PDA

View Full Version : Enduro..



GIANNIS VFR
24/05/2009, 22:18
ΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..:wave2: ΧΩΜΑΤΙΝΟΙ ΠΑΙΔΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ..ΕΙΜΑΙ 32 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΟΤΟ.ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΕς ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝ-OFF ΜΕ ΛΑΤΡΕΙΑ ΣΤΑ ΚΤΜ.ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ 640ADV 2002 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ Κ..ΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΕΝΤΟΥΡΟ.ΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ..ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΟ ΚΑΝΕΙ??ΤΟΝΙΖΩ ΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ?ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΡΩΤΩ ΑΡΚΕΤΑ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ςΙΤΕ Η ΚΑΠΟΙΟ ΚΛΑΜΠ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ?ΜΕΝΩ ΛΟΥΤΣΑ ΚΑΙ ΤΡΙΓΥΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΟ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ?ΑΥΤΑ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ..:beer:

KaTaNaS
24/05/2009, 22:47
enduro γράφεται στα αγγλικα! :wave2:

με το 640 μπορείς να τρέξεις ΚΑΙ σε αγωνα εντουρο ΚΑΙ σε σκράμπλ, απλά θα κουραστείς πολύ και σίγουρα θα κουράσεις και την μοτο αναλογα!

το 640 ειναι το καλυτερο ον-οφφ ever , η δουλειά για την οποία είναι ταμαμ είναι οι οφφ-ροαντ εκδρομές και στα αγωνιστικα οι αγωνες πλοηγησης όπως trail ride και rally-raid (παρις ντακαρ κι ετσι)

αν σου αρεσει το χωμα , απλά παίρνεις τον καταλληλο εξοπλισμό, βρίσκεις παρέα, συμβουλευεσαι κανεναν παλιό προκειμενου να βρεις τις τεχνικες πιο ευκολα και γραφεις ορθια χιλιομετρα.


χωματινα ελληνικα site είναι τα παρακατω:

www.enduro-republic.gr για καθε είδους χωματινη επαφη με την μοτο (εντουρο-σκραμπλ- ΜΧ )

www.trailride.gr για τους αγωνες και τις βολτες πλοηγησης

www.off-road.gr , το πιο παλιο φορουμ για οφφ ροαντ καταστασεις - εχει και αυτοκινητα

www.enduro.gr αρθρα και ενημερωση περι των χωματινων δρόμενων


:wave2:

KaTaNaS
24/05/2009, 22:51
επίσης υπάρχουν και τα ΧΤΧ (χωματινα ταξιδια χαρας) όπως και ο ΣΥΜΟΦΕ , αμφωτεροι πολυ καλοι για πρωτη επαφη με χωμα και εκδρομες!



http://www.xtx.com.gr/xtx/


http://www.symofe.gr/

entouring
24/05/2009, 23:23
Με το δικο μου adventure εχω κανει σχεδον τα παντα...
Αυτο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι να τρεξω σε αγωνα enduro(ποτε δεν ξερεις!).

Θα συμφωνησω μα τον Κατανα οτι ειναι το καλυτερο on-off ever...

Οσες φορες εχω μπει σε πιο σφιχτες διαδρομες και μονοπατια η αληθεια ειναι οτι το βαρος του με κουρασε... Ακομα ενας λογος για αυτο ειναι οτι το ξεσπασμα της ροπης του ερχεται απο τις μεσαιες στροφες και πανω...

Παντως κατι που μπορεις ευκολα να κανεις και με σχετικα μικρο κοστος ειναι να το μετατρεψεις σε lc4 endurο μειωνοντας ετσι βαρος και ογκο... Επιπλεον μετατροπες (π.χ. ενα fcr ) θα βοηθησουν αλλα αυτο εξαρταται απο το ποσα θες και μπορεις να διαθεσεις...

Τελος νομιζω οτι την κ...λα σου μπορεις να την κανεις με διαφορoυς τροπους χωρις να ειναι απαραιτητο να τρεξεις σε αγωνες enduro. Καλη παρεα και διαθεση ισως ειναι τα μονα που χρειαζεσαι. Η μοτοσυκλετα (μαρκα ,μοντελο, επιδοσεις κ.τ.λ.) πολλες φορες ειναι το τελευταιο που θα σε "φτιαξει"...

:)

KaTaNaS
24/05/2009, 23:34
μετατροπή Adv 640 σε LC4 σταδιο πρώτο!


164465

KaTaNaS
24/05/2009, 23:37
μετα απο ενα ραλλυ 250 χλμ στην Πατρα! (ακομα στο 1ο σταδιο μετατροπης)


164466

entouring
24/05/2009, 23:39
Για ριξε και τα επομενα...

KaTaNaS
24/05/2009, 23:40
scramble με το 2ο σταδιο μετατροπης!


164467

entouring
24/05/2009, 23:44
Την πατεντα της δευτερης φωτο με το φαναρι και τη μασκα επρεπε να την κρατησεις...

Ολα τα λεφτα...

KaTaNaS
24/05/2009, 23:51
φωτο απο το 3ο σταδιο μετατροπης αυριο απο τον αλλο υπολογιστη....

KaTaNaS
25/05/2009, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
φωτο απο το 3ο σταδιο μετατροπης αυριο απο τον αλλο υπολογιστη....


την βρηκα!

3ο σταδιο μετατροπης - μασκα απο LC4 και οχι απο EXC με την βαση της και τακτοποιηση των ρευματων μεσα σε αυτην!


164468

GIANNIS VFR
25/05/2009, 00:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
την βρηκα!

3ο σταδιο μετατροπης - μασκα απο LC4 και οχι απο EXC με την βαση της και τακτοποιηση των ρευματων μεσα σε αυτην! [/QUOTE

πολυ ομορφο..αλλα καταλαβα πως ασχολεισε αρκετα..σε ζηλευω γιατι με την δευτερη μπεμπα που ερχεταισε ενα μηνα δεν ξερω ουτε βολτα αν θα προλαβαινω να κανω..θα το προσπαθησω παντως.και κατι ακομη..το ξερω πως δενχρειαζεται ενας η παραπανω αγωνες για να φτιαχτεις απλα δεν εχω παρεα να με ακολουθησει..ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τα site που μου προτεινατε:beer:

KaTaNaS
25/05/2009, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS VFR
απλα δεν εχω παρεα να με ακολουθησει..

με το καλο να ερθει η μπεμπα , παρεα οταν θα εισαι ετοιμος θα βρεις πολυ ευκολα στους ΧΤΧ ! :beer: :wave2:

tati
25/05/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μετατροπή Adv 640 σε LC4 σταδιο πρώτο!

ελα φιγουρατζή!!!!:rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
25/05/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μετα απο ενα ραλλυ 250 χλμ στην Πατρα! (ακομα στο 1ο σταδιο μετατροπης)


ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.................................. :a53: :a53: :a53:




:lol: :lol: :lol: