PDA

View Full Version : Ποια ζελατίνα λέτε????



peter86
16/05/2009, 20:14
Καλησπέρα παιδιά!!

Ποια ζελατίνα να φορέσω??? Την πιο ψηλή κατά 11 εκ. της kappa-givi, ή της MRA-suzuki με το

φρυδάκι??? έχεις κανείς εμπερία και από τις 2??? Ευχαριστώ!!!




Επιτέλους κατηγόρια για bandit. ΕΥΓΕ!!!!!!!!!!!

WebDevGr
17/05/2009, 02:39
Έχω δοκιμάσει Kappa και MRA..... χωρίς κουβέντα MRA!!! και καλύτερη δουλειά κάνει και πιο όμορφη!!! αλλά και πιο ακριβή!!! λόγω της κλίσης του φερινγκ και της ζελατίνας η kappa ουσιαστικά έρχεται πιο κοντά σου κι όχι πιο ψηλά. Όχι ότι η MRA σε γλυτώνει τελείως από τον αέρα... εγώ πχ που είμαι 1.80 τώρα τρώω αέρα (μυγάκια) από μύτη και πάνω.

Επίσης μπορεί να κάνει καλή δουλειά και μια Double bubble.... γιατί και μακρυά είναι.... και μεγαλύτερη καμπύλη έχει!! αν την έχει βάλει κανείς καλό είναι να μας ενημερώσει :) :)

ciric7
18/05/2009, 15:40
Μπορειτε να βαλετε καποιο link αν εχετε ευκαιρο για ζελατινες?

zvailakis
18/05/2009, 15:51
+1 και απο εμένα για MRA ή SUZUKI με φρυδάκι!

Πολλές φορές πάω με 180 και δεν το καταλαβαίνω για πότε έφτασα αυτήν την ταχύτητα! Μυγάκια από την μέση της ζελατίνας και πανω.

Αέρα τρως στο κεφάλι, αλλά πολύ μικρής έντασης.

MRA από ?125 - ?150
SUZUKI ?120

peter86
18/05/2009, 22:54
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.Με βλέπω καρφωτό για αυτήν με το φρυδάκι....

peter86
19/05/2009, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Έχω δοκιμάσει Kappa και MRA..... χωρίς κουβέντα MRA!!! και καλύτερη δουλειά κάνει και πιο όμορφη!!! αλλά και πιο ακριβή!!! λόγω της κλίσης του φερινγκ και της ζελατίνας η kappa ουσιαστικά έρχεται πιο κοντά σου κι όχι πιο ψηλά. Όχι ότι η MRA σε γλυτώνει τελείως από τον αέρα... εγώ πχ που είμαι 1.80 τώρα τρώω αέρα (μυγάκια) από μύτη και πάνω.

Επίσης μπορεί να κάνει καλή δουλειά και μια Double bubble.... γιατί και μακρυά είναι.... και μεγαλύτερη καμπύλη έχει!! αν την έχει βάλει κανείς καλό είναι να μας ενημερώσει :) :)


Γνωρίζει κανείς ποιος εισάγει ζελατίνες double-bubble στην Ελλάδα???
Της powerbronze δεν είναι????

WebDevGr
19/05/2009, 22:51
Και η MRA έχει Double Bubble..... ρώτησε στον Πισσαρη που νομίζω ότι της φέρνει.... φέρνει αν δεν κάνω λάθος κι άλλες μάρκες

zvailakis
20/05/2009, 03:20
φέρνει και ο μοτοροδα τις ermax!

PortisHead
20/05/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Γνωρίζει κανείς ποιος εισάγει ζελατίνες double-bubble στην Ελλάδα???
Της powerbronze δεν είναι????

Εγώ πήρα αυτην ΕΔΩ... (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/pb.jpg)
στα 80 ευρω μαζι με μεταφορικά.

Απο το www.mandp.co.uk

Και φθηνότερα και γρηγορα.

Οσο για τον ελληνα αντιπροσωπο.....ηθελε να με πεισει οτι σταματησε η παραγωγη της καταμαυρης ζελατινας :lol: για να μου πουλησει την φιμε που ειχε στο μαγαζι του.Ξεφτυλα.

Βασικα την πηρα μονο για εμφανιση , αλλα διαπιστωσα οτι κανει πολυ καλη δουλεια.Αν και μαζεμενη,πρεπει να οφειλεται στο σχημα της.

cptm
22/05/2009, 12:31
Η powerebronze double bubble όντως κάνει καλή δουλειά με τον αέρα, αν και είναι στο ίδιο ύψος με τη μαμά ζελατίνα. Για αγορά δεν ξέρω να σου πω γιατί την πήρα από κάποιον εδώ στο forum.


164258

ciric7
22/05/2009, 16:24
Εχει καποιος τη ζελατινα της givi ημιφιμε και καπως ψιλη? (ελπιζω ν ακολουθει φωτο απο κατω....


164299

zvailakis
22/05/2009, 16:30
δες και της SUZUKI με το φρυδάκι! είμαι 1,78 και είναι σούπερ!!!!!!

WebDevGr
22/05/2009, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ciric7
Εχει καποιος τη ζελατινα της givi ημιφιμε και καπως ψιλη? (ελπιζω ν ακολουθει φωτο απο κατω....

Εγώ είχα βάλει τη Kappa που είναι ακριβώς η ίδια.... δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33921&perpage=15&pagenumber=35) φώτο.

Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και πολύ... λόγω της κλίσης έρχονται πιο κοντά κι όχι ποιο πάνω... από το στήθος ο αέρας είχε πάει στο λαιμό και είχε και ταλαντώσεις στις μεγάλες ταχύτητες. Είχα και πάρα πολύ θόρυβο στο κράνος... περισσότερο από τη μανίσια. Σίγουρα φταίει και το κράνος που είναι ανοιγόμενο αλλά με την MRA δεν έχω τέτοιο πρόβλημα

ciric7
22/05/2009, 17:20
Οι περισσοτεροι μιλανε για MRA απ οτι βλεπω κ μ αρεσει κ εμφανισιακα οποτε παω για κει...Με της σουζουκι ειναι η ιδια? Αυτη με το φρυδακι η vario-touring?

zvailakis
24/05/2009, 21:44
nai oloidia einai

peter86
26/05/2009, 23:32
Πέρασα μία βόλτα από τον πισσάρη. Η ζελατίνα της MRA πιθανόν να κάνει και 1 μήνα να

έρθει......γαμώτο!!!!Μου βρήκε όμως μία της powerbronze.Tην ονόμαζε flip up.Έχει ακούσει

κανείς τίποτα για αυτές???Μου την φέρνει μέσω Ιταλίας στα περίπου 60 ευρώ...

peter86
27/05/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από cptm
Η powerebronze double bubble όντως κάνει καλή δουλειά με τον αέρα, αν και είναι στο ίδιο ύψος με τη μαμά ζελατίνα. Για αγορά δεν ξέρω να σου πω γιατί την πήρα από κάποιον εδώ στο forum.

H διαφορά που είδες είναι αρκετά μεγάλη δηλαδή???με προβληματίζει που είναι στο ίδιο ύψος με τη μάμα.Έχει τόσο μεγάλη διαφορά καμπυλότητας???Τι ύψος έχεις εσυ????

peter86
27/05/2009, 14:46
Powerbronze double bubble ή flip up????Τελικό ερώτημα θέλω να πιστεύω................Ποια θα προσφέρει καλύτερη προστασία από τον αέρα???

cptm
27/05/2009, 16:13
Η τιμή (60 ?) μια χαρά μου φαίνεται. Όσον αφορά την double bubble, με χτυπάει ο αέρας στη ζελατίνα του κράνους, αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου καθώς ο αέρας είναι πολύ λιγότερος σε σχέση με πριν και έρχεται ομαλά πάνω στο κράνος. Επίσης με τη μαμά ζελατίνα όταν είχα συνεπιβάτη υπήρχαν πολλοί στροβιλισμοί από τον αέρα και το κράνος μου κουνούσε δεξιά - αριστερά. Με την καινούρια εξαφανίστηκε το πρόβλημα. Τώρα με ταχύτητες 180-200 δε χρειάζεται να σκύψω καθόλου καθώς ο αέρας δεν τραβάει το κεφάλι προς τα πίσω και το κράνος είναι σταθερό, χωρίς κουνήματα. Το ύψος μου είναι 1,78.
Σχετικά με τη flip up δεν ξέρω να σου πω κάτι.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

peter86
28/05/2009, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από cptm
Η τιμή (60 ?) μια χαρά μου φαίνεται. Όσον αφορά την double bubble, με χτυπάει ο αέρας στη ζελατίνα του κράνους, αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου καθώς ο αέρας είναι πολύ λιγότερος σε σχέση με πριν και έρχεται ομαλά πάνω στο κράνος. Επίσης με τη μαμά ζελατίνα όταν είχα συνεπιβάτη υπήρχαν πολλοί στροβιλισμοί από τον αέρα και το κράνος μου κουνούσε δεξιά - αριστερά. Με την καινούρια εξαφανίστηκε το πρόβλημα. Τώρα με ταχύτητες 180-200 δε χρειάζεται να σκύψω καθόλου καθώς ο αέρας δεν τραβάει το κεφάλι προς τα πίσω και το κράνος είναι σταθερό, χωρίς κουνήματα. Το ύψος μου είναι 1,78.
Σχετικά με τη flip up δεν ξέρω να σου πω κάτι.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!!!!!

akisjg
29/05/2009, 11:47
Μετά από δοκίμή 3 ζελατίνων, κατέληξα στη flip up της powerbronze. To ύψος μου είναι 1.80.

ahassiotis
01/06/2009, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
Μετά από δοκίμή 3 ζελατίνων, κατέληξα στη flip up της powerbronze. To ύψος μου είναι 1.80.

Ποιες 3 ζελατινες δοκιμασες?

akisjg
01/06/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ahassiotis
Ποιες 3 ζελατινες δοκιμασες?


GIVI, MRA & POWERBRONZE

WebDevGr
01/06/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
GIVI, MRA & POWERBRONZE

Εδώ έχει ψωμί η υπόθεση!!! Για πες.... έχει καλύτερη κάλυψη από την MRA; Περισσότερο με ενδιαφέρει να μπορέσω να διώξω τα ζουζούνια από τη ζελατίνα του κράνους.... :)

akisjg
02/06/2009, 15:47
ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΩΙ ΔΕΝ ΤΙΟ ΣΥΖΗΤΑΩ, ΑΠΟΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΣΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΣΧΗΜΗ.
ΜΕ ΤΗΝ MRA ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΡΥΘΜΗΣΗ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΡΟΒΙΛΙΖΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΆ.
ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ POWERBRONZE ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΥΣ ΕΝΩ Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ.

PortisHead
02/06/2009, 15:50
Ρε παιδια τι θα γινει με αυτη την ζελατινα ?
Διδακτορικη μελετη κατήντησε.
Αποφασιστε.

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

(Αστειεύομαι ετσι ?)
:wave2:

WebDevGr
02/06/2009, 16:14
Μη βαράς!!! Κάπως πρέπει να δικαιολογήσουμε τη δημιουργία της κατηγορίας :) :) :beer:

Εγώ πάντως από την αρχή σχεδόν την έβαλα (την MRA) στη πιο πάνω θέση κι από τότε δεν την έχω αλλάξει..... ούτε στροβιλισμούς έχω και σχετικά καλή κάλυψη έχω.... το μόνο που δεν παλεύω είναι τα διαολοζουζούνια!!!!!!!! που τώρα σκάνε ακριβώς στη ζελατίνα του κράνους :( :(

peter86
02/06/2009, 22:45
Όντως, η συζήτηση πλέον κινείται σε επιστημονικά χωράφια...

Τελικά αγόρασα την double bubble της powerbronze. Μέσα στη βδομάδα θα τη φορέσω και

σ/κ θα έχω ένα μικρό ταξίδάκι,άρα και τις πρώτες εντυπώσεις της ζελατίνας.

Να δοκιμάσω να τη βάλω μόνος μου??Μήπως θα μπλέξω με το πίνακα οργάνων???Τι λέτε???

WebDevGr
02/06/2009, 22:58
Ξεβιδώνεις τα όργανα με δύο βίδες αλεν που έχει μπροστά από το τιμόνι και τα τραβάς έξω..... ώστε να αποκαλυφθούν οι δύο κάτω βίδες της ζελατίνας. Δεν είναι κάτι δύσκολο.

Αν σε εμποδίζουν τα όργανα... ξεκουμπώνει το φις απο πίσω και βγαίνουν τελείως.

Συνολικά τέσσερις βίδες κρατάνε τη ζελατίνα. Να προσέξεις να βάλεις πάλι τις λαστιχένιες ροδέλες που έχει ανάμεσα στη ζελατίνα και τη βάση.... γιατί μετά μάλλον θα έχεις κραδασμούς και θόρυβο.

PortisHead
02/06/2009, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Ξεβιδώνεις τα όργανα με δύο βίδες αλεν που έχει μπροστά από το τιμόνι και τα τραβάς έξω..... ώστε να αποκαλυφθούν οι δύο κάτω βίδες της ζελατίνας. Δεν είναι κάτι δύσκολο.

Αν σε εμποδίζουν τα όργανα... ξεκουμπώνει το φις απο πίσω και βγαίνουν τελείως.

Συνολικά τέσσερις βίδες κρατάνε τη ζελατίνα. Να προσέξεις να βάλεις πάλι τις λαστιχένιες ροδέλες που έχει ανάμεσα στη ζελατίνα και τη βάση.... γιατί μετά μάλλον θα έχεις κραδασμούς και θόρυβο.

Αυτες να τις προσεξεις πολυ καλα.Εχουν την ταση να...πεφτουν ...και να χανονται.:lol:
Δεν αστειευομαι.
Εγω μετα την αλλαγη ζελατινας παρηγγειλα σετακι ολοκληρο απο ebay.Ειχα χασει 2.

peter86
08/06/2009, 01:49
Οι πρώτες εντυπώσεις από την ζελατίνα ιδιαίτερα καλές!!!!

Αν και φύσαγε σαν ...στης στην Αθηνών - Κορίνθου έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Πολύ πιο ομαλή η ροή του αέρα,και πλεόν κινείσαι σταθερά 150-160 με δεύτερο άτομο και σχετική ευκολία...

Την επόμενη φορά ελπίζω σε ταξιδάκι με αρκετά λιγότερο άνεμο για καλύτερα συμπεράσματα...

MANOS225
08/06/2009, 12:02
καλησπερα και απο εμενα..μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω τον πισσάρη ..κανα τηλ..κλπ.. για να δω τι ζελατινες εχει ..ευχαριστω πολυ..

peter86
08/06/2009, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MANOS225
καλησπερα και απο εμενα..μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω τον πισσάρη ..κανα τηλ..κλπ.. για να δω τι ζελατινες εχει ..ευχαριστω πολυ..

Σου έχω στείλει πμ!!!!

MANOS225
10/06/2009, 09:46
peter86..ευχαριστω παρα πολυ..θα τον παρω τηλ.για να δω τι ζελατινες εχει..

ευχαριστω και παλι..
:beer:

mugen13
19/06/2009, 03:00
Παιδιά καλησπέρα, έχω μοντέλο του '04 και με την μαμίσια ο αέρας μου έρχεται σχεδόν στον λαιμό (1,76)
Σκέφτομαι για double-bubble αλλά και η mra με το φρύδι μου αρέσει αρκετά... Με ενδιαφέρει αρκετά η προστασία απο τον αέρα... τι προτείνουν οι "testers"???

dim40
24/07/2009, 15:46
εχει βαλει κανεις τη ζελατινα της mpa h suzuki με τ φρυδακι και να ειναι απο αθηνα; θελω να βαλω και εγω αλλα θελω να δω μηπως μπαινει μεσα στο οπτικο μου πεδιο οταν οδηγω και ειναι σηκωμενη στο ανωτερο σημειο. ειμαι 1.80

WebDevGr
24/07/2009, 17:10
Εγώ την φοράω... αλλά δεν είμαι πλέον Αθήνα. Πάντως σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα ορατότητας. Την έχω εδώ και ενάμιση χρόνο μονίμως σηκωμένη και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

ahassiotis
24/07/2009, 18:27
Εγω φορεσα την Powerbronze Double Bubble. Την εχω εδω και ενα μηνα. Την παραγγειλα κατευ8ειαν απο αγγλια. Γυρω στα 50 λιρια + 35 μεταφορικα.
Μου ειπαν οι Αγγλοι οτι συντομα θα τις φερνει ελλαδα καποιο απο τα μαγαζια στην αθηνα, οποτε τα μεταφορικα θα μειωθουν.
Την ειχε προτινει ενα παληκαρι σε αυτο το φορουμ.
Ειναι αρκετα καλη. Ο αερας με βρισκει στη μεση του κρανους αλλα δεν ειναι τοσο ενοχλητικος οσο πριν.. επισης σχεδον καθολου πλεον στους ωμους.
Επισης απο τα 140 και πανω η ροη γινεται σχεδον τελειως ομαλη..

dim40
24/07/2009, 19:06
εγω εχω τη givi τωρα. απλα εχω προβλημα απο 140 και πανω.