PDA

View Full Version : Της βοηθειά σας παρακαλώ, για αγορά Τdm



mixalisX
17/05/2009, 01:14
Σκευτομαι μετά απο 2,5 χρόνια απο τότε που αγόρασα το πρώτο μου 2κυκλο να ανέβω κατηγορία.

Ψάχνοντας αριστερά δεξιά έπεσα σε έμπορο που μου έκανε την εξής προσφορά:

3.800 για ΤDM 850 '01 μοντέλο 40.000km.
-1.200 για να μου πάρει την παλιά μου bantit-V 400κβ '96 μοντέλο.

Απο πρώτης όψης η μηχανή φαίνεται καθαρή, αλλά φυσικά θα την ελένξει δικός μου μηχανικός πρώτα.

Δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου τέτοια μηχανή αλλά θεωρώ πως καλήπτει τις ανάγκες μου, για μετακινήσεις εντός-εκτος πόλης για 2 άτομα πάντα. Επειδή την χρησιμοποιό και στην δουλεία χρειάζομαι μια αξιόπιστη, ευκολοσυντήριτη και ''οικονομική'' μηχανή (η δικιά μου 400 αγγίζει πλέον τα 10λιτρά/100χλμ εντός πόλης!).

Βασικά απορώ για το ύψος της είμαι 1,73 και δεν ξέρω αν θα πατάω καλά.

Γενικά θεωρίτε τίμια την αγορά? Προσωπικά με βολεύει γιατί πολύ θα ξέρετε την δικιά μου πλέον πολύ δυσκολα να την δώσω με παραπάνω λεφτά.

Οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

ΥΣ: τα λεφτά μου είναι τσίμα τσίμα οποτε το να αγοράσω κάτι καλήτερο και με λίγα παραπάνω θα με δυσκολέψει παρα πολύ.

taxydromos
17/05/2009, 07:18
αν ημουν στη θεση σου θα το ξανασκευτομουν για tdm για το λογο οτι εχει πολυ αβολη θεση οδηγησης
αντιθετα ενα transalp η vstrom θα με βολευε μεσα στην πολη, σε ταξιδια, ειναι οικονομικο και με χαμηλη τιμη αγορας..:)

TassosK
17/05/2009, 08:58
εγω π ειμαι στο υψος σου θα σκεφτομουν κατι πιο κοντο.

το vstrom που προτεινε ο συμφορουμητης νομιζω ειναι και αυτο πολυ ψηλο

VGER
17/05/2009, 08:58
Για μένα τα λεφτά που σου ζήτησε είναι πάρα πολλά. Πρόσφατα ένα φιλαράκι πήρε στα ίδια χιλιόμετρα ένα TDM του 2001 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση με 2300€... Οπότε, 3800 που σου ζητάει αυτός, σα να μου φαίνεται ότι ψάχνει για θύμα...

kachius
17/05/2009, 09:02
Γενικά το μηχανάκι αυτό έχει αρκετά θετικά, αλλά θα σταθώ στα αρνητικά του.

Προσωπικά τη θέση οδήγησής της τη βρίσκω φανταστική, αλλά έχω ακούσει από πολλούς
αναβάτες του ύψους σου ότι τους "τέντωνε" πολύ τα χέρια και δε τους βόλευε...

Έχει πολύ ψηλά το κέντρο βάρους, οπότε σε συνδιασμό με το γεγονός ότι δε θα πατάς
και πολύ καλά, σε στατικούς ελιγμούς έχεις πολλές πιθανότητες να την ξαπλώνεις (κανονικά!)

Με τα φρένα της δεν είχα πρόβλημα, μέχρι που άλλαξα μηχανάκι και τότε κατάλαβα ότι
δεν πολυ-έχει φρένα!

Όσον αφορά τα λάδια που -ίσως- έχεις ακούσει ότι καίει, ψιλο-ισχύει, αλλά αν αλλάζεις κάθε
3 με 3,5 Κ χλμ δε χάνει σταγόνα.

Κλείνοντας, στην πορεία είναι φανταστική μηχανή κάνοντας τα πάντα, αλλά είναι κανά δυο
σημαντικές λεπτομέρειες, που αν και πλέον τη βρίσκω πολύ φθηνά και έχω ξεμείνει 2 χρόνια
χωρίς μηχανάκι και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο ( ) το 850 δεν το ξαναπαίρνω...

kachius
17/05/2009, 09:02
Ναι, όντως τα 3800 είναι πολλά τώρα πια για το 850

zephyr1
17/05/2009, 09:07
kachius :beer:

Παρτο αλλα να ειναι 900, το μηχανακι ειναι ζουπερ.:wave2:

kachius
17/05/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
kachius :beer:

Παρτο αλλα να ειναι 900, το μηχανακι ειναι ζουπερ.:wave2:

Γειά σου γείτονα (πλέον!) :beer:

Πράγματι, το 900 έχει όλες τις χάρες και κανένα από τα μειονεκτήματα του 850
Είναι γαμώ το εργαλείο για all around.

Το κακό είναι ότι το βρίσκεις σαφώς ακριβώτερα.

p@nos
17/05/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
kachius :beer:

Παρτο αλλα να ειναι 900, το μηχανακι ειναι ζουπερ.:wave2:



+πολλα


το θεμα ειναι ομως οτι πολλοι με 900 μεταχειρισμενα ζητανε τα μαλια της κεφαλης τους :sad:

p@nos
17/05/2009, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Γειά σου γείτονα (πλέον!) :beer:

Πράγματι, το 900 έχει όλες τις χάρες και κανένα από τα μειονεκτήματα του 850
Είναι γαμώ το εργαλείο για all around.

Το κακό είναι ότι το βρίσκεις σαφώς ακριβώτερα.


τα ειχες και τα δυο???

αν μπορεις πες τι σου εκανε περισσοτερη εντυπωση...

:beer:

kachius
17/05/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τα ειχες και τα δυο???

αν μπορεις πες τι σου εκανε περισσοτερη εντυπωση...

:beer:

Από πλευράς κινητήρα, αντίθετα με όσα είχα διαβάσει, τα βρήκα ολόϊδια!
Σα να φορούσαν το ίδιο ακριβώς μοτέρ.

Τα -10 κιλά του 900 σε συνδυασμό με το κατά πολύ χαμηλότερο κέντρο βάρους
το κάνουν παπί πραγματικά, και όλα τα "στατικά" προβλήματα του 850 πάνε περίπατο...

Τα φρένα του 900 είναι πολύ καλά επίσης!!!

Κατά τα λοιπά, είναι το ίδιο μηχανάκι!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση λοιπόν, είναι ότι από πλευράς δύναμης, τραβήγματος κτλ
δεν είχε καμμία διαφορα...
Πρωτού πάρω το 900 είχα διαβάσει ΤΑ κουλά, και πως το πατάει το 850, και πως πιάνει τα 300 και άλλα τέτοια...που δεν ισχύουν κατά τη γνώμη μου.
:wave2:

Το 900 το ξαναέπαιρνα πάντως :winka:
(αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο χαμηλό, με τιμόνι πάντα)

Αλλά βλέποντας 5500+ για μοντέλα 2002...:rolleyes:

zephyr1
17/05/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Το κακό είναι ότι το βρίσκεις σαφώς ακριβώτερα.


Οχι τοσο πλεον.:winka:

Λιγα παραπανω χιλιομετρα να εχει το μοτερακι και το τσιμπας σε καλη τιμη, το δικο σου ο george το συζηταει σε σχετικα φθηνη τιμη και υποψιν δεν καιει σταγονα εχοντας 75000 .

Που εισαι? στειλε πμ.

p@nos
17/05/2009, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius


Αλλά βλέποντας 5500+ για μοντέλα 2002...:rolleyes:



ακριβως, αυτο ειναι το προβλημα του 900 :mad:

mixalisX
17/05/2009, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από karapapam
Για μένα τα λεφτά που σου ζήτησε είναι πάρα πολλά. Πρόσφατα ένα φιλαράκι πήρε στα ίδια χιλιόμετρα ένα TDM του 2001 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση με 2300€... Οπότε, 3800 που σου ζητάει αυτός, σα να μου φαίνεται ότι ψάχνει για θύμα...

Mπορεί να θεωρήτε ακριβό το μηχανάκι, όμως και η περίπτωσή σου για 2300 που λές είναι και αυτή πολύ τραβηγμένη.

Εγώ απο την άλλη όσες αγγελίες είδα ειδικα απο εμπορους βλέπω τις ίδιες τιμές. Και την ανταλλάγή με την βάντιτ μου δεν μπορεί να μου την κάνει κανένας ιδιώτης.

Τώρα για παζάρια άντε να τον κατεβάσω 100-200 ευρώ λιγότερα δύσκολο τον έκοψα.

Η τρανσάλπ αν και την έχω οδηγήσει και ξερω για την αξιοπιστία της δεν μου αρέσει και τόσο πολύ.

Τώρα για το ύψος της δεν ξερω ρε παιδία θα πατάω ή όχι, αύριο πιθανόν να την τεστάρω και θα σας πώ. Πάντως δεν ξέρω αν θα μου βγεί σε καλό αλλά έχω φάει ενα ψιλοκόλλημα με το μηχανάκι.

THEOD
17/05/2009, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Με τα φρένα της δεν είχα πρόβλημα, μέχρι που άλλαξα μηχανάκι και τότε κατάλαβα ότι
δεν πολυ-έχει φρένα!



Μην λέμε ότι θέμε...Οι 4 πίστονες Sumitomo που φοράει το ΤΔΜ εχουν αποδειχθεί από τα πιο πετυχημένα φρένα διαχρονικά...Δεν είναι τυχαίο που βασικά τις ίδιες (με διάφορες παραλλαγές στήριξης) φοράνε εδω και μια 10ετία όλες οι γενιές Ρ1 , Φείζερ, και ΤΔΜ...

TheFace
17/05/2009, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μην λέμε ότι θέμε...Οι 4 πίστονες Sumitomo που φοράει το ΤΔΜ εχουν αποδειχθεί από τα πιο πετυχημένα φρένα διαχρονικά...Δεν είναι τυχαίο που βασικά τις ίδιες (με διάφορες παραλλαγές στήριξης) φοράνε εδω και μια 10ετία όλες οι γενιές Ρ1 , Φείζερ, και ΤΔΜ...

+900 φιλος:beer:

Μπορει καποιος να βρει 100 αρνητικα για το tdm, αλλα ΟΧΙ τα φρενα του ρε παιδια... ελεος!

p@nos
17/05/2009, 20:38
παιδια, ο kachius μιλαει για τα φρενα του 850...

jorgevaldano
17/05/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια, ο kachius μιλαει για τα φρενα του 850...

ΚΑΙ το 850 φορούσε τα φρένα του Ρ1

φίλε για το ύψος σου δεν έιναι κατάλληλο

θα το συνηθίσεις βέβαια, αλλα αυτό δεν σημαίνει πως με τον καιρό εσύ θα ψηλώσεις ή αυτό θα κοντύνει, πάντα θα είναι ένα θέμα για σένα

mixalisX
17/05/2009, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
ΚΑΙ το 850 φορούσε τα φρένα του Ρ1

φίλε για το ύψος σου δεν έιναι κατάλληλο

θα το συνηθίσεις βέβαια, αλλα αυτό δεν σημαίνει πως με τον καιρό εσύ θα ψηλώσεις ή αυτό θα κοντύνει, πάντα θα είναι ένα θέμα για σένα

καταλαβαίνω ότι δεν θα παταω τερμα το πελμα, δεν υπάρχει τρόπος για την ρύθμιση του ύψους? Πέρα απο την σέλα δεν γινεται τίποτα? Δηλαδή για 1,73 δεν οδηγιέται?

Απορώ πως την οδηγάνε τότε οι γιαπονέζοι που την σχεδιασαν....

jorgevaldano
17/05/2009, 22:59
βεβαίως και οδηγιέται, το θέμα είναι τι ρίσκο έχεις για πτώση αν είσαι 1.85 και τι αν είσαι 1.73 ;)

ψάξε να δεις αν βγαίνουν κόκκαλα για το ΤΔΜ

θα τα βρεις στα αγγλικά ως lowering links

είναι ο πιο σωστός" τρόπος να χαμηλώσεις μηχανάκι, άνετα 5εκ, που θα κάνει τεράστια διαφορά για σένα

κόστος από 70Ε, συν εργατικά

mixalisX
17/05/2009, 23:41
οκ θα το δώ φίλε μου, κάτσε μια να την πάρω βεβαια....

Θα με βρίσετε αλλά μόλις τώρα γύρισα σπίτι (00:45), τραβολόγισα την αραβωνιαστικιά μου βραδιάτικά για να της την δείξω (και να την ξαναδω και εγω) απο κοντά!

Εφαγα μια φλάσιά γιατί απο εκεί που την είχε χωμένη στην άκρη της βιτρίνας τώρα την είχε μποστα στην είσοδο!!!!

Λέτε να είμαι ''γκαντέμης'' και να την δώσει αύριο αλλού????

Ούφ σαν μωρό παιδί φέρομαι το ξέρω :p

The_Scientist
18/05/2009, 17:16
Φίλε καλησπέρα .... Εγώ δε θα πάρω θέση για το αν πρέπει ή όχι να πάρεις TDM 850, γιατί δεν θα είμαι αντικειμενικός, το μηχανάκι μου αρέσει πάρα πολύ..

Θα πάρω όμως θέση στο αν πρέπει να πάρεις TDM 850 με 3.800 euro.. Και θα σου πρότεινα ευθέως να μην το πάρεις σε αυτή την τιμή... Αν ρίξεις μια ματιά σε αγγελίες, θα διαπιστώσεις ότι τα 850 του 00-01 σε καλή κατάσταση και με παρόμοια χιλιόμετρα κυμαίνονται από 3.000 έως 3.500 αν έχουν και τπτ έξτρα ( τιμές ελαφρώς συζητήσιμες, όταν μιλάμε για μετρητοίς)...

Οκ να δεχθώ ότι η ανταλλαγή είναι ένα δέλεαρ που σου παρέχουν οι έμποροι... Αλλά είναι τόσο δέλεαρ όταν του δίνεις το μηχανάκι σου για 400 euro ουσιαστικά ?


Όλα αυτά εντελώς φιλικά και χωρίς να έχω καμία διάθεση να το παίξω έξυπνος... Απλά τυχαίνει να αγόρασα κι εγώ 850 πριν κάποιους μήνες και έκανα μια έρευνα αγοράς όπως καταλαβαίνεις... Και επειδή η κ@ύλ@ δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος για σωστές αγορές ( έτσι την πάτησα κι εγώ με την αγορά εξοπλισμού) θα σου πρότεινα απλά να αφιερώσεις μερικές ώρες στη Χρυσή Ευκαιρία....


Σε κάθε περίπτωση good luck στην επιλογή σου..

VGER
18/05/2009, 17:46
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα...

mixalisX
18/05/2009, 17:56
Λοιπών παιδιά ακυρο το ντεαλ με τον εμπορα.... Δεν με έσωσε η γαβλα μου ειναι η αλήθεια αλλά η παλιά μου μηχανή...
Εσπασε ο διαολος το ποδάρι του και η μηχανή απο το πρωί μου έκανε ατροφίες (μαλον θα κάνω ξεχωρο ποστ για αυτο). Στην πήγα στον μαστορα μου οποίος δεν βρήκε πρόβλημα πουθενά στο συστημα τροφοδοσίας αλλά κατά δικιά μου παρέκληση αλλάξε σωλινάκια, φιλτρο βενζινης και ταπα ντεπόζιτου.
Εφυγα για τον έμπορα. Πριν καν κάνω τεστ ντριφε την tdm του λέω να δει την δικιά μου μια ακόμα φορα για να συμφωνίσουμε στην τιμή της.
Αποτέλεσμα? Του παθαίνει ατροφία στην πορεία γυρνάει με τα χιλια ζόρια στο μαγαζι!!!!!!

Οποτε μου λεει ακυρο το ντεαλ θα έχει κανενα χοντρο προβλημα και χωρίς να πώ και εγώ πολά, έφυγα με άδεια χέρια........:(


Τεσπα, θα ψάξω τώρα να βρώ κανέναν προκομένο μάστορα να βρεί της στης μανας της το αυτί έχει, μετά θα την σενιάρω γενικά. Μπορείς να βάψω και τα πλαστικά, και θα την βγάλω σε αγγελία ο ιδιος...

Μπορεί έτσι να μου βγεί και σε καλό αλλά η απογοήτευση ήταν μεγάλη... Και η τσατίλα μεγαλήτερη. Όπως και να έχει κόλησα τώρα για TDM αλλά μέχρι να δώσω την γιαγιάκα μου μπορεί να έχω ξεκολήσει.. :)