PDA

View Full Version : Kalhmera Mia Bohueia



all right
11/04/2005, 09:30
Καλημερα παιδια και καλη σας εβδομαδα.
Μοτοσυκλετιστης από τα 18-27 ,παντρευτηκε και κατεβηκε από τις μηχανες.Τωρα πια 35 χρονων εκανε την σκεψη να ανεβει ξανα και να χρησιμοποιει την μηχανη κυριως για βολτες και καμια εκδρομουλα.Το marketing φιλων και γνωστων με εστειλε απευθειας στο fazer 600.Ειχα σχεδον πειστει να το αγορασω μεχρι που ενας φιλος μου το εδωσε για να το οδηγησω.Πολλη δυναμη ,κακη θεση του σωματος μου (ειμαι 193 υψος),γενικα μετα από καμια εικοσαρια χιλιομετρα εψαχνα να κατεβω.
Πιστευω ότι η καλυτερη επιλογη για εμενα είναι ένα on-of.Και ιδου το βασανιστικο ερωτημα.
Suzuki v-strom 650
Bmw f650
H translap.
Eπειδη γνωριζω εκ των προτερων ότι πολλοι θα μου πειτε παρε αυτό που σου αρεσει περισσοτερο θα σας πω ότι και τα τρια δεν με αφηνουν αδιαφορο.Αναζητω μια μηχανη ανετη που να μην κουραζει σε ταξιδια να μην εχει τρελλο γκαζι (ειπαμε τα χρονια του γκαζιου περασαν) και να μην ειμαι κάθε δευτερα στο συνεργειο.
Μιλωντας για αυτό το θεμα καποιος φιλος μου ειπε ότι εάν αποφασισω να παρω bmw να παρω μεταχειρισμενη του 1999-2000 και όχι την καινουργια που βγαζει διαφορα προβληματα.
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΨΑΧΝΩ

Nik0s
11/04/2005, 09:39
Καλημέρα και σε σένα φίλε.

Διαβάζοντας αυτά που λες, τις ανάγκες σου κτλ,
θα πρότεινα ανεπιφύλακτα το V-Strom. Το ΒΜW σαν επιλογή στο αποκλείω. Το Transalp δεν είναι κακό, αλλά αφου τη μηχανή τη θες κυρίως για εκδρομούλα κτλ, κι επειδή καλώς ή κακώς δεν είσαι 20 χρονών να συμβιβάζεσαι με ανέσεις κτλ
θα έλεγα ότι το Suzuki είναι ότι πρέπει....

Το BMW σίγουρα θα σε ταλαιπωρήσει περισσότερο από τα 3..

Α, και που'σαι....




....



πάρε το μηχανάκι που σου αρέσει περισσότερο και άστους να λένε :lol: :lol: :lol:

Καλά ψώνια :wave2:

all right
11/04/2005, 09:45
se eyxaristv poly gia thn apanthsh.mhpvw einai eykolo na moy peiw giati to bmw ua me talaipvrhsei;

crs-k
11/04/2005, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από all right
Καλημερα παιδια και καλη σας εβδομαδα.
..............................
Μιλωντας για αυτό το θεμα καποιος φιλος μου ειπε ότι εάν αποφασισω να παρω bmw να παρω μεταχειρισμενη του 1999-2000 και όχι την καινουργια που βγαζει διαφορα προβληματα.
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΨΑΧΝΩ


Μιας και σκεφτεσαι και το Μεταχειρισμενο και θες και αξιοπιστια ...
Δεν βαζεις μεσα στις σκεψεις σου και την Αφρικα?
Ειναι πιο πολυ ΟνΟφ απ' αυτα που ανεφερες και οσο για αξιοπιστια ας ΜΗΝ το συζηταμε, ΔΕΝ θα σ' αφησει ΠΟΥΘΕΝΑ! :D

Εγω παντως ΔΕΝ την αλλαζω με τιποτα απο τα καινουργια ΟνΟφ αυτην την στιγμη! :smokin: :wave2:

Nik0s
11/04/2005, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από all right
se eyxaristv poly gia thn apanthsh.mhpvw einai eykolo na moy peiw giati to bmw ua me talaipvrhsei;


Συγκριτικά, ανάμεσα στα 3 μηχανάκια που ανέφερες, πιστεύω
ότι το BMW θα "ζητάει" πιο πολλά στο συνεργείο. Δε λέω οτι είναι χάλια ή ζημιάρικο
απλά οτι ανάμεσα σε αυτά τα 3 που επέλεξες μάλλον θα είναι το λιγότερο αξιόπιστο.

Και ή άποψη του Χρήστου είναι σωστή, αλλά δεν κατάλαβα οτι έψαχνες και μεταχειρισμένο. Πάντως αν κάνεις κέφι χώμα και πιο άγριες καταστάσεις, τότε ίσως το V-Strom να κατέβει στη λίστα προτίμησης (όχι οτι δεν πάει στο χώμα).

WWW
12/04/2005, 17:11
Φίλε κατά την άποψή μου θε πρέπει:

- Να αποκλείσεις το Africa. Είναι πολύ αξιόπιστο (είχα ένα 2001 μοντ), είναι όμορφο, είναι όμως και πολύ βαρή, πολύ αργό, πολύ μεγάλη κατανάλωση, πολύ ακριβά ανταλακτικά, και πλέον ελάχιστα εμπορεύσιμο. Για παράδειγμα εγώ το έδωσα πέρισυ για 8.000 ευρά με 21.000 km ανταλαγή με το Strom 1000 ενώ τώρα η τιμή του είναι 6.000 Ευρά. Ξέχνα επομένως την Africa που αν και θρύλος ... έκανε τον κύκλο της δυστηχώς.

- Το BMW είναι πολύ καλό μηχανάκι. Όμως είναι μονοκύλινδρο επομένως αρκετά περιοριστικό.

- Τo Transalp παίρνει βραβείο εμφάνισης. Αν όμως αντέχεις τα Hyundai να σε κοροϊδεύουν στον δρόμο ως αναφορά την ταχύτητά σου, τότε μόνο πάρτο. Επίσης ανταλακτικά. βενζίνες κλπ όπως και το Africa.

- Το Vstrom 650 είναι το δυνατότερο, νέας τεχνολογίας, ψεκαστό, φοβερά οικονομικό και αξιόπιστο όπως και τα προηγούμενα, χωρίς να χρειάζεται να πληρώνεις τα μαλιοκέφαλά σου σε service, καύσιμα κλπ. Τα κάνει όλα. Σφαίρα στην Εθνική, λάστιχο στην πόλη, στριφτερότερο από όλα τα υπόλοιπα και ... φθηνό.

The choise is yours ...

zouzounos
17/04/2005, 18:37
simfono me ton prolalisanta....
kai epidi eisai kai psilos se thema enesis vtrom650... den to sizitao... eixa kai transalp paliotera alla koita tin sela tou vtrom kai i kopelia sou piso "arxontas"

paris_v
26/05/2005, 22:36
Η διαφορά μεταξύ του 650 και του 1000 είναι αμελητέα , πάντα μιλάω για v-strom. Λόγω ηλικίας αλλά και ταξιδιού αν και έχω το 650 Κ5 σου προτείνω το 1000 ανεπιφύλακτα. Ταξιδιάρικο , κυμπάρικο , μουράτο και γκαζάτο αν το ζητήσεις. Ταξίδι ΑΝΕΤΟΤΑΤΟ διπλός με τριπλέτα στα 160-180.

SeNNinhA
27/05/2005, 09:10
Μιλάω σαν πρώην κάτοχος BMW 650 Dakar. Επίσης από φίλο έχω πάρει και κυκλοφορήσει το Transalp αρκετά.

ΒΜW
Αξιόπιστο (σκυλί), δεν έχει βγάλει από το 2000 που κυκλοφορεί τίποτε παραπάνω από την τυπική συντήρησή του. Λένε (οι άλλοι) ότι έχει ακριβή συντήρηση αλλά κειμένεται στα ίδια επίπεδα με το κόστος των Honda.
Η θέση οδήγησης είναι πολύ καλή και η σέλα για πολλά χιλιόμετρα για εσένα και τον συνεπιβάτη. Αν σταματάς μόνο για βενζίνη (300-400χλμ/πλήρες ρεζερβουάρ) όταν ανάβει το λαμπάκι ~300χλμ τότε ταξιδεύεις όσο μακριά θέλεις.
Κραδασμοί δεν υπάρχουν πρακτικά στο ταξίδι. Γίνονται ελάχιστα αισθητοί μόνο γύρω στις 5000 στροφές. Ταξιδεύεις με 6000-7000 οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ταχύτητα ταξιδιού γύρω στα 160 χωρίς να ζορίζεσαι ούτε εσύ ούτε αυτό. 176χλμ/ώρα πραγματική τελική. Μέχρι τα 160 ανεβάζει χωρίς σκέψη, λίγο πιο χαλαρά μέχρι τα 170, και μετά θέλει ανοιχτό δρόμο για να πιάσει την τελική του. Τα παραπάνω φορτωμένο εμπρός πίσω. Στα 150 είσαι πραγματικά πολύ άνετος και δεν σε ενοχλέι καθόλου ο αέρας (με την ψηλή ζελατίνα).
Ο αέρας δεν επηρεάζει την ευστάθειά του ούτε και η ταχύτητα ελαφρώνει το μπροστινό ώστε να σου πλέει.
Στην πόλη είναι παπί γιατί είναι στενό και με λίγα πλαστικά. Τα οποία δεν θα κλάψεις σε καμιά πτώση (έχω πέσει και σε άσφαλτο και σε χώμα αρκετά και δεν έπαθαν τίποτε εκτός από 2 μικρές γρατζουνιές)
Κατανάλωση όπως είδες έχει μικρή και τα καινούργια ακόμη μικρότερη.

Transalp
Υσχύουν τα ίδια σχεδόν με παραπάνω. Απλά προσωπικά δεν με βόλεψε η θέση οδήγησης τόσο πολύ (αισθανόμουν πιο πάνω στην μηχανή και όχι τόσο μέσα όπως στο BMW). Αξιόπιστο χρόνια τώρα. Σελάρα και για τους 2. Λένε ότι κερδίζει στα σημεία από αυτή του BMW. Κραδασμοί σχεδόν μηδενικοί. Ταχύτητα ταξιδιού λίγο μικρότερη του BMW γιατί κουράζεται λίγο πιο εύκολα ο κινητήρας. Γενικά θέλει να δουλεύει ψηλότερα για να αποδώσει ενώ το BMW τραβάει σαν μονοκύλινδρο από πιο χαμηλά. Που σημαίνει οτι σε κλειστά στροφιλίκια το BMW πάει καλύτερα. Λόγω πλαστικών το επηρεάζει κάπως ο αέρας. Στην πόλη είναι λίγο πιο δυσκίνητο από το BMW λόγω πλαινών πλαστικών που προεξέχουν πιο πολύ. Η κατανάλωσή του είναι υψηλότερη και η αυτονομία του μικρότερη γιατί όπως κάθε V κινητήρας έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από τον ίδιο μονοκύλινδρο ή σε σειρά.

Vstrom
Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή εφόσον δεν σε ενδιαφέρει να πατάς χώμα. Πολύ δυνατός κινητήρας για την κατηγορία αλλά και πολύ φιλικός οπότε δεν σε τρομάζει, φοβερή οδική συμπεριφορά, σελάρα για δυο, φέρινγκ που κόβει πραγματικά τον αέρα, γενικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

Προσωπική επιλογή εάν θα ήθελα να παώ και χώμα είναι:
1) BMW
2) HONDA
3)----------

Για την περίπτωση που το χώμα δεν ενδιαφερει
1) Vstrom
2) Vstrom
3) Vstrom
4) BMW
5) HONDA

gmakris
27/05/2005, 09:27
Εχω οδηγησει μονο το BMW & Transalp

Επιλογη μου το Suzuki ειναι ποιο φρεσκο & "παιχνιδιαρικο" και σαφως δυνατοτερο....

gollum
22/06/2005, 08:43
Και τα τρια αντιπροσωπευουν ενα δικο τους στυλ οδηγησης. Το VStrom θεωρω πως ειναι το καλυτερο αλλα αν εχεις σκοπο να βγεις και σε λιγο χωμα... δυστυχως δεν κανει.

Στην Μπεμπα απλα εχε υποψη σου οτι 1.000 Ευρω της αξιας του τα πληρωνεις για το μπλε ασπρο σηματακι!

Grammarios
23/07/2005, 00:35
ΠΑΡΕ ΤΟ VSTROM 650 KAI ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ. ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΘΑ ΚΑΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ.