PDA

View Full Version : Τι δουλεύει σωστά σε αυτό το κράτος? (ρητορικό ερώτημα)



MikeG
24/05/2009, 13:32
Έσβησαν οι μηχανές στα "δίκυκλα σωτηρίας"
Έληξαν οι συμβάσεις των επικουρικών γιατρών, που στελέχωναν εθελοντικά το τμήμα των μοτοσυκλετιστών του ΕΚΑΒ


Σβηστές παραμένουν, εδώ και μερικές εβδομάδες, οι μηχανές των λεγόμενων "δίκυκλων σωτηρίας" των μοτοσυκλετιστών του ΕΚΑΒ, οι οποίοι μέσα σε λίγα λεπτά, παρά το κυκλοφοριακό πρόβλημα της Αθήνας, μπορούσαν να φτάσουν σε έναν ασθενή.

Σύμφωνα με την "Καθημερινή της Κυριακής", αιτία είναι το ότι έληξαν οι συμβάσεις των επικουρικών γιατρών, που στελέχωναν το τμήμα εθελοντικά.

Στο συγκεκριμένο τμήμα είχαν ενταχθεί επικουρικοί γιατροί με ετήσια σύμβαση, η οποία μπορούσε να ανανεωθεί έως και πέντε φορές.

Η διοίκηση του ΕΚΑΒ είχε ειδοποιήσει το υπουργείο Υγείας για τη λήξη της πενταετίας και είχε λάβει τη δέσμευση για νομοθετική ρύθμιση, που θα προέβλεπε την παράταση των συμβάσεων.

Η Βουλή όμως έκλεισε και η ρύθμιση αναμένεται πλέον να περάσει από τα καλοκαιρινά τμήματα.


Πηγή : www.skai.gr


Πραγματικά, σε αυτό το μπουρδέλο Ελλάδα, πάμε από το κακό στο χειρότερο. Τα έχω πάρε τελευταία αγρίως, ιδιαίτερα πάλι που όλα τα λαμόγια και ανεγκέφαλοι έχουν βγει να λένε τις πίπες τους, εξαιτίας Ευρωεκλογών, & ακόμα περισσότερο με εμάς τους μαλάκες τους Ελλήνες που τα ανεχόμαστε και το μεγαλύτερο ποσοστό τους ψηφίζει.

Κρα ρε!

Που είναι ο Χάρος!:yuck:

carpe_diem
24/05/2009, 13:47
Αν αυτοί είναι μια φορα ηλίθιοι, εμείς είμαστε δυο και δέκα φορες ηλίθιοι που τους ψηφίζουμε!!! ;)

MikeG
24/05/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από carpe_diem
Αν αυτοί είναι μια φορα ηλίθιοι, εμείς είμαστε δυο και δέκα φορες ηλίθιοι που τους ψηφίζουμε!!! ;)




Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
ακόμα περισσότερο με εμάς τους μαλάκες τους Ελλήνες που τα ανεχόμαστε και το μεγαλύτερο ποσοστό τους ψηφίζει.

Κρα ρε!

Που είναι ο Χάρος!:yuck:

LsKostas
24/05/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από carpe_diem
Αν αυτοί είναι μια φορα ηλίθιοι, εμείς είμαστε δυο και δέκα φορες ηλίθιοι που τους ψηφίζουμε!!! ;)


Aκριβως.

Τι να λεμε τωρα ,περσυ καηκε το συμπαν και τα 2 κομματα μαζι πηραν 80%


Θελω να δω φετος που τα δανεια,χρεη,κατασχεσεις απο τραπεζες και ο ταραγμενος Δεκεβρης
αν και κατα ποσο εχει επηρεασει τις ζωες των "νοικοκυραιων"...και την κριση τους

menos
24/05/2009, 14:02
Πολλες φορες χαιρομαι πραγματικα που τα διαβαζω αυτα τα αισχη που γινονται στην Ελλαδα και δεν αναγκαζομαι να τα ζησω...
2 χρονια ηδη στο εξωτερικο και εχω αρχισει να βρισκω την υγεια μου...
Κατι ξερουν οι Ελληνες του εξωτερικου και δεν επιστρεφουν...

MikeG
24/05/2009, 14:15
Το ζήτημα είναι ρε μάγκες όμως ότι δυστυχώς δε φαίνεται καμιά λύση στον ορίζοντα. Όποιον και αν εν τέλει ψηφίσουμε. Δεν νομίζω ότι κανείς δείχνει ικανός. Αυτό βέβαια προκύπτει από τη συνολική εικόνα της ελληνικής κοινωνίας. Η ίδια η κοινωνία μας δείχνει άχρηστη και ανίκανη (χιλιοειπομένα).

Ακόμα και όσο περισσότερα κόμματα να μπουν στη βουλή, η αλλαγή νομίζω, στη καθημερινότητα μας, στα πλασματικά έξοδα του δημοσίου, στο όνειρο του Έλληνα, θα είναι ελάχιστη.

Νομίζω ότι εν τέλει χρειάζεται κάτι δυναμικό από εμάς. Μη περιμένουμε κάτι από αυτούς που πάνε και ψηφίζουν τα ίδια συνεχώς, σαν οπαδοί, & γεμίζουν τις πλατείες στο κάθε πολιτικό καραγκιόζη που μιλάει, είτε είναι μπλε, κόκκινος, ροζ, πράσινος, κίτρινος, οτιδήποτε.

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε σπασίματα πάλι & τα σχετικά (αν και προσωπικά τα θεωρώ λογικό να συμβούν). Εν τέλει πάντως, απλά με τη ψήφο μας δε καταφέρνουμε τίποτα.

Θυμάστε όταν για παράδειγμα κάναμε αποχή στο σχολείο? Ή δίναμε όλη η τάξη λευκή κόλλα σε ένα τεστ...... Μαζικές απλές διαμαρτυρίες...

Η εξουσίας πηγάζει από εμάς & "εμείς" ορίζουμε τους νόμους.

carpe_diem
24/05/2009, 14:16
Και εγώ φιλε μου 6 χρονια εξωτερικό ήμουν, κατέβηκα ελλάδα λόγω σπουδών... Οποτε βρίσκω ευκαιρία την κάνω για πάνω... Το θέμα ξέρεις ποιο είναι όμως??? Όταν τους λες εκεί είναι έτσι και όχι αυτό το χαλι σου απαντάν με θράσος, να πας εκεί άμα σου αρέσει καλύτερα! Δεν κοιτάμε να βελτιωθούμε ως χωρα... στενόμυαλοι τελείως!!

nickmonstro
24/05/2009, 14:19
Εγω παντως δεν ξερω εαν ειναι σωστο ή οχι ρε παιδια αλλα εχω παψει να ψηφιζω και δεν προκειται να παω ξανα.

Λυπαμαι αλλα ΚΑΝΕΝΑΣ τους δεν αξιζει την ψηφο μου πλεον.

carpe_diem
24/05/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το ζήτημα είναι ρε μάγκες όμως ότι δυστυχώς δε φαίνεται καμιά λύση στον ορίζοντα. Όποιον και αν εν τέλει ψηφίσουμε. Δεν νομίζω ότι κανείς δείχνει ικανός. Αυτό βέβαια προκύπτει από τη συνολική εικόνα της ελληνικής κοινωνίας. Η ίδια η κοινωνία μας δείχνει άχρηστη και ανίκανη (χιλιοειπομένα).

Ακόμα και όσο περισσότερα κόμματα να μπουν στη βουλή, η αλλαγή νομίζω, στη καθημερινότητα μας, στα πλασματικά έξοδα του δημοσίου, στο όνειρο του Έλληνα, θα είναι ελάχιστη.

Νομίζω ότι εν τέλει χρειάζεται κάτι δυναμικό από εμάς. Μη περιμένουμε κάτι από αυτούς που πάνε και ψηφίζουν τα ίδια συνεχώς, σαν οπαδοί, & γεμίζουν τις πλατείες στο κάθε πολιτικό καραγκιόζη που μιλάει, είτε είναι μπλε, κόκκινος, ροζ, πράσινος, κίτρινος, οτιδήποτε.

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε σπασίματα πάλι & τα σχετικά (αν και προσωπικά τα θεωρώ λογικό να συμβούν). Εν τέλει πάντως, απλά με τη ψήφο μας δε καταφέρνουμε τίποτα.

Θυμάστε όταν για παράδειγμα κάναμε αποχή στο σχολείο? Ή δίναμε όλη η τάξη λευκή κόλλα σε ένα τεστ...... Μαζικές απλές διαμαρτυρίες...

Η εξουσίας πηγάζει από εμάς & "εμείς" ορίζουμε τους νόμους.

Θα σταθώ μονο στο τελευταίο που έγραψες γιατί στα αλλα συμφωνώ. Σε μια σύχρονη καπιταλιστική και ωφελιμιστική κοινωνία, το δίκιο και το σωστό το ορίζει ο ισχυρότερος και στην προκειμενη περίπτωση ισχυρότερο εννοώ των οικονομικά ισχυρότερο...

MikeG
24/05/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από carpe_diem
Θα σταθώ μονο στο τελευταίο που έγραψες γιατί στα αλλα συμφωνώ. Σε μια σύχρονη καπιταλιστική και ωφελιμιστική κοινωνία, το δίκιο και το σωστό το ορίζει ο ισχυρότερος και στην προκειμενη περίπτωση ισχυρότερο εννοώ των οικονομικά ισχυρότερο...


Δεν διαφωνεί κανένας σε αυτό. Το ζήτημα είναι, αυτό να το αλλάξουμε...
Αν και στην Ελλάδα, δεν μας φταίει μόνο αυτό.. Εδώ υπάρχουν βαθιά προβλήματα, όπως έλλειψη σεβασμού, παιδείας, κριτικής σκέψης και άλλα, για τους περισσότερους που ζουν σε αυτή τη χώρα..

carpe_diem
24/05/2009, 14:30
Έτσι ακριβώς! Πρώτα πρέπει να αλλάξει προσωπικά και ατομικά ο καθένας μας. Να κάνει κάθε μέρα μια ενδοσκόπηση μέσα του και ότι θεωρεί σκουπίδι να το αποβάλει. Οι κοινωνία είναι ένα σύνολοι και ο άνθρωπος-πολίτης η μονάδα. Πρώτα πρέπει να αλλάξει η μονάδα και μετά θα αλλάξει από μονο του το σύνολο... Το θέμα είναι όμως πως θα γίνει αυτό εφικτό αφού δεν υπάρχει μια καθολική ηθική, αλλα διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο...

Mafiozos
24/05/2009, 18:47
Κρατος...Αστα να πανε συμφωνω πως κανεις δεν αξιζει,αλλα αν παει αυτη η χωρα να κανει κατι καλο αναρωτιεμε αν θα την αφησουν.Δηστηχως το προβλημα δεν ειναι μονο εσωτερικο κατα την αποψη μου.Βεβαιως και να κανουμε την αυτοκριτικη μας,βεβαιως και να τους κραξουμε,βεβαιως και να παρουνε τα π@π@ρι@ μας,αλλα δυστηχως βλεπω πως οπου παμε να κανουμε κατι μας βαρανε ασχημα.Παραδηγμα οι αθλητες του στηβου.ΟΛΟΙ ντοπαρονται οι δικοι μας τους μαραναν..Κριμα γιατι ζουμε σε μια πανεμορφη χωρα και μας μαθαν να την χαλαμε μονοι μας... :wave2: :wave2:

ermiss
24/05/2009, 18:55
Θα μάθουν πρώτες βοήθειες στην ομάδα Δέλτα βρε και θα το λύσουν το πρόβλημα...:bigcry:

bill.k
25/05/2009, 13:55
ΑΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ Ν' ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΤΙ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ

WebDevGr
25/05/2009, 14:18
Όλοι σκέφτονται να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανείς δεν σκέφτεται να αλλάξει τον εαυτό του. (Λέων Τολστόι)

LsKostas
25/05/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Θα μάθουν πρώτες βοήθειες στην ομάδα Δέλτα βρε και θα το λύσουν το πρόβλημα...:bigcry:


Μ ενα σμπαρο δυο τριγωνια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kouremenos
25/05/2009, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Εγω παντως δεν ξερω εαν ειναι σωστο ή οχι ρε παιδια αλλα εχω παψει να ψηφιζω και δεν προκειται να παω ξανα.

Λυπαμαι αλλα ΚΑΝΕΝΑΣ τους δεν αξιζει την ψηφο μου πλεον. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80976 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΑΥΤΗ ...ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΕΜΦΥΛΙΟ... ΕΓΩ ΜΕΣΑ!!!