PDA

View Full Version : ακολουθεί ...τσόντα



panagiotis dim
25/05/2009, 10:49
μεσοκαλόκαιρο 15 χρονών και το αίμα να βράζει....

σου έρχόταν να αρχίσεις να τρέχεις ξυπόλητος για αρκετή ώρα μέσα στα καλλιεργημένα κτήματα ........κατι σαν τρέλλα ........ενα ξέσπασμα μέσα στην κάψα ...που δεν καταλάβαινες την αιτία ...απλά επρεπε να το κάνεις....

-και όταν καταιδρωμένος και πιά αποκαμωμένος απο το τρέξιμο με τα ποδια να εχουν γίνει αναίσθητα ,καθόσουν κατω στο αφράτο χώμα ,προσπαθούσες να σκεφτείς τι άλλο να κάνεις για να περάσει η μέρα ..

επιλογές πολλές και ολες παράνομες.

συμμέτοχος σε αυτά ο γιαννης

το μέσον το λέγανε λαμπρεττα . οπλα μας, ενα πακκέτο αφιλτρα κερανης.. ,μαζί μας κεράσια για να μην μυρίζει η τσιγαρίλα. επιχειρούσαμε πάντα σε ξένους αγρούς με την προυπόθεση να μην μας παρουνε χαμπάρι και μας τσακίσουν . ο στόχος λεγότανε πεπόνια , καρπούζια.

εκείνη την ημέρα κατα τις 12,00 η λαμπρέττα ακούστηκε απο μακριά .. ηταν το σινιάλο .
τρέχοντας κατέβηκα τις σκάλες βγήκα στον δρόμο και με το που έφτασε ο γιάννης καβάλα στο ΄΄ατι ανέβηκα στην δεύτερη πίσω ξεχωριστή σέλα και η επιχείρηση μόλις είχε ξεκινήσει.

ο αγρός ήταν μακριά αλλα αυτό ήταν πλεονέκτημα. ο δρόμος αγροτικός ολος δικός μας η βέσπα εκανε οτι μπορούσε προκειμένου να μην μας αδειάσει κατω και τους δύο. ..

αποφασίσαμε να την παρκάρουμε πιό μακριά απο τον στοχο με τα πεπόνια απο κάτω απο μιά αχλαδιά ..( αχλαδια δεν υπήρχαν ....λόγοι ευχερώς κατανοητοί)

ο γιάννης και η ΄μούρη μου το κόψαμε σιγά σιγά για το πεπόνι..στην τσέπη μας μας έκαιγαν τα αφιλτρα ..

οι τρείς παρανομίες της ημέρας η ...δανεική λαμπρέττα του δικού μου ...απο τον πατέρα του... η σφαγή των πεπονιών ..και μετά οι σεκλέτηδες ...το αναμμα των σιγαρέττων αφιλτρα κεράνης.

Αν η ημέρα είχε απονομή αυτήν την δικαιούμαστε οτι και να γινόταν. Βεβαια μετά η βέσπα θα έπρεπε να μπει στο ποτάμι για να πλυθεί να επιστρέψει καθαρή στον ίσκιο της γιατί αν ο πατέρας του γιάννη επαιρνε χαμπάρι θα κάναμε εισιτήρια για την ξενιτιά ..

χωμένοι μέσα στις πεπονιές βγήκε ο σουγιάς ..χειροποίητος με ασπρη κοκκάλινη λαβή και στρογγυλή κάμα ...τα πεπόνια αναστενάζανε και τα ζουμιά κυλούσανε .. βιαστικές δουλειές γιατι η μοτεράκι ,μας περίμενε στον ίσκιο .....

και τότε σκάζει μούρη ο αγροφύλακας ..

ο πούστης πανω που είχαμε ανάψει τα αφιλτρα και ξεφυσούσαμε σαν τις γκουστέρες... τον βλέπει πρώτος ο γιάννης και μου σφυράει !!!!!...σύρμα απο δεξιά !!!!!!

. αυτός το κατάπιε εγώ το είχα στο χέρι και το πατησα με την παλάμη μου στο χώμα καίγομουνα ξεκαιγόμουνα επρεπε να το θάψω... πόνος αφόρητος λέμε...

- ρε κερατάδες τι κάνεται στον ξένο αγρόν;;;

-amilitoi oi keratades....

-ρε τομάρια ανοίχτε τα στόματά σας αλλιώς θα σας πάω μέσα..(ουρλιαξε!)

- amilita ta tomaria....

- ρε θα σας ριμάξω ..ποιανού είσαι ρε απευθύνεται στον γιάννη:;;

-WE ARE FROM AMERICA λέω εγώ .....

- με κοιτάει σαστισμένος ..amerikanoi kamaria moy eisaste ?

-yes toy leo ego...

-ama eisaste amerikanoi ...kathiste na saς filepso kanena peponaki ...

-amilitoi oi neoyorkezoi....

κόβει δύο πεπονους και μας τους δίνει

- ευτύχώς που εισαστε αμερικάνοι , γιατί εδώ ερχονται κάτι ....γκρέκο μπομπαρία .....και τα κάνουν κώλο τα μποστάνια .
!!!!!!

-good bye mister λέω εγώ και κατι..... ακαταλάβίστικα σινεαμιρικανοκαρατεκαουμπουκα αμερικάνικα ι.....σα για να πεισθεί για το σικάγο που κατοικοεδρέυαμε ο φύλακας του αγρού την καπανάμε για την βέσπα με προορισμό το ποτάμι για πλύσιμο.

τέλος επιχείρησης επιστροφή σπίτι η βέσπα στην θέση της και το απόγευμα ακούω φωνές απο κάτω ..

σκάζω μούρη στην γωνία ο γιάννης απο τα αυτια πιασμένος απο τον πατέρα του .. κατακόκκινος απο τiς φάπες και τα πόδια του κόκκινα απο την βέργα ( απο ελιά που πονάει )

ο δικός μου και ο δικός σου ΤΟ ΦΟΥΜΑΡΟΥΝΕ ( λεει στην μάννα μου)

kaykame leo mesa moy ( sta amerikanika)!!!!!

μου κλεβουνε την βέσπα και οχι μόνο τους τσίμπησε ο αγροφύλακας να τρώνε τα πεπόνια του είπανε και ΄ψέμματα ..το παίξανε αμερικανάκια ..!!!. πήγα στο μποστάνι ο ίδιος και βρήκα πεπονόφλουδες κουκούτσια απο κεράσια και γόπες απο αφιλτρα κεράνης !!!

thn gamisame leo otan tha erthei o pateras moy tha gino agnoristos ( sta amerikanika)

Υ.Γ Την ξαναβουτήξαμε την λαμπρέττα και μιά μερα πεσαμε πανω σε κατι σύρματα και φάγαμε αξέχαστο ξύλο αλλα αυτή η πουτάνα η λαμπρέττα φταίει για την μοτοσυκλετιστική μου πορεία ( σε αλλο στορυ..)



εχουμε χωθεί στις πεπονιές

nassosxlvbros
25/05/2009, 10:56
respect σε λαμπρέττα και άφιλτρα...:beer: :beer:

jimmis5
25/05/2009, 11:09
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ωραιος ο αγροφυλακας κλασικος σαν την ομονυμη ταινια...

Ωραια ιστορια εκτος του οτι μυρισε πεπονι περιεχει την λαμπρετα ιστορικο πραγμα πλεον με τον απιστευτο ηχο παλευοντας να βαλεις ταχυτητα:beer: :beer: :beer:

dodos 900
25/05/2009, 11:18
WE ARE FROM AMERICA.:lol:

:a47: :a47: :a47:

GIXXERAKIAS
25/05/2009, 11:45
Ωραιος ρε φιλε...οσοι εχουμε ζησει σε χωριο απο μικροι αυτα μας μενουν.:beer: :beer:

devil's animal
25/05/2009, 11:58
:lol: :lol: :lol: :lol:


:beer: :beer: :beer: :beer:

panagiotis dim
25/05/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ωραιος ρε φιλε...οσοι εχουμε ζησει σε χωριο απο μικροι αυτα μας μενουν.:beer: :beer:

den eimai xoriatis...neoyorkezos leme...:mad:

panagiotis dim
25/05/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotis dim
den eimai xoriatis...neoyorkezos leme...:mad:

yg2.. ta tsigara htan ethnos exairetika oxi keranis sorry

el_hymador
25/05/2009, 12:24
Ωραιος!!!

:beer: :beer: :beer:

noble
25/05/2009, 12:40
:lol: :beer:
:wave2:

makis206
25/05/2009, 12:54
:beer: :lol: :beer:

o_gavros
25/05/2009, 14:33
χάου γιου σέη "σσσσωραίος" στ'αμερικάνικα ρε μάστορα να'ουμ?


:beer:

LOUKILOUK
25/05/2009, 14:38
εισ ωραιος λεμε:beer: :wave2:

the who
25/05/2009, 16:20
Λαμπρέττα διαβαζω,Κερανης αφιλτρα που στην πορεια εγιναν Εθνος εξαιρετικα κι ειπα να δω το προφιλ.Αυτο το 1963 εχει βγαλει πολλα φυντανια λεμε.:beer: :beer: :beer:

AFROPANTELOS
28/05/2009, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Λαμπρέττα διαβαζω,Κερανης αφιλτρα που στην πορεια εγιναν Εθνος εξαιρετικα κι ειπα να δω το προφιλ.Αυτο το 1963 εχει βγαλει πολλα φυντανια λεμε.:beer: :beer: :beer:

Α ....... ρε σειρουλες:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

z.k.a.p.
15/07/2009, 18:18
ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ. ΤΟΤΕ ΠΟΝΟΥΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΛΟ ΤΩΡΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΓΕΛΑΜΕ. ΑΛΛΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΑΦΙΛΤΡΑ!!!!!:beer:

Gandalf dr685sm
15/07/2009, 18:22
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: put the Κοτ' down λέμε...:D :D :lol: :lol:

Gandalf

Road67
15/07/2009, 18:22
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ο γιάννης το βεσπάκι του κι οι πεπονιές :lol: :lol: :bawl:

arxaios
15/07/2009, 21:00
Ρε 'σεις του '60 κάτι ................
πως να εξηγήσεις τι ΓΕΥΣΗ, είχαν αυτά τα χρόνια .............
πως να δώσεις να καταλάβει σε αυτόν που έμαθε να τρώει ντομάτα με γεύση ψαράλευρου όλο το χρόνο ............. το πως είναι η γεύση της ζεστής μόλις κομμένης από το μποστάνι καλοκαιρινής ντομάτας ................ την έκοβες με το σουγιά και μοσχοβόλαγε ο τόπος ...........
Ή το καρπούζι .......... γινομένο μέλι .............. παγωμένο στη θάλασσα και να τρως με όλο το κεφάλι μέσα ............
Ή οι γιαρμάδες ............ μεγάλοι με πλούσια σάρκα και γεύση ................ και το ζουμί να κυλάει σε παιδικά χέρια ............... και θεέ μου μια μυρωδιά όμορφη ............
Πεπόνια μελομένα με πορτοκαλί χρώμα ............. 1 ήθελα μόνος μου ......... εκείνα τα μακρόστενα ......

Όλα αυτά δεν επιστρέφουν ............ δυστυχώς !!!

Πως να περιγράψεις την καλοκαιρινή αλητεία ............... φεύγω πρωί - γυρνάω βράδυ ............. γεμάτος .............. μπάνιο, βουτιές, παιχνίδι, ποδήλατο και ψάρεμα ............... πως να το εξηγήσεις στα παιδιά του υψηλού δείκτη προστασίας ;;;;;;;

Πως να περιγράξεις τη μυρωδιά της καλοκαιρινής άχλης ........... τη μυρωδιά του έτοιμου για θερισμό σιταριού .........

dimitrish69
15/07/2009, 21:09
Αλλα χρόνια εκείνα(λατέρνα,φτώχεια και φιλότιμο),που δυστυχώς οι σημερινοί πιτσιρικάδες θα τα ακουν από τους πατεράδες τους σαν σενάρια επιστημονικής φαντασίας.Αντί για βέσπα εμείς "δανειζόμασταν Honda ss 72cc παρακαλώ".Ωραίος ρε φίλε μας έφερες στο μυαλό πολύ ωραίεες αναμνήσεις....

the who
15/07/2009, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ρε 'σεις του '60 κάτι ................
πως να εξηγήσεις τι ΓΕΥΣΗ, είχαν αυτά τα χρόνια .............
πως να δώσεις να καταλάβει σε αυτόν που έμαθε να τρώει ντομάτα με γεύση ψαράλευρου όλο το χρόνο ............. το πως είναι η γεύση της ζεστής μόλις κομμένης από το μποστάνι καλοκαιρινής ντομάτας ................ την έκοβες με το σουγιά και μοσχοβόλαγε ο τόπος ...........
Ή το καρπούζι .......... γινομένο μέλι .............. παγωμένο στη θάλασσα και να τρως με όλο το κεφάλι μέσα ............
Ή οι γιαρμάδες ............ μεγάλοι με πλούσια σάρκα και γεύση ................ και το ζουμί να κυλάει σε παιδικά χέρια ............... και θεέ μου μια μυρωδιά όμορφη ............
Πεπόνια μελομένα με πορτοκαλί χρώμα ............. 1 ήθελα μόνος μου ......... εκείνα τα μακρόστενα ......

Όλα αυτά δεν επιστρέφουν ............ δυστυχώς !!!

Πως να περιγράψεις την καλοκαιρινή αλητεία ............... φεύγω πρωί - γυρνάω βράδυ ............. γεμάτος .............. μπάνιο, βουτιές, παιχνίδι, ποδήλατο και ψάρεμα ............... πως να το εξηγήσεις στα παιδιά του υψηλού δείκτη προστασίας ;;;;;;;

Πως να περιγράξεις τη μυρωδιά της καλοκαιρινής άχλης ........... τη μυρωδιά του έτοιμου για θερισμό σιταριού .........

Αυτα η τα εχεις ζησει η οχι.Δεν εξηγουνται-περιγραφονται-μεταφερονται σε αλλες γενιες.
Παντως εμεις τα καρπουζια τα παγωναμε στο πηγαδι κι απο τη συκια της αυλης μας ετρωγε ολη η γειτονια.Απο τις μουριες και τις μουσμουλιες μπροστα απο το πατρικο μου οποιος προλαβαινε.
Κατι μου ελεγες για το woodstock ε?:lol:

nobody
15/07/2009, 21:17
δεν χρειαζεται να εισαι του 60κατι για να εχεις ζησει εστω καποια απο αυτα παντως...

μερικοι πιο μικροι εχουμε προλαβει καποιες τετοιες ομορφες σκηνες και καταστασεις...

arxaios
15/07/2009, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
.......
Κατι μου ελεγες για το woodstock ε?:lol:


:a13: :a13: :a13:

the who
15/07/2009, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
:a13: :a13: :a13:

Παληο:a024: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

@ nobody

Eτσι ειναι.Κι οι γενιες πριν απο μας θυμουνται αλλα και παει λεγοντας.Σημερα ειναι ολα προκατ,πιο απλα και περισσοτερο ποιοτικα αλλα πλαστικα ργτ.
Ωρα για :beer: :beer: :beer:

nobody
15/07/2009, 21:34
δεν ξερω για σενα,αλλα μολις εφαγα ενα παραδοσιακο γλυκο με ανθονερο,καρυδι,μελι και μπολικο σιροπι.κερναω λεμε,εχει μπολικα...

arxaios
15/07/2009, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
................ ενα παραδοσιακο .............

Εκεί είναι η διαφορά φίλε μου ........... για σένα είναι "παραδοσιακό" .............. για μένα ήταν απλά το γλυκό που έφτιαχνε η γιαγιά μου και η μάνα μου .............. όχι "παραδοσιακό" αλλά σπιτικό και καθημερινό !!!
Σήμερα θεορείται κάτι σπέσιαλ ενώ τότε ήταν το αυτονόητο ..........
:winka: :winka: :winka:


Και κάτι ακόμα .........
στα πόσα καρπούζια πετυχαίνεις ένα καλό ;;;;;;;;;

:wave2:

nobody
15/07/2009, 23:02
σωστος...

jpsplus
16/07/2009, 00:06
Περναει ο καιρος, δυστυχως γρηγορα, "αλλαζουμε" και μεις. Ποσοι απο μας μπορουμε να φαμε γλυκο "παραδοσιακο" η σπιτικο χωρις να κοιταξουμε το ζαχαρο?
Το κακο ειναι οτι κουβαλαμε καταλοιπα και ετσι δεν αφηνουμε τους πιτσιρικαδες να "ζησουν" το σημερα.

Χαθηκαν οι ελιες και η φρεσκια ντοματα για οταν δεν υπαρχει φαγητο και στη θεση τους φυτρωσαν τα φαστ φουντ ουτε καν τα σουβλακια.

Ερχονται οι θειοι, θειες για επισκεψη και αντι να φερουν καμια μπαλα για δωρο, φερνουν play station, η ακομη χειροτερα δινουν 20αρι στο μικρο στη καλυτερη περιπτωση.

τοτε εμεις φευγαμε απο το σπιτι και γυριζαμε βραδυ απο την αλανα που παιζαμε μπαλα (που στα πρωτα χρονια η παλιοτερα ηταν απο κουρελια). Τωρα δεν σηκωνουμε τα παιδια μας απο το pc μην του δημιουργησουμε προβλημα η μας πουν ασχετους, η στη χειροτερη περιπτωση για να μας αφησουν ησυχους.
Ετσι μεγαλωνουν σε ενα εικονικο κοσμο, χωρις επαφη με την πραγματικοτητα τις περισοτερες φορες, η με ενα κινητο στο χερι, χωρις να ζουνε με ολο τους το ειναι.
Ειναι φυσικο να μην ξερουν τα αργειτικα πεπονια και τις ντοματιες, πολυ δε περισοτερο τη ζωη στο χωριο. Αφου οταν πηγαινουν ψαχνουν για ιντερνετ καφε/game.
Και δεν νομιζω οτι φταινε οι πιτσιρικαδες για αυτο.

πραγματι φιλε μας θυμησες αλλες εποχες. περασε καιρος απο τοτε και ............αποκοιμηθηκαμε

Υ.Γ. δεν βρισκεις καλο καρπουζι πλεον γιατι ολα ειναι ...........υβριδια.

arxaios
16/07/2009, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus

Υ.Γ. δεν βρισκεις καλο καρπουζι πλεον γιατι ολα ειναι ...........υβριδια.

Ύβρις στη φύση είναι .......... :sad: :sad: :sad:

Albatros
16/07/2009, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ρε 'σεις του '60 κάτι ................
πως να εξηγήσεις τι ΓΕΥΣΗ, είχαν αυτά τα χρόνια .............
πως να δώσεις να καταλάβει σε αυτόν που έμαθε να τρώει ντομάτα με γεύση ψαράλευρου όλο το χρόνο ............. το πως είναι η γεύση της ζεστής μόλις κομμένης από το μποστάνι καλοκαιρινής ντομάτας ................ την έκοβες με το σουγιά και μοσχοβόλαγε ο τόπος ...........
Ή το καρπούζι .......... γινομένο μέλι .............. παγωμένο στη θάλασσα και να τρως με όλο το κεφάλι μέσα ............
Ή οι γιαρμάδες ............ μεγάλοι με πλούσια σάρκα και γεύση ................ και το ζουμί να κυλάει σε παιδικά χέρια ............... και θεέ μου μια μυρωδιά όμορφη ............
Πεπόνια μελομένα με πορτοκαλί χρώμα ............. 1 ήθελα μόνος μου ......... εκείνα τα μακρόστενα ......

Όλα αυτά δεν επιστρέφουν ............ δυστυχώς !!!

Πως να περιγράψεις την καλοκαιρινή αλητεία ............... φεύγω πρωί - γυρνάω βράδυ ............. γεμάτος .............. μπάνιο, βουτιές, παιχνίδι, ποδήλατο και ψάρεμα ............... πως να το εξηγήσεις στα παιδιά του υψηλού δείκτη προστασίας ;;;;;;;

Πως να περιγράξεις τη μυρωδιά της καλοκαιρινής άχλης ........... τη μυρωδιά του έτοιμου για θερισμό σιταριού .........

:a08: :a08: :a08: