PDA

View Full Version : Xlr Restoring



Σελίδες : 1 2 [3]

lspiros
30/06/2009, 14:31
φτιαχνω φλας,αλλαζω λαμπακι στο στοπ και ειμαι ετοιμος για τη μεγαλη στιγμη.να παρει μπρος.καινουργια βενζινη,γυρισμα διακοπτη,μανιβελα αλλα τιποτα:mad: ειναι κλειστο το ρουμπινε ρε μ@λ@κ@.δευτερη μανιβελια,τιποτα παλι:confused: κατεβαινω κατω και ανοιγω με ισιο κατσαβιδι το ποτηρακι του καρμπυρατερ,αφηνω μπολικη βενζινη να τρεξει.τριτη μανιβελια και μπραου το μικρο μονοκυλινδρο παιρνει μπροστα.αρυθμο στην αρχη,γρηγορα ομως στρωνει ,και κραταει σταθερο ρελαντι.με τον ιδιοκτητη χοροπηδαμε απο την χαρα μας σαν μικρα παιδια.η γυναικα μου κουναει το κεφαλι με απορια.γυναικες παιδι μου δεν καταλαβαινουν.αφου πηρε μπροστα μπορω στη συνεχεια να βαλω τα υπολοιπα πλαστικα.παραξενο,τη χαρα διαδεχεται θλιψη,το ταξιδι πλησιαζει στο τελος του...

@ggelos
30/06/2009, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
τριτη μανιβελια και μπραου το μικρο μονοκυλινδρο παιρνει μπροστα.αρυθμο στην αρχη,γρηγορα ομως στρωνει ,και κραταει σταθερο ρελαντι.

:a19: είσαι lspiros.Μπράβο για τη δουλειά.είναι πραγματικά υπέροχη



Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
με τον ιδιοκτητη χοροπηδαμε απο την χαρα μας σαν μικρα παιδια.

εδώ εμείς χαρήκαμε πολύ με την όλη φάση.Παρακολουθώ εξ αρχής την ανακατασκευή και δεν χόρταινα να παρακολουθώ


Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
παραξενο,τη χαρα διαδεχεται θλιψη,το ταξιδι πλησιαζει στο τελος του...

Μεγαλύτερη σημασία πιστεύω πως είχε το ταξίδι και όχι ο προορισμός. Τώρα θα το κοιτάς και θα λες:"να το δημιούργημά μου" με καμάρι !!!
Συγχαρητήρια για την ανακατασκευή :wave2:

2stroker
30/06/2009, 18:09
απλα :a19: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

nassosxlvbros
30/06/2009, 18:20
εύγε! ο επόμενοοοοοος!

:beer:

TOLISTOLAROS
30/06/2009, 18:54
Καλές σούζες φίλε! :beer:

filipp0s
30/06/2009, 19:13
:beer: :beer: :beer: :beer: :a18:

eXJey
30/06/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
ευχαριστω πολυ,πραγματικα με συγκινησες...

Σπύρο δεν γράφω μόνο για να γράφω φίλε, με τις φωτογραφίες σου μου έχεις σπάσει το φράγμα του παραλόγου και δεδομένου ότι ζω σε απομακρυσμένη από το κέντρο περιοχή όπως σου είπα, κοντεύει να σκάσει το εγώ μου διότι και να θέλω να μάθω πάνω στο μηχανάκι αυτό, δεν έχω πουθενά υποστήριξη γαμώτ@... Παίρνω τηλέφωνο στο πιο οικείο συνεργείο και ρωτώ το απλό, αν μπορούνε να μου περάσουν καινούργιες ακτίνες στην πίσω ρόδα του xl γιατί κάνει οχταράκια, η απάντηση "χμμ, δεν υπάρχει χρόνος" κτλ, λεπτοδουλειές δηλαδή που τα μαστόρια δεν ασχολούνται. Φαντάζομαι εσύ την δουλειά αυτή την έχεις μάλλον σαν χόμπυ, σαν 2η εργασία, γι αυτό και το πονάς!

Δεν πειράζει για το 2ο στροφόμετρο αν δεν το δίνει ο ιδιοκτήτης (επί πληρωμή), θα σε παρακαλούσα αν μπορείς να μου δώσεις με pm (αν ενοχλεί τους κανόνες του forum) κάποιο τηλέφωνο να ρωτήσω για τα εξής ανταλλακτικά, γιατί έτσι ή αλλιώς αυτό το μηχανάκι θα το φτιάξω μόνος μου, όχι σαν το δικό σου, όχι με τέτοια λεπτομέρεια, αλλά θέλω να το κάνω τουλάχιστον να ξεφύγει από την ρεμαλίστικη κατάσταση που είναι τώρα (πάνω του έχουν καταγραφεί οι καιρικές συνθήκες από το 84 έως σήμερα, μια που το γκαράζ και δεν υπάρχει, και είναι του ..αλλουνού).

Με την εξής σειρά προτεραιότητας, χρειάζομαι:

-Δεξί πλαινό καπάκι
-Στροφόμετρο (το XL250R το στρογγυλοφάναρο έχω, όπως το είπες το ιαπωνικό).
- Ρεζερβουάρ (αυτή την στιγμή μου έχουν φορέσει ένα από XL600 και κάθεται άσχημα γιατί είχε τρυπήσει το μανίσιο)
-Λαιμός εξάτμισης.

Ολα τ'άλλα νομίζω γίνονται σιγά σιγά . Εχω ήδη αποθηκεύσει όλο το thread σου, και καλό είναι νομίζω να μπει Sticky μαζί ίσως με άλλες αναπαλαιώσεις γιατί τέτοια λεπτομέρεια που παραθέτεις, δύσκολα την ξαναβρίσκεις.

lspiros
30/06/2009, 19:46
exjey εχεις pm

teo24
30/06/2009, 20:36
Οτι και να πω ειναι λιγο,εισαι ΑΨΟΓΟΣ.Εχω δει αμετρητες ανακατασκευες απο κοντα και κυριως BMW,λογο δουλειας,αλλα η δικη σου ειναι το κατι αλλο.Μολις γυρναω απ την δουλεια μπαινω να δω μηπως κι εβαλες καμια νεα φωτο.Πραγματικα πιστευω οτι εχεις ξεσηκωσει πολλους απο δω μεσα,φυσικα κι εμενα.Σ'ευχαριστουμε........:beer:

nobody
30/06/2009, 21:04
μπραβο για το μερακι και την ορεξη,συγχαρητηρια!!

LOUKILOUK
30/06/2009, 21:26
Φιλαρακι το απολαυσα...καθε μερα ειχα την αγωνια να δω την εξελιξη και τωρα που τελιωσε καπου στενοχωρηθηκα...ελπιζω συντομα να δουμε την επομενη δουλεια σου...:a18: :a19:
γεια χαρα:beer: :wave2:

lspiros
30/06/2009, 23:07
μετα τη χαρα που μου εδωσε η μηχανη,ηρθαν τα μηνυματα σας και την εκαναν διπλη.για αλλη μια φορα σας ευχαριστω που σπαταλατε χρονο να ασχολειστε.αυριο θα μπουν φωτογραφιες με τη μηχανη τελειωμενη,με ολα τα πλαστικα και την ποδια κινητηρα.επισης θα γινει μια σουμα του χρονου που χρειαστηκε,των υλικων,των προμηθευτων υλικων και ανταλακτικων καθως και του χρηματος.

Corvo
01/07/2009, 00:45
αυτη την σουμα την ζητουσε ο λαος!


με την σειρα μου να σου πω ενα τεραστιο μπραβο που ασχοληθηκες τοσο πολυ με τοσο πολυ μερακι και αγαπη και με βοηθησες δειχνοντας μου το δρομο!
συνεχισε την καλη δουλεια ρε εσυ δινοντας και σε εμας εικονες χαρας!

Highsider
01/07/2009, 01:20
Συγχαρητήρια για τη δουλειά που έριξες στη μηχανή η οποία έγινε πραγματικά καινούρια και για το γεγονός ότι πόσταρες όλη αυτή τη δουλειά στο φόρουμ.Ελπίζω να δούμε στο μέλλον να κάνεις κι άλλες ανακατασκευές.:beer:

binzis
01/07/2009, 05:36
Mπράβο Σπύρο, συγχαρητήρια!!
Πολύ καλή δουλειά. :a18:
:beer: :wave2:

lspiros
01/07/2009, 13:12
το μηχανακι ειναι ετοιμο.ποδια,μπροστινο φτερο(κοπηκε γιατι εβρισκε στην εξατμιση και πισαριστηκε στο πισω μερος),πλαινα καπακια,πλαινα αυτοκολητα...


167554

lspiros
01/07/2009, 13:13
αλλη μια πιο κοντινη...


167555

lspiros
01/07/2009, 13:14
και μια απο την αλλη πλευρα...


167556

lspiros
01/07/2009, 13:17
δεν θελω να τη δωσω ρε γαμωτο...αυτη ειναι η αφεντομουτσουναρα μου.γνωστος και ως καραφλας στον ωρωπο(πως τους ηρθε τωρα αυτο?).για οποιον ερθει προς τα δω το συνεργειο μου ειναι παντα διαθεσιμο για φραπεδοσυζητηση και οτι βοηθεια μπορω να προσφερω.


167557

jimmis5
01/07/2009, 13:17
Πανεμορφο ανεκτιμης πλεον αξιας κατα την γνωμη μου να το ευχαριστηθεις οπως του πρεπει:beer: :beer: :a18: :a012:

Dimos35
01/07/2009, 13:22
:a2:
Τι να λέμε. Κουκλί. (ακόμα και η σέλα που φαινόταν ... "κάπως" μόνη της, ταιριάζει όμορφα τελικά)
Μπράβο για το μεράκι και τον κόπο που έκανες.

Φαντάζομαι αποζημιώθηκες και με το παραπάνω. :beer: :beer:

2stroker
01/07/2009, 13:22
πραγματικα ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!1000 ΜΠΡΑΒΟ!!!:beer: :beer: :beer:

BlackAdder
01/07/2009, 13:28
Μπράβο!!!

devil's animal
01/07/2009, 13:31
ΠΟΛΛΑ :a18:

ειναι πανεμορφο!
:beer: :beer: :beer:

krama22
01/07/2009, 13:31
τέλειο! :)
τελικα οταν κανείς βρεί χρονο ελευθερο και ξεφύγει απο τις καθημερινες υποχρεώσεις μπορει να κανει όμορφα πράγματα!

lspiros
01/07/2009, 13:32
το project κρατησε 36 μερες ακριβως.καθημερινης δουλειας,ψαξιματος,τρεξιματος.στοιχισε υλικα και ανταλακτικα λιγο κατω απο 1000€.τα υλικα φανοποιιας τα πηρα απο γνωστο καταστημα στον Αγιο Στεφανο(μπεκιαρης).τα λαστιχα απο το βουλκανιζατερ του κ.Παπαδοπουλου στον ωρωπο.λαδια,φιλτρα,μπουζι απο το καταστημα του κ.Παπαντωνιου στον ωρωπο.τα νικελ επιμεληθηκε φιλος που δεν θελει να αναφερω.τα αυτοκολητα απο το γνωστο καταστημα aboutmotostickers.
ευχαριστω το φανη για ολο το τρεξιμο αθηνα.
ευχαριστω ολους οσους postarane και μας εδιναν κουραγιο.
ευχαριστω τη γυναικα μου που εκανε ενα μηνα υπομονη,γιατι στον ελευθερο χρονο μας αντι να πηγαινουμε βολτα εγω δουλευα τη μηχανη.
ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ
την πρωτη φορα τα πλαστικα εκαναν σκιες(ευχαριστω τον γκουρου της βαφης Γιαννη Αμπατζη,για τις συμβουλες.ο ανθρωπος βαφει F16 στην εαβ)
το μπροστινο φτερο που εβρισκε στις εξατμισεις (κοψιμο dremel)
τα φλας που αναβαν σταυρωτα
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ
οταν πηρε πρωτη φορα μπροστα
ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ
σημερα το πρωι που το δωσα...

XJR_Billy
01/07/2009, 13:32
Γνώμη μου είναι να μην την πουλήσεις. Αυτή είναι η καλύτερη διαφήμισή σου για το μαγαζί σου.
Αντικατοπτρίζει το μεράκι σου και τις ικανότητές σου.

Για την XLR τι να πει κανείς? Ιστορικό μοντέλο...

Μπράβο φίλε !!! Συγχαρητήρια !!! :a012: :a012: :beer:

lspiros
01/07/2009, 13:36
φιλε billy η μηχανη δεν ειναι δικια μου,ηταν φιλου.δεν ειμαι επαγγελματιας και δεν εχω δικο μου μαγαζι.δουλευα σαν μηχανικος αλλα τωρα τα εχω παρατησει.το συνεργειο ειναι κατω απο το σπιτι μου για λιγους φιλους...ελπιζω να εισαι καλυτερα απο το ατυχημα που ειχες.αν θυμασαι ειμαι εγω με το μπλε xt τουμπανο...

lspiros
01/07/2009, 13:42
θυμαστε?


167578

marulis
01/07/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
θυμαστε? :cool:

:beer: :beer: :wave2:


167596

LARISEOS
01/07/2009, 18:07
μπραβο σου....πολυ καλη δουλεια!@!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Elle
01/07/2009, 18:15
Πολύ καλή δουλειά φιλαράκο!

:beer: :beer: :beer:

stavrouliasp
02/07/2009, 00:06
:a23:

dirtbird
02/07/2009, 00:40
Refurbished ίσως.


Restored σε καμμία περίπτωση.


:cool:

Zid
02/07/2009, 11:42
Πολύ όμορφο βγήκε... απο κόκκινο 3 φορές καλύτερο!!!:beer:

makis206
02/07/2009, 12:39
:a18: :a46: :a46: :a46: :a46:

:beer: :beer: :beer:

XJR_Billy
02/07/2009, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
φιλε billy η μηχανη δεν ειναι δικια μου,ηταν φιλου.δεν ειμαι επαγγελματιας και δεν εχω δικο μου μαγαζι.δουλευα σαν μηχανικος αλλα τωρα τα εχω παρατησει.το συνεργειο ειναι κατω απο το σπιτι μου για λιγους φιλους...ελπιζω να εισαι καλυτερα απο το ατυχημα που ειχες.αν θυμασαι ειμαι εγω με το μπλε xt τουμπανο...

Έλα Σπύρο, τώρα το είδα φίλε!:blush:

Ναι, πως να το ξεχάσω αυτό το ΧΤ? :beer: :beer: :beer:
Χαλαρά το ομορφότερο ΧΤ που έχω δει στη ζωή μου...

Ευχαριστώ φιλαράκι, είμαι καλά τώρα, ανάρρωσα πλήρως!:)
Ελπίζω σε 1-2 εβδομάδες να αναρρώσει και η Γιαπωνεζούλα γιατί μου λείπει πολύ!:(

Και πάλι συγχαρητήρια για το μεράκι και το γούστο σου αδερφέ και :a012: :wave2:

orcinious
02/07/2009, 17:03
:a23: :a18: :a19: :a20: :a10:

χωρις λογια :smokin:

SpyrosAfricaner
02/07/2009, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
θυμαστε? Ρε καραφλα τι εφτιαξες παλι? Απλα Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο !!!! Ο Γιαννης κατουρηθηκε απ τη χαρα του? Το ασημι ειναι τελεια επιλογη τελικα!Θα ψαξω για αυτο που μου ζητησες για να ολοκληρωθει το εργαλειο.Το γονατο σου στη φωτο ειναι γεματο μουτζουρα...χεχεχε.Να σου φερω το kazeR? Θα τα πουμε στο τηλεφωνο..Μετρησες φιλε...

eXJey
02/07/2009, 17:47
Σπύρο φτιάξε ένα μικρό αυτοκόλλητο λογότυπο με κάποιο καλλιγραφικό "Rebuild by Spyros" και κάποιο email, να το κολλάς στα πλαστικά σε μια μεριά. Δεν ξέρεις αύριο μεθαύριο...

Προς moderator, παρακαλώ με την σύμφωνη γνώμη την δική σας και των αναγνωστών τα post να γίνουν sticky με υποκατηγορίες για κάθε τύπο μηχανής (μια και ακολουθούν κι άλλα rebuilding εφόσον γνωρίζω...) για τον μοναδικό λόγο ότι είναι σημαντικό σημείο αναφοράς για κάποιον που θέλει από μόνος του να κάνει κάτι αντίστοιχο. (μην κοιτάτε εμένα, εγώ μπορεί διαβάζοντάς τα να δημιουργούσα στο τέλος κάτι σαν αυτό της φωτό που επισυνάπτω..... τέλος πάντων, κάποιοι γνωρίζουν πολλά περισσότερα εδώ πέρα :sick: )


167728

filipp0s
02/07/2009, 19:36
συγχαρητηρια και πάλι φίλε! :beer: :beer: :beer: :beer: :sun:

FRAGISCOS
02/07/2009, 20:45
Χιλια μπραβο ειναι λιγα φιλε μου για τη δουλεια σου.
Επειδη ειμαι και γω της ιδιας τρελλας σε καταλαβαινω απολυτα ,τα συναισθηματα που ενοιωσες ξαναζωντανευοντας ενα παλιο μηχανακι δεν περιγραφονται και πολυ περισσοτερο ουτεπουλιουνται ουτε εκτιμωνται σε χρημα .
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ:sun: :beer:

lspiros
05/07/2009, 10:46
μπηκαν και οι τελευταιες πινελιες.τσαντακι εργαλιων...


167867

lspiros
05/07/2009, 10:47
και μια πλαγια...


167866

@ggelos
05/07/2009, 17:44
:a32: :a32: :a32: :a32: Γ@Μ@ΤΟ !!! :a32: :a32: :a32: :a32:

:a012: lspiros

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

Sapadak
05/07/2009, 18:40
Μια ομορφια

:beer:

binzis
06/07/2009, 06:08
Σπύρο, έκανες καταπληκτική δουλειά.
:a18:
:beer: :wave2:

k_eridanus
11/07/2009, 14:29
Θα σε ενδιέφερε να αγοράσεις για 6 μήνες τη μηχανή μου και μετά να μου την πουλήσεις πάλι? (αφού έχεις κάνει τα μαγικά σου πάνω της! χαχαχα!!!)

@ngelos
11/07/2009, 16:19
Πολύ όμορφο αποτέλεσμα,συγχαρητήρια για τη δουλειά και την υπομονή σου...Χωρίς εκπτώσεις στη δουλειά σου και αυτό είναι το καλό,έτσι μετά ο φίλος σου θα έχει ένα μηχανάκι σαν καινούργιο


Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Προς moderator, παρακαλώ με την σύμφωνη γνώμη την δική σας και των αναγνωστών τα post να γίνουν sticky με υποκατηγορίες για κάθε τύπο μηχανής (μια και ακολουθούν κι άλλα rebuilding εφόσον γνωρίζω...) για τον μοναδικό λόγο ότι είναι σημαντικό σημείο αναφοράς για κάποιον που θέλει από μόνος του να κάνει κάτι αντίστοιχο. (μην κοιτάτε εμένα, εγώ μπορεί διαβάζοντάς τα να δημιουργούσα στο τέλος κάτι σαν αυτό της φωτό που επισυνάπτω..... τέλος πάντων, κάποιοι γνωρίζουν πολλά περισσότερα εδώ πέρα :sick: )

Φίλε eXJey,εγώ τα έχω ξαναπεί.Ακόμα καλύτερα θα ήταν να φτιαχτεί και μια κατηγοριούλα όπυ θα έιναι μαζεμένες παρόμιες δουλιές και θα μπορούν όλοι να τις βρίσκουν εύκολα...

petani
12/07/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
και μια πλαγια...


Ενα ΜΠΡΑΒΟ δεν φτανει ... ΧΙΛΙΑ και λιγα ειναι ... :beer:

odt
14/07/2009, 15:38
Άψογο!!!!!:beer: :beer: :beer:

Pardalotzatziki
22/07/2009, 09:18
kalhmera

polu kalh douleia kai sigoura empneush gia olous


diabasa oti eixate duo mhxanakia

uparxei periptwsh na perisseuei to deutero tepozito??

lspiros
22/07/2009, 16:51
το δευτερο ντεποζιτο μαζι με καποια πλαστικα και τη μια ζαντα τα εχω ταξει σε ενα παιδι απο Αλεξανδρουπολη...

eXJey
22/07/2009, 19:04
:smilea:

lspiros
23/07/2009, 11:48
δεν σε εχω ξεχασει Αποστολη,εχω μπλεξει να μαζεψω το 20ετιας αμαξι του πατερα μου.με την 1η ευκαιρια στα στελνω...:winka:

csofos
23/07/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Ε ρε τι με θύμισες τώρα...
Είχα το ΧL250R απο το 82 για πολλά χρόνια. Ειχα κανει πανω απο 120000 κμ και το ξέρω απο την καλη και απο την αναποδη. Οτι χρειαστείς ρώτα...

To κίτρινο ειναι βαμένο (έβγαινε μόνο σε κόκκινο και ασημί χρώμα) και έχει αλλαγμένη μάσκα και μπροστινό φτερό.
Το κόκκινο είναι γιαπωνέζικο (φαίνεται απο τη μικρή κόρνα) και το μπροστινό φτερό είναι αλλαγμένο (μάλλον απο CR).

Χαρακτηριστικό πρόβλημα αυτού του μοτέρ ήταν η διαρροή λαδιου απο το καπάκι της κεφαλής (προσοχή στις βίδες του γιατί μερικές απο την αριστερή μερια κόβονται εύκολα κατα το ξεβίδωμα).

Το "καλό" μοτέρ φαίνεται να χάνει και απο τις φλάντζες κεφαλής και κυλίνδρου, καλά θα ήταν να ανοίξεις τουλάχιστον το πάνω μερος για να δεις τι γίνεται και παραμέσα.

Καλή επιτυχία!
Και εσύ τι με θύμισες τώρα!!!!!!!;;;;;;;; Ένας φίλος έχει (ακόμα) ένα παρόμοιο XL250R. Θα μου το φέρει για restoring το χειμώνα. Από ότι θυμάμαι, όλα τα παραπάνω προβλήματα τα είχε και εκείνο. Αλλά.... αθάνατο. Πήγαινε παντού!!!!! Δεν κόλαγε πουθενά :eyepop: :eyepop: :eyepop:

csofos
23/07/2009, 15:14
Ότι και να πω είναι λίγο. Η μοτοσικλέτα φτιάχτηκε τέλεια!!! Ακόμα και η μαμά Honda θα τη ζήλευε. Είναι φοβερό το συναίσθημα που νιώθεις όταν παίρνεις ένα κουρέλι και το κάνεις θαύμα!!!!!
Φίλε Σπύρο χίλια μπράβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κρίμα να μην είμαστε κοντά και να φτιάχνουμε παρεά.....

lspiros
24/07/2009, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
Ότι και να πω είναι λίγο. Η μοτοσικλέτα φτιάχτηκε τέλεια!!! Ακόμα και η μαμά Honda θα τη ζήλευε. Είναι φοβερό το συναίσθημα που νιώθεις όταν παίρνεις ένα κουρέλι και το κάνεις θαύμα!!!!!
Φίλε Σπύρο χίλια μπράβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κρίμα να μην είμαστε κοντά και να φτιάχνουμε παρεά.....
ευτυχως που εχουμε το forum και παιρνουμε ο ενας ιδεες απο τον αλλο.σε ζηλευω γιατι εσυ εχεις με κατι να ασχολεισαι ακομα...

Fastmike78
15/09/2009, 16:59
Mπράβο σου πολύ καλή δουλειά !

Kazolinos
17/09/2009, 12:23
Σπυρο

δεν σε ξερω αλλα μπραβο σου.

πολυ κοπος και μερακι....

Εξαιρετικη δουλεια...

κριμα να μην φτιαξεις και το μοτερ λιγο....

Εαν ανεβω Ωρωπο θα σε ψαξω....και το XL ....

:beer:

lspiros
17/09/2009, 12:31
σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια τωρα φταχνω ενα XT stay on line...

DimChios
17/09/2009, 14:10
Πριν λιγο ξεκινησα να διαβαζω και το τελειωσα μολις ολοκληρο!

Οταν εφτασα εδω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
φτιαχνω φλας,αλλαζω λαμπακι στο στοπ και ειμαι ετοιμος για τη μεγαλη στιγμη.να παρει μπρος.καινουργια βενζινη,γυρισμα διακοπτη,μανιβελα αλλα τιποτα:mad: ειναι κλειστο το ρουμπινε ρε μ@λ@κ@.δευτερη μανιβελια,τιποτα παλι:confused: κατεβαινω κατω και ανοιγω με ισιο κατσαβιδι το ποτηρακι του καρμπυρατερ,αφηνω μπολικη βενζινη να τρεξει.τριτη μανιβελια και μπραου το μικρο μονοκυλινδρο παιρνει μπροστα.αρυθμο στην αρχη,γρηγορα ομως στρωνει ,και κραταει σταθερο ρελαντι.με τον ιδιοκτητη χοροπηδαμε απο την χαρα μας σαν μικρα παιδια.η γυναικα μου κουναει το κεφαλι με απορια.γυναικες παιδι μου δεν καταλαβαινουν.αφου πηρε μπροστα μπορω στη συνεχεια να βαλω τα υπολοιπα πλαστικα.παραξενο,τη χαρα διαδεχεται θλιψη,το ταξιδι πλησιαζει στο τελος του...

..πραγματικα συγκινηθηκα!

Ρε φιλε, ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ και λίγα ειναι λέμε!
Το μηχανακι εγινε καλυτερο κι απο καινουριο!
Ειναι πραγματι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και τα συναισθηματα σου κανεις μας σιγουρα δεν μπορει να τα νιωσει ομως, κατι φτανει και σε μας, πιστεψε με!

Να συνεχισεις ετσι, να εχεις την υγεια σου και να καυλωνεις οταν σου βρισκεται κατι "νεο" να ασχοληθεις μαζι του!

Να σαι καλα!

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

lspiros
17/09/2009, 15:46
ευχαριστω για τα καλα σου λογια chios,δεν κατεβαινεις ομως απο δω να πιασεις κανα κατσαβιδι να βοηθησεις.?την κυριακη στην παρεα μας θα ειναι και ο binzis,δεν πεφτει και τοσο μακρυα ο ωρωπος.κερναω καφε στο συνεργειο και ατελειωτη μοτοσυζητηση με μπυροκατανυξη.να μην αναφερω και τις καταπληκτικες ταβερνες που εχουμε.

DimChios
17/09/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
ευχαριστω για τα καλα σου λογια chios,δεν κατεβαινεις ομως απο δω να πιασεις κανα κατσαβιδι να βοηθησεις.?την κυριακη στην παρεα μας θα ειναι και ο binzis,δεν πεφτει και τοσο μακρυα ο ωρωπος.κερναω καφε στο συνεργειο και ατελειωτη μοτοσυζητηση με μπυροκατανυξη.να μην αναφερω και τις καταπληκτικες ταβερνες που εχουμε.


Να σαι καλα αλλα Σαββατο βραδυ δουλευω στη Λουτσα και Κυριακη απο το μεσημερι πρεπει να ειμαι παλι σε δουλεια στην Πετρουπολη!

Θα τυχει παντως... :winka:

Εκτος κι αν ψηνεσαι να αναλαβεις μια βεσπα παλια που εχω (του '72)

:lol:

lspiros
17/09/2009, 15:56
cuore sportivo.τα ιταλικα ειναι μεγαλη αγαπη αλλα και μεγαλη ευθυνη.αν υπαρχει η απαραιτητη βιβλιογραφια θα τα πουμε απο κοντα και κατι θα κανουμε για την σφιγγα μας...

DimChios
17/09/2009, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
cuore sportivo.τα ιταλικα ειναι μεγαλη αγαπη αλλα και μεγαλη ευθυνη.αν υπαρχει η απαραιτητη βιβλιογραφια θα τα πουμε απο κοντα και κατι θα κανουμε για την σφιγγα μας...


η αληθεια ειναι οτι πρεπει πρωτα να αποφασισω πως θα μου τη στειλουν απο τη Χιο μιας και δεν κυκλοφορει πλεον!
...και απο τα υπολοιπα, υλικο και φιλοι υπαρχουν να βοηθησουν σε ο,τι χρειαστει!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

h_900
22/11/2009, 23:47
αψογος δεν εχω λογια ,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lspiros
23/11/2009, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_900
αψογος δεν εχω λογια ,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ευχαριστω για τα καλα σας λογια.δυναμη για να συνεχισουμε τα καινουργια projects...

lspiros
09/02/2010, 11:43
τωρα και στο net http://www.youtube.com/watch?v=yZy9FcADvbk

h_900
11/02/2010, 22:58
μπραβο φιλαρακι αντε κ στην επομενη !!!!!!!!!!!!!!!

lspiros
24/08/2010, 11:49
μαζι με τον ιδιοκτητη του XLR σημερα και φτανει ενα δεμα απο κρητη.αποστολεας ο sv9cvk...


207521

lspiros
24/08/2010, 11:51
μεσα ηταν οι περιβοητες ρεθυμνιακες:beer:
τι μπυρα ειναι αυτη ρε παιδια?απο τις καλυτερες που εχω πιει.δυστηχως ομως δεν την βρισκεις εδω μιας και ολη η ποσοτητα εξαγεται εξωτερικο.:mad:
να σαι καλα χρηστο στην υγεια σου,ο θεος να σε εχει καλα να μας ταξιδευεις με τις ανακατασκευες σου...:wave2:

lspiros
24/08/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
μεσα ηταν οι περιβοητες ρεθυμνιακες:beer:
τι μπυρα ειναι αυτη ρε παιδια?απο τις καλυτερες που εχω πιει.δυστηχως ομως δεν την βρισκεις εδω μιας και ολη η ποσοτητα εξαγεται εξωτερικο.:mad:
να σαι καλα χρηστο στην υγεια σου,ο θεος να σε εχει καλα να μας ταξιδευεις με τις ανακατασκευες σου...:wave2:


207522

periklisk
25/08/2010, 08:49
Πολύ γαμάτο έγινε!

Το λουράκι στη σέλα θα έδειχνε πολύ καλύτερα.
Τα όργανα (κοντέρ κλπ) θέλανε ένα μαζεματάκι να φαίνονται καινούργια.

Ερώτηση: Κινητήρα απ' ότι κατάλαβα δεν ανοίξατε. Καλύτερα δεν ήταν να του αλλάξεις μεταλλάκια, τσιμουχάκια κλπ παπαράκια? Ειδικά τα παπαράκια θέλαν αλλάγη :D

Πάρα πολύ καλή δουλειά μαν περιμένουμε την επόμενη :beer:

lspiros
25/08/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Πολύ γαμάτο έγινε!

Το λουράκι στη σέλα θα έδειχνε πολύ καλύτερα.
Τα όργανα (κοντέρ κλπ) θέλανε ένα μαζεματάκι να φαίνονται καινούργια.

Ερώτηση: Κινητήρα απ' ότι κατάλαβα δεν ανοίξατε. Καλύτερα δεν ήταν να του αλλάξεις μεταλλάκια, τσιμουχάκια κλπ παπαράκια? Ειδικά τα παπαράκια θέλαν αλλάγη :D

Πάρα πολύ καλή δουλειά μαν περιμένουμε την επόμενη :beer:

εχεις δικιο σε ολες σου τις παρατηρησεις,δυστηχως ομως οταν φτιαχνεις αλλουνου μηχανακι και επειδη αυτος πληρωνει,αυτος ειναι που αποφασιζει για τις εργασιες που πρεπει να γινουν.για την ιστορια το μοτερ δουλευει ρολοι και δεν υπαρχουν διαροες στην κεφαλη που πονανε κυριως αυτα τα μηχανακια.το καλοκαιρι μαλιστα μου το ξαναεφερε για service ρουτινας (λαδια μπουζι).:wave2:

motomaniac
07/09/2010, 01:03
ολο το thread μονορουφι λεμε.... ωραιο εγινε... (το να πεις κατι ομορφο ειναι υποκειμενικο.. αλλα το να ειναι ωραιο σημαινει οτι αρεσει σε ολους ασχετως γουστου....)

sv9cvk
07/09/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
μεσα ηταν οι περιβοητες ρεθυμνιακες:beer:
τι μπυρα ειναι αυτη ρε παιδια?απο τις καλυτερες που εχω πιει.δυστηχως ομως δεν την βρισκεις εδω μιας και ολη η ποσοτητα εξαγεται εξωτερικο.:mad:
να σαι καλα χρηστο στην υγεια σου,ο θεος να σε εχει καλα να μας ταξιδευεις με τις ανακατασκευες σου...:wave2:

Ευχαριστω Σπυρο !!!!
Αφου δεν την ηπιαμε εδω ,στην εστειλα "πακετο"
Ελπιζω μονο τα απακια και τα λουκανικα να μην χαλασανε:rolleyes:

furious
22/10/2010, 01:01
Μπράβο Σπύρο, πολύ ωραία δουλειά!

Αυτό το πυρίμαχο χρώμα που έβαψες τον κινητήρα και τον αφήνει να ψύχεται ποιας εταιρίας είναι; Έψαχνα κι εγώ τέτοιο, αλλά όταν ρώτησα στο κατάστημα αν έχουν χρώμα που να επιτρέπει στα μέταλλα να ψύχονται και να μην τα θερμομονώνει, με κοιτούσαν σα να μου 'λεγαν: "ρε τι μας λέει αυτός τώρα;".

lspiros
22/10/2010, 06:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Μπράβο Σπύρο, πολύ ωραία δουλειά!

Αυτό το πυρίμαχο χρώμα που έβαψες τον κινητήρα και τον αφήνει να ψύχεται ποιας εταιρίας είναι; Έψαχνα κι εγώ τέτοιο, αλλά όταν ρώτησα στο κατάστημα αν έχουν χρώμα που να επιτρέπει στα μέταλλα να ψύχονται και να μην τα θερμομονώνει, με κοιτούσαν σα να μου 'λεγαν: "ρε τι μας λέει αυτός τώρα;".
κατ αρχην να σου πω οτι εχω θαυμασει απειρες φορες τις περιπετειες σου μεσα απο τις σελιδες του ειδικου τυπου:beer:
στο θεμα μας τωρα.ψαχνοντας εκεινη την εποχη για να βαψω το μοτερ βρηκα εταιρειες με ετοιμα κιτακια κυριως αμερικανικες,αλλα το κοστος ηταν υψηλο.σκεφτηκα τοτε ενα πυριμαχο χρωμα,μαυρο ματ της cosmos για βαφης σομπας:eyepop: αφου αντεχε τη θερμοκρασια της σομπας και αφηνει τη θερμοκρασιας της να διαχεεται στο χωρο θα εκανε και για μενα.τοσυγκεκριμενο βγαινει σε τεταρτακι και ειναι πολυ λεπτορευστο.θελει ελαχιστο διαλυτικο νιτρου,καλο ανακατεμα και βαψιμο σε αχνες για να μην τρεξει.στεγνωνει πολυ γρηγορα και εχει ματ μαυρο φινιρισμα.το xlr το συναντω σχεδον καθημερινα και δεν εχει παθει τιποτα:D
υπαρχει και εταιριας σε χρωμα ασημι για βαφη αλουμινιου θερμοκρασιας.(το χρησιμοποιουσαμε στην ΕλληνικηΒιομηχανιαΑλουμινιου για την βαφη των φουρνων αλουμινιου.και αυτο λεπτορευστο χωρις αραιωση και πολυ πτητικο)
και τα δυο σε χρωματοπωλεια.αν δεν τα βρεις θα χαρω να ερθεις απο την υπογα να σου δωσω εγω και να γνωριστουμε:wave2:

lspiros
22/10/2010, 06:21
αυτο ειναι το χρωματακι,που οπως βλεπεις κανει και για την εξατμιση...
αν βεβαια εκανα αυτη την ανακατασκευη σημερα θα υαλοβολιζα και θα εβαφα το μοτερ ηλεκτροστατικη.(τοτε ομως αποφασιζε ο ιδιοκτητης):winka:


215732

furious
23/10/2010, 19:38
Κι εγώ θα χαρώ να γνωριστούμε κι από κοντά, αν και δε χρειάζεται να μου δώσεις τα χρώματα. Έβαψα ήδη την εξάτμιση με πυρίμαχο μαύρο και το σασμάν με πυρίμαχο ασημί. Απλά προτίμησα να μη βάψω τις ψύκτρες του κινητήρα και να τις αφήσω όπως τις έβαψαν απ' το εργοστάσιο. Άρα δεν πήρες κάποιο ειδικό χρώμα. Ένα οποιοδήποτε πυρίμαχο λες ότι θα επιτρέπει στον κινητήρα να ψυχθεί, ε;

PSHLS
01/11/2010, 12:23
αγαπητε Ispiros ενα ακόμα μπράβο για τη δουλεια και το μεράκι σου .
εκανα εγγραφή στο forum γιατι χρειάζομαι τη συμβουλή σου.
Εχω το XL 250R 1984 εδω και 5 χρόνια σε ακηνησία λόγω του ότι χτύπησε η κεφαλή καθώς "εφτυνε" λάδια από το καπάκι .Παρ'αυτα πήγα να κάνω το μάστορα για να βάλω φλατζόκολα στο καπάκι ώστε να σταματήσει η διαροή και κατάφερα και το σπασα .
Ετσι λοιπόν ενώ το μοτέρ του ήταν άψογο (τουλάχιστον πριν 5 χρόνια) η βλάβη είναι στη κεφαλή και φυσικά και στο καπάκι .
Για καλή μου τύχη βρήκα πριν 1 μήνα ένα ιδιο xl 250r με το δικό μου που ο ιδιοκτήτης του ευγενως μου παραχώρησε το μοτέρ του.
Πρόσφατα πούλησα το bmw άκι μου (F 650 '94) λόγω βλάβης και κυκλοφορώ με ένα κινέζικο χάρο-παπι που διαλύεται .
Μετά από αυτή την κατάσταση σκέφτηκα να αναβιώσω τον παλιό μου έρωτα .
Επειδη έχω άσχημες εμπειρίες από "μηχανικούς" και επειδή αν βάλω χέρι εγώ θα γίνει μακελιό θα θελα την πρόταση σου . Αυτό σημαίνει αν θα μπορούσες να αναλάβεις εσύ ή να μου προτείνεις κάποιον για να το φτιάξω .

sv9cvk
01/11/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSHLS
.
Εχω το XL 250R 1984................................................... Αυτό σημαίνει αν θα μπορούσες να αναλάβεις εσύ ή να μου προτείνεις κάποιον για να το φτιάξω .


:smilea: :a013: :a014: :a014: :a014: :a014:






:a024:

PSHLS
01/11/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
:smilea: :a013: :a014: :a014: :a014: :a014:






:a024: :confused: :wave2:

sv9cvk
01/11/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSHLS
:confused: :wave2:

Mην απορεις !!!!Εγω ενας απλος ματακιας ,ρετρολαγνος ,νεκροφιλος ειμαι!!!!!(που την βρισκει με ανακατασκευες) :blush: :blush:

Τι περιμενες??:p
Περιμενω την απαντηση του Σπυρο μηπως και παρουμε κανα ματι :eyepop: :a8: :a03:
:beer: :beer: :a014: :a014:

lspiros
01/11/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSHLS
αγαπητε Ispiros ενα ακόμα μπράβο για τη δουλεια και το μεράκι σου .
εκανα εγγραφή στο forum γιατι χρειάζομαι τη συμβουλή σου.
Εχω το XL 250R 1984 εδω και 5 χρόνια σε ακηνησία λόγω του ότι χτύπησε η κεφαλή καθώς "εφτυνε" λάδια από το καπάκι .Παρ'αυτα πήγα να κάνω το μάστορα για να βάλω φλατζόκολα στο καπάκι ώστε να σταματήσει η διαροή και κατάφερα και το σπασα .
Ετσι λοιπόν ενώ το μοτέρ του ήταν άψογο (τουλάχιστον πριν 5 χρόνια) η βλάβη είναι στη κεφαλή και φυσικά και στο καπάκι .
Για καλή μου τύχη βρήκα πριν 1 μήνα ένα ιδιο xl 250r με το δικό μου που ο ιδιοκτήτης του ευγενως μου παραχώρησε το μοτέρ του.
Πρόσφατα πούλησα το bmw άκι μου (F 650 '94) λόγω βλάβης και κυκλοφορώ με ένα κινέζικο χάρο-παπι που διαλύεται .
Μετά από αυτή την κατάσταση σκέφτηκα να αναβιώσω τον παλιό μου έρωτα .
Επειδη έχω άσχημες εμπειρίες από "μηχανικούς" και επειδή αν βάλω χέρι εγώ θα γίνει μακελιό θα θελα την πρόταση σου . Αυτό σημαίνει αν θα μπορούσες να αναλάβεις εσύ ή να μου προτείνεις κάποιον για να το φτιάξω .
εχεις πμ...

FRAGISCOS
01/11/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από PSHLS
αγαπητε Ispiros ενα ακόμα μπράβο για τη δουλεια και το μεράκι σου .
εκανα εγγραφή στο forum γιατι χρειάζομαι τη συμβουλή σου.
Εχω το XL 250R 1984 ..................................................... Αυτό σημαίνει αν θα μπορούσες να αναλάβεις εσύ ή να μου προτείνεις κάποιον για να το φτιάξω .

Aντε ρε Σπυρο,δε το λυπασαι το καημενο το XLR????:winka:

lspiros
01/11/2010, 19:32
εγω παντως για καλο και για κακο βρηκα στα ραφια μου αυτο:D


217354

sv9cvk
01/11/2010, 19:38
Ολο σε Ηonda τριγιριζεις τελευταια:rotflmao:



























Κρυφοχονδακια:D :a48: :a029:

dimitris_speed
30/11/2010, 21:40
Πολυ καλος,χιλια μπραβο φιλε :beer:

notakos600
30/11/2010, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
εγω παντως για καλο και για κακο βρηκα στα ραφια μου αυτο:D



:winka: :beer: :beer:

sv9cvk
30/11/2010, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
εγω παντως για καλο και για κακο βρηκα στα ραφια μου αυτο:D


Δεν τα δειχνει ολα ε?? (να γινω και εγω Ματσας :smokin: )
Εχει και αλλα Χονδα εκει περα!!!

lspiros
30/11/2010, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Δεν τα δειχνει ολα ε?? (να γινω και εγω Ματσας :smokin: )
Εχει και αλλα Χονδα εκει περα!!!

:a13:

Shiatman
24/06/2012, 14:41
Μπράβο Σπύρο, αυτή η δουλειά σου μου είχε ξεφύγει και εντυπωσιάστηκα για άλλη μια φορά από το αποτέλεσμα. Κούκλα έγινε, όπως όλα που πέφτουν στα χέρια σου. Και φυσικά οι τεχνικές πληροφορίες που παραθέτεις είναι πολύτιμες.

:beer::beer::beer: