PDA

View Full Version : Για μπανιο με την μηχανη...How to



vaspiou
26/05/2009, 18:36
καλησπερααα,

Πιστευω πρεπει να φτιαχτει ενα How to , με tips and tricks και σχετικα , οταν ειναι να παμε παραλια με τις μηχανες.
Να γινω πιο σχετικος...
1.Εμεις που δεν εχουμε μπαγκαζιερα τι κανουμε με τα μπουφαν και κρανη.
2.Κλειδια? τα θαβουμε στην αμμο? τα βαζουμε στο waterproof κουτακι μαζι με το χαρτζηλικι απο το Δημοτικο?
3 . . .
4 . .. .

οποιος εχει ιδεες παρακαλω να τις παραθεσει... ειναι open προς ολους...(open source)


Φχαρστωωω....


:beer: :sun: :beer: :eyepop::)

Operater
26/05/2009, 18:58
Από τα ελάχιστα που έχω πράξει είναι...
Για τα κράνη, τα δένω με το κρυπτοναϊτ στη μπρος ρόδα. Αν δεν τρέμει το φυλλοκάρδι σου μήπως γρατζουνιστούν μεταξύ τους, οκ! Για τα μπουφάν δεν ξέρω.. ίσως ένα τανκ bag με ένα λουκετάκι θα χρησίμευευ για τα προσωπικά είδη να μείνουν ασφαλισμένα. Συνήθως τα κλειδιά τα βάζω κάτω απο πέτρες σε μέρος που γνωρίζω.

Α! πιστεύω ότι μετά από παραλία θα χρειάζεσαι ένα καλό λάδωμα της αλυσίδας, και σίγουρα το φιλτροκούτι θαχει πάρει το κατιτίς του από άμμο...

Τι αλλο... Α! η σέλα χρησιμεύει για στέγνωμα των μαγιώ! Επίσης το πορτοφόλι κτλ μπορείς να τα βάλεις κάτω από τη σέλα...

Ρίσκαρέ το και λίγο για τα μπουφάν! :lol: :lol:

:wave2:

N_s_W_e
26/05/2009, 19:30
Καλησπέρα φίλε μου
Επειδή το έχω ζήσει το σκηνικό 'μπάνιο με τη μηχανή' χωρίς να έχω μπαγκαζιέρα θα σου πώ την άποψη μου..

Οι λύσεις ήταν 2:

1)Tankbag για τα πράγματα (γυαλιά,σαγιονάρες,πετσέτες κτλ) το οποίο δεν παθαίνει και τίποτα στην άμμο
και χωράει ένα σκασμό πράγματα γιατί δεν γίνεται να οδηγήσεις μέχρι την παραλία με σορτσάκι μαγιώ,rayban, και σαγιονάρα..!

2)Τσάντα πλάτης είτε εσύ σαν οδηγός,είτε ο συνοδηγός σου που είναι πιο άνετος,η οποία και αυτή χωράει αρκετά πράγματα μέσα..

Όσο για το θέμα μπουφάν,κράνη..
Τα κράνη τα βάζεις στην τσάντα-κάλυμμα που είχε στη συσκευασία όταν τα αγόρασες και φροντίζεις όσο μπορείς να είναι σε σκιερό μέρος..Μην ανάψει κ το κεφάλι σας!
Τα μπουφάν είναι ένα ζητημα,αλλά αν πάτε σε κάποιο μέρος που έχει καρέκλες,ξαπλώστρες κτλ κάπως παλεύεται!

Γενικότερα,με λίγη καλή θέληση θα τα καταφέρετε όλα!:D :D

Αυτάαααα...Καλά μπάνια!!:beer:

jfx
26/05/2009, 20:05
tip:

οσον αφορά τα κλειδιά, εγω τα βαζω μεσα σε καποιο απο τα παπουτσια, κι απο πανω βαζω τις καλτσες να μη φαινονται :P

αν πας σε παραλία με ξαπλώστρες και τραπεζάκι στη μεση, και καθησεις σε τετοιο, παρε μαζι την κολλητική ταινια και κολλα το κλειδι με ενα κομματακι, στην κατω μερια του τραπεζιού. :D

Γενικα αν δε φοράς μπαλακλάβα, σκεψου το 2 φορές για την παραλία, γιατι αν δεν εχει ντουζιερες στη παραλία, θα γεμίσεις το κρανος αλάτια...



το τελευταιο τιπ, ακουγεται λιγο "προδοτικό" αλλά θα το πω:

αν μπορεις, πηγαινε με αμαξι, ειδικα αν εχεις και τη γυναικα μαζι, που θελει και τις πετσετες της να στρωσει κατω, και την ομπρελα της για τον ηλιο και μπολικα απο τα μπιχλιμπίδια που κουβλανε μαζι κτλ... :P

Anritsu
26/05/2009, 20:31
Πήγαινε με αυτοκίνητο να ησυχάσεις , κακά τα ψέμματα το μηχανάκι δεν βολεύει . Αν πάλι είσαι σαν και μένα και σιχαίνεσαι την κούραση και την ταλαιπωρια της οδηγήσης του κουτιού μέσα στην κίνηση παράτα το εντελώς και βλέπε τις βουτιές που κάνουνε οι καγκουρες στο βραδινό δελτίο του σταρ . Άντε και πήγες με το μοτορ και άντε και βούτηξες , μετά με αλατισμένο κεφάλι θα βάλεις το κράνος και τα ρούχα ?? Μέσα στο λιοπύρι με τζίν και μπουφάν και την ζεστή από την μηχανή να σου καίει τα πόδια στα φανάρια ??? Παλιότερα που ήμουνα πιο ταβλώμενος τα έκανα , πλέον η πάω άνετα ή δεν πάω καθόλου . Γι 'αυτό και πέρυσι έκανα δεν έκανα 5 μπάνια ...

Σημειωτέον δεν έχω αυτοκίνητο ....

:wave2:

vaspiou
26/05/2009, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Πήγαινε με αυτοκίνητο να ησυχάσεις , κακά τα ψέμματα το μηχανάκι δεν βολεύει . Αν πάλι είσαι σαν και μένα και σιχαίνεσαι την κούραση και την ταλαιπωρια της οδηγήσης του κουτιού μέσα στην κίνηση παράτα το εντελώς και βλέπε τις βουτιές που κάνουνε οι καγκουρες στο βραδινό δελτίο του σταρ . Άντε και πήγες με το μοτορ και άντε και βούτηξες , μετά με αλατισμένο κεφάλι θα βάλεις το κράνος και τα ρούχα ?? Μέσα στο λιοπύρι με τζίν και μπουφάν και την ζεστή από την μηχανή να σου καίει τα πόδια στα φανάρια ??? Παλιότερα που ήμουνα πιο ταβλώμενος τα έκανα , πλέον η πάω άνετα ή δεν πάω καθόλου . Γι 'αυτό και πέρυσι έκανα δεν έκανα 5 μπάνια ...

Σημειωτέον δεν έχω αυτοκίνητο ....

:wave2:


να σας πω την αληθεια εχω ξανα παει 2-3 φορες για μπανιο με μηχανη αλλα παντα ειχα προβλημα.

Δυστηχως δεν γινετε να παω με το αυτοκινητο γτ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ ! ! !

σιγα μην παω να πηξω με το κουτι!

αμα δεν θελουν οι γυναικες να ερθουν ας πανε με τους κουτακηδες bmwακηδες με clima...

το θεμα ειναι οτι δεν πηγαινω αττικη για μπανιο, παω ευβοια, και λεει πολυ με μηχανη...

:beer:

SVX
26/05/2009, 21:22
:rolleyes:


164611

menos
26/05/2009, 21:26
Εγω βαζω τις πετσετες στην σελα της μηχανης, γλυτωνεις και το καψιμο της σελας αν φορας κανα σορτσακι!

Συνηθως επιλεγω παραλιες γνωστων μου που εχουν μπαρ η καφε και τους εμπιστευομαι το κρανος μου με ολα τα τσιμπρακαλα μεσα (κλειδια, κινητο, πορτοφολι) :D

o_gavros
26/05/2009, 22:54
- Πετσέτες στη σέλα.
- Το κράνος στη θσήκη-σακούλι του,που όσο το φοράς στο κεφάλι σου μπορεί να χρησιμεύσει και σαν τσάντα πλάτης για να βάλεις τα συμπράγκαλα σου όπως αντηλιακά/ρακέτες/μουμπλε μουμπλε.
- Κλειδιά,όπως αναφέρθηκε,στον βρωμερό πάτο του παπουτσιού καλυμμένα από την 2-3 ημερών κάλτσα σου :p (ο τρόπος αυτός ενδείκνυται για απόμερες παραλίες κυρίως.Μειονέκτημα το αντίκτυπο που μπορεί να έχει στο ωραίο φύλλο,η θέα & η οσμή της κάλτσας).καλό είναι φυσικά να έχεις και το νου σου.


Για το γύρνα τώρα και για να μην κάνεις το κράνος μέσα στα αλάτια,ένα μπουκάλι νερό και ξεπλένεσαι επι τόπου.και περίπτερο να μην εχει εκεί που έχεις πάει,φροντίζεις να πάρεις ένα από πριν.να ξεπλυθείς σε νοιάζει.


Καλά μπάνια!

TheFace
26/05/2009, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros

Για το γύρνα τώρα και για να μην κάνεις το κράνος μέσα στα αλάτια,ένα μπουκάλι νερό και ξεπλένεσαι επι τόπου.και περίπτερο να μην εχει εκεί που έχεις πάει,φροντίζεις να πάρεις ένα από πριν.να ξεπλυθείς σε νοιάζει.


+900... αν παιζει και μπαλακλαβα εισαι καρακομπλε!!!

Το πιο απαλευτο απ' ολα ειναι το γ@μημενο το μπουφαν, που εκτος απο οτι σε ξενερωνει σαν εικονα και μονο, στο γυρισμο με αλατια, αμμο κτλ και ειδικα αν εχει και πολλη ζεστη... γ@μησε τα!

:wave2:

GATHAN
27/05/2009, 06:52
εγω το'κοψα και πάω με το αμάξι :D

πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα.

sas
27/05/2009, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Επίσης το πορτοφόλι κτλ μπορείς να τα βάλεις κάτω από τη σέλα...
:wave2:

Αρκεί να μην είσαι μαλακάκος - όπως εγώ - και δε βάλεις μόνο το πορτοφόλι.....
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
αλλά και τα κλειδιά της μηχανής!!!! :wacko: :rotflmao:

DUKASII
27/05/2009, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
εγω το'κοψα και πάω με το αμάξι :D

πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα. TI PES TORA RE PALIKARI?????
poy meneis k poy pas gia mpanio???

GATHAN
27/05/2009, 08:18
Μένω στο Μεσολόγγι και πάω για μπάνιο στο Κρυονέρι (20 χλμ) αλλά και καλοκαιρινές διακοπές μόνο με άμάξι κάνω

Corvo
27/05/2009, 08:36
sas εξυπνο αυτο με τα κλειδια!

κανεις δεν μπορει να τα παρει απο εκει! :beer: :beer: :beer: :lol: :lol: :lol:

DUKASII
27/05/2009, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
Μένω στο Μεσολόγγι και πάω για μπάνιο στο Κρυονέρι (20 χλμ) αλλά και καλοκαιρινές διακοπές μόνο με άμάξι κάνω GAMO EISAI..EDO ATHINA AYTO POY LES DE PAIZEI..KAI TALEPORIA ME TH MHXANH DEN YPARXEI RE FILE..

sas
27/05/2009, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
sas εξυπνο αυτο με τα κλειδια!

Η εξυπνάδα είναι το 2ο προσόν μου.
Το πρώτο είναι η μ@λ@κί@.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
κανεις δεν μπορει να τα παρει απο εκει! :beer: :beer: :beer: :lol: :lol: :lol:


Η πλάκα είναι ότι στο 950 ανοίγει εύκολα η σέλα (όπως τελικά αποδείχτηκε)

sas
27/05/2009, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
GAMO EISAI..EDO ATHINA AYTO POY LES DE PAIZEI..KAI TALEPORIA ME TH MHXANH DEN YPARXEI RE FILE..

Μη το λες Σπυράκο...
τώρα πλέον με τα πιτσιρίκια αναγκαστικά χρησιμοποιώ αυτοκίνητο.
Στην ψάθα πηγαίνω από παιανία σε 1 ώρα με 1ώρα και 10 λεπτά.

ότι θα προτιμούσα να πήγαινα με την μηχανή δεν το συζητάω

SnakeMJK
27/05/2009, 08:58
- Κράνος δεμένο πάνω στη μηχανή (με τα γατζάκια κάτω απ την σέλα)
- πετσέτες, κλειδιά, γυαλιά, φισεκλίκια κλπ όλα είτε στο tankbag είτε στο σακίδιο πλάτης. ένα απ τα δύο παίζει σίγουρα.
- μπουφάν..... εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.... αν είναι για κοντινή απόσταση (κάτω του 10λέπτου), δεν βάζω.... :( αν είναι παραπάνω, τότε απλά γίνετια χάλια το μπουφάν :p

PortisHead
27/05/2009, 09:14
Απαραβατος κανονας και νομος.

Μετα τα 30......καμπινγκ και μπανιο....μονο με αυτοκινητο.

ΤΕΛΟΣ !
:lol:

Akatanomastos
27/05/2009, 09:18
το βασικο ειναι να βρεις γκομενα..

μην πηγαινεις και μπακουραδα..

ολα τα αλλα τα βρισκεις..

:rotflmao: :rotflmao:

XJR_Billy
27/05/2009, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
GAMO EISAI..EDO ATHINA AYTO POY LES DE PAIZEI..KAI TALEPORIA ME TH MHXANH DEN YPARXEI RE FILE..

+660

Δεν παίζει με τίποτα λέμε...
Μετράς το χρόνο με τις ώρες...

devil's animal
27/05/2009, 09:44
το σημαντικο ειναι να πας καπου οργανωμενα για να εχεις ομπρελιτσα και ξαπλωστρες. (δεν μας νοιαζουν τοσο οι ξαπλωστρες οσο η ομπρελα)


τζινακι λοιπον, παπουτσακια, κρανακι, μπουφανακι, γαντακια και σακιδιο πλατης (που τα εχει ολα μεσα)

σκας λοιπον παραλια, βρισκεις μια σκιά για το κουκλι σου, το αραζεις απο κατω, βαζεις κρανος μεσα στη τσαντουλα μεταφορας του και βουρ.

κρεμας το κρανακι και το μπουφαν πανω στην ομπρελα (οποτε ουτε ηλιος τα πιανει ουτε αμμος αφου ειναι ψηλα)

τα κλειδια δεν καταλαβαινω γιατι τα βαζετε μεσα στα παπουτσια αφου μπορεις να τα βαλεις μεσα στο σακιδιο μεταφορας :confused: αν μπεις θαλασσα κοιτας την ομπρελα συνεχως μην τυχον και στα κλεψουν... αν σου κλεψουν την τσαντα με λεφτα χαρτια κλπ, το τελευταιο που θα σε νοιαξει ειναι τα κλειδια αφου εχεις 2ο σπιτι...:rolleyes:


οπως ειπαν και οι αλλοι ξεπλυμα κεφαλιου για το κρανος ή μπαλακλαβα (οχι βαμβακερη/χειμωνιατικη αλλα μεταξενια/καλοκαιρινη)

αν δεν θελετε το μπουφαν να γεμισει με αλατι και ιδρωτα μπορειτε να φορεσετε ενα μακρυμανικο λεπτο. οσο και να σας φαινεται παραξενο ειναι αρκετα δροσερο και δεν κολλανε οι πηχεις σας στις επενδυσεις του μπουφαν λογω του ιδρωτα.


αν ειστε σε νησι και δεν φορατε τζινακι (ουτε εγω φοραω) εννοειτε οι πετσετες στην σελα για να οδηγησετε χωρις να καουν τα μπουτια και ο κωλος σας (αν και καποιοι -Ντιμ- εχουν συνηθισει):lol:

στο νησι παλι καλο θα ηταν να μην παρετε το καλο σας κρανος το αγωνιαρικο, αλλα το παλιο/δευτερο. ολο και καποια παραλια δεν θα ειναι οργανωμενη και θα χρειαστει να το αφησετε κατω ή θα βαρεθειτε να λουστειτε κλπ..κλπ...και αφου ειμαστε και με το μαγιο απο κατω, οδηγουμε και πιο συνετα χωρις καγκουριλικια.

γενικα για μπανιο χωρις μηχανη εχω να παω κατι χρονια αφου δεν την παλευω καστανο και λεω, εδω βγαινω με την μηχανη καταχειμωνο με βροχες και κρυα και θα κατσω μεσα τωρα που ανοιγει ο καιρος? απλα δεν παιζει.


αντε και καλες βουτιες!
:wave2:

SnakeMJK
27/05/2009, 09:45
όσοι λέτε για αυτοκίνητο... σε ποιες παραλίες πάτε;;;;

γιατί καλοκαίρι σε όλες τις κοντινές παραλίες της αθήνας (από ν.μάκρη μεριά, μέχρι ανάβυσσο κλπ) γινεται της καριόλας από κίνηση!

posnightmist
27/05/2009, 09:53
Εσείς που βάζετε τα κλειδιά στα παπούτσια που πάτε για μπάνιο και τι μηχανές έχετε????
:evil: :evil: :evil:

PortisHead
27/05/2009, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
όσοι λέτε για αυτοκίνητο... σε ποιες παραλίες πάτε;;;;

γιατί καλοκαίρι σε όλες τις κοντινές παραλίες της αθήνας (από ν.μάκρη μεριά, μέχρι ανάβυσσο κλπ) γινεται της καριόλας από κίνηση!

Θελει και καποιες θυσιες απο αποψη ώρας.
ή πολυ πρωι πας...ή αργα το απογευμα.
Τωρα αν εισαι 18-30 και ψαχνεις για γκομενα (γενικα...οχι εσυ συγκεκριμενα) δεν θα σε βολεψουν αυτες οι ωρες. :lol:


Υ.Γ.
Το οτι ανοιγει ο καιρος....δεν ειναι και απολυτο ατου για χρηση της μηχανης.
Το χειμωνα την παλευεις...ντυνεσαι.
Το καλοκαιρι ομως οταν στην σκια εχει 40 βαθμους...εσενα σε καιει ο ηλιος με 60 και βαλε.
Οποτε το αιρ - κοντισιον του αυτοκινητου ειναι πολυ πιο καλη λυση....για μενα τουλαχιστον.

mixalakis
27/05/2009, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
εγω το'κοψα και πάω με το αμάξι :D

πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα.

Για πήγαινε την Κυριακή για μπάνιο στη Βάρκιζα με το αυτοκίνητο και μετά πες μας!!!

Operater
27/05/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από posnightmist
Εσείς που βάζετε τα κλειδιά στα παπούτσια που πάτε για μπάνιο και τι μηχανές έχετε????
:evil: :evil: :evil:

πηγασο...υποννοείς κάτι για την κούκλα μου? :evil:

Gandalf dr685sm
27/05/2009, 10:12
Αν και μένω κοντά Ν.Μάκρη και δεν χρειάζομαι παρά 20 λεπτά με μηχανή απο Διόνυσο να πάω, σπάνια οδηγώ αυτοκίνητο για να βρεθώ εκεί.

Στο θέμα μας λοιπόν.

Κράνος, γάντια καλοκαιρινά, φορμίτσα ή αν είσαι θαραλλέος βερμούδα (αν και δεν το συνιστώ), δετό παπούτσι αθλητικό. Απο πάνω όπως και δήποτε καλοκαιρινό μπουφάν. Επίσης αν δεν έχεις topcase τότε παίρνεις μια καλή και μεγάλη τσάντα πλάτης που θα έχει μέσα μόνο μια πετσέτα και τα ψιλολόγια (κινητά, χαρτιά, κλειδαριές κτλ. )

Στην παραλία.

Τα ρούχα έυκολα χωράνε όλα στην τσάντα (ναι.. ακόμα και το μπουφάν). Την μηχανή αν πάς νωρίς σαν και μένα θα βρείς δεκάδες θέσεις να την αφήσεις κάτω απο σκιά. Αν πας μετά τις 11.00 τότε καλή τύχη μιας και δύσκολα θα βρείς δεντράκι να την αφήσεις. Γενικά πάντως καλό είναι να μην αφήνεις την μηχανή στον ήλιο αφού δεν κάνει καλό ούτε στο χρώμα των πλαστικών αλλά ούτε και στο καύσιμο που είναι στο reservoir σου.

Που θα φυλάξεις την τσάντα για να μην μείνεις με το μαγιό σου;.. σε οργανωμένη παραλία με ξαπλώστρες και ομπρέλες , αν πας και πάλι νωρίς και έχεις επιλογή θα βρείς μια καλή κοντινή προς την θάλασσα ξαπλώστρα και θα χώσεις την τσάντα απο κάτω... απο πάνω θα έχεις την πετσέτα σου. Το κράνος στην τσάντα του (αυτή που είχες όταν το αγόρασες) και αυτό κάτω απο την ξαπλώστρα με προσοχή έτσι ώστε αν έχει άμμο να μην μπεί στην τσάντα.

Γενικά όταν είσαι στην παραλία και μάλιστα μόνος καλό είναι να μην απομακρύνεσαι πολύ και να έχεις πάντα σε οπτική επαφή τα πράγματα σου, εφόσον έχει κόσμο γύρω.

Αν δεν είναι οργανωμένη παραλία για μένα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα καθώς δεν έχει βοήθημα να "κρύψεις" τα πράγματα σου. Οπότε εκεί απλά το μόνο που κάνεις είναι να μην απομακρύνεσαι όπως είπα και επίσης να έχεις και μια έξτρα μπλούζα μαζί για να ρίξεις πάνω απο κράνος-τσάντα έτσι ώστε να μην πυρώσουν απο τον ήλιο.

Σημαντικό τώρα ...

- Ποτέ χωρίς κράνος όσο και αν ζεσταίνεσαι... οδήγηση χωρίς κράνος μπορεί σε ακραίες καταστάσεις (πολλά ΚΜ κάτω απο ήλιο) να οδηγήσουν σε ηλίαση και αφυδάτωση που δεν θα πάρεις χαμπάρι μέχρι να πέσεις απο ζαλάδα.

- Πάντα ενα μπουκαλάκι νερού μαζί για διάφορους λόγους που θα σου φανούν στην παραλία... απο το να βγάλεις τα αλάτια στο κεφάλι για να βάλεις κράνος , μέχρι και να ρίξεις στην σέλα που έυκολα μπορεί να σου αφήσει κανά SUZUKI, KTM, YAMAHA, HONDA πάνω σε κανά μπούτι αν είναι ανάγλυφη και να μοιάζεις με γελάδι.:D

- Λεφτά θα έχεις όσα χρειάζεσαι και χωρίς πορτοφόλι μαζί. Ούτε κάρτες μαζί ούτε τίποτα. Έτσι ώστε να είσαι ήσυχος μήπως και είσαι άτυχος και σε ξαλαφρώσουν.

- Πριν φύγεις τσέκαρε λιπαντικά μηχανής, αέρα στα ελαστικά κτλ.. στην παραλία δεν θα βρείς τίποτα για να βάλεις ... και οχι... το αντιηλιακό λάδι δεν κάνει για το κάρτερ.:lol:

- Αν νιώσεις κουρασμένος, ζαλισμένος κτλ απο ήλιο και θάλασσα, μην καβαλήσεις αμέσως να φύγεις. Βρες σκιά και κάτσε λίγο να ηρεμήσεις ... πιες και νερό απο το μπουκαλάκι (και άλλη χρήση του) και μόλις νιώσεις καλά τότε φύγε. Εναλλακτικά το μπουκαλάκι μπορεί να γίνει μεταλλικό θερμός που θα έχει πολλά παγάκια μέσα. Ότι καλύτερο και δοκιμασμένο.

- Μην πλακωθείς στις μπύρες στην παραλία. Πολλοί το κάνουν αυτό και μετά σε συνδυασμό με τον ήλιο , την κούραση απο την θάλασσα και την ζαλάδα απο το αλκοόλ, πέφτουν σαν τις μύγες ύστερα.. και καλά να το κάνεις στην ξαπλώστρα και να ροχαλίζεις σαν πριονοκορδέλα... αλλά μην το πάθεις πάνω στην μηχανή.

Α..... και τώρα που το θυμήθηκα... μην το παίξει κανείς ήρωας και επειδή έχει ΜΧ μηχανάκι πάει να περάσει απο αμμουδιά... θα αγοράσει πρώτης τάξεως οικοπεδάκι μιας και η άμμος είναι πολύ δύσκολο τερραίν και θέλει εμπειρία... ακούστε και εναν που έχει πλέον μεσιτική εισφορά απο τα οικοπεδάκια με το DR που είχα σε κοντινές αμμουδιές.


Γενικά προτιμώ πάντως να πηγαίνω νωρίς το πρωί (9-10) καθώς εκείνη την ώρα μπορείς να κάνεις επιλογή απο μέρος παρκαρίσματος μέχρι και ξαπλώστρας σε ιδανικό σημείο (5 βήματα σε άμμο που θα καίει προς το bar) και μπορείς να απολαύσεις και σε ησυχία αθλητική εφημερίδα με κουβαδάκι για άλογα γεμάτο καφέ και προέκταση καλαμάκι για να μην σηκώνεις ούτε το χέρι σου..



ΑΙΝΤΕ ΡΕ... ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΛΕΜΕ ΕΦΤΑΣΕ!!!!:sun: :D


Gandalf

DUKASII
27/05/2009, 10:19
xipnas to proi..koitas..zesti..bazeis magio apo pano bermoyda tzin gia tin opoia prostasia..

mployza de bazeis..foras to kalokairino diatrito mpoyfanaki sketo..perneis kranos ..gantakia kai foras papoytsi athlitiko

xekinas..ftaneis apo kaisariani se 10-15 lepta meta ti keratea se kati psagmenes paralies ..
paratas ti moto ..opoy breis arkei na ti blepeis..
katebeneis pas ekei py thes na katseis ,bgazeis petseta ti petas kato bazeis sti tsanta klidi!!(simatniko na mi xaseis to klidi tis moto k toy abus) bazei ti tsanta stin akri tis megalis soy petsetas apo pano to kranos kai ta kalypteis me to mpyfanaki.
bgazeis kai ti bermoyda kait i petas sti petseta toy filoy/filis soy gia goysto..


kai pas kai boytas.
bgeneis kaneis ta goysta soy sti paralia kai meta efyges kyrios.


sto proto mpotiliarisma psaxneis gian ton gathan na ton rotiseis pos paei sti kinisi aderfe ?ola kala?
sto deytero mpotiliarisma skeftese poso tyxeros eisai poy eisa katoxoso moto..

ftaneis spiti...kaneis ntoys..tros...feygeis pas gia apogeymatino kafe iliokamenos sti kaylanta xoris kranos zele sto mali mi soy po kai sagionara...araxtos kai blepeis sto apenanti fanari toys typoys poy phgan me amaxi gia mpanio..akoma na gyrnane..

el_hymador
27/05/2009, 10:21
Η λυση ειναι μια και ειναι απλη:

Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να πας για μπανιο σε καποια απο της παραλιες της Αττικης....ολες για τον πο*τσο ειναι, πηχτρα στο κοσμο, με πανακριβες "υπηρεσιες" και κολοβακτηριδια σε μεγεθος σκιουρου.

Οι τυχεροι που ζουν στην επαρχια παιρνουν το αυτοκινητο...η μοτοσικλετα για εξορμηση σε παραλια αναγκαστικα υποχρεωνει σε καποιες εκπτωσεις στον προστατευτικο εξοπλισμο και η μαλακια στο δρομο -δυστυχως- δεν κανει διακοπες ποτε!

DUKASII
27/05/2009, 10:23
me apogoiteyete ..sas eixa gia antrakia..olokliro thema gia na pate gia ena mpanio...


loygres.

GATHAN
27/05/2009, 10:23
:rotflmao: :rotflmao:


μάλλον το σωστό είναι γριές λούγκρες.......

Operater
27/05/2009, 10:31
re seis....

ο άνθρωπος δεν ρώτησε πως θα πάμε σε παραλία (μηχανή ή αμάξι) ούτε σε ποιά παραλία πηγαίνουμε...

posnightmist
27/05/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
πηγασο...υποννοείς κάτι για την κούκλα μου? :evil:


xmmm πήγασο δεν έχω οδηγήσει ;) ;) ;) που είπαμε ότι πας για μπάνιο???:beer: :beer:

el_hymador
27/05/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
me apogoiteyete ..sas eixa gia antrakia..olokliro thema gia na pate gia ena mpanio...


loygres.

ε οχι και λουγκρες!!!

Περισυ στη Μυκονο πηγα σε ολες τις παραλιες με το SYM Mio (μουρλια σε λευκο - κοκκινο!)φορωντας μονο το παρεο και τα σανδαλια...

οι αλλοι το κανουν θεμα!

alximistis
27/05/2009, 10:32
Δεν αντιλαμβάνομαι απόλυτα τον ρόλο ύπαρξης του θρεντ.
Σε μία παραλία τίγκα στον κόσμο αυτοί που θα σε κλέψουν δεν θα νιαστούν συνήθως για τη μηχανή σου. Είναι πορτοφολάδες οι οποίοι θα σου αρπάξουν ότι βρουν και λίγο μετά θα πετάξουν τα "άχρηστα" γι αυτούς δηλαδή κλειδιά κλπ και θα πάρουν χρήματα και ίσως και τις κάρτες. Ειδικά αν έχεις τα πιν πάνω :D
Εγώ όποτε πηγαίνω για μπάνιο έχω τα κλειδιά είτε μέσα στο κράνος είτε μέσα στα παπούτσια ή χύμα φάτσα κάρτα αν βρίσκομαι ας πούμε σε κάπιο νησί. Να μου κλέψουν τη μοτοσικλέτα στην Ίο ας πούμε ή στην Κίμωλο θα είναι το πλέον κουφό πράγμα στον πλανήτη :lol:
Τώρα σε ήσυχη παραλία που είναι 2-3 παρέες όλες κι όλες κι εκεί δεν είναι εύκολο να πάρουν τη μοτοσικλέτα γιατί απλούστατα είστε τόσοι λίγοι εκεί που τους έχεις δει ξαναδεί και τους θυμάσαι. Θα θυμάσαι αν ήταν Έλληνες ή αλλοδαποί περίπου την ηλικία τους πως ήταν κλπ. Δεν είναι έτσι απλό όπως το λέτε. Έχω τύχει σε 3 κλοπές στην παραλία και όλες ήταν το ίδιο. Λεφτά και γυαλιά. Ειδικά αν τα κλειδιά της μοτοσικλέτας δεν έχουν πάνω ένδειξη τι μηχανή είναι σιγά μην τα πάρουν και να κάθονται να ψάχνουν ποια μοτοσικλέτα είναι. Ο χρόνος είναι πολύ σημαντικός γι αυτούς.
Τώρα για κράνος ε αυτό είναι πιο πιθανό αλλά τι να κάνουμε; Δεν μπορούμε να ζούμε με τον φόβο και την ανησυχία συνεχώς :)

Operater
27/05/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από posnightmist
xmmm πήγασο δεν έχω οδηγήσει ;) ;) ;) που είπαμε ότι πας για μπάνιο???:beer: :beer:

όπου με πάει! :beer:

PortisHead
27/05/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
xipnas to proi..koitas..zesti..bazeis magio apo pano bermoyda tzin gia tin opoia prostasia..

mployza de bazeis..foras to kalokairino diatrito mpoyfanaki sketo..perneis kranos ..gantakia kai foras papoytsi athlitiko

xekinas..ftaneis apo kaisariani se 10-15 lepta meta ti keratea se kati psagmenes paralies ..
paratas ti moto ..opoy breis arkei na ti blepeis..
katebeneis pas ekei py thes na katseis ,bgazeis petseta ti petas kato bazeis sti tsanta klidi!!(simatniko na mi xaseis to klidi tis moto k toy abus) bazei ti tsanta stin akri tis megalis soy petsetas apo pano to kranos kai ta kalypteis me to mpyfanaki.
bgazeis kai ti bermoyda kait i petas sti petseta toy filoy/filis soy gia goysto..


kai pas kai boytas.
bgeneis kaneis ta goysta soy sti paralia kai meta efyges kyrios.


sto proto mpotiliarisma psaxneis gian ton gathan na ton rotiseis pos paei sti kinisi aderfe ?ola kala?
sto deytero mpotiliarisma skeftese poso tyxeros eisai poy eisa katoxoso moto..

ftaneis spiti...kaneis ntoys..tros...feygeis pas gia apogeymatino kafe iliokamenos sti kaylanta xoris kranos zele sto mali mi soy po kai sagionara...araxtos kai blepeis sto apenanti fanari toys typoys poy phgan me amaxi gia mpanio..akoma na gyrnane..

Μια εναλλακτικη.
Ξυπνας απο τον μεσημεριανο υπνακο σου.
Βαζεις μαγιο παιρνεις πετσετα,αναψυκτικα,ξαπλωστρες,μπυρες,αντηλιακα,στρωμ τα φουσκωτα,καρεκλιτσες και τα πετας ολα στο πορτ-παγκαζ.
Αναβεις τον κλιματισμο στους 24-25 βαθμους.Ριχνεις και το αγαπημενο σου CD να παιζει και ξαπλάρεις στην bucket πολυθρονα σου.
17:30 ωρα ξεκινας για Ψαθα...στο δρομο βλεπεις τον πανικο στο ρευμα της επιστροφης μποτιλιαρισμενους ολους τους τρεντυδες που πηγαν καταμεσημερο για να παρουν χρωμα,να χαζεψουν πιπινια και να ειναι σοκολατενιοι την Δευτερα το πρωι στη δουλεια.
Το πολυ 18:30 εχεις φτασει....η παραλια αδεια γιατι οι καφροι εχουν φυγει να προλαβουν το γκομενοκυνηγητο στις καφετεριες.
Απολαμβανεις μπανακι , ο ηλιος στην καλυτερη του ωρα,δε σε καιει,απολαμβανεις και το ηλιοβασιλεμα.
Κατα τις 21:00 τσακιζεις μπριζολακια,πατατουλες κλπ σε κοντινη ταβερνουλα..χαλαρωνεις...πας και για κανα παγωτο μετα...και κατα τις 22:00 -22:30 αρχιζεις την επιστροφη,παλι στην πολυθρονα,χωρις κλιματισμο, με ανοιχτα τα παραθυρα,εισπνεεις το αρωμα των πευκων και γυρνας Αθηνα με μηδαμινη εως λιγη κινηση.
:wave2:

LogOutGoRide
27/05/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μια εναλλακτικη.
Ξυπνας απο τον μεσημεριανο υπνακο σου.
Βαζεις μαγιο παιρνεις πετσετα,αναψυκτικα,ξαπλωστρες,μπυρες,αντηλιακα,στρωμ τα φουσκωτα,καρεκλιτσες και τα πετας ολα στο πορτ-παγκαζ.
Αναβεις τον κλιματισμο στους 24-25 βαθμους.Ριχνεις και το αγαπημενο σου CD να παιζει και ξαπλάρεις στην bucket πολυθρονα σου.
17:30 ωρα ξεκινας για Ψαθα...στο δρομο βλεπεις τον πανικο στο ρευμα της επιστροφης μποτιλιαρισμενους ολους τους τρεντυδες που πηγαν καταμεσημερο για να παρουν χρωμα,να χαζεψουν πιπινια και να ειναι σοκολατενιοι την Δευτερα το πρωι στη δουλεια.
Το πολυ 18:30 εχεις φτασει....η παραλια αδεια γιατι οι καφροι εχουν φυγει να προλαβουν το γκομενοκυνηγητο στις καφετεριες.
Απολαμβανεις μπανακι , ο ηλιος στην καλυτερη του ωρα,δε σε καιει,απολαμβανεις και το ηλιοβασιλεμα.
Κατα τις 21:00 τσακιζεις μπριζολακια,πατατουλες κλπ σε κοντινη ταβερνουλα..χαλαρωνεις...πας και για κανα παγωτο μετα...και κατα τις 22:00 -22:30 αρχιζεις την επιστροφη,παλι στην πολυθρονα,χωρις κλιματισμο, με ανοιχτα τα παραθυρα,εισπνεεις το αρωμα των πευκων και γυρνας Αθηνα με μηδαμινη εως λιγη κινηση.
:wave2:




Αυτό θα πει μηχανόβιος :rotflmao:

DUKASII
27/05/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ε οχι και λουγκρες!!!

Περισυ στη Μυκονο πηγα σε ολες τις παραλιες με το SYM Mio (μουρλια σε λευκο - κοκκινο!)φορωντας μονο το παρεο και τα σανδαλια...

οι αλλοι το κανουν θεμα! :rolleyes: :rolleyes:
FORONTAS MONO..
PAREO...



MYKONO....SANDALIA....





:blush:


XRISO MOY..


SE PAREXIGISA..:lol: :rotflmao: :bawl: :lol: :rotflmao:

PortisHead
27/05/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Αυτό θα πει μηχανόβιος :rotflmao:

Οχι, αυτο θα πει ακομπλεξαριστος , μη κολλημενος , οδηγος μοτοσυκλετας.
:rotflmao:

Operater
27/05/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μια εναλλακτικη.
......

excuse me sir...

αλλά, αν ο τίτλος του θρεντ έγραφε, " Για μπάνιο με την νταλίκα" τι θα έγραφες? :confused:

DUKASII
27/05/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μια εναλλακτικη.
Ξυπνας απο τον μεσημεριανο υπνακο σου.
Βαζεις μαγιο παιρνεις πετσετα,αναψυκτικα,ξαπλωστρες,μπυρες,αντηλιακα,στρωμ τα φουσκωτα,καρεκλιτσες και τα πετας ολα στο πορτ-παγκαζ.
Αναβεις τον κλιματισμο στους 24-25 βαθμους.Ριχνεις και το αγαπημενο σου CD να παιζει και ξαπλάρεις στην bucket πολυθρονα σου.
17:30 ωρα ξεκινας για Ψαθα...στο δρομο βλεπεις τον πανικο στο ρευμα της επιστροφης μποτιλιαρισμενους ολους τους τρεντυδες που πηγαν καταμεσημερο για να παρουν χρωμα,να χαζεψουν πιπινια και να ειναι σοκολατενιοι την Δευτερα το πρωι στη δουλεια.
Το πολυ 18:30 εχεις φτασει....η παραλια αδεια γιατι οι καφροι εχουν φυγει να προλαβουν το γκομενοκυνηγητο στις καφετεριες.
Απολαμβανεις μπανακι , ο ηλιος στην καλυτερη του ωρα,δε σε καιει,απολαμβανεις και το ηλιοβασιλεμα.
Κατα τις 21:00 τσακιζεις μπριζολακια,πατατουλες κλπ σε κοντινη ταβερνουλα..χαλαρωνεις...πας και για κανα παγωτο μετα...και κατα τις 22:00 -22:30 αρχιζεις την επιστροφη,παλι στην πολυθρονα,χωρις κλιματισμο, με ανοιχτα τα παραθυρα,εισπνεεις το αρωμα των πευκων και γυρνας Αθηνα με μηδαμινη εως λιγη κινηση.
:wave2: nai re sy opos ti briskei kaneis..:beer:


y.g.pantremenos e??:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

PortisHead
27/05/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
nai re sy opos ti briskei kaneis..:beer:


y.g.pantremenos e??:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

BUSTED !!! :eyepop:
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
excuse me sir...

αλλά, αν ο τίτλος του θρεντ έγραφε, " Για μπάνιο με την νταλίκα" τι θα έγραφες? :confused:

Κιεγω με τη μηχανη παω για μπανιο οποτε μπορω.
Απλα το εγραψα γιατι μου τη σπαει η νοοτροπια :
"Ειμαι μηχανοβιος και θα παω με τη μηχανη ακομα κιαν ταλαιπωρηθω μονο και μονο για να τιμησω την ιδιοτητα του μοτοσυκλετιστη"

Για να περνας ωραια....δεν θελει εμπάθειες.Αυτο.


:wave2:

GATHAN
27/05/2009, 10:59
:rotflmao: :rotflmao:

LogOutGoRide
27/05/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
BUSTED !!! :eyepop:
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:



Κιεγω με τη μηχανη παω για μπανιο οποτε μπορω.
Απλα το εγραψα γιατι μου τη σπαει η νοοτροπια :
"Ειμαι μηχανοβιος και θα παω με τη μηχανη ακομα κιαν ταλαιπωρηθω μονο και μονο για να τιμησω την ιδιοτητα του μοτοσυκλετιστη"

Για να περνας ωραια....δεν θελει εμπάθειες.Αυτο.


:wave2:


Για σένα είναι ταλαιπωρία για άλλους όχι
Γιατί να είναι όλα αυτά που περιγράφεις;

DUKASII
27/05/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Για σένα είναι ταλαιπωρία για άλλους όχι
Γιατί να είναι όλα αυτά που περιγράφεις; filarako ..deixe ligo epieikia..mporei na diabazei kai h gynaika toy....:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

GATHAN
27/05/2009, 11:04
:eyepop:


164643

PortisHead
27/05/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
filarako ..deixe ligo epieikia..mporei na diabazei kai h gynaika toy....:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
:lol:

TROOPER
27/05/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
me apogoiteyete ..sas eixa gia antrakia..olokliro thema gia na pate gia ena mpanio...


loygres.

+1000

vaspiou
27/05/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
Μένω στο Μεσολόγγι και πάω για μπάνιο στο Κρυονέρι (20 χλμ) αλλά και καλοκαιρινές διακοπές μόνο με άμάξι κάνω



εε, φιλαρακο, εμεις που πηζουμε στην κωλο Αθηνα δεν λεει να παμε με κουτι...

αρε και να ζουσα σε επαρχια...αρχοντας θα ημουν...

:beer:

vaspiou
27/05/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από posnightmist
Εσείς που βάζετε τα κλειδιά στα παπούτσια που πάτε για μπάνιο και τι μηχανές έχετε????
:evil: :evil: :evil:


xaaxxxaxa :rotflmao: :rotflmao:


ααααανετα

Xrider
28/05/2009, 10:00
Το βασικο ειναι να μην κουβαλαει κανεις περιτα πραγματα μαζι.
Εγω το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να παρω στρωμα θαλλασας μαζι.

Πως πανε για μπανιο με την μοτο>
Μαγιο τυπου σλιπακι,δηλ. πισινας γιατι φοριεται μεσα απο παντελονι.
Μετα φορας την βερμουδα,παντελονι.
Βαζεις την πεσετα σε ενα σακιδιο πλατης,νερο κινητο,πορτοφολι κλπ.

Στην παραλια>
Μην βαλεις ΟΛΑ τα πραγματα στην τσαντα γιατι αν στην βουτηξουν τα εχασες ολα με την μια.
Το κλειδι απο το λουκετο της μηχανης στο ματσακι με τα κλειδια απο το σπιτι,το κλειδι της μηχανης μονο του ξεχωριστα.


Κρανος παντα μαζι σε μια ωραια σακουλα ναιλον και απο πανω καλυψε το με ενα μπλουζακι,γιατι και τα κρανη μετα απο καποια θερμοκρασια και πανω "χαλανε".

Πανω κατω καταλαβες πως....με λιγη "φαντασια" τακτοποιεις και τα υπολοιπα.
Το ολο θεμα ειναι να μην σε κλεψουν.
Αν εισαι με παρε καλο εινια καποιος να ειναι στα πραγματα οταν οι αλλοι κανουν μπανιο η και αν ολοι ειναι στο νερο να κοιτας συχνα αν οχι συνεχεια τα πραγματα σου.
Αν εισαι μονος βρες το σημειο που εχει λιγοτερο κοσμο και αφησε τα πραγματα σου.

Υ.Γ
Εγω ψαχνω τροπο να βαλω ανταπτορα αναπτηρα αυτοκινητου για να φουσκονω το στρωμα,φορτηζω το κινητο και το GPS.
Ξερει κανεις?

PortisHead
28/05/2009, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Υ.Γ
Εγω ψαχνω τροπο να βαλω ανταπτορα αναπτηρα αυτοκινητου για να φουσκονω το στρωμα,φορτηζω το κινητο και το GPS.
Ξερει κανεις?

Εδω.. (http://www.louis.de/_20682c3c6c438a7de8efcf9ab5f0a99259/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=380&wgr=425&list_total=16&anzeige=0&artnr_gr=10032936)

Αλλα και Ελλαδα θα βρεις πολλα.

LogOutGoRide
28/05/2009, 10:49
Υπάρχει κι' άλλος τρόπος να γίνει (http://www.youtube.com/watch?v=QoF0gvh4_38)

+Arxiereas+
28/05/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Για σένα είναι ταλαιπωρία για άλλους όχι
Γιατί να είναι όλα αυτά που περιγράφεις;

Κοίτα, αν είναι να χρειάζεται κάποιος οδηγίες χρήσης για να πάει για μπάνιο με τη μηχανή σημαίνει ότι:
- Δεν έχει το χώρο που χρειάζεται για τα πράγματα που θέλει να πάρει.
- Δεν πάει χύμα αφού φοβάται για την ακεραιότητά του (και καλά κάνει) με συνέπεια να θέλει να φορέσει όσο γίνεται ρούχα μηχανής αφού οι παραλίες γέμισαν μπαράκια όπου μπεκροπίνει ο κάθε γκαβλάρας κι όποιον πάρει ο χάρος μετά.
- Δεν έχει πορτ μπαγκάζ, ντουλαπάκι ή οτιδήποτε άλλο να κρύψει πράγματα που δεν χρειάζονται στην αμμουδιά (κλειδιά, πορτοφόλι, ρολόι ή κινητό κ.ά.) ή ακόμα και τα ρούχα μηχανής που λέγαμε.
- Δεν έχει πού να αφήσει το κράνος αφού στην παραλία κινδυνεύει να ψηθεί ή να του το κλέψουν οι ελαφροχέρηδες.

Αν τα παραπάνω δεν είναι ταλαιπωρία ή/και άγχος, τότε ναι μπορείς να πεις ότι πάς με τη μηχανή παραλία να χαλαρώσεις...

Κι εγώ πάω, αλλά είμαι στην επαρχία και δεν ταλαιπωρούμαι... και έχω και βαλίτσα στη μηχανή...και με αυτοκίνητο παω ακόμη πιο άνετα... και με τη γυναίκα μου...
αλλά δεν της το κάνω το χατήρι :evil:

LogOutGoRide
28/05/2009, 12:07
Φίλε μου και εγώ πάω παραλία με αυτοκίνητο και δεκτά όλα όσα λες.
Ο λόγος που θα επιλέξω αυτοκίνητο ή μηχανή είναι άσχετος με την ''ταλαιπωρία'' του εξοπλισμού
γιατί για μένα δεν είναι ταλαιπωρία !!!. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το που ακριβώς είμαι κομπλεξικός.

+Arxiereas+
28/05/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Φίλε μου και εγώ πάω παραλία με αυτοκίνητο και δεκτά όλα όσα λες.
Ο λόγος που θα επιλέξω αυτοκίνητο ή μηχανή είναι άσχετος με την ''ταλαιπωρία'' του εξοπλισμού
γιατί για μένα δεν είναι ταλαιπωρία !!!. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το που ακριβώς είμαι κομπλεξικός.

Μα δεν είπα ότι είσαι!
Μπορεί να μη σε νοιάζει π.χ. να σου κλέψουν το κράνος σου των 500Ε ή οτιδήποτε άλλο. Κάποιοι όμως φαίνεται να ταλαιπωρούνται, ή να αγχώνονται και αμφισβητείς ότι αυτό είναι ένα θέμα. Αυτό είναι όλο

:beer:

PortisHead
28/05/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Φίλε μου και εγώ πάω παραλία με αυτοκίνητο και δεκτά όλα όσα λες.
Ο λόγος που θα επιλέξω αυτοκίνητο ή μηχανή είναι άσχετος με την ''ταλαιπωρία'' του εξοπλισμού
γιατί για μένα δεν είναι ταλαιπωρία !!!. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το που ακριβώς είμαι κομπλεξικός.

Βρε παλικαρι.
Χαριτολογωντας το εγραψα.
Δεν βλεπεις που πειραζομαστε ?
Δεν εννοουσα κανεναν συγκεκριμενα.
Μια γλαφυρη περιγραφη ηταν.
Παντως υπαρχουν ατομα που ταλαιπωρουνται (ηθελημενα) και σε αυτους αναφερομουν που για χαρη της "μουρης" - "ειμαι μηχανοβιος" επιλεγουν τον 2ο τροπο.
Σαφως και η πλειοψηφια γουσταρει να παει βολτα με τη μηχανη στη θαλασσα...κιας ταλαιπωρηθει με τα προαναφερθεντα.

:beer:
:wave2:

LogOutGoRide
28/05/2009, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Μα δεν είπα ότι είσαι!
Μπορεί να μη σε νιάζει π.χ. να σου κλέψουν το κράνος σου των 500Ε ή οτιδήποτε άλλο. Κάποιοι όμως φαίνεται να ταλαιπωρούνται, ή να αγχώνονται και αμφισβητείς ότι αυτό είναι ένα θέμα. Αυτό είναι όλο

:beer:


Το ''κομπλεξικός" δεν το είπες εσύ διάβασε λίγο παραπάνω.
Δεν αμφισβητώ τίποτα φίλε μου .Δεν μπορώ εγώ να πω σε κανέναν τι τον βολεύει και τι όχι. Δεν μπορεί όμως κανένας να πει σε εμένα τι με βολεύει και τι όχι.
Πήγα να κάνω μια ''πλάκα'' και τα άκουσα.
Δεν θέλω να μειώσω κανέναν,δεν είχα ποτέ τέτοια πρόθεση

Καλούς δρόμους :wave2:

+Arxiereas+
28/05/2009, 12:34
Έλα, εντάξη, ο PortisHead όπως διευκρίνησε απευθύνεται σε μερίδα "φανατικών" που κόβω το (πάνω) κεφάλι μου ότι υπήρξε κι ο ίδιος στα πολύ νιάτα του!! :p

PortisHead
28/05/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
Έλα, εντάξη, ο PortisHead όπως διευκρίνησε απευθύνεται σε μερίδα "φανατικών" που κόβω το (πάνω) κεφάλι μου ότι υπήρξε κι ο ίδιος στα πολύ νιάτα του!! :p

Εχεις ενα δικιο εν μερη.
Πισω στο μακρινο 2005...μια παρεα μοτοσυκλετιστων....σε ενα καμπινγκ της Κεφαλλονιας...που ειχαμε παει με μηχανες και γυναικες.....ορκιστικαμε....ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΚΑΜΠΙΝΓΚ , ΘΑΛΑΣΣΑ ,ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ μαζι.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jfx
28/05/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider

Υ.Γ
Εγω ψαχνω τροπο να βαλω ανταπτορα αναπτηρα αυτοκινητου για να φουσκονω το στρωμα,φορτηζω το κινητο και το GPS.
Ξερει κανεις?



κάτι τετοιο ψάχνεις:
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=933

εχω ακουσει οτι μπορεις να το βρεις φθηνότερα σε κάποιο μαγαζί με ειδη εξοπλισμού για σκαφη- εξωλέμβιες κτλ...

John Steed
24/07/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
me apogoiteyete ..sas eixa gia antrakia..olokliro thema gia na pate gia ena mpanio...
loygres.

Πες τα λέμε!

Θέτε κι αρκουδίσιον πανάθεμά σας για να πάτε για ένα μπάνιο! :rotflmao: :lol:



























:bigcry:

npat
24/07/2011, 16:31
Μπορεί να φανούν χρήσιμα....

http://www.pacsafe.com/www/index.php?_room=3&_action=detail&id=27

Αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να δέσεις και το μπουφαν πάνω στη μηχανή (είναι αρκετά μακρύ και το περνάς απ τα μανίκια)

http://www.pacsafe.com/www/index.php?_room=3&_action=detail&id=30

Και αυτό μπορεί να βοηθήσει...

http://www.pacsafe.com/www/index.php?_room=3&_action=detail&id=67

Καθώς και αυτό (για να δέσεις κράνος σε σταθερό σημείο):

http://www.pacsafe.com/www/index.php?_room=3&_action=detail&id=111

Γενικά πάντως, αν δεν έχεις μπαγκαζιέρα η λύση είναι απλή: Βάλε μπαγκαζιέρα!

:wave2:

Bowleno
24/07/2011, 17:53
Πολύ μΕ αρέσει που το φόρουμ έχει νεκρολάγνους-αρχαιολόγους κ.λ.π σχετικούς και ξεθάβουν

επίκαιρα θρεντάκια σαν αυτό :beer:

:bawl: :bawl: :lol: :lol:

transalpblack
25/07/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Πολύ μΕ αρέσει που το φόρουμ έχει νεκρολάγνους-αρχαιολόγους κ.λ.π σχετικούς και ξεθάβουν

επίκαιρα θρεντάκια σαν αυτό :beer:

:bawl: :bawl: :lol: :lol:

Πραγματικά ξεθαμένο θέμα!!!
Anyway, εγώ έχω να πω οτι αν έχεις μπαγκαζιέρα και αλυσίδα κράνους όλα λύνονται.
Το σημαντικότερο όλων είναι τα χαρτιά (κάτω από τη σέλα ή στην μπαγκαζιέρα), τα χρήματα (παίρνεις λίγα μαζί σου και τα υπόλοιπα στην μπαγκαζιέρα ή κάτω από την σέλα και όταν τα χρειαστείς, πετάγεσαι) και τα κλειδιά!!!
Συμφωνώ με έναν φίλο αρκετά παραπάνω που είπε πως τα κρύβει κάτω από μια πέτρα που εκείνος γνωρίζει που βρίσκεται και δεν συμφωνώ καθόλου με κάποιους φίλους παραπάνω που τα κρύβουν μέσα στα παπούτσια.
Μια άλλη λύση που έχω εγώ για αυτές τις περιπτώσεις, είναι, ενεργοποίηση του συναγερμού και κλείδωμα των κλειδιών μέσα στην μπαγκαζιέρα ΕΚΤΟΣ του κλειδιού της μπαγκαζιέρας που και μικρό είναι και ηλεκτρονικά δεν έχει (chip immobilizer).
Το κλειδάκι της μπαγκαζιέρας, το δένω στο σπάγκο από την βερμούδα-μαγιό μου και το έχω από την μέσα μερια (στο πουλάκι μου δηλαδή) οπου και δεν πρόκειται να το χάσω ποτέ, εκτός αν μου κλέψουν την βερμούδα μου...

smooth criminal
25/07/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Αρκεί να μην είσαι μαλακάκος - όπως εγώ - και δε βάλεις μόνο το πορτοφόλι.....
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
αλλά και τα κλειδιά της μηχανής!!!! :wacko: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

chr1s_86
25/07/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
... εκτός αν μου κλέψουν την βερμούδα μου...

Και πως θα γίνει αυτό δηλαδή; :eyepop: :lol:

transalpblack
25/07/2011, 12:06
Χαριτολογώντας το είπα αλλά αφού ρωτάς να απαντήσω.
Δύο είναι τα τεινά.

1. Δεν πρόκειται να μου την κλέψουν, οπότε και ασφαλισμένα τα κλειδια, και...
2. Μπορεί να απαυτώνω καμιά και να την έχω βγάλει την βερμούδα και να μου την πάρει κάνας "περαστικός"...

nikos_abel
25/07/2011, 12:08
Καλά. Εσείς κοροϊδεύτε. Εγώ πάντως πάω και έρχομαι και χαλαρά και με όλον τον απαραίτητο εξοπλισμό εμού και της συνεπιβάτου + φραπεδάκια + κεφτεδάκια + γεμιστά.

Μηχανόβιοι.....

Και άμα βάλω τη μπαγκαζιέρα και τα σαμάρια δε.....


232168

road spirit
25/07/2011, 12:10
έχει τύχει σε παραλία να δω περιστατικά (πληθυντικός) με ανοιγμένες μπαγκαζιέρες και τα περιεχόμενα τους να έχουν κάνει φτερά και τους κατόχους απαρηγόρητους ...

αν δεν έχεις οπτική επαφή με τη μηχανή, τότε στη μπαγκαζιέρα καλό είναι να μην αφήνεις πορτοφόλια, χαρτιά και κλειδιά γιατί ανοίγει πολύ εύκολα

chr1s_86
25/07/2011, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Χαριτολογώντας το είπα αλλά αφού ρωτάς να απαντήσω.

2. Μπορεί να απαυτώνω καμιά και να την έχω βγάλει την βερμούδα και να μου την πάρει κάνας "περαστικός"...

:D :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αν δεν έχεις οπτική επαφή με τη μηχανή, τότε στη μπαγκαζιέρα καλό είναι να μην αφήνεις πορτοφόλια, χαρτιά και κλειδιά γιατί ανοίγει πολύ εύκολα

+1

LARISEOS
25/07/2011, 12:20
να πως κανεις μπανιο με την μηχανή μαζι!

:beer:


232169

SoulGR
25/07/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
να πως κανεις μπανιο με την μηχανή μαζι!

:beer: :beer: :beer: :beer:

yannis24
25/07/2011, 13:08
εγω παντως ΟΤΑΝ (πριν παιδιων εποχη μιλαμε παντα !!) πηγαινα με την μηχανη για μπανιο ειχα ενα τετοιο

http://www.terra-outdoor.com/product/07RbD4kPN3I/TUAT-POP-UP

το οποιο πιανιε παρα πολυ λιγο χωρο στην μηχανη....
Εβγαζα απο την μηχανη και την μπαγκαζιερα, και την εβαζα μεσα, μπουφαν και κρανη ομορφα, χωρις να λερωνονται απο την αμμο....γενικα ειναι πολυ καλη ιδεα.....

ολα θελουν την προσοχη τους, απλα ετσι ηταν πιο προλκλητικο για καποιον να σε κλεψει και να μπει να ψαξει....


232171