PDA

View Full Version : Teflon φλάτζες για CBR 600rr '05



TOLISTOLAROS
18/05/2009, 16:24
Συνάδερφος με το εν λόγω μηχανάκι έχει φαγωθεί να βάλει teflon φλάτζες μεταξύ κυλινδροκεφαλής και εξαγωγής καθώς επίσης μεταξύ εισαγωγής και πεταλούδας(αυτά μου είπε,αυτά μεταφέρω) επειδή λέει ότι ρίχνουν τη θερμοκρασία και τραβάει ψυχρότερο αέρα.Σκοπεύει να το βελτιώσει(δε λέει όμως τί ακριβώς θα κάνει).

α)Υπάρχει κανείς Αθήνα που κάνει/πουλάει τέτοιες φλάτζες;
βου)Κόστος;
γου)Ισχύουν αυτά που μου λέει ή μ@λ@κίες στο τετράγωνο;

TOLISTOLAROS
20/05/2009, 15:25
up!Κανείς με εμπειρία σε teflon φλατζες;

geosot
23/05/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Συνάδερφος με το εν λόγω μηχανάκι έχει φαγωθεί να βάλει teflon φλάτζες μεταξύ κυλινδροκεφαλής και εξαγωγής καθώς επίσης μεταξύ εισαγωγής και πεταλούδας(αυτά μου είπε,αυτά μεταφέρω) επειδή λέει ότι ρίχνουν τη θερμοκρασία και τραβάει ψυχρότερο αέρα.Σκοπεύει να το βελτιώσει(δε λέει όμως τί ακριβώς θα κάνει).

α)Υπάρχει κανείς Αθήνα που κάνει/πουλάει τέτοιες φλάτζες;
βου)Κόστος;
γου)Ισχύουν αυτά που μου λέει ή μ@λ@κίες στο τετράγωνο;

Δεν έχω βάλει, ούτε ξέρω κανέναν που έχει βάλει, αλλά ξέρω αυτό

Teflon=polytetrafluoroethylene (PTFE)

"While PTFE is stable and non-toxic, it begins to deteriorate after the temperature ..... reaches about 260 °C (500 °F), and decompose above 350 °C (660 °F).[11] These degradation products can be lethal to birds, and can cause flu-like symptoms in humans."

Τώρα εξαγωγές με θερμοκρασία μικρότερη των 260 C χλωμό το βλέπω. Τα ζουάν ακόμη και οι βίδες (σε αυτοκίνητα) είναι από θερμοάντοχα υλικά.

Τα ο-ring σε μοτοσυκλέτες τοποθετημένα σε σεβαστή απόσταση από την εξαγωγή είναι viton και αντέχουν οριακά τις θερμοκρασίες των αερίων. Τα καλύτερα o-ring είναι από το πανάκριβο kalrez (480 C).

Για εισαγωγές είχα φτιάξει αποστάτες για reed σε δίχρονα από Polyoxymethylene (POM) ή Acetal ή Delrin το οποίο βρίσκω εύκολα και κατεργάζεται μηχανουργικά αλλά έχει σημείο τήξης τους 195 C. Ούτως ή άλλως οι εισαγωγές δεν φτάνουν αυτές τις θερμοκρασίες.

Γιώργος

PS τις θερμοκρασίες τις γράφω από μνήμης να με συγχωρέσετε αν έπεσα 10-20 C έξω.

binzis
23/05/2009, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από geosot
Δεν έχω βάλει, ούτε ξέρω κανέναν που έχει βάλει, αλλά ξέρω αυτό

Teflon=polytetrafluoroethylene (PTFE)

"While PTFE is stable and non-toxic, it begins to deteriorate after the temperature ..... reaches about 260 °C (500 °F), and decompose above 350 °C (660 °F).[11] These degradation products can be lethal to birds, and can cause flu-like symptoms in humans."

Τώρα εξαγωγές με θερμοκρασία μικρότερη των 260 C χλωμό το βλέπω. Τα ζουάν ακόμη και οι βίδες (σε αυτοκίνητα) είναι από θερμοάντοχα υλικά.

Τα ο-ring σε μοτοσυκλέτες τοποθετημένα σε σεβαστή απόσταση από την εξαγωγή είναι viton και αντέχουν οριακά τις θερμοκρασίες των αερίων. Τα καλύτερα o-ring είναι από το πανάκριβο kalrez (480 C).

Για εισαγωγές είχα φτιάξει αποστάτες για reed σε δίχρονα από Polyoxymethylene (POM) ή Acetal ή Delrin το οποίο βρίσκω εύκολα και κατεργάζεται μηχανουργικά αλλά έχει σημείο τήξης τους 195 C. Ούτως ή άλλως οι εισαγωγές δεν φτάνουν αυτές τις θερμοκρασίες.

Γιώργος

PS τις θερμοκρασίες τις γράφω από μνήμης να με συγχωρέσετε αν έπεσα 10-20 C έξω.


Αποστόλη,
ο Γιώργος ξέρει τι λέει.:winka:
:wave2:

geosot
23/05/2009, 23:32
Τολη & Γιάννη,

Το delrin δεν είναι η καλύτερη λύση για τους αποστάτες στις εισαγωγές, αλλά το χρησιμοποιώ, διότι

1. Έχω κομμάτια (ρετάλια) σχεδόν τζάμπα
2. Κατεργάζεται εύκολα
3. Αντέχει στα περισσότερα χημικά και καύσιμα με εξαίρεση την χλωρίνη
4. Αντέχει πάνω από 120 C συνεχή θέρμανση (180 max)

Καλύτερα θα ήταν 7075 ή 5083 με δύο παραδοσιακές φλάντζες ή o-ring για τους hi-tech.

Το θέμα των εξαγωγών βέβαια με απασχολεί και μένα δεδομένου ότι τα o-ring από kalrez κοστίζουν.
(ΠΧ 4 TEM. x 38 mm ID x 3.5 mm thick) 600 US.

To Viton είναι λιγότερο, αλλά θα πρέπει να τα αλλάζεις συχνά.

Γιώργος