PDA

View Full Version : περι εφοριας



nic mor
18/05/2009, 22:06
καλησπερα,θελω για πρωτη φορα να κανω
τη δηλωση μου on line και εχω καποιες
ερωτησουλες,οποιος μπορει να βοηθησει
ευπροσδεκτος !!:D


:o κατ'αρχην η δηλωση μου ειναι πολυ απλη,
α)το εισοδημα μου
β)ο φορος που μου αντιστοιχει
γ)το αμαξι μου
τα α+β τα εχω απο το εκκαθαριστικο της δουλειας
μου,το αμαξι οκ,
μηχανη και παπι δεν δηλωνω :smokin:

οι ερωτησεις μου:

α)πρεπει να παω στην εφορια να παραδωσω το
εκκαθαριστικο της δουλειας μου;
β)εγω που φιλοξενουμαι απο τους δικους μου
που το δηλωνω;
γ)στελνουν καποια ειδοποιηση οτι παρελαβαν
την δηλωση μου; μην γινει κανενα λαθος και
μου βγει εκπροθεσμη:sick:

ευχαριστω:wave2:



edit:ερωτηση
δ)δηλωνουμε καπου τα ποσα για ικα-τεαμ & λοιπα ταμεια;

emiliano
18/05/2009, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
καλησπερα,θελω για πρωτη φορα να κανω
τη δηλωση μου on line και εχω καποιες
ερωτησουλες,οποιος μπορει να βοηθησει
ευπροσδεκτος !!:D


:o κατ'αρχην η δηλωση μου ειναι πολυ απλη,
α)το εισοδημα μου
β)ο φορος που μου αντιστοιχει
γ)το αμαξι μου
τα α+β τα εχω απο το εκκαθαριστικο της δουλειας
μου,το αμαξι οκ,
μηχανη και παπι δεν δηλωνω :smokin:

οι ερωτησεις μου:

α)πρεπει να παω στην εφορια να παραδωσω το
εκκαθαριστικο της δουλειας μου;
β)εγω που φιλοξενουμαι απο τους δικους μου
που το δηλωνω;
γ)στελνουν καποια ειδοποιηση οτι παρελαβαν
την δηλωση μου; μην γινει κανενα λαθος και
μου βγει εκπροθεσμη:sick:

ευχαριστω:wave2:



edit:ερωτηση
δ)δηλωνουμε καπου τα ποσα για ικα-τεαμ & λοιπα ταμεια;


κωδικούς από το taxis να φανταστώ ότι έχεις πάρει.
α)το εκκαθαριστικό το φυλάς μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά σπίτι σου.
β)όχι δεν το δηλώνεις κάπου στο ηλεκτρονικό έντυπο
γ)όταν κάνεις οριστική καταχώρηση θα βγεί στην οθόνη η αποδοχή της δήλωσης.Αυτό να το εκτυπώσεις.Επίσης μετά μπορείς να επιστρέψεις και να εκτυπώσεις την δήλωση και το εκκαθαριστικό που βγαίνει αυτόματα.

nic mor
18/05/2009, 23:54
thanks man:beer:
της εχω κανει προσωρινη αποθηκευση
θα την τελιωσω αυριο!

VGER
19/05/2009, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από emiliano
κωδικούς από το taxis να φανταστώ ότι έχεις πάρει.
α)το εκκαθαριστικό το φυλάς μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά σπίτι σου.
β)όχι δεν το δηλώνεις κάπου στο ηλεκτρονικό έντυπο
γ)όταν κάνεις οριστική καταχώρηση θα βγεί στην οθόνη η αποδοχή της δήλωσης.Αυτό να το εκτυπώσεις.Επίσης μετά μπορείς να επιστρέψεις και να εκτυπώσεις την δήλωση και το εκκαθαριστικό που βγαίνει αυτόματα.

Ώπα! Μισό! Όσον αφορά το β' δηλώνεις αυτόν που σε φιλοξενεί, στην τελευταία σελίδα, στο πεδίο 8 "ενοίκιο που πληρώσατε για κύρια κατοικία της οικογένειας" και βάζεις στο ονοματεπώνυμο και στην επωνυμία εκμισθωτή, στο hard copy της δήλωσης τη φράση "φιλοξενούμαι από τον/την.............", ενώ στην ηλεκτρονική δήλωση βάζεις στο πεδίο 801 το ΑΦΜ αυτού που σε φιλοξενεί.
Κατά τη συμπλήρωση της δήλωσης ηλεκτρονικά, θα διαπιστώσεις ότι συμπληρώνοντας το ΑΦΜ (μιας και ηλεκτρονικά δε γράφεις τη φράση που σου ανέφερα παραπάνω αλλά συμπληρώνεις μόνο το ΑΦΜ) εμφανίζεται το ονοματεπώνυμο του κατόχου του ΑΦΜ.

Αυτά!
Ελπίζω να βοήθησα...:cool:

Gandalf dr685sm
19/05/2009, 09:13
Σωστοί όλοι... επίσης για να μην περιμένεις εκκαθαριστικό για να εισπράξεις πιθανή επιστροφή στο τέλος της δήλωσης θα δείς σημείο που μπορείς να καταχωρήσεις IBAN αριθμό τραπέζης για να σου πιστώσουν πιθανό ποσό επιστροφής.

Αν θυμάμαι καλά το αφορολόγητο όριο , για κάποιον χωρίς παιδιά , μισθωτό ΄...είναι 13.000?... απο αυτό το ποσό μπαίνει φόρος κάπου στο 25% αν θυμάμαι καλά.

Προσωπικά κάνω δήλωση online εδώ και 3 χρόνια και δεν μου ζητήθηκε ποτέ έλεγχος. Βέβαια οι αλλαγές στα εισοδήματα ήταν μηδαμινές.

Gandalf

nic mor
19/05/2009, 18:50
thanks again παιδες:beer:
σε λιγο θα την τελειωσω :wave2:

VGER
19/05/2009, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Σωστοί όλοι... επίσης για να μην περιμένεις εκκαθαριστικό για να εισπράξεις πιθανή επιστροφή στο τέλος της δήλωσης θα δείς σημείο που μπορείς να καταχωρήσεις IBAN αριθμό τραπέζης για να σου πιστώσουν πιθανό ποσό επιστροφής.

Αν θυμάμαι καλά το αφορολόγητο όριο , για κάποιον χωρίς παιδιά , μισθωτό ΄...είναι 13.000?... απο αυτό το ποσό μπαίνει φόρος κάπου στο 25% αν θυμάμαι καλά.

Προσωπικά κάνω δήλωση online εδώ και 3 χρόνια και δεν μου ζητήθηκε ποτέ έλεγχος. Βέβαια οι αλλαγές στα εισοδήματα ήταν μηδαμινές.

Gandalf

12.000€
27%
:D

nic mor
10/05/2011, 18:35
περασε ενας χρονος και ηρθε ο καιρος να επαναφερω το θεμα:D
λοιπον εχω καινουριες ερωτησουλες:D

1)που δηλωνω το ποσο των αποδειξεων που μαζεψα;
2)εχω περιπου 200€ αποδειξεις απο γιατρους τα δηλωνω καπου
και τα παιρνω πισω;η μαλακιες μου λεγανε;
3)τι ποσο πρεπει να δηλωσω απο αποδειξεις; edit: την αναλογια εννοω



:beer: :beer: :beer: :beer:

nic mor
11/05/2011, 20:21
:a35: :a35: :a35:

Panos76
13/05/2011, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
:a35: :a35: :a35:

Ξεκινώντας από το Νο3:

Από το εκκαθαριστικό σου βρίσκεις το καθαρό ποσό του εισοδήματος σου.

Εαν είναι 6.000 ευρώ δεν υποχρεούσαι σε καταβολή αποδείξεων.

Εαν είναι πχ. 20.000 ευρώ τότε: υπολογίζεις για τα πρώτα 12.000 ευρώ Χ 10% = 1.200 ευρώ αποδείξεις κ για την διαφορά του εισοδήματος σου πολλαπλασιάζεις με 30%, συνεπώς:

20.000-12.000= 8.000 X 30% = 2.400

2.400+1.200= 3.600 είναι το ποσό των αποδείξεων που πρέπει να συγκεντρώσεις. (μη βάλεις πολλές παραπάνω μη σε πιάσει κανένα τεκμήριο)

Νο1: ΑΝ θυμάμαι καλά καταχωρείται στον κωδικό 049
No2: Τις αποδειξεις απο γιατρούς τις βάζεις κ αυτές σε συγκεκριμένο κωδικό αλλά ούτε αυτόν τον θυμάμαι αλλά δεν θα σου επιστραφεί όλο το ποσό αλλά εκπίπτει ένα Χ ποσό από ιατρικές δαπάνες. Θα επανέλθω μόλις δω την δήλωση μου ώστε να θυμηθώ τους κωδικούς. :dizzy:

Gandalf dr685sm
13/05/2011, 11:02
Οι αποδείξεις για γιατρούς/φαρμακονοσηλευτικά κτλ. έχουν δικό τους κωδικό μόνο εφόσον έγιναν στο εξωτερικό (051, 047)... όλες οι άλλες μπαίνουν στο 049.. αν κάνεις κλικ επάνω στον κωδικό θα σου βγάλει και ποιές ακριβώς είναι εκείνες πλέον που καλύπτονται στην εφορία.

Τώρα.. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΚΑΘΏΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ.

Αν κάνεις μια δήλωση 20.000 ευρώ (προ φόρων)...

δηλώνεις ας πούμε παρακρατήσεις φόρων 1800 ευρω, 2000 ευρώ για δάνειο, 6000 για ενοίκιο και έχεις και ενα όχημα με τεκμήριο στα 2500 (εμφανίζεται αυτόματα αυτό)... πας αμέσως αμέσως στα 12300... δηλαδή σου μένουν κάπου 8700 που πρέπει να καλύψεις.

Εδώ τώρα θέλει προσοχή.. γιατί αν πας και δηλώσεις 5-6000 αποδείξεις σε ευρώ, τότε φίλε είσαι πιθανός για κλήση προς έλεγχο καθώς στην ουσία σου μένουν 3-4000 ευρώ για να περάσεις όλο τον χρόνο σαν άνθρωπος...

Οπότε θα έχεις επιστροφή σίγουρα, αλλά θα είσαι και πιθανός μέσα στην "δειγματοληπτική λίστα" για έλεγχο.

Έχουν βάλει τέτοιες παγίδες που και νόμιμος να είσαι, αυτοί θα βρούν κάποιο τρόπο για να σε ζορίσουν ενώ προσπαθείς να κάνεις το αυτονόητο..

Για την ιστορία.. επιστροφή και φέτος και μπήκαν κανονικά σήμερα μέσω ΙΒΑΝ στην τράπεζα.. οπότε το κράτος μπορεί και πληρώνει ακόμα.. Πτώχευση δεν έχει επέρθει...χαχαχαχαχαχα

BlackAdder
13/05/2011, 12:54
Αν κάνεις μια δήλωση 20.000 ευρώ (προ φόρων)...

δηλώνεις ας πούμε παρακρατήσεις φόρων 1800 ευρω, 2000 ευρώ για δάνειο, 6000 για ενοίκιο και έχεις και ενα όχημα με τεκμήριο στα 2500 (εμφανίζεται αυτόματα αυτό)... πας αμέσως αμέσως στα 12300... δηλαδή σου μένουν κάπου 8700 που πρέπει να καλύψεις.

Εδώ τώρα θέλει προσοχή.. γιατί αν πας και δηλώσεις 5-6000 αποδείξεις σε ευρώ, τότε φίλε είσαι πιθανός για κλήση προς έλεγχο καθώς στην ουσία σου μένουν 3-4000 ευρώ για να περάσεις όλο τον χρόνο σαν άνθρωπος...

Αν θεωρήσουμε ότι περνάνε όλες οι δαπάνες πλήν των λογαριασμών ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ ΚΙΝΗΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ είναι απολύτος λογικό να περισεύουν μόνο τόσα σε κάποιον, εφόσον για όλα τα υπόλοιπα έξοδα του έχει μαζέψει τις αποδείξεις.

Τεκμήριο σου ζητάνε όταν τα ετήσια έξοδα σου ξεπερνούν τα ετήσια έσοδα σου, αλλά και πάλι δεν έχεις στην ουσία κανένα πρόβλημα γιατί μπορεί να τα έχεις καλύψει με αποταμιεύση προηγουμένων ετών η οποία πρέπει να συμβαδίζει με ότι έχεις δηλώσει ώς έσοδα προηγούμενα χρόνια.

Στην ουσία το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να καλέσουν σε έλεγχο τα μεγάλες επιστροφές και να ταλαιπωρήσουν όσους τις δικαιούνται για να μη δηλώσουν τόσες και του χρόνου, αν βέβαια συνεχιστεί το μέτρο των αποδείξεων που το βλέπω χλωμό...

Με λίγα λόγια φέτος έπαιξαν και έχασαν....

Anty12
13/05/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Οι αποδείξεις για γιατρούς/φαρμακονοσηλευτικά κτλ. έχουν δικό τους κωδικό μόνο εφόσον έγιναν στο εξωτερικό (051, 047)... όλες οι άλλες μπαίνουν στο 049.. αν κάνεις κλικ επάνω στον κωδικό θα σου βγάλει και ποιές ακριβώς είναι εκείνες πλέον που καλύπτονται στην εφορία.

Τώρα.. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΚΑΘΏΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ.

Αν κάνεις μια δήλωση 20.000 ευρώ (προ φόρων)...

δηλώνεις ας πούμε παρακρατήσεις φόρων 1800 ευρω, 2000 ευρώ για δάνειο, 6000 για ενοίκιο και έχεις και ενα όχημα με τεκμήριο στα 2500 (εμφανίζεται αυτόματα αυτό)... πας αμέσως αμέσως στα 12300... δηλαδή σου μένουν κάπου 8700 που πρέπει να καλύψεις.

Εδώ τώρα θέλει προσοχή.. γιατί αν πας και δηλώσεις 5-6000 αποδείξεις σε ευρώ, τότε φίλε είσαι πιθανός για κλήση προς έλεγχο καθώς στην ουσία σου μένουν 3-4000 ευρώ για να περάσεις όλο τον χρόνο σαν άνθρωπος...

Οπότε θα έχεις επιστροφή σίγουρα, αλλά θα είσαι και πιθανός μέσα στην "δειγματοληπτική λίστα" για έλεγχο.

Έχουν βάλει τέτοιες παγίδες που και νόμιμος να είσαι, αυτοί θα βρούν κάποιο τρόπο για να σε ζορίσουν ενώ προσπαθείς να κάνεις το αυτονόητο..

Για την ιστορία.. επιστροφή και φέτος και μπήκαν κανονικά σήμερα μέσω ΙΒΑΝ στην τράπεζα.. οπότε το κράτος μπορεί και πληρώνει ακόμα.. Πτώχευση δεν έχει επέρθει...χαχαχαχαχαχα


Κάνεις λάθος μάγε στο παράδειγμα ...οι αποδείξεις (το minimum) υπολογίζονται πάνω στα καθαρά εισοδήματα και όχι σε αυτά που σου έμειναν για να ζήσεις...όπως λες...

...π.χ. στα 20000 πρέπει να βάλεις minimum 3600 Ε σε αποδείξεις, και όχι για τα 8700 (870 Ε) που λες.Αν δεν έχεις πληρώνεις παραπάνω φόρο (10% του ποσού που σου λείπει) αν έχεις παραπάνω αφαιρέιται φόρος.
Maχimum αποδείξεις για όλους τα 15000 Ε
Θα κλειθούν στην εφορία όλοι όσοι έχουν επιστροφή πάνω από 1500 Ε.Για τους υπόλοιπους θα ελέγχεται το 10% ανά μήνα.
Οι μισθωτοί δεν έχουν να φοβηθούν τίποτε.

emiliano
13/05/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Οι αποδείξεις για γιατρούς/φαρμακονοσηλευτικά κτλ. έχουν δικό τους κωδικό μόνο εφόσον έγιναν στο εξωτερικό (051, 047)... όλες οι άλλες μπαίνουν στο 049.. αν κάνεις κλικ επάνω στον κωδικό θα σου βγάλει και ποιές ακριβώς είναι εκείνες πλέον που καλύπτονται στην εφορία.



Οι αποδείξεις για ιατρική περίθαλψη στο εξωτερικό μπαίνουν στον κωδ. 043,044 και συνολικά εσωτερικού και εξωτερικού στον κωδ. 051,052

Οι αποδείξεις για νοσοκομειακή περίθαλψη στο εξωτερικό μπαίνουν στον κωδ. 045,046 και συνολικά εσωτερικού και εξωτερικού στον κωδ. 047,048

τα έξοδα για φάρμακα μπαίνουν μαζί με τις υπόλοιπες αποδείξεις στον κωδ.049

Όσο για το τεκμήριο η εφορία θεωρεί ότι το τεκμήριο διαβίωσης είναι 3000 ατομικά και 5000 για ζευγάρια. Το σύνολο των τεκμηρίων δεν πρέπει να ξεπερνούν το πραγματικό εισόδημα προσαυξημένο κατά 20%. Αν το ξεπερνούν δεν είσαι υποψήφιος για έλεγχο, απλά σε περίπτωση που ελεγχθείς (είτε γιατι έχεις επιστροφή μεγαλήτερη από 1500 είτε γιατι σου πέσει ο κλήρος) αν έχεις δαπάνες θα μειωθούν όσο πρέπει και η δήλωση θα ξαναεκκαθαριστεί όπου λογικά θα αυξηθεί ο φόρος ή θα μειωθεί η επιστροφή σου.

nic mor
15/05/2011, 11:56
σας ευχαριστω πολυ παιδες:beer:

θα το ριξω στο διαβασμα και αν εχω καμια απορια
θα επανελθω :D