PDA

View Full Version : Κασετες για 8mm?



700_Thespieis
20/05/2009, 20:12
Καλησπερα:D

Βρηκα μια παλια μηχανη ληψεως του πατερα μου 8mm:eek: για την ακριβεια μια canon sound του 80..το 8εμα ειναι πως δε ξερω που μπορω να βρω κασετες:( Υπαρχει κανας καμενος εκει εξω??:lol:

:wave2:

hidefnick
20/05/2009, 20:34
Ταινίες να τραβήξεις εννοείς? ΕΔΩ ΕΧΕΙ (http://www.cameraspro.com/filmstock.html) Παλία στην αγορά συμπεριλαμβανόταν και η εμφάνιση. Τώρα τσου, και φρόντισε να κανονίσεις για την εμφάνιση πριν το τραβήξεις (γιατι αν ακούσεις τιμές θα πάθεις).:wave2: :wave2:

Αν δεν έχεις ξανατραβήξει ίσως απογοητευτείς στην αρχή. Πάντως δαπανηρό σπορ. Πάντα ήταν. Από την άλλη έχει πλάκα. Προσωπικά έχω ώς και την βάφτισή μου σε ταινία. Τις έχω κάνει transfer σε dvd πιά.

gcrook
20/05/2009, 20:37
Θα πρεπει να παιξεις τηλεφωνο στην Kodak,διοτι μονο απο κει θα μπορεσεις να βρεις οχταρι.Δεν νομιζω να βγαζει η Fuji.

Λογικα θα πρεπει να αναφερεις και το μοντελο της καμερας να δουνε τι παιζει με τις "περφορασιον" ( ουυυ:blush: ) για απλο η Σουπερ 8.

Βεβαια το μεγαλυτερο προβλημα σου θα ειναι να το εμφανισεις.Θα πρεπει, αν δεν υπαρχει κανενας στην Ελλαδα που να εμφανιζει οχταρι, μεσω Κοντακ να το στειλεις ταχυδρομικως γερμανια για εμφανιση.Θα σε καθοδηγησουν αυτοι.

Και μετα ειναι το που θα το προβαλλεις.Αν δεν εχεις προτζεκτορα για οχταρι θα πρεπει να σου κανουν εκεινοι το τελεσινε και να στο δωσουν σε ντιβιντι.Δεν κοστιζουν ολα αυτα πολυ,αλλα κοστιζουν.....

Παιζουν και κατι τελευταιοι ηρωες στο Αμερικα (pro8mm) που ασχολουνται ΠΟΛΥ σοβαρα με οχταρι αλλα ειναι Καλιφορνια και πρεπει να επικονωνησεις μαζι τους αμα θελησεις να ψαχτεις.Εκεινοι βεβαια κανουν και τελεσινε σωστο και σου στελνουν τα καρε σκαναρισμενα σε dpx,αλλα μαλλον δεν σε αφορα αυτο.

Οτι κανεις πρωτα τηλεφωνο στην Κοντακ Ελλας.Και μετα παρε με και ενα τηλεφωνο αμα ειναι να τραβηξεις εξω κανα θεμα,να ερθω να χαζεψω..:beer:

hidefnick
20/05/2009, 20:39
H Kodak δεν βγάζει πιά νομίζω (μία ερώτηση βεβαίως δεν στοιχίζει)

gcrook
20/05/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
H Kodak δεν βγάζει πιά νομίζω (μία ερώτηση βεβαίως δεν στοιχίζει)

Υπαρχει ακομα παντως διοτι τα τελευταια 2 χρονια η ζητηση για οχταρι εχει εκτιναχτει,οσο περιεργο και αν σου φαινεται.
Περσι ειχε ρωτησει καποιος για λογαριασμο μου γιατι σκεφτομουν να παιξω λιγο ομορφα με κανα οχταρι.
Μετα λογικευτηκα.:lol:

sotpag
20/05/2009, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Ταινίες να τραβήξεις εννοείς? ΕΔΩ ΕΧΕΙ (http://www.cameraspro.com/filmstock.html) ....και φρόντισε να κανονίσεις για την εμφάνιση πριν το τραβήξεις (γιατι αν ακούσεις τιμές θα πάθεις.....



μπορει να παρει χημικα και να φτιαξει εμφανιση με χαμηλο σχετικα κοστος


το πως , υπαρχουν αρκετα βιβλια φωτογραφιας που εχουν "συνταγες"



αυτο κανω για την ασπρομαυρη τουλαχιστον....

the who
21/05/2009, 08:22
Στη Γαλλια χρησιμοποιουν ακομη 8 και σουπερ 8.google it

argy_kap
21/05/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Προσωπικά έχω ώς και την βάφτισή μου σε ταινία. Τις έχω κάνει transfer σε dvd πιά.

¨εχω κι εγώ την δική μου....πως την περνάμε σε PC για επεξεργασία???

gcrook
21/05/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
¨εχω κι εγώ την δική μου....πως την περνάμε σε PC για επεξεργασία???

Η με σπιτικο τελεσινε,δηλ την προβαλλεις κανονικα με προτζεκτορα σε τοιχο η πανι και το γραφεις με καμερα υψηλης ευκρινειας (κατι σαν πειρατικη κοπια ταινιας Χολιγουντ) ,η τα στελνεις μεσω Κοντακ η μονος σου σε καποια εταιρεια οπως η pro8mm και στα στελνουν η σε DVD η σε digital intermediate οπως και το φιλμ που σκαναρεται καρε-καρε για επεξεργασια απο σοβαρα προγραμματα ομως.

sapila racing
21/05/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η με σπιτικο τελεσινε,δηλ την προβαλλεις κανονικα με προτζεκτορα σε τοιχο η πανι και το γραφεις με καμερα υψηλης ευκρινειας (κατι σαν πειρατικη κοπια ταινιας Χολιγουντ) ,η τα στελνεις μεσω Κοντακ η μονος σου σε καποια εταιρεια οπως η pro8mm και στα στελνουν η σε DVD η σε digital intermediate οπως και το φιλμ που σκαναρεται καρε-καρε για επεξεργασια απο σοβαρα προγραμματα ομως.

χμμμ κι εγω πρέπει τώρα να το κάνω όλο αυτό? :cry:

Εχω πολλές 8 και σούπερ 8, απο τον πατέρα μου.
Εχω και τις μηχανές προβολής και λήψης.
Η λήψης απλή 8 είναι κουρδιστή!
classic και στις κάμερες....

gcrook
21/05/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
χμμμ κι εγω πρέπει τώρα να το κάνω όλο αυτό? :cry:

Εχω πολλές 8 και σούπερ 8, απο τον πατέρα μου.
Εχω και τις μηχανές προβολής και λήψης.
Η λήψης απλή 8 είναι κουρδιστή!
classic και στις κάμερες....

Aν εχεις μηχανημα προβολης προσφερω καμερα hdv για σπιτικο τελεσινε,γιατι το εχω απωθημενο ....δεν το εκανα απο μικρος τωρα μου΄ρθε:lol: :wave2:

http://www.vimeo.com/groups/bloomcompo2/videos/2346572 :smokin:
http://www.vimeo.com/1749726

OldMan
21/05/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Aν εχεις μηχανημα προβολης προσφερω καμερα hdv για σπιτικο τελεσινε
Και άν δεν σΕ αρέσει, ντύνεσαι και φεύγεις... :winka: :blush:

catmaster
21/05/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και άν δεν σΕ αρέσει, ντύνεσαι και φεύγεις... :winka: :blush:


WHAT DOES THE MAID IN MY BED ?? :cool:


(πότε θα κανονίσουμε ;; ) :blush:

gcrook
21/05/2009, 12:30
καλεεεε.... :blush: :look: :blush:

sapila racing
21/05/2009, 12:52
Βρε τρελλάρες θέλετε να δείτε το τσουτσούνι μου στα βαφτίσια??

Gay alert!! :lol:

κρούκη εχω και προβολής και απ όλα! θα πρέει να το κανονίσουμε, να κόψουμε και εισητήρια, αφού απ οτι βλεπω εχει ψωμί το πράμα :lol: :rotflmao:

gcrook
21/05/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Βρε τρελλάρες θέλετε να δείτε το τσουτσούνι μου στα βαφτίσια??



Ε σιγα τωρα...
































Δεν εχει τοση ευκρινεια το 8αρι. :lol: :a029: :a48: :a47: :a35: :beer: :wave2:

sapila racing
21/05/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν εχει τοση ευκρινεια το 8αρι. :lol: :a029: :a48: :a47: :a35: :beer: :wave2:

Ναι αλλά βαφτίστηκα 3μιση χρονών και ήμουν και ας το πούμε.... ανεπτυγμένος από τότε! :lol: :lol: :wave2:

700_Thespieis
21/05/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Aν εχεις μηχανημα προβολης προσφερω καμερα hdv για σπιτικο τελεσινε,γιατι το εχω απωθημενο ....δεν το εκανα απο μικρος τωρα μου΄ρθε:lol: :wave2:


εχω και γω μηχανημα προβολης:D οποτε το κανονιζουμε.8α παρω τηλ στην κοντακ συντομα και 8α σου πω νεα

:wave2:

sapila racing
21/05/2009, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
εχω και γω μηχανημα προβολης:D οποτε το κανονιζουμε.8α παρω τηλ στην κοντακ συντομα και 8α σου πω νεα

:wave2:

Πας να μας χαλασεις τη μπίζνα ρε φίλε?


:lol: :rotflmao:

700_Thespieis
21/05/2009, 17:47
oups!!:lol:

harvester
21/05/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Θα πρεπει να παιξεις τηλεφωνο στην Kodak,διοτι μονο απο κει θα μπορεσεις να βρεις οχταρι.Δεν νομιζω να βγαζει η Fuji.


στην ποια να παρει? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Αν εχει ο μαρνερος ή ο καμπαναος 8mm σας υποσχομαι να εχω για ενα μηνα το kodak express αναμενο:lol: :lol: :lol: