PDA

View Full Version : Κηροζινη-καθαριστικο Αλυσιδασ?



BILL VUZAS
12/04/2005, 15:13
ΚΗΡΟΖΙΝΗ,ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ?.ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΗΡΟΖΙΝΗ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΤΗΣ SHEL.ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΣ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΓΙΑ ΤΟ GSX R1000 K5 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΧΑΓΙΑΜΠΟΥΣΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΤΗΝ ΚΗΡΟΖΙΝΗ.ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ.ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ,8,00 ΕΥΡΩ ΤΑ 12 ΛΙΤΡΑ.ΕΝΩ ΕΝΑ ΣΠΕΥ 0,5 ΚΙΛΑ 11,00 ΕΥΡΩ.

IMPETUOUS
13/04/2005, 21:10
Καλοριζικα για αρχη και παντα ορθιος.Για να μην ψαχνεσαι,το καλυτερο και αξιοποιστο καθαριστικο αλυσιδας βρισκεται στο κοντινοτερο φαρμακειο της γειτονιας σου.Θα ζητησεις παραφινελαιο χυμα και με ενα μικρο πινελακι θα δεις θαυματα στη αλυσιδα σου.Και φθηνοτερο και δεν κανει καμια ζημια σε αλυσιδα,λαστιχα και πλαστικα.Περιμενω απαντηση σου για τα αποτελεσματα αυτης!

stefanos
13/04/2005, 22:06
Αν το λέει το βιβλίο κάτι θα ξέρει παραπάνω.
Πάντως εννοεί καθάρισμα με πανάκι βουτηγμένο και καλά στραγγισμένο.
Δεν εννοει βούτηγμα και κηροζήνες να τρέχουν ένα γύρω.
Πάντως είναι πιθανό στην διαδικασία να εισχωρήσει η κηροζίνη μέσα απο τα O-ring στους πήρους και να διαλύσει το γράσο που υπάρχει εκεί οπότε αντε γειά αλυσίδα.
Θα πρότεινα καθαρισμό με μια βούρσα τα χοντρά και σκέτο πανί τα υπόλοιπα.
Μετά λάδωμα και τέρμα.
Και όχι πλησίματα με πιεστικά. και αυτά πειράζουνε.
Το ίδιο και στα ρουλεμάν.

arxiereas
14/04/2005, 01:36
Ολλα τα servise manual προτινουν κιροζινη η οποια ασφαλως και ειναι το φωτιστικο πετρελαιο ή disel που μιλαμε παλι για πετρελαιο .για να εxεις ομος το κεφαλι σου ησυχο και να κοιμασε ανετα τα βραδια ακολουθισε τι σωστη (αναμφισβιτιτα) συμβουλη του συναδελφου ιmpetuous .kαι συγκεκριμενα με ενα καθαρο καινουριο πινελακι καθαριζεις ολη την αλυσιδα αν εχεις σταντ θα κερδισεις πολυ χρονο αν οχι θα τι σερνεις καθε μισο μετρο και θα σταματας(βαζε και πρωτη μην τυχον κυλισει) μεχρι να καθαρισεις ολλη την αλυσιδα μετα καλο ειναι να την τριψεις με ενα βουρτσακι με πλαστικες τριχες και το συμαντικοτερο καλο ξεπλιμα με αφθονο νερο και σαπουναδα που θα την κανεις με ΥΓΡΟ πιατων.αν χρηαστεις πλυν την και τρεις φορες .στο τελος η αλυσιδα πρεπει να τριζει γιατι αλιος αν δηλ εχει μινει πετρελαιο ή παραφινελαιο δεν θα μενει πανω το λυπαντικο( για street μηχανες να χρησιμοποιεις τυπου gel) οταν ξεπλινεις στεγνωνεις με καθαρο πανακι οχι στουπι.και κατι τελευταιο δεν χρησιμοποιουμε πιεστικο στον καθαρισμο τησ αλυσιδας. καλο κουραγιο ετσι τα Ο-RING θα καθαρισουν απο το παλιο -σκονισμενο γρασο και θα δεχτουν το καινουριο δηλ αυτο που θα βαλεις με το λυπαντικο σπρει

OldMan
14/04/2005, 10:29
:wave2: :wave2: :wave2:

Επιπρόσθετα, στα ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστά των προλαλισάντων θέλω να προσθέσω ότι τα O-rings βρίσκονται στην αλυσίδα για να κρατάνε μόνιμα το γράσσο που έχει μπει από τον κατασκευαστή μεταξύ ράουλου και πείρου και ΔΕΝ συμπαθούν οτιδήποτε προσπαθεί να μπει στα λημέρια τους !!!

Όσο πιο πτητικό είναι το καθαριστικό που χρησιμοποιούμε, τόσο πιο γρήγορα απομακρύνουμε το "σφραγισμένο" λιπαντικό και στεγνώνουμε εσωτερικά την αλυσίδα !!!

Η λίπανση που κάνουμε εξωτερικά αφορά στην ελαχιστοποίηση των τριβών των ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ μερών της αλυσίδας (μεταξύ τους και με τα δόντια των γραναζιών).

Ο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟΣ καθαρισμός και λίπανση είναι ΛΑΘΟΣ !!!
(Ένα καθαριστικό που μπορεί καθαρίσει τις βρωμιές Αραιώνοντας και διαλύοντας τα παλιά λιπαντικά, θα κάνει ζημιά και στα O-rings)

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.

Τι έγινε τελευταία με τις αλυσίδες ???:confused: :confused:

Είναι το 7ο - 8ο post μέσα στον Μήνα !!!!
(Διαβάστε και κανένα παλιό, να μην λέμε τα ίδια συνέχεια....
:lol: :lol: :lol:

BILL VUZAS
14/04/2005, 11:59
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (30 ΕΤΩΝ).ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΗΜΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ.ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΑΠΟΥΝΙ,ΟΠΩΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ,ΚΑΛΟ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΜΕ ΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΕΓΝΩΝΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΕΒΑΖΑ ΣΠΕΥ ΓΡΑΣΟΥ.ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΣΤΡΕΙΤ Η ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΟΡ.ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ 35000-40000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΕ ΧΗΜΙΚΑ-ΚΗΡΟΖΙΝΕΣ ΚΤΛ. ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 20000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΗΜΙΚΟ,ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΑΠΟΥΝΙ,ΚΑΛΟ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΜΕ ΠΑΝΙΑ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΠΕΥ ΓΡΑΣΟΥ.(ΚΑΙ ΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΛΙΓΟ ΒΡΩΜΙΚΗ Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΑΣ).

arxiereas
14/04/2005, 14:41
Αφου τοτε φιλε μου τα ξερεις τοτε γιατι μας ρωτας να μαθεισ και καλα; :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

afrotwin
14/04/2005, 14:55
ke mia mikri dior8osi kirozini ine kafsimo megalis isxios gia aeroplana

afto pou 8es na pis ine parafini aspro petreleo laikisti...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

etsi ke riksis kirozini se alisida 8a liosi:rotflmao: :rotflmao:


ke mporis na tin ka8arisis me parafini xoris provlima ke xriazete giati ta ipolimata grasou kanoun ena stroma pou den afini kanena alo kenourio stroma grasou na perasi me apotelesma an den ine ka8ari na grasaris ta palia grasa gia na ine grasarismena
:rotflmao: :rotflmao:

ke gia afta pou les min akous oute ton eafto sou

ke ta spray ka8arismou aforoun ke tis o-ring alisides
apla i parafini ke oxi kirozini:lol: ine pio ikonomiki lisi ke avlavis gia tin alisida

afta tsiou:wave2:

BILL VUZAS
14/04/2005, 15:53
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΡΧΙΕΡΕΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΛΟΘΟΥΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΕΘΟΔΟ ΝΙΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ.ΑΛΛΟΤΕ ΚΑΚΩΣ ΑΛΛΟΤΕ ΚΑΛΩΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΗΡΟΖΙΝΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ,ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ Η SHELL ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΗΡΟΖΙΝΗ.(ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ).ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΜΟΥ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ.GSX R1000 K5.

Tigas
15/04/2005, 11:34
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ+ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΜΑΖΙ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΟ ΣΑΡΑΚΑΚΗ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥ
08209-013HP ΕΧΕΙ 6.41+ΦΠΑ ΕΙΝΑΙ 368.55γρ .
ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΩ ΛΑΣΠΕΣ ΓΡΑΣΣΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΕΝΑ ΦΙΛΜ ΓΡΑΣΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΖΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΣΚΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΠΡΕΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΥΣΙΔΑ ,ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.
ΕΓΩ ΣΤΟ ΟΧΗΜΑ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΙΒΩ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΕ ΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΚΗΡΟΖΙΝΕΣ:confused: ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ.
ΔΙΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

OldMan
15/04/2005, 12:12
:sad: :sad: :sad:

Ρε κούκλοι, αρχίζω και κουράζομαι (ίσως και λόγω ηλικίας)...

Όταν απαντάτε σε κάποιο post, διαβάζετε τα προηγούμενα, ή πετιέστε απλώς για να πείτε κάτι ???

Όταν χρησιμοποιήσεις Καθαριστικο+Λιπαντικό σε μία δόση, στην καλύτερη περίπτωση ΔΕΝ κάνεις τίποτε !!!
(Στην χειρότερη, γ@μ@ς και το παλιό λιπαντικό !!!).

Εφόσον το Καθαριστικό βγάζει τα παλιά γράσσα, διαλύοντάς τα, ΓΙΑΤΙ να αφήσει τα καινούρια να μείνουν επάνω στην αλυσίδα ????

Common Sense !!!

ΕΛΕΟΣ !!!!

arxiereas
16/04/2005, 16:28
γιατι οπως και να το κανουμε το λιπαντικο χρειαζεται για την ορθη λειτουργια της αλυσιδας. οσο για την κηροζινη οντωσ ειναι καυσιμο αεροπλανων αλλα εχει επικρατισει να ονομαζεται ετσι και το φωτιστικο πετρελαιο.αλοστε στα πρατηρια shell το μπιτονακι που σου πουλανε ωσ κηροζινη πολυ απλα περιεχει φωτιστικο πετρελαιο.ευχαριστω

afrotwin
18/04/2005, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxiereas
γιατι οπως και να το κανουμε το λιπαντικο χρειαζεται για την ορθη λειτουργια της αλυσιδας. οσο για την κηροζινη οντωσ ειναι καυσιμο αεροπλανων αλλα εχει επικρατισει να ονομαζεται ετσι και το φωτιστικο πετρελαιο.αλοστε στα πρατηρια shell το μπιτονακι που σου πουλανε ωσ κηροζινη πολυ απλα περιεχει φωτιστικο πετρελαιο.ευχαριστω

mpori na to lene kirozini epidi to kei i sompa kirozan
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tigas
19/04/2005, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

Ρε κούκλοι, αρχίζω και κουράζομαι (ίσως και λόγω ηλικίας)...

Όταν απαντάτε σε κάποιο post, διαβάζετε τα προηγούμενα, ή πετιέστε απλώς για να πείτε κάτι ???

Όταν χρησιμοποιήσεις Καθαριστικο+Λιπαντικό σε μία δόση, στην καλύτερη περίπτωση ΔΕΝ κάνεις τίποτε !!!
(Στην χειρότερη, γ@μ@ς και το παλιό λιπαντικό !!!).

Εφόσον το Καθαριστικό βγάζει τα παλιά γράσσα, διαλύοντάς τα, ΓΙΑΤΙ να αφήσει τα καινούρια να μείνουν επάνω στην αλυσίδα ????

Common Sense !!!

ΕΛΕΟΣ !!!!

ΛΟΓΙΚΗ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΠΑΡΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΑΠΟΡΙΑ

wild_cat/anima
17/08/2005, 12:43
εχει χρησιμοποιησει κανεισ το "chain clean 611 " της motorex???
εντυπωσεις?

crs-k
17/08/2005, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
εχει χρησιμοποιησει κανεισ το "chain clean 611 " της motorex???
εντυπωσεις?


ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ κυκλοφοραει στο εμποριο, με διαφορα ! :cool:

Transalper_696
17/08/2005, 12:57
Η κηροζινη που πουλανε ( σε ολα τα βενζιναδικα ),γραφει πανω στην συσκευασια τι ακριβως ειναι ( κηροζινηυ θερμανσης η αλλιως φωτιστικο πετρελαιο για τους γνωριζοντες ),καμμια σχεση με την κανονικη .
Μαθετε να διαβαζετε,για να δειτε τι αγοραζετε,και οχι οτι σας λενε οτι ειναι.
Οντως την λενε κηροζινη επειδη την καινε οι σομπες τυπου kerosun.
Ελπιζω να σας φωτισα
:wave2: :wave2:

OldMan
17/08/2005, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ κυκλοφοραει στο εμποριο, με διαφορα ! :cool:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν ξέρω με ποιον είσαι φιλαράκι (και του προμοτάρεις τα προϊόντα) αλλά το εν λόγω καθαριστικό είναι ΑΠΑΤΗ !!!
(Όπως και ΟΛΑ τα καθαριστικά αλυσίδας....)

Και για να μην παρεξηγηθεί ο Ακατονόμαστος:lol: προλαβαίνω και δηλώνω ότι το 622 (για χώμα) και το 622 Racing (για δρόμο) είναι από τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ εμπορικά διαθέσιμα λιπαντικά αλυσίδας και τα Νο1 συνιστώμενα (υπ'εμού!!) σε σχέση τιμής/απόδοσης. !!!

:beer: :beer: :beer:

wild_cat/anima
17/08/2005, 13:16
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και για να μην παρεξηγηθεί ο Ακατονόμαστος:lol: προλαβαίνω και δηλώνω ότι το 622 (για χώμα) και το 622 Racing (για δρόμο) είναι από τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ εμπορικά διαθέσιμα λιπαντικά αλυσίδας και τα Νο1 συνιστώμενα (υπ'εμού!!) σε σχέση τιμής/απόδοσης. !!!

:beer: :beer: :beer: [/QUOTE

ξερεις για καθαριστικο ρωταω ,οχι για λιπαντικο!!!

crs-k
17/08/2005, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν ξέρω με ποιον είσαι φιλαράκι (και του προμοτάρεις τα προϊόντα) αλλά το εν λόγω καθαριστικό είναι ΑΠΑΤΗ !!!
(Όπως και ΟΛΑ τα καθαριστικά αλυσίδας....)
......................


Το εχω δει "εν δραση" και το λεω ... :wacko:

Την "γυαλισε" την αλυσιδα!

Βεβαια αμεσως μετα η μηχανη πλυθηκε, ωστε να μην μεινει επανω ... :winka:


Την "απατη" συνοδευομενοι απο το "ολα", παρ' ολα αυτα δεν την καταλαβα ... :sick:

Dr.Evil
17/08/2005, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από IMPETUOUS
Καλοριζικα για αρχη και παντα ορθιος.Για να μην ψαχνεσαι,το καλυτερο και αξιοποιστο καθαριστικο αλυσιδας βρισκεται στο κοντινοτερο φαρμακειο της γειτονιας σου.Θα ζητησεις παραφινελαιο χυμα και με ενα μικρο πινελακι θα δεις θαυματα στη αλυσιδα σου.Και φθηνοτερο και δεν κανει καμια ζημια σε αλυσιδα,λαστιχα και πλαστικα.Περιμενω απαντηση σου για τα αποτελεσματα αυτης!

Σωστός!!!!

OldMan
17/08/2005, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
...ξερεις για καθαριστικο ρωταω ,οχι για λιπαντικο!!!

Τότε διάβασε το πάνω μισό και μην τσαμπουκαλεύεσαι !!!

:beer: :beer: :beer:

wild_cat/anima
17/08/2005, 13:52
:confused:

OldMan
17/08/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
..Την "απατη" συνοδευομενοι απο το "ολα", παρ' ολα αυτα δεν την καταλαβα ... :sick:

Έχει να κάνει με τα καθαριστικά sprays και την αποτελεσματικότητά τους καθώς και το αν κάνουν περισσότερο καλό ή κακό ....
.
.
.
.
.
.
.
.

Τι στο διάολο, όλοι "δυσκοίλιοι" είστε σήμερα ???

crs-k
17/08/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχει να κάνει με τα καθαριστικά sprays και την αποτελεσματικότητά τους καθώς και το αν κάνουν περισσότερο καλό ή κακό ....
....................


Επειδη υπαρχουν και τεμπεληδες ενα γυρο ... :wacko:


Μια χαρα το βρηκα εγω!

:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
17/08/2005, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Επειδη υπαρχουν και τεμπεληδες ενα γυρο ...

:lol: :rotflmao: :lol:

Τότε αλλάξτε τίτλο στο thread και βάλτε κάτι σαν: "Προτεινόμενα υλικά καθαρισμού αλυσίδας κίνησης για Οκνηρούς και Ευδαιμονιστές κατόχους μοτοσακό αντίστοιχου τρόπου μετάδοσης της τελικής σχέσης"

:beer: :beer: :beer:

GyPsy
17/08/2005, 14:27
Τελικά πως καθαρίζει η αλυσίδα?:confused: :confused:

crs-k
17/08/2005, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Τελικά πως καθαρίζει η αλυσίδα?:confused: :confused:

Εισαι Οκνηρος και Ευδαιμονιστης? :confused:


:lol: :rotflmao: :lol:

GyPsy
17/08/2005, 14:35
Τα μάλα...!!!:lol: :lol:

crs-k
17/08/2005, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Τα μάλα...!!!:lol: :lol:

Motorex spray τοτε !!!


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

stefanos
17/08/2005, 15:21
Τελικά μετά τον καθαρισμό με κηροζίνη της αλυσίδας την πετάμε (την κηροζίνη)
η την βάζουμε στο ντεπόζιτο για να προσθέσει και λίγα οκτάνια?

stefanos
17/08/2005, 15:28
Τι σούζες !!!!! αφού είπαμε την αλυσίδα την ..."καθαρίσαμε" με κηροζίνη.

stefanos
17/08/2005, 15:36
Πάντως πλάκα πλάκα είμαστε πολύ καθαρό Forum.Το 90% των πόστ στα τεχνικά αφορά το φλέγον ζήτημα της μόλυνσης της ζάντας απο τα λιπαντικά αλυσίδας.
Επιστήμη.

reinmeister
17/08/2005, 17:44
εγω λεω οτι ειστε ολοι τσιπηδες του κερατα...βαλτε λαδι οποτε χαρχαλευει και στις 10-15 κ χλμ. δωστε 150 ευρα και βαλτε καινουρια αλυσιδογραναζα....

ταληροφονιαδες....:yuck:

stefanos
17/08/2005, 18:06
rein
Αν κατάφερνα να φτάσω 15000 χιλ με μια αλυσίδα χωρίς να σπάσει θα ήμουνα ευτυχής.
Στα 60000 χιλ που έχω στο κοντέρ έχω 5 αλυσίδες σπασμένες στον κρίκο που ενώνει (την τελευταία την πριτσίνωσα την άτιμη στη μέση του δρόμου και την κυκλοφορώ ακόμα).
Μερικά μηχανάκια τις ταλαιπωρούν τις αλυσίδες.

reinmeister
17/08/2005, 18:14
εμ...xr ηθελες....καλα να παθεις.....την επομενη παρτη με σινεμπλοκ.....:rolleyes:

island
17/08/2005, 18:58
ότι υγρό καθαρισμού και άν επιλέξετε θα σας φανεί χρήσιμο το Ketten max.

http://www.inter-bike.co.uk/inter-bikeshop/admin/images/accessories/kettenmax.jpg

wild_cat/anima
18/08/2005, 17:17
παντως το καθαριστικο αλυσιδας που ειπα πιο πανω κανει καλη δουλεια !

OldMan
19/08/2005, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
παντως το καθαριστικο αλυσιδας που ειπα πιο πανω κανει καλη δουλεια !

:mad: :D :mad:

Και γιατί ρε φιλενάδα ξεθάβεις thread μετά από 4 μήνες και ρωτάς γνώμες, ενώ έχεις ήδη διαμορφωμένη άποψη για την αποτελεσματικότητα του συγκεκριμένου καθαριστικού ???

wild_cat/anima
19/08/2005, 15:14
ρε φιλε εχεις τα υπαρξιακα σου αυτον τον καιρο???
λες να ειμαι ο εισαγωγεας του καθαριστικου και να μην το ξερω ??????
για ξεκολλα λιγο το κεφαλι σου !

OldMan
19/08/2005, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
ρε φιλε εχεις τα υπαρξιακα σου αυτον τον καιρο???
λες να ειμαι ο εισαγωγεας του καθαριστικου και να μην το ξερω ??????
για ξεκολλα λιγο το κεφαλι σου !

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε μένα (κάνε και κανένα quote ..) !!!

Υπαρξιακά προβλήματα δημιουργούνται από διάφορους λόγους (καταφανέστα άσχετους με το παρόν thread), αλλά αναγνωρίζονται εύκολα από το εξής χαρακτηριστικό :

Απεγνωσμένη προσπάθεια επιβεβαίωσης (του εαυτού μας μέσω της αποδοχής τρίτων) !!!

Κάτι σαν να λέμε "Ξέρω ότι το συγκεκριμένο καθαριστικό είναι καλό, αλλά ρωτάω και τους άλλους να μου δώσουν δίκιο"

:wave2: :beer: :wave2:

afrotwin
24/08/2005, 14:53
lipon gia na min ta paraleme osi den gousteroun na petaksoun 12 euro gia ka8aristiko sprai pou ipostirizi ke o oldmanakos eno se alo post mas ipe na min xrisimopioume poli refsta igra giati isxoroun anamesa stous prograsarismenous pirous ke lionoun to protopo8etimeno graso
:rotflmao: :rotflmao:
kala sou leei i vanesa iparksiaka exis ke den to exis katalavi..
:rotflmao: :rotflmao:

lipon osi den goustaroun sprei pernoun ka8aro petreleo poli ftino ke plenoun tin alisida ke tin ka8arizoun akindina opos sinista ke o kataskevastis se pola manioual
ke telioni i ipo8esi

ego pantos meta apo sxedon 30 xronia ke eno exo dokimasi ta panta mexri ke vrasmeno graso gia lipansi

simera ston ka8arismo
protino ka8aro petreleo lousimo meta me ka8ari venzini ke meta plisimo me ka8aro aporipantiko gia plisimo:lol: meta stegnoma me sesouar malion ke eno ine zesti apo to stegnoma lipansi me motorex

milame den iparxi kaliteri peripioisi gia tin alisida sas

CB...K
02/01/2010, 11:09
Είπα να μην ανοίξω και άλλο θέμα (αν και πιστεύω πως θάπρεπε...)

Η καινούρια αλυσίδα έχει επάνω της ένα λευκό γράσσο(?).

Θέλει λίπανση πριν κινηθεί η μοτο ή όχι;

Αν όχι (που σημαίνει πως είναι κατάλληλο λιπαντικό για χρήση-κίνηση της μοτο),

1) μπορούμε να βρούμε κάτι αντίστοιχο ; (υποθέτωντας πως για να το βάζει η μαμά είναι το καταλληλότερο!) και

2) για πόσα χιλιόμετρα μπορεί να κρατάει;

MARKOS-V
02/01/2010, 16:43
το πολυ 1000.μετα καθε 500 λαδι 90αρι κ ..εφυγες.

CB...K
04/01/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
το πολυ 1000.μετα καθε 500 λαδι 90αρι κ ..εφυγες.

Σε ευχαριστώ φίλε Μάρκο!

(χωρίς καθάρισμα προηγουμένως του κεριού;)

tkarat
11/04/2014, 14:43
ke mia mikri dior8osi kirozini ine kafsimo megalis isxios gia aeroplana

afto pou 8es na pis ine parafini aspro petreleo laikisti...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

etsi ke riksis kirozini se alisida 8a liosi:rotflmao: :rotflmao:


ke mporis na tin ka8arisis me parafini xoris provlima ke xriazete giati ta ipolimata grasou kanoun ena stroma pou den afini kanena alo kenourio stroma grasou na perasi me apotelesma an den ine ka8ari na grasaris ta palia grasa gia na ine grasarismena
:rotflmao: :rotflmao:

ke gia afta pou les min akous oute ton eafto sou

ke ta spray ka8arismou aforoun ke tis o-ring alisides
apla i parafini ke oxi kirozini:lol: ine pio ikonomiki lisi ke avlavis gia tin alisida

afta tsiou:wave2:

file mou epeidi kai ego ayto nomiza den einai etsi!!!!! tin kirozini tin vazoun sta aeroplana giati aplos den pagonei eno i venzini exei ena thema stis thermokrasies ekei pano!!!!

ego_o_idios
11/04/2014, 15:41
file mou epeidi kai ego ayto nomiza den einai etsi!!!!! tin kirozini tin vazoun sta aeroplana giati aplos den pagonei eno i venzini exei ena thema stis thermokrasies ekei pano!!!!
panagia mou :eyepop:
se timvorixo pesame....
klisto re file vromai ke ine tigka stous mikites:a3:


lipon kanoume ena mikro efxeleo :priest:

ke afiste to na liosi sto perasma ton eonon....:rtr:


:tooth::tooth: