PDA

View Full Version : Λάθος αναγραφή χρώματος στην άδεια κυκλοφορίας



Infini
25/05/2009, 14:44
Σήμερα πήρα την άδεια κυκλοφορίας και διαπίστωσα οτι στον κωδικό R που αναγράφεται το χρώμα του οχήματος, έχει τυπωθεί διαφορετικό από το κανονικό (μαύρο, αντι για γκρι που είναι το δίκυκλο). Πιστεύετε οτι γενικά θα έχω πρόβλημα;

Lazio
25/05/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Σήμερα πήρα την άδεια κυκλοφορίας και διαπίστωσα οτι στον κωδικό R που αναγράφεται το χρώμα του οχήματος, έχει τυπωθεί διαφορετικό από το κανονικό (μαύρο, αντι για ασημί που είναι το δίκυκλο). Πιστεύετε οτι γενικά θα έχω πρόβλημα;




Εννοειται φιλε οτι τετοια πραγματα δεν τα αφηνουμε ετσι......... γιατι σε ενα ελεγχο αντε απεδειξε οτι δεν εχεις αλλαξει χρωμα στη μηχανη ......


Κανε μια ερωτηση στα ΚΕΠ να σου πουνε τι πρεπει να κανεις :wave2:

VALES
25/05/2009, 14:51
Οπωσδήποτε πρέπει να το δηλώσεις στο υπουργείο συγκοινωνιών

Sapadak
25/05/2009, 15:08
Αλλαξε το το συντομοτερο δυνατον.

Ετσι μου ειχαν κανει και εμενα αλλα λαθος στον αριθμο πλαισιου!!!!!!


Α και να γνωριζεις ΔΕΝ κοστιζει κατι...τραβα τους και ενα SIXTIR και απετησε να το αλλαξουν ατακα και επι τοπου μιας και σε σταματησε μπατσος και το διαπιστωσε αυτος και τωρα εχεις τραβαλα!!

(ακριβως τα ιδια του ειχα πει και εγω)

SnakeMJK
25/05/2009, 15:16
μία παρατήρηση.... το χρώμα που γράφει στην άδεια αναφέρεται στο χρώμα του ντεπόζιτου και μόνο. δηλαδή αν τα πάντα πάνω στην μηχανή είναι μαύρα και έχει ασημί ντεπόζιτο, τότε ασημί θα γράφει και η άδεια. (στο δικό μου κυριαρχεί το μαύρο χρώμα, αλλά η άδεια γράφει πορτοκαλί :p )

menos
25/05/2009, 15:20
Βαψε την μαυρη!! :lol: :lol: :lol:

SVX
25/05/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βαψε την μαυρη!! :lol: :lol: :lol:



:rolleyes: :lol: :lol: :lol: :lol: για να την παλεψεις με το Ελληνικο Γραφειοκρατικο Συστημα...πηγαινε στον βαφεα της γειτονιας..!!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry:

kouremenos
25/05/2009, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Σήμερα πήρα την άδεια κυκλοφορίας και διαπίστωσα οτι στον κωδικό R που αναγράφεται το χρώμα του οχήματος, έχει τυπωθεί διαφορετικό από το κανονικό (μαύρο, αντι για γκρι που είναι το δίκυκλο). Πιστεύετε οτι γενικά θα έχω πρόβλημα; στην δικια μου περιπτωση τους ειχαν δωσει χρωμα μαυρο-κοκκινο και φυσικα βαρεθηκαν να γραψουν το κοκκινο ....

Locksmith
25/05/2009, 17:29
Εμένα είναι πιο τραγελαφική/ηλίθια η περίπτωση μου...

Η μηχανή μου ήταν ασημένια και την έβαψα χάλκινη. Πάω λοιπόν στο ΚΕΠ και λέω γεια ήρθα να αλλάξω χρώμα. Μάλιστα, τι χρώμα την κάνατε;

Χάλκινο; Φυσικά δεν υπάρχει.
Πορτοκαλί; δεν υπάρχει.
Χρυσό; δεν υπάρχει.
Χμ...
Μπορντώ; δεν υπάρχει.

Να ξέρετε, η μηχανή μου είναι καφε.

Πέρα από την πλάκα όμως, πως σκατά κυκλοφορούν τα πορτοκαλί αυτοκίνητα και τι θα πει "δεν υπάρχει"; Δεν ζήτησα να μου ΦΤΙΑΞΟΥΝ χρώμα, να ΤΟ ΓΡΑΨΟΥΝ ζήτησα!!! Και δεν ζήτησα να γράψουν σάπιο μήλο ή ξυνισμένο γιαούρτι, ΠΟ-ΡΤΟ-ΚΑ-ΛΙ ζήτησα! Βασικό χρώμα! Αλλά και ΤΙ ΘΑ ΠΩ στον μπάτσο που θα με σταματήσει και δεν θα δέχεται ότι αυτό είναι το σωστό χρώμα; Δηλαδή μπήκα στη διαδικασία να είμαι νόμιμος όσον αφορά το χρώμα και πάλι φοβάμαι ότι θα είναι σαν να μην είχα κάνει τίποτα και να το άφηνα ασημί στην άδεια. Γιατί όπως βλέπετε, δεν μπορείς να πεις καφέ το μηχανάκι μου.


164510

menos
25/05/2009, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Γιατί όπως ακόμα και στο avatar βλέπετε, δεν μπορείς να πεις καφέ το μηχανάκι μου.
Ειναι ανοιχτου χρωματος Ketchup :o
(Εφοσον το χαλκινο ως χρωμα δεν ισχυει)
Μπορει οι τροχονομοι να μην γνωριζουν απο χρωματα... γνωριζουν ομως απο γευσεις :D

ggs
25/05/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Εμένα είναι πιο τραγελαφική/ηλίθια η περίπτωση μου...

Πορτοκαλί; δεν υπάρχει.


.

Δηλαδή , στα ΚΤΜ τι χρώμα τους γράφουν στην άδεια ???
:confused:

kouremenos
25/05/2009, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Εμένα είναι πιο τραγελαφική/ηλίθια η περίπτωση μου...

Η μηχανή μου ήταν ασημένια και την έβαψα χάλκινη. Πάω λοιπόν στο ΚΕΠ και λέω γεια ήρθα να αλλάξω χρώμα. Μάλιστα, τι χρώμα την κάνατε;

Χάλκινο; Φυσικά δεν υπάρχει.
Πορτοκαλί; δεν υπάρχει.
Χρυσό; δεν υπάρχει.
Χμ...
Μπορντώ; δεν υπάρχει.

Να ξέρετε, η μηχανή μου είναι καφε.

Πέρα από την πλάκα όμως, πως σκατά κυκλοφορούν τα πορτοκαλί αυτοκίνητα και τι θα πει "δεν υπάρχει"; Δεν ζήτησα να μου ΦΤΙΑΞΟΥΝ χρώμα, να ΤΟ ΓΡΑΨΟΥΝ ζήτησα!!! Και δεν ζήτησα να γράψουν σάπιο μήλο ή ξυνισμένο γιαούρτι, ΠΟ-ΡΤΟ-ΚΑ-ΛΙ ζήτησα! Βασικό χρώμα! Αλλά και ΤΙ ΘΑ ΠΩ στον μπάτσο που θα με σταματήσει και δεν θα δέχεται ότι αυτό είναι το σωστό χρώμα; Δηλαδή μπήκα στη διαδικασία να είμαι νόμιμος όσον αφορά το χρώμα και πάλι φοβάμαι ότι θα είναι σαν να μην είχα κάνει τίποτα και να το άφηνα ασημί στην άδεια. Γιατί όπως βλέπετε, δεν μπορείς να πεις καφέ το μηχανάκι μου. παντως οτι και να ειναι ,ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΙ!!!

Infini
25/05/2009, 17:55
Τελικά ισχύει αυτό για το χρώμα του ντεπόζιτου που έγραψε κάποιος; Μου φαίνεται μάλλον απίθανο.

Locksmith
25/05/2009, 23:31
Ευχαριστώ kouremenos για τα καλά σου λόγια, και μπράβο για το ωραίο γούστο σου!:lol:

Για το ντεπόζιτο μην αμφιβάλλεις infi, λογικά το έκαναν έτσι για τα χρωματιστά μηχανάκια, γιατί στο ελληνικό κράτος δεν γίνεται, από ανεξήγητα φαινόμενα, να αναγράφονται 2 χρώματα σε μια άδεια μάλλον...

Όσον αφορά την δική μου περίπτωση, έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλον; Με ανησυχεί το θέμα λίγο... :a7:

SnakeMJK
26/05/2009, 08:53
αυτό για το ντεπόζιτο ισχύει 100%, απλά δεν μπορώ να βρω τώρα το σχετικό έγγραφο.

locksmith, έχουμε ακρίβως ίδιο χρώμα και η άδεια μου γράφει κανονικότατα πορτοκαλί. οπότε μάλλον δεν στα έλεγαν καλά....

nassosxlvbros
26/05/2009, 09:02
Το ίδιο συμβαίνει μετο CRM...στην άδεια αναγράφεται λευκό και είναι μόνον ο σκελετός...:(
παλιότερα στο BROSάκι είχαν κάνει ένα χειρότερο:τόχαν στην άδεια μονοθέσιο,κι όταν ρώτησα στο φανάρι ένα ζητά μου έίπε κανονικά σε γράφουν αν πέσεις σε τυπικό...αν όχι θα γελάνε με τα καθυστερημένα του υπουργείου...

sotpag
27/05/2009, 16:22
βασικα το πλαισιο παιζει ρολο που ειναι και ο αριθμος,



αλλα αντε να βγαλεις ακρη , ουτε αυτοι δεν ξερουν ουτε οι μπατσοι.....

Locksmith
28/05/2009, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
αυτό για το ντεπόζιτο ισχύει 100%, απλά δεν μπορώ να βρω τώρα το σχετικό έγγραφο.

locksmith, έχουμε ακρίβως ίδιο χρώμα και η άδεια μου γράφει κανονικότατα πορτοκαλί. οπότε μάλλον δεν στα έλεγαν καλά.... Skata! Kαι τι προτείνεις να κάνω ρε Snake τώρα, λες να πάω να επανάλαβω την όλη διαδικασία αλλά αυτή τη φορά ο ίδιος, ή θα μου λένε πάλι τα δικά τους; Κι αν το αφήσω έτσι, τι τραβήγματα θα έχω εάν μου κάνουν έλεγχο και είναι και καχύποπτοι;

:sad: :sad:

basilis_k6
03/06/2018, 02:29
Νεκροθαφτης αλερτ

Τελικα μπορεις να βαλεις 2 χρωματα στην αδεια;

Garfield
03/06/2018, 09:03
Δηλαδή αυτό πως θα το δήλωναμε στην άδεια; :D
396161

teogtp
03/06/2018, 10:37
Μπλέ

basilis_k6
03/06/2018, 11:08
δεν ξέρει κανένας? όλα τα μηχανάκια έχουν ένα μονο χρωμα στην αδεια δλδ?

telegonos
03/06/2018, 13:21
Δηλαδή αυτό πως θα το δήλωναμε στην άδεια; :D
396161

Benetton

sanctusan
04/06/2018, 11:12
Εγώ είχα ταξί χρώματος μπορντώ η άδεια έγραφε μπορντώ. Το 2009 που άλλαξα όχημα προφσνώς στο ίδιο χρώμα είχα τον εξής διάλογο στο υπουργείο:

-Τι χρώμα είναι;
-Στη λιβαδεία τα ταξί είναι μπορντώ.
-Ναι έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να το δειλώσω μπορντώ.
-Γιατί;
-Γιστί δεν μου το επιτρέπει το σύστημα.
-Η προηγούμενη αδεια γράφει μπορντώ.
-Πρόσφατα άλλαξε το σύστημα και περιόρτηκαν οι επιλογές χρωμάτων.
-Και τι χρώμα θα το δειλώσεις;
-Να το δειλώσω καφέ;
-Σοβαρά; Καφέ;
-Μήπως κόκκινο;
-Δε νομίζω.
-Καλά. Το δειλώνω ΜΟΒ.
-Και αν με σταματήσει η αστυνομία τι θα τους πω;
-Ότι το μπορντώ είναι απόχρωση του μοβ......ορίστε η αδεια σας και καλορίζικο........

leftos
05/06/2018, 08:40
Και το δικο μας το hyundai matrix 2005 ειναι μπλε και η αδεια γραφει μοβ.
Το μπορντω δεν το εχει το συστημα ενω το μοβ που το συναντας καθε μερα σε εργοστασιακο ειναι οκ.

telegonos
05/06/2018, 14:13
Αναλογία RGB έπρεπε να γράφουν. Τα ονόματα στα χρώματα, πλην μερικών πολύ στοιχειωδών, είναι τζάμπα πολυπλοκότητα ανθρώπινης γλώσσας (δεν είναι τυχαίο, που πολλά ονόματα χρωμάτων έχουν οι γυναίκες).

Το μεγάλο μειονέκτημα της ανθρώπινης γλώσσας είναι ότι είναι αναφορική, οπότε αν δεν έχεις την αναφορά, δεν μπορείς να βρεις το χρώμα με την λέξη και μόνο. Π.χ. αν σου πούνε ένα όνομα χρώματος που ΔΕΝ ξέρεις, το ίδιο το όνομα, δεν ορίζει ποιό είναι το χρώμα (πλην κάποιων εξαιρέσεων που το όνομα παραπέμπει σε γνωστό αντικείμενο που έχει αυτό το χρώμα π.χ. πορτοκαλί). Αν σου πει κάποιος π.χ. το χρώμα είναι κουατσακετλοκ, άιντε να το βρεις.

Ενώ αν σου πούνε RGB 200,40,180 καταλαβαίνεις ότι είναι ανοικτό ιώδες.

MAIK72
05/06/2018, 14:20
Αναλογία RGB έπρεπε να γράφουν.

Εγώ τα θέλω σε CMYK εκτυπωμένα όμως:D Και τα RGB με τι ICC παρακαλώ?

borbos
05/06/2018, 14:22
Αναλογία RGB έπρεπε να γράφουν. Τα ονόματα στα χρώματα, πλην μερικών πολύ στοιχειωδών, είναι τζάμπα πολυπλοκότητα ανθρώπινης γλώσσας (δεν είναι τυχαίο, που πολλά ονόματα χρωμάτων έχουν οι γυναίκες).

Το μεγάλο μειονέκτημα της ανθρώπινης γλώσσας είναι ότι είναι αναφορική, οπότε αν δεν έχεις την αναφορά, δεν μπορείς να βρεις το χρώμα με την λέξη και μόνο. Π.χ. αν σου πούνε ένα όνομα χρώματος που ΔΕΝ ξέρεις, το ίδιο το όνομα, δεν ορίζει ποιό είναι το χρώμα (πλην κάποιων εξαιρέσεων που το όνομα παραπέμπει σε γνωστό αντικείμενο που έχει αυτό το χρώμα π.χ. πορτοκαλί). Αν σου πει κάποιος π.χ. το χρώμα είναι κουατσακετλοκ, άιντε να το βρεις.

Ενώ αν σου πούνε RGB 200,40,180 καταλαβαίνεις ότι είναι ανοικτό ιώδες.

θεος....:beer:
μη σου πω αοτι επρεπε να το γραφουν και σε HEX format.

MAIK72
05/06/2018, 14:25
και σε HEX format.

Τώρα μάλιστα :cry:

basilis_k6
05/06/2018, 14:54
δηλαδη τωρα με τα πολυεστερικα που ειναι ασπρα θα τραβηξω μια μαυρη λωριδα στο ντεποζιτο και θα πω οριστε, μαυρο ειναι!