PDA

View Full Version : Καυσαναλυση?!



DeadEye
18/05/2009, 17:18
Παιδια,

οπως ξερετε κ απο το αλλο μου post, εχει δρομολογηθει ηδη η παραγγελεια των leovince για το fz6 '05 και το φιλτρο ebm.

Το ρωτημα ειναι , που να παω να κανω καυσαναληση κ ρυθμιση αερα - βενζινης ?!

Ξερετε κανεναν φθηνο κ καλο ?

Ποσο θα μου στοιχησει ?

ΥΣ Δεν θα βαλλω power commander , απλη ρυθμιση θελλω ...

:smilea:

DeadEye
19/05/2009, 08:51
κανεις ???

:confused:

Maggellanos
19/05/2009, 09:21
σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο που εχει καυσαναλυτη.....υπολογιζε κανα 50αρικο

libali10
19/05/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sΑκ900
σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο που εχει καυσαναλυτη.....υπολογιζε κανα 50αρικο

:a53: :a53:

Πως βρε φιλε..καυσαναληση χωρις PC?

nikolas1709
20/05/2009, 00:55
γκουζιβελακησ στην ιερα οδο εξουσιοδοτημενο yamaha εχει καυσαναλυτη νομιζω αλλα και να μην εχει θα στο συνδεσει στο pc και θα σου κανει την ρυθμιση για φιλτρο εξατμισεισ που νομιζω πωσ ειναι ψιλοστανταρ λιγο μειγματακι παραπανω για να μην δουλευει στεγνο σε ενα χτχ 660 που ειχα βαλει τα ιδια και πεταγε συνεχεια ακαυτεσ μου το ειχε ρυθμισει και δουλευε πιο σωστα

libali10
20/05/2009, 12:45
Οταν εννοω PC εννοω Power comannder η καποιον αλλον παραλληλο ή αγωνιστικο εγκεφαλο οπως της YEC ή Bazzaz eco η Rapid.
Τελος παντως ο εργοστασιακος εγκεφαλος εχει καποια μπουτον για ρυθμιση χαμιλα-μεσαια-ψιλα
αλλα σε καμια περιπτωση δεν 'ερχεται" στο επιθυμιτο σημειο.
Οποτε επιμενουμε στο παρραληλο εγκεφαλο η καποιον εγκεφαλο (αγωνιστικο)που να εχει δυνατοτητα ρυθμισης(map).
Λοιπον ξαναλεω την αποψη μου..........Οταν δεν γνωριζουμε κατι,τοτε ποτε δεν συμβουλευουμε κανεναν τι να κανει με το μοτορι του.Οταν πεφτεις θυμα δεν στελενεις και τον αλλον...διαβασε-ρωτησε-επεξεργασου-αποφασησε.
ειδικα σαν αυτη την περιπτωση γιατι πεφτεις θυμα, σπαταλας χρηματα.

nikolas1709
20/05/2009, 17:01
και να τονισω οτι εγινε τσαμπα δε πληρωσα απλα εκανε την μικρορυθμιση μου επιτρεπει ο εγκεφαλοσ αν αρχησεισ με παραλληλουσ στο φαζερ αστο λαθοσ μηχανακι πηρεσ
και φυσικα οταν πηγε δυναμομετρο που εκει εγινε σωστη αναλυση ειδαμε οτι δουλευει μεσα στα επιτρεπτα ορια με παραλλησλουσ μπορεισ να πειρακσεισ κοφτη αβανσ κτλ. αλλα εκει αντε βρεσ μαστορα να στα κανει. οποτε εξουσιοδοτημενο και αν εχει και δυναμομετρο ακομα καλητερα

nikolas1709
20/05/2009, 17:06
αν θελεισ δυναμη και αλλη αλλαξε μηχανακι τα λεφτα που δινεισ για εξατμισεισ παραλληλουσ κτλ. ειναι παρα πολλα σε σχεση με τα αλογα που παιρνεισ οποτε εκει εισαι πραγματικο θυμα
φυσικα ο καθενασ οτι γουσταρει κανει και οτι θελει λεει δημοκρατια εχουμε γενικα καλα συνεργεια κατα την γνωμη μου για yamaha ειναι 2 μπεσ στο φαζερ κλαμπ τα λενε εκει πηγαινε να συμβουλευτεισ τουσ μαστορουσ που ξερουν σιγουρα κατι περισσοτερο απο εμασ

DeadEye
20/05/2009, 17:08
τσαμπα ?! ωραιος ο δικοσ σου !!

Ναι , αυτο θελω κ γω , να δουλευει σωστα , οχι να το τσιτωσω ...

θα τον ψαξω... θυμασε ιερα οδο νρ ? κανενα τηλ παιζει ? μαλλον εκει θα παω

Ευχαριστω φιλε μου



:wave2:

nikolas1709
20/05/2009, 17:24
σου εστειλα με πμ τισ λεπτομερειεσ και τονιζω κατα την ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ οι καλητεροι

Maggellanos
20/05/2009, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
:a53: :a53:

Πως βρε φιλε..καυσαναληση χωρις PC?




Γιατι καυσαναλυση γινεται μονο οταν φορας pc?
δηλαδη οσοι αλλαζουν εξατμισεις και ενα φιλτρακι αερα και τιποτα αλλο και κανουν καυσαναλυση ειναι λαθος?δε πρεπει να ρυθμισουν το μιγμα τους να ειναι φτωχοτερο η πιο πλουσιο?
Δεν το παιζω εξυπνος απλα πρωτη φορα το ακουω αυτο.....(χωρις παρεξηγηση)

libali10
20/05/2009, 21:39
Φροντηστηριο.
Λοιπον .....εχετε μπερδεψει κατι.
Οτι τον παραλληλο εγκεφαλο τον τοποθετουμε μονο σε Ss μοτο μονο και μονο για
να βγαλουμε περισσοτερα Hp ειναι μυθος.Διοτι τα ψεκαστα μοτορια οταν εμεις τους βαζουμε τα ενα σωρο πραγματακια αλλαζουν τα στανταρ απαιτησεων σε μειγματα (αστα τα αβανς).
Ο μαμα εγκεφαλος δεν εχει δυνατοτητα ρυθμισης απλα εχει μπουτον (τα Υαμαχα που ξερω)στο κοντερ και του "δινουμε χονδρικα¨" ανα τοις εκατο...δηλαδη τρεχα γυρευε.

Φιλε οταν βαζεις pc σε μοτο (Fezer ktl) και λες οτι διαλεξα λαθος μηχανακι τοτε ε εξατμιση και ενδεχομενος φιλτρο?Το μηχανακι του δινεις "αναπνοη" οποτε το μειγμα που ηταν ρυθμισμενο stok ειναι πλεον φτωχο οποτε πρεπει να δωσεις πιο πλουσιο μειγμα επομενως
μονο με παραλληλο και καυσαναλυτη (για μηχανες με Ram Air ΟΧΙ σε δυναμομετρο)το καταφερνεις αυτο σε ολο το φασμα τον στροφων ( π.χ. η power commander δυνατοτητα ρυθμισεις ανα 250rpm και σε 5 διαφορετικες θεσης γκαζιου... αν καταλαβες καταλαβες )οποτε καταλαβαινεις απο την πολυπλοκοτητα της απαιτησης που εχουν τα συχρονα ψεκαστα μοτορια.

Δηλαδη το π.χ PC που εχω δουλεψει περισσοτερο μας δινει την δυνατοτητα(με καυσαναλυτη και εμπειρο μαστορα) να ρυθμισουμε το μειγμα στο ΑΠΟΛΥΤΟ μετα απο καποιες τροποποιησεις ειτε ειναι ...εξατμιση,φιλτρο η αλλες μετατροπες.

Τωρα εμεις οι μερικοι ανησηχοι, τα στιβουμε σε μειγμα-αβανς για να ικανοποιησουμε την τρελα μας.Αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Οποιος δεν καταλαβε τον Σεπτεβρη μεταξεταστεος

libali10
20/05/2009, 21:47
Φιλε sΑκ900 για ολα υπαρχει η πρωτη φορα!

nikolas1709
21/05/2009, 01:51
παραλληλο τοποθετεισ και σε πολλα αλλα εκτοσ απο ss
κυκλοφορουν tdm φτιαγμενα με παραλληλο οποτε το φροντηστηριο σου ειναι λαθοσ αν εχεισ αμφιβολιεσ πηγαινε στον περιστερα εχει ενα τετοιο tdm
και φυσικα παραλληλο βαζεισ για να μπορεσεισ να πειραξεισ κοφτη και αβανσ και τετοια αλλιωσ βαζεισ ενα pc και κανεισ τισ μικρορυθμισεισ σου για να δουλευει σωστα το μοτορι
καυασαναλυση ειναι καλο να κανεισ γιατι πολλεσ φορεσ ακομα και μαμα μηχανακια θελουν το ρυθμισματακι τουσ

libali10
21/05/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
και να τονισω οτι εγινε τσαμπα δε πληρωσα απλα εκανε την μικρορυθμιση μου επιτρεπει ο εγκεφαλοσ αν αρχησεισ με παραλληλουσ στο φαζερ αστο λαθοσ μηχανακι πηρεσ
και φυσικα οταν πηγε δυναμομετρο που εκει εγινε σωστη αναλυση ειδαμε οτι δουλευει μεσα στα επιτρεπτα ορια με παραλλησλουσ μπορεισ να πειρακσεισ κοφτη αβανσ κτλ. αλλα εκει αντε βρεσ μαστορα να στα κανει. οποτε εξουσιοδοτημενο και αν εχει και δυναμομετρο ακομα καλητερα

Φιλε αν σε ενδιαφερει ξαναδιαβασε την τελευταια απαντηση μου και οσο για το αν πρεπει μονο ss να φορανε PC,εγω δεν ειπα κατι τετοιο και σου παραθετω τα λεγομενα σου....
"αν αρχησεισ με παραλληλουσ στο φαζερ αστο λαθοσ μηχανακι πηρεσ"

Μικρορυθμισεις και μεγαλορυθμισεις δεν υφιστανται σε μια μοτο.

Να σου θυμισω οτι τα fazer ειναι πιο spor απο τα tdm.
Οσο για το φροντηστηριο εγω πληρωσα πολλα μεχρι να ξεχωρισω της 'λουμπες" και πιστευω ακρατατα οτι αν ειχα την πολυτελεια του ιντερνετ (φορουμ) θα ειχα γλιτωσει πολλα "τρεχαματα".
Για να κληνει σιγα σιγα αυτη την συζητηση εγω συνηθως βαριεμε να γραφω....απλα πηρα την αποφαση και εγραψα μερικα πραγματα για να βοηθησω διοτι το γνωριζω αρκετα το θεμα και οχι να κανω τον κοκορα ουτε να γεμισω μυαλα και ουτε να ερχομαι σε αντιπαραθεση...
Αποχωρω καλα μαστορεματα
:wave2: