PDA

View Full Version : πινακίδα



n1k3man
10/04/2005, 18:05
kalisperes forumidi!

mipws 3erei kaneis magazi gia na ftia3w sto klx mia pinakida ligo pio sic apo auti tou agapitou mas ypourgeiou!? einai paranomo?

thanx 4 any replies..

Alexander
10/04/2005, 20:00
Παραποίηση πινακίδας -> πρόστιμο...

Αλλά ποιον σταματάνε; Εδώ οι άλλοι βάζουν χάρτινες και δεν τους κάνουν τίποτα...

SF
10/04/2005, 20:05
Eδώ βάζουν φιμέ ζελατίνες, τις κρύβουν, τις βγάζουν... Ποιές χάρτινες? :) Και υποτίθεται ότι η "παραποίηση δημοσίου εγγράφου" είναι σοβαρό παράπτωμα...

GST
11/04/2005, 06:53
τετοιες πινακιδες φτιαχνουν διπλα στη τροχαια αθηνων...κοντα στο σταθμο των τρενων..............αλλα δεν στο λεω :lol: :eyepop:

n1k3man
11/04/2005, 13:33
@alexander: nai iparxei prostimo kai einai sta 40 eurw xwris na eimai sigouros.. [klisi mpatsou se filo..]

@SF: einai dimosio eggrafo i pinakida?

@GST: magazi dipla sto stoma tou lukou!? eimai idi xwris pinakida! :lol:

iparxei &allo 1 tetoio magazi kataskevis epigrafwn, pinakidwn klp stin peiraiws.
kapou sta piaggio centers, pio panw apo ton galaio..

SF
11/04/2005, 16:51
Ναι, η πινακίδα είναι αυτό που νομικά ονομάζεται "δημόσιο έγγραφο", και (φυσικά) φέρει και τη σφραγίδα της Ελληνικής Δημοκρατίας.

n1k3man
11/04/2005, 23:44
SF les na pesoume se kana koble3ara mpatso kai otan tou poume [klaigontas] pws i pinakida efyge se trakarisma apo pisino mazi me laspwtira na mas grapsei?

akoma kai an tou poume pws 8elame na glytwsoume to paravolo epanekdosis tis pinakidas mias kai den exoume parei akoma to xrima apo tin asfaleia tou pisinou kai genikws exoume e3oda!?:uplate: :wacko:

:beer:

SF
11/04/2005, 23:49
Εξαρτάται από το πως ορίζεις τη λέξη "κομπλεξάρας" ;)

n1k3man
11/04/2005, 23:57
komple3aras mpatsos: atomo koinwnika mi apodekto, exontas to syndromo tou xtes de gamisa kala, tou eiste malakes kai gamieste oloi, exw e3ousia kai goustarw na to deixnw tsiba tin klisi kai to boulo, vgazw to merokamato me kliseis kai alla wraia tetoia.. :wacko:

fysika de lew ftaime &meis alla to kanoume me skopo..

8eloume to mwro mas pio sexy leme!

SF
12/04/2005, 00:04
Κοίταξε, αυτό που βασικά σε νοιάζει είναι το γράμμα του νόμου. Ο μπάτσος μπορεί να το εφαρμόσει είτε μάμησε χτες είτε όχι. Τώρα βέβαια θα πεις, μα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ νομιμότητα γύρω μας. ΟΚ, αλλά είναι εις γνώση σου η παρανομία που (θα) κάνεις. Οπότε στο μπλόκο πράγματι... πρέπει να κλαψεις με όλη σου την τέχνη :D Η προσωπική μου πάντως επιλογή είναι η νομιμότητα. Αν παρω ποτέ κλήση, θα είναι μόνο για όριο ταχύτητας ή τους καθρέφτες του CB που συνήθως δε τους φοράω στην Αθήνα. Τελευταία ίσως κάνω και παράβαση και περί ελαστικών, γιατί το πίσω του Busa δεν έχει αυλάκι 3 χιλιοστών :lol: :lol: :lol:

Το θέμα της πινακίδας είναι πολύ πιο σοβαρό πάντως.

n1k3man
12/04/2005, 00:46
ontws einai sovaro to katalavainw..

kapoia stigmi isws 3anavalw ton laspwtira

:D

thewhiteowl
12/04/2005, 08:59
Πάνω στο θέμα,
καινούριες πινακίδες για τις μηχανές έχουν βγει; (αυτές τις ωραίες με το μπλέ πλαίσιο, το GR και τα τρισδιάστατα σκατουλάκια τυπωμένα πάνω της).

Και αν όχι, ΓΙΑΤΙ;;; :cry: Εμείς στο πηγάδι κατ...ρακυλήσαμε;;;; :cry: :cry:

Και αν εγώ θέλω να πάω ταξίδι στην Ιταλία, την Γερμανία, την Άνω Κωλοπετινίτσα, πως θα πάω;

tifoso4ever
12/04/2005, 17:43
Βρε κολλημα με τις πινακιδες! Αλλα να βγαλεις και το λασπωτηρα!!!
Απο νερα δεν περνας? η' σ' αρεσει η ανεξιτηλη καφετι λωριδα απ' το κεφαλι μεχρι τον ποπο? Σοβαρα τωρα, μηπως εισαι κατω απο 20 χρονω? Στο λεω απο προσωπικη πειρα, γιατι κι εγω στα δεκαεφτα μου ειχα τσακωθει και με πινακιδες και με λασπωτηρες και γενικα με ο,τι χαλαγε τη μοστρα ''ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΜΧ'' στην ουρα του ''εργαλειου''. Μεχρι που αρχισα να τσακωνωμαι συχνα με το πορτοφολι μου απ' τις καθημερινες κλησεις. Καθετι εχει φτιαχτει για καποια συγκεκριμενη χρηση, και ολες μα ολες οι μοτο εχουν τη χαρη τους, ακομα και οπως βγαινουν απ' τη γραμμη παραγωγης. Ασε το κουλουξου οπως ειναι, και αν σ' αρεσουν τα ''καθαρα'', παρε κι ενα ΚΧ! Θα μου πεις τι λεω τωρα, εδω δεν εχουμε...
Τελος αν και τα μπλοκα εχουν καθαρα εισπρακτικο χαρακτηρα, γιατι να τους δινουμε πατηματα? ΖΗΤΩ Η ΝΟΜΙΜΟΤΗΣ!

n1k3man
12/04/2005, 18:38
tifoso swsta ola auta pou les, ta exw skeftei. gia ta nera den isxuei se mena.. Re mamwto omws goustarw to pisw plastiko tis mixanis.. &de lew to mamisio..

den mou ka8etai kala re file giati 3erw pws i mixani deixnei kalitera me to patentarismeno pou kateferame &valame &ta LEDakia pisw.. den eimai katw apo 20. stis 22 mpainw 22! einai epilogi mou. exw faei kollima i know.. mporei kapoia stigmi na to 3eperasw gia auto &apantisa ston SF oti isws 3anaforesw ton laspwtira.. an &dyskolo laspwtira.. mallon to mamisio ftero &me patenta tin pinakida panw tou..

ps: i aformi do8ike me to lampaki gia fwta 8esews kai stop. kaigotan synexeia to gamidi leme! to syndromo tou fterou yparxei kairo!

to 8ema omws pou provlimatizei twra einai allou.. estw oti peftw se mploko kai den xairetaw apla tous filous mas tous mpatsous :wave2: alla kanw ton ani3ero kai stamataw.. & parolo ta dakrya :lol: o barbastrumf vgazei to roz xartaki.. :uplate:

dinw parapanw gia parapoiisi pinakidas [pou ennoeitai symfwnei me ton ari8mo pou grafei i adeia] i gia mi kanoniki 8esi tis nomimis pinakidas? :dizzy:

8a parw til tin troxaia kalitera :rotflmao:

SF
12/04/2005, 19:20
Εξ'αφορμής λοιπόν...

να πω ότι τελικά κρινόμαστε από τις πράξεις μας. Εδώ ολόκληροι μαντράχαλοι που θεωρούν εαυτούς "μηχανόβιους", καλούς και συνειδητοποιημένους, και καλύτερους από τους άλλους, τους "κάγκουρες", που είναι μάλιστα και συνασπισμένοι σε λέσχες και ...μοτοπολιτιστικά σωματεία και "παλεύουν" για την ασφάλειά μας, πάνε και βγάζουν τα φτερά στα RΧRΧRΧR και τα SM τους και η πινακίδα κρεμιέται στο σαλόνι το σπιτιού! Ή στην καλύτερη βάζουν την καρα-φυμέ ζελατίνα από πάνω και το παίζουν κυριλέ. Για φλας και τέτοια δε το συζητώ. Κανονικά οι εταιρίες πρέπει να τους τα προσφέρουν ως εξτρά αξεσουαρ. Κάποιοι άλλοι το σκέφτονται λιγότερο "μάγκικα": σου λέει €30 το πρόστιμο για πινακίδα, €300 για ταχύτητα, σούζες, έντα και τα ρέστα... ε, ας πάμε για το φτηνότερο... χαχα. Οι άλλοι, που δεν έχουν σιγουρευτεί ακόμα για το πόσο "καλοί" μηχανόβιοι είναι, πάνε και τη καρφώνουν (αφού βγάλουν φτερό kai φλας φυσικα) κάτω από το υποπλαίσιο --για τη βλέπουν μα μυρμήγκια από το δρόμο.

Όχι ότι και τα ΙΧ είναι καλύτερα ε? Μια από τα ίδια κι εκεί. Ιδίως τελευταία έχει παραγίνει με τις φυμέ ζελατίνες και τα φυμέ τζάμια.

Ρε γίγαντες! Αμα είστε τόσο μάγκες, μην βγάζετε καν άδεια κυκλοφορίας! Ποιός ο λόγος? Γλυτώνετε και το πόθεν έσχες, τέλη, KTEO κλπ.

Γιατί τα παίρνω έτσι τρελλά? Γιατί όταν κανένα RRRXXX ή IX τους κάνει το παιδί τους κιμά, και οι αυτόπτες πουν... "δεν είχε καν πινακίδα ο αλήτης ο φονιάς"... τότε θα γίνουν άλλου είδους σταυροφόροι!

Ουφ! Τα είπα!! Ξέσπασα! :uplate: :D :wave2:
Σόρρυ που σου μαμησα το ποστ n1k :)

Οπότε επανέρχομαι στα περί νομιμότητας και διαφοράς σοβαρότητας. Άλλο να παρκάρεις παράνομα, άλλο να οδηγείς με 300 εκεί που ενοχλείς (έστω και λίγο), κι άλλο να αποφεύγεις 'προεκτοπιστικά' (που λένε και τα windows) τις τυχόν ευθύνες σου στο σύνολό τους...

Για τις εξατμίσεις θα μιλήσουμε σε άλλη εκπομπή :D :wave2:

n1k3man
12/04/2005, 19:39
Ουφ! Τα είπα!! Ξέσπασα! :uplate: :D :wave2:
Σόρρυ που σου μαμησα το ποστ n1k :)


Nothing 2worry about SF kouventa kanoume..

Mono pou auta pou les gia eu8ines toulaxiston den isxuoun stin periptwsi.. To kanw ka8ara epeidi 8elw na vlepw ti mixani etsi opws goustarw..

an eixa to Fazeraki pou 8elw na tsibisw kapoia stigmi i ena sport-touring telwspantwn [exoume akoma..] i pinakida 8a emene laspwtira..

giati re file alli fasi i kurila tou ST kai allo to dirty tou endura!

:beer:

xxxristos
12/04/2005, 19:44
Έχω 4 μηχανές και σε καμία δεν έχω βάλει επάνω πινακίδα.

Όλες είναι χωρίς λασπωτήρα-κώλο-πίσω φτερό-όπως θες πες το.


Παραποίηση πινακίδας = πλειμέλημα και πρόστιμο 40 ευρώ.

Καθόλου πινακίδα = πρόστιμο 33 ευρώ που μέχρι τώρα τα γλυτώνω με διάφορες δικαιολογίες στους μπάτσους.

Παλιά όταν δεν είχα πινακίδα με γράφανε. Όταν έβαλα πινακίδα με γράφανε για κράνος. Όταν έβαλα κράνος με γράψανε για θόρυβο. Είμαι σίγουρος πως αν άλλαζα και την εξάτμηση θα με γράφανε για φλας, καθρέπτες, φθαρμένα λάστιχα, παραπάνω καυσαέρια, βρώμικες μασχάλες, άπλυτα δόντια, κτλ κτλ κτλ.

Συμπέρασμα: Μη βάλεις καθόλου πινακίδα. Έχε μια μικρή, "παράνομη" μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά της μηχανής και όποτε σε σταματάνε λέγε οτι έπεσε. Ή ακόμα καλύτερα μη σταματάς καθόλου. Αυτό κάνω κι εγώ. Και τους ρίχνω και κανα μπινελίκι αν προλαβαίνω.

Μισώ όλους τους ένστολους...

SF
12/04/2005, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
Nothing 2worry about SF kouventa kanoume..

Mono pou auta pou les gia eu8ines toulaxiston den isxuoun stin periptwsi.. To kanw ka8ara epeidi 8elw na vlepw ti mixani etsi opws goustarw..

:beer:

Να ξεκαθαρίσω το προφανές: το σχόλιό μου δεν ήταν επ'ουδενί προσωπικό...

n1k3man
12/04/2005, 20:14
Να ξεκαθαρίσω το προφανές: το σχόλιό μου δεν ήταν επ'ουδενί προσωπικό...

ok SF to katalava. aplws eixes tin aformi na peis tin apopsi sou. mazi sou.

@xristos: re file exeis treli adynamia stous mpatsous :rotflmao:

hornet
12/04/2005, 20:52
κωστα εγραψες!

pepenaxos1
13/04/2005, 10:21
Μπατσο μην κανεις φιλο ποτε, βαλε χαρτινη πινακιδα και βγαλε κει μερικες φωτοτυπιες να εχεις στην τσεπη μηπως βραχει η αλλη. Αν εχεις και πολλα κυβικα μην σε νοιαζει τιποτις, πατα γκαζι, μονο προσεχε μην ξεκολλησει και παει κατευθειαν στα χερια του μπασκινα που θα σε κυνηγαει...:evil:

sakisp
13/04/2005, 16:33
ρε παιδεια με την ζελατινα διαφανη τι πεζει?μεχρι τωρα γνωριζα οτι δεν τρεχει κανενας λογος αρκει να ειναι ευαναγνωστη(οχι φιμε)προχθες σταματημενος στο φαναρι με ενημερωσε ενας τυπας οτι τον γραψανε για ζελατινα 80 κατι ευρο η οποια ηταν διαφανη!!!!!
τι να κανω να την βγαλω την ζελατινα η την αφηνω και εχει ο θεος???

xxxristos
13/04/2005, 18:01
Το λες και μόνος σου: 80 ευρώ για ζελατίνα VS 33 ευρώ άν δεν έχεις πινακίδα.

Εγώ θα προτιμούσα τα 33.........

thewhiteowl
14/04/2005, 08:57
Ωραία όλα αυτά για τις ζελατίνες, αλλά θα μου απαντήσει κανείς αν έχουν βγει νέες πινακίδες για τις μηχανές.

Καποίος;



Κανείς;;




Κανένας;;;;




Helloooo;;;;;;;;





ενιμποντι αουτ δεερ;;;;;;;;;;;;;;




καλά πάω να φτιάξω τσάι.

SF
14/04/2005, 09:55
Εγώ δεν έχω δει ούτε μια, τη στιγμή που πλέον βλέπεις πολλές στα αυτοκίνητα. Η απάντηση λοιπόν είναι 99.9% όχι :)

SF
14/04/2005, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisp
ρε παιδεια με την ζελατινα διαφανη τι πεζει?μεχρι τωρα γνωριζα οτι δεν τρεχει κανενας λογος αρκει να ειναι ευαναγνωστη(οχι φιμε)προχθες σταματημενος στο φαναρι με ενημερωσε ενας τυπας οτι τον γραψανε για ζελατινα 80 κατι ευρο η οποια ηταν διαφανη!!!!!
τι να κανω να την βγαλω την ζελατινα η την αφηνω και εχει ο θεος???

Νομικά-ορθολογιστικα, και αυτό είναι παραποίηση δημ. εγγράφου. Μια ντεμί λύση είναι να περάσεις απο σκατόδρομο μετά από βροχή, και να μην ξαναπλύνεις την πινακίδα ποτέ!!! ;)

Alexander
14/04/2005, 10:09
Δε νομίζω να βγαίνουν πινακίδες "ευρωπαϊκού τύπου" για τις μηχανές. Εγώ έβγαλα τη δική μου τέλη Ιανουαρίου και είναι ίδια με τις παλιότερες...

tifoso4ever
14/04/2005, 13:33
ΜΜΜ...Λοιπον κυριοι επαναστατες που δε γουσταρετε τους μπατσους και δε σταματατε γιατι σας γραφουν για απλυτα δοντια, ελπιζω καποτε να μεγαλωσετε...
Συμφωνω απολυτα με τον SF, δεν ειναι μονο οι μοτοσυκλετες παρανομες, ειναι κι ''αλλοι''.
Το τι μελλει γεννεσθαι, ειναι αλλο θεμα. Καθενας πραττει αναλογα με το ποιον του και το πνευματικο του επιπεδο.
Εχω βαρεθει να λεω τα ιδια και τα ιδια, οποτε ασε και τις εξατμισεις...
Πινακιδες καινουριου τυπου θα δοθουν αφου τελειωσει το στοκ με τις ''παλιες''

xxxristos
14/04/2005, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
ΜΜΜ...Λοιπον κυριοι επαναστατες που δε γουσταρετε τους μπατσους και δε σταματατε γιατι σας γραφουν για απλυτα δοντια, ελπιζω καποτε να μεγαλωσετε...
Συμφωνω απολυτα με τον SF, δεν ειναι μονο οι μοτοσυκλετες παρανομες, ειναι κι ''αλλοι''.
Το τι μελλει γεννεσθαι, ειναι αλλο θεμα. Καθενας πραττει αναλογα με το ποιον του και το πνευματικο του επιπεδο.
Εχω βαρεθει να λεω τα ιδια και τα ιδια, οποτε ασε και τις εξατμισεις...
Πινακιδες καινουριου τυπου θα δοθουν αφου τελειωσει το στοκ με τις ''παλιες''

Φίλε μου ο πατέρας μου κυκλοφορεί χρόνια τώρα με μηχανή με μικρή "παράνομη" πινακίδα και πάντα ξεκράνοτος (αφού ποτέ δεν πάει πάνω από 40) εντός πόλης και δε τον έχουν γράψει ποτέ, ούτε καν τον έχουν σταματήσει σε μπλόκο γιατί είναι μεγάλος σε ηλικία και σοβαρός.

Εύχομαι όταν φτάσω κι εγώ στην δική σου ηλικία να πηγαίνω βολτίτσα με τη γυναίκα μου ή το παιδί μου με μια κανονική σε μέγεθος ταψιού πινακίδα πάνω στη μοτο και να μη με ενοχλέι κανένας καυλόμπατσος.

tifoso4ever
16/04/2005, 17:52
Φιλε μου κατ' αρχη να διευκρινησω οτι δεν εχω εμπαθεια με κανεναν συνμοτοσυκλετιστη, και ουτε θελω να το παιζω ο ''εμπειρος'' και ο ''πολιτικως ορθος''. Τωρα για το γελιωδως μεγαλο μεγεθος των πινακιδων μοτο, συμφωνω, αλλα...Ο πατερας σου νομιζω οτι ειναι παραδειγμα αναβατη προς αποφυγην. Το να φορας κρανος ειναι συνειδοτοποιηση ταυτοτητας (μετα μιλαμε και για ασφαλεια)[B][U] και ΟΧΙ για να μην σε γραψουν. Εγινα σαφης?

SF
16/04/2005, 18:18
Οι Γερμανικές πινακίδες είναι ακόμα μεταλύτερες!!! ;)

marios8
16/04/2005, 19:55
Προς Νικο και Κωστα

Σοφα λογια.

SF
21/04/2005, 09:57
Για εσάς λοιπόν που την ψάχνετε τη δουλειά, να και μια πινακίδα που μπορείς να παλέψεις. Το όργανο θα σου πει ότι δεν είναι ευδιάκριτη, αλλά αν κατεβάσεις το μπαστουνάκι 3 πόντους χαμηλότερα, επι τόπου, γίνεται ΟΚ ;) Όπως και να'χει πάντως... ΕΧΕΙ ΣΤΥΛ!!!! Εγώ πάντως εξακολουθώ να τις έχω στο μεγάλο και άσχημο φτερό ;)

http://www.bikepics.com/pictures/335380/

(Ο τύπος με το Ζ... μερακλής πάντως!)

SnakeMJK
11/07/2005, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Για εσάς λοιπόν που την ψάχνετε τη δουλειά, να και μια πινακίδα που μπορείς να παλέψεις. Το όργανο θα σου πει ότι δεν είναι ευδιάκριτη, αλλά αν κατεβάσεις το μπαστουνάκι 3 πόντους χαμηλότερα, επι τόπου, γίνεται ΟΚ ;) Όπως και να'χει πάντως... ΕΧΕΙ ΣΤΥΛ!!!! Εγώ πάντως εξακολουθώ να τις έχω στο μεγάλο και άσχημο φτερό ;)

http://www.bikepics.com/pictures/335380/

(Ο τύπος με το Ζ... μερακλής πάντως!)

Έχετε δει κάτι παρόμοιο εδώ Ελλάδα; Αν όχι, θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα δικό μου..

idi
11/07/2005, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Για εσάς λοιπόν που την ψάχνετε τη δουλειά, να και μια πινακίδα που μπορείς να παλέψεις. Το όργανο θα σου πει ότι δεν είναι ευδιάκριτη, αλλά αν κατεβάσεις το μπαστουνάκι 3 πόντους χαμηλότερα, επι τόπου, γίνεται ΟΚ ;) Όπως και να'χει πάντως... ΕΧΕΙ ΣΤΥΛ!!!! Εγώ πάντως εξακολουθώ να τις έχω στο μεγάλο και άσχημο φτερό ;)

http://www.bikepics.com/pictures/335380/

(Ο τύπος με το Ζ... μερακλής πάντως!)

www.rizoma.com :beer: