PDA

View Full Version : Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)



Σελίδες : [1] 2 3

makaronachis
10/04/2005, 16:43
Έχω ένα v-strom 650 του 05.Κάθε φορά που πέφτω σε λακούβα ακούγεται ένα έντονο τακ από το μπροστινό σύστημα,σαν να είναι ξεβιδωμένα κάποια πλαστικά.Σε εξουσιοδοτημένος service που ρώτησα μου είπαν οτί έτσι χτυπάνε όλα τα v-strom 650 και οτί δεν λύνεται το πρόβλημα.Το τακ που ακούγεται δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό (μην μου φύγει δηλαδή κάνα κομμάτι),σίγουρα όμως είναι πολύ ενοχλητικό.Έχει κανείς υπόψιν του κάτι;Από τι μπορεί να είναι και πως διορθώνεται;Το χτύπημα ακούγεται από την πρώτη μέρα και το μηχανάκι έχει σήμερα 1200 Km.

wrenchfzr
16/04/2005, 17:54
και σε ενα αλλο κανει τα ιδια και πιστευουμε οτι ειναι ασφικτα τα ρουλεμαν.τωρα που το λες δεν μπορει να ειναι χαλαρα ρουλεμαν σε 2 μηχανες.σε ΑFRICA 750 750 κτυπουσε η φλογερα του πειρουνιου οπως και στο BROS650 χωρις να βρεθει ποτε λυση λογω παραεισαγωγης

siokatas
16/04/2005, 20:45
θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650
Έχω ένα v-strom 650 του 05.Κάθε φορά που πέφτω σε λακούβα ακούγεται ένα έντονο τακ από το μπροστινό σύστημα,σαν να είναι ξεβιδωμένα κάποια πλαστικά.Σε εξουσιοδοτημένος service που ρώτησα μου είπαν οτί έτσι χτυπάνε όλα τα v-strom 650 και οτί δεν λύνεται το πρόβλημα.Το τακ που ακούγεται δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό (μην μου φύγει δηλαδή κάνα κομμάτι),σίγουρα όμως είναι πολύ ενοχλητικό.Έχει κανείς υπόψιν του κάτι;Από τι μπορεί να είναι και πως διορθώνεται;Το χτύπημα ακούγεται από την πρώτη μέρα και το μηχανάκι έχει σήμερα 1200 Km.

αυτο απο αλλο post μεσα απο το φορουμ....καλο το suzuki αλλα ασε να το δοκιμασουν αλλοι πρωτα και μετα βγαζεις τελικη γνωμη.......

makaronachis
16/04/2005, 21:33
Από ότι ρώτησα στα κεντρικά της Suzuki μου είπαν οτί είναι από τους πλευστούς δίσκους.Το κάνουν λέει και άλλα.Ας ελπίσουμε οτί είναι από αυτό...Τώρα έχει αρχίσει και μου τρίζει μεταξυ 5-7000 στροφών.Κάτι τρίζει από το μοτέρ σαν κάτι να συντονίζει.Ανυσηχώ υπερβολικά;ή είναι φυσιολογικός θόρυβος;

wrenchfzr
16/04/2005, 21:44
κοιτα τι θορυβο κανει ο κινητηρας η τα πλαστικα δεν γνωριζω μπορει να ειναι και συντονισμος.για το μπροστινο στου φιλου ελαφρα κινηται ο λαιμος.ακουμποντας το δακτυλο στην πλακα και στον λαιμο νιωθεις ενα μικρο κραδασμο.οταν πατας φρενο και κουνας τη μηχανη μπρος πισω

makaronachis
16/04/2005, 22:01
Το ίδιο μου κάνει κι εμένα.Όταν το κουνάω μπρος ή πίσω και πατήσω φρένο ακούω ένα τακ.Ρώτα και το φίλο σου για το θόρυβο,αναρωτιέμαι αν το κάνουν και άλλα.Πάντως άρχισε να το παρουσιάζει μετά από 1300 Km.Πριν δεν το έκανε.

gcrook
17/04/2005, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650
Έχω ένα v-strom 650 του 05.Κάθε φορά που πέφτω σε λακούβα ακούγεται ένα έντονο τακ από το μπροστινό σύστημα,σαν να είναι ξεβιδωμένα κάποια πλαστικά.Σε εξουσιοδοτημένος service που ρώτησα μου είπαν οτί έτσι χτυπάνε όλα τα v-strom 650 και οτί δεν λύνεται το πρόβλημα.Το τακ που ακούγεται δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό (μην μου φύγει δηλαδή κάνα κομμάτι),σίγουρα όμως είναι πολύ ενοχλητικό.Έχει κανείς υπόψιν του κάτι;Από τι μπορεί να είναι και πως διορθώνεται;Το χτύπημα ακούγεται από την πρώτη μέρα και το μηχανάκι έχει σήμερα 1200 Km.

αυτο απο αλλο post μεσα απο το φορουμ....καλο το suzuki αλλα ασε να το δοκιμασουν αλλοι πρωτα και μετα βγαζεις τελικη γνωμη.......

Χμμμ...ειναι στανταρ ρουλεμαν τιμονιου και μαλιστα το ειχαν τα SV τα πρωτα, αλλα δεν περιμενα και τα V-Strom.
Κατι τετοια κανει η Σουζουκι μια ζωη βαζει κωλορουλεμαν.
Λυση υπαρχει και ειναι φθηνη, ασε τους αρχιμπιφτεξ της Σουζουκι να λενε.
Η πρωτη ειναι να πας καπου και να σφιξεις τα ρουλεμαν με δυναμοκλειδο (torque wrench) στη ροπη που οριζει ο κατασκευαστης (στα συνεργεια θα ξερουν).Αν μετα απο 500-600 χλμ αρχισουν παλι τα κλαπα-κλουπα στις λακουβες, αλλαζεις τα ρουλεμαν και βαζεις καλα κωνικα γιαπωνεζικα ρουλεμαν που θα σου πανε 3 φορες φθηνοτερα απο αυτα της Σουζουκι και δεν θα ξαναχρειαστουν σφιξιμο.
Ειναι μια μαρκα καλη που παιζει στανταρ, αλλα δεν θυμαμαι τωρα, θα μαθω και θα σου πω.
:wave2:

zouzounos
17/04/2005, 18:14
ola ta vstrom 650 otan peftoun mesa se kali lakouva akougetai san ena thorivos san plastiko apo mprosta... mij se anisixei ... emena malista ttora sta 10000 xlm den to akouo pia i den exo petixei tarastia lakouva... min sas anisixei katholou

siokatas
17/04/2005, 21:00
:wave2:

φιλε αν θες ρολεμαν καλα και στο λεω λογω πειρας(εχω μηχανουργειο)SKF ΚΑΙ ΠΑΛΙ SKF μπορει να ακουσεις μια καπως τιμη αλλα πανε εγγυημενα μια ζωη(η f1 ferrari φοραει 1500!!! της ενλογο εταιριας!)προσεξε μονο να μην ειναι πολωνεζικα η τουρκικα...εχει 2 χρονια που εκαναν και αυτα την εμφανηση τους στην αγορα....

makaronachis
17/04/2005, 21:01
Ουφ!!!Thanks zou


12740

makaronachis
17/04/2005, 21:25
''ola ta vstrom 650 otan peftoun mesa se kali lakouva akougetai san ena thorivos san plastiko apo mprosta... mij se anisixei ... emena malista ttora sta 10000 xlm den to akouo pia i den exo petixei tarastia lakouva... min sas anisixei katholou''. By zouzounos.


''Χμμμ...ειναι στανταρ ρουλεμαν τιμονιου και μαλιστα το ειχαν τα SV τα πρωτα, αλλα δεν περιμενα και τα V-Strom.
Κατι τετοια κανει η Σουζουκι μια ζωη βαζει κωλορουλεμαν.
Λυση υπαρχει και ειναι φθηνη, ασε τους αρχιμπιφτεξ της Σουζουκι να λενε.
Η πρωτη ειναι να πας καπου και να σφιξεις τα ρουλεμαν με δυναμοκλειδο (torque wrench) στη ροπη που οριζει ο κατασκευαστης (στα συνεργεια θα ξερουν).Αν μετα απο 500-600 χλμ αρχισουν παλι τα κλαπα-κλουπα στις λακουβες, αλλαζεις τα ρουλεμαν και βαζεις καλα κωνικα γιαπωνεζικα ρουλεμαν που θα σου πανε 3 φορες φθηνοτερα απο αυτα της Σουζουκι και δεν θα ξαναχρειαστουν σφιξιμο.
Ειναι μια μαρκα καλη που παιζει στανταρ, αλλα δεν θυμαμαι τωρα, θα μαθω και θα σου πω.'' by gcrook
Tώρα εγώ που είχα την απορία τι να πω;
Όσο για το δίλλημα για το transalp Κι εγώ το είχα μέχρι που το οδήγησα.Παραλίγο να με πάρει ο ύπνος.Καλό μηχανάκι,honda,αξιόπιστο,καλή μεταπωλητική αξία,αλλά πολύ άνευρο.γκάζι μηδέν.Εντάξει μηχανή οδηγάμε όχι αυτοκίνητο.Πολύ καθώς πρέπει από κινητήρα.Θα μου πεις γι΄ αυτό είναι αξιόπιστο.Τέλως πάντων,προτίμησα το v-strom γιατί είναι και δέκα χρόνια (και βάλε) πιο καινούριο σχεδιαστικά.Όσο για τα προβλήματα που θα μπορούσε να έχει,έκανα υπομονή ένα χρόνο να το πάρω μέχρι να δω τι μπορεί να παρουσιάσει.Από ότι είχα ρωτήσει πριν το πάρω δεν άκουσα τίποτα για προβλήματα.Αυτά.
Gcrook λες να είναι δηλαδή τα ρουλεμάν του λαιμού;Πάνω που άρχισα να ανακουφίζομαι οτί δεν είναι κάτι ιδιαίτερο....



__________________

makaronachis
17/04/2005, 22:35
Προς gcrook:Τώρα που το θυμήθηκα από τη suzuki μου είπαν οτί για το χτύπημα φταίνε οι πλευστοί δίσκοι,ακούγετε λέει και σε άλλα μοντέλα της suzuki.λες;

gcrook
17/04/2005, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Προς gcrook:Τώρα που το θυμήθηκα από τη suzuki μου είπαν οτί για το χτύπημα φταίνε οι πλευστοί δίσκοι,ακούγετε λέει και σε άλλα μοντέλα της suzuki.λες;

Ναι ισχυει.
Για να καταλαβεις ομως πως ακουγονται οι πλευστοι δισκοι πιασε με το χερι τον δισκο και κουνα τον κατα τη γορα περιστροφης του και αντιστροφα.
Μιλαμε για ενα ανεπαισθητο τσικ.
Εσυ μου λες για ενα θορυβο που ακουγεται σαν κλουπ,...; οταν βρισκεις λακουβα.
Λογικα θα πρεπει να ακουγεται και στα αποτομα τσιμπηματα του φρενου.
Αν αυτος ο θορυβος ακουγεται απο την περιοχη κατω απο τα οργανα (για να σου δωσω να καταλαβεις), και συνοδευεται με εναν κραδασμο ο οποιος σου γινεται αισθητος στα χερια τοτε ειναι 1000% ρουλεμαν και πρεπει να στο αντικαταστησουν αμα ειναι στη εγγυηση.
Το δικο μου τα ιδια εκανε, μεχρι που το εσφιξα για να σταματησει προσωρινα και να ξαναρχισει μετα ποα 500 χλμ, αλλα μετα το Πασχα τερμα τα ψεμματα παω για αλλαγη ρουλεμαν.

Καλου-κακου παρε και μια δευτερη γνωμη απο μηχανικο (οποιοσδηποτε θα το καταλαβει αμεσως χωρις να χρειαστει να καβαλησει το μηχανακι), και αμα σου πει οτι οντως ειναι ρουλεμαν, πηγαινε στο βλακα το Σφακιανακη και πες του να στο αλλαξει στην εγγυηση.
Ψαξτο λιγο μηπως παιρνει ρουλεμαν απο SV 650 2003+ (αλλωστε ιδιο πλαισιο εχουν σχεδον) και κανε κινηση γιατι θα καταντησει ενοχλητικο.

Περιμενω νεα σου.:wave2:

makaronachis
18/04/2005, 15:12
Gcrook,καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αν κουνήσω το μηχανάκι μπρος ή πίσω και πατήσω απότομα φρένο ακούγεται αυτός ο θόρυβος που σου λέω.Σε μάστορα να το πάω εδώ που είμαι Ρέθυμνο λίγο δύσκολο γιατί δεν έχει κανένα εξουσιοδοτημένο.Σε κάνα μήνα θα ανέβω Αθήνα,υπάρχει κανένα καλό συνεργείο να του ρίξει μια ματιά;

ksoup
18/04/2005, 23:15
Το δυνατο αυτο click που αναφερεις οντως το κανουν ολα τα strom και πριν το διασταυρωσω με αλλους κατοχους ειχα απευθυνθει σε διαφορα εξουσιοδοτημενα και ολοι ειχαν διαβεβαιωσει οτι προκειται
για φυσιολογικο θορυβο που προκειται απο τους πλευστους δισκους.
Οποτε μην ανησυχεις εκτος αν μας δουλευουν ολους ...ομαδικα

gcrook
19/04/2005, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksoup
Το δυνατο αυτο click που αναφερεις οντως το κανουν ολα τα strom και πριν το διασταυρωσω με αλλους κατοχους ειχα απευθυνθει σε διαφορα εξουσιοδοτημενα και ολοι ειχαν διαβεβαιωσει οτι προκειται
για φυσιολογικο θορυβο που προκειται απο τους πλευστους δισκους.
Οποτε μην ανησυχεις εκτος αν μας δουλευουν ολους ...ομαδικα

Οι πλευστοι δισκοι ακουγονται παντου και παντα ειτε βρισκονται σε Σουζουκι ειτε σε Χοντα.
Για να καταλαβετε ακριβως πως ακουγονται καντε το εξης:

Ανεβειτε στη μηχανη σας.
Φροντιστε το εδαφος να μην εχει κλιση.
Με τα ποδια σας σπρωξτε λιγο μπροστα τη μηχανη και τσιμπηστε αποτομα το μπροστινο.
Θα ακουστει ενα τσικ.
Μετα καντε λιγο πισω και τη μηχανη και ξαναφρεναρετε.(το μπρος-πισω ειναι για να αποφορτιστουν τα πριτσινια στους δισκους δηλαδη αμα κανετε 2 φορες μπροστα και φρεναρετε τη δευτερη δεν θα ακουστει τιποτα).

Οι δισκοι ομως δεν ακουγονται σε λακουβες ουτε κανουν κλουπ το οποιο ακιουγεται με 100 χλμ στο κεντρο της πολης και με δεκα κομπρεσερ διπλα σας για σαουντρακ.

Σε περιπτωση που μπαινετε σε καποιο ξενο V-strom forum καντε αναζητηση χρησιμοποιωντας τoυς ορους " (steering) (front) bearing, thumping soynd," και θα κατατοπιστειτε καλυτερα πιστευω.

gcrook
19/04/2005, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Gcrook,καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αν κουνήσω το μηχανάκι μπρος ή πίσω και πατήσω απότομα φρένο ακούγεται αυτός ο θόρυβος που σου λέω.Σε μάστορα να το πάω εδώ που είμαι Ρέθυμνο λίγο δύσκολο γιατί δεν έχει κανένα εξουσιοδοτημένο.Σε κάνα μήνα θα ανέβω Αθήνα,υπάρχει κανένα καλό συνεργείο να του ρίξει μια ματιά;

Δεν χρειαζεται εξειδικευμενο συνεργειο για κατι τετοιο,μη σου πω ουτε καν μηχανικος, ακομα και ο καστανας της γειτονιας που λεει ο λογος να εχει οδηγησει μηχανη θα ξερει να σου πει με σκριβεια.

Μιληστε για τους προβληματισμους σας με καποιο μηχανικο θα σας πει σιγουρα.

Alex6RR
19/04/2005, 13:17
Φίλε μου κι εμενα μου κανει ενα Τακ απο μπροστα το Ηορνετ μου μετα απο 1εβδομαδα που το πηρα!αλλα δεν μπορω να βρω τι φταιει!σαν να χτυπανε οι μπουκαλες με την τιμονοπλακα εχω μια αισθηση!:o

wrenchfzr
19/04/2005, 21:24
εαν ο θοτυβος προερχεται απο τα ρουλεμαν δεν μπορει να αγνοηθει
γιατι φθειρωνται.αν ειναι κατι αλλο παιζεται.παντως απο οποιο σημειο του μπροστινου προερχεται σταματα στην πανω πλακα και ετσι δινει την εντυπωση οτι κτυπουν τα ρουλεμαν

makaronachis
19/04/2005, 23:10
Well well well,ή όπως θα λέγαμε στα ελλήνικα,λοιπόν:Νομίζω οτί η απάντηση κρύβεται εδώ.Το βρήκα από http://vstrom.info/cgi-bin/moin.cgi/My_DL_650_Seems_to_Have_Overly_Sensitive_Front_Suspension



My DL 650 Seems to Have Overly Sensitive Front Suspension
I have a DL 650 with about 1900KM. I've noticed lately I can feel unseen bumps in the pavement. To
make sure it wasn't the engine, I can feel these small bumps with the clutch in and coasting. It will
look like smooth pavement, yet I still feel a "bumpyness" in the handlebars. Increasing the rear preload
improved it slightly. Any suggestions. It's like the front suspension is too sensitive.
Your DL650, like the one I just bought, has a damper rod fork unlike the cartridge forks on the DL1000. Damper rod forks have too much high speed damping and too little low speed damping, but they are inexpensive and work pretty well. I don't like the harsh action over sharp bumps either so I ordered a set of "cartridge emulators" from Race Tech. These little wonders drop into the fork tubes after some modification to the damping rod orifices and make the damping rod fork "act" just like an adjustable cartridge fork..which means "soft" high speed damping (over sharp bumps) but "harder" low speed damping (brake dive). I have not installed them yet but will post a report when I get the job done.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λέει αλλά μάλλον έχει να κάνει με το μαλακό μπροστινό.Ε;Τι λέτε κι εσείς;

makaronachis
19/04/2005, 23:13
Λοιπόν βρήκα και αυτό εδώ και μάλλον είναι η αιτία του χτυπήματος.Δεν ξέρω όμως αν καλύπτεται από την εγγύηση.Για δείτε αυτή τη σελίδα.
http://vstrom.info/cgi-bin/moin.cgi/My_DL_650_Seems_to_Have_Overly_Sensitive_Front_Suspension

φατα μουτρα
21/04/2005, 08:38
Εχω το ίδιο πρόβλημα.. είναι οι πλευστοί δίσκοί μην ανυσηχείς. Οσο για το θόρυβο απο το μοτερ μετα την δεύτερη αλλαγή λαδιών σταμάτησε σε εμενα(7500 χλμ). Καλα χιλιόμετρα

wrenchfzr
21/04/2005, 21:37
εμαθα πως τον θορυβο στο μπροστινο τον κανουν ολα και δεν προερχεται απο τα ρουλεμαν.πιεσε την αντιπροσωπια γιατι καποια ανακληση θα τους εχει ερθει για το μπροστινο και κανουν το κοροιδο

makaronachis
21/04/2005, 23:18
Προς Φατα Μουτρα:Δεν νομίζω οτί είναι οι πλευστοί δίσκοι γιατί ακόμα κι αν κρατάω πατημένο το μπροστινό φρένο,όταν πέφτω σε λακούβα,το κλακ ακούγεται.Ο θόρυβος που ακουγόταν μεταξύ 5000 και 7000 στροφών προερχόταν από τα κάγκελα της givi!!!!!Κι όμως συντονίζουν τα κάγκελα σ΄αυτές τις στροφές και βγάζουν θόρυβο και αρκετούς κραδασμούς...Προσπαθώ να κάνω κάποια πατέντα βάζοντας κάποιο αντικραδασμικό αξονάκι ανάμεσα στα δύο κομάτια των κάγκελων αλλά δεν νομίζω να καταφέρω και πολλά.Πάντως δόξα τον Αλλάχ υπάρχει και το internet αλλοιώς ακόμα θα έψαχνα τι φταίει.... Δείτε αυτη τη σελίδα:http://www.stromtrooper.com/forum/viewtopic.php?t=844&highlight=givi+crash+bars.
Προς wrenvhfzr:Θα το ψάξω.Πάντως όσους έχω ρωτήσει τόσες απαντήσεις έχω πάρει.α)Εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Κρήτη,δεν ξέρουμε λέει...β)Suzuki,κεντρικά:άπό τους πλευστούς δίσκους.Και γ)Μέσω τηλεφώνου σε συνεργείο Αθήνα,Είναι τα καλάμια ψηλά και κτυπά η μάσκα...και κάτι άλλα γενικόλογα και ακαταλαβίστικα...Γενικώς η εύκολη απάντηση είναι εντάξει όλα το κάνουν μην ανυσηχείς.Πολύ κατατοπιστική απάντηση και άκρως αιτιολογημένη.Γεια και χαρά

φατα μουτρα
22/04/2005, 10:02
Αν σηκώσεις τον εμπρός τροχοό στον αέρα και πατήσεις τη μανέτα του φρένου (οχι μονος σου εννοείται ) μπορείς να περιστρέψεις τον τροχό κατα μία μολύ μικρή γωνία που οφείλεται στην ανοχη του δίσκου με τα πριτσίνια του.Αυτή η ανοχή υπάρχει για να αποφευχθούν οι παραμορφήσεις οταν διαστέλλεται ο δίσκος στο έντονο φρενάρισμα. Οταν είσαι φρεναριστος και πέσεις σε λακούβα έχω την εντύπωση πώς ο τροχός μετά τη συμπίεση μπορεί ναχτυπάει λόγω αυτής της ανοχής........Μάλλον
Ο θόρυβος απο τομοτερ που άκουγα εγώ ήταν σάν σφύριγμα χαμηλής συχνότητας από μετάδοση.

d-s
25/04/2005, 09:44
Την ίδια ερώτηση με το θόρυβο που κάνει στις λακούβες την έκανα προχτες στο συνεργείο που τη πήγα για το service για να τον τεστάρω... και ναι, έδωσε αμέσως τη σωστή απάντηση = είναι εγγενές χαρακτηριστικό της ανάρτησης όπως περιγράφεται στο λινκ που έβαλε ο makaronachis.. Οπότε δεν υπάρχει λογος ανησυχίας για ρουλεμάν λαιμού και τα λοιπά....

markos_gr
10/11/2005, 13:49
Από τη στιγμή που το πήρα (DL650) στην παραμικρή ανατάραξη (λακούβα, σαμάρι κ.λ.π) άκουγα ένα δυνατό ΚΡΑΚΚΚΚ !!! από το μπροστινό σύστημα. :a7:

Μετά από ένα/δύο χιλιόμετρα ο θόρυβος έγινε πιο ήπιος, (ΚΡΑΚΚΚΚ όχι δυνατό) αλλά μέχρι σήμερα παραμένει. Φυσικά δεν το άφησα έτσι πήγα στο συνεργείο (Μάντης, Μεσογείων 46 –μου έχουν πεί καλά λόγια-) και το ανέφερα. Η απάντηση που πήρα χωρίς τον παραμικρό έλεγχο είναι ότι είναι γνωστό το θέμα, δεν είναι πρόβλημα «κάθονται τα ρουλεμάν στη θέση τους». Στο πρώτο service (ευτυχώς αύριο) μαζί με λάδια, συσφίξεις κ.λ.π θα το ελέγξουν. :a027:

Τώρα βέβαια, εγώ προβληματίζομαι, :dizzy: γιατί ας’ πούμε δεν μπαίνουν τα ρουλαμάν στη θέση τους από τον κατασκευαστή και περιμένουμε τις ελληνικές λακκούβες να κάνουν τη δουλειά????

Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο????? :a53: Αλλά πάλι πολύ σίγουρος μου φάνηκε ο μηχανικός, σα να το έχει ακούσει πολλές φορές αυτό το πρόβλημα.

Προς το παρόν πάντως όσο μπορώ αποφεύγω τις ανωμαλίες του δρόμου και πατάω συχνά στα μασιπιέ, προς απόσβεση …

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι να το πεί και εμάς να ξεστραβωθούμε ???? :eyepop:

Bye :wave2:

x-rider
10/11/2005, 13:58
Δεν ξερω να σου πω αλλα τωρα να λεει

να πατας στο μασπιε για αποσβεση μου φαινεται...

ωραια λυση,αυτο βρηκε να πει

τεσπα μακαρι τωρα που θα το ξαναπας να διορθωθει

και......... ανωδυνα!

Tropeas
10/11/2005, 15:17
Εμένα έκανε έτσι το SV μετά απο καιρό και πολλές λακούβες αλλά δεν ήταν τίποτα....

Το φαίρινκ πιάνει σε 2 βίδες στο τιμόνι και ξελασκάρουνε, αυτές θέλουν σφύξιμο... ;)

THEOD
10/11/2005, 18:49
Έχει ξανακουστεί εδώ μέσα πρόβλημα θορύβων από το μπροστινό του 650...Δεν θυμάμαι όμως τι ήταν.
Το εξουσιοδοτημένο σίγουρα το έχει ξαναδεί το έργο και πιστεύω ότι θα στο ελεγξουν-φτιάξουν.

zoudis
11/11/2005, 09:10
kai gw auto pisteuw adelfe, opos sou leei o THEOD. Afesou sta xeria twn idikwn kai min panikobalese xwris logo. To exw 3anakousei to problhma, emena den mou etixe gia na sou pw ti paizei alla SIGOURA autoi 3eroun ti ginetai kai to exoun 3anadei.

Episis kai go kala logia exw na pw gia ton Manti mono. Thn 3erei tin douleia tou kala.

Dont worry loipon kai min stenazoriesai. :wave2: :beer:

makaronachis
11/11/2005, 16:03
Γεια σας.Κι εμένα θόρυβο μου κάνει από την πρώτη μέρα που το πήρα μόλις πέσει σε λακούβα.Το είχα κάνει μάλιστα ποστ στο Π.Τ.Κ.Μ. (Πριν Την Κατάρευση Μoto.gr).Ο θόρυβος εξακολουθεί να υπάρχει μετά από 8000 Κμ.Δεν έχω μπορέσει να βρω τι είναι και όσους έχω ρωτήσει τόσες γνώμες έχω ακούσει.Τι για τους πλευστούς δίσκους δεν άκουσα,τι για τα ελατήρια του πηρουνιού,τι για το φέρινγκ τι για κάτι που έρχεται σε επαφή με το μπροστινό φτερό,τι για τα ρουλεμάν του τιμονιού....ε και διάφορα άλλα που δεν τα θυμάμαι.Η απάντηση του μάστορα στο εξουσιοδοτημένο ήταν "Ε όλα το κάνουν......."Ως γνωστόν οι δύο πιο προσφιλείς κουβέντες των μαστόρων είναι;α)"Ε όλα το κάνουν αυτό....β)"Έτσι ήταν,εγώ δεν το πείραξα....""Πάντως άμα ανακαλύψει κανείς τι είναι να μας πει κι εμάς να μας φύγει η αγωνία.

THEOD
11/11/2005, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Γεια σας.Κι εμένα θόρυβο μου κάνει από την πρώτη μέρα που το πήρα μόλις πέσει σε λακούβα.Το είχα κάνει μάλιστα ποστ στο Π.Τ.Κ.Μ. (Πριν Την Κατάρευση Μoto.gr).Ο θόρυβος εξακολουθεί να υπάρχει μετά από 8000 Κμ.Δεν έχω μπορέσει να βρω τι είναι και όσους έχω ρωτήσει τόσες γνώμες έχω ακούσει.Τι για τους πλευστούς δίσκους δεν άκουσα,τι για τα ελατήρια του πηρουνιού,τι για το φέρινγκ τι για κάτι που έρχεται σε επαφή με το μπροστινό φτερό,τι για τα ρουλεμάν του τιμονιού....ε και διάφορα άλλα που δεν τα θυμάμαι.Η απάντηση του μάστορα στο εξουσιοδοτημένο ήταν "Ε όλα το κάνουν......."Ως γνωστόν οι δύο πιο προσφιλείς κουβέντες των μαστόρων είναι;α)"Ε όλα το κάνουν αυτό....β)"Έτσι ήταν,εγώ δεν το πείραξα....""Πάντως άμα ανακαλύψει κανείς τι είναι να μας πει κι εμάς να μας φύγει η αγωνία.

Προφανώς για να το κάνει από την 1η μέρα και τώρα στα 8000χλμ να μην έχεις άλλο πρόβλημα ή να μην έχει χειροτερεύσει, δεν θα είναι άξιο λόγου ...

makaronachis
11/11/2005, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Προφανώς για να το κάνει από την 1η μέρα και τώρα στα 8000χλμ να μην έχεις άλλο πρόβλημα ή να μην έχει χειροτερεύσει, δεν θα είναι άξιο λόγου ...
Είναι,είναι:rolleyes: Γιατί μου τη δίνει στα νεύρα αυτός ο θόρυβος:eyepop: :eyepop: Και πιο πολύ μου τη δίνει που δεν παίρνεις μια υπεύθυνη απάντηση από ένα "αρμόδιο",βλέπε εξουσιοδοτημένα και αντιπροσωπεία,για ένα θέμα που αφορά ένα μηχανάκι που πουλάει τρελά.Καλά δεν ντρέπονται λίγο οι μαλάκες,τόσα μηχανάκια πουλάνε και δεν μπορούν να βρουν μια λύση για ένα "πρόβλημα" που ίσως να είναι ανάξιο λόγου στην τελική;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MISKIN
11/11/2005, 17:17
:wave2: :wave2:
Έχω 25000χλμ και μου κάνει αυτό το θόρυβο από την αρχή.
Είναι τα ρουλεμάν του λαιμού. Κάποια στιγμή θα το φτιάξω όταν το θυμηθώ. Δεν είναι τίποτα απλώς θέλουν λίγο σφίξιμο. Και αλλαγή να θέλουν το κόστος είναι αμελητέο.
:winka:
:beer:

markos_gr
14/11/2005, 14:29
Το πήγα για το service των 1000χιλ.
Ο Μάντης μου είπε ότι είναι από τα ρουλεμάν του λαιμού. Τα έσφυξαν, μειώθηκε ο θόρυβος, αλλά παραμένει. Βεβαια μου το άφησε ανοιχτό και είπε ότι μπορεί να χρειαστει πάλι σφύξιμο.....
Οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα πεταχτώ να το σφυξουν πάλι και βλέπουμε.
:wave2:

athandim
15/11/2005, 14:20
Μπράβο Μάρκο...

Το θέμα είχε γίνει μεσανατολικό στο φόρουμ παλαιότερα με γενικό συμπέρασμα οτι "φταίνε οι πλευστοί δίσκοι" (και άλλα που αναφέρει ο φίλος Makaronachis πιο πάνω), τίποτα άξιο λόγου....

Ε, το αφήσαμε και εμείς εκεί, και δεν ξαναάσχολήθηκε κανείς...

Εγώ έχω 2700klm, λες να βιαστώ ή να το κάνω στο επόμενο προγραματισμένο service;;;
Θέλω να πω :αυτή η "χαλαρότητα" των ρουλεμάν, προκαλεί κάποιες άλλες επιπλέον φθορές ή και κινδύνους στην οδήγηση (εκτός από το γνωστό θόρυβο);; :confused: :confused:

Τώρα, γιατί σε ΟΛΑ τα V-Strom είναι χαλαρά τα ρουλεμάν από τη "μαμά" Suzuki ή γιατί ο κάθε "μάστορας" βγάζει και το δικό του πόρισμα...θα το αφήσω ασχολίαστο.:mad: :wave2:

makaronachis
05/01/2006, 22:14
Τα ρουλεμάν θέλουν άλλαγμα.Στο εξουσιοδοτημένο που πηγαίνω αυτό μου είπε.Η εγγύηση το καλύπτει.Δεν τα έχω αλλάξει ακόμα απλώς μου τα έσφιξε.Το τιμόνι όμως έχει βαρύνει πάρα πολύ,μες στην πόλη καταντάει κουραστικό.Επίσης το γκάπ μειώθηκε ελαφρά.

paezano
14/02/2006, 12:26
ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΕΝΑΣ ΗΧΟΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΠΡΟΣΤΑ 'ΚΝΤΟΥΠ',ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

OldMan
14/02/2006, 12:28
Κάτι έπαιζε με την δαγκάνα του δισκόφρενου, αλλά δεν θυμάμαι καλά ....

Suner
14/02/2006, 12:30
Filaraki to exo dei se pampoles syzhthseis se afto to forum to sygkekrimeno xouzouri ths mhxanhs.
etsi erxetai apo to ergostasio kai etsi 8a zhsoume mazi tou.
tora einai kapoioi pou allazoun e3arthmata k exoun kapos kalyterh antidrash tou timoniou alla to timoni mas einai tetoio..:bawl:
an ta kataferei kapoios na to dior8osei sth mhxanh tou as ri3ei k se mas ligo fos.(gia 650 kai gia 1000 ennoeitai)

laters

sinvag
14/02/2006, 13:51
καπου διαβασα οτι ειναι τα ελατηρια στα πηρουνια,καποιος τα αλλαξε και εφυγε ο θορυβος:beer: :rotflmao:

costas81
14/02/2006, 15:08
εχει παιξει πολυ αναλυτικη συζητηση πιο πισω!
ειναι τα ρουλεμαν του λαιμου!
σε αλλα χτυπανε πολυ σε αλλα λιγο σε αλλα εχει μαλακωσει το χτυπημα με την χρηση!
δεν ειναι τιποτα μην σε ανησυχει!

makaronachis
14/02/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από paezano
ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΕΝΑΣ ΗΧΟΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΠΡΟΣΤΑ 'ΚΝΤΟΥΠ',ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?
Ρε σεις,τι θα γίνει πια?Όλο τα ίδια και τα ίδια;Ρίξτε και μια ματιά στο φόρουμ πριν να γράψτε κάτι.Δεν είναι και τόσο κουραστικό να ψάξεις.....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14915

sapila racing
14/02/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από paezano
ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΕΝΑΣ ΗΧΟΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΠΡΟΣΤΑ 'ΚΝΤΟΥΠ',ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

Είναι φυσικό.

Ολοι στην Κυψέλη ήξεραν τον PAESANO ZNTOUΠ!!
Σε ακολουθεί το όνομα!

thryleon
15/02/2006, 10:11
ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ.ΕΒΑΛΑ WP ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΜΑΤΗΣΕ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ.ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΜΑΛΑΚΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΤΙΠΟΤΑ.WP ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ:rotflmao: ΑΧΑΡΝΩΝ 63 (ΜΟΥΝΤΑΤΟΣ) ΤΗΛ.2108238996:beer: :beer:

x-rider
15/02/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από thryleon
ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ.ΕΒΑΛΑ WP ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΜΑΤΗΣΕ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ.ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΜΑΛΑΚΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΤΙΠΟΤΑ.WP ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ:rotflmao: ΑΧΑΡΝΩΝ 63 (ΜΟΥΝΤΑΤΟΣ) ΤΗΛ.2108238996:beer: :beer:



Ωραιος, αντε να το χαρεις



απο τιμη?

Suner
15/02/2006, 10:24
oraia nea epitelous!

ti timoula exounkai poio montelo evales?

kai mia foto vale apo th mhxanh sou meta thn egxeirhsh na vlepoume kai emeis oi neoi na ma8ainoume..
:wave2:

thryleon
15/02/2006, 11:12
Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ 140EURO MAZI KAI ΤΑ ΛΑΔΙΑ WP.


37302

thryleon
15/02/2006, 11:15
KAI AΛΛΗ ΜΙΑ:beer: :beer:


37303

athandim
15/02/2006, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από thryleon
ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ.ΕΒΑΛΑ WP ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΜΑΤΗΣΕ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ.ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΜΑΛΑΚΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΤΙΠΟΤΑ.WP ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ:rotflmao: ΑΧΑΡΝΩΝ 63 (ΜΟΥΝΤΑΤΟΣ) ΤΗΛ.2108238996:beer: :beer:

Και άλλος φίλος με την αλλαγή ελατηρίων ανέφερε οτι εξαφανίστηκε αυτός ο θόρυβος....Άρα;; Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...

Με άλλα λόγια τα ρουλεμάν λαιμού δεν έχουν καμία σχέση με τα "γκντούπ":confused: :confused:

Αντε να δούμε...θα βγάλουμε τελικά πόρισμα;;

Psilouris DL650
09/03/2006, 14:43
ΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ STROMERS :a08:
KAI ΘΕΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝΕΞΥΓΗΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΜΗΠΩΣ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ.:a42:
ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ DL650, ΚΟΡΥΦΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕ ΛΕΩ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΘΩΡΥΒΟ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ, ΤΥΠΟΥ ΥΠΟΝΟΜΟΥΣ, Η ΣΑΜΑΡΙΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ 20-50ΚΛΜ.
ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑ ΥΠΟΘΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ.:confused:
ΟΣΤΟΣΟ Ο ΘΩΡΥΒΟΣ ΠΟΥ ΚΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΤΑΞΥ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΜΟΝΙΟΥ.
ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΔΕΝ ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΚΤ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.
ΑΣΕ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΠΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ. ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΒΡΕΣ ΤΟΥΣ.
ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΑΣ ΣΑΜΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΟΡΥΒΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΙΣΘΗΤΟΣ ΑΠΟ ΣΥΝΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΔΙΠΛΑΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ. :mad:
ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!

Vezouvios
09/03/2006, 14:47
μπουκαλιτσες μου γλυκες....
:sad:

Psilouris DL650
09/03/2006, 15:08
ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ, ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ?
SORRY ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ΑΥΤΟ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΨΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΚΝ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙΟΛΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΤΟ ΚΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ STROM ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.:nono:

Vezouvios
09/03/2006, 15:17
εχουμαι αναφεθει και στο παρελθων για αυτο το θεμα.
Παντως μην ανησυχεις ,ειδικα τωρα μεσα στον χειμωνα θα το ακους εντονα,μολις πιασουν οι ζεστες ουτε που θα το ακους...
Αλλοι λενε οτι ειναι στο ρουλεμαν του λΑΙΜΟΥ εγω λεω οτι ειναι στις μπουκαλες.

Για κοιτα και εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18503

Tropeas
09/03/2006, 15:23
Οχι μπουκαλίτσες βρε ,
α.Πάρε ενα κλειδί και σφύξε τις δυο βίδες που κρατάνε το φέρινκ στον λαιμό,
β.Αλλιώς μπορεί να έχει ξεσφίξει και η βάση του φαναριού και το χτύπημα που ακούς να είναι αυτή όταν χτυπάει στο φερινκ...;)

costas81
09/03/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Psilouris DL650
ΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ STROMERS :a08:
KAI ΘΕΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝΕΞΥΓΗΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΜΗΠΩΣ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ.:a42:
ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ DL650, ΚΟΡΥΦΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕ ΛΕΩ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΘΩΡΥΒΟ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ, ΤΥΠΟΥ ΥΠΟΝΟΜΟΥΣ, Η ΣΑΜΑΡΙΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ 20-50ΚΛΜ.
ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑ ΥΠΟΘΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ.


Μαλλον δεν κοιταξες καλα γιατι εχει ξανα υποθεί και μαλιστα παρα πολλες φορες σε διαφορες συζητησεις
Για το γκουπ φταινε ΜΟΝΟ τα ρουλεμαν του λαιμου!Απο κει ακουγετε το γκουπ!Δεν ειναι τιποτα μην μασας οντως ειναι μαλακια να ακουγετε έτσι αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι στο μηχανακι.Να δεις ομως που με χιλιομετρα θα γλυκανει και οσο παει θα ακουγετε και λιγοτερο!
Ενα τακ που κανει οταν κανεις την μηχανη μπρος πισω και πατας φρενο δεν εχει σχεση με τα ρουλεμαν ειναι οι πλευστοι δισκοι μπροστα!
Υπομονη και σε λιγο ουτε καν που θα το ακους εκτος αν εχεις την διαθεση να πας να αλλαξεις ρουλεμαν στο λαιμο!

Suner
09/03/2006, 15:54
afto to 8ema paizei synexeia kai apo oti exo dei, ena pallikari pou eixe to provlhma afto allakse tia elathria kai evale WP.apo tote den 3anakousthke o periergos-eknevristikos 8oryvos.
ta phre apo edo:
Ακαρνών 63 (Πουντάτος) τηλ 2108238996

ama psa3eis mesa sto forum 8a vreis k poios to ekane post.

:wave2:

athandim
09/03/2006, 17:04
Πάνω που είχα κατασταλάξει και εγώ (μετά από πολλές συζητήσεις εδώ) οτι το πρόβλημα οφείλεται σε χαλαρά ρουλεμάν λαιμού και προγραμμάτιζα σφίξιμο ή αντικαταστασή τους στο επόμενο service.....έρχεται ο thryleon και ένα άλλο μέλος (sorry δεν θυμάμαι το nick) και αλλάζουν μπροστινά ελατήρια και....εξαφανίζεται ο θόρυβος!!!

Ε, μετά από αυτό, παρατάω κάθε προσπάθεια κατανόησης του φαινομένου....μπορώ να πω οτι άρχισε να μου αρέσει κιόλας το ¨γκντουπ¨... :lol: δίνει χαρακτήρα ρε παιδί μου στο μηχανάκι..:rotflmao:





Κοντοζυγώνουμε τους 60 και πόρισμα δεν βλέπω να βγάζουμε στο συγκεκριμένο πρόβλημα....Οψόμεθα :wave2:

mhtsorodas
09/03/2006, 20:54
:beer: ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΥΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΛΑΙΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 23000+ ΚΑΙ ΤΟ GAP ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΑΣ. ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΑ Η ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΛΑΙΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

thryleon
10/03/2006, 07:26
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17621

Suner
10/03/2006, 07:29
:a19:

thryleon
10/03/2006, 07:30
ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ WP ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑ WP.ΣΑΦΩΣ EINAI ΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ .ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΑΝ ΕΠΕΦΤΑ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΛΠ.ΑΞΙΖΕΙ!!!ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ 140EURO.ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΧΑΡΝΩΝ 63 (ΜΟΥΝΤΑΤΟΣ) ΤΗΛ.2108238996.

Vezouvios
10/03/2006, 07:34
Σου ειπα μην αγχωνεσε............
Θα σου γινει συνηθεια........
Μολις πιασουν οι ζεστες δεν θα ακουγεται..:sun:

Psilouris DL650
10/03/2006, 09:35
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΕΣ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΧΕΤΑΙ ΨΗΛΟΚΑΛΥΨΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:sun:
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΓΙΑ SERVICE ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.
ΔΙΟΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΝΟΙΞΗ ΜΠΗΚΕ, Η ΟΡΕΞΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΟΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ, ΝΑ ΟΙ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ, ΝΑ ΚΑΜΟΙΑ ΒΑΛΙΤΣΟΥΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΟΥΔΑΚΙΑ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΤ ΧΟΝΤΡΟ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.:sad: :(

BIG BLACK
10/03/2006, 09:44
Καταρχήν καλημέρα σε όλους. Έχω αλλάξει και εγώ μπροστά ελατήρια. WP και ίδια λάδια, έχω ρυθμίσει το sag με εμένα επάνω και νομίζω ότι ο θόρυβος όχι μόνο δεν έφτιαξε αλλά έγινε πιό έντονος και ακούγεται και περισσότερες φορές από πριν.Και λογικό νομιζω γιατί όσο πιό σκληρό γίνευαι το μηχανάκι τόσο πιό πολύ θα ακούγεται το ΓΚΤΟΥΠ.

costas81
10/03/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mhtsorodas
:beer: ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΥΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΛΑΙΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 23000+ ΚΑΙ ΤΟ GAP ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΑΣ. ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΑ Η ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΛΑΙΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Δεν ειπα οτι εξαφανιζετε αλλα οτι στα πρωτα χιλιομετρα ακουγετε περισσοτερο!
Το πηρα καινουργιο!Στα πρωτα χιλιομετρα και στο παραμικρο σαμαρακι εκανε γκουπ!Τωρα ακουγετε μονο οταν πεσω μεσα σε καπακι απο φρεατιο που ειναι πιο χαμηλα απο το επιπεδο του δρομου!
Φιλαρακι που ειχε το ιδιο θεμα και πιο εντονα απο μενα αλλαξε ρουλεμαν λαιμου χωρις αναρτησεισ η κατι αλλο και διορθωθηκε!Τωρα δεν ακουγετε τιποτα!

Didis
16/03/2006, 19:35
Γειά χαρά παιδιά ως φρέσκος στην παρέα. Επειδή έχω το ίδιο θέμα με το θόρυβο του μπροστινού, έχω να προσθέσω ότι με σφίξιμο των ρουλεμάν τιμονιού το θέμα βελτιώθηκε, αλλά δεν σταμάτησε. Επειδή λοιπόν προσανατολίζομαι για αλλαγή αυτών, μήπως γνωρίζεις τι ρουλεμάν έβαλε ο φίλος σου. Τα πήρε από την souzouki ή έβαλε κάτι άλλο ? Ευχαριστώ έτσι κ αλλιώς.

Sv1eps
06/04/2006, 08:56
Παιδιά μην ταλαιπωρείσται άδικα. Ο θόρυβος που ακούγεται δημιουργείται κατά την επιστροφή του καλαμιού και όχι κατά την συμπίεση. Πράγμα που σημαίνει ότι το μόνο υπεύθυνο εξάρτημα είναι το <<φρένο>> (ασφάλεια) που τερματίζει το καλάμι.

costas81
06/04/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sv1eps
Παιδιά μην ταλαιπωρείσται άδικα. Ο θόρυβος που ακούγεται δημιουργείται κατά την επιστροφή του καλαμιού και όχι κατά την συμπίεση. Πράγμα που σημαίνει ότι το μόνο υπεύθυνο εξάρτημα είναι το <<φρένο>> (ασφάλεια) που τερματίζει το καλάμι.

Και πως λυνετε?
Εμενα φιλαρακι αλλαξε ρουλεμαν λαιμου και του σταματησε λεει το γκτουπ!
Το ιδο αντιμετωπιζε και γνωστος με tdm και αλλαξε ρουλεμαν λαιμου και ησυχασε!
Τι να πω εχω μπερδευτει!
Παντος με δυο ατομα πανω εμενα δεν μου κανει τιποτα!

Sv1eps
06/04/2006, 11:18
Όταν η μοτο έχει αρκετό βάρος ελλατώνεται η απόσταση που ταξιδεύει το καλάμι και δεν φθάνει ποτέ στην ασφάλεια που συγκρατεί το τέρμα του. Εκεί είναι το πρόβλημα. Θα επανέλθω με λεπτομερή τρόπο λύσης του.

costas81
06/04/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sv1eps
Όταν η μοτο έχει αρκετό βάρος ελλατώνεται η απόσταση που ταξιδεύει το καλάμι και δεν φθάνει ποτέ στην ασφάλεια που συγκρατεί το τέρμα του. Εκεί είναι το πρόβλημα. Θα επανέλθω με λεπτομερή τρόπο λύσης του.

Φιλε πολοι κρεμονται απο το στομα σου!
Μην μας ξεχασεις!

BIG BLACK
06/04/2006, 13:00
Tο έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα.Έχω αλλάξει και εγώ ελατήρια μπροστά [WP και λάδια] και παρόλη την καταπληκτική απόδοση στις στροφές και τα πλαγιάσματα ο θόρυβος δεν έχει μειωθεί καθόλου.Νομίζω ότι είναι ρουλεμάν λαιμού αλλά ελπίζω ο παραπάνω φίλος να μας διαφωτίσει περισσότερο.

Sv1eps
06/04/2006, 15:14
Μα εγώ δεν είπα οτι μόλις αλλάξει κάποιος τα ελατήρια, θα διορθωθεί το πρόβλημα. Τα ελατήρια δεν ευθύνονται και είναι πασηφανής ο λόγος, αφού το μόνο που κάνουν είναι να ασκούν μια μικρή ή μεγάλη δύναμη προς μια κατεύθυνση. Δεν είναι και κανένας πολύπλοκος μηχανισμός. Μάλλον κάποιοι που εμπορεύονται ελατήρια βρήκαν μια καλή ευκαιρία να κερδίσουν, πατώντας στην άγνοια του κόσμου.
Ο θόρυβος προκαλείται από το χτύπημα του καλαμιού και της μπότας όταν το πρώτο φθάνει στο τέρμα του (εννοώ τη θέση ηρεμίας του αμορτισέρ όταν αυτό δεν έχει φορτίο) δηλαδή στο σημείο όπου η ασφάλεια του καλαμιού, δεν του επιτρέπει να εξέλθει της μπότας κατά την επιστροφή του από την συμπίεση που έχει δεχθεί τη στιγμή που έχουμε χτυπήσει το εμπόδιο ή τη γνωστή σε όλους μας Ελληνική λακκούβα.
Αναμονή λοιπόν και πιστεύω πως θα σας δώσω τη λύση.
Καλό απόγευμα.

advblack
06/04/2006, 15:24
....φιλοι ΒεΣτρομιτες, οδηγησα ενα 650 φιλου στο οποιο ειχε σφιξει τα ρουλεμαν λαιμου. Ανεβαινοντας λοιπον κατ ευθειαν απ το δικο μου στο δικο του (οχι, δεν το κανα εν κινησει!:lol: ) η διαφορα ηταν μεγαλη. Το μηχανακι το νοιωθα πιο δεμενο και το φαινομενο του ΓΚΝΤΟΥΠ ανεπαισθητο. Προσανατολιζομαι λοιπον στο να το κανω και εγω:beer:

costas81
06/04/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
....φιλοι ΒεΣτρομιτες, οδηγησα ενα 650 φιλου στο οποιο ειχε σφιξει τα ρουλεμαν λαιμου. Ανεβαινοντας λοιπον κατ ευθειαν απ το δικο μου στο δικο του (οχι, δεν το κανα εν κινησει!:lol: ) η διαφορα ηταν μεγαλη. Το μηχανακι το νοιωθα πιο δεμενο και το φαινομενο του ΓΚΝΤΟΥΠ ανεπαισθητο. Προσανατολιζομαι λοιπον στο να το κανω και εγω:beer:

Μαλλον επειδη ενιωθες πιο σφιχτο το τιμονι!

athandim
06/04/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
....φιλοι ΒεΣτρομιτες, οδηγησα ενα 650 φιλου στο οποιο ειχε σφιξει τα ρουλεμαν λαιμου. Ανεβαινοντας λοιπον κατ ευθειαν απ το δικο μου στο δικο του (οχι, δεν το κανα εν κινησει!:lol: ) η διαφορα ηταν μεγαλη. Το μηχανακι το νοιωθα πιο δεμενο και το φαινομενο του ΓΚΝΤΟΥΠ ανεπαισθητο. Προσανατολιζομαι λοιπον στο να το κανω και εγω:beer:

Να ξέρεις όμως οτι θα είναι προσωρινή λύση....

Mετά από κάποια χιλιόμετρα θα ξαναθέλουν σφίξιμο (γύρω στα 500, σύμφωνα με ανάλογη περίπτωση στην ενότητα με τα Suzuki V2, από τον gcrook...Αλλά και εδώ, τα έσφιξε ο markos_gr και ο Μάντης του είπε να ξαναπεράσει, μετά από κάποιο διάστημα)

Τα σχετικά post περί ρουλεμάν:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9376

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14915


Κάτσε όμως πρώτα να δούμε τί λέει και ο φίλος για το πηρούνι.....μπας και επιτέλους βγάλουμε άκρη ( ρε λες;;; )

:lol: :wave2:

makaronachis
06/04/2006, 20:42
Παιδάκια γειά σας.06-04 του 2005.Το γκαπ έχει επανέλθει και μάλιστα μου φαίνεται χειρότερο από πριν.Το τιμόνι δεν έχει επανέλθει.Εξακολουθεί να είναι βαρύ.

Sv1eps
07/04/2006, 06:45
Από τη στιγμή που θα νιώσεις το τιμόνι να βαραίνει, σφίγγοντας τα ρουλεμάν, να ξέρεις ότι έχεις αρχίσει την καταπόνησή τους και αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς σφίξιμο ξανά ή και αλλαγή τους. Το πολύ σφίξιμο όπως και το χαλαρό σφίξιμο, προκαλούν φθορές. Οι φίλοι που τα έχουν σφίξει περισσότερο από την εταιρεία, πιθανόν μετά από κάποια χιλιόμετρα να νιώσουν το τιμόνι τους να κολλάει σε κάποιες θέσεις, εκεί ακριβώς είναι το τέλος της ζωής των ρουλεμάν.

advblack
07/04/2006, 07:21
....με πείσατε ! Δεν κανω τιποτα. Αλλωστε το μηχανακι δεν παρουσιαζει προβλημα στην συμπεριφορα του. Ισα ισα θα λεγα οτι ειναι εξαιρετικο :sun: .

THEOD
07/04/2006, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sv1eps
Από τη στιγμή που θα νιώσεις το τιμόνι να βαραίνει, σφίγγοντας τα ρουλεμάν, να ξέρεις ότι έχεις αρχίσει την καταπόνησή τους και αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς σφίξιμο ξανά ή και αλλαγή τους. Το πολύ σφίξιμο όπως και το χαλαρό σφίξιμο, προκαλούν φθορές. Οι φίλοι που τα έχουν σφίξει περισσότερο από την εταιρεία, πιθανόν μετά από κάποια χιλιόμετρα να νιώσουν το τιμόνι τους να κολλάει σε κάποιες θέσεις, εκεί ακριβώς είναι το τέλος της ζωής των ρουλεμάν.

συμφωνώ....
το υπερβολικό σφίξιμο των ρουλεμάν είναι ο πιο σύντομος και σίγουρος τρόπος να τα αχρηστεύσετε, εκτός αν αυτά είναι κωνικά....σε κάποια αλλαγή ρουλεμάν τσεκάρετε τις διαστάσεις της πατούρας και αν βρείτε κωνικά που να μπαίνουν μην διστάσετε ούτε στιγμή...
Το ίδιο είχα κάνει παλιά σε ένα Τράνσαλπ650 και το μηχανάκι μεταμορφώθηκε όσο αφορά την αίσθηση του μπροστινού...Δεν θα τα ξαναλλάξετε ποτέ και το μόνο που θα χρειαστεί θα είναι ένα ελαφρύ σφίξιμο όταν και όποτε λασκάρουν....

Τώρα για τον θόρυβο....Προσωπικά όσο είχα το 1000 δεν το είχε κάνει ποτέ, οπότε δεν μπορώ να ξέρω που οφείλεται....Αν όμως είναι θέμα τερματίσματος λόγω της απότομης επαναφοράς όπως αναφέρει ο φίλος, τότε η γιατρειά είναι στην αύξηση της απόσβεσης επαναφοράς, πράγμα που στο μη ρυθμιζόμενο πηρούνι μπορεί να επιτευχθεί μόνο με χρήση λαδιού με μεγαλύτερο ιξώδες....

dvavoul
08/04/2006, 08:44
Εγώ παιδιά απλώς θα σας παρουσιάσω την αντιστοιχη σελίδα του manual και εσείς θα κάνετε τα υπόλοιπα. Το όλο πρόβλημα είναι απλά μία βίδα..


43814

athandim
08/04/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Εγώ παιδιά απλώς θα σας παρουσιάσω την αντιστοιχη σελίδα του manual και εσείς θα κάνετε τα υπόλοιπα. Το όλο πρόβλημα είναι απλά μία βίδα..

Συνονόματε μήπως μπορείς να κόψεις και να τα ξαναρίξεις, για μας που κοπήκαμε στο λόουερ :bawl: :lol:

Δεν με πειράζει να εξήγήσει και άλλος φίλος.. :D


Και κάνοντας αυτό δηλαδή... δεν θα κοπανάει στις λακούβες;

Η ρύθμιση προφόρτισης μπροστά έχει καμία σχέση ή απλά είναι στην ίδια σελίδα;

Αν υποθέσω οτι σφίγγουμε την συγκεκριμένη βίδα...οι ενδείξεις σε Nm σημαίνουν οτι χρειάζεται ροπόκλειδο (ή όπως λέγεται.. );;


Προς το παρόν καλύτερα να περιμένω και να μην κάνω υποθέσεις.....

THEOD
08/04/2006, 10:24
Μην μπερδεύεστε....

ΑΛΛΟ πράγμα η αύξηση της προφόρτισης, και ΑΛΛΟ πράγμα η αύξηση της απόσβεσης που έγραψα πιο πάνω...

dvavoul
08/04/2006, 10:39
Από το εργοστάσιο η ρύθμιση είναι στο 3. Απλά γυρίστε την βίδα στο 4 (σφύξιμο) μετά κάντε το γνωστό LAKOUVATEST στις λακούβες που σας ενοχλούν και γράψτε τα αποτελέσματα.

Φίλε athandim εδώ μαθαίνει η αρκούδα χορό και η μαϊμού να κλέβει, δέ θα μάθουμε εμείς εγγλέζικα;;; Τι είμαστε άρρωστοι;;;

:beer:

dvavoul
08/04/2006, 11:15
Η θέση "0" δίνει την maximum απόδοση στην ανάρτηση και η θέση "5" την minimum.
Δηλαδή από το εργαστάσιο μας την δίνουν λίγο χαρχάλα οι φίλοι μας οι Ιάπωνες διότι αυτοί δέν έχουν LAKOUVA PROBLEMS.

:beer: :beer: :beer:

athandim
08/04/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Η θέση "0" δίνει την maximum απόδοση στην ανάρτηση και η θέση "5" την minimum.


Οκ το πιασα...

Να είσαι καλά (Και δεν χρειάζεται και μετάφραση αφού η διαδικασία περιγράφεται και στο ελληνικό έχγειρίδιο χρήσης, σελ.25). Άρα τα 3 πάνω σχήματα δεν χρειάζονται...μόνο η ρύθμιση της προφόρτισης (το κάτω-κάτω σχεδιάκι)

Κάτι τελευταίο....η θέση ¨0¨σκληραίνει ή μαλακώνει την ανάρτηση; ( Μου αρέσει η σφιχτή αίσθηση της ανάρτησης και στο πίσω το έχω τερματίσει: φαίνονται οι 5 γραμμές ...)



Σημ: Το ξέρω....μερικές φορές είμαι τελείως ¨στράαατα-στρατούλα¨.... :lol: :rotflmao: :wave2:

dvavoul
08/04/2006, 12:06
athandim το ελληνικό εγχειρίδιο χρήσης δέν μου το έχουν στείλει ακόμη από τα κεντρικά του Σφακιανάκη και δέν γνωρίζω ούτε τι χρώμα έχει. Η μηχανούλα μου είναι 17 ημερών μόνο.
Η θέση "0" είναι η ποιό μαλακή ανάρτηση και η "5" η ποιό σκληρή.
Κάνε ρύθμιση και πές μου εντυπώσεις. Γνώμη μου, μήν την βάλεις στο 5 γιατί θα γίνει "κούτσουρο".
Εσύ αποφασίζεις.


ΠΑΙΔΙΑ ΚΕΡΝΑΩ
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer::beer: :beer: :beer:
Η ΜΥΤΙΛΗΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.
ΩΕΩ. θα τρελαθώ τελείως.

Sv1eps
08/04/2006, 12:17
Φίλε αφού είναι τόσο καινούργιο, φρόντισε να προστατεύσεις τα καλάμια σου αν έχεις σκοπό να βγείς εθνική, γιατί η Suzuki μερίμνησε να τα αφήσει ακάλυπτα και απροστάτευτα στις τυχόν κρούσεις με πετραδάκια από τα προπορευόμενα οχήματα. Επίσης αν δεις σκουριές στους 2 πολλαπλασιαστές ή στο υποπλαίσιο φωτισμού, σπεύσε στην αντιπροσωπεία να στα αλλάξουν, είναι υποχρεωμένοι. Καλά χιλιόμετρα.

Υ.Γ. : Το ρυθμιστικό του καλαμιού, σκληραίνει την ανάρτηση όσο πιο πολύ το βιδώνεις. Άρα αν το θες σφιχτό, βίδωσε το ρυθμιστικό έως την τελευταία γραμμή.

athandim
08/04/2006, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
ΠΑΙΔΙΑ ΚΕΡΝΑΩ
:beer:...........:beer:
Η ΜΥΤΙΛΗΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.
ΩΕΩ. θα τρελαθώ τελείως.

Αυτά είναι τα ωραία!!!! Συγχαρητήρια φίλε μου:beer: :sun: :beer:

athandim
08/04/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sv1eps
.......

Φίλε, κάτι ανάλογο είχες και εσύ στο μυαλό σου ως λύση στο γ@μ*%νο το κοπάνημα;;


:wave2:

dvavoul
08/04/2006, 13:07
Sv1eps σε ευχαριστώ πολύ. Άν θυμάμαι καλά είχες παρουσιάσει και ένα γράμμα με τα προβλήματα της V-Strom, λίγο παλαιότερα.
Όλα αυτά που λές τα έχω υπ΄ όψιν μου και είναι υπό παρακολούθηση γιατί βγαίνω εθνική καθημερινά λόγω εργασίας. Πάντως είναι καλή μηχανή.
Από ατελής ανθρώπους μήν ζητάς τελειότητα.
Εμείς εδώ έχομαι LAKOUVA PROBLEM και οι Ιάπωνες ΓΙΕΝ PROBLEM.
Πάντως όλοι έχομαι problem.

athandim ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, και στα δικά σου.

:wave2: :wave2: :wave2:

athandim
09/04/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
athandim...η θέση "0" είναι η ποιό μαλακή ανάρτηση και η "5" η ποιό σκληρή. Κάνε ρύθμιση και πές μου εντυπώσεις.

Λοιπόν Μητσάρα και λοιποί φίλοι.....

Σήμερα ρύθμισα τις μπροστινές αναρτήσεις στο 5 (σκληρότερο) και πήγα βόλτα να ελέγξω το κοπάνημα...

Να πω πριν, οτι και την πίσω ανάρτηση την έχω στο σκληρότερο, γιατί μου αρέσει να μην 'κάθεται' η μηχανή με ένα ή δυο άτομα....

Πάμε στο προκείμενο τώρα.....

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω 100% ασφαλή συμπεράσματα, αφού σήμερα στο νησί φυσούσε τόσο πολύ που κουνιούνταν ακόμα και οι λεσβίες :lol: :rotflmao:και δεν πήγα νορμάλ βόλτα.

Όμως, από τη μισάωρη βολτίτσα, μου φαίνεται οτι το γνωστό 666 'γκτουπ' εξαφανίστηκε!!!.... :eek:

Κρατάω κάποιες επιφυλάξεις, μιας και πριν δεν κοπανούσε πάντα, ενώ και η διάρκεια της βόλτας ήταν μικρή. Ίσως να ήταν και η ιδέα μου δηλαδή. Θα δείξει σύντομα....

Περιμένω εντυπώσεις και από άλλους φίλους που θα κάνουν αυτή τη μικρή ρύθμιση. Αν καταφέρω δε εγώ να το τσεκάρω 100% σε κανονική βόλτα, φυσικά θα ενημερώσω....



dvavoul :beer: έτσι κι αλλιώς φίλε, αφού και το γκτουπ να μην έφυγε, μου αρέσει πολύ αυτή η ρυθμίση στο μπροστινό. Α...και δεν έγινε και "κούτσουρο"...

dvavoul
09/04/2006, 20:10
athandim μιά ερώτηση:

Έίπες ότι την διαδικασία την έχει και το ελληνικό εγχειρίδιο χρήσης. Εγώ έχω το αγγλικό αλλά δέν είδα να αναφέρει την διαδικασία που παράθεσα από το manual, απλά έχει την διαδικασία ρύθμισης από πάνω, δεξιά και αριστερά του διακόπτη. Η ρύθμιση γίνεται αν πρόσεξες καλά, απο κάτω στο σταυρό δεξιά και αριστερά από τα καλάμια.
Εσύ τί ρύθμισες τα πάνω ή τα κάτω;;;;

DPF
09/04/2006, 20:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Λοιπόν Μητσάρα και λοιποί φίλοι.....

Σήμερα ρύθμισα τις μπροστινές αναρτήσεις στο 5 (σκληρότερο) και πήγα βόλτα να ελέγξω το κοπάνημα...

Να πω πριν, οτι και την πίσω ανάρτηση την έχω στο σκληρότερο, γιατί μου αρέσει να μην 'κάθεται' η μηχανή με ένα ή δυο άτομα....

Πάμε στο προκείμενο τώρα.....

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω 100% ασφαλή συμπεράσματα, αφού σήμερα στο νησί φυσούσε τόσο πολύ που κουνιούνταν ακόμα και οι λεσβίες :lol: :rotflmao:και δεν πήγα νορμάλ βόλτα.

Όμως, από τη μισάωρη βολτίτσα, μου φαίνεται οτι το γνωστό 666 'γκτουπ' [B]εξαφανίστηκε!!!.... :eek:

Κρατάω κάποιες επιφυλάξεις, μιας και πριν δεν κοπανούσε πάντα, ενώ και η διάρκεια της βόλτας ήταν μικρή. Ίσως να ήταν και η ιδέα μου δηλαδή. Θα δείξει σύντομα....

Περιμένω εντυπώσεις και από άλλους φίλους που θα κάνουν αυτή τη μικρή ρύθμιση. Αν καταφέρω δε εγώ να το τσεκάρω 100% σε κανονική βόλτα, φυσικά θα ενημερώσω....



ΠΡΙΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟ !!!!!

By John Weldon (johnofchar)

Something I put together with a little help from Ohlins.
Rebound Damping




Start by adjusting the rebound damping to the OEM setting: Turn the adjuster screw all the way in clockwise. Then turn it back out about 7/8 of a turn. Take a test ride, find a nice bumpy street for testing purposes. The V-Strom shock rebound damper adjust has a range of about 2 1/4 turns. Full hard is fully clockwise & full soft is fully counter-clockwise

If the motorcycle feels unstable. Loose and rather bouncy, then the rebound damping should be increased. Begin by turning the adjustment screw 1/4 turn clockwise. Continue to test ride & increase in 1/4 turn increments until you feel it getting hard & bumpy. At this point adjust 1/8 turn back and test again.

If the motorcycle is hard & bumpy, especially over a series of bumps, then the rebound damping should be reduced. Adjust in 1/4 turn increments counter-clockwise and test as above until the bumpiness is gone.

There is a happy medium in there somewhere.
Spring Preload




Preload on the spring/springs is very important because it affects the height of the motorcycle and the fork angle. Consequently, handling characteristics can be changed, even negatively. Proceed as follows, it will be much easier if done by two people.

A. Place the motorcycle on a stand.
B. Left up the rear end to the fully extended position.
C. Measure the distance from a point (can be marked on a piece of tape) immediately above the rear axle to the center of the rear axle. This a R1.
D. Make a similar measurement on the front axle with the fork fully extended. This is F1.
E. Allow the motorcycle (without rider) to apply a load and repeat the measurements. R2 & F2.
F. Then take the same measurements with the rider (in full riding gear) and equipment on the motorcycle. It is important that the rider have the correct riding posture so that the weight is balanced on the front and rear wheels in the same way as when riding. R3 & F3.



Your measurements should be within the following ranges.
Without Rider:

Rear 5-10 mm (R1-R2)
Front 25-30 mm (F1-F2)

With Rider:

Rear 30-40 mm (R1-R3)
Front 35-48 mm (F1-F3)


If these ranges are not meet, adjust preload accordingly and do it again.

Once single up adjustments are correct, Perform step F above to determine camping or SO load adjustments. Mostly the rear preload should be effected enough to warrant adjustment.

These are sport touring settings. If you do a lot of twisties, the “With Rider” adjustments should be about 10 mm less.


:nono: :beer:


43974

BIG BLACK
10/04/2006, 09:07
Συμφωνώ με τον παραπάνω φίλο και προσοχή παιδιά με τις αναρτήσεις.Δεν είναι παιχνίδι και αν είναι είναι πολύ επικύνδινο.Δεν σφίγγουμε απλά και όλα είναι οκ.Χρειάζεται συνδυασμός μπροστά και πίσω δηλαδή το περίφημο SAG.
Παραθέτω στα ελληνικά τις κανονικές ρυθμίσεις.

Πίσω ανάρτηση χωρίς αναβάτη 5 έως 10 εκατοστά

Μπροστά χωρίς αναβάτη 25 έως 30 εκατοστά


Πίσω ΜΕ αναβάτη 30 έως 40 εκατοστά

Μπροστά ΜΕ αναβάτη 35 έως 48 εκατοστά


Η μέτρηση πίσω γίνεται από σταθερό σημείο στο ψαλίδι με σταθερό σημείο στην ουρά και μπροστά από τη βάση του καλαμιού με σταθερό σημείο στο τιμόνι.

Αυτές είναι οι κανονικές ρυθμίσεις οι οποίες μπορούν να αλλάξουν σε συνθήκες πίστας με ανάλογα αποτελέσματα στο τιμόνι ή στην υπερστροφή.Τότε γίνεται αλλαγή στις πιέσεις των ελαστικών αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Καήμέρα και καλές βόλτες.:sun:

THEOD
10/04/2006, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από BIG BLACK
Συμφωνώ με τον παραπάνω φίλο και προσοχή παιδιά με τις αναρτήσεις.Δεν είναι παιχνίδι και αν είναι είναι πολύ επικύνδινο.Δεν σφίγγουμε απλά και όλα είναι οκ.Χρειάζεται συνδυασμός μπροστά και πίσω δηλαδή το περίφημο SAG.
Παραθέτω στα ελληνικά τις κανονικές ρυθμίσεις.

Πίσω ανάρτηση χωρίς αναβάτη 5 έως 10 εκατοστά

Μπροστά χωρίς αναβάτη 25 έως 30 εκατοστά


Πίσω ΜΕ αναβάτη 30 έως 40 εκατοστά

Μπροστά ΜΕ αναβάτη 35 έως 48 εκατοστά


Η μέτρηση πίσω γίνεται από σταθερό σημείο στο ψαλίδι με σταθερό σημείο στην ουρά και μπροστά από τη βάση του καλαμιού με σταθερό σημείο στο τιμόνι.

Αυτές είναι οι κανονικές ρυθμίσεις οι οποίες μπορούν να αλλάξουν σε συνθήκες πίστας με ανάλογα αποτελέσματα στο τιμόνι ή στην υπερστροφή.Τότε γίνεται αλλαγή στις πιέσεις των ελαστικών αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Καήμέρα και καλές βόλτες.:sun:


Προφανώς δεν εννοείς εκατοστά.....

BIG BLACK
10/04/2006, 09:26
SORRY SORRY SORRY :cry: :cry: Σίγουρα είναι χιλιοστά.

Μάλλον χρειάζομαι και άλλο καφέ..........

Ευχαριστώ για τη διόρθωση.Καλημέρα και πάλι.:wave2:

athandim
10/04/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
athandim μιά ερώτηση:

Έίπες ότι την διαδικασία την έχει και το ελληνικό εγχειρίδιο χρήσης. Εγώ έχω το αγγλικό αλλά δέν είδα να αναφέρει την διαδικασία που παράθεσα από το manual, απλά έχει την διαδικασία ρύθμισης από πάνω, δεξιά και αριστερά του διακόπτη. Η ρύθμιση γίνεται αν πρόσεξες καλά, απο κάτω στο σταυρό δεξιά και αριστερά από τα καλάμια.
Εσύ τί ρύθμισες τα πάνω ή τα κάτω;;;;

Δες τη σελ.2-19....αυτό λέω. Ρύθμισα τα πάνω δεξιά και αριστερά του διακόπτη με ένα κατσαβίδι σε ένα λεπτό...μαμακία έκανα; :look:

Το βιβλιαράκι λέει οτι είναι στο τρία και μπορεί να διαλέξει ο αναβάτης όποια ρύθμιση του αρέσει...τα κάτω από το καλάμι ούτε με ενόχλησαν ούτε τα ενόχλησα..


Στάκα....τώρα μεταφράζω το κείμενο του DPF. Νομίζω πως με βρίζει... :lol: :wave2:

THEOD
10/04/2006, 12:31
Sorry μάγκες αλλά αυτό το πόστ...το πήρε και το σήκωσε....

Άλλα γράφει ο ένας, άλλα καταλαβαίνει ο άλλος, άλλο προσπαθείτε να μεταφράσετε, και γενικά δεν βγαίνει άκρη.....

Ξεκίνησε από κάποιον θόρυβο στο μπροστινό που παρουσιάζουν κάποια μηχανάκια. Πέρασε στα ρουλεμάν, στην απόσβεση επαναφοράς, στην προφόρτιση και τελικά κάποιος θα χαμηλώσει τιμονόπλακες......

Είναι διαφορετικό πράγμα να ψάχνεις την αιτία και την λύση μιας βλάβης και άλλο πράγμα να πειραματίζεσαι με ρυθμίσεις προκειμένου να βελτιώσεις μια συμπεριφορά....

Τώρα δεν έχω χρόνο....αργότερα ίσως γράψω 2-3 πραγματάκια που μπορεί να βοηθήσουν να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα....