PDA

View Full Version : Δανειο........!!!!



dond4le
23/05/2009, 18:54
Μιας και ρευστο δεν υπαρχει η λυση ειναι μια!!!!!
Εχει ψαξει κανεις ποια τραπεζα δινει το χαμηλοτερο επιτοκιο σε καταλαλωτικο????
Η αν καμια τραπεζα εχει καποιο αλλο δανειο για αγορα μοτο/αυτο. Φυσικα μιλαω παντα για επιτοκιο μικροτερο απο 13% που βαζουν οι μαντραδες??????

irinia
23/05/2009, 19:14
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΨΑΞΑ..........ΠΟΛΥ


Τά μικρότερα έπιτόκια είναι τά έπιδοτούμενα άπό τίς άντιπροσωπείες....
Άλλιώς είσαι πάνω άπό 10%.
Έκεί άν σέ συμφέρει τό παίρνεις καί διαπραγματεύεσαι νά πάρεις τή μοτό σου
μετρητά.
Ίσως έκεί γλυτώσεις κάποια χρήματα άνάλογα μέ τό μαγαζί καί τίς άνάγκες του....



:wave2:

byron
23/05/2009, 19:41
Κυπρου.
Κοίτα το δάνειο Συνεπώς. Ξεκινάει από 10.95 και μειώνει κάθε χρόνο 1 μονάδα φθάνοντας το 5.95

menos
23/05/2009, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κυπρου.
Κοίτα το δάνειο Συνεπώς. Ξεκινάει από 10.95 και μειώνει κάθε χρόνο 1 μονάδα φθάνοντας το 5.95
+1000

Με την Κυπρου εισαι πιο ανετος!
Εγω που ειχα δανειο στην Κυπρου το αυτοκινητο μου, καθε χρονο το επιτοκιο μειωνοταν!! :D
Σε καμμια περιπτωση μην ασχοληθεις με την Eurobank :nono: :nono: :nono: ειναι κακος διαολος!!!

Cpt. Haddock
23/05/2009, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κυπρου.
Κοίτα το δάνειο Συνεπώς. Ξεκινάει από 10.95 και μειώνει κάθε χρόνο 1 μονάδα φθάνοντας το 5.95




:evil: :evil: :evil: :evil:

gcrook
23/05/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:evil: :evil: :evil: :evil:

Καλησπερα κυριε Ηλια.Σας εψαχνα στο κινητο σας επαιρνα στο γραφειο,αλλα δεν σας εβρισκα.
Και παλι με συγχωρειτε αν δεν ειναι ο καταλληλος χωρος,αλλα σας θερμοπαρακαλω,μια μικρη παραταση μονο.
Σας υποσχομαι οτι θα σας πληρωσω με τον επομενο μισθο,μην μου παρετε το σπιτι,για τα 2 νεογεννητα παιδακια μου δηλαδη την κατατονικη συζηγο μου και την αναπηρη μανουλα μου,τουλαχιστον λυπηθειτε αυτους,σας ευχαριστω ο Θεος να σας εχει καλα και να σας ευλογει.:bigcry:

costas_versys
23/05/2009, 20:38
Σας προτείνω να αποφύγετε τα δάνεια. Εαν δεν μπορείτε να πάρετε την μηχανή που θέλετε .. κοιτάξτε και στα μεταχειρισμένα. Εαν πάλι είναι απαραίτητο το δάνειο, τότε να είναι όσο γίνεται μικρότερο.

Σας ενημερώνω ότι παρά το ότι ακόμα και τα καταλωτικά είναι κυμαινόμενα, δεν ακολουθούν τις μειώσεις των επιτοκίων. Αύριο Δευτέρα, εκδικάζεται η πρακτική των τραπεζών να μην μεταβιβάζουν στα δάνεια τις μειώσεις των επιτοκίων, με τεχνικές που αποτελούν απάτη έναντι των δανειολειπτών.

Προσωπικά, ενώ δεν είχα ποτέ πιστωτική κάρτα, κανένα καταναλωτικό δάνειο εως σήμερα και καμία σχετική υποχρέωση σε τράπεζα, η λάμψη μιας μοτοσυκλέτας με παρέσυρε να βάλω ένα μέρος ως δάνειο για 1η και τελευταία φορά στην ζωή μου. Σήμερα, υπολοίπονται 6 από τις 18 δόσεις και το πραγματικό επιτόκιο τρέχει με 12,75%, παρά το ότι το δάνειο αυτό είναι κυμαινόμενο !!!

Ούτε την σκόνη από τα παπούτσια μου στο χαλάκι δεν θα ξαναδούν οι Τράπεζες από εμένα.

taxydromos
23/05/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλησπερα κυριε Ηλια.Σας εψαχνα στο κινητο σας επαιρνα στο γραφειο,αλλα δεν σας εβρισκα.
Και παλι με συγχωρειτε αν δεν ειναι ο καταλληλος χωρος,αλλα σας θερμοπαρακαλω,μια μικρη παραταση μονο.
Σας υποσχομαι οτι θα σας πληρωσω με τον επομενο μισθο,μην μου παρετε το σπιτι,για τα 2 νεογεννητα παιδακια μου δηλαδη την κατατονικη συζηγο μου και την αναπηρη μανουλα μου,τουλαχιστον λυπηθειτε αυτους,σας ευχαριστω ο Θεος να σας εχει καλα και να σας ευλογει.:bigcry:

πσσσστ.........δωστου λιγο γλυκισμα για να χαρισει τους τοκους υπερημεριας......αλλοιως αποχαιρετα το ενα νεφρο σου..:cry:

kalgeorge
23/05/2009, 23:01
ψαξτο πολυ πριν αποφασισες για καταναλωτικο.
μακρυα απο eurobank και θα διαφωνησω οτι η κυπρου συμφερει.
το συνεπως ειναι ακριβοτερο απο αλλες τραπεζες.
ψαξτο

dond4le
23/05/2009, 23:12
Και εγω για Κυπρου ελεγα......αλλα το ποσο που θα παρω ειναι 3000?.Και θελω να τα δοσω ντουκου σε μαγαζι για να κανω και παζαρια, δεν θελω να μπλεξω στα δικα τους προγραμματα
σκεφτομαι να το κανω σε 36 δοσεις με το 10.95% που βγαινει θα δοσω περιπου αλλα 500 πανω.
Στα 3 χρονια ποσο να κατευει ο τοκος στο 'συνεπως'?????
Παντως ειναι καλυτερος απο το 13% που δινουν τα μαγαζια.

jorgevaldano
23/05/2009, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
Σας προτείνω να αποφύγετε τα δάνεια. Εαν δεν μπορείτε να πάρετε την μηχανή που θέλετε .. κοιτάξτε και στα μεταχειρισμένα.

+1

στο έλεος μιας τράπεζας για θέμα υγείας, ναι

στο έλεος μιας τράπεζας για δικό σου σπίτι, έστω

αλλά για μια μοτό;;;;;;;;; :nono:

dond4le
23/05/2009, 23:47
+100000000

Υγεια να εχουμε να δινουμε τις δοσεις......οσο για δικο μου σπιτι ειναι πολυ νορις ακομα.
Η πρωτη μηχανη ειναι απλα δεν θελω να επιβαρινω πολυ τους γονεις!!!!
και στο κατω κατω τι ειναι 3000? δανειο απλα δεν τα εχω αμεσα τα λεφτα απο σεπτεμβριο ομως λογο πρακτικης θα τα βρω.

ilias s.m.
24/05/2009, 00:24
το λοιπον,τον περασμενο Ιουλιο πηρα 2.000 εουρως δανειο απο την alpha για να παρω το χτ μου.δυο δοσεις μου μειναν ακομη.το μονο που εχω μετανιωσει εως τωρα ειναι τα 400 (περιπου) εξτρα εουρως που εδωσα για τοκους και εξοδα δανειου.:evil: ΑΛΛΑ,το δανειο θελει τρομερη συνεπεια στις δοσεις!!!!!

irinia
24/05/2009, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κυπρου.
Κοίτα το δάνειο Συνεπώς. Ξεκινάει από 10.95 και μειώνει κάθε χρόνο 1 μονάδα φθάνοντας το 5.95


H ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΕΧΕΙ............


Σίγουρα κάτω άπό 10%

Τής Κύπρου είναι κυμαινόμενο....??

Ή σταθερό πού μειώνεται...??

Καί μιά παρατήρηση έπ'αύτού......

Άν πάρετε ένα δάνειο γιά 5 χρόνια παράδειγμα θά έκπλαγείτε άπό τό τί πληρώνετε

τόν 1ο καί 2ο χρόνο..

ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΚΟΥΣ....!!!

Όπότε τό χαμηλό 5,95% τής Κύπρου δέν είναι καί τόσο χρυσός......!!!

Άν μπορούσες άς μάς έγραφες...ΠΟΣΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ..??

Άν πάρει κάποιος γιά παράδειγμα 10000 γιά 5 χρόνια ....

ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ...??

Γιά νά συγκρίνουμε μέ άλλες τράπεζες καί άντιπροσωπείες...!!!

Στά αύτοκίνητα ...ΔΕ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.................

Κάτι ΦΙΑΤ...........ΚΙΑ............ΠΕΖΩ............καί τώρα σχεδόν όλοι

είναι πλέον κάτω άπό 5% στά έπιτόκια τους...!!!!



:wave2:

kalgeorge
24/05/2009, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Σίγουρα κάτω άπό 10%

Τής Κύπρου είναι κυμαινόμενο....??

Ή σταθερό πού μειώνεται...??

Καί μιά παρατήρηση έπ'αύτού......

Άν πάρετε ένα δάνειο γιά 5 χρόνια παράδειγμα θά έκπλαγείτε άπό τό τί πληρώνετε

τόν 1ο καί 2ο χρόνο..

ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΚΟΥΣ....!!!



της Κυπρου ΔΕΝ αξιζει...οχι οτι αξιζει απο τις αλλες δηλαδη....
σε ολες μειωνεται στην αρχη, αλλα πληρωνεις ΟΧΙ δοσεις αλλα ΤΟΚΟΥΣ ΠΡΩΤΑ...οποτε δεν γλυτωνεις κατι

byron
24/05/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
της Κυπρου ΔΕΝ αξιζει...οχι οτι αξιζει απο τις αλλες δηλαδη....
σε ολες μειωνεται στην αρχη, αλλα πληρωνεις ΟΧΙ δοσεις αλλα ΤΟΚΟΥΣ ΠΡΩΤΑ...οποτε δεν γλυτωνεις κατι

:rolleyes:
Ποιά η διαφορά αν πληρωνεις το κεφάλαιο στην αρχή και τους τόκους στο τέλος δλδ? Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο υπολογίζονται και τα στεγαστικά.Αν είναι ληξιπρόθεσμο το δάνειο δεν έχει διαφορά.

Η μούφα είναι με τα ανοιχτά δάνεια (eurobank πχ) που πληρώνεις μόνο τόκους και το αρχικό κεφάλαιο παραμένει σταθερό.

Ενας πίνακας με όλα τα επιτόκια είναι

http://www.imerisia.gr/quotes.asp?catid=12471&tag=10302

Στη 1η μπάρα που λέει αναζήτηση επιτοκίων, διαλέγεις το επιτόκιο που θέλεις.

idi
24/05/2009, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
Σας προτείνω να αποφύγετε τα δάνεια. ...
Προσωπικά, ενώ δεν είχα ποτέ πιστωτική κάρτα, κανένα καταναλωτικό δάνειο εως σήμερα και καμία σχετική υποχρέωση σε τράπεζα, η λάμψη μιας μοτοσυκλέτας με παρέσυρε να βάλω ένα μέρος ως δάνειο για 1η και τελευταία φορά στην ζωή μου....Ούτε την σκόνη από τα παπούτσια μου στο χαλάκι δεν θα ξαναδούν οι Τράπεζες από εμένα.


σορυ φιλε μου αλλα τι δουλεια κανεις και τι αλλα εισοδηματα εχεις?

γιατι ειναι ευκολο να τα λες αυτα ....οχι ομως αν εχεις μοναδικο εσοδο ενα μισθο!!!

kalgeorge
24/05/2009, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:rolleyes:
Ποιά η διαφορά αν πληρωνεις το κεφάλαιο στην αρχή και τους τόκους στο τέλος δλδ? ΄

η διαφορα ειναι οτι ΑΝ θελησεις να κανεις αποπληρωμη, δεν γλυτωνεις ΤΙΠΟΤΑ γιατι τα εχεις πληρωσει εξ αρχης

devil's animal
24/05/2009, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
σορυ φιλε μου αλλα τι δουλεια κανεις και τι αλλα εισοδηματα εχεις?

γιατι ειναι ευκολο να τα λες αυτα ....οχι ομως αν εχεις μοναδικο εσοδο ενα μισθο!!!

και αυτο τι λεει ρε Γιωργο??

οτι πρεπει να καταχρεωθουμε για να παρουμε ενα μπ0ρδελο με 10χιλ??

προσωπικα ενα μισθο εχω και δεν εχω παρει ποτε δανειο,ουτε εχω πιστωτικη, ουτε ποτε εβαλα κατι με δοσεις,....και φυσικα ποτε μα ποτε δεν με εχει βοηθησει κανενας με τα μηχανακια που παιρνω και φτιαχνω και κανω σερβις και πληρωνω ασφαλειες κλπ...



το μονο που μενω ακομα με τους δικους μου.

δεν γινεται να εχεις και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο!

αν θες ολα βγαινουν αρκει να κοψεις απο αλλου.
και αν οντως δεν σε παιρνει ΜΗΝ την παιρνεις την μηχανη/αυτοκινητο/κοτερο/αεροπλανο.

δεν γινεται ολοι να ζουμε το ονειρο σ'αυτη την χωρα! :rolleyes:

ή καλυτερα αν θες να ζησεις το ονειρο κανε υποχωρησεις και ζης το.αλλιως παρ'το δανειακι σου και πληρωσε ενα 2χιλιαρο στα 10χιλ που θα παρεις...και μολις το ξεπληρωσεις εχεις ενα μηχανακι 5αετιας που το πουλας 5χιλ.
7 χιλ χασουρα με αλλα λογια.


περαστικα μας.
:sad:

jorgevaldano
24/05/2009, 21:54
αν έχεις μόνο ένα μισθό και μάλιστα χαμηλο, απλά κατεβάζεις τον πήχυ

το 1000άρι ΣΣ δεν ΠΡΕΠΕΙ να είναι 2009 μοντέλο... μπορεί να είναι και 1999 ;)

idi
24/05/2009, 21:58
καλα οκ εισαι "μαγκας" που δε πηρες δανειο. εγω φυσικα και δε μπορω να καταλαβω πως καποιος με ενα μισθο μπορει να τα βγαζει περα.... και να εχει μαζεψει 10,000 πχ ευρω να παρει μηχανη "κασερι"....

βεβαια αν την ψαξουμε λιγο θα βρουμε που βρηκες πλατες και τα καταφερες... αλλα δε βαριεσαι... μπορουμε να λεμε οτι θελουμε σε ενα δημοσιο φορουμ που ο καθενας δηλωνει οτι θελει... αρα μπραβο σου , αλλα σορυ εγω δε τα καταφερα να μεινω εξω απο τα δανεια... τεσπα....

devil's animal
24/05/2009, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
καλα οκ εισαι "μαγκας" που δε πηρες δανειο. εγω φυσικα και δε μπορω να καταλαβω πως καποιος με ενα μισθο μπορει να τα βγαζει περα.... και να εχει μαζεψει 10,000 πχ ευρω να παρει μηχανη "κασερι"....

βεβαια αν την ψαξουμε λιγο θα βρουμε που βρηκες πλατες και τα καταφερες... αλλα δε βαριεσαι... μπορουμε να λεμε οτι θελουμε σε ενα δημοσιο φορουμ που ο καθενας δηλωνει οτι θελει... αρα μπραβο σου , αλλα σορυ εγω δε τα καταφερα να μεινω εξω απο τα δανεια... τεσπα....

να την ψαξουμε οσο θελεις...
και αν με παρεις για οικονομικο συμβουλο μπορω να βγαλω και τα δικα σου επομενα μηχανακια...

αλλα βλεπεις εγω δουλευα καθε καλοκαιρι απο τα 16 μου και δεν πηρα 1000αρα στα 20μου...
πηρα ενα 600αρι κασερι που λες στα 24 μου (10000?) αφου ειχα και σταθερη δουλεια για 2 χρονια. (απο τα 22 μου δλδ)

και το δευτερο μηχανακι το πηρα 1500? μετα απο αλλα 2 χρονια σταθερης δουλειας γιατι ειχα να συντηρω και το ΖΧ και τις τουμπες που ετρωγα και το εφτιαχνα καλυτερο μετα...

αλλα εγω ρε φιλε δεν φοραω μαρκες (εκτος απο μοτοσυκλετιστικα).
ουτε πηγαινω για καφεδακι 1-2 φορες την εβδομαδα. παω 1-2 φορες τον μηνα.


ουτε εχω μεινει μονος μου (που θα ηθελα).
ουτε εχω κανει κανα ταξιδι της προκοπης.
προτιμω να τα τρωω στα track days και στα css.


αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα.:rolleyes:

τεσπα.συνεχιστε.
:wave2:

byron
24/05/2009, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
΄

η διαφορα ειναι οτι ΑΝ θελησεις να κανεις αποπληρωμη, δεν γλυτωνεις ΤΙΠΟΤΑ γιατι τα εχεις πληρωσει εξ αρχης

Αν ΔΕΝ θελήσεις να κάνεις αποπληρωμή όμως είναι το ίδιο.
Ουσιαστικά καλύπτουν την πιθανότητα πρόωρης εξόφλησης για να έχουν μεγαλύτερο κέρδος αν θελήσεις να τελειώνεις μια ώρα αρχύτερα με τις οφειλές σου. Με τον ίδιο τρόπο όπως λειτουργούν και τα στεγαστικά όπως έγραψα και νωρίτερα.

Life is a bitch mate, και οι τράπεζες δεν είναι μη κερδοσκοπικά ιδρύματα. Όποιος δεν θέλει να πληρώνει τόκους δεν παίρνει δάνειο. Τόσο απλά :wave2:

idi
24/05/2009, 22:33
ρε devil's αν τα πραματα ειναι οπως τα λες μπραβο σου και τελος! δε στο ειπα για να σου παω κοντρα απλα το βλεπω δυσκολο.
:wave2:

Λεωνίδας
24/05/2009, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ρε devil's αν τα πραματα ειναι οπως τα λες μπραβο σου και τελος! δε στο ειπα για να σου παω κοντρα απλα το βλεπω δυσκολο.
:wave2: δεν είναι ΤΟΣΟ δύσκολο ρε Γιώργη, αν δε φεύγεις από το σπίτι σου και δε συμμετέχεις στα έξοδά του :D

irinia
25/05/2009, 09:10
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ..........ΞΕΦΥΓΕ


Δέν μάς ένδιαφέρουν παιδιά τά προσωπικά τού καθενός........ούτε τό πώς
κατάφερε ό καθένας νά σταθεί στή ζωή του...!!!
Μπράβο του καί μαγκιά του.....

Ένα όμως είναι σίγουρο,πώς οί τράπεζες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εύαγή ίδρύματα καί ότι
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΛΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΠΛΩΜΑ ΤΟΥ............

ΟΣΟ ΦΤΑΝΕΙ......!!!

Καί έμένα μού άρέσει τρελλά ή Φερράρι.........ΑΛΛΑ δυστυχώς έχω Πεζώ 307 SW...!!!

Γιαυτό μιά συμβουλή.........πρός όλους πού είναι ταυτόχρονα καί τρόπος ζωής...

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ.............άν δέν μπορείς νά έχεις......ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΩΡΑΙΑ...!!

Ζήστε τή ζωή σας καί μέ λίγα,άπολαύστε την καί μή σάς τρώει τό καταναλωτικό σαράκι..!!

Πάρτε όπως είπε καί ό φίλος ένα χιλιάρι τού 99-2000 πού βρωμάει ό τόπος...!!

Άν δέν μπορούσα νά πάρω τό νέο hayabusa..........χωρίς νά ρισκάρω τίποτε άπό τήν

ήρεμία μου, θά πήγαινα σέ ένα μεταχειρισμένο μέ 5-6 χιλιάρικα πού βρήκα πολλά

ΚΑΙ ΘΑΚΑΜΝΑ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΜΟΥ...........δίχως ζόρια οίκονομικά...!!!

Ό καθένας μας λοιπόν άς βλέπει τή τσέπη του καί άς κινείται.


ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΟΜΩΣ...........ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΛΟΥΚΙ

ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΓΓΑΜΕ..........χάνοντας παράλληλα καί τήν εύκαιρία νά άπολαύσουμε

τό μηχανάκι μας καί τίς βόλτες μας...!!!

Δέ γίνεται μέ μία άνασφαλή έργασία παίρνοντας γιά παράδειγμα 1000 εύρώ νά βάζουμε

3 καί 4 κατοστάρικα χρέος γιά 4-5 χρόνια....

Άς βάλουμε 150 -200 τό πολύ ώστε άν τύχει ή στραβή νά μή βρισκόμαστε στό έλεος τών

τραπεζών...!!!

Καί τό μεταχειρισμένο hayabusa τού 2000 τριακοσαρίζει,καί τό χιλιάρι τού 2000 στρίβει

παραπάνω άπό όσο μπορούμε οί περισσότεροι...!!!


ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ..........καί όχι τό δέντρο....!!!!



υγ.Πρός τόν φίλο Βύρωνα.....

Θά ήθελα πολύ νά μάς γράψεις ποιός είναι ό μέσος όρος έπιτοκίου,ένός πενταετούς
γιά παράδειγμα δανείου τής Κύπρου,γιατί τό νά γίνεται 5,9% τό τελευταίο έξάμηνο
σέ σύνολο 5-6 χρόνων είναι δώρο άδωρο...!!!
Καί άποτελεί ένα πολύ κακό τέχνασμα στό χώρο τού μάρκετινγκ,όπως γιά παράδειγμα
τήν έφαγε ή Έμπορική μέ έκείνο τό 7% στίς καταθέσεις.....πού ήταν άέρας...!!!

υγ2.Πρός όλους τούς φίλους........

Κοιτάτε τή συνολική έπιβάρυνση σέ όλο τό ποσό ποιύ χρωστάτε καί μήν ξεχνάτε
νά ρωτάτε άν μέσα στό έπιτόκιο συμπεριλαμβάνεται καί τό ΕΦΤΕ πού είναι
0.6% καί πολλές φορές ......ΕΝΤΕΧΝΩΣ ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΤΑΙ...!!!!!



:wave2:

THEOD
25/05/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Μιας και ρευστο δεν υπαρχει η λυση ειναι μια!!!!!
Εχει ψαξει κανεις ποια τραπεζα δινει το χαμηλοτερο επιτοκιο σε καταλαλωτικο????
Η αν καμια τραπεζα εχει καποιο αλλο δανειο για αγορα μοτο/αυτο. Φυσικα μιλαω παντα για επιτοκιο μικροτερο απο 13% που βαζουν οι μαντραδες??????

Περίμενε λίγες μέρες

Πληροφορίες μου λένε ότι σε πολύ λίγο τα μαγαζιά (σε συνεργασία με τις τράπεζες) θα χορηγούν δάνεια για αγορά καινούργιας μοτό με 7,9 έως 8,5 %.
Σεβαστή διαφορά από το 11% που είναι τώρα....

byron
25/05/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
υγ.Πρός τόν φίλο Βύρωνα.....

Θά ήθελα πολύ νά μάς γράψεις ποιός είναι ό μέσος όρος έπιτοκίου,ένός πενταετούς
γιά παράδειγμα δανείου τής Κύπρου,γιατί τό νά γίνεται 5,9% τό τελευταίο έξάμηνο
σέ σύνολο 5-6 χρόνων είναι δώρο άδωρο...!!!
Καί άποτελεί ένα πολύ κακό τέχνασμα στό χώρο τού μάρκετινγκ,όπως γιά παράδειγμα
τήν έφαγε ή Έμπορική μέ έκείνο τό 7% στίς καταθέσεις.....πού ήταν άέρας...!!!



+1 σε όσα είπες και απαντώ στο ερώτημα σου.

Το επιτόκιο είναι σταθερό και μειώνεται 1% κάθε έτος στην 6ετή διάρκεια του. Ξεκινάει με 10.95% και καταλήγει στο 5.95%. Μέσο επιτόκιο στα 6 χρόνια το 8.45% + 0,60% εισφορά του Ν.128
Επιπλέον 180€ ως έξοδα δανείου και 80€ ασφάλεια του δικαιούχου για την αποπληρωμή του σε περίπτωση ατυχήματος-θανάτου.

:wave2:

kalgeorge
25/05/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+1 σε όσα είπες και απαντώ στο ερώτημα σου.

Επιπλέον 180€ ως έξοδα δανείου και 80€ ασφάλεια του δικαιούχου για την αποπληρωμή του σε περίπτωση ατυχήματος-θανάτου.

:wave2:

ta exoda daniou den exoun apagoreutei?
borei na kanw kai lathos alla kati tetoio thumamai exei ginei :look:

PortisHead
25/05/2009, 10:18
Εγω συμφωνω με τον φιλο Terens.

Η Suzuki σου κανει το καλυτερο δώρο.
7,5 επιτοκιο ΣΤΑΘΕΡΟ για ολη την διαρκεια του δανειου.
Καποιοι δεν το βλεπουν και προτιμουν τα δωρακια,Bagster,Αδιαβροχα,Γαντια κ.λ.π. που δίνουν "καποιοι".

byron
25/05/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Περίμενε λίγες μέρες

Πληροφορίες μου λένε ότι σε πολύ λίγο τα μαγαζιά (σε συνεργασία με τις τράπεζες) θα χορηγούν δάνεια για αγορά καινούργιας μοτό με 7,9 έως 8,5 %.
Σεβαστή διαφορά από το 11% που είναι τώρα....

Καλά μη παίρνεις κι όρκο...
Οι έμποροι αυτοκινήτων έχουν λίγο χαμηλότερα επιτόκια απ΄τους dealers μοτο, αλλά και οι δύο βάζουν τη προμήθεια τους πάνω στο επιτόκιο που έχουν συμφωνήσει με την τράπεζα.

Αν ο dealer έχει συμφωνήσει στο 8% πχ με την τράπεζα και δίνει στον πελάτη του 11%, η διαφορά είναι η προμήθεια του που την λαμβάνει κάθε μήνα. Το αν θα προσθέσει 1-2-3-4% πάνω απ΄το min επιτόκιο συμφωνίας με την τράπεζα εξαρτάται απ΄τον dealer (επομένως μην μπινελικώνουμε μόνο τις τράπεζες...).
Και επειδή η αγορά των μοτό είναι μικρότερη και λιγότερο ανταγωνιστική απ΄ότι του αυτοκινήτου μην περιμένεις να δεις τρελλές διαφορές.

byron
25/05/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ta exoda daniou den exoun apagoreutei?
borei na kanw kai lathos alla kati tetoio thumamai exei ginei :look:

Mπάααα....:wave2:

kalgeorge
25/05/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Mπάααα....:wave2:

ok my mistake :D :wave2:

THEOD
25/05/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά μη παίρνεις κι όρκο...
Οι έμποροι αυτοκινήτων έχουν λίγο χαμηλότερα επιτόκια απ΄τους dealers μοτο, αλλά και οι δύο βάζουν τη προμήθεια τους πάνω στο επιτόκιο που έχουν συμφωνήσει με την τράπεζα.

Αν ο dealer έχει συμφωνήσει στο 8% πχ με την τράπεζα και δίνει στον πελάτη του 11%, η διαφορά είναι η προμήθεια του που την λαμβάνει κάθε μήνα. Το αν θα προσθέσει 1-2-3-4% πάνω απ΄το min επιτόκιο συμφωνίας με την τράπεζα εξαρτάται απ΄τον dealer (επομένως μην μπινελικώνουμε μόνο τις τράπεζες...).
Και επειδή η αγορά των μοτό είναι μικρότερη και λιγότερο ανταγωνιστική απ΄ότι του αυτοκινήτου μην περιμένεις να δεις τρελλές διαφορές.


Μα εγώ δεν είπα ότι τόσο θα πάρει ο έμπορος, ούτε ότι όσο πάρει θα το δώσει στον καταναλωτή...Σαφώς και θα πάρει λιγότερο και θα βάλει πάνω το κάτι τις του - είναι πάγια τακτική... Απλά ξέρω ότι οι νέες συμφωνίες που κλείνονται μεταξύ εμπόρων και τραπεζών αυτές τις μέρες θα κλειστούν με τα νέα χαμηλότερα επιτόκια με αποτέλεσμα ο τελικός καταναλωτής να μπορεί να πάρει από τον έμπορο ένα τελικό επιτόκιο της τάξης του 8%...

Και όλα αυτά με την προυπόθεση ότι θα εγκριθεί το δάνειο από την τράπεζα, γιατί τους τελευταίους μήνες τα κριτήρια έχουν γίνει σαφώς πιο σφικτά απ' ότι παλιά που ουσιαστικά οι διαδικασίες ήταν ανύπαρκτες...

Πάντως ΗΔΗ κάποιοι dealers δίνουν το 8%. Κουμπάρος μου την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασε το Tenere με αυτό το επιτόκιο...

irinia
29/05/2009, 05:50
OΛΟΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΠΩΣ...........



Τέλος ή προμήθεια καί τό νταβαντζηλίκι άπό φακέλλους....

Τέλος τά διακοσάρια ,είναι παράνομα......ΛΕΝΕ.....!!!!!


ΓΙΑΜΑΧΑ..........7,9%

ΤΡΑΙΟΜΦ.........6,9%


Προφανώς ,δέν διευκρινίζεται τό 0,6%.......πρέπει νάναι άπό πάνω
Αύτά τά είδα διαφήμιση σέ περιοδικό μοτό....


ΠΑΝΤΩΣ 10 καί 11................ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ



Οί δέ Κορεάτες πουλάνε τά παπάκια τους μέ............


ΑΤΟΚΟ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟ........



Δέ νομίζω λοιπόν ότι συμφέρει νά πάτε στίς τράπεζες.........



:wave2: