PDA

View Full Version : Αυτοκολιτα Ζαντα



oulas
23/05/2009, 21:47
Τα αυτοκολιτα, κοκκινα η κιτρινα, που μπαινους περιφεριακα γυρω απο την ζαντα που τα πουλανε; Πρεπει να παω σε καποιο καταστημα που βαζουν ελαστικα λογικα για να βαλω; Ξερει κανεις που μπορω ανα βρω: Κοστος; Se suzuki gsr θελω να βαλω...

lspiros
23/05/2009, 22:32
σε καταστηματα με ανταλακτικα και αξεσουαρ μοτοσυκλετων θα τα βρεις.τα τοποθετεις μονος σου.προτιμησε τη συσκευασια που μαζι με την αυτοκολητη ταινια εχει και εναν πλαστικο οδηγο για να τις βαζεις ισια.

fonzareli
05/07/2009, 20:38
μετά αν χρειαστεί, αφαιρούνται εύκολα;

Alarm
05/07/2009, 22:27
τον οδηγο δεν θα τον χρειαστεις... εγω και που τις πειρα με τον οδηγο μαζι χειροτερη δουλεια βγηκε...
ποιο καλα την εβαλα με το χερι παρα με τον οδηγο. τιμες 3-6 ευρω κανουν.
το ευκολα ειναι σχετικο. αν περασει καιρος μπορει να κοβεται κομματια κομματια. με λιγη κιροζινη θα βγουνε ποιο ευκολα

kyko
06/07/2009, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
αν περασει καιρος μπορει να κοβεται κομματια κομματια. με λιγη κιροζινη θα βγουνε ποιο ευκολα

επειδη πριν λιγο καιρο θελησα να τις αλλαξω (τις ειχα 1 χρονο πανω στις ζαντες)
η κηροζινη δεν θα κανει τπτ....επισης ειχα δοκιμασει παραφινελαιο,wd40 αλλα τπτ...το μονο που τις εβγαλε σχετικα ευκολα με λιγο τριψιμο ειναι το καθαριστικο νιτρου....παιρνετε υγρα μαντηλακια γενικης καθαριοτητας για το σπιτι οπως αυτα που βγαζει η azax (εγω πηρα την μαρκα του lidl που ειναι κ πιο φθηνα) τα ποτιζετε λιγο με το καθαριστικο κ παιρνατε σιγα σιγα τη ζαντα (αφου προηγουμενως εχετε βγαλει το rim stripe με πιστολακι μαλλιων ποντο-ποντο παντα κ συγχρονως το τραβατε)...θελει 1-2 φορες κ φευγει εντελως....στο τελος περαστε τη ζαντα κ με σφουγγαρι με σαμπουαν moto να καθαρισει εντελως κ ειστε κομπλε:winka: :winka:

@ggelos
06/07/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
επειδη πριν λιγο καιρο θελησα να τις αλλαξω (τις ειχα 1 χρονο πανω στις ζαντες)
η κηροζινη δεν θα κανει τπτ....επισης ειχα δοκιμασει παραφινελαιο,wd40 αλλα τπτ...το μονο που τις εβγαλε σχετικα ευκολα με λιγο τριψιμο ειναι το καθαριστικο νιτρου....παιρνετε υγρα μαντηλακια γενικης καθαριοτητας για το σπιτι οπως αυτα που βγαζει η azax (εγω πηρα την μαρκα του lidl που ειναι κ πιο φθηνα) τα ποτιζετε λιγο με το καθαριστικο κ παιρνατε σιγα σιγα τη ζαντα (αφου προηγουμενως εχετε βγαλει το rim stripe με πιστολακι μαλλιων ποντο-ποντο παντα κ συγχρονως το τραβατε)...θελει 1-2 φορες κ φευγει εντελως....στο τελος περαστε τη ζαντα κ με σφουγγαρι με σαμπουαν moto να καθαρισει εντελως κ ειστε κομπλε:winka: :winka:

Άγνωστες Λέξεις:

1. καθαριστικό νίτρου - τι είναι που το βρίσκουμε...

2. rim strip - είναι η αυτοκόλλητη ταινία τροχού?

Δηλαδή το αυτοκόλλητο αυτό, δεν την παλεύει για πάνω από ένα χρόνο?
Και άμα τα έχει παίξει και χρειαστεί να βάλω άλλο, πρέπει να κάνω όλη την παραπάνω διαδικασία ή να το κολλήσω πάνω από τις κόλες που θα έχει αφήσει το προηγούμενο?

Το ξέρω γίνομαι κουραστικός αλλά τι να κάνω ... :wave2:

jfx
06/07/2009, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από @ggelos
Άγνωστες Λέξεις:

1. καθαριστικό νίτρου - τι είναι που το βρίσκουμε...

2. rim strip - είναι η αυτοκόλλητη ταινία τροχού?

Δηλαδή το αυτοκόλλητο αυτό, δεν την παλεύει για πάνω από ένα χρόνο?
Και άμα τα έχει παίξει και χρειαστεί να βάλω άλλο, πρέπει να κάνω όλη την παραπάνω διαδικασία ή να το κολλήσω πάνω από τις κόλες που θα έχει αφήσει το προηγούμενο?

Το ξέρω γίνομαι κουραστικός αλλά τι να κάνω ... :wave2:


διαλυτικό νίτρου, θα το βρεις σε χρωματοπωλεία (εχει και το πράκτικερ, στα ραφια μαζι με τα χρώματα).

Πάντως να σημειωσω ότι μπορεί το διαλυτικό νιτρου να βγαζει κολλες κτλ... αλλά αν τρίψεις λίιιιιγο παραπάνω απο ότι πρέπει , παίρνει και το χρώμα μαζί, γι αυτο ας είναι η έσχατη επιλογή.

2stroker
06/07/2009, 10:59
τετοια αυτοκολλητα εχει στανταρ το moto market:beer:

mizz
06/07/2009, 11:14
επίσης, για να βγουν ευκολότερα εκτός από τα άλλα ματζούνια βοηθάει και το πιστολάκι μαλλιών για να ζεσταθεί το αυτοκόλλητο

ΥΣ με προλάβαν

kyko
06/07/2009, 16:46
το καθαριστικο νιτρου ΔΕΝ παιρνει μαζι του το χρωμα απο τη ζαντα
εγω εβγαλα τις κολλες μια χαρα κ η ζαντα εγινε οπως ηταν καινουρια...ουτε θαμπωσε το χρωμα ουτε τπτ....οσο για το αν κρατανε τα rim stripes για πανω απο ενα χρονο σαφως κ κρατανε (κ γω απορησα ποσο καλη ηταν η κολλα που ειχανε) γι'αυτο κ με δυσκολεψαν τοσο....:winka: :wave2: