PDA

View Full Version : Αμορτισέρ Emc... Εντυπώσεις κανείς ???



THEOD
19/05/2009, 16:56
Ψάχνοντας για ελατήριο-αμορτισέρ για το ΦΖ1, και αρνούμενος να σκάσω σχεδόν 1 χιλιάρικο στην Ολίνσ ή στην Γουάιτ-πάουερ, έπεσα πάνω στα Γαλλικά EMC που φέρνει ο Σπηλιώτης...

Κομπλέ στα 500 ευρώ βγαίνει το φθηνό μοντέλο (όχι δηλαδή κάτι ιδιαίτερο για βασική έκδοση), αλλά το ενδιαφέρον είναι ότι το πλήρως ρυθμιζόμενο βγαίνει μόνο 100 ευρώ παραπάνω - στα 600,00 τοποθετημένο - που συγκριτικά είναι φθηνό.
Το μόνο που του λείπει είναι η υδραυλική προφόρτιση - χέστηκα δηλαδή...

Το θέμα είναι... Έχει δοκιμάσει κανείς ανάρτηση της EMC να πεί καμμιά γνώμη ??? 600 ευρώ μπορεί να είναι σχετικά φθηνό αλλά δεν είναι και λίγα αν πρόκειται να φάω πατάτα....

DrBig
19/05/2009, 17:13
το ειχα ψαξει και εγω παλιοτερα και δεν βρηκα τιποτα στο νετ, παρα μονο ρησεις του στυλ 'ειναι μια χαρα'. Παντως δεν διαβασα και τιποτε το αρνητικο. Το θεμα παντως ειναι οτι με 100-200 παραπανω παιρνεις wilbers, wp, ohlins, hyperpro. Οποτε θα ελεγα οτι με δεδομενα την τιμη και το οτι δεν ειναι και πρωτη μουρη, δεν ειναι καλυτερα να πας για κατι αλλο? :confused:

THEOD
19/05/2009, 17:16
Και τα wilbers είναι στο ίδιο επίπεδο τιμής με τα emc , δηλαδή πιο φθηνά από τα Ολινσ κλπ, αλλά επίσης και από αυτά δεν έχω άποψη... Ακούω και για αυτά αν υπάρχουν απόψεις-εντυπώσεις...

DrBig
19/05/2009, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Και τα wilbers είναι στο ίδιο επίπεδο τιμής με τα emc , δηλαδή πιο φθηνά από τα Ολινσ κλπ, αλλά επίσης και από αυτά δεν έχω άποψη... Ακούω και για αυτά αν υπάρχουν απόψεις-εντυπώσεις...

τα wilbers θεωρουνται εξαιρετικα. Τωρα αν ειναι καλυτερα απο τα ohlins δεν ξερω, αλλα κι αν δεν ειναι, ειναι παραπλησια. Αν βρισκεις wilbers στα λεφτα του ΕΜC τοτε βουρ για τα πρωτα!

Λευκάδιος
19/05/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
το ειχα ψαξει και εγω παλιοτερα και δεν βρηκα τιποτα στο νετ, παρα μονο ρησεις του στυλ 'ειναι μια χαρα'. Παντως δεν διαβασα και τιποτε το αρνητικο. Το θεμα παντως ειναι οτι με 100-200 παραπανω παιρνεις wilbers, wp, ohlins, hyperpro. Οποτε θα ελεγα οτι με δεδομενα την τιμη και το οτι δεν ειναι και πρωτη μουρη, δεν ειναι καλυτερα να πας για κατι αλλο? :confused: η διαφορα οπως γραφει ο THEOD δεν ειναι 100-200 αλλα κανα 400αρι.οσο για τη μουρη πολλοι βαζουν πανακριβες αναρτησεις χωρις να μπορουν να τις φερουν στα μετρα τους.προσωπικη εμπειρια απο emc ειχα σε ενα kle 500,το οικονομικο με προφορτιση και επαναφορα.πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης σωστες αποσβεσεις.εκανα 17000χλμ(και χωματινα)και το αμορτισερ εδειχνε και συμπεριφεροταν σαν καινουργιο.υπαρχει και αυτο με τιμες στις 275 λιρες http://brooksuspension.co.uk/index.html .δεν ξερω αν στελνει ελλαδα