PDA

View Full Version : Διαβασμένος… αλλά με προβληματισμούς!



Islander
16/05/2009, 23:58
Χαιρετώ την καλή παρέα! Πρώτο Post και θα σας κουράσω (Sorry).

Ναι, είναι άλλο ένα post ζητώντας απεγνωσμένα βοήθεια για την αγορά νέας μοτο… Αν και νέος στον χώρο, θέλω να πιστεύω αρκετά πληροφορημένος από τις άπειρες ώρες διαβάσματος στα fora και συνειδητοποιημένος όσον αφορά τις ανάγκες μου. Σας παραθέτω το σκεπτικό μου…

Ηλικία : 30
Υψος : 1,75μ
Βάρος : ~ 110kg (μάλλον λιγότερο αλλά αποφεύγω τη ζυγαριά μέχρι να χάσω κι άλλα  )
Εμπειρία: Ελάχιστη – έχω οδηγήσει από παπί και αρχαία Vespa μέχρι XT600 και Shadow αλλά ποτέ δεν είχα δικό μου δίκυκλο.

Πρόσφατα πείρα επιτέλους το δίπλωμα ανεξαρτήτως CC με σκοπό την αγορά μοτό. Η χρήση της θα είναι… «μόνιμη» εφόσον το επιτρέπει ο καιρός (υπάρχει αυτοκίνητο για τη βροχή).
Αυτό σημαίνει δουλειά – σπίτι – βόλτα – και λίγα ταξιδάκια (Αθήνα – Πάτρα – Νησιά).

Οποιοδήποτε είδους παποσκούτερ με αφήνει αδιάφορο.

Εάν η τσέπη μου το σήκωνε, θα ήμουν βουρ για ένα καινούριο DL650 ABS. Πιστεύω ότι αν κατέληγα εκεί θα το κρατούσα μέχρι να με αντέχει αυτό μια που καλύπτει τα πάντα που θα ήθελα (σχετικά άνετη κίνηση στην πόλη, άνετα ταξιδάκια με προστασία από αέρηδες και άνεση για συνεπιβάτη, στρωτός κινητήρας χωρίς ξεσπάσματα, καλή οδική συμπεριφορά για τη μικρή μου πείρα, του πάνε και οι πολλές βαλίτσες!!). Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι θεωρώ τον εαυτό μου πού συνετό οδηγό, θα τρέξω με μέτρο (130-+ μόνο σε ταξίδι) και γενικά δεν με ενδιαφέρει ή νευρική οδήγηση.

Αν δεν ήθελα κατά βάθος κάτι ψηλό, με όρθια θέση οδήγησης και λίγο αντοχή σε λακκούβες και πεζοδρόμια μάλλον θα επέλεγα κάτι σε Custom.

Δυστυχώς, τα οικονομικά δεν είναι στην καλύτερη φάση και συνεπώς ξεχνάω το καινούριο! Η αγορά (εξοπλισμού και μοτό) θα γίνει με δόσεις.
Στόχος είναι είτε τα 2.000 – 3.000 για την περίπτωση (Α) - μεταβατικό στάδιο ή 4.000-5.000 για την περίπτωση (Β) – μακροπρόθεσμο στάδιο.

(Α) Μεταβατικό (1-2 χρόνια και μετά καινούρια ή μεταχείρω από Β στάδιο. Θα χάσω βέβαια 500-800? από την αγοραπωλησία αλλά θα κερδίσω σε εμπειρία)

Έχοντας μια σχετική αυτογνωσία, η αγορά μιας μηχανής τύπου all around θα ταίριαζε στην περίπτωσή μου μέχρι να ξεπάρω λίγο την κίνηση της Αθήνας και να ανακάμψουν λίγο τα οικονομικά. Έτσι καταλήγω στα εξής:

- Honda CB500 2002-3 (αυτή με το fairing και το τετράγωνο φανάρι – ναι, σε αυτήν έκανα μαθήματα). Σαν αγορά πιστεύω ότι βρίσκεται εύκολα κάτι στην τιμή που ανέφερα, χωρίς να είναι ριμάδι… Την έχω οδηγήσει αρκετές φορές και δεν με προβλημάτισε μέσα στην πόλη. Εκτός όμως σε παίρνει ο αέρας πάνω από τα 100χλμ/ω και η πίσω ανάρτηση σε συνδυασμό με την σέλα δεν είναι ότι καλύτερο για τον συνεπιβάτη. Επίσης, είναι ήδη αρκετά παλιό μοντέλο με προβληματίζει το κόστος και η εύρεση ανταλλακτικών. Επίσης, δεν έχω ιδέα για την κατανάλωση της λόγω καρμπυρατέρ. Μου αρέσει πολύ περισσότερο (εμφανισιακά - υποκειμενικά) από τις πιο καινούριες CBF 600s για την πιο «όρθια» σχετικά στάση οδήγησης. Τιμή ~ 2.500?

- Kawa KLE 500 2004+. Δεν έχω ακούσει κακά σχόλια, ίσως λίγο αδιάφορα λόγω μη ανανέωσης του μοντέλου τόσα χρόνια. Όσον αφορά το θέμα άνεσης δεν είναι και το καλύτερο σε ταξίδι αλλά τουλάχιστον είναι λίγο ψηλό.. Αλήθεια, με σέλα στα 85cm θα με δυσκολέψει λέτε για το ύψος μου (1.75). Τιμή ~ 3.000?


(Β) – μακροπρόθεσμο στάδιο (όσο αντέξει..)

- Suzuki DL650 k7 ABS. To θέλω το θέλω το θέλω… αλλά κομματάκι ακριβό στα ~ 4.700 – 5.500?. Δεν το έχω οδηγήσει ποτέ αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα. Με προβληματίζει λίγο το ύψος (82cm σέλα – 1.75μ εγώ) αλλά μου λένε ότι συνηθίζεται. Και Αντε πές ότι αφήνω το ABS και πάω σε μοντέλο 2005-6 (πότε ξεκίνησε να είναι ψεκαστό?). Για πρώτη μηχανή όμως? Γνωρίζω τη χρήση του συμπλέκτη αλλά δεν είμαι και ο εμπειρότερος οδηγός… Τιμή ~4.000-5.500?

- BMW F650GS 2004+. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά με προβληματίζει το μονοκύλινδρο. Είπαμε, θέλω κάτι να με πηγαίνει όσο το δυνατόν πιο «αριστοκρατικά» και οι κραδασμοί στα ταξίδια δεν είναι το καλύτερο. Φαντάζομαι ότι θα έχει και ακριβότερη συντήρηση (BMW είναι αυτή). Στα θετικά του το ABS υπάρχει και σε νωρίτερα μοντέλα Τιμή ~ 4.800-6.000

- Honda Transalp 650 2004+. Αρκετά καλά λόγια ακούω αν και μετά το καινούριο 700 μου φαίνεται λίγο παλιό στυλ, τεράστιο σε μέγεθος άρα μες στην πόλη θα είναι πιο βάσανο από τα παραπάνω. Για ταξιδάκια όμως πρέπει να είναι καλό. Τιμή ~ 4.500?+

- Kawa Versys (ABS). Αν και φρεσκότερο από τα παραπάνω δεν με ενθουσιάζει εμφανισιακά και παρόλο ελαφρύτερο δεν θα το προτιμούσα. Ακούω πάντως πολύ καλά λόγια και μια που είναι στην κατηγορία που με ενδιαφέρει δεν μπορώ να μην το αναφέρω. Τιμή ~ 5.000-6.000?

Πάντως με όλα τα ON/OFF με προβληματίζει λιγάκι το θέμα ύψους – βάρους αλλά μετά από όσα έχω ακούσει μάλλον το συνηθίζει κανείς (δεν είμαι δα και νάνος...!). Πέραν του KLE πάντως μήπως είναι λίγο "too much" για πρώτη επίσημη μότο?

ΑΑΑΑΑ για να μην με λέτε και επιπόλαιο, υπολογίζω και γύρο στα 300-500? για απαραίτητο εξοπλισμό (Κράνος, Μπουφάν) και τα λοιπά (γάντια-παντελόνι-μπότες) λίγο αργότερα.

Χίλια συγνώμη για το τεράστιο αυτό POST αλλά ήθελα να τα πω γιατί θα έσκαγα…

Πιστεύω οι προβληματισμοί μου και οι απαντήσεις – σχόλιά σας να βοηθήσουν και πολλούς άλλους που βρίσκονται σε αντίστοιχη φάση.

Και πάλι ευχαριστώ!!!!

:D

kalant
17/05/2009, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Islander
Χαιρετώ την καλή παρέα! Πρώτο Post και θα σας κουράσω (Sorry).

Ναι, είναι άλλο ένα post ζητώντας απεγνωσμένα βοήθεια για την αγορά νέας μοτο… Αν και νέος στον χώρο, θέλω να πιστεύω αρκετά πληροφορημένος από τις άπειρες ώρες διαβάσματος στα fora και συνειδητοποιημένος όσον αφορά τις ανάγκες μου. Σας παραθέτω το σκεπτικό μου…

Ηλικία : 30
Υψος : 1,75μ
Βάρος : ~ 110kg (μάλλον λιγότερο αλλά αποφεύγω τη ζυγαριά μέχρι να χάσω κι άλλα  )
Εμπειρία: Ελάχιστη – έχω οδηγήσει από παπί και αρχαία Vespa μέχρι XT600 και Shadow αλλά ποτέ δεν είχα δικό μου δίκυκλο.

Πρόσφατα πείρα επιτέλους το δίπλωμα ανεξαρτήτως CC με σκοπό την αγορά μοτό. Η χρήση της θα είναι… «μόνιμη» εφόσον το επιτρέπει ο καιρός (υπάρχει αυτοκίνητο για τη βροχή).
Αυτό σημαίνει δουλειά – σπίτι – βόλτα – και λίγα ταξιδάκια (Αθήνα – Πάτρα – Νησιά).

Οποιοδήποτε είδους παποσκούτερ με αφήνει αδιάφορο.

Εάν η τσέπη μου το σήκωνε, θα ήμουν βουρ για ένα καινούριο DL650 ABS. Πιστεύω ότι αν κατέληγα εκεί θα το κρατούσα μέχρι να με αντέχει αυτό μια που καλύπτει τα πάντα που θα ήθελα (σχετικά άνετη κίνηση στην πόλη, άνετα ταξιδάκια με προστασία από αέρηδες και άνεση για συνεπιβάτη, στρωτός κινητήρας χωρίς ξεσπάσματα, καλή οδική συμπεριφορά για τη μικρή μου πείρα, του πάνε και οι πολλές βαλίτσες!!). Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι θεωρώ τον εαυτό μου πού συνετό οδηγό, θα τρέξω με μέτρο (130-+ μόνο σε ταξίδι) και γενικά δεν με ενδιαφέρει ή νευρική οδήγηση.

Αν δεν ήθελα κατά βάθος κάτι ψηλό, με όρθια θέση οδήγησης και λίγο αντοχή σε λακκούβες και πεζοδρόμια μάλλον θα επέλεγα κάτι σε Custom.

Δυστυχώς, τα οικονομικά δεν είναι στην καλύτερη φάση και συνεπώς ξεχνάω το καινούριο! Η αγορά (εξοπλισμού και μοτό) θα γίνει με δόσεις.
Στόχος είναι είτε τα 2.000 – 3.000 για την περίπτωση (Α) - μεταβατικό στάδιο ή 4.000-5.000 για την περίπτωση (Β) – μακροπρόθεσμο στάδιο.

(Α) Μεταβατικό (1-2 χρόνια και μετά καινούρια ή μεταχείρω από Β στάδιο. Θα χάσω βέβαια 500-800? από την αγοραπωλησία αλλά θα κερδίσω σε εμπειρία)

Έχοντας μια σχετική αυτογνωσία, η αγορά μιας μηχανής τύπου all around θα ταίριαζε στην περίπτωσή μου μέχρι να ξεπάρω λίγο την κίνηση της Αθήνας και να ανακάμψουν λίγο τα οικονομικά. Έτσι καταλήγω στα εξής:

- Honda CB500 2002-3 (αυτή με το fairing και το τετράγωνο φανάρι – ναι, σε αυτήν έκανα μαθήματα). Σαν αγορά πιστεύω ότι βρίσκεται εύκολα κάτι στην τιμή που ανέφερα, χωρίς να είναι ριμάδι… Την έχω οδηγήσει αρκετές φορές και δεν με προβλημάτισε μέσα στην πόλη. Εκτός όμως σε παίρνει ο αέρας πάνω από τα 100χλμ/ω και η πίσω ανάρτηση σε συνδυασμό με την σέλα δεν είναι ότι καλύτερο για τον συνεπιβάτη. Επίσης, είναι ήδη αρκετά παλιό μοντέλο με προβληματίζει το κόστος και η εύρεση ανταλλακτικών. Επίσης, δεν έχω ιδέα για την κατανάλωση της λόγω καρμπυρατέρ. Μου αρέσει πολύ περισσότερο (εμφανισιακά - υποκειμενικά) από τις πιο καινούριες CBF 600s για την πιο «όρθια» σχετικά στάση οδήγησης. Τιμή ~ 2.500?

- Kawa KLE 500 2004+. Δεν έχω ακούσει κακά σχόλια, ίσως λίγο αδιάφορα λόγω μη ανανέωσης του μοντέλου τόσα χρόνια. Όσον αφορά το θέμα άνεσης δεν είναι και το καλύτερο σε ταξίδι αλλά τουλάχιστον είναι λίγο ψηλό.. Αλήθεια, με σέλα στα 85cm θα με δυσκολέψει λέτε για το ύψος μου (1.75). Τιμή ~ 3.000?


(Β) – μακροπρόθεσμο στάδιο (όσο αντέξει..)

- Suzuki DL650 k7 ABS. To θέλω το θέλω το θέλω… αλλά κομματάκι ακριβό στα ~ 4.700 – 5.500?. Δεν το έχω οδηγήσει ποτέ αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα. Με προβληματίζει λίγο το ύψος (82cm σέλα – 1.75μ εγώ) αλλά μου λένε ότι συνηθίζεται. Και Αντε πές ότι αφήνω το ABS και πάω σε μοντέλο 2005-6 (πότε ξεκίνησε να είναι ψεκαστό?). Για πρώτη μηχανή όμως? Γνωρίζω τη χρήση του συμπλέκτη αλλά δεν είμαι και ο εμπειρότερος οδηγός… Τιμή ~4.000-5.500?

- BMW F650GS 2004+. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά με προβληματίζει το μονοκύλινδρο. Είπαμε, θέλω κάτι να με πηγαίνει όσο το δυνατόν πιο «αριστοκρατικά» και οι κραδασμοί στα ταξίδια δεν είναι το καλύτερο. Φαντάζομαι ότι θα έχει και ακριβότερη συντήρηση (BMW είναι αυτή). Στα θετικά του το ABS υπάρχει και σε νωρίτερα μοντέλα Τιμή ~ 4.800-6.000

- Honda Transalp 650 2004+. Αρκετά καλά λόγια ακούω αν και μετά το καινούριο 700 μου φαίνεται λίγο παλιό στυλ, τεράστιο σε μέγεθος άρα μες στην πόλη θα είναι πιο βάσανο από τα παραπάνω. Για ταξιδάκια όμως πρέπει να είναι καλό. Τιμή ~ 4.500?+

- Kawa Versys (ABS). Αν και φρεσκότερο από τα παραπάνω δεν με ενθουσιάζει εμφανισιακά και παρόλο ελαφρύτερο δεν θα το προτιμούσα. Ακούω πάντως πολύ καλά λόγια και μια που είναι στην κατηγορία που με ενδιαφέρει δεν μπορώ να μην το αναφέρω. Τιμή ~ 5.000-6.000?

Πάντως με όλα τα ON/OFF με προβληματίζει λιγάκι το θέμα ύψους – βάρους αλλά μετά από όσα έχω ακούσει μάλλον το συνηθίζει κανείς (δεν είμαι δα και νάνος...!). Πέραν του KLE πάντως μήπως είναι λίγο "too much" για πρώτη επίσημη μότο?

ΑΑΑΑΑ για να μην με λέτε και επιπόλαιο, υπολογίζω και γύρο στα 300-500? για απαραίτητο εξοπλισμό (Κράνος, Μπουφάν) και τα λοιπά (γάντια-παντελόνι-μπότες) λίγο αργότερα.

Χίλια συγνώμη για το τεράστιο αυτό POST αλλά ήθελα να τα πω γιατί θα έσκαγα…

Πιστεύω οι προβληματισμοί μου και οι απαντήσεις – σχόλιά σας να βοηθήσουν και πολλούς άλλους που βρίσκονται σε αντίστοιχη φάση.

Και πάλι ευχαριστώ!!!!

:D

σε συγχωρουμε...!

Islander
17/05/2009, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
σε συγχωρουμε...!

Thanks... :wave2:

devil's animal
17/05/2009, 12:11
δωσε περισσοτερα λεφτα στον εξοπλισμο!! αφου εισαι και νεος και η τουμπα εχει περισσοτερη πιθανοτητα απο καποιον αλλον με εμπειρια, το θεωρω αυτονοητο ενα 500αρι για κρανος και ενα 300αρι για μπουφαν.

στο προκειμενο τωρα..
δεν εχεις κανενα προβλημα με το υψος σου και τις μοτο που ανεφερες...
ισως το μονο προβλημα που μπορει να αντιμετωπισεις με το υψος σου ειναι σε καμια ΚΤΜ Adventure ή σε Husaberg, Husqvarna κλπ..

παει και αυτο...


η λυση του μεταχειρισμενου ειναι μονοδρομος αφου εισαι με μικρο budget αλλα αυτο ειναι και καλο απο την αλλη γιατι
1ον: εχουν πεσει πολυ οι τιμες των μεταχειρισμενων λογω κρισης.
2ον: αν πεσεις δεν θα την "λυπηθεις"...


τωρα στην επιλογη δεν θα σου πω τιποτα γιατι ολες ειναι καλες μοτο και καταλληλες γι'αυτο που τις θες...

εγω θα διαλεγα καθαρα για το ποια ειναι περισσοτερο προσεγμενη στην συντηρηση της και μετα εμφανισιακα.

οδηγησε και τις 2 τελικες επιλογες που θα εχεις. (παντα σε 2 καταληγουμε) και καλες αγορες!!
:wave2:

nassosxlvbros
17/05/2009, 12:16
Τράνσαλπ.ακούραστο και απροβλημάτιστο,για πόλη/ταξίδι...ό,τι κι αν αποφασίσεις ψάξε καλά και πήγαινε σε μηχανικό έμπιστο ή επί πληρωμή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

div400
17/05/2009, 12:25
ότι και αν κάνεις, να παρεις εξοπλισμό απο την αρχή και όχι με ''δόσεις'' γιατί και η στραβή θα έρθει όλη μαζί!

απο τις επιλογές που παραθέτεις τώρα, θα σου έλεγα να πας κατευθείαν στο Β σενάριο. η διαφορά χρημάτων δεν είναι τραγική (αν μιλάμε για μεταχειρισμένο) και τα μηχανάκια πολύ πιο ''ικανά'' να σε συντροφευσουν για πολύ καιρό.

αν πάλι τα οικονομικά είναι πολύ στριμογμένα... παίξε με ενα 250αράκι εντουράκι για αρχή το οποίο μετα μπορέις κάληστα να το κρατήσεις για τις ενός πόλης διαδρομές και τα ''θελήματα'' και να μην ''ταλαιπορείς'' το μεγάλο.

τέλος, καλος ήρθες στο μαγικό κόσμο τις μοτοσυκλέτας και στο φόρουμ μας!!!
:beer: :wave2: :beer:

Gandalf dr685sm
18/05/2009, 09:00
αδερφέ... ωραίος και με πάρα πολύ σωστούς προβληματισμούς για μένα..

Πρόταση μου λοιπόν.

Καταρχάς επειδή η μηχανή γενικά σε πρώτα στάδια έχει μερικές χαζοπτώσεις κυρίως, καλό είναι να έχεις ενα μηχανάκι που να μην θέλει απο 200? και πάνω αν σου χαζοπέσει και σπάσει κανά flash κτλ...

Transalp λοιπόν είναι πολύ καλή αγορά και για μένα , αλλά θα πρέπει να είναι πριν απο το μοντέλο των 650... γιατί εκείνο αν σου χαζοπέσει και ακούσεις μόνο την τιμή για τα πλαστικά του θα τους βρίζεις καμιά δεκαετία.

KLE πολύ καλό μηχανάκι , αν του φερθείς σωστά. Γενικά είναι σκύλος, αλλά έχει το μειονέκτημα και αυτό με τα πλαστικά του.

ΧΤ600.. ναι αυτό προτείνω σαν πλάνο Α όπως το λες...διότι:

1) Μονοκύλινδρο... άρα πολύ φτηνή συντήρηση, έχει γκαζάκι για αρχάριο...
2) έχει άριστη μεταπώληση ακόμα και τώρα (μιλάμε για μοντέλο απο 01-03).
3) Φοβερά ευκολοδήγητο μέσα στην πόλη.
4) Πολύ χαμηλό κόστος ανταλλακτικών και μη ευπαθές σε χαζοπτώσεις.

Τώρα για το πλάνο Β που λες, νομίζω οτι για τα μηχανάκια που ψάχνεις θα δυσκολευτείς να βρείς κάτι καλό (καθαρό δλδ) στα λεφτά που διαθέτεις. Ίσως να βρείς κάτι σε DL αλλά για τα άλλα καθαρά και με λίγα χιλιόμετρα... στα 5000 που έχεις.. δύσκολα!

Αν όμως επιμένεις για πλάνο Β , θεωρώ οτι το DL και το Transalp είναι πιο κοντά σε αυτά που το χρειάζεσαι με την διαφορά όμως οτι κάθε χαζοπτώση θα σου κοστίζει αρκετά στα πλαστικά τους.

Οτι και αν αποφασίσεις , καλορίζικο ....

Για εξοπλισμό... χμμμ... μπότες-μποτάκι ~100? ------- μπουφάν...σε καινούριο περίπου απο 250? και πάνω. Σε μεταχειρισμένο , ψάξε σε αγγελίες όλο και καμιά ευκαιρία θα βρείς. Για κράνος ενα ικανοποιητικό σε προστασία και design απο 250? και πάνω. (Το κράνος είναι το κύριο μέρος εξοπλισμού. Αν σου κάνει κάτι στο κεφάλι και στο μάτι, μην διστάσεις να δώσεις κάτι παραπάνω).

Στο σύνολο ήδη είσαι στα 600? αν πας για καινούρια. Για παντελόνι κτλ... χμμμ... ας έρθει όντως αργότερα.

Γαντάκι... εδώ πάει σετ με κράνος, μπουφάν. Είναι τα must have και δεν πάνε με δόσεις. Τα παίρνεις πακετάκι για να έχεις έστω ενα 70-80% ικανοποιητική προστασία. Γάντια περίπου απο 60? μπορείς να βρείς κάτι σχετικά καλό. Αδιάβροχο όμως, ζεστό κοκ.. θα ανέβεις πάνω απο τα 100 σίγουρα.

Τώρα ενα κόστος πρόχειρο...

πλάνο Α... το budget σου + 200-300? τον χρόνο ασφάλεια + κόστος μεταβίβασης (κανά 60-70? αν θυμάμαι καλά) + 600 περίπου κόστος εξοπλισμού.

πλάνο Β ... ο budget σου + 200-300? τον χρόνο ασφάλεια + κόστος μεταβίβασης (κανά 60-70? αν θυμάμαι καλά) + 600 περίπου κόστος εξοπλισμού.

Στα παραπάνω θα πρέπει να έχεις υπόψη πιθανό πρόσθετο κόστος σε κάποια μηχανολογικά που θα χρειαστεί το μεταχειρισμένο σου σε σύντομο χρονικό διάστημα (30 μέρες).. π.χ. αλλαγή λαδιών (ποιός ξέρει πόσο καιρό είναι μέσα)... αλλαγή υγρών φρένων (το ίδιο με τα λάδια) και ίσως κανά service μικρό για φίλτρα, μπουζί κτλ...

Στα μεταχειρισμένα συνήθως αυτό το κόστος είναι της τάξης των 100-200?. Το κάνεις κυρίως επειδή μπορεί να είναι πολύ καιρό παρκαρισμένο το μηχανάκι και να θέλει ενα φρεσκάρισμα.

Καλή αγορά σου εύχομαι και καλή είσοδο στον χώρο του δίτροχου ώς μόνιμος ιδιοκτήτης πλέον...


:beer:

Gandalf

byron
18/05/2009, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το θεωρω αυτονοητο ενα 500αρι για κρανος

Όπα ρε μαν. 500άρι για κράνος; :confused:

devil's animal
18/05/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Όπα ρε μαν. 500άρι για κράνος; :confused:



ναι εχεις δικιο...εννουσα 500αρι με τις εδω τιμες...δλδ οταν τα best of the best εχουν 800-850.

μπορει με 300-350 να βρει το κρανος των "500" μεσα απο το νετ και τα διαφορα on-line μαγαζια.


Βυρωνα το κρανος καλως ή κακως ειναι το πιο σημαντικο σε μια πτωση. επισης αλλαζεται πιο "δυσκολα" σε σχεση με γαντια π.χ. ή παντελονι ή και μπουφαν.

οποτε παιρνεις κατι καλο και ακριβο για να "κρατησει" και να το κρατησεις. τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι εγω.

αλλοι μπορει να εχουν 3-4 κρανη των 200€ το καθ'ενα. εγω θα προτιμησω ενα των 800€.

:beer: :beer: :beer:

TROOPER
18/05/2009, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Islander
...................

μεταχειρο κλε για κανα 2 χρονια και μετα βλεπεις.

+1 σε οτι ειπαν τα παιδια για τον εξοπλισμο !!!!!!

καλως ηρθες.:wave2:

BELZEBOYLIS
18/05/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Όπα ρε μαν. 500άρι για κράνος; :confused:



...άσε και εγώ τρόμαξα...:wave2:

byron
18/05/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
...άσε και εγώ τρόμαξα...:wave2:

Βρε τα δίνεις....
Δεν τα δίνεις όταν είσαι αρχάριος και στριμωγμένος οικονομικά. Ετσι κι αλλιώς δεν έχει και τις σούπερ απαιτήσεις απ΄το κράνος για να καταλήξει σε RX-7 ή X-Spirit. Μπορεί να δώσει σημαντικά λιγότερα χρήματα και να έχει ένα αξιοπρεπέστατο κράνος.