PDA

View Full Version : ΜΠΕΕΕΕΕΕ!!!!!!! ΠΡΟΒΑΤΑΑΑΑΑ!!!!!!



kouremenos
25/05/2009, 16:54
ΕΒΛΕΠΑ ΕΧΘΕΣ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ (ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΥ ΛΕΓΕΙΝ ΕΙΔΗΣΕΙΣ) τις συγκεντρωσεις των κομματων και απο κατω χιλιαδες μπεεεεελατες ...μα ειναι δυνατον ,μετα απο τοσα χρονια......(πλεον δεν ειναι εμπαιγμος ,ειναι κατι αλλο πολυ πιο σκληρο ...και μακρυ) να ειναι ακομα εκει???
Απο την αλλη σκεπτομουν οτι με 1000000 ενεργους δημοσιους υπαλληλους και δεν ξερω ποσους συνταξιουχους ακομα, ΣΥΝ τα γυναικοπαιδα τους ισως και τα εγγονια τους ,στην ουρα για μια θεση στον κρατικο "καρεκλοδωτη" τα πραγματα δεν θα ειναι καλυτερα στο μελλον .Αυτο μου λυνει και την απορια πως στον διαβολο εκλεγονται με ποσοστα και οι δυο μεγαλοι γυρω στα 65% με 70% συνολικου εκλογικου σωματος .Με ενα πολυ προχειρο υπολογισμο οι δημοσιοι και οι φαμιλιες τους συν αυτους θελουν να τους φανε τις καρεκλες θα μας ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!! ?Στην τελικη ειμαστε μια χωρα 11000000 παν -κατ ! ποσοι απο τα 11μυρια εχουν δικαιωμα ψηφου? (λογο ηλικιας)
ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ !!!!!!!
πρεπει με καποιον τροπο να καταλαβουν επιτελους οτι δεν ειναι μονοι τους.
μην με παρεξηγησετε ,δεν εκπροσωπω ΚΑΝΕΝΑΝ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΜΕ "την Σαρα και την Μαρα "μεσα θα μπορουσαν να κανουν τα ιδια??? ΑΡΑΓΕ ???
( ΟΥΦ ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΞΕΘΥΜΑΝΑ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ):a4:


164508

ilias s.m.
25/05/2009, 17:37
Μπραβο ρε μαγκα!!!!ειμαι 21 ετων και 21 χρονια εχω αυτη την απορια,ποιος παει και τους χειροκροταει???!!!
Υπαρχουν δυο πιθανοτητες,

1. η δικη σου(δημοσιοι υπαλληλοι,το σκυλολο'ι' τους και οι wana be δημοσιοι)

και 2. το να ειμαστε οι Ελληνες τοσο ΜΑ#@$%%$#

οπως και να εχει, το θεαμα ειναι τραγελαφικο!!!ελεος,πουλαν τις ψηφους τους,την αξιοπρεπια τους και το μελλον τους(μαζι με το δικο μας)για μια θεση στο δημοσιο!!!
:mad: :mad: :mad:

Akatanomastos
25/05/2009, 18:03
ρε παιδια το 65% που εχουν τα δυο κομματα δεν ειναι μεγαλο ποσοστο.

Η Ν.Δ. κυβερναει με 37%

αυτη ειναι η δημοκρατια μας..

2 στους 3 ειναι αντιθετοι με αυτον που αποφασιζει:lol:

kouremenos
25/05/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ρε παιδια το 65% που εχουν τα δυο κομματα δεν ειναι μεγαλο ποσοστο.

Η Ν.Δ. κυβερναει με 37%

αυτη ειναι η δημοκρατια μας..

2 στους 3 ειναι αντιθετοι με αυτον που αποφασιζει:lol: γιαυτόν ακριβως τον λογο ΠΡΕΠΕΙ να ψηφιζουμε ΟΛΟΙ εμεις οι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ απο αυτους,αλλιως θα μας εξουσιαζουν παντα αυτοι και οι ΖΗΤΟΥΛΕΣ ΤΟΥΣ!!!!!

vangelis 64
25/05/2009, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
γιαυτόν ακριβως τον λογο ΠΡΕΠΕΙ να ψηφιζουμε ΟΛΟΙ εμεις οι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ απο αυτους,αλλιως θα μας εξουσιαζουν παντα αυτοι και οι ΖΗΤΟΥΛΕΣ ΤΟΥΣ!!!!! Να σε ρωτήσω κάτι;Πιστεύεις ότι,αν βγει κάποιος άλλος εκτός τών 2,ή αν η πίτα μοιραστεί στα ίσα μέσα στη βουλή και επέλθει η περίφημη πολυφωνία...πιστεύεις πραγματικά ότι θ' αλλάξει κάτι;

Δηλαδή ρε παιδί μου,όλοι αυτοί που θα μπούνε στη βουλή θ' αρχίσουν ν' ασχολούνται με το κοινό καλό και όχι με την πάρτη τους;

ilias s.m.
25/05/2009, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Να σε ρωτήσω κάτι;Πιστεύεις ότι,αν βγει κάποιος άλλος εκτός τών 2,ή αν η πίτα μοιραστεί στα ίσα μέσα στη βουλή και επέλθει η περίφημη πολυφωνία...πιστεύεις πραγματικά ότι θ' αλλάξει κάτι;

Δηλαδή ρε παιδί μου,όλοι αυτοί που θα μπούνε στη βουλή θ' αρχίσουν ν' ασχολούνται με το κοινό καλό και όχι με την πάρτη τους;

Πιθανοτατα θα κανουν και αυτοι τα ιδια σκατα!!!αλλα η λυση δεν ειναι να καθομαστε με σταυρομενα τα χερια να τους κοιταμε να μας δουλευουν!!!

konsttanttinos
25/05/2009, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Να σε ρωτήσω κάτι;Πιστεύεις ότι,αν βγει κάποιος άλλος εκτός τών 2,ή αν η πίτα μοιραστεί στα ίσα μέσα στη βουλή και επέλθει η περίφημη πολυφωνία...πιστεύεις πραγματικά ότι θ' αλλάξει κάτι;

Δηλαδή ρε παιδί μου,όλοι αυτοί που θα μπούνε στη βουλή θ' αρχίσουν ν' ασχολούνται με το κοινό καλό και όχι με την πάρτη τους;

+600:beer:

Να προσθεσω κατι ακομη.
Απο εσας που μασουλατε την καραμελα του αιωνια αδικημενου, του ανεξαρτητου , αυτου που εχει καταλαβει οτι ολοι οι πολιτικοι ειναι λαμογια...Να σας ρωτησω ρε παιδια,αν εσεις ησασταν σε ενα βουλευτικο εδρανο θα κανατε κατι διαφορετικο? Θα κοιτουσατε την ''προοδο'' του τοπου ή την τσεπη σας?
Για αναρωτηθειτε, ποιος γεμιζει καθε μερα τα βουλευτικα γραφεια?ποιοι ζητανε ρουσφετια και χαρουλες?Σε καθε εγκυκλιο του δημοσιου γιατι γινονται ουρες εξω τα ιδια βουλευτικα γραφεια?
Οταν πεφτουν οι επιδοτησεις του εκαστωτε ευρωπαικου πακετου ποιανου τα τηλεφωνα περνουν φωτια?Γιατι τα τραπεζια του καθε ''μπαιρακταρη'' ασφυκτυουν απο κοστουμαρισμενους καρεκλοκενταυρους?Γιατι η πλειοψηφια οταν βλεπει εναν πολιτικο μετα των συνοδων του τρεχει να του φιλησει την ποδια?Γιατι η ιδια πλειοψηφια περπαταει με καμαρι οταν καποιος βουλευτης διορισει το παιδι του στο δημοσιο και βροντοφωναζει πλεον τις πεποιθησεις του?
Φυσικα εχω απειρα γιατι, οπως και παλι φυσικα δεν περιμενω απαντησεις.
:beer: :beer: :beer:

SVX
25/05/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
ΕΒΛΕΠΑ ΕΧΘΕΣ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ (ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΥ ΛΕΓΕΙΝ ΕΙΔΗΣΕΙΣ) τις συγκεντρωσεις των κομματων και απο κατω χιλιαδες μπεεεεελατες ...μα ειναι δυνατον ,μετα απο τοσα χρονια......(πλεον δεν ειναι εμπαιγμος ,ειναι κατι αλλο πολυ πιο σκληρο ...και μακρυ) να ειναι ακομα εκει???

( ΟΥΦ ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΞΕΘΥΜΑΝΑ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ):a4:


:a013: +19% Φ.Π.Α. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
25/05/2009, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
Πιθανοτατα θα κανουν και αυτοι τα ιδια σκατα!!!αλλα η λυση δεν ειναι να καθομαστε με σταυρομενα τα χερια να τους κοιταμε να μας δουλευουν!!! Είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν ότι δεν κάθεσαι με σταυρωμένα χέρια μη συμμετέχοντας στο σόου τής ψηφοφορίας.:wave2:

Mafiozos
25/05/2009, 20:04
Απο εμενα παντως τα 2 μεγαλα μπο@ρδ@λ@ θα παρουν τα π@π@ρι@ μου γιατι ειναι μο@ν@π@ν@ του κιαρατα και γ@μιουνται ασυστολα.Αχ τα ειπα και ακομα δεν ξεθυμανα.. Ρε θα ψηφησω αλλα κανενα πο@στ@ κ@αρι@λ@ μ@λ@κ@ χοντρο μπουχεσα μπουλη και παει λεγοντα.Ακομα δεν ξεθυμανα..:a29: :a29: Kouremenos :beer: :beer:

SVX
25/05/2009, 20:14
:nono: ρε ΜΗΠΩΣ οι "εκλογες" ΕΙΝΑΙ Υπερεκτιμημενες?


164521

ilias s.m.
25/05/2009, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
+600:beer:

Να προσθεσω κατι ακομη.
Απο εσας που μασουλατε την καραμελα του αιωνια αδικημενου, του ανεξαρτητου , αυτου που εχει καταλαβει οτι ολοι οι πολιτικοι ειναι λαμογια...Να σας ρωτησω ρε παιδια,αν εσεις ησασταν σε ενα βουλευτικο εδρανο θα κανατε κατι διαφορετικο? Θα κοιτουσατε την ''προοδο'' του τοπου ή την τσεπη σας?
Για αναρωτηθειτε, ποιος γεμιζει καθε μερα τα βουλευτικα γραφεια?ποιοι ζητανε ρουσφετια και χαρουλες?Σε καθε εγκυκλιο του δημοσιου γιατι γινονται ουρες εξω τα ιδια βουλευτικα γραφεια?
Οταν πεφτουν οι επιδοτησεις του εκαστωτε ευρωπαικου πακετου ποιανου τα τηλεφωνα περνουν φωτια?Γιατι τα τραπεζια του καθε ''μπαιρακταρη'' ασφυκτυουν απο κοστουμαρισμενους καρεκλοκενταυρους?Γιατι η πλειοψηφια οταν βλεπει εναν πολιτικο μετα των συνοδων του τρεχει να του φιλησει την ποδια?Γιατι η ιδια πλειοψηφια περπαταει με καμαρι οταν καποιος βουλευτης διορισει το παιδι του στο δημοσιο και βροντοφωναζει πλεον τις πεποιθησεις του?
Φυσικα εχω απειρα γιατι, οπως και παλι φυσικα δεν περιμενω απαντησεις.
:beer: :beer: :beer:

Εγω φιλε Κωσταντινε θα κοιταγα το καλο του τοπου μου.για αυτο τους τα χωνω και εχω καθε δικαιομα να το κανω!
τωρα για αυτους που γεμιζουν γραφεια και τους φιλανε τα ποδια,δεν θελω ουτε καν να τους σχολιασω......

ilias s.m.
25/05/2009, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν ότι δεν κάθεσαι με σταυρωμένα χέρια μη συμμετέχοντας στο σόου τής ψηφοφορίας.:wave2:

Ειναι και αυτο μια λυση που ακουγεται σωστη.αν δεν συμφωνεις με κατι δεν παιρνεις μερος σε αυτο γιατι ετσι το ενισχυεις.......

marios8
25/05/2009, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν ότι δεν κάθεσαι με σταυρωμένα χέρια μη συμμετέχοντας στο σόου τής ψηφοφορίας.:wave2:

Βαγγέλη γιατί να αφήσεις άλλους να αποφασίσουν γι σένα ?
Δεν μπορεί. Όλο και κάποιος θα πιστεύεις οτι έχει κάτι παραπάνω να δώσει .

Έστω και αν δεν έχει πιθανότητες να κυβερνήσει , καλό είναι να έχει λόγο στην Βουλή .

the who
25/05/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
Απο εμενα παντως τα 2 μεγαλα μπο@ρδ@λ@ θα παρουν τα π@π@ρι@ μου γιατι ειναι μο@ν@π@ν@ του κιαρατα και γ@μιουνται ασυστολα.Αχ τα ειπα και ακομα δεν ξεθυμανα.. Ρε θα ψηφησω αλλα κανενα πο@στ@ κ@αρι@λ@ μ@λ@κ@ χοντρο μπουχεσα μπουλη και παει λεγοντα.Ακομα δεν ξεθυμανα..:a29: :a29: Kouremenos :beer: :beer:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ρε μαφιοζε να ψησουμε τους μοντς(και τους ροκερς)να κανουμε ενα ποστακι και να ριχνει ο καθενας μπινελικια ασυστολα στους πολιτικους.Χωρις αντιπαραθεσεις και π@π@ριες.Μονο μπινελικι απ αυτα που κανουν την ελληνικη γλωσσα πλουσια.:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

vangelis 64
25/05/2009, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Βαγγέλη γιατί να αφήσεις άλλους να αποφασίσουν γι σένα ?
Νομίζω ότι ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΣ δίνω δικαίωμα στον άλλον να αποφασίζει για την τύχη μου.
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8

Δεν μπορεί. Όλο και κάποιος θα πιστεύεις οτι έχει κάτι παραπάνω να δώσει .
Με τίποτα δεν το πιστεύω Μάριε,αυτοί -αποδεδειγμένα- μόνο να παίρνουν ξέρουν.
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8

Έστω και αν δεν έχει πιθανότητες να κυβερνήσει , καλό είναι να έχει λόγο στην Βουλή . Ξέρεις,κάποτε αναρωτήθηκα γιατί ένας δικηγόρος(δικηγόροι και γιατροί είναι οι περισσότεροι βουλευτές)πολιτεύεται.
Ε,ακόμα δεν έχω βρεί άλλη απάντηση πέραν τής κονόμας και τής λύσσας για εξουσία και φήμη.

marios8
25/05/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Νομίζω ότι ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΣ δίνω δικαίωμα στον άλλον να αποφασίζει για την τύχη μου. Με τίποτα δεν το πιστεύω Μάριε,αυτοί -αποδεδειγμένα- μόνο να παίρνουν ξέρουν. Ξέρεις,κάποτε αναρωτήθηκα γιατί ένας δικηγόρος(δικηγόροι και γιατροί είναι οι περισσότεροι βουλευτές)πολιτεύεται.
Ε,ακόμα δεν έχω βρεί άλλη απάντηση πέραν τής κονόμας και τής λύσσας για εξουσία και φήμη.

Κάθε σκέψη δεκτή.
Εγώ μίλαγα για άτομα που δεν έχουν κορεστεί. Ας πούμε για τους οικολόγους .
Καλό δεν είναι να υπάρχει και μια φωνή υπέρ της οικολογίας ? Και ας μην έχουν τη δυναμική της διακυβέρνησης .

kouremenos
25/05/2009, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Να σε ρωτήσω κάτι;Πιστεύεις ότι,αν βγει κάποιος άλλος εκτός τών 2,ή αν η πίτα μοιραστεί στα ίσα μέσα στη βουλή και επέλθει η περίφημη πολυφωνία...πιστεύεις πραγματικά ότι θ' αλλάξει κάτι;

Δηλαδή ρε παιδί μου,όλοι γαυτοί που θα μπούνε στη βουλή θ' αρχίσουν ν' ασχολούνται με το κοινό καλό και όχι με την πάρτη τους; πιστεύω είναι η τελευταία νόμιμη προσπάθεια μας πριν την ολική αγανάκτηση .εμφύλιο. Κατεδάφιση του συστήματος.όσους και να βόλεψουν ακόμα.κάποια στιγμή δεν θα έχουν να τους ταϊζουν και θα πεινάσουν και αυτοί και εσυ Δες ασφαλιστικό κτλ.!!!.ΚΑΙ ΥΠΆΡΧΕΙ ΤΡΌΠΟΣ ΝΑ ΖΟΎΜΕ ΚΑΛΎΤΕΡΑ.παιδεια καί διαχείριση πόρων μας χρειάζεται .............

ggs
25/05/2009, 23:39
Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους που ,με τον υπάρχοντα εκλογικό νόμο, έχουν την ρομαντική άποψη ότι με την ψήφο τους μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα….

Υπήρχαν πολλοί ρομαντικοί και στις προηγούμενες και στις προ-προηγούμενες και στις προ –προ –προηγούμενες εκλογές που ψήφισαν κόμματα εκτός των δυο μεγάλων με την ψευδαίσθηση ότι έκαναν το καθήκον τους απέναντι στον τόπο τους …..έλα όμως που ο ΜΑΓΙΚΟΣ εκλογικός μας νόμος έδωσε την ψήφο τους στα…. δυο μεγάλα κόμματα !!!
Και από την μεθεπόμενη ψηφοφορία θα γίνει ακόμη πιο ΜΑΓΙΚΟΣ !!!

Το πώς γίνεται αυτό βαριέμαι τώρα να το αναλύσω , αλλά έχουμε εκλογικό νόμο …,Κοπερφιλντ

(Μιλάω για τις βουλευτικές εκλογές πάντα…)

WebDevGr
25/05/2009, 23:45
Το σύστημα έχει ως εξής.... για να έχει αξία η ψήφος σου θα πρέπει το κόμμα που ψηφίζεις (στις εθνικές εκλογές) να πάρει πάνω από 3%! αλλιώς είναι σα να μη ψήφισες καθόλου.... οπότε τι μας λένε; υπάρχουν δεκάδες κόμματα!! αλλά για να σε πάρουμε στα σοβαρά θα πρέπει να διαλέξεις ένα από τα 4-5 που είναι ήδη στη βουλή.... θα πρέπει δηλαδή να διαλέξεις πάλι κάποιον από εμάς!!!! αλλιώς και τον Λεβέντη να ψηφίσεις πάλι στο πρώτο κόμμα θα πάει η ψήφος σου εμμέσως....

Τώρα όλοι εσείς που υπερασπίζεστε την αξία της ψήφου αυτό το λέτε δημοκρατία;;;

Όπως είπε εύστοχα κι ο Λαζόπουλος τελευταία.... αν μπεις σε ένα μαγαζί και διαπιστώσεις ότι όλα αυτά που πουλάει είναι χαλασμένα πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσεις κάτι;;;;;;

Δεν αγοράζω ποτέ σκάρτα πράγματα..... γι αυτό και έχω σταματήσει χρόνια τώρα να ψηφίζω!!!!!

Αν πήγαινα το μόνο που θα έγραφα πάνω στο λευκο θα ήταν το κορυφαίο.... Να φύγετε!!!! Να πάτε αλλού!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=ug0fBjADmno

kouremenos
25/05/2009, 23:49
και στην τελική .....τέτοιοι ήμαστε τέτοιους έχουμε .τουλάχιστον τα παιδιά μας μην τα μάθουμε να προσκήνουν σε απατεώνες και παπάδες !!!αν λέω αν υπήρχε πολιτικός σωστός σε ποιον να μιλήσει σήμερα? Αν δουν ότι υπάρχει δυναμική κάτι ίσως γίνει -αλλιώς πάμε αέρα για καμία χούντα ή κάτι πιο μοναρχικό ας πω καλύτερα!!!

kouremenos
26/05/2009, 00:04
φίλε gιgeni .συμφωνώ μαζί σου ότι ο νόμος είναι για πάρτη τους-ωστόσο το λευκό που και το άκυρο σου πάει σε αυτούς.η ψήφος στον Λεβέντη πάει στον Λεβέντη και ας μην έχει 3% 'πού ξέρεις εσυ μπορεί να σκέφτηκαν κιάλλοι το ίδιο και να το μαζέψει το 3%

WebDevGr
26/05/2009, 00:04
Όταν ο Σόλων ανέλαβε τις τύχες της Αθήνας το 594 π.Χ., ο πλούτος και η δύναμη ανήκαν σε λίγα χέρια. Οι φτωχοί (η τάξις των θετών) ήταν βουτηγμένοι στα χρέη. Ανίκανοι δε να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους, αυτοί οι εξαθλιωμένοι δανειολήπτες γίνονταν δούλοι στους πιστωτές. (κάτι μου θυμίζει αυτό) Οι φτωχοί Αθηναίοι δανείστηκαν τότε λοιπόν πάνω από τις δυνάμεις τους με τίμημα τη δική τους ελευθερία αλλά και της οικογένειάς τους, καθώς η δυνατότητα υποδούλωσης περιελάμβανε και τους δευτερότοκους γιους, τις ανύπανδρες κόρες, αλλά και τις αδελφές τους. Το θέμα είναι πάντως ότι πολλά από τα δάνεια χορηγήθηκαν τότε με τη σίγουρη πρόβλεψη ότι ο οφειλέτης θα αποδειχθεί τελικά ανίκανος να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του. (κι αυτό κάτι μου θυμίζει) Οπως παρατηρεί η ΗSΒC, το παραπάνω αποτελεί μια υπενθύμιση των ηθικών παραμέτρων στην ανάληψη κινδύνου και κατά την παρούσα κρίση όπως απεικονίστηκε και με τη χορήγηση των περίφημων subprime δανείων. Από την εποχή του Σόλωνα λοιπόν ο πλουτισμός του δανειστή μέσα ακόμη και από την εξαθλίωση του δανειολήπτη κυριάρχησε σε πολλά μέρη του κόσμου.

Το 594 π.Χ. από μηχανής θεός αποδείχθηκε ο Σόλων, ο οποίος με τη «σεισάχθειά» του απάλειψε όλα τα συμβόλαια των φτωχών ανθρώπων, που είχαν βάλει ενέχυρο ακόμη και τον ίδιο τους τον εαυτό..........

Το βήμα (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=72&artid=250463&dt=14/01/2009)

Όταν βρεθεί ένας νέος Σόλων θα ξαναγίνω κι εγώ πολίτης..... προς το παρόν είμαι ένας σύγχρονος δούλος.

edit: Έχω ψηφίσει μέχρι και Λεβέντη!!! δεν τον είπα τυχαία.... αλλά εδώ και δεκαετίες δεν έχει αλλάξει τίποτα οι ίδιες οικογένειες κυβερνούν!!!

sergiosm
26/05/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Νομίζω ότι ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΣ δίνω δικαίωμα στον άλλον να αποφασίζει για την τύχη μου.

Ψηφίζοντας ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ (σωστά ή λάθος δεν έχει σημασία) κάποιον άλλον για να αποφασίσει για την τύχη σου.
Αν ΔΕΝ ψηφίσεις αφήνες έναν ΤΡΙΤΟ να επιλέξει αυτόν τον κάποιον άλλον για να αποφασίσει για την τύχη σου.

Βέβαια το ίδιο ακριβώς συμβαίνει όταν πας να ψηφίσεις και ρίξεις ΛΕΥΚΟ ή ΑΚΥΡΟ.
Είναι σας να μην έχεις πάει, αφού απλούστατα τα ΛΕΥΚΑ και τα ΑΚΥΡΑ δεν υπολογίζονται για τον προσδιορισμό της δύναμης των κομμάτων, το ποσοστό των οποίων προκύπτει ΜΟΝΟ βάσει των έγκυρων ψήφων

π.χ.
Αν υποθέσουμε ότι ψηφίζουν 100 και το κόμμα Α πάρει 20 ψήφους, το κόμμα Β 10, τα Λευκά είναι 30 και τα Άκυρα 40 (σύνολο δηλαδή ψήφων 100) τα ποσοστά ΔΕΝ είναι 20% το Α και 10 % το Β,
αλλά,
δεδομένου ότι τα Λευκά και τα Άκυρα ΔΕΝ υπολογίζονται (θυμίζω ότι το ποσοστό προκύπτει βάσει των έγκυρων ψήφων):
το κόμμα Α έλαβε 20 από τις 30 έγκυρες ψήφους, άρα περίπου 67% (που όμως στην πραγματικότητα είναι το 20% όσων ψήφισαν)
το κόμμα Β έλαβε 10 από τις 30 έγκυρες ψήφους, άρα περίπου 33% (που όμως στην πραγματικότητα είναι το 10% όσων ψήφισαν)

:wave2:

vangelis 64
26/05/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ψηφίζοντας ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ (σωστά ή λάθος δεν έχει σημασία) κάποιον άλλον για να αποφασίσει για την τύχη σου.
Αν ΔΕΝ ψηφίσεις αφήνες έναν ΤΡΙΤΟ να επιλέξει αυτόν τον κάποιον άλλον για να αποφασίσει για την τύχη σου.

Κορώνα-γράμματα χάνω δηλαδή.Απλά δεν μπαίνω στον κόπο.:beer: :wave2:

sergiosm
26/05/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Κορώνα-γράμματα χάνω δηλαδή.Απλά δεν μπαίνω στον κόπο.:beer: :wave2:

το μη χειρον βέλτιστον ...


:beer: :beer:

WebDevGr
26/05/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ψηφίζοντας ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ (σωστά ή λάθος δεν έχει σημασία) κάποιον άλλον για να αποφασίσει για την τύχη σου.
Αν ΔΕΝ ψηφίσεις αφήνες έναν ΤΡΙΤΟ να επιλέξει αυτόν τον κάποιον άλλον για να αποφασίσει για την τύχη σου.

Βέβαια το ίδιο ακριβώς συμβαίνει όταν πας να ψηφίσεις και ρίξεις ΛΕΥΚΟ ή ΑΚΥΡΟ.
Είναι σας να μην έχεις πάει, αφού απλούστατα τα ΛΕΥΚΑ και τα ΑΚΥΡΑ δεν υπολογίζονται για τον προσδιορισμό της δύναμης των κομμάτων, το ποσοστό των οποίων προκύπτει ΜΟΝΟ βάσει των έγκυρων ψήφων

π.χ.
Αν υποθέσουμε ότι ψηφίζουν 100 και το κόμμα Α πάρει 20 ψήφους, το κόμμα Β 10, τα Λευκά είναι 30 και τα Άκυρα 40 (σύνολο δηλαδή ψήφων 100) τα ποσοστά ΔΕΝ είναι 20% το Α και 10 % το Β,
αλλά,
δεδομένου ότι τα Λευκά και τα Άκυρα ΔΕΝ υπολογίζονται (θυμίζω ότι το ποσοστό προκύπτει βάσει των έγκυρων ψήφων):
το κόμμα Α έλαβε 20 από τις 30 έγκυρες ψήφους, άρα περίπου 67% (που όμως στην πραγματικότητα είναι το 20% όσων ψήφισαν)
το κόμμα Β έλαβε 10 από τις 30 έγκυρες ψήφους, άρα περίπου 33% (που όμως στην πραγματικότητα είναι το 10% όσων ψήφισαν)

:wave2:

Έχεις δίκιο για τα λευκά και άκυρα... αλλά το ίδιο συμβαίνει και για τους ψήφους στα λοιπά κόμματα!

Αν μιλήσουμε με αριθμούς τότε θα πρέπει να τα πάρουμε από την αρχή....

Με μια γρήγορη ματιά στην στατιστική υπηρεσία βλέπουμε ότι στην απογραφή του 2001 ο συνολικός πληθυσμός της χώρας ήταν 10.934.097 στην κατηγορία 0-14 (χωρίς δικαίωμα ψήφου) ήταν 1.660.899 με μια πρόχειρη αφαίρεση μα δίνει 9.273.178 Προσοχή! αφαίρεσα μόνο τη κατηγορία 0-14 αν αφαιρέσουμε και τους υπόλοιπους από 14-18 αλλά και όσους έχουν χάσει το δικαίωμα ψήφου τότε το νούμερο θα μικρύνει κι άλλο!!!!

Στις τελευταίες εκλογές όμως εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους ήταν 9.918.917. Δηλαδή έχουμε μια διαφορά 645.739 που όπως είπα σίγουρα είναι μεγαλύτερη καθώς έβαλα μόνο τη κατηγορία 0-14. Δηλαδή η διαφορά πρέπει να αγγίζει το 1 εκατομμύριο!!!!!!

Τώρα που βρέθηκε αυτό το 1 εκατομμύριο "μαϊμού" ψηφοφόρων;... θυμηθείτε το σκάνδαλο με τα γεμάτα αεροπλάνα από τις πρώην σοβιετικές χώρες μέσω Κύπρου και ίσως από αλλού!! Αλλά και τυχών διπλές εγγραφές στους καταλόγους...

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι οι ψήφοι που πήραν τα δύο μεγάλα κόμματα ήταν 2.994.979 και 2.727.279 η διαφορά τους ήταν μόλις 267.700 οπότε το περίπου 1 εκατομμύριο "μαϊμού" ψηφοφόρων βλέπουμε ότι παίζει σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα. Ενώ το τρίτο κόμμα είχε πάρει μόλις 583.750.... τα λευκά και άκυρα μαζί ήταν μόλις 196.020.

Ας πάρουμε όμως και τα λοιπά κόμματα.... όλα μαζί είχαν πάρει 199.766 δηλαδή όσο ήταν τα λευκά και άκυρα!!!!!!! Πράγμα που σημαίνει ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε αυτή η διαφορά του ~1 εκατομμυρίου "μαϊμού" ψηφοφόρων και πάλι είναι σταγόνα στον ωκεανό!!!!!

Ο μόνος σοβαρός αριθμός είναι αυτός της αποχής... που είναι 2.563.891 και είναι ουσιαστικά το τρίτο κόμμα!!! Όταν όμως δεν υπάρχει κάποιος πραγματικά αξιόλογος και έμπιστος για να ψηφίσεις αλλά και όταν βλέπεις ότι οι εγγεγραμμένοι στους καταλόγους είναι πολλοί περισσότεροι από αυτούς που πραγματικά θα έπρεπε να είναι τότε ποιόν να πας να ψηφίσεις και πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα μετρήσει η ψήφος σου και δε θα βγάλουν πάλι αυτοί ένα άλλο μαγικό νούμερο;;;

sergiosm
26/05/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Αν μιλήσουμε με αριθμούς τότε θα πρέπει να τα πάρουμε από την αρχή....

Με μια γρήγορη ματιά στην στατιστική υπηρεσία βλέπουμε ότι στην απογραφή του 2001 ο συνολικός πληθυσμός της χώρας ήταν 10.934.097 στην κατηγορία 0-14 (χωρίς δικαίωμα ψήφου) ήταν 1.660.899 με μια πρόχειρη αφαίρεση μα δίνει 9.273.178 Προσοχή! αφαίρεσα μόνο τη κατηγορία 0-14 αν αφαιρέσουμε και τους υπόλοιπους από 14-18 αλλά και όσους έχουν χάσει το δικαίωμα ψήφου τότε το νούμερο θα μικρύνει κι άλλο!!!!

Στις τελευταίες εκλογές όμως εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους ήταν 9.918.917. Δηλαδή έχουμε μια διαφορά 645.739 που όπως είπα σίγουρα είναι μεγαλύτερη καθώς έβαλα μόνο τη κατηγορία 0-14. Δηλαδή η διαφορά πρέπει να αγγίζει το 1 εκατομμύριο!!!!!!

Τώρα που βρέθηκε αυτό το 1 εκατομμύριο "μαϊμού" ψηφοφόρων;... θυμηθείτε το σκάνδαλο με τα γεμάτα αεροπλάνα από τις πρώην σοβιετικές χώρες μέσω Κύπρου και ίσως από αλλού!! Αλλά και τυχών διπλές εγγραφές στους καταλόγους...

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι οι ψήφοι που πήραν τα δύο μεγάλα κόμματα ήταν 2.994.979 και 2.727.279 η διαφορά τους ήταν μόλις 267.700 οπότε το περίπου 1 εκατομμύριο "μαϊμού" ψηφοφόρων βλέπουμε ότι παίζει σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα. Ενώ το τρίτο κόμμα είχε πάρει μόλις 583.750.... τα λευκά και άκυρα μαζί ήταν μόλις 196.020.

Ας πάρουμε όμως και τα λοιπά κόμματα.... όλα μαζί είχαν πάρει 199.766 δηλαδή όσο ήταν τα λευκά και άκυρα!!!!!!! Πράγμα που σημαίνει ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε αυτή η διαφορά του ~1 εκατομμυρίου "μαϊμού" ψηφοφόρων και πάλι είναι σταγόνα στον ωκεανό!!!!!




Αν δεις τους εκλογικούς καταλόγους θα δεις μέσα ονόματα ανθρώπων που έχουν πεθάνει εδώ και χρόνια και απλά δεν έχουν διαγραφεί.

Επίσης η διπλή εγγραφή αλλοιώνει τον αριθμό των ψηφοφόρων.

Ως γνωστόν οι νεκροί δεν ... ψηφίζουν.

Οι διπλοεγγεγραμμένοι:
1ον: ήταν γνωστοί και
2ον: έπρεπε να υπογράψουν σχετική υπεύθυνη δήλωση η οποία παραδιδόταν στο δικαστήριο και ήταν πολύ εύκολο να ελεγχθεί αν είχαν ψηφίσει μία ή δύο φορές.

Συνεπώς ο αριθμός των εγγεγραμμένων απλά δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα και από μόνος του δεν είναι ικανό κριτήριο για την εξαγωγή συμπερασμάτων.
:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Ο μόνος σοβαρός αριθμός είναι αυτός της αποχής... που είναι 2.563.891 και είναι ουσιαστικά το τρίτο κόμμα!!! Όταν όμως δεν υπάρχει κάποιος πραγματικά αξιόλογος και έμπιστος για να ψηφίσεις αλλά και όταν βλέπεις ότι οι εγγεγραμμένοι στους καταλόγους είναι πολλοί περισσότεροι από αυτούς που πραγματικά θα έπρεπε να είναι τότε ποιόν να πας να ψηφίσεις και πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα μετρήσει η ψήφος σου και δε θα βγάλουν πάλι αυτοί ένα άλλο μαγικό νούμερο;;;

Οι ... "αυτοί" ποιοι είναι ;;;

bill.k
26/05/2009, 10:47
Έχω μια ένσταση, όσον αφορά τα άκυρα.. Χωρίς να είμαι βέβαιος, νομίζω ότι δεν παραγράφονται - όπως σωστά είπατε για τα λευκά - και θεωρούνται κανονικές ψήφοι..

Τέλος πάντων, στις τελευταίες κοινοβουλευτικές θυμάται κανείς πόση ήταν ποσοστιαία η αποχή??

Νομίζω ότι είναι ΑΛΗΤΕΙΑ να επικυρώνονται από το Σύνταγμα εκλογές με τόσο μεγάλη αποχή...
Αλλά έτσι σου αφαιρείται κάθε δικαίωμα να αλλάξεις κάτι με τις εκλογές..

Είπαμε ... Αν μπορούσαν να αλλάξουν κάτι ... θα ήταν παράνομες.......

el_hymador
26/05/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
Απο εμενα παντως τα 2 μεγαλα μπο@ρδ@λ@ θα παρουν τα π@π@ρι@ μου γιατι ειναι μο@ν@π@ν@ του κιαρατα και γ@μιουνται ασυστολα.Αχ τα ειπα και ακομα δεν ξεθυμανα.. Ρε θα ψηφησω αλλα κανενα πο@στ@ κ@αρι@λ@ μ@λ@κ@ χοντρο μπουχεσα μπουλη και παει λεγοντα.Ακομα δεν ξεθυμανα..:a29: :a29: Kouremenos :beer: :beer:


www.mpineliki_to_politically_correct_cοnverter.com


Παντως σε οτι αφορα στη δικη μου σταση και θεση, θα απαξιωσω και τα δυο μεγαλα κομματα διοτι αποτελουνται απο αφερεγγυους και καιροσκοπους. Και μονο που το γραφω αυτο, αρκει για να μειωσει το θυμο μου. Σαφως και θα συμμετασχω στις εκλογες, αλλα δεν προκειται να ψηφισω κανεναν απο τους αρριβιτες και συμφεροντολογους λαθροθηρες της εξουσιας Ακομα αισθανομαι αναστατωμενος...

sergiosm
26/05/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Έχω μια ένσταση, όσον αφορά τα άκυρα.. Χωρίς να είμαι βέβαιος, νομίζω ότι δεν παραγράφονται - όπως σωστά είπατε για τα λευκά - και θεωρούνται κανονικές ψήφοι..


Τα λευκά και τα άκυρα έχουν την ίδια ακριβώς αντιμετώπιση:
Δεν προσμετρούνται


Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Τέλος πάντων, στις τελευταίες κοινοβουλευτικές θυμάται κανείς πόση ήταν ποσοστιαία η αποχή??

Η αποχή ήταν 25,85 %
δες και τα επίσημα αποτελέσματα
http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2007/pages/index.html
όπου -μεταξύ άλλων- παρατήρησε ότι τα λευκά και τα άκυρα είναι στην ίδια κατηγορία



Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Νομίζω ότι είναι ΑΛΗΤΕΙΑ να επικυρώνονται από το Σύνταγμα εκλογές με τόσο μεγάλη αποχή...
Αλλά έτσι σου αφαιρείται κάθε δικαίωμα να αλλάξεις κάτι με τις εκλογές..


Σου δίνεται το δικαίωμα να πας να ψηφίσεις: Δεν πας ή πας και ρίχνεις λευκό ή άκυρο. Στην ουσία δηλαδή ΔΕΝ εξασκείς το δικαίωμά σου.

Σου δίνεται το δικαίωμα να βάλεις υποψηφιότητα: Δεν το κάνεις. Δεν συμμετέχεις.

Τί σου φταίει το Σύνταγμα;;




Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Είπαμε ... Αν μπορούσαν να αλλάξουν κάτι ... θα ήταν παράνομες.......

Βάσει ποιου ... νόμου;;;

:wave2:

WebDevGr
26/05/2009, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αν δεις τους εκλογικούς καταλόγους θα δεις μέσα ονόματα ανθρώπων που έχουν πεθάνει εδώ και χρόνια και απλά δεν έχουν διαγραφεί.

Επίσης η διπλή εγγραφή αλλοιώνει τον αριθμό των ψηφοφόρων.

Ως γνωστόν οι νεκροί δεν ... ψηφίζουν.

Οι διπλοεγγεγραμμένοι:
1ον: ήταν γνωστοί και
2ον: έπρεπε να υπογράψουν σχετική υπεύθυνη δήλωση η οποία παραδιδόταν στο δικαστήριο και ήταν πολύ εύκολο να ελεγχθεί αν είχαν ψηφίσει μία ή δύο φορές.

Συνεπώς ο αριθμός των εγγεγραμμένων απλά δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα και από μόνος του δεν είναι ικανό κριτήριο για την εξαγωγή συμπερασμάτων.
:wave2:



Οι ... "αυτοί" ποιοι είναι ;;;

Δεκτό καθώς ακούγεται λογικό (χωρίς να σημαίνει ότι δεν γίνονται παρατυπίες) Οπότε ο πραγματικός αριθμός των ψηφοφόρων είναι μικρότερος!! οπότε και ο αριθμός της αποχής είναι μικρότερος..... καθώς οι διπλοεγγραφές και οι εγγραφές νεκρών μένουν ανενεργές και ουσιαστικά εμφανίζονται στον αριθμό της αποχής.

Άρα μη περιμένουμε και μεγάλες αλλαγές ακόμη κι αν πάμε όλοι να ψηφίσουμε εφόσον 5 εκατομμύρια οσφυοκάμπτες εδώ και 50 χρόνια τουλάχιστον ψηφίζουν σαν πρόβατα τις ίδιες οικογένειες!!!!!!

Χαρακτηριστικά θυμάμαι στις τελευταίες εκλογές δούλευα σε μαγαζί απέναντι από σχολείο στο Νέο Ψυχικό.... όπου σκάγανε καγιέν και μερσεντές βγαίνανε τύποι κουστουμαρισμένοι πέρνανε τις γριες από το πίσω κάθισμα κυριολεκτικά στα χέρια και τις πηγαίνανε να ψηφίσουν!! το τι ψηφίσανε μάλλον είναι φανερό.....


Υ.Γ. οι "αυτοί" είναι τα γνωστά λαμόγια που κυβερνάνε δεκαετίες τώρα!!!!

bill.k
26/05/2009, 11:03
Δηλαδή εσύ το βρίσκεις δίκαιο / δημοκρατικό να επικυρώνεται κυβέρνηση την οποία πλειοψηφικά (και με τι τρόπο άστο καλύτερα) ψήφισε λιγότερο από το 75% των πολιτών?

Τι γίνεται με το υπόλοιπο 25??

Για μένα θα έπρεπε όταν η αποχή ξεπερνά ένα όριο (πχ 20-25%, το ΑΚΡΙΒΕΣ νούμερο δεν είναι δικό μου θέμα αλλά των νομικών και των συνταγματολόγων) να επαναλαμβάνονται οι εκλογές....

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός....

ggs
26/05/2009, 11:03
Κάθε μέρα εδώ και πολλά χρόνια πίστευα ότι οι πολίτες αυτής της χώρας είναι «έρμαια» του δικομματισμού…
Άκουγα από πολλούς, και ξεστόμιζα κι εγώ, φράσεις όπως :
«..καλά να πάθουμε αφού τους ψηφίζουμε…»
«…οι έλληνες είναι ζώα που τους ψηφίζουν…»
«..ο δικομματισμός βασιλεύει…»
«…οι πολίτες είναι σε δίλημμα ….»

Έτσι, εκείνη την ηλιόλουστη Κυριακή του Σεπτέμβρη του 2007 πήγα να ψηφίσω με την πεποίθηση ότι είμαι μια τραγική μειονότητα σε σχέση με την συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων των δυο μεγάλων κομμάτων…

…τα αποτελέσματα της Δευτέρας ήταν για μια ακόμη φορά απογοητευτικά…
Σχεδόν, 80 % δικομματισμός…

ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΔΡΕΣ
NΔ 41.83% 152
ΠΑ.ΣΟ.Κ 38.10% 102
Κ.Κ.Ε. 8.15% 22
ΣΥ.ΡΙΖ.Α 5.04% 14
ΛΑ.Ο.Σ 3.80% 10


Έχοντας «σκάσει» με τους «κλασσικούς τους ΜΑΛΑΚΕΣ τους έλληνες» που τους ψήφισαν ,πήγα στο site του ΥΠ. Εσωτερικών http://www.ekloges.ypes.gr/pages/index.html για να δω πόσοι τους ψηφίσαν (και να κλάψω…)










Και εδώ ξεκινάει ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ !!!!


ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΟΙ 9,921,150
ΨΗΦΙΣΑΝ 7,356,298
ΕΓΚΥΡΑ 7,160,267



ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΠΟΣΟΣΤΟ(αναλογικά) ΕΔΡΕΣ (αναλογικά)
NΔ 2,995,494 30.19% 91
ΠΑ.ΣΟ.Κ 2,727,837 27.50% 82
Κ.Κ.Ε. 583,818 5.88% 18
ΣΥ.ΡΙΖ.Α 361,213 3.64% 11
ΛΑ.Ο.Σ 271,763 2.74% 8

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
75,537 0.76% 2
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 57,188 0.58% 2
Ενωση Κεντρώων 20,821 0.21% 1

ΚΚΕ (μ-λ)
17,545 0.18% 1
ΜΕΤΩΠΟ ΡΙΖΟΣΠ. ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ 11,857 0.12% 0
ΕΝΩΤΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛ. ΑΡΙΣΤΕΡΑ (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α.) 10,591 0.11% 0
ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ-ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΚΕ 8,109 0.08% 0
φιλελεύθερη συμμαχία 7,514 0.08% 0
Κόμμα Φιλελευθέρων 3,091 0.03% 0
Ο.Α.Κ.Κ.Ε. 2,493 0.03% 0
Α.Σ.Κ.Ε. 2,099 0.02% 0
Δημ. Βεργής ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 1,740 0.02% 0
Φως. Αλήθεια. Δικαιοσύνη. 970 0.01% 0
Ανεξ. Υποψ. 572 0.01% 0
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΕΛΛΑΣ 10 0.00% 0
ΠΕΡΙΦ. ΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ (Π.Α.Α) 5 0.00% 0
ΑΚΥΡΑ 148,433 1.50% 4

ΛΕΥΚΑ
47,598 0.48% 1
ΑΠΟΧΗ 2,564,852 25.85% 78


Με μια πρώτη ματιά ο δικομματισμός πέφτει από το 80 % στο 57 % !!!!!!!
Δηλαδή , η Ν.Δ. κυβερνά ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΑ με το 30 % του Ελληνικού λαού !!!!!!


Κάτσε ρε φίλε ,όμως ….

Υπήρχαν 200.000 που πήγαν στο εκλογικό κέντρο και έριξαν λευκό , μούντζα ,σαλάμι κ.λ.π.
Αυτοί σίγουρα διαμαρτυρήθηκαν…

Υπήρχαν όμως και 2.500.000 που δεν πήγαν ΚΑΘΟΛΟΥ !!!! τι είναι αυτοί ;;;;

Στην αρχή υπέθεσα ότι οι εκλογικοί κατάλογοι θα έχουν μέσα και τον Κολοκοτρώνη….
Όμως , μετά το 2002 οι εκλογικοί κατάλογοι ενημερώνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα και με ακρίβεια…

Μετά υπέθεσα ότι θα είναι πολλοί μακαρίτες ….
Όμως , το ισοζύγιο μακαριτών – νέων ψηφοφόρων είναι περίπου το ίδιο…και αν οι κατάλογοι έχουν ενημερωθεί σωστά , τότε οι νέοι ψηφοφόροι είναι πολλοί περισσότεροι από τους μακαρίτες ….
(επίσης ,έλεγξα την ορθή ενημέρωση των καταλογών μετά τον θάνατο συγγενικού μου προσώπου τον Ιούλιο του 2007 και όντως τον είχαν διαγράψει…)

Η τελευταία μου ελπίδα ήταν οι ετεροδημότες …
Πολλοί απ αυτούς δεν θα είχαν πάει να ψηφίσουν…
Όμως το σύνολο των ετεροδημοτών είναι…125.000 !!!!!
Και ΚΑΝΕΙΣ να μην πήγε….

(όλα τα παραπάνω στοιχεία είναι από το ΥΠ.ΕΣ. http://www.ypes.gr/ekloges/content/gr/ekl_kat_fr.htm )

Σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί που δεν πήγαν λόγω ασθένειας, απόστασης ,γεραμάτων κ.λ.π
Αλλά ,ΠΟΣΟΙ να είναι …ΜΙΛΑΜΕ για 2.500.000 !!!!

Τι είναι αυτοί ;;;;
Αναρχικοί ;;;;
Απογοητευμένοι ;;;;
Αδιάφοροι ;;;;;
Είναι τελικά μια μορφή ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ αυτή η αποχή ;;;;
Προσωπικά νομίζω πως είναι ….
Και την άποψη μου αυτή την ενισχύει το γεγονός ότι κανένα από τα «μεγάλα» κόμματα και τα «μεγάλα» κανάλια ΔΕΝ συζητάει ή επισημαίνει αυτό το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό του ελληνικού λαού .


















Τέλος πάντων, με αυτά και με αυτά ,τα αποτελέσματα των εκλογών και τα ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ήταν τα εξής :

ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΔΡΕΣ (αναλογικά)
NΔ 41.83% 126
ΠΑ.ΣΟ.Κ 38.10% 114
Κ.Κ.Ε. 8.15% 24
ΣΥ.ΡΙΖ.Α 5.04% 15
ΛΑ.Ο.Σ 3.80% 11

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
1.05% 3
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 0.80% 2
Ενωση Κεντρώων 0.29% 1

ΚΚΕ (μ-λ)
0.25% 1
ΜΕΤΩΠΟ ΡΙΖΟΣΠ. ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ 0.17% 0
ΕΝΩΤΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛ. ΑΡΙΣΤΕΡΑ (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α.) 0.15% 0
ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΟ-ΛΕΝΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΚΕ 0.11% 0
φιλελεύθερη συμμαχία 0.10% 0
Κόμμα Φιλελευθέρων 0.04% 0
Ο.Α.Κ.Κ.Ε. 0.03% 0
Α.Σ.Κ.Ε. 0.03% 0
Δημ. Βεργής ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 0.02% 0
Φως. Αλήθεια. Δικαιοσύνη. 0.01% 0
Ανεξ. Υποψ. 0.01% 0
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΕΛΛΑΣ 0.00% 0
ΠΕΡΙΦ. ΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ (Π.Α.Α) 0.00% 0



Και ο παραλογισμός συνεχίζεται……ΒΑΣΗ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ !!!!!!

Αυτά τα (ΠΛΑΣΤΑ) ποσοστά ,έδωσαν τις παρακάτω (ΠΙΟ ΠΛΑΣΤΕΣ) ΕΔΡΕΣ και έκαναν ακόμη πιο πλαστά τα είδη πλαστά ποσοστά…

ΠΟΣΟΣΤΟ (αναλογικά) ΕΔΡΕΣ
NΔ 50.67% 152
ΠΑ.ΣΟ.Κ 34.00% 102
Κ.Κ.Ε. 7.33% 22
ΣΥ.ΡΙΖ.Α 4.67% 14
ΛΑ.Ο.Σ 3.33% 10




ΔΗΛΑΔΗ……..από τους 9,921,150 πολίτες αυτής της χώρας..

ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΝ… ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ…
ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΣΟΣΤΟ
NΔ 2,995,494 30.19% 5,026,716 50.67%
ΠΑ.ΣΟ.Κ 2,727,837 27.50% 3,373,191 34.00%
Κ.Κ.Ε. 583,818 5.88% 727,551 7.33%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α 361,213 3.64% 462,987 4.67%
ΛΑ.Ο.Σ 271,763 2.74% 330,705 3.33%
Όταν λοιπόν η κυβέρνηση λέει ότι

«ο λαός μας έχει δώσει ΙΣΧΥΡΗ ΕΝΤΟΛΗ…»

Το εννοεί…(;;;;)

Τελικά ,έχουμε δικομματισμό??? (57 % ή 85%)
Τελικά ,έχουμε ισχυρή κυβέρνηση ??? (30% ή 51%)
Τελικά ,έχουμε «δημοκρατία» ??? (οι λίγοι ή οι πολλοί)
Τελικά , έχουμε «ελεύθερη βούληση» ???
Τελικά , είμαστε μαλακές ???


Τα ίδια συμπεράσματα βγαίνουν και για τις εκλογές του 2004…
Σίγουρα, τα ίδια θα βγουν και για τις επόμενες …..






:wave2:

ggs
26/05/2009, 11:04
Ακολουθεί ο νόμος «Μαμαλάκης»…..




Άρθρο 99
(Άρθρα 5, 6 και 11 Ν. 3231/2004)
Συμμετοχή στην κατανομή εδρών – Καθορισμός των εδρών κάθε εκλογικού σχηματισμού στην επικράτεια
1. Στην κατανομή των εδρών των εκλογικών περιφερειών, καθώς και των εδρών επικρατείας συμμετέχουν οι συνδυασμοί κομμάτων, οι συνδυασμοί συνασπισμών κομμάτων, οι συνδυασμοί ανεξαρτήτων, καθώς και οι μεμονωμένοι υποψήφιοι που συγκεντρώνουν στην επικράτεια ποσοστό εγκύρων ψηφοδελτίων τουλάχιστον ίσο με το τρία τοις εκατό (3%) του συνόλου των εγκύρων ψηφοδελτίων που έλαβαν στην επικράτεια όλοι οι εκλογικοί σχηματισμοί.
2. Για τον καθορισμό των εδρών που δικαιούται κάθε εκλογικός σχηματισμός, το σύνολο των ψήφων που συγκέντρωσε στην επικράτεια πολλαπλασιάζεται με τον αριθμό 260 και το γινόμενό τους διαιρείται με το άθροισμα των εγκύρων ψηφοδελτίων που συγκέντρωσαν στην επικράτεια όσοι σχηματισμοί συμμετέχουν στην κατανομή των εδρών, σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο. Οι έδρες που δικαιούται κάθε σχηματισμός στην επικράτεια είναι το ακέραιο μέρος του πηλίκου της διαίρεσης.
Αν το άθροισμα των ως άνω ακέραιων μερών των πηλίκων υπολείπεται του αριθμού 260, τότε παραχωρείται κατά σειρά ανά μία έδρα και ως τη συμπλήρωση αυτού του αριθμού στους σχηματισμούς, των οποίων τα πηλίκα εμφανίζουν τα μεγαλύτερα δεκαδικά υπόλοιπα.
3. Στον εκλογικό σχηματισμό που συγκέντρωσε το μεγαλύτερο αριθμό εγκύρων ψηφοδελτίων στο σύνολο της επικράτειας παραχωρούνται, επιπλέον των εδρών που λαμβάνει σύμφωνα με την παρ. 2, σαράντα (40) ακόμη έδρες, οι οποίες προέρχονται από εκλογικές περιφέρειες στις οποίες έχουν παραμείνει αδιάθετες έδρες μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας που προβλέπεται στις παρ. 4,5,6,7 και 8 του άρθρου 100.
4. Αν ένας εκλογικός σχηματισμός δικαιούται, κατ' εξαίρεση, σύμφωνα με τις παρ. 2,3 και 4 του παρόντος άρθρου και τις παρ. 1,2 και 3 του άρθρου 100, περισσότερες έδρες από όσες του αναλογούν κατά την παρ. 2 του παρόντος άρθρου, ο συνολικός αριθμός τους αναπροσαρμόζεται, προκειμένου να λάβει τελικά τις έδρες που προκύπτουν από την εφαρμογή του άρθρου 100.
Στην περίπτωση αυτή μειώνεται αντίστοιχα ο αριθμός των εδρών που καταλαμβάνει ο πρώτος κατά σειρά σε έγκυρα ψηφοδέλτια εκλογικός σχηματισμός.


Άρθρο 100
(Άρθρα 7,8 και 11 Ν. 3231/2004)
Κατανομή εδρών επικρατείας – Κατανομή των 248 εδρών στις εκλογικές περιφέρειες
1. Για την κατανομή των εδρών επικρατείας ως εκλογικό μέτρο λαμβάνεται το ακέραιο μέρος του πηλίκου που προκύπτει από τη διαίρεση του συνόλου των εγκύρων ψηφοδελτίων που έλαβαν στην επικράτεια όλοι οι εκλογικοί σχηματισμοί, που συμμετέχουν στην κατανομή των εδρών σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 99, δια του αριθμού των βουλευτών επικρατείας.
2. Ο αριθμός των βουλευτών επικρατείας που αναδεικνύουν όσοι συμμετέχουν στην κατανομή εδρών προκύπτει από το ακέραιο μέρος του πηλίκου της διαίρεσης του συνόλου των εγκύρων ψηφοδελτίων, που έλαβαν στην επικράτεια, δια του εκλογικού μέτρου.
3. Αδιάθετες έδρες επικρατείας κατανέμονται ανά μία σε όσους έχουν το μεγαλύτερο αχρησιμοποίητο υπόλοιπο, αρχίζοντας από το συνδυασμό με το μεγαλύτερο υπόλοιπο.
4. Για την κατανομή των εδρών σε κάθε εκλογική περιφέρεια ως εκλογικό μέτρο λαμβάνεται το ακέραιο μέρος του πηλίκου που προκύπτει από τη διαίρεση του συνόλου των εγκύρων ψηφοδελτίων που έλαβαν μέρος στις εκλογές, ανεξάρτητα από τη συμμετοχή τους στην κατανομή της παρ. 1 του άρθρου 99, δια του αριθμού των εδρών της.
Για τον καθορισμό των εδρών που δικαιούται κάθε εκλογικός σχηματισμός σε κάθε εκλογική περιφέρεια διαιρείται το σύνολο των εγκύρων ψηφοδελτίων, που έλαβε στην περιφέρεια ο εν λόγω σχηματισμός, δια του εκλογικού μέτρου. Οι έδρες του στην εκλογική περιφέρεια είναι το ακέραιο μέρος του πηλίκου της παραπάνω διαίρεσης.
5. Εκλογικός σχηματισμός που έχει στους συνδυασμούς του λιγότερους υποψηφίους από τις έδρες που δικαιούται, σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο, στην εκλογική περιφέρεια καταλαμβάνει τόσες έδρες όσοι είναι οι υποψήφιοί του. Οι έδρες που δεν του προσκυρώνονται γι' αυτόν το λόγο κατανέμονται σύμφωνα με τις παραγράφους 6 και 7.
Η έδρα των μονοεδρικών εκλογικών περιφερειών καταλαμβάνεται από τον εκλογικό σχηματισμό που συμμετέχει στην κατανομή των βουλευτικών εδρών σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 99 και έχει λάβει τα περισσότερα έγκυρα ψηφοδέλτια στην εκλογική αυτή περιφέρεια.
6. Για την κατανομή τυχόν αδιάθετων εδρών υπολογίζεται η διαφορά των εδρών που έχουν διατεθεί, σύμφωνα με τις προηγούμενες παραγράφους του παρόντος άρθρου, από τις έδρες που δικαιούται, σύμφωνα με τις παρ. 2,3 και 4 του άρθρου 99. Στη συνέχεια υπολογίζονται τα αχρησιμοποίητα υπόλοιπα ψήφων των εκλογικών σχηματισμών σε κάθε εκλογική περιφέρεια εκτός από τις μονοεδρικές. Το υπόλοιπο αυτό είναι η διαφορά του γινομένου των εδρών που κατέλαβαν οι παραπάνω σχηματισμοί στην εκλογική περιφέρεια επί το εκλογικό της μέτρο από το σύνολο των ψήφων που έλαβαν στην ίδια εκλογική περιφέρεια.
7. Τυχόν αδιάθετες έδρες διεδρικών και τριεδρικών εκλογικών περιφερειών διατίθενται, κατά σειρά και ανά μία, στον εκλογικό σχηματισμό που εμφανίζει σε καθεμία από αυτές τα μεγαλύτερα αχρησιμοποίητα υπόλοιπα.
Εάν σε κάποιο εκλογικό σχηματισμό διατεθούν συνολικά περισσότερες έδρες από όσες δικαιούται, σύμφωνα με τις παρ. 2,3 και 4 του άρθρου 99, οι πλεονάζουσες αφαιρούνται, ανά μια, από τις τριεδρικές περιφέρειες και αν υπάρξει ανάγκη από τις διεδρικές, στις οποίες εμφανίζει τα μικρότερα αχρησιμοποίητα υπόλοιπα.
8. Οι εκλογικές περιφέρειες που εξακολουθούν να έχουν αδιάθετες έδρες διατάσσονται κατά φθίνουσα σειρά, με βάση τα αχρησιμοποίητα υπόλοιπα του εκλογικού σχηματισμού με το μικρότερο αριθμό εγκύρων ψηφοδελτίων στην επικράτεια που δικαιούται έδρα σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 99. Στον εκλογικό σχηματισμό που έχει το μικρότερο αριθμό εγκύρων ψηφοδελτίων στην επικράτεια παραχωρείται ανά μία έδρα από καθεμία από αυτές τις εκλογικές περιφέρειες και ως τη συμπλήρωση του αριθμού των εδρών που ο εκλογικός σχηματισμός δικαιούται, σύμφωνα με τις παρ. 2,3 και 4 του άρθρου 99.
Αν πάλι παραμείνουν αδιάθετες έδρες, η διαδικασία του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζεται διαδοχικά για όλους τους εκλογικούς σχηματισμούς που συμμετέχουν σε αυτή, αρχίζοντας από όποιον συγκέντρωσε το μικρότερο αριθμό εγκύρων ψηφοδελτίων σε όλη την επικράτεια προς αυτόν με τον αμέσως μεγαλύτερο.



:wave2:

sergiosm
26/05/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Χαρακτηριστικά θυμάμαι στις τελευταίες εκλογές δούλευα σε μαγαζί απέναντι από σχολείο στο Νέο Ψυχικό.... όπου σκάγανε καγιέν και μερσεντές βγαίνανε τύποι κουστουμαρισμένοι πέρνανε τις γριες από το πίσω κάθισμα κυριολεκτικά στα χέρια και τις πηγαίνανε να ψηφίσουν!! το τι ψηφίσανε μάλλον είναι φανερό.....


Καλά αυτό είναι φαινόμενο που παρατηρείται σε ΟΛΕΣ τις εκλογές.
Να δεις "ψηφοφόρους" που πάνε με το φακελάκι έτοιμο από το σπίτι και πραγματικά, ανάθεμα, αν καταλαβαίνουν τί ακριβώς κάνουν.

sergiosm
26/05/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
...


Μα για αυτό ακριβώς λέμε ότι η αποχή, το λευκό και το άκυρο ΔΕΝ προσφέρουν τίποτα.

makis206
26/05/2009, 11:12
Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου, ίσως επειδή κατάλαβα από νωρίς ότι τίποτα δεν πρόκειται ν'αλλάξει σ'αυτόν τον τόπο, ναι είμαι λάθος όμως χαίρομαι για την πάρτη μου που δεν χαλάω τη ζαχαρένια μου για κανένα μπούστη, ελπίζω ότι θα ζήσω περισσότερο έτσι..:lol:

Ένα δεν μπορώ να καταλάβω, το θράσος τους κατά την προεκλογική περίοδο να βγάζουν τις φάτσες τους σε διαφημίσεις όλο γλύκα γεμάτοι μεϊκ-απ κι ένα χαμόγελο που το μόνο που μπορώ να διακρίνω μέσα του είναι η στοματάρα που έφτιαξαν μασουλώντας...:yuck:

Μ'αρέσει που το κάνουν Κυριακή, ναι θα τρέξω πάλι μείνετε ήσυχοι.. :lol:

sergiosm
26/05/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Δηλαδή εσύ το βρίσκεις δίκαιο / δημοκρατικό να επικυρώνεται κυβέρνηση την οποία πλειοψηφικά (και με τι τρόπο άστο καλύτερα) ψήφισε λιγότερο από το 75% των πολιτών?

Τι γίνεται με το υπόλοιπο 25??

Για μένα θα έπρεπε όταν η αποχή ξεπερνά ένα όριο (πχ 20-25%, το ΑΚΡΙΒΕΣ νούμερο δεν είναι δικό μου θέμα αλλά των νομικών και των συνταγματολόγων) να επαναλαμβάνονται οι εκλογές....

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός....

Κατανοητός ήσουν από την πρώτη στιγμή, όμως:

1) το υπόλοιπο 25% είχε το δικαίωμα να πάει να ψηφίσει και ΔΕΝ το έκανε.

2) τί σε κάνει να πιστεύεις ότι αν επαναλαμβάνονταν οι εκλογές δεν θα γινόταν ότι και στην πρώτη ψηφοφορία;
τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τότε (στις επαναληπτικές) θα πήγαινε το υπόλοιπο 25%;

3) γιατί θα πρέπει να επαναληφθούν οι εκλογές επειδή το 25% (δηλαδή η μειοψηφία) του πληθυσμού επέλεξε να μην εξασκήσει το δικαίωμα του;

:wave2:

ggs
26/05/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Μα για αυτό ακριβώς λέμε ότι η αποχή, το λευκό και το άκυρο ΔΕΝ προσφέρουν τίποτα.

Επίσης , δεν προσφέρουν ΤΙΠΟΤΑ και οι ψήφοι σε κόμματα εκτός βουλής ….
Επίσης , τα κόμματα ΕΝΤΟΣ βουλής , (πλην του πρώτου) αντιπροσωπεύουν ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ από αυτούς που τους ψηφίσαν…

Με λίγα λόγια , βάση του εκλογικού νόμου , αν ψηφίζεις ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ έχεις «φωνή»…
Αν ψηφίζεις οτιδήποτε άλλο σε έχουν γραμμένο στα π@π@ρι@ τους …

Οι εκλογές αφορούν ΜΟΝΟ αυτά τα δυο κόμματα και τα πρόβατα που τους ακολουθούν…
:wave2:

sergiosm
26/05/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Επίσης , δεν προσφέρουν ΤΙΠΟΤΑ και οι ψήφοι σε κόμματα εκτός βουλής ….


Αυτό είναι σωστό


Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Επίσης , τα κόμματα ΕΝΤΟΣ βουλής , (πλην του πρώτου) αντιπροσωπεύουν ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ από αυτούς που τους ψηφίσαν…


Βασικά αν δεν κάνω λάθος, μόνο το δεύτερο κόμμα πλήττεται από το "πριμ" υπέρ του πρώτου κόμματος.
Αλλά είτε την "πληρώνει" μόνο το δεύτερο ή και τα λοιπά αυτό το "πριμ" είναι μεγάλη μ@λ@κι@


Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Με λίγα λόγια , βάση του εκλογικού νόμου , αν ψηφίζεις ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ έχεις «φωνή»…
Αν ψηφίζεις οτιδήποτε άλλο σε έχουν γραμμένο στα π@π@ρι@ τους …

Οι εκλογές αφορούν ΜΟΝΟ αυτά τα δυο κόμματα και τα πρόβατα που τους ακολουθούν…
:wave2:

:sad:

Η λύση όμως είναι η αποχή;
το λευκό;
το άκυρο;

έτσι απλά διαιωνίζεται το ίδιο πράγμα.

ggs
26/05/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αυτό είναι σωστό




:sad:

Η λύση όμως είναι η αποχή;
το λευκό;
το άκυρο;

έτσι απλά διαιωνίζεται το ίδιο πράγμα.

Αυτό λέμε φίλε μου …
Έτσι όπως έχουν κάνει τα πράγματα ΔΕΝ υπάρχει λύση..

bill.k
26/05/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Κατανοητός ήσουν από την πρώτη στιγμή, όμως:

1) το υπόλοιπο 25% είχε το δικαίωμα να πάει να ψηφίσει και ΔΕΝ το έκανε.

2) τί σε κάνει να πιστεύεις ότι αν επαναλαμβάνονταν οι εκλογές δεν θα γινόταν ότι και στην πρώτη ψηφοφορία;
τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τότε (στις επαναληπτικές) θα πήγαινε το υπόλοιπο 25%;

3) γιατί θα πρέπει να επαναληφθούν οι εκλογές επειδή το 25% (δηλαδή η μειοψηφία) του πληθυσμού επέλεξε να μην εξασκήσει το δικαίωμα του;

:wave2:

Επειδή πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέρος αυτού του 25% δεν ψηφίζει επειδή (ορθώς κατ'εμέ) ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ το σύστημα και των εκλογών και της "δημοκρατίας" μας...

Αυτά που λες παρακάτω περί του εκλογικού νόμου (μέρος του Συντάγματος υπενθυμίζω) απαντούν μόνα τους...

Γιατί να ψηφίσω εφόσον ουσιαστικά το μοναδικό που έχω να επιλέξω αν θέλω να ΜΕΤΡΗΣΕΙ η ψήφος μου είναι ανάμεσα σε δύο (2) κόμματα??

Γιατί όταν έχεις τόσο μεγάλο ποσοστό αποχής, κάτι σημαίνει... Κάτι ΠΡΕΠΕΙ να σημαίνει...
Επαναληπτικές δεν θέλω για να ψηφίσει το υπόλοιπο 25%, αλλά για να ΜΗΝ ψηφίσουν κι άλλοι, να μην πεικυρωθούν και πάλι οι εκλογές και να έχουμε προσωρινή διακυβέρνηση από διάφορα στελέχη διαφόρων κομμάτων...
Ίσως έτσι να άλλαζε κάτι...

Οπότε και πάλι καταλήγουμε στο άνωθι, γνωστό γνωμικό......

sergiosm
26/05/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Επαναληπτικές δεν θέλω για να ψηφίσει το υπόλοιπο 25%, αλλά για να ΜΗΝ ψηφίσουν κι άλλοι, να μην πεικυρωθούν και πάλι οι εκλογές και να έχουμε προσωρινή διακυβέρνηση από διάφορα στελέχη διαφόρων κομμάτων...

Τί να έχουμε;;;

Και το 10% να πάει να ψηφίσει, με το ισχύον σύστημα, αυτό δεν προβλέπεται να γίνει.

Οπότε: ή κάνεις επανάσταση, ή πας και ψηφίζεις ελπίζοντας ότι θα βγει αυτός που θέλεις.

Ίσως, λέω ίσως, αν το 25% πήγαινε στις εκλογές και ψήφιζε το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό.
Που ξέρεις;;

:wave2:

bill.k
26/05/2009, 11:34
Γι'αυτό είπα εξαρχής ότι είναι θέμα Συντάγματος....

:wave2:

Mafiozos
26/05/2009, 17:33
srx400 ΜΑζι σου!!Ελα ακουει κανενας??Εχω ορεξη λεμε και εχουμε 300α επιθετα για 300σους υπεροχους κυριους και κυριες..Αληθεια δεν θα βρισω κανενα..:a14:

El_hymador Δεν μου ανοιγει το link :wave2:

the who
26/05/2009, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
srx400 ΜΑζι σου!!Ελα ακουει κανενας??Εχω ορεξη λεμε και εχουμε 300α επιθετα για 300σους υπεροχους κυριους και κυριες..Αληθεια δεν θα βρισω κανενα..:a14:

El_hymador Δεν μου ανοιγει το link :wave2:

Ωραια,μολις τελειωσουμε με αυτους θα παμε και σε αυτους που τους ψηφιζουν.:rotflmao:

vangelis 64
26/05/2009, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos


El_hymador Δεν μου ανοιγει το link :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
26/05/2009, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
srx400

El_hymador Δεν μου ανοιγει το link :wave2:


για δες τωρα...το εφτιαξα!

Mafiozos
26/05/2009, 22:09
Ρε υπαρχει τετειο Link?Τι εφταξες?Μηπως ειναι το www.peftei doulema oeo.moto.gr? :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

srx400 Αμα τους βρεις,να πεις ποιοι ειναι για να δουμε αν λεμε τους ιδιους :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

mats8282
27/05/2009, 14:18
Εγω πιστευω το παρακατω σχετικα με την ψηφο....Ανεξαρτητα που θα την ριξει καποιος...


:wave2:


164662