PDA

View Full Version : Νέος Αναβάτης ψάχνει....βοήθεια παίδες



Arael
19/05/2009, 15:15
Γεια σας και απο μένα παιδιά

Είμαι 28 χρονών και ένας υπερευχαριστημένος κάτοχος ενός Aprilia Sportcity 125 εδώ και 2 χρόνια πια.Ψάχνω εδώ και καιρό μηχανή και γενικότερα ασχολούμαι χρόνια με τη μοτοσυκλέτα αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμη να πάρω μεγάλη μηχανή που είναι και το όνειρο μου.

Ας πάμε στο ψητό...
Λοιπόν μένω Κάλυμνο ένα μικρό νησί όπου οι δρόμοι είναι ψιλοχάλια όπως σε κάθε νησί. Αποστάσεις δεν υπάρχουν καθώς αν πάρεις από ακρη σε άκρη το νησί ειναι περίπου 60 κάτι χιλιόμετρα. Δρόμοι στροφές και φίδια κτλ κτλ.

Ψάχνω μια μηχανή για κάθε μέρα όλη μέρα, όντας το μοναδικό μέσο μετακίνησης όπως έχω τώρα το Sportcity. Από βόλτα ως δουλειά γύρω γύρω, άνετη για μένα και για τη καλή μου και με τη δυνατότητα για ταξίδια. Δεν τρελαίνομαι για επιδόσεις αλλά να μην είναι και ψόφια αλλά όπως και να χει στο νησί είναι ελάχιστοι οι δρόμοι που μπορείς να ανοίξεις το γκάζι χωρίς να πηγαινεις γυρεύοντας...

Έχω θαυμάσει το Tiger είναι τέλειο πανέμορφο άνετο κτλ κτλ αλλά σκέφτομαι μόνο μήπως είναι απότομη η μετάβαση απο το αυτόματο στο χιλιάρι. Είναι τέλειο αλλα σκέφτομαι μήπως ταλαιπωρείται εδώ η μηχανή καθώς οι αποστάσεις είναι μικρές δεν θα μπορώ να το ανοίγω λόγω δρόμων αλλά και επειδή και γω δεν τρέχω ...:rolleyes:

Από την άλλη μου αρέσει πολύ η Bonneville η μαύρη γιατί έχει στυλ και δεν είναι τόσα άλογα καθώς και πιο φθηνή σε απόκτηση αλλά αν έχει κανείς Bonneville μπορεί να μου πει αν πηγαίνει ικανοποιήτικα, στρίβει ή είναι απλά για μούρη και look...αν δεν πηγαίνει μία δεν τη θέλω...

Σημειωτέον δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι επιδόσεις όσο η οδηγική συμπεριφορά, είμαι πολύ προσεκτικός αναβάτης.Αν και έχω σκούτερ φοράω πάντα ένα πολύ καλό μπουφάν Dainese και αντίστοιχης αξίας κράνος Lazer για να δίνω και το παράδειγμα στα πιτσιρίκια μου. Επίσης το μεγαλύτερο μέρος της ζωής της η μηχανή θα την περάσει βολτάροντας χαλαρά από μάθημα σε μάθημα και δικάβαλη, με μερικά ταξίδια κατά την διάρκεια των διακοπών, καθηγητής γαρ εγώ και η κυρία μου...

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και ακόμη και αν έχετε και καμιά άλλη πρόταση είμαι όλος αυτιά... :beer:

BlackAdder
19/05/2009, 16:06
Εγώ θα έπαιρνα το boneville.
Δεν είναι όμως τόσο φτηνό... και απ'όσο έχω ακούσει καλύτερα να πάρεις ψεκαστό.

Είναι καθαρά θέμα γούστου γιατί αναφέρεσαι σε δύο εντελώς διαφορετικές μοτοσυκλέτες.

TOLISTOLAROS
19/05/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
καθηγητής γαρ εγώ και η κυρία μου...

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και ακόμη και αν έχετε και καμιά άλλη πρόταση είμαι όλος αυτιά... :beer:
Συνάδερφε αν'εχεις σκοπό να μείνεις Κάλυμνο ειλικρινά πάρε ό,τι σου αρέσει.
Τώρα για το γκάζι ας μή γελιόμαστε δεν υπάρχει κανένα σημείο που να μπορείς να γκαζώσεις χωρίς να ρισκάρεις από ένα σωρό παραδρόμους που έχουν ολα τα 12νησα και από το πώς βγαίνουν όλοι χωρίς να κοιτάνε(το'χεις διαπιστώσει αυτό πιστεύω...).Μια ευθεία 700 μέτρων υπάρχει στη Ρόδο(Παστίδα) με στηθαίο που δεν χωρίζεται και μπαριέρα στα δεξιά.Οπουδήποτε αλλού θα το φας το κεφάλι σου.
Εκτός και αν θες να κάνεις ό,τι και ένα τυπάκι στη Σύμη που κυκλοφορεί με ΖΧ-12! :D :D :lol:
Αν θες το Tiger παρτο,αλλά θα ξέρεις ότι το μηχανάκι θα το'χεις μόνο επειδή σου αρέσει η εμφάνισή του.Δεν πρόκειται να το εκμεταλλευτείς ούτε στο 5% στην Κάλυμνο.
Ούτε η μετάβαση απ'το sportcity να σε τρομάζει ΑΝ (ξαναλέω ΑΝ) έχεις αυτοσυγκράτηση.
Kαλές αγορές! :wave2:

Arael
19/05/2009, 18:26
Σκοπεύω να μείνω Κάλυμνο γιατί είμαι από κει :sun:

Επίσης με τα service παίζει τίποτα Ρόδο ή θα πρέπει να τρέχω Αθήνα;
Όχι οτι τα ιαπωνικά έχουν κάνα service της προκοπής εδώ απ'ότι ξέρω από φίλους μου όλοι άστα να πάνε είναι μόνο για παπιά και scooter είναι άξιοι.

Φίλε BlackAdder όταν λες αυτοσυγκράτηση τι εννοείς; Έχεις το Tiger; Προκαλεί τενοντίτιδα από το πολύ γκάζι :hypnotize ;

Καλά και δω αν δεις τα πόσα Varadero, GSX 1400 kai CB1300 κυκλοφορούν θα πάθεις το Tiger είναι μίση μερίδα μπροστά τους.

Όσο για το Bonnevile μπορεί να είναι ιδιαίτερο μηχανάκι ξέρω ότι δεν έχει σχέση με το TIger αλλά δεν είμαι τύπος του Street/Speed Triple μου πέφτουν κάπως too much αλλά και για αυτό ρώτησα αν πάει και είναι για μόστρα μονο. Είναι σίγουρο άνετο δικάβαλο αλλά δεν θέλω και καμια σαύρα να πουμε.....

Τι να κάνουμε που δεν βγαλανε ακόμη το Tiger 675 :sad: :sad:

TOLISTOLAROS
19/05/2009, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
Σκοπεύω να μείνω Κάλυμνο γιατί είμαι από κει :sun:

Επίσης με τα service παίζει τίποτα Ρόδο ή θα πρέπει να τρέχω Αθήνα;
Όχι οτι τα ιαπωνικά έχουν κάνα service της προκοπής εδώ απ'ότι ξέρω από φίλους μου όλοι άστα να πάνε είναι μόνο για παπιά και scooter είναι άξιοι.

Φίλε BlackAdder όταν λες αυτοσυγκράτηση τι εννοείς; Έχεις το Tiger; Προκαλεί τενοντίτιδα από το πολύ γκάζι :hypnotize ;

Καλά και δω αν δεις τα πόσα Varadero, GSX 1400 kai CB1300 κυκλοφορούν θα πάθεις το Tiger είναι μίση μερίδα μπροστά τους.

Όσο για το Bonnevile μπορεί να είναι ιδιαίτερο μηχανάκι ξέρω ότι δεν έχει σχέση με το TIger αλλά δεν είμαι τύπος του Street/Speed Triple μου πέφτουν κάπως too much αλλά και για αυτό ρώτησα αν πάει και είναι για μόστρα μονο. Είναι σίγουρο άνετο δικάβαλο αλλά δεν θέλω και καμια σαύρα να πουμε.....

Τι να κάνουμε που δεν βγαλανε ακόμη το Tiger 675 :sad: :sad:
Kαταρχήν δεν είμαι ο blackadder.. :D
Tώρα για το service ..το'πες και μόνος σου.Για να μη θίξω το θέμα "Βeλτίωση moto" ,θα γελάνε και τα συμιακά γαριδάκια...
Όταν λέω αυτοσυγκράτηση εννοώ να μην ξεχνάς ούτε λεπτό πού βρίσκεσαι..Αν θες γκάζι:
*Άσε τα πιτσιρίκια να τα φυλάει η γιαγιά
*Ανέβα και κάνε καμμιά εκδρομή ηπειρωτική Ελλάδα να το'φχαριστηθείς.

Αφού έχεις αυτή την επιλογή πάρε ό,τι μηχανάκι θες

Δεν έχω Tiger

TROOPER
19/05/2009, 20:27
φιλε το μονο που μπορω να πω ειναι μπραβο σου και συνεχισε να δινεις το καλο παραδειγμα στα παιδια του ομορφου νησιου σου !!!

οποια επιλογη και να κανεις ευχομαι να ειναι η καλυτερη !!!!!

:beer:

SVX
19/05/2009, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael


Από την άλλη μου αρέσει πολύ η Bonneville η μαύρη γιατί έχει στυλ και δεν είναι τόσα άλογα καθώς και πιο φθηνή σε απόκτηση


καλωσηρθες..... τa Moto Guzzi τα κοιταξες καθολου?


164001

Arael
19/05/2009, 21:52
Τα ξέρω τα Moto Guzzi όπως και τα περισσότερα ευρωπαικά καθώς πάντα η καρδιά μου χτυπούσε για ευρωπαικές μοτοσυκλέτες ενώ για κάποιο ανεξιχνίαστο λόγο αδιαφορούσα για τα ιαπωνέζικα...
Δυστυχώς απ'ό,τι έχω δει δυναμομετρήσεις κτλ είναι 40 άλογα περιπου και δεν με προδιαθέτει θετικά όσο το Boneville...
Ένας φίλος μου με TDM από τη μία φαγώθηκε να πάρω TDM αλλά τώρα με καταριέται αν πάρω το Tiger μην τυχόν αναγκαστεί και πουλήσει το TDM για το Tiger :rotflmao:

Τέλος πάντων... ελπίζω να ανεβώ σύντομα για test rides εκατέρωθεν ούτως ώστε να αποκτήσω και προσωπική γνώμη... πάντως συνεχίστε το brain storming μπας και βγάλουμε καμιά άκρη και την πάρω τώρα κοντα και προλάβω το καλοκαίρι...:sun:

Arael
22/05/2009, 12:21
Θα μπορούσε το topic να μεταφερθεί στην κοινή συζήτηση του θέματος Μοντέλα για να το δούνε περισσότερα άτομα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

byron
22/05/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
Θα μπορούσε το topic να μεταφερθεί στην κοινή συζήτηση του θέματος Μοντέλα για να το δούνε περισσότερα άτομα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Περισσότεροι κάτοχοι tiger θα το δούν εδώ όμως. :D
Μένει εδώ μέχρι να πάρεις κάποιες απαντήσεις, και αν χρειαστεί στο μεταφέρω. Η μετάβαση απ΄το scοoter στο tiger είναι όντως μεγάλη, αλλά δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Το "πρόβλημα" με τα μεγάλα έίναι ότι θέλουν σοβαρότητα και σεβασμό κάτι που φαίνεται ότι το γνωρίζεις. :wave2:

byron
22/05/2009, 12:45
Τα moto-guzzi άστα στην άκρη. Ακριβά, δύστροπα, και θεόβαρα....

Arael
22/05/2009, 13:11
Σε ευχαριστώ πολύ Byron.... :)

Ξέρεις τι είναι να έρχονται οι μαθητές μου να με βλέπουν να διαβάζω ΜΟΤΟ και να μου λένε
"Δάσκαλε αν πάρεις μηχανή να μου πουλήσεις το Aprilia;":cool:

Να σου πω το θέμα με τη Bonnevile ψήνει πολύ αν και έχω σεβασμό στο θέμα γκαζι μεγαλη μηχανη κτλ. Δούλευα σε μαγαζί με μηχανές όταν είμουν φοιτητής και από κει οδήγησα και αρκετές μεγάλες απλά είναι οτί έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε δεν είχα ποτέ δικιά μου μεγάλη και όπως και είπα πριν δρόμοι στο νησί άστα...

Μεταφορικό μέσο έχω και είμαι ευχαριστημένος...Θέλω να παρω κάτι να το χαρώ να το ζήσω βρε αδερφέ πως το λένε;

Πιστεύω ότι έγινα πιο κατανοητός :sun:

byron
22/05/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
Θέλω να παρω κάτι να το χαρώ να το ζήσω βρε αδερφέ πως το λένε;

Πιστεύω ότι έγινα πιο κατανοητός :sun:

Απολύτως.
Πάρε αυτό που τραβάει η ψυχή σου και είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς πολυυυυυύ περισσότερο απ΄αυτό που αρμόζει στους δρόμους της Καλύμνου. Η λογική λέει ότι δεν χρειάζεσαι κάτι μεγαλύτερο απ΄το sportcity. Τη μοτοσυκλέτα την θέλουμε για το συναίσθημα όμως.... :winka:

ΥΓ: Στο κάτω κάτω δεν είναι κανένα super sport 1000άρι που αν δεν το οδηγάς σβέλτα το ψήνεις και σε ψήνει...:D