PDA

View Full Version : Θερμοκρασια (CBR 600)



tsoukas77
11/04/2005, 20:50
Καλησπερα,

ειχα ενα προβλημα με το βεντιλαντερ.Συγκεκριμενα,ειχε κολλησει η βαλβιδα με συνεπεια να μου φτασει ο κινητηρας σε θερμοκρασια 120 βαθμων.
Μεχρι να ερθει η βαλβιδα,ο ηλεκτρολογος βραχυκυκλωσε το βεντιλαντερ ωστε να δουλευει συνεχεια,με το που γυρνουσα το κλειδι.Η θερμοκρασια δεν ανεβηκε ποτε πανω απο τους 90 βαθμους.
Απο προχθες που ηρθε η βαλβιδα και την περασαμε,φθανει στους 110 βαθμους και τοτε αναβει το βεντιλαντερ.Ο μηχανικος μου ειπε οτι μπορει να ρυθμιστει ωστε να ανοιγει απο πιο χαμηλα.
Να το κανω;Θα υπαρχει καποιο προβλημα,αν δουλευω σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες;

Φιλικα,
Δημητρης

Tigas
12/04/2005, 00:05
TO NA BAΛΕΙΣ ΒΑΛΒΙΔΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΒΕΝΤΛΑΤΕΡ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ ΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΟΥΣ 110 ΒΑΘΜΟΥΣ Η HONDA ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ.
ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΚΟΥΜΠΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 110 ΒΑΘΜΟΥΣ, ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!

Pokermon
12/04/2005, 01:45
ego thymame apo palia pu hmuna pitsirikos sxedon oloi vazane koympaki gia to vidilater.....pistevo oti xreiazete otan kinise arketa mesa sthn polh kai eisai se ayjhmeno mpotiliarisma....sigura kako den kanei h xamhloterh thermokrasia...alla mhn to parakanume kiolas.....emena ayth tha einai h proth mu ergasia sto 1000....

Tigas
12/04/2005, 08:36
ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΟ ΠΙΣΩ ΛΑΣΠΩΤΗΡΑΚΙ ΜΕ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΙΔΑ.
ΠΙΝΑΚΙΔΑ UNDERTAIL ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΔΟΥΣ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΟΠΩΣ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΟΙ ΠΕΙΒΟΗΤΕΣ ΚΑΜΕΡΕΣ.
ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΓΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑΝ ΜΑΜΗΘΕΙ ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ

Κανένας
12/04/2005, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77

Να το κανω;Θα υπαρχει καποιο προβλημα,αν δουλευω σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες;


Δημητρης Να το κάνεις
Και τον ανεμιστήρα να έχεις να δουλεύει μόνιμα, η θερμοκρασία του κινητήρα δεν πρόκειται να κατεβεί κάτω από εκεί που λειτουργεί ο θερμοστάτης, όποτε δεν έχεις πρόβλημα από υπερβολική ψύξη
Δεν ξέρω για το δικό σου, αλλά το f3 έχει ένα μίνι εσωτερικό ψυγείο λαδιου, πράγμα που σημαίνει ότι στην κίνηση που λενε και τα παιδιά-όπου τα λάδια βράζουν- τα βοηθάς να κρατιούνται σε μικρότερη θερμοκρασία
:cool:

OldMan
12/04/2005, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Να το κάνεις
Και τον ανεμιστήρα να έχεις να δουλεύει μόνιμα, η θερμοκρασία του κινητήρα δεν πρόκειται να κατεβεί κάτω από εκεί που λειτουργεί ο θερμοστάτης, όποτε δεν έχεις πρόβλημα από υπερβολική ψύξη ...

:confused: :confused: :confused:

Όταν θα κοπανάει το πιστόνι του μέσα στον κύλινδρο, θα έρθει να στο κοπανίσει στο κεφάλι !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Ο θερμοστάτης μένει κλειστός μέχρι τους 70 βαθμούς, ώστε να ανεβάσει γρήγορα το ψυκτικό την θερμοκρασία που χρειάζεται για την ομαλή λειτουργία του μοτέρ και μετά ανοίγει ώστε να φροντίσει το φυγείο (και το βεντιλατέρ) για τα υπόλοιπα.
(Οι τάπες των ψυγείων ανοίγουν για εκτόνωση όταν η πίεση του υγρού φτάσει σε ......(δεν θυμάμαι πόσο, πάντως είναι αντίστοιχη της πίεσης που αναπτύσεται όταν το ψυκτικό φτάσει τους 130 βαθμούς).

Σε κρύες μέρες και με κρύο μοτέρ, αν δουλέυει συνέχεια το βεντιλατέρ, ΔΕΝ θα φτάσει το ψυκτικό τους 70 βαθμούς (ή θα αργήσει αρκετά να τους φτάσει) οπότε οι ανοχές του μοτέρ δεν θα είναι οι προβλεπόμενες, με αποτέλεσμα..... :sad: :bigcry: :sad:


Εκτός αν είναι καλά σφιγμένο ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΒΟΛΑΝ ( και δεν ΦΕΥΓΕΙ !!!) οπότε δεν φοβάται τίποτε !!!!!

:lol: :beer: :beer: :lol:

sniper
12/04/2005, 12:38
Φίλε Δημήτρη,

αν διαβάσεις το βιβλιαράκι που συνοδεύει το 600 σου θα δεις ότι η θερμοκρασία που μπαίνει το βεντιλατέρ είναι οι 108 και σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να λειτουργείς τον κινητήρα αν περάσεις τους 125.... ξεκινάει από τους 35 η ένδειξη και στους 50, που έχει πέσει και το ρελαντί στις 1.100 στρ/λεπτό είναι οκ να ξεκινήσεις.

Αν δεις ότι το μοτέρ σου δεν λειτουργεί μέσα σε αυτούς τους βαθμούς τότε καλό θα ήταν να πας σε εξουσιοδοτημένο HONDA να δουν τι συμβαίνει.

Το ότι ανεβάζει θερμοκρασίες το μοτέρ μπορεί να μην ευθύνεται το σύστημα ψύξης αλλά και από άλλες επεμβάσεις που έγιναν στο παρελθόν σε άλλα μέρη του κινητήρα......

:smokin:

Κανένας
12/04/2005, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Σε κρύες μέρες και με κρύο μοτέρ, αν δουλέυει συνέχεια το βεντιλατέρ, ΔΕΝ θα φτάσει το ψυκτικό τους 70 βαθμούς (ή θα αργήσει αρκετά να τους φτάσει) οπότε οι ανοχές του μοτέρ δεν θα είναι οι προβλεπόμενες, με αποτέλεσμα..... :sad: :bigcry: :sad:


Εκτός αν είναι καλά σφιγμένο ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΒΟΛΑΝ ( και δεν ΦΕΥΓΕΙ !!!) οπότε δεν φοβάται τίποτε !!!!!

:lol: :beer: :beer: :lol: Δεν μίλησα για κρύες μέρες του χειμωνα, ούτε για κρυες νύχτες του δρυμώνα αλλά μόνο για κίνηση μέσα σε πόλη, ντάλα καλοκαίρι (μεσουντος του θέρους):sun:

Για το μάτι του βολάν έχεις απόλυτο δίκιο :smokin: :beer:


Δημητρη η μικροτερη θερμοκρασια με τον ανεμιστηρα γεφυρωμενο, ποια ηταν?

tsoukas77
12/04/2005, 15:58
Η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο τους 80 βαθμους ποτε.

Μαλλον θα την αφησω ετσι και αν δω το καλοκαιρι οτι ανεβαζει ευκολα,θα κοιταξω το "χειροκινητο" που μου ειπατε.

Κανένας
12/04/2005, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο τους 80 βαθμους ποτε.

Μαλλον θα την αφησω ετσι και αν δω το καλοκαιρι οτι ανεβαζει ευκολα,θα κοιταξω το "χειροκινητο" που μου ειπατε.
φίλε μου δεν υπάρχει μηχανή που να μην ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία το καλοκαίρι, ώστε όταν είσαι σε κίνηση στην πόλη να μην ανάβει κάθε λίγο και λιγάκι ο ανεμιστήρας
αν θα το κάνεις, κάντο, σαν μια πρόσθετη δυνατότητα, που θα σου αφαιρεί την ανασφάλεια, μήπως δεν πάρει ο ανεμιστήρας

tsoukas77
12/04/2005, 18:09
Ανεβαζει θερμοκρασια πολυ ευκολα!
Συγκεκριμενα,επεσα σε αραιη σχετικα κινηση και εφτασε 122 βαθμους.Ανοιξε το βεντιλαντερ στους 108 αλλα δεν μπορεσε να την συγκρατησει εκει.Ενω οταν ειναι συνεχως ανοιχτο,δεν υπερβαινει τους 90.
Σας ζαλισα αλλα δεν μου ειχε ξανασυμβει σε μοτοσυκλετα αυτο.

Κανένας
12/04/2005, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Ανεβαζει θερμοκρασια πολυ ευκολα!
Συγκεκριμενα,επεσα σε αραιη σχετικα κινηση και εφτασε 122 βαθμους.Ανοιξε το βεντιλαντερ στους 108 αλλα δεν μπορεσε να την συγκρατησει εκει.Ενω οταν ειναι συνεχως ανοιχτο,δεν υπερβαινει τους 90.
Σας ζαλισα αλλα δεν μου ειχε ξανασυμβει σε μοτοσυκλετα αυτο. ωπ
:rolleyes: :eyepop:
Αυτό φίλε μου σήμαινε ότι έχεις κάποιο πρόβλημα όπως είπε και ο σνα-ι-περ
Που μπορεί να είναι απο απλό έως σύνθετο, μην σου πω πολυσύνθετο

και τον χειμώνα όταν η μηχανή κινείται σιγά, ενεργοποιείτε ο ανεμιστήρας αν όμως δεν μπορεί (Ακόμα και με τέτοιο καιρό,οπως ο τωρινος ) να κατεβάσει την θερμότητα και να σβήσει ο ανεμιστήρας, τότε φαντάσου τι θα γίνεται το καλοκαίρι

ο μάστορας που σου είπε για την βαλβίδα έλεγξε την στάθμη του υγρού ?
εσύ ξέρεις να την ελέγχεις?
Η μηχανή είναι πρώτο χέρι η την πήρες από άλλον ?
Μήπως έχουν δημιουργηθεί άλατα ?
Οι ψήκτρες του ψυγείου είναι ελεύθερες η έχουν στραβώσει σε κανένα πλυντήριο?
Τα λάδια του κινητήρα, είναι καθαρά από υποψία νερού ?

Tigas
12/04/2005, 21:06
KΩΣΤΑ ΑΜΑ ΣΟΥ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΑ ΠΑΠ@@@
ΑΠΟ ΜΑΛ@@@@@ ΣΕ ΔΙΠΛΑΝΑ ΠΟΣΤ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.
ΜΙΛΑΜΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΞΕΦΡΕΝΗ ΤΙΓΚΑ ΜΑΛΑ@@@


ΦΙΛΕ ΜΕ ΤΟ CBR Η ΤΡΟΜΠΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΟΜΠΛΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΑΣΤΟΡΗ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ,ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΝΕΡΑ ΓΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ