PDA

View Full Version : Honda MVX 250f



Sardasagam
26/05/2009, 20:40
Γεια σας παίδες :wave2:
Ο πατέρας μου είχε ένα MVX 250 και είναι παρατημένο εδώ κ 10 χρόνια.. Σκεύτομαι να το ανακατασκευάσω αλλα απο τη μία δν ακούω κ πολυ ενθαρυντικά σχόλια κ απο την άλλη δν βρίσκω με τπτ ανταλλακτικα..
Τί γνώμη έχετε για το μηχανάκι?
Αν δν κάνω λάθος δν υπάρχουν κ πολλα σε αξιολογη κατάσταση..
Με το θέμα των ανταλλακτικών?

Είναι το ίδιο με τη φοτο..


164606

gasto
26/05/2009, 21:31
Περνα μια βολτα απο εδω (http://www.2strokers.com)

byron
26/05/2009, 21:49
Το πιθανότερο είναι να έχεις πρόβλημα με τον κινητήρα, λόγω κακής σχεδίασης/ψύξης (δεν θυμάμαι) του V3.
Μην σε πάρω και στον λαιμό μου, αλλά ή το 250 ή το 400 έσπαγε για πλάκα.

sapila racing
27/05/2009, 09:27
MVX βγήκε μόνο 250 και το μοτερ ηταν σχεδόν αυτοδιαλυόμενο.
Αν ο πατερας σου ηταν ησυχος οδηγός και δεν το ζόριζε, και απλά το άφησε στην ακρη, ισως να καταφέρεις να εχεις ενα απο τα πολύ λίγα MVX που λειτουργούν!
Αν το παράτησε λόγω βλάβης κινητήρα, αστο καλύτερα.

Βύρωνα 400 ηταν το NS400R, αλλο πράγμα!!

byron
27/05/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
MVX βγήκε μόνο 250 και το μοτερ ηταν σχεδόν αυτοδιαλυόμενο.

Βύρωνα 400 ηταν το NS400R, αλλο πράγμα!!

Οπααα... το πιάσαμε το λαβράκι.

Πάς στοίχημα; :smokin:

byron
27/05/2009, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Οπααα... το πιάσαμε το λαβράκι.

Πάς στοίχημα; :smokin:

Γαμωτ.... δεν το βρίσκω το 400. :mad:
Γιατί είμαι σίγουρος ότι έχω ένα Μotorrad της εποχής με τεστ του 400 όμως;; :confused:

sapila racing
27/05/2009, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γαμωτ.... δεν το βρίσκω το 400. :mad:
Γιατί είμαι σίγουρος ότι έχω ένα Μotorrad της εποχής με τεστ του 400 όμως;; :confused:

Επρεπε να σε ψησω να βάλεις και στοίχημα :lol:

Δεν εχει MVX 400, ίσως μπερδεύτηκες με το VF400F που έμοιαζε.

Dexter
27/05/2009, 11:28
Eυτυχώς δεν το βαλες το στοιχημα

Δεν υπάρχει 400 MVX. Παρόμοια εμφάνιση είχαν τα VT 250 της εποχής.

Μετά βγήκαν τα NS250R και NS400R με μεγάλες διαφορες στο πλαίσο, εμφάνιση και με nicasil.

byron
27/05/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
Eυτυχώς δεν το βαλες το στοιχημα

Δεν υπάρχει 400 MVX. Παρόμοια εμφάνιση είχαν τα VT 250 της εποχής.

Μετά βγήκαν τα NS250R και NS400R με μεγάλες διαφορες στο πλαίσο, εμφάνιση και με nicasil.

Δεν μιλάω για ούτε για VT ούτε για NS. Το 400 (ίσως ως πρωτοτυπο) ήταν ακριβώς ίδιο με το 250. Μπορεί να το είχαν παρουσιάσει και να μην ΄βγήκε σε παραγωγή. Θα το ψάξω όμως ..

sapila racing
27/05/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν μιλάω για ούτε για VT ούτε για NS. Το 400 (ίσως ως πρωτοτυπο) ήταν ακριβώς ίδιο με το 250. Μπορεί να το είχαν παρουσιάσει και να μην ΄βγήκε σε παραγωγή. Θα το ψάξω όμως ..

Φαίνεται οτι εχεις τρομερή μνήμη.
Το άρθρο πρέπει να ηταν τον Δεκέμβριο 1983 σύμφωνα με αυτό.
http://www.motorradonline.de/fm/21/Inhalt83.pdf

byron
27/05/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φαίνεται οτι εχεις τρομερή μνήμη.
Το άρθρο πρέπει να ηταν τον Δεκέμβριο 1983 σύμφωνα με αυτό.
http://www.motorradonline.de/fm/21/Inhalt83.pdf


Γερνάω ρπμ....παλαιότερα θα θυμόμουν και τη σελίδα :sad: :smokin:

Sardasagam
27/05/2009, 14:57
Στο μηχανάκι ο πατέρας μου είχε αλλάξει κινητήρα πριν ακόμα το στρώσει..... Τα πάντα όλα...

Μετά κολλούσε συνέχεια ο πίσω κύλινδρος κ μετά όλοι μαζί.. Παρόλα αυτα κατάφερε να κάνει 56000 κμ... Όταν το άφησε δν είχε τπτ σημαντικό... απλά είχε τριπήσει το τεπόζιτο...

Πάντως όταν του μιλάω για το μηχανάκι ο εγκέφαλός του μπαίνει αυτόματα σε σιχτίριασμα-mode αυτόματα....

Απότι έχω μάθει τα MBX 125 κ τα MVX 250 χρειάζονταν περισσότερο λάδι..

byron
27/05/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
Στο μηχανάκι ο πατέρας μου είχε αλλάξει κινητήρα πριν ακόμα το στρώσει..... Τα πάντα όλα...

Μετά κολλούσε συνέχεια ο πίσω κύλινδρος κ μετά όλοι μαζί.. Παρόλα αυτα κατάφερε να κάνει 56000 κμ... Όταν το άφησε δν είχε τπτ σημαντικό... απλά είχε τριπήσει το τεπόζιτο...

Πάντως όταν του μιλάω για το μηχανάκι ο εγκέφαλός του μπαίνει αυτόματα σε σιχτίριασμα-mode αυτόματα....

Απότι έχω μάθει τα MBX 125 κ τα MVX 250 χρειάζονταν περισσότερο λάδι..

Μακάρι να ήταν κάτι τόσο απλό...
Καταρχήν τo MBX και το MVX το μόνο κοινό που είχαν ήταν ότι αποτέλεσαν τις πρώτες σοβαρές προσπάθειες της Honda στα δίχρονα. Το MVX μάλιστα σχεδιάστηκε για να εκμεταλλευτεί τις επιτυχίες του Spencer με το αγωνιστικό V3 ΝS500...
Το μοτέρ έμοιαζε σχεδιαστικά πολύ με το αγωνιστικό, εκτός απ΄τη λεπτομέρεια ότι ήταν ακριβώς αντίθετη η θέση των κυλίνδρων. Ενω στο NS οι κύλινδροι ήταν 1 κάτω - 2 πάνω, στα MVX ήταν ανάποδα.
Σύμφωνα με το Motorrad ο λόγος που έσπαγαν για πλάκα ήταν η υπερβολικά βαριά μεσαία μπιέλλα που σχεδιάστηκε για να λειτουργεί και ως αντικραδασμικός άξονας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σπάει και στα σημεία έδρασης και να κολλάει και το πιστόνι λόγω υπερβολικής φθοράς. Τα MVX ήταν τόσο μεγάλη αποτυχία που στην Ιαπωνία σταμάτησε να πωλείται μετά από 3 μήνες (!!).

Με την φήμη του κατεστραμμένη αλλά με μια μεγάλη επένδυση στην γραμμή παραγωγής, η Honda τα μάζεψε άρον αρον, ξανασχεδίασε το προβληματικό μοτέρ (αυτή τη φορά με αντικραδασμικό άξονα) και παρουσίασε το 1984 το ολοκαίνουργιο NS 400 R(που επίσης ήταν αποτυχία, αλλά για άλλους λόγους).