PDA

View Full Version : R125 h RS 125



TimosKalli8ea
25/05/2009, 00:12
Geia sas paidia.Me lene Timo, exw ena innova injection kai 8elw na parw mixani sta 125cc.
Skeftomoun tin R125 alla fovamai pws den exei arketa gkazia kai gi' ayto eimai anamesa se aytin kai tin RS.Poia einai i kalliterh kai giati?
Pws na tis sigkrinw aytes tis 2?

epp1640
25/05/2009, 00:47
Ninja 250.. :smokin:

Tomahawk
25/05/2009, 01:48
RS 125 :smokin: (αν βέβαια θες street και όχι κάτι κάνωλίγοαπόλα σαν το Ninja 250...)

GiannisBlessed
25/05/2009, 02:20
λοιπον να η δικια μου γνωμη.(εχω καποια επαφη και με τα δυο)

rs
τα +
στησιμο,ποιοτητα,συντηρηση(?),ευκολια στο "φτιαξιμο"
-
καταναλωση,μυρωδια,τιμη μεταπωλησης,ανεση
__________________________________________
ninja
+
ανεση(ορθια θεση),καταναλωση(?),τιμη μεταπωλησης(ετσι δειχνει ως τωρα)
-στησιμο(δεν ειναι το τοπ για πιστα),πιο δυσκολο να παρεις αλογα


χοντρα-χοντρα αυτα μου ερχονται στο μυαλο

Tomahawk
25/05/2009, 02:23
Επειδή εμένα η διχρονίλα μου αρέσει δεν έχω πρόβλημα με τη μυρωδιά!
Επίσης η "άνεση" είναι αρκετά καλή και το σελάκι του συνεπιβάτη αναπαυτικό (σε σχέση με το Mito πχ!)

akis_1
25/05/2009, 08:51
Παντως αν μιλας για το καινουργιο RS εχω δει πολους να το δινουν γιατι καθε 6000χλμ θελει πιστονι...Πριν απο μια 10ετια που το ειχα παντως για τοτε σκοτωνε το μηχανακι στα παντα και πλαισιο,φρενα,μοτερ,αναρτησεις ολο του το συνολο γενικα αλλα για τωρα και εγω θα πρωτεινα η το R125 η το ninja 250 πιο συγχρονα μηχανακια....και καλητερη αξια μεταπωλησης.:wave2:

DeadEye
25/05/2009, 14:24
ninja 250

ακομα κ ταξιδακι κανεις

Tomahawk
25/05/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
1)καθε 6000χλμ θελει πιστονι...
2)Πριν απο μια 10ετια που το ειχα παντως για τοτε σκοτωνε το μηχανακι στα παντα και πλαισιο,φρενα,μοτερ,αναρτησεις ολο του το συνολο γενικα
3)αλλα για τωρα και εγω θα πρωτεινα η το R125 η το ninja 250 πιο συγχρονα μηχανακια

1) Μεγάλη ανακρίβεια, κάθε 12.000 θέλει έλεγχο το πιστόνι.
2)Και τώρα σκοτώνει...
3)Έχεις δει το RS 125 06? Σε τι υπολύπεται σε σχέση με το Ninja 250 και το R125?
Σε design? Σε αναρτήσεις? Σε πλαίσιο?
Ξέρω, μάλλον θα μου πεις στον κινητήρα...
Μην ξεχνάς όμως πως άλλο το ξέσπασμα του δίχρονου κινητήρα και άλλο ο τετράχρονος...

:winka:




Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
ninja 250

ακομα κ ταξιδακι κανεις

Με το RS δεν κάνεις? Και αν όχι γιατί?

devil's animal
25/05/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk

Με το RS δεν κάνεις? Και αν όχι γιατί?

γιατι ειναι διχρονο 125cc και το "σκοτωνεις" αν το βγαλεις σε ανοιχτο δρομο και το πηγαινεις ταπα ή με σταθερο γκαζι.


γενικα αν θες πολυχρηστικοτητα θα πας σε κατι πιο "πολιτικο".
αν θες απολυτες επιδοσεις και στησιμο, μειωνοντας ομως σε ανεση και χρηση, παρε το aprilia.
:wave2:

akis_1
25/05/2009, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
1) Μεγάλη ανακρίβεια, κάθε 12.000 θέλει έλεγχο το πιστόνι.
2)Και τώρα σκοτώνει...
3)Έχεις δει το RS 125 06? Σε τι υπολύπεται σε σχέση με το Ninja 250 και το R125?
Σε design? Σε αναρτήσεις? Σε πλαίσιο?
Ξέρω, μάλλον θα μου πεις στον κινητήρα...
Μην ξεχνάς όμως πως άλλο το ξέσπασμα του δίχρονου κινητήρα και άλλο ο τετράχρονος...

:winka:





Με το RS δεν κάνεις? Και αν όχι γιατί?

Βρε συμφωνοι εγω το ιδιο ηξερα το λεω επιδη ενας τυπος που εχει το καινουργιο μου το ειπε οτι στο σερβις καθε 6000 χλμ του ειπανε οτι θελει αλαγη...Ειδικα τα RS δεν υστερουνε σε τιποτα και καλυτερα ειναι και σε στησιμο και σε αναρτησεις και σε πλαισιο απο τα σημερινα...Αφου τα ξερεις τι να σου πω αλλο πραγμα η διχρονηλα.....Αλλα και πιο πρακτικα και ευχρηστα τα νεα τατραχρονα...:wave2:

GiannisBlessed
25/05/2009, 20:48
φιλε μου.
εισαι ικανος οδηγος?(θες να γινεις?)
θες να αξιοποιησεις στο επακρο τις δυνατοτητες της μηχανης σου?να μπεις σε πιστα να στριβεις κτλ?
τοτε παρε το ρσ.
αλλιως τι να τσ κανεις τις φρεναρες και τα πλαισια?
το νιντζα ειναι η επιλογη σου.
αν το θες για να πηγαινεις βολτες με συνεπιβατη,ταξιδακια,και γενικα ξελοιαστη μετακινηση.

τωρα...
δεν σημαινει οτι ειναι απολυτα αυτα.
και τα δυο μπαινουν πιστα,
και τα δυο κανουν ταξιδια
αλλα το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο στον τομεα του.εκαστος στο ειδος του και λουμιδης...φτιαχνει τους φραπεδες.

TimosKalli8ea
05/06/2009, 00:12
Egw pisteuw pws eimai ikanos gia na tis odighsw...Den lew omws oti 3erw na odigaw giati osoi to lene ayto einai mia gkazia prin apo ena asximo pesimo.
Telika kateli3a stin R125 afou thn exw erwteutei alla ama 8elw na thn kanw pio grhgorh ti mou proteinetai? Malossi kit kai mia acrapovic?

GiannisBlessed
07/06/2009, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TimosKalli8ea
Egw pisteuw pws eimai ikanos gia na tis odighsw...Den lew omws oti 3erw na odigaw giati osoi to lene ayto einai mia gkazia prin apo ena asximo pesimo.
Telika kateli3a stin R125 afou thn exw erwteutei alla ama 8elw na thn kanw pio grhgorh ti mou proteinetai? Malossi kit kai mia acrapovic?
α...καταλαβα...
αν ξεκινας ετσι τοτε παρε ninja 250:smokin:
εχει τα διπλα αλογα...
τωρα...με εξατμα θα παρεις τρελα αλογα!!!:rolleyes:
βαλε μαλοσι κατι θα κανει.:winka:

broum
07/06/2009, 20:17
ninja 250..:sun:

ftsmf
07/06/2009, 20:43
+10000000000 ninja 250... kaneis kai taxidaki

GiannisBlessed
09/06/2009, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
+10000000000 ninja 250... kaneis kai taxidaki
:beer:

με το 125 απλα δεν πας "πουθενα"

Tomahawk
09/06/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest

με το 125 απλα δεν πας "πουθενα"

:rolleyes:

Αυτό να το πεις στο φίλο μου που πήγε στον Άγιο Γιάννη το Ρώσο με το R125 του!
(Και θα πάμε και παρέα μετά την εξεταστική!)

:wave2:

YZF rider
09/06/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
:rolleyes:

Αυτό να το πεις στο φίλο μου που πήγε στον Άγιο Γιάννη το Ρώσο με το R125 του!
(Και θα πάμε και παρέα μετά την εξεταστική!

:wave2:


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2:


Λοιπόν το θέμα είναι να πάρεις αυτό που έχεις μέσα στην καρδιά σ και μν ακούσεις τπτ άλλο...μπορείς να κάνεις τα πάντα με οποιοδήποτε απλά θα πρέπει να κάνεις και διάφορες παραχωρήσεις...

-δηλ στο ταξίδι με το ρ125 θα πρέπει να συμβιβαστείς με την μικρότερη τελικη σε σχέση με τα άλλα δύο.

-με το απρίλια θα πρέπει να κάνεις περισότερες στάσεις σε σχέση με τα άλλα λόγο 2χρονου.

-με το νίντζα πάς ταξίδι άνετος αλλά δεν έχει το στήσιμο του ρ125 πόσο μάλλον του απρίλια που είναι καθαρα πιστάδικο.

Εγώ πάντως με αρκετούς φίλους που έχουν απρίλια και κατεβαίνουμε σούνιο (και σε λίγο και μέγαρα..:D ) το καταευχαριστιόμαστε το στροφιλίγκι...δέν ξέρω να σ πω για το 250 αλλά μόνο απ τεχνικά τ χαρακτηρηστικά υποθέτω ότι δεν έχει τις ανάλογες δυνατότητες.:winka:

Πάρε ότι εσύ λοιπόν επιθυμείς με γνώμονα τις ανάγκες σου και τον έρωτά σου(αν τα οικονομικά δν είναι πρόβλημα).

-ελπίζω να βοήθησα...:wave2: :wave2:

GiannisBlessed
10/06/2009, 02:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
:rolleyes:

Αυτό να το πεις στο φίλο μου που πήγε στον Άγιο Γιάννη το Ρώσο με το R125 του!
(Και θα πάμε και παρέα μετά την εξεταστική!)

:wave2:
κοιτα ταξιδι πας και με τα ποδια....
και με αμαξα....
αν πας δικαβαλος με το 125 εθνικη οδο απλα θα ταλαιπωρηθεις(ΕΚΤΟΣ και αν το γουσταρεις)δεν ειναι οτι δεν θα πας...
αλλα σε καμια ανηφορια θα πηγαινει καμια 60-70ρια και οσο να ειναι ειναι ξενερα...(για εμενα τουλαχιστων).
αλλα αν το γουσταρεις πρεπει να το παρεις.εγω απλα αναφερομαι σε πραγματα που ΙΣΩΣ να μην εχεις σκεφτει:wave2: :beer:

GiannisBlessed
10/06/2009, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2:


Λοιπόν το θέμα είναι να πάρεις αυτό που έχεις μέσα στην καρδιά σ και μν ακούσεις τπτ άλλο...μπορείς να κάνεις τα πάντα με οποιοδήποτε απλά θα πρέπει να κάνεις και διάφορες παραχωρήσεις...

-δηλ στο ταξίδι με το ρ125 θα πρέπει να συμβιβαστείς με την μικρότερη τελικη σε σχέση με τα άλλα δύο.

-με το απρίλια θα πρέπει να κάνεις περισότερες στάσεις σε σχέση με τα άλλα λόγο 2χρονου.

-με το νίντζα πάς ταξίδι άνετος αλλά δεν έχει το στήσιμο του ρ125 πόσο μάλλον του απρίλια που είναι καθαρα πιστάδικο.

Εγώ πάντως με αρκετούς φίλους που έχουν απρίλια και κατεβαίνουμε σούνιο (και σε λίγο και μέγαρα..:D ) το καταευχαριστιόμαστε το στροφιλίγκι...δέν ξέρω να σ πω για το 250 αλλά μόνο απ τεχνικά τ χαρακτηρηστικά υποθέτω ότι δεν έχει τις ανάλογες δυνατότητες.:winka:

Πάρε ότι εσύ λοιπόν επιθυμείς με γνώμονα τις ανάγκες σου και τον έρωτά σου(αν τα οικονομικά δν είναι πρόβλημα).

-ελπίζω να βοήθησα...:wave2: :wave2:
τι ενοεις?πως καταλαβες κατι τετοιο απο τα τεχνικα χαρακτηρηστικα?εκτος και αν λες για τα 30 αλογακια...γιατι αυτο ειναι κατι που αμεσως θα νιωσει ενας απειρος αναβατης...και οχι η ακαμσια του πλαισιου....:ninja:

DeusEx
10/06/2009, 09:00
σαν πρωην κατοχος 125αριου , xr125sm , σου λεω οτι αν εστω εχεις την παραμικρη υποψια να κανεις ταξιδι , παρε το ninja250. Με τα αλλα θα ξενερωσεις ασχημα.

Ειχα παει χαλκιδα δικαβαλος , κ στην επιστροφη εβλεπα τελικιασμενα 80 χλμ/ω

Ακομα κ νταλικες με προσπερνουσαν.Ξενερα.

Και ταξιδακι Αθηνα-Πυργο με 80-100 χλμ/ω... Οτι πας πας , αλλα το θεμα ειναι πως πας ?! Αστο καλυτερα ..

Ειδικα οταν μιλας για akrapes και malossi ακομα δεν το πηρες , μην το σκεφτεσαι κ πολυ. To ninja βγαζει 30+ hp μαμα..

YZF rider
10/06/2009, 12:37
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
[B]τι ενοεις?πως καταλαβες κατι τετοιο απο τα τεχνικα χαρακτηρηστικα?εκτος και αν λες για τα 30 αλογακια...γιατι αυτο ειναι κατι που αμεσως θα νιωσει ενας απειρος αναβατης...και οχι η ακαμσια του πλαισιου....:ninja:

Ναι σίγουρα...ή δύναμη είναι το πρώτο χαρακτηρηστικό που γίνεται αντιληπτό.Τα υπόλοιπα τα τόνισα για να του επισημάνω τον χαρακτήρα supersport αν με κατάλαβες..:D τεσπα..αν φίλε μ θέλεις ταξίδια όντως το ninja250 είναι καλύτερη επιλογή και πιο ξεκούραστη και πιο εύχρηστη.
:wave2: :wave2:

για δικάβαλος ταξιδάκι δεν έχω κάνει και ούτε πρόκειται όχι μόνο γτ δν θα πηγαίνει(μία φορά πήγα καμία 70 χλμ εθνική με ένα φίλο γύρω στα 100-115 ήταν το κοντέρ και χτύπησε μία φόρα 125χλμ σε κατηφόρα:hypnotize :rotflmao: ...)απλά δεν είναι καθόλου μα καθόλου άνετο για συνεπιβάτη...το ninja έχει πολλές παραπάνω δυνατότητες για ταξίδια και εάν τα έχεις συχνα στο πρόγραμμα μάλλον θα πρέπει να στραφείς προς τα εκείνη την μεριά...:wave2: