PDA

View Full Version : τα φωτα σας pleaseeee



hristosP
20/05/2009, 21:31
γεια σε ολους...επειδη ακομη ειμαι καινουριος στο αθλημα,μολις πριν απο μια εβδομαδα "εκλεισα" την αγορα της πρωτης μου μηχανης(παρεπιπτοντως ενα honda fmx),θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για ενα θεματακι που εχει προκυψει με τα διαδικαστικα...λοιπον εχουμε και λεμε...την μηχανη την εκλεισα την πεμπτη 14/5 απο μεγαλη αντιπροσωπεια στη Πατρα μεταχειρισμενη...την παρασκευη πηγα στο τοπικο αστυνομικο τμημα και επικυρωσα την ταυτοτητα μου και ενα εγγραφο πο εγραφε οπως ετσι στα γρηγορα ειδα,οτι εξουσιοδοτω τους ταδε ταδε(εχουν σχεση με το μαγαζι-ιδιοκτητες) να μου μεταβιβασουν την μηχανη...αυτο μου το υπεδειξε το μαγαζι να παω να το κανω...απο την παρασκευη δλδ περιμενω την μεταβιβαση που οπως μου ειπαν Δευτερα-Τριτη θα μουν ετοιμος!Δευτερα λοιπον που πηγα και εδωσα και ενα κομματι της προκαταβολης,μου ειπαν παλι οτι περιμενουμε την μεταβιβαση...και εδω και 3 μερες κοιμαμαι και ξυπναω με το ποτε θα χτυπησει το τηλεφωνο μου!
Εγω απο την αλλη καθοτι και αμπαλος ακουω απο δω κ' απο κει οτι η μεταβιβαση ειναι θεμα που τακτοποιειται αμεσα,σε ελαχιστα λεπτα!Και ερωτω ακολουθως...εχει κανεις καμια ιδεα?μηπως δεν τα ξερω καλα?εχω αρχισει να ανησυχω...η ειμαι υπερβολικος?τι να κανω εν τελει?

emiliano
20/05/2009, 21:44
Κατ΄αρχήν έχεις πάει ποτέ στο Υπουργειο Συγινωνιών της Πάτρας να κάνεις δουλειά?
Πάς να παραλάβεις δίπλωμα οδήγησης και βγαίνεις με τρελόχαρτο.
Δεύτερον αν εσύ κοιμάσε και ξυπνάς με μόνη σκέψη ποτε θα παραλάβεις το καινούριο σου μηχανάκι, σκέψου ότι ο μαντράς παίζει και να έχει ξεχάσει οτι πρέπει να κάνει τη μεταβίβαση.
Τρίτον και κυριότερο (για να σοβαρευτούμε) η μεταβίβαση είναι όντως υπόθεση λεπτών αλλά συνήθως οι αντιπροσωπίες για να μην περιμένουν αφήνουν τα χαρτιά στον υπάλληλο και πάνε μετά από κάποιες μέρες να τα παραλάβουν καθώς γνωρίζονται αμφότεροι.Οπότε λογική η καθυστέρηση.

Αυτά και καλές βόλτες με το καινούριο μηχάνημα.

hristosP
20/05/2009, 22:12
thnx συντροφε emiliano...αντε μιας και ειδα και το avatar σου σε ευχαριστω εις διπλουν και ευχομαι να ναι κοντα η επανασταση(που ονειρευται ο καθενας...)!εκτος θεματος αλλα δεν θα περναγε ασχολιαστο :)

emiliano
20/05/2009, 22:52
Να' σαι καλά. Παρακολούθησε εδώ και αν είσαι Πάτρα θα τα πούμε και από κοντά http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75281

jimmis5
21/05/2009, 11:05
Φιλε δεν μας λες αν ειχε πινακιδες κτλ τ μηχανακι.
Μεταβιβασεις κανεις και σε ΚΕΠ τσακ μπαμ αλλα οι μαντραδες πανε μια συγκεκριμενη μερα μαζεβουν καμια 10ρια μηχανακι ακομα και απο αλλες μαντρες και τοτε πανε.
Αν ειχε ψωνιση απο ιδωτη τωρα θα ειχες το μηχανακι στα χερια σου.
Υπομονη λοιπον και χτυπα του κανα τηλ για να δεις που ειναι το θεμα σου:beer:

hristosP
21/05/2009, 11:15
αυτο δεν το προσεξα...μου φανηκε οτι οταν πηγα και την ειδα δεν ειχε πανω πινακιδες...αλλα για να μην εχει πινακιδες λογικα εννοεις οτι τις εχει καταθεσει??τι να πω...δεν ξερω...θα τους παρω κανα τηλεφωνο γιατι εχει αρχισει και μου τι δινει μερα με τη μερα...κανονικα επρεπε να πηγαινουν ολη την ωρα και οχι να περιμενουν ποτε θα μαζεψουν καμια 10αρα χαρτια και μετα να τρεχουν!

cartman
21/05/2009, 11:32
Γειά σου φίλε!
Ισχύουν ότι σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, απλά πρέπει να κάνεις υπομονή! Τον κολλητό μου τον είχανε στην αναμονή για τον ίδιο λόγο για 10 μέρες περίπου :rolleyes:

Να προτείνω κάτι, αν πας στον έμπορο και ζητήσεις να κάνεις εσύ την μεταβίβαση?

:wave2: