PDA

View Full Version : Νέος με Tdm ρωτάει.....!!!



kostasmms
17/05/2009, 12:44
Καταρχάς θέλω να πώ πόσο τυχερος νοιώθω που τελικά κατέληξα με TDM στα χέρια μου.Αυτή η μηχανη μου ταιριάζει απόλυτα σε όλα και εχω πάθει την πλάκα μου.......
Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις και όποιος ξέρει ας απαντήσει,κυρίως απο τους κατόχους

1.Η μηχανη έχει 16000χλμ και φοράει τα μαμίσια ελαστικα.Έχουν φθαρεί αρκετά και θέλω να τα αλλάξω.Τι προτείνεται για χρήση και στην πόλη καθημερινά αλλα και σε ταξίδια.Θέλω καλό κρατημα σε στεγνο,με βροχή δεν οδηγάω εκτος αν με πιάσει απρόοπτα.Θέλω να μην το φαβάμε στις στροφές και να το πλαγιάσω όσο μπορώ εγώ,όχι όσο μπορούν τα λάστιχα!!Δεν με ενδιαφέρει ούτε το κόστος ούτε η διαρκεια ζωής των ελαστικών.

2.Παρόλο που λατρεύω τον μαμίσιο ήχο των εξατμίσεων σκέφτομαι για after market εξατμίσεις σε συνδιασμό με φίλτρο και χαρτογράφηση αντίστοιχη.Τι προτείνεται???Δεν θέλω να ξεσηκώνω το κόσμο με τον ήχο όμως.Η μαμά Yamaha μου πρότεινε της Termignoni με τις οποίες μου περναει και την αντίστοιχη χαρτογραφηση για το TDM.Εσείς τι λέτε??

3.Τέλος,ψάχνω να βρω φιμέ φλασάκια και πίσω φανάρι με LED φιμέ και αυτό (όχι το λευκό)

Ευχαριστω!!!

Thrakiotis
17/05/2009, 12:58
φιλε κατ' αρχην παντα καλοταξιδος και να χαρεςι οσο μπορεις το νεο σου αποκτημα

σε θεμα ελαστικων οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη για το TDM ειναι τα νεα dulop roadsmart sportmax

φιμε φλασακια και πισω στοπ υπαρχουν...θα σου στειλω με πμ στοιχεια για να μη κατηγορηθω για διαφημιση

εξατμισεις ΠΑΡΑ πολλες αναλογα το ποσο που εισαι διατεθιμενος να δωσεις...

μοναδες διαχειρισης καυσιμου το ιδιο...

η χαρτογραγηση θα γινει με βαση το φιλτρο που φορας, τις εξατμισεις αλλα και τη μηχανη σου...
οποτε κανενας ετοιμος χαρτης δε θα δουλεψει 100%

TheFace
17/05/2009, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
Καταρχάς θέλω να πώ πόσο τυχερος νοιώθω που τελικά κατέληξα με TDM στα χέρια μου.Αυτή η μηχανη μου ταιριάζει απόλυτα σε όλα και εχω πάθει την πλάκα μου.......
Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις και όποιος ξέρει ας απαντήσει,κυρίως απο τους κατόχους

1.Η μηχανη έχει 16000χλμ και φοράει τα μαμίσια ελαστικα.Έχουν φθαρεί αρκετά και θέλω να τα αλλάξω.Τι προτείνεται για χρήση και στην πόλη καθημερινά αλλα και σε ταξίδια.Θέλω καλό κρατημα σε στεγνο,με βροχή δεν οδηγάω εκτος αν με πιάσει απρόοπτα.Θέλω να μην το φαβάμε στις στροφές και να το πλαγιάσω όσο μπορώ εγώ,όχι όσο μπορούν τα λάστιχα!!Δεν με ενδιαφέρει ούτε το κόστος ούτε η διαρκεια ζωής των ελαστικών.

2.Παρόλο που λατρεύω τον μαμίσιο ήχο των εξατμίσεων σκέφτομαι για after market εξατμίσεις σε συνδιασμό με φίλτρο και χαρτογράφηση αντίστοιχη.Τι προτείνεται???Δεν θέλω να ξεσηκώνω το κόσμο με τον ήχο όμως.Η μαμά Yamaha μου πρότεινε της Termignoni με τις οποίες μου περναει και την αντίστοιχη χαρτογραφηση για το TDM.Εσείς τι λέτε??

3.Τέλος,ψάχνω να βρω φιμέ φλασάκια και πίσω φανάρι με LED φιμέ και αυτό (όχι το λευκό)

Ευχαριστω!!!

Καλοριζικο και καλοταξιδο το μοτορι!!!
Σιγουρα, δεν πηρες το πιο γρηγορο και στριφτερο μηχανακι, αλλα το ροπατο V2 μοτερ του ειναι σκετη απολαυση... ελικοπτερο λεμε:smokin:

Λαστιχα για αυτα που ζητας, θα σου προτεινα το Michelin Pilot Road 2 ανεπιφυλακτα!
Το λαστιχο με την πιο στριφτερη κορωνα για tdm, με δυο γομες (σκληρη στη μεση και μαλακη στις ακρες) για ομοιομορφη φθωρα, αλλα πανω απ' ολα ΓΡΗΓΟΡΟ ΖΕΣΤΑΜΑ, πολυτιμο ειδικα στις μικρες αποστασεις εντος πολης.
Αν δεν εισαι "κανιβαλος" θα σε βγαλουν ανετα μια 15αρα χιλιαδες χλμ!

Οσο για τις εξατμησεις, ασφαλως και η μαμα yamaha θα σου προτεινε τις termi :blush: ... αφου αυτοι τις πουλανε:winka:
Ακου φιλε, αν οπως λες οι "μαμα" δεν σε χαλανε, ειναι μ@λ@κι@ να δωσεις τοσα λεφτα για εξατμησεις. Το μονο ουσιαστικο που θα κερδισεις ειναι λιγα κιλα ελαφρυτερο το μηχανακι!

Αντιθετα αν αυτα τα λεφτα τα διαθεσεις για αναρτησεις (ohlins), δεν θα το πιστευεις το ποσο θα βελτιωθει το μηχανακι σου!

Οτι και να κανεις, να το χαρεις και παντα ορθιος:beer:

THEOD
17/05/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace

Σιγουρα, δεν πηρες το πιο γρηγορο και στριφτερο μηχανακι, αλλα το ροπατο V2 μοτερ του ειναι σκετη απολαυση... ελικοπτερο λεμε:smokin:




Πως είχα την εντύπωση ότι το ΤΔΜ φοράει δικύλινδρο ΕΝ ΣΕΙΡΑ ??? :a13: :smokin: :a13:

Thrakiotis
17/05/2009, 22:51
Λαστιχα για αυτα που ζητας, θα σου προτεινα το Michelin Pilot Road 2 ανεπιφυλακτα!
Το λαστιχο με την πιο στριφτερη κορωνα για tdm, με δυο γομες (σκληρη στη μεση και μαλακη στις ακρες) για ομοιομορφη φθωρα, αλλα πανω απ' ολα ΓΡΗΓΟΡΟ ΖΕΣΤΑΜΑ, πολυτιμο ειδικα στις μικρες αποστασεις εντος πολης.
Αν δεν εισαι "κανιβαλος" θα σε βγαλουν ανετα μια 15αρα χιλιαδες χλμ!

ειναι ενα λαστιχο 3ετιας...παλιας τεχνολογιας, με αποτομη αλλαγη στη διγομια...
δε ζεσταινεται γρηγορα!!!!
δεν ξερω ποια εχεις δοκιμασει, αλλα κανενας σοβαρος λαστιχας δεν τα προτεινει!!!!

αν η κινηση περιοριζεται εντος πολης ανεπιφυλακτα το μονογομο metzeler roadteck Z6
αν θες και ταξιδακια αλλα και γρηγορο ζεσταμα Dunlop Roadsmart Sportmax (και το μονο μαζι με το Michelin που εχει πληρη χαραξη ΑΚΟΜΑ και στο πατημα, για αριστη συμπεριφορα στη βροχη)
αν θες μεγαλη αντοχη στα ταξιδια σου Bridgestone BT021. διγομα αλλα με σκληρο πελμα

κατι πανε να κανουν και τα continental, αλλα ειναι τα μονα που δεν εχω δοκιμασει και ετσι δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
τα Michelin περιμενα πως και πως να τα πεταξω
τα ΒΤ021 τα κρατησα 700χλμ και τα εβγαλα αμεσως...
metzeler εχω βαλει 3 φορες
με τα dunlop ειμαι ερωτευμενος (καθημερινη κινηση λογω δουλειας στους καταπληκτικους δρομους της Αθηνας, αλλα και αποδρασεις Σαβκα). Σου κανουν ολα τα γουστα!!!!

TheFace
18/05/2009, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πως είχα την εντύπωση ότι το ΤΔΜ φοράει δικύλινδρο ΕΝ ΣΕΙΡΑ ??? :a13: :smokin: :a13:

ΣΩΣΤΑ την εχεις την εντυπωση φιλος... μπερδευτικα εγω!:a10:

... ειναι ελικοπτερο ομως :lol:

TheFace
18/05/2009, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thrakiotis
ειναι ενα λαστιχο 3ετιας...παλιας τεχνολογιας, με αποτομη αλλαγη στη διγομια...
δε ζεσταινεται γρηγορα!!!!
δεν ξερω ποια εχεις δοκιμασει, αλλα κανενας σοβαρος λαστιχας δεν τα προτεινει!!!!

αν η κινηση περιοριζεται εντος πολης ανεπιφυλακτα το μονογομο metzeler roadteck Z6
αν θες και ταξιδακια αλλα και γρηγορο ζεσταμα Dunlop Roadsmart Sportmax (και το μονο μαζι με το Michelin που εχει πληρη χαραξη ΑΚΟΜΑ και στο πατημα, για αριστη συμπεριφορα στη βροχη)
αν θες μεγαλη αντοχη στα ταξιδια σου Bridgestone BT021. διγομα αλλα με σκληρο πελμα

κατι πανε να κανουν και τα continental, αλλα ειναι τα μονα που δεν εχω δοκιμασει και ετσι δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
τα Michelin περιμενα πως και πως να τα πεταξω
τα ΒΤ021 τα κρατησα 700χλμ και τα εβγαλα αμεσως...
metzeler εχω βαλει 3 φορες
με τα dunlop ειμαι ερωτευμενος (καθημερινη κινηση λογω δουλειας στους καταπληκτικους δρομους της Αθηνας, αλλα και αποδρασεις Σαβκα). Σου κανουν ολα τα γουστα!!!!

Γιατι τα metzeler roadteck Z6 (κι αυτο φοβερο λαστιχο επισης!) ειναι φετινα?

Αυτα τα δυο λαστιχα εχω δοκιμασει κι εγω (εκτος απο το μαμα dunlop που το αλαξα σχεδον αμεσως!) και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος!
Απλα το με το Michelin νιωθω το μηχανακι να κοβει και να "ξαπλωνει" πιο ευκολα και γρηγορα στις στροφες απ' οτι το metzeler!
Επισης (αν εξαιρεσεις τις διαγραμισεις!) η διαφορα του στο βρεμμενο ειναι τεραστεια!

Τα ΒΤ021 και Dunlop Roadsmart Sportmax (μαλλον τα επομενα που θα βαλω αν κρατησω το tdm) δεν τα εχω δοκιμασει και δεν εχω αποψη!

Καταληγουμε νομιζω, οτι τελικα στην επιλογη ελαστικων τον μεγαλυτερο ισως ρολο παιζει το στυλ οδηγησης του αναβατη :wave2:

dream
18/05/2009, 00:59
Γεια σας παιδια,δεν μπορω ακομα να σας πω κατι αλλα θα το κανω στο τελος της εβδομαδας
ειμαι καινουργιος με το tdm 900. εγω το εχω κανει 2000 χιλ.με τα metzeler roadteck Z6. τελειωμενα
περιμενω να ερθουν τα Bridgestone BT021.

Τα βαζω τεταρτη τα παω μια βολτα και σας λεω.


φιλικα dream!!!!!!!!!!!!!

Thrakiotis
18/05/2009, 06:43
metzeler Ζ6 ειναι και αυτο μοντελο 5ετιας, αλλα δεν εμεινε τυχαια ενα απο τα πρωτα σε πωλησεις στην Αθηνα...
ειναι το μοναδικο που ζεσταινεται σχεδον αμεσως (μονογομο πολυ πολυ μαλακο), και ετσι προσφερει κρατημα ακομα και στο δρομους "γυαλι" εντος Αττικης
απο την αλλη ειναι απαραδεκτο στη βροχη λογω ελλειψης χαραξης στο κεντρο
και επισης τετραφωνιζει πολυ γρηγορα μολις βγεις σε ταξιδι

τα Michelin εχουν υψηλοτερη(γρηγορη) κορωνα οποτε σε "ριχνουν" χωρις κοπο μεσα στη στροφη...
καταπληκτικα στη βροχη (σαν να μην εχει νερα ο δρομος ενα πραγμα)
αλλα αργουν παρα πολυ να ζεσταθουν εντος οπλης...

τα ΒΤ021 εχουν και αυτα πολυ γρηγορη κορωνα (τη γρηγοροτερη απ'ολα ισως), αλλα αργουν να ζεσταθουν...
το κεντρο ειναι και αυτο καπως μαλακα και ετσι αν εισαι λιγο ταξιδιαρης στις 5000χλμ αρχιζει να τετραγωνιζει και αυτο

Dunlop, για εμενα οτι καλυτερο. καθημερινα στη δουλεια με κινηση εντος Αθηνας και εχω παντα φρενο και κρατημα...
πολυ σωστη χαραξη, οποτε καλη συμπεριφορα στη βροχη
απο μελη που εχουν γραψει πολλα χλμ εκτος πολης λενε οτι δεν τετραγωνιζει τοσο γρηγορα οσο το ΒΤ021
εγω 3 Σαβκα που εκανα βολτες των 500χλμ τα καταυχαριστηθηκα...
δυστυχως ειναι τα ακριβοτερα απο ολα τα παραπανω (διαφορα βεβαια της ταξης των 20-30ευρω)

kostasmms
18/05/2009, 15:10
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!Λοιπόν,φλασακια και πίσω φανάρι LED βρήκα και τα παρήγγειλα κιόλας.Μόλις τοποθετηθούν θα βάλω φώτο.Εξατμίσεις προς το παρόν τουλάχιστον αποφάσισα να μην βάλω.Άρα μένει το θέμα με τα λάστιχα στο οποίο ο καθένας έχει διαφορετική άποψη:lol: :lol: :lol:

Dunlop Roadsmart sportmax
Michelin Pilot Road 2
Metzeler roadteck Z6
Bridgestone BT021
Continental (Λέει η μαμά Yamaha )

Αυτές νομίζω είναι η η επιλογές...
Εγω κλείνω προς τα dunlop αλλα ψάχνομαι ακόμη.
Έχεται να προτείνεται κάποιο καλό και δοκιμασμένο λαστιχάδικο Θεσσαλονίκη??

stvr1
18/05/2009, 15:46
Εγώ έβαλα τα continental conti- attack. Αν και θέλουν περισσότερο ζέσταμα από τα michelin (είναι πιό μαλακά αυτά), έχουν διαφορετική γόμα στην κορώνα και πολύ καλό κράτημα στις στροφές. Δεν έχω παράπονο καθώς έχουν και περισότερη ζωή από τα michelin.
Τα Dunlop δεν τα προτείνω και τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει.
Όσο για τις εξατμίσεις θα σου έλεγα Acrapovich. Είναι όμορφες και έχουν πολύ ωραίο ήχο. Αυτά, βέβαια, είναι υποκειμενικά κριτίρια, οπώτε ψάξε το και εσύ. Απο επιδώσεις μην περιμένεις καμία σπουδαία αλλαγή μόνο με εξατμήσεις. Αυτό που θα δείς, λόγω αφαίρεσης του καταλύτη, είναι να μην ανεβάζει θερμοκρασία τόσο συχνά η μηχανή. Κράτα και τις μαμίσιες για το ΚΤΕΟ αν τελικά εφαρμοστεί, όπως λένε...

Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος!!!! :wave2: :wave2: :wave2:

dream
27/05/2009, 01:38
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ!!!!!!!!! τα εβαλα τα bt21
ομορφα....ειναι
φρενα εχω (τωρα)
δεν γλυστρανε
αυτα.........
εμενα ολοι για τα brigeston μου λεγαν, και τα εβαλα.
τελικα απο οτι καταλαβα εχουν τοσο μικρες διαφορες που εγω θα σου ελεγα να παρεις αυτο που σου αρεσει.

μια χαρα θα ειναι.


ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ!!!!!!!:beer: