν πας,καλή διασκέδαση.
άντε να παίρνουμε σειρά κι οι επόμενοι.

MikeG
16/05/2009, 17:07
Άνοιξε το χάρτι και βρες ανατολικά τα μέρη :


Ξερόκαμπος, Ζάκρος, Φαράγγι των Νεκρών, Ερημούπολη, Μόχλος.

Δυτικά κάνε τη διαδρομή από Βρύσες -> Σφακιά και επιστροφή από Φραγκοκάστελλο , Κουρταλιώτικο Φαράγγι, Ρέθυμνο.


Βασικά υπάρχουν άπειρα μέρη. Θα σου έλεγα να μη μείνεις μέσα στα Χανιά & γενικά να μη κινηθείς προς Πλατανιά, Κολυμπάρι, είναι απλά κάργα τουριστικά.

tzeronymo
16/05/2009, 17:58
to πλοιο ειναι τις ΑΝΕΚ και μονο το πρωινο δωρεαν ακομα και το αυτοκινητο αλλα οι προσφορες ειναι λιγες τρεξε μην εξαντληθουν και γω θα ελεγα ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΡΕΘΥΜΝΟ και του χρονου συνεχιζης

Λεωνίδας
16/05/2009, 19:19
και 'γω νομίζω ότι υπάρχει προσφορά δωρεάν οχήματος μόνο με το ημερήσιο της ΑΝΕΚ
για τις άλλες εταιρίες δε γνωρίζω λεπτομέρειες

μην ξεχάσεις να πας ένα τσουρέκι στο Μάκη :lol:

για το πού να πας πάνω κάτω με κάλυψαν οι προλαλήσαντες (για το νομό Χανίων)

δυστυχώς ή ευτυχώς δε φτάνει μια βδομάδα ούτε για ένα νομό όχι για όλο το νησί :wave2:

libertine
18/05/2009, 08:47
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες.Είναι λίγος ο χρόνος που διαθέτω για το νησί και σίγουρα δεν θα προλάβω να δω και πολλά.Ισως του χρόνου πάλι.Δίκιο έχετε τα εισιτήρια για τα ημερίσια ειναι free για μηχανές και αυτοκίνητα.Θα κλείσω αυτή την βδομάδα με το καλό.Όπως το βλέπω θα μείνω κυρίως στο νομό Χανίων και κάποια μονοήμερη εκδρομή στους υπόλοιπους νομούς έτσι για την βόλτα.Όσο ψάχνω τόσο βρίσκω πολλά όμορφα και ενδιαφέροντα μέροι να επισκεφτώ.Είναι πανέμορφα εκει στα νότια.

:wave2:

makis206
18/05/2009, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μην ξεχάσεις να πας ένα τσουρέκι στο Μάκη :lol:

Υπενθύμησις ! :p

libertine
18/05/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Υπενθύμησις ! :p

θα το έχω μαζί μου...και ότι άλλο θέτε...:wave2:

Λεωνίδας
18/05/2009, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από libertine
θα το έχω μαζί μου...και ότι άλλο θέτε...:wave2: μην του λες τέτοια γιατί θα στην έχει στημένη στη Σούδα :lol:

makis206
18/05/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από libertine
θα το έχω μαζί μου...και ότι άλλο θέτε...:wave2:

Βαγγέλη πλάκα κάνω βρε, μην τολμήσεις να μπεις σε έξοδα και μπελάδες ;:eyepop:

Ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά !:beer:

makis206
18/05/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μην του λες τέτοια γιατί θα στην έχει στημένη στη Σούδα :lol:

Θα φορτώσουμε τη μπαγκαζιέρα σου στην εκδρομή να έχουμε για κολατσιό !:evil:


:lol:

libertine
18/05/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βαγγέλη πλάκα κάνω βρε, μην τολμήσεις να μπεις σε έξοδα και μπελάδες ;:eyepop:

Ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά !:beer:

Να τα πούμε,να γνωριστούμε απο κοντά να πιούμε και τπτ εεεεεεε...
ρακι rules:beer: :D

mreth
18/05/2009, 10:05
Θα σου πρότεινα εφόσον μείνεις στο Ν. Χανίων να μην παραλείψεις μία ημερήσια εκδρομή σε Μπάλο-Γραμβούσα. Αν και Κρητικιά πήγα μόνο πέρυσι αλλά πραγματικά άξιζε τον κόπο. Ίσως η καλύτερη παραλία που έχω επισκεφθεί ποτέ. Πας στο Καστέλι και από εκεί παίρνεις καραβάκι. Δες και εδώ (http://www.gramvousa.com/). Το Ελαφονήσι είναι πραγματικά όμορφο, αρκεί να μην πας ΣΚ που γίνεται Ο χαμός από κόσμο. Ελπίζω Ιούνιο που πας να είναι πιο λάσκα. Εκεί κοντά υπάρχει η και άσπρη λίμνη (πραγματικά μοιάζει με λίμνη) αλλά οι ντόπιοι την κρύβουν (!!!) και είναι λίγο δύσκολο να τη βρεις. Αν ρωτήσεις στη Χρυσοσκαλίτισσα θα σου πούνε (αλλά πρώτα θα σου κάνουν ανάκριση για το πού έμαθες για αυτή!!!). Κεδρόδασος δεν πήγα αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Φαλάσαρνα δεν με εντυπωσίασε, είναι άλλη μία τεράστια αμμώδης παραλία. Υπάρχουν άπειρες τέτοιες στο νησί. Θα σου συνιστούσα αν είσαι λάτρης του φυσικού περιβάλλοντος και των διαδρομών ανάμεσα σε φαράγγια κ.τ.λ. να επισκεφθείς τις νότιες παραλίες (προς Σφακιά, Αγ. Ρουμέλη, Φραγκοκάστελο, Ροδάκινο και, αν πας στο Ν. Ρεθύμνου οπωσδήποτε Πρέβελη). Ό,τι απορία έχεις (ειδικά για Ρέθυμνο) στη διάθεσή σου.

road spirit
18/05/2009, 11:16
ξεκινάμε απο το γεγονός ότι 8 μέρες είναι λίγες σε περίπτωση που έχεις φιλοδοξίες να δείς όλο το νησί!

σε περίπτωση που θες να αράξεις σε πόλη και πέριξ, οι (προσωπικές μου) επιλογές είναι είτε Χανιά, είτε Άγιος Νικόλας με ξεκάθαρη προτίμηση στα Χανιά.

Εκεί θα πάρεις τηλ τον Μάκη206 να στα δείξει όλα! Παλιά πόλη, κουμ καπί (αν και έχει γίνει πολύ πασαρέλα), και τα καφέ στους τάφους των Βενιζέλων με θέα όλη τη πόλη.

Καλό φαγητό, ψάξε ρώτα για τον Λεβέντη... το καλοκαιρινό μαγαζί είναι έξω απο τη πόλη.

Σε περίπτωση που θα έχεις όρεξη για μοτοδιαδρομές: Θέρισο (πολύ κοντά στα χανιά, και στάση στη ταβέρνα του αντάρτη για παϊδάκια), οροπέδιο ομαλού (μέχρι την είσοδο-αφετηρία του φαραγγιού Σαμαριάς), τα κομμάτια που σου πρότεινε η mreth παραπάνω (αν και Μπάλο - Γραμβούσα τα πραγματικά ωραία σημεία ίσως να είναι δύσκολα ακόμα και για το πέγκασο)...

επίσης τη διαδρομή που πρότεινε ο μικετζι : Δυτικά κάνε τη διαδρομή από Βρύσες -> Σφακιά και επιστροφή από Φραγκοκάστελλο , Κουρταλιώτικο Φαράγγι, Ρέθυμνο.


Σε περίπτωση που πας Ηράκλειο, αυτο το ρεμάλι Μικετζι να το ψάξεις, θα σε πάει στα καλύτερα (αλλά ξέχασα, είναι κούτσαβλος τώρα με τη σπασμένη κλείδα :sad: )


Μάκης206 : να τον περιποιηθείς τον Βαγγέλη, είναι δικό μας παιδί :) και καβαλάει το πρώην μηχανάκι μου :beer:

Λεωνίδας
18/05/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Μάκης206 : να τον περιποιηθείς τον Βαγγέλη, είναι δικό μας παιδί :) και καβαλάει το πρώην μηχανάκι μου :beer: μετάφραση : κράτα μερικά ανταλλακτικά :lol: :lol:

road spirit
18/05/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μετάφραση : κράτα μερικά ανταλλακτικά :lol: :lol:

σταδιάλα ρε :rotflmao:

makis206
18/05/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μετάφραση : κράτα μερικά ανταλλακτικά :lol: :lol:

mlks :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Xρόνος να υπάρχει μόνο κι όσα γι'αυτό μείνε ήσυχος Γιαννιό !:beer:

kalgeorge
18/05/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

Εκεί θα πάρεις τηλ τον Μάκη206 να στα δείξει όλα!




Μάκης206 : να τον περιποιηθείς τον Βαγγέλη



:uplate: :look: ;) ;) :a07: :a021:

libertine
18/05/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μετάφραση : κράτα μερικά ανταλλακτικά :lol: :lol:

Μην λέτε τέτοια :mad:
:bawl:
Φτού-φτού μακριά:nono:

Λεωνίδας
18/05/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από libertine
Μην λέτε τέτοια :mad:
:bawl:
Φτού-φτού μακριά:nono: πλάκα κάνουμε, το μηχανάκι δεν έχει τίποτα
ο road spirit του έφταιγε :lol:

libertine
18/05/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πλάκα κάνουμε, το μηχανάκι δεν έχει τίποτα
ο road spirit του έφταιγε :lol:

:lol: :lol: :rotflmao:
Δεν έχει τπτ και μια χαρά καλοσυντηρημένο το είχε ο Γιάννης αλλά Ιταλικό βλέπεις....
Φτού φτού και πάλι.
Ελπίζω οτι είχε να βγάλει τα έχει βγάλει.

DimChios
18/05/2009, 13:48
Εγω πηγα 2 καλοκαιρια Κρητη με βαση τα Χανια αλλα γυρισα αρκετα!

Δεν τη γυρνας ολη τη Κρητη ουτε σε ενα χρονο, οσο και να χτυπιεσαι που λεμε!
Εγω υπηρξαν μερη που τα πηγα και 2 και 3 φορες...δεν τα χορταινα!
Περισσοτερο κυνηγαγα "γουστα" που ηξερα ηδη οτι ειναι εγγυηση παρα να παω καπου που δε θα ξερα πως θα μου βγει...λεμε τωρα!

Βασικο συστατικο η παρεα! Αν και μονος μου οσο γυρισα δεν ειχα προβλημα αλλα η παρεα ειναι μεγαλη υποθεση!
Οπου κι αν πας με καλη παρεα θα περασεις σουπερ και αυτο ειναι εγγυηση!

Τεσπα...μερη ατελειωτα! Αν καταληξεις νομο Χανιων, που πιστευω οτι ειναι η πιο λογικη επιλογη μιας και περιμετρικα αν τον παρεις σβαρνα, τον γυρνας εστω παραλιακα σε μια βδομαδα και μπαινεις και νομο Ρεθυμνου!

Στα ειπαν, θα στα ξαναπουν...αν δεν καβαλησεις και δεν αρχισεις τα χιλιομετρα ωστε μονος σου να τα δεις...θα σε μπλεξουμε!
Κατεληξε στα "στανταρακια" που υπαρχουν και βουρ!!!

Προσοχη στη ρακη! Πινεις περισσοτερο απ οσο νομιζεις!
Δεν ειναι κακο βεβαια αλλα...ε, ενα μετρο το θελει!

Επισης ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στα εισητηρια!
Εγω το 2ο καλοκαιρι (2008) τα άλλαξα 3 φορες! ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΛΕΜΕ!!!!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Το καλοκαιρι του 08 δεν το ποσταρισα εδω, βαριομουν!
Του 07 ομως αν σε ενδιαφερει ειναι εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=45050
ριξε μια ματια αν θες αν και υπαρχουν πιο "ουσιαστικα" οσων αφορα πληροφοριες ταξιδιωτικα εδω απο το δικο μου!
Εμενα ειναι πιο πολυ...η φαση μας και ο χαβαλες μας παρεα με καποιες φωτο...χαβαλε και αυτοσαρκασμου!

Με το καλο να ξαναπαω κι εγω!

ΥΓ Ενας απο τους λιγους τοπους που ανετα θα ηθελα να ζησω μονιμα, ειναι τα Χανια!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

makis206
18/05/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΥΓ Ενας απο τους λιγους τοπους που ανετα θα ηθελα να ζησω μονιμα, ειναι τα Χανια!
:beer: :wave2:

Να το εκλάβω σαν πρόταση γάμου αυτό ; :a8: :a07: :a49: :a46:


:rotflmao:

DimChios
18/05/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να το εκλάβω σαν πρόταση γάμου αυτό ; :a8: :a07: :a49: :a46:


:rotflmao:


Τι γκει ρε γμτ!

:bigcry: :bigcry:

Λεωνίδας
18/05/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Επισης ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στα εισητηρια!
Εγω το 2ο καλοκαιρι (2008) τα άλλαξα 3 φορες! ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΛΕΜΕ!!!! :cry: :cry: :cry:

τραβάτε με κι ας κλαίω :lol:

panagiotispapa
18/05/2009, 16:20
Φίλε ,
αν σου αρέσει η πεζοπορία και μιας και δεν θα πας Αύγουστο (λιγότερος κόσμος) θα είναι μια καλή ευκαιρία να περπατήσεις τα φαράγγια της Κρήτης (από τις μοναδικές φυσικές ομορφιές του νησιού).

Πέρα από το διάσημο φαράγγι της Σαμαριάς, στο νότιο κομμάτι (κοντά στα Σφακιά) υπάρχουν ένα σωρό φαράγγια με διάφορους βαθμούς δυσκολίας. Μερικοί γενικοί κανόνες που καλό είναι να ακολουθήσεις είναι:
1. Ένα φαράγγι πρώτα το ανεβαίνεις και μετά είτε το κατεβαίνεις είτε επιστρέφεις από το δρόμο.
2. Εαν δεν υπάρχει "βατός" δρόμος για να φτάσεις στο τελείωμα του φαραγγιού τότε αφήνεις την μηχανή στην κορυφή, κατεβαίνεις από τον όποιο "δρόμο" στο τελείωμα του και τότε το ανεβαίνεις.
3. Υπολόγιζε περίπου 6 ώρες για μια διάσχιση (3 ώρες ανέβασμα και άλλο τόσο κατέβασμα) - εκτός από την Σαμαριά που θέλεις ένα 6ωρο για ένα κατέβασμα.
4. Πριν ξεκινήσεις μια διάσχιση φρόντισε να μάθεις την σχετική δυσκολία για να είσαι προετοιμασμένος (ειδικά το φαράγγι της Αράδαινας ΜΗΝ το κάνεις μόνο σου, πάντως είναι αρκετά εντυπωσιακό).


Αυτά για την ώρα.

DimChios
18/05/2009, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Φίλε ,
αν σου αρέσει η πεζοπορία και μιας και δεν θα πας Αύγουστο (λιγότερος κόσμος) θα είναι μια καλή ευκαιρία να περπατήσεις τα φαράγγια της Κρήτης (από τις μοναδικές φυσικές ομορφιές του νησιού).

Πέρα από το διάσημο φαράγγι της Σαμαριάς, στο νότιο κομμάτι (κοντά στα Σφακιά) υπάρχουν ένα σωρό φαράγγια με διάφορους βαθμούς δυσκολίας. Μερικοί γενικοί κανόνες που καλό είναι να ακολουθήσεις είναι:
1. Ένα φαράγγι πρώτα το ανεβαίνεις και μετά είτε το κατεβαίνεις είτε επιστρέφεις από το δρόμο.
2. Εαν δεν υπάρχει "βατός" δρόμος για να φτάσεις στο τελείωμα του φαραγγιού τότε αφήνεις την μηχανή στην κορυφή, κατεβαίνεις από τον όποιο "δρόμο" στο τελείωμα του και τότε το ανεβαίνεις.
3. Υπολόγιζε περίπου 6 ώρες για μια διάσχιση (3 ώρες ανέβασμα και άλλο τόσο κατέβασμα) - εκτός από την Σαμαριά που θέλεις ένα 6ωρο για ένα κατέβασμα.
4. Πριν ξεκινήσεις μια διάσχιση φρόντισε να μάθεις την σχετική δυσκολία για να είσαι προετοιμασμένος (ειδικά το φαράγγι της Αράδαινας ΜΗΝ το κάνεις μόνο σου, πάντως είναι αρκετά εντυπωσιακό).


Αυτά για την ώρα.


κουραστηκα!

:dizzy:

panagiotispapa
18/05/2009, 16:25
εγώ να δείς που τα ξαναθυμήθηκα

:bigcry: :bigcry: :bigcry:




Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
κουραστηκα!

:dizzy:

blueangel
18/05/2009, 16:31
Ρε παιδιά τι του λέτε του ανθρώπου,τι φαράγγια και ιστορίες για αγρίους, αυτά όλα είναι υπέροχα και γαμάτα αν έχεις μέρες καβάντζα με μια βδομάδα όχι γεύσεις του νησιού ΟΥΤΕ ΚΑΝ καλά καλά ένα νομό δεν μπορείς να δείς!!!Εγώ χρόνια ολόκληρα που κατεβάινω λόγω καταγωγής και πάλι υπάρχουν μέρη της ενδοχώρας που δεν τα έχω επισκεφθεί:smilea: Α και κάτι τελευταίο εντάξει δεν λέω προφανώς οι περισσότεροι που πόσταραν είναι Χανιώτες και λογικό είναι να προβάλουν πρώτα πρώτα τα της περιοχής τους αλλά ρε γαμώτο κανεις για Λασήθι και Αγ.Νικόλα κανείς:confused: :confused: :(

Aggelos_SV
18/05/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Φίλε ,
αν σου αρέσει η πεζοπορία και μιας και δεν θα πας Αύγουστο (λιγότερος κόσμος) θα είναι μια καλή ευκαιρία να περπατήσεις τα φαράγγια της Κρήτης (από τις μοναδικές φυσικές ομορφιές του νησιού).

Πέρα από το διάσημο φαράγγι της Σαμαριάς, στο νότιο κομμάτι (κοντά στα Σφακιά) υπάρχουν ένα σωρό φαράγγια με διάφορους βαθμούς δυσκολίας. Μερικοί γενικοί κανόνες που καλό είναι να ακολουθήσεις είναι:
1. Ένα φαράγγι πρώτα το ανεβαίνεις και μετά είτε το κατεβαίνεις είτε επιστρέφεις από το δρόμο.
2. Εαν δεν υπάρχει "βατός" δρόμος για να φτάσεις στο τελείωμα του φαραγγιού τότε αφήνεις την μηχανή στην κορυφή, κατεβαίνεις από τον όποιο "δρόμο" στο τελείωμα του και τότε το ανεβαίνεις.
3. Υπολόγιζε περίπου 6 ώρες για μια διάσχιση (3 ώρες ανέβασμα και άλλο τόσο κατέβασμα) - εκτός από την Σαμαριά που θέλεις ένα 6ωρο για ένα κατέβασμα.
4. Πριν ξεκινήσεις μια διάσχιση φρόντισε να μάθεις την σχετική δυσκολία για να είσαι προετοιμασμένος (ειδικά το φαράγγι της Αράδαινας ΜΗΝ το κάνεις μόνο σου, πάντως είναι αρκετά εντυπωσιακό).

Αυτά για την ώρα.


Και μετά από το κατέβασμα της Σαμαριάς (για τα κουρασμένα παλικάρια:p ) παίρνεις το καραβάκι και πας κι αράζεις στο Λουτρό:smokin: :smokin:

ΘΕΛΩ ΜΥΖΗΘΡΑ ΛΑΚΚΙΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΚΗ :bigcry: :bigcry:

zvailakis
18/05/2009, 17:03
Θα διαφωνήσω με τον παραπάνω.....συνεχίζεις με τα πόδια μέχρι το Λουτρό......

Σήφης
19/05/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
4. Πριν ξεκινήσεις μια διάσχιση φρόντισε να μάθεις την σχετική δυσκολία για να είσαι προετοιμασμένος (ειδικά το φαράγγι της Αράδαινας ΜΗΝ το κάνεις μόνο σου, πάντως είναι αρκετά εντυπωσιακό).

δεν είναι επικίνδυνο πλέον.
έχουν παρακάμψει με μονοπάτι την περιβόητη σκάλα που υπήρχε. το πέρασα πέρσι.
Άσε που μπορεί να το περνάει κανείς και να βλέπει τους παλαβούς να πηδάνε με το σχοινί.

Αδιάβατα (χωρίς σχοινιά κί οδηγό) είναι του Κάπνη, του Κλάδου, της Τρυπητής αλλά και της Ελυγιάς.

zvailakis
19/05/2009, 12:21
Περπάτημα στην Αράδαινα? Δεν έχει πολύ πλάκα έτσι (χαχαχα)

Η Κρήτη έχει 2-3 εταιρείες (μπορεί να έχει και άλλες..αλλά δεν ξέρω) που διοργανώνουν διάσχιση με ραπελ κανονικά!!!! Έχουν όλο τον εξοπλισμό και γενικά είναι επαγγελματίες!

google it a little bit και θα τα βρεις όλα!

sfigas
19/05/2009, 13:40
se 7 meres kaneis arketa pragmata..orexi na exeis.. katarxin exeis polles epiloges gia to pos tha taxidepsis. minona anek kai bluestar. kathe mera taxidia proi brady.exoun kales prosfores.fantasou kanoniko eisitirio me hightspeed minoan 19 euro. an erthis me mixani ola kala... xania einai telia.alla oxi gia poly.tha barethis. 2 meres san ormitirio gia na girisis tin misi kriti einai kala! enoeite pas palaioxora sfakia. to idio isxiei kai gia elafonisi!!
defteros stathmos rethymno!! eimai foititis edo!! panemorfo meros. polles epiloges! mia mera uperarketoi na ta deis ola!! mpanaki sto mpali!! kai mparakia kalokairina polla!! apla na prosexeis to pos odigoun!!
meta iraklio!! kanoniki poli!! san tin athina! mporeis na pas gia psonia exei tin megaliteri agora!! prin to iraklio einai agia pelagia! panemorfa! axizei gia mpanaki i esto gia kafedaki opos pas iraklio!!
kai meta kataligeis agio nikolao siteia!! agios nikolaos panemorfa!!! perneis kai karabaki kai pas spinalonga!!! meta sitia!! finikodasos bai!!!
xenodoxeia ginetai xamos!! gia iraklio rethymno agio nikolao pou exo paei exei teleia xenodoxei me 40 euro to diklino!! oti thes me pm!!
episis i benzini.edo exei plaka.sto rethymno pou eimai klevoun kanonika! 1.09 elege simera opos katevaina apo panepistimio!! sto irarklio antitheta sta 96-98. kala einai. agio nikolao kai genika lasithi nomos giro sto 1.05. xania giro sto 1 euro.
auta!! elpizo na boithisa!

libertine
19/05/2009, 14:40
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.Είμαι κατενθουσιασμένος απο τώρα με την Κρήτη.Αντε να περνούν οι μέρες...
Για περπάτημα στα φαράγγια παίδια δεν είμαι.:ZZZ: :smokin:
Για νυχτοπερπατήματα,ρακή,παραλίες,ρακή,αξιοθέατα,ρακή,:lol :,όμορφες διαδρομές και ότι άλλο εδώ είμαστε.

:D

Lazio
19/05/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από libertine
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.Είμαι κατενθουσιασμένος απο τώρα με την Κρήτη.Αντε να περνούν οι μέρες...
Για περπάτημα στα φαράγγια παίδια δεν είμαι.:ZZZ: :smokin:
Για νυχτοπερπατήματα,ρακή,παραλίες,ρακή,αξιοθέατα,ρακή,:lol :,όμορφες διαδρομές και ότι άλλο εδώ είμαστε.

:D






Επειδη σε εκοψα για καλοφαγα μην ξεχασεις να περασεις απο κουκουβαγια στα χανια στο Ακρωτηρι ψτιαχνει ενα ζουμερο δε θα σου αποκαλυψω τι ειναι αλλα οσοι εφαγαν ξετρελαθηκαν μαζι και εγω.........ασε εκεινα τα πιατα με τις ποικιλιες...... τρελα :beer:

zvailakis
19/05/2009, 15:17
και επίσης αν βρεθείς Ηράκλειο πέρνα μια βόλτα από το Σαρανταβότανο (ταβερνάκι - κέντρο στην Κοραή κοντά!) Πιες την ρακί Σαρανταβότανο (ρακί ψημένη με την συνταγή της Αμοργού....αλλά με 40 βότανα - προσοχή κατεβαίνει πολύ εύκολα, για πότε θα γίνεις κομμάτια δεν θα το καταλάβεις!)

road spirit
19/05/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Επειδη σε εκοψα για καλοφαγα μην ξεχασεις να περασεις απο κουκουβαγια στα χανια στο Ακρωτηρι ψτιαχνει ενα ζουμερο δε θα σου αποκαλυψω τι ειναι αλλα οσοι εφαγαν ξετρελαθηκαν μαζι και εγω.........ασε εκεινα τα πιατα με τις ποικιλιες...... τρελα :beer: φιλαράκι, υπάρχει διάσταση απόψεων, πολλοί υποστηρίζουν οτι η λεμονόπιτα της κουκουβάγιας είναι καλύτερη :D

zvailakis
19/05/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
φιλαράκι, υπάρχει διάσταση απόψεων, πολλοί υποστηρίζουν οτι η λεμονόπιτα της κουκουβάγιας είναι καλύτερη :D


To classic debate μεταξύ "ξανθιάς" λεμονόπιτας και μελαχρινής / κοκκινομάλας Κολάσεως....

DimChios
19/05/2009, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
φιλαράκι, υπάρχει διάσταση απόψεων, πολλοί υποστηρίζουν οτι η λεμονόπιτα της κουκουβάγιας είναι καλύτερη :D

διαβαστε το λινκ που εβαλα παραπανω και δειτε φωτο!!!

Εγω ψηφιζω ζουμερο και igloo!!!

:a8: :a8: :a8:

Λεωνίδας
19/05/2009, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
διαβαστε το λινκ που εβαλα παραπανω και δειτε φωτο!!!

Εγω ψηφιζω ζουμερο και igloo!!!

:a8: :a8: :a8: εγώ ψηφίζω ότι κόντεψες να με φτάσεις σε κιλά στις περσινές διακοπές ρε χάλια :bigcry: :bigcry: :bigcry:

DimChios
19/05/2009, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
εγώ ψηφίζω ότι κόντεψες να με φτάσεις σε κιλά στις περσινές διακοπές ρε χάλια :bigcry: :bigcry: :bigcry:


:blush: :bawl:

Lazio
19/05/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
διαβαστε το λινκ που εβαλα παραπανω και δειτε φωτο!!!

Εγω ψηφιζω ζουμερο και igloo!!!

:a8: :a8: :a8:



:a46: :a46: