PDA

View Full Version : Εκτελωνισμός μηχανής



VGER
27/05/2009, 09:24
Καλημέρα.

Έχω το εξής θέμα.

Έχω πάρει ένα versys, στις 8 Απριλίου 2009, 2 μόλις μέρες μετά την απόφαση του μέτρου για τη μείωση του τέλους ταξινόμησης.
Το θέμα είναι ότι λόγω του ότι ήταν πολύ φρέσκο το μέτρο, στην αρχή ο πωλητής μου είπε ότι θα βγει κάποια απόφαση για τα διαδικαστικά, θα συνεννοηθούμε και με την kawasaki και μπλα μπλα μπλα μπλα...
Το θέμα είναι ότι με τραβολογάνε 1,5 μήνα μετά και ακόμα δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Μία μου λέει ο πωλητής, θα μιλήσω με την τεομότο και θα σου πω. Δε μαθαίνω ποτέ βέβαια...
Μία μετά από καιρό μου λέει να μιλήσω με την τεομότο. Μόλις μιλάω μου λένε ότι δεν ξέρουν τίποτα για το πώς και το τι.
Μάλιστα μου είπανε ότι κατά πάσα πιθανότητα το πιστοποιητικό εκτελωνισμού δεν έχει σφραγιστεί και ως εκ τούτου δε δικαιούμαι την επιστροφή του 50% του τέλους ταξινόμησης.
Με παραπέμψανε μάλιστα στο τελωνείο για να πάω μόνος μου με τα χαρτιά για να βρω άκρη.

Και ρωτώ εγώ: Ποιο τελωνείο ρε παιδιά;
Ε, το τελωνείο των Αθηνών!:bigcry:
Κανένα τηλέφωνο;
Δεν ξέρουμε!:confused:
Ε και πώς κάνετε τις επιστροφές;
Δεν ξέρουμε, εμείς κάνουμε τις επιστροφές του τέλους μόνο μετά τη μείωσή του με σφραγισμένα τα πιστοποιητικά.

Άντε γεια δηλαδή.
Ξέρει κανείς κανένα τηλέφωνο τελωνείων μπας και βρω καμία άκρη, ή να προτείνει τη διαδικασία που γνωρίζει στην περίπτωση αυτή;
Ο πωλητής μου ανέφερε ότι ο διεκπεραιωτής του μπορεί να βοηθήσει σε περίπτωση που κάτι χρειαστώ.

Ξέρει γενικότερα κανείς τη διαδικασία σε περίπτωση που δεν έχουν σφραγιστεί τα πιστοποιητικά τι γίνεται για να πάρεις πίσω το 50% του τέλους;

goumis hornet
27/05/2009, 09:45
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από karapapam

Ο πωλητής μου ανέφερε ότι ο διεκπεραιωτής του μπορεί να βοηθήσει σε περίπτωση που κάτι χρειαστώ.

Μαλλον εννοει για χαρτζιλικι.για να κανεις την δουλεια σου
Δυστηχως δεν ξερω την διαδικασια.

:wave2:

Sapadak
27/05/2009, 09:45
Ριξε μια ματια εδω

http://ektelonismos.com.gr

Αλλιως παρε τηλ
Τελωνείο Αθηνών. 210-5131.591

VGER
27/05/2009, 09:55
Πήρα εδώ άλλα το σηκώνει ένα πακιστάνι το οποίο μιλάει ελάχιστα ελληνικά!!! :lol: :lol:

Sapadak
27/05/2009, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από karapapam
Πήρα εδώ άλλα το σηκώνει ένα πακιστάνι το οποίο μιλάει ελάχιστα ελληνικά!!! :lol: :lol:

E δοκιμασε και αυτο

ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ 2102889700


Αλλιως google is your friend

:beer:


ή εναλλακτικα



tel.ath@otenet.gr :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VGER
27/05/2009, 10:21
Φίλε sapadak σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Τελικά με αυτό το τηλέφωνο που μου έδωσες, έβγαλα άκρη.:beer:

CB...K
27/05/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από karapapam
Φίλε sapadak σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Τελικά με αυτό το τηλέφωνο που μου έδωσες, έβγαλα άκρη.:beer:

αν δε βαριέσαι,

τώρα που έκανες τη δουλειά σου,

γράψε μας δυο λόγια για το τι και πώς...

VGER
27/05/2009, 11:45
Θα σας πω το τι γίνεται, για τα στοιχεία που έχω μέχρι τώρα, καθώς εκκρεμούν κάποια πράγματα για τα οποία θα γράψω μόλις έχω νεότερα...

Καταρχήν, μιλάμε για τις περιπτώσεις πώλησης μηχανών ή αυτοκινήτων τα οποία ταξινομήθηκαν στο κρίσιμο διάστημα, της πρώτης εβδομάδας που βγήκε η απόφαση για τη μείωση των τελών ταξινόμησης.
Πολλές εταιρείες πώλησης αυτοκινήτων ή μηχανών, την πρώτη βδομάδα ισχύος του μέτρου της μείωσης των τελών ταξινόμησης, επειδή δεν ήξεραν τι τους γινόταν, χρέωναν κανονικά το τέλος ταξινόμησης με.."υποσχετική" ότι θα επιστραφεί με μία διαδικασία που ούτε κι εκείνοι γνώριζαν το πώς. (Εγώ συγκεκριμένα το είχα παραγγείλει πριν την ισχύ του μέτρου, αλλά η έκδοση της άδειας κυκλοφορίας και η τιμολόγησή του έγινε μετά την αναγγελία της ισχύος του, οπότε το έμαθα στο μεσοδιάστημα και ως εκ τούτου πήγα ρωτώντας μήπως κερδίσω τίποτα).

Εν πάσει περιπτώσει, αυτή η διαδικασία τράβηξε με μένα και α) με τον πωλητή β) με την kawasaki εδώ και ενάμιση μήνα, όπου παίζαμε το σπασμένο τηλέφωνο για το τι γίνεται.
Ο πωλητής μου έλεγε ότι δεν ξέρει και ότι περιμένει να του πει η kawasaki και στο τέλος μου έριξε το μπαλάκι στην τεομότο(kawasaki) προκειμένου να μάθω τι γίνεται.
Φυσικά ούτε και η τεομότο μου έδινε απάντηση (δεν είδα δεν άκουσα δεν ξέρω), και μάλιστα μου είπε να απευθυνθώ στο τελωνείο Αθηνών μήπως και βγάλω άκρη, χωρίς όμως να δίνει ούτε ένα τηλέφωνο, ούτε ένα στοιχείο!!(Λες και αυτοί δε συναλλάσονται με το τελωνείο):sick:
Anyway.

Μετά τα τηλέφωνα που πήρα από το φίλο παραπάνω (ναναι καλά) επικοινώνησα με το 2ο τηλέφωνο στο οποίο με παρέπεμψαν στο αρμόδιο τμήμα το τηλέφωνο του οποίου είναι το 2889784. Εκεί μου είπαν ότι για να έπαιρνα από τον αντιπρόσωπο επιστροφή του τέλους ταξινόμησης, θα έπρεπε ο αντιπρόσωπος να έχει σφραγίσει το πιστοποιητικό ταξινόμησης. Σε περίπτωση που είχε σφραγιστεί, τότε θα έπαιρνα την επιστροφή του από τον ίδιο τον έμπορο.
Σε περίπτωση όμως που η έκδοση της άδειας κυκλοφορίας και κατ' επέκταση η ταξινόμησή του είχε γίνει τη συγκεκριμένη εβδομάδα (που είχε γίνει το μεγάλο μπλέξιμο) το πιο πιθανό ήταν το συγκεκριμένο πιστοποιητικό να μην έχει σφραγιστεί και να έχει δοθεί στο υπ. μεταφορών ασφράγιστο.

Πρακτικά "σφραγισμένο"- "ασφράγιστο" σημαίνει ότι μετά την απόφαση για την έκπτωση κατά 50% των τελών ταξινόμησης, τα τελωνεία βάζανε μία σφραγίδα στα πιστοποιητικά η οποία έλεγε ότι "εδόθη αντίγραφο βάσει της απόφασης....τάδε" την οποία την έπαιρνε ο έμπορος και με αυτό το αντίγραφο χρεωνόταν μόνο το 50%. Όσα όμως δεν έχουν το συγκεκριμένο πιστοποιητικό σφραγισμένο (κάτι που γινόταν μέχρι την πρώτη εβδομάδα ισχύος της απόφασης) θεωρητικά δε δικαιούντο της έκπτωσης καθώς οι έμποροι δεν είχαν το αντίγραφο του πιστοποιητικού για να τη δικαιούνται, έχοντάς τη δώσει στο υπουργείο μεταφορών για να βγουν οι πινακίδες!

Έτσι, το τελωνείο μου ανέφερε ότι θα έπρεπε να έρθω σε επαφή με το μεταφορών για να πάρω μία φωτοτυπία του πιστοποιητικού (έστω και ασφράγιστο).

Σε αυτό το σημείο εμπλέκεται ο έμπορος. Ο οποίος μου είχε πει ότι, ό,τι χρειαστώ είναι στη διάθεσή μου.
Έτσι λοιπόν, ο έμπορος προθυμοποιήθηκε μέσω του διεκπεραιωτή του, να μου βρει στο αρχείο του υπ. μεταφορών, το πιστοποιητικό ταξινόμησης (Α αντίτυπο), να το φωτοτυπήσει, και στη συνέχεια να μου το δώσει.

Στη συνέχεια δικαιούμαι επιστροφής του τέλους ταξινόμησης ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ έχοντας μαζί μου τα κάτωθι:
α) Φωτοτυπία πιστοποιητικού ταξινόμησης (Α Αντίτυπο)
β) Γνήσιο αντίγραφο από ΚΕΠ της άδειας κυκλοφορίας (όπου αναγράφεται η ημερομηνία έκδοσής της
γ) Απόδειξη λιανικής πώλησης

Τα ζητούμενα τώρα είναι τα εξής:
Για την απόδειξη λιανικής πώλησης πρέπει να μιλήσω στο 2889721 που είναι το τμήμα των επιστροφών των τελών ταξινόμησης προκειμένου να μου πουν ακριβώς το τι πρέπει να αναγράφει η απόδειξη λιανικής πώλησης ή οτιδήποτε άλλο (πχ πρέπει να έχω και πιστωτικό όπου θα αναφέρεται ποσό έκπτωσης του 50% ή αρκεί μόνο η ΑΛΠ? Και αν ναι, τι άλλο χρειάζεται σχετικά με τις διατυπώσεις που πρέπει να αναγράφονται σε αυτή την απόδειξη;
Πέραν της ημερομηνίας και της αξίας). Απλά ο υπεύθυνος δεν ήταν εκεί σήμερα που γνωρίζει ακριβώς το θέμα και θα πρέπει να τους ξαναπάρω αύριο :sick:

Για τη φωτοτυπία του πιστοποιητικού, θα πρέπει να περιμένω από τον έμπορο να πάρει από τον διεκπεραιωτή του το αντίγραφο του πιστοποιητικού.

Αφού μαζέψω όλα τα παραπάνω, θα πρέπει να μάθω από τον κύριο που κάνουν τις επιστροφές στα τέλη ταξινόμησης (αυτόν που θα επικοινωνήσω αύριο) να μου πει αν θα την πάρω από κει την επιστροφή ή από τον έμπορο τελικά, και αν είναι να τα πάρω από το τελωνείο, τι διαδικασία υπάρχει προκειμένου να γίνει η επιστροφή.


Αυτά!

Απλά περιμένω εξελίξεις σχετικά
α) με το τηλέφωνο που πρέπει να κάνω πάλι αύριο στο τελωνείο.
β) με το διεκπεραιωτή.

Μόλις τα έχω, τότε θα παραθέσω και τα υπόλοιπα στοιχεία, μέχρι το τέλος της διαδρομής!
Μέχρι να πάρω (αν πάρω) τα λεφτά πίσω...

Sapadak
27/05/2009, 13:04
Για ποσα λεφτα γινετε το νταβαντουρι?

Μη παρεξηγηθω και 50 ευρω να ειναι που λεει ο λογος ειναι μια χαρα, αλλα αν ειναι τοσο τρεξιμο και να χασεις κανα 2 μεροκαματα απο τη δουλεια δεν ειμαι σιγουρος αν τελικα αξιζει ή οχι.


Και κατι αλλο

Ειχα την εντυπωση ΟΤΙ το μετρο αυτο ειχε αναδρομικη ισχυ το μετρο αυτο.


Και κατι τελευταιο

Μαλλον αναφερεσε σε καινουρια μηχανη?

VGER
27/05/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Για ποσα λεφτα γινετε το νταβαντουρι?

Μη παρεξηγηθω και 50 ευρω να ειναι που λεει ο λογος ειναι μια χαρα, αλλα αν ειναι τοσο τρεξιμο και να χασεις κανα 2 μεροκαματα απο τη δουλεια δεν ειμαι σιγουρος αν τελικα αξιζει ή οχι.


Και κατι αλλο

Ειχα την εντυπωση ΟΤΙ το μετρο αυτο ειχε αναδρομικη ισχυ το μετρο αυτο.


Και κατι τελευταιο

Μαλλον αναφερεσε σε καινουρια μηχανη?

Το νταβαντούρι γίνεται χονδρικά για περίπου 150-160 ευρώ.
Δεν είναι και λίγα!
Η μηχανή όντως είναι καινούργια.
Αν ήταν για μέχρι 50 ευρώ δε θα το συζητούσα (αλλά ακόμα και αυτά γιατί να τους τα χαρίσω; ) μιας και θα ήταν πολύ μικρό το ποσό για τέτοια ταλαιπωρία.
Από κει και πέρα, ο έμπορος σε περίπτωση που χρειάζεται να κόψει κάποιο πιστωτικό + το αντίγραφο του πιστοποιητικού, μπορεί να μου τα δώσει και απογευματινές ώρες αν τα έχει στα χέρια του.
Από την άλλη τα ΚΕΠ είναι και αυτά ανοιχτά απόγευμα (κάποια από αυτά).

Οπότε; Η μόνη ταλαιπωρία (μιας και όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ κοντά σε μένα) είναι να πάω να παραδώσω τα χαρτιά στο τελωνείο (σε περίπτωση που τελικά πρέπει να πάω εκεί) για να πάρω τα λεφτά πίσω....

CB...K
27/05/2009, 14:42
Μπράβο φίλε για την ωραία και κατατοπιστική παρουσίαση!!!

Ευχαριστούμε!!!:a19:


(μαζί σου στο : γιατί να τους τα χαρίσω;" :beer: )

VGER
28/05/2009, 10:36
Update:

Σήμερα μίλησα με το τμήμα επιστροφών των τελών ταξινόμησης και μου ανέφεραν ότι δε χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη διατύπωση πάνω στην απόδειξη λιανικής πώλησης.
Απλά να φαίνεται ότι έχει γίνει κανονικά η πληρωμή των τελών ταξινόμησης (όλου του ποσού και όχι του 50%) και η ημερομηνία να είναι μετά την έναρξη ισχύος της απόφασης, δηλαδή 7/4/09 (η δική μου απόδειξη είναι με 8/4 οπότε είμαι μέσα).

Μαζί με όλα τα παραπάνω, θα χρειαστεί να συμπληρώσω και να καταθέσω στο συγκεκριμένο τμήμα και μία αίτηση για επιστροφή του 50% των τελών ταξινόμησης.
Μετά από κάποιες μέρες βγαίνει κάποια έγκριση και παίρνω την επιστροφή του ποσού.

That's all.

Θα ακολουθήσει update για το πόσες μέρες έκανα να τα πάρω.:wave2:

VGER
01/06/2009, 14:03
Update:

Αφού σήμερα ελέω δουλειάς έστειλα συγγενικό πρόσωπο στο τελωνείο για να κάνει όλες τις νόμιμες διατυπώσεις και αιτήσεις κλπ, του είπανε ότι το πιστοποιητικό πρέπει να είναι και επικυρωμένο ως γνήσιο αντίγραφο από το υπουργείο μεταφορών και ότι δεν αρκεί μία απλή φωτοτυπία...:uplate:
Το θέμα είναι ότι άλλα είχανε πει από το τηλέφωνο.
Έτσι τώρα, θα πρέπει να το ξαναπάω το χαρτί στον έμπορο, να το δώσει στο διεκπεραιωτή του, να το πάει ξανά στο υπουργείο, να το επικυρώσει, να το ξαναδώσει στον έμπορο για να το ξαναπάρω εγώ και να ξαναστείλω άνθρωπο δικό μου στο τελωνείο για να κάνει τη δουλειά.
Γμτ στανιό μου.:alien:

Το θέμα στην προκειμένη είναι, ότι το τελωνείο τους την είπε (στους εμπόρους) ότι δεν εξυπηρετούν, μιας και η σωστή διαδικασία απ' ότι τους είπαν, είναι:

α) Να κόψουν πιστωτικό για τα τέλη ταξινόμησης
β) Να πάρουν από μένα μία εξουσιοδότηση ότι τους παραχωρώ το δικαίωμα είσπραξης του 50% των τελών ταξινόμησης να το εισπράξει η ΤΕΟΜΟΤΟ
γ) Να μου δώσουν εκείνοι τα λεφτά πίσω και αντιστοίχως να πιστωθούν από την ΤΕΟΜΟΤΟ.

Το θέμα είναι ότι επειδή στην ΤΕΟΜΟΤΟ κοιμούνται όρθιοι και δεν ξέρουν πού πάνε τα 4 (κάτι που το βίωσα κι εγώ ο ίδιος), ο έμπορος είπε στον τελωνειακό ότι δε μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο επειδή στην ΤΕΟΜΟΤΟ δε γνωρίζουν τη διαδικασία αυτών των περιπτώσεων :look: (ο τελωνειακός γέλαγε) και ότι θα ξαναδώσει στο διεκπεραιωτή το χαρτί για να μου το επικυρώσει και να το ξαναπάρω πίσω για να ξανακάνω εγώ τη διαδικασία.
Παρά το γεγονός ότι ο τελωνειακός τους τα έχωσε ότι ταλαιπωρούν τους ιδιώτες τη στιγμή που υπάρχουν διεκπεραιωτές των εταιρειών που κάνουν αυτή τη δουλειά, ο έμπορος ήταν πρόθυμος μόνο για να δώσει το χαρτί επικυρωμένο, προκειμένου να αποφύγει το μπλέξιμο με την ΤΕΟΜΟΤΟ.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΟΜΩΣ, ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΑ ΖΕΣΤΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ, ΗΞΕΡΑΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝΕ....:mad:

Sapadak
01/06/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από karapapam
ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΟΜΩΣ, ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΑ ΖΕΣΤΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ, ΗΞΕΡΑΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝΕ....:mad:

Ναι εχουν εκπαιδευτει σε αυτο και το γνωριζουν πολυ καλα το αντικειμενο του ΠΑΙΡΝΕΙΝ :lol:

VGER
03/06/2009, 11:37
Update:

Αφού παρέδωσα στον έμπορο το πιστοποιητικό προκειμένου να μου το θεωρήσει ο διεκπεραιωτής του, χθες το απόγευμα με πήρε τηλέφωνο και με ενημέρωσε ότι το υπουργείο δε δίνει θεωρημένο πιστοποιητικό σε τρίτο αντί εμού (παρά μόνο με εξουσιοδότηση) και ότι θα πρέπει να πάω εγώ ο ίδιος. :uplate:

Μέχρι στιγμής με μ@λ@κίες εμπόρων, αντιπροσώπων, τελωνείων, υπουργείων έχω χάσει σχεδόν 2 μήνες από την αγορά της μηχανής, και η ταλαιπωρία συνεχίζεται so far...:sick:

VGER
08/06/2009, 12:01
Update:

Η ταλαιπωρία συνεχίζεται....αλλά επιτέλους φως στον ορίζοντα...
Μετά τη σχετική επίσκεψη του διεκπεραιωτή στο υπουργείο, έστειλα το ίδιο συγγενικό πρόσωπο να πάει μέχρι το υπουργείο καθώς λόγω δουλειάς :yuck: εξακολουθώ να μη μπορώ να κουνηθώ.
Λόγω του ότι πήγε στις 12.30 το μεσημέρι της Τετάρτης, τον στείλανε αδιάβαστο λέγοντάς του ότι ήρθε πολύ αργά και να έρθει την Πέμπτη πρωί πρωί για να το ψάξουνε...:uplate:

Πέμπτη πρωί, πριν πάω στη δουλειά, είμαι απίκο στις 8 στο υπουργείο, εγώ ο ίδιος.
Δίνω το φωτοτυπημένο πιστοποιητικό (που είχα πάρει από τον εκτελωνιστή) και μου λένε περίμενε για να πάμε να δούμε το φάκελο. Φεύγει ένας βαριεστημένος τύπος (να τανε μέχρι 35 χρονών είναι ζήτημα, η βαρεμάρα του δημοσίου τον είχε κάνει να περπατάει σα να ήταν 80 χρονών):alien: και πάει στο υπόγειο που έχουν τους φακέλους.
Αφού γυρίζει μετά από κανένα τέταρτο, λέει αρχικά στον προϊστάμενό του και στη συνέχεια σε μένα ότι δε βρίσκει το φάκελό μου. Με ρωτάει ο προϊστάμενος αν είχε έρθει άλλος πριν από μένα μέσα στη βδομάδα.:eyepop:
Ακολουθεί η παρακάτω στιχομυθία:
- Δε βρίσκουμε το φάκελο της μηχανής σου.
- Τι σημαίνει δεν τον βρίσκετε;
- Δεν είναι στη θέση του. Ήρθε κανένας άλλος μέσα στη βδομάδα;
- Ναι, χθες ήρθε ο πατέρας μου και είπατε να έρθει κάποιος αλλά να είναι πρωί για να τον ψάξετε να το βρείτε και δεν ασχοληθήκατε καν λόγω της ώρας που ήρθε.
- Πιο πριν; Κανένας άλλος;
- Ναι, είχε έρθει ο διεκπεραιωτής και του είπατε ότι δε μπορείτε να του θεωρήσετε το συγκεκριμένο έγγραφο γιατί πρέπει να είμαι ο ίδιος.
- Εγώ;
- Ξέρω γω; Όποιος του έδωσε τη φωτοτυπία, ψάχτε βρείτε ποιος.
- Κι εσύ τι το θέλεις το πιστοποιητικό; Δε σου κάνει η φωτοτυπία;
- Άμα μου έκανε θα ήμουν εδώ;
- Ναι, αλλά τι τη θέλεις;
- Τη θέλω για το τελωνείο για να πάρω την επιστροφή του 50% του τέλους ταξινόμησης και μου το ζήτησε το χαρτί το τελωνείο, να είναι θεωρημένο αντίγραφο.
(στιγμιαίο στράβωμα προϊσταμένου)
- Ναι, αλλά τώρα δεν τη βρίσκουμε.... Ποιος είναι ο διεκπεραιωτής;
- Δεν ξέρω.
- Μάλλον αυτός τον έχει χώσει κάπου και δεν τον βρίσκουμε. Δώσε το τηλέφωνο σου στον κύριο (35άρης) και θα σε πάρει τηλέφωνο (σιγά μην έπαιρνε).
-Μισό λεπτό να πάρω τον έμπορο να μου πει ποιος είναι ο διεκπεραιωτής.
-Πάρε για να μάθουμε πού τον έχει.

Επιτόπου παίρνω στον έμπορο, ψάχνω να τον βρω αλλά επειδή ήταν το κρίσιμο 20άλεπτο 8.50-9.10 (ανοίγουν στις 9) έπαιρνα τηλέφωνο επί 20 λεπτά για να τους βρω (έχω ήδη φάει 1 ώρα στο περίμενε και στο σούξου μούξου)
Όπως είμαι, σηκώνομαι φεύγω και πάω και στήνομαι έξω από το μαγαζί του εμπόρου.
Μόλις έχει φτάσει η υπάλληλος και επιτόπου της ζητάω τα στοιχεία του διεκπεραιωτή (έχω ήδη αργήσει στη δουλειά)
Μου τα δίνει και καπάκι ξαναπάω υπουργείο.
Πάω πάλι στον προϊστάμενο και του λέω έχω το όνομα διεκπεραιωτή.
-Ποιος είναι;
-Ο τάδε
-Καλά, πήγαινε βγάλε μία φωτοτυπία το πιστοποιητικό για να το έχεις κι εσύ και άσε το "πρωτότυπο" στον κύριο εκεί (τον 35άρη) και το τηλέφωνό σου για να μιλήσουμε μαζί του και να το ψάξουμε.:alien:
-Ρε παιδιάα, δε μπορείτε να το δούμε τώρα για να μην πηγαινοέρχομαι;
-Όχι, πρέπει να το ψάξουμε.....

Αφού έχω ρίξει τα απίστευτα καντήλια, φεύγω και πάω άρων άρων στη δουλειά γιατί ήδη έχω φάει καμιά ώρα παίζοντας στις καθυστερήσεις....

Αφού γυρίζω στο γραφείο, παίρνω στο διεκπεραιωτή και στον έμπορο και τους πατάω διαδοχικά ένα χέσιμο για την ταλαιπωρία που έχω υποστεί.
Ο δε διεκπεραιωτής, με ύφος κουτσαβακίου με ξαναρωτάει τι το θέλω το χαρτί και ότι δε φταίει αυτός αλλά η υπάλληλος του υπουργείου που του έδωσε το πιστοποιητικό και λοιπές αρλούμπες και αφού ακούει τα εξ αμάξης, στη συνέχεια του λέω όπως είναι, να πάει στο υπουργείο, χωρίς να με ενδιαφέρει τι θα κάνει ή με ποια "κυρία" μίλησε, και να βρούνε το φάκελο για να θεωρήσω το χαρτί που με έχουν όλοι τους καταταλαιπωρήσει.

Άλλη μία μέρα χαμένη.

Την επομένη (Παρασκευή) ξαναστέλνω τον πατέρα μου στο υπουργείο γιατί ήξερα ότι δε θα με πάρουν ποτέ τηλέφωνο.
Ακολουθεί 2η στιχομυθία μεταξύ πατέρα μου και προϊσταμένου:
- Γεια σας, είχα έρθει προχθές για να πάρω ένα πιστοποιητικό θεωρημένο
- Πάλι εσύ; Δε σου είπα να έρθεις πρωί και όχι στις 12; :look:
- Είχα έρθει προχθές, ήρθε χθες ο γιος μου και πάλι τον διώξατε επειδή δε βρίσκατε το χαρτί και σήμερα ήρθα για να το πάρω γιατί δεν τον πήρατε ούτε τηλέφωνο(όπως είπα και παραπάνω σιγά μην παίρνανε)
- Ναι για να δω...(φωνάζει τον 35άρη και τον ρωτάει αν έκανε τίποτα και στη συνέχεια τον παραπέμπει σε αυτόν-ακολουθεί 3η στιχομυθία μεταξύ πατέρα και 35άρη)

- Είχα έρθει τόσο προχθές όσο και χθες ο γιος μου αλλά δεν τον πήρατε τηλέφωνο.
- Ναι είχε χώσει κάπου το φάκελο ο διεκπεραιωτής, ήρθε χθες και μας είπε πού τον είχε βάλει.:mad:
- Τον βρήκατε;
- Ναι τον βρήκαμε
- Ένα τηλέφωνο όμως δεν κάνατε...
- Ναι τώρα θα έπαιρνα....:bigcry:
- Καλά θεωρήστε το μου για να φύγω.

Του το θεωρήσανε και έφυγε... Είναι που έπρεπε να είμαι ο ίδιος...
Μ@λ@κες όλοι τους...
Κι έτσι μετά από μία εβδομάδα ταλαιπωρίας για να βάλουν μία σφραγίδα σε ένα χαρτί, πήρα το πολυπόθητο πιστοποιητικό.
Ακόμα και σήμερα η μάστιγα των γραμματέων και των φαρισαίων κυριαρχεί στον πλανήτη...:mad:

Έτσι, από αύριο, πάμε ντουγρού για τελωνείο πάλι για να καταθέσουμε τα χαρτιά ολοκληρωμένα πλέον...

Κάποια στιγμή κουράστηκα...τώρα το έχω πάρει πατριωτικά. Δεν τους τα χαρίζω ούτε με σφαίρες.:evil:

CB...K
09/06/2009, 10:50
Μπράβο!!!

VGER
09/06/2009, 17:55
Update:
Σήμερα κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο τελωνείο και πήρα και αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης.

Κατά πάσα πιθανότητα, απ' ότι μου είπαν, θα με ενημερώσουν με επιστολή για το πώς και το πότε θα πάρω τα χρήματα.

Το ωραίο είναι ότι πίσω από τη δικιά μου, εκκρεμούν και άλλες 30.000 αιτήσεις...:eek:

Οπότε....σε αααααρκετό καιρόοοοοο θα τα πάρω....

Μου φαίνεται τα λεφτά θα ναι τσόντα στο Χριστουγεννιάτικο δώρο...:rolleyes:
Είδωμεν.

horrified
24/06/2009, 14:19
Τώρα που το θυμήθηκα, αν την μηχανή την έχουμε αγοράσει μέσα απο τις χώρεσ που είναι ενταγμένες στην Ευρωπαική ένωση οπου δεν υπάρχουν χρεώσεις σε τελωνεία κτλ ποιες μπορεί να είναι οι υπόλοιπες χρεώσεις ? Τι θέλω να πω, σταμπάρω εγώ στην Ιταλία μια 600αρα περνω ενα πλοιο και έιμαι Πατρα μετα απο κει και επειτα τι ? πινακιδες μπορώ να αλλάξω εύκολα και ρωτάω το έχει επιχειρήσει κανένας αυτό που περιγράφω ? τα εξοδά στο θεό ?

Sapadak
24/06/2009, 14:23
Αν αγορασεις απο ιδιωτη πρεπει να πας σε προξενειο/πρεσβεια εκειπερα να επικυρωθει η πωληση και μετα κανονικα χαρτουρα με τελωνειο κτλ.

Αν αγοραζεις απο μαγαζι η δουλεια αυτη γινετε με το τιμολογιο αγορας

horrified
24/06/2009, 15:36
εντάξη η χαρτούρα αλλά απο χρεώσεις αυτές που θα ισχυαν σε περίπτωση απο αντίστοιχη περίπτωση αγοράς απο Αμερική ?

Sapadak
24/06/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από horrified
εντάξη η χαρτούρα αλλά απο χρεώσεις αυτές που θα ισχυαν σε περίπτωση απο αντίστοιχη περίπτωση αγοράς απο Αμερική ?

Δεν μπορεις να φερεις απο αμερικη γιατι η μοτοσυκλετα ΔΕΝ θα εχει εγκριση τυπου.

Και γιατι δεν εχω πολυ χρονο τωρα να εξηγησω θα το πω απλα.

Στην ευρωπη οι μηχανες εχουν (αν θυμαμε καλα) 17 ψηφια/νουμερα για αρ. πλαισιου, απο Αμερικη (αν θυμαμε καλα παλι) εχουν λιγοτερα οποτε δεν παιζει το σεναριο.

Ασχετα αν οι μοτοσυκλετες ειναι ιδιες με τα ιδια χαρακτηριστικα



Μακαρι να μπορουσαμε να φερουμε απο εκει αλλα .......:nono:

xtx660--thess
29/07/2009, 16:25
file pragmatika σε θαυμαζω ....καλα τους κανεις .....να το πας μεχρι τελους τις @@λες

VGER
21/08/2009, 19:07
Σήμερα τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν γραπτώς όταν βγει η απόφαση, για το πότε θα τα πάρω...

Το ωραίο ήταν που και την προηγούμενη φορά που τους ρώτησα, ακόμα 30.000 αιτήσεις μου είπαν ότι είχαν σε αναμονή...

Α, ρε κουφάλες, όταν τα πληρώνουμε εμείς, τα θέλετε αμέσως. Όταν είναι να τα δώσετε πίσω τότε μας βγάζετε την ψυχή...

Το καλό βέβαια που μου είπε αυτός, ήταν τουλάχιστον ότι έχουν προθεσμίες για να εκδόσουν τις συγκεκριμένες αποφάσεις...

Πάλι καλά...:look:

CB...K
25/10/2009, 09:16
νεώτερα;

VGER
16/11/2009, 16:21
Μίλησα πριν από καμία 10ριά μέρες με το τελωνείο και με ενημέρωσαν ότι έχουν μπει στην τελική ευθεία για να βγει η σχετική απόφαση πληρωμής με....διαδικασίες EXPRESS!!!:D

CB...K
16/11/2009, 21:10
άντε να δούμε...

VGER
17/11/2009, 13:18
Μίλησα ξανά προ ολίγου, με μία ευγενέστατη κυρία, καθώς το θέμα όπως σας είπα έχει μπει στην τελική ευθεία, και μου είπε ότι τη Δευτέρα θα πρέπει να τους κάνω ένα τηλέφωνο για να κάνουμε την τελική συνεννόηση για να έρθω, καθώς το μόνο που μένει είναι οι υπογραφές από τους προϊσταμένους...τυπικά πράγματα....
Μάλιστα μου ανέφερε ότι δίνουν προτεραιότητα (!!!) στους ιδιώτες μιας και αυτοί πρέπει να εξυπηρετηθούν πιο γρήγορα αφού έχουν ταλαιπωρηθεί και περισσότερο συγκριτικά με τους εμπόρους.
Απλά ο λόγος που καθυστέρησε λίγο παραπάνω, όπως μου ανέφερε η εν λόγω κυρία, ήταν ότι θα έπρεπε να πάρει γνήσια αντίγραφα των διασαφήσεων από τον εκτελωνιστή μιας και ο εκτελωνισμός είχε γίνει ταυτόχρονα για καμιά 15αριά μηχανές και έτσι θα έπρεπε να πάρει μεμονωμένα για τη δική μου περίπτωση το γνήσιο αντίγραφο.
Μάλιστα σε σχετική συζήτηση που τους έκανα, τους ανέφερα ότι στην ΤΕΟΜΟΤΟ δεν ήταν καθόλου εξυπηρετικοί και ότι έκανα μόνος μου την οποιαδήποτε ενέργεια, από την πληροφόρηση-ενημέρωση μέχρι και το μάζεμα όλων των χαρτιών και την παράδοση στο τελωνείο μιας και δεν είχαν διάθεση να με βοηθήσουν λέγοντάς μου από την ΤΕΟΜΟΤΟ ξεπετώντας με ότι δε δικαιούμαι επιστροφής χαρακτηριστικά απάντησε:
"Ε, τότε γιατί τον βγάλανε το νόμο;" :D
Τέλος πάντων, μάλλον από την επόμενη εβδομάδα λήγει το θέμα....μετά από 7 μήνες...! :bigcry:

:wave2:

VGER
26/11/2009, 11:57
Και η ταλαιπωρία συνεχίζεται: Στα τέλη της προηγούμενης εβδομάδας επικοινώνησαν μαζί μου από το τελωνείο για να μου ζητήσουν να μιλήσω με τον έμπορο προκειμένου να τους στείλει το τιμολόγιο αγοράς της μηχανής από την ΤΕΟΜΟΤΟ.

Και τι έκανε η :@$#%^&#%^&#$ η γραμματέας:

Πήρε την πρωτοβουλία και έσβησε όλες τις αξίες εκτός από το τέλος ταξινόμησης και τους το έστειλε μάλιστα την επόμενη μέρα.
Παρ' όλα αυτά, με πήρε η κυρία που χειρίζεται το θέμα στο τελωνείο και μου ανέφερε το περιστατικό λέγοντάς μου χαρακτηριστικά ότι το συγκεκριμένο χαρτί ουσιαστικά της είναι άχρηστο!
Στη συνέχεια ξαναματαεπικοινώνησα με τον έμπορο το μεσημέρι της Παρασκευής και μου είπε ότι θα τους το στείλει με φαξ τη Δευτέρα το πρωί και ότι κακώς τους το ζητάνε με αξίες πάνω, και είναι παράνομο και διάφορες τέτοιες αηδίες....

Προ ολίγου ξαναπήρα στο τελωνείο και ρώτησα πώς πάμε με τα χαρτιά και με σχετική διεκπεραίωση...και εκεί έμεινα κάγκελο:
"Δεν έχουμε λάβει ακόμα το φαξ από τον έμπορο..."

Ε λέω ρπτμ κάποιο λάθος θα έχει γίνει...δε μπορεί από την Παρασκευή να μην το στείλαν...κάπου θα χάθηκε...

Ξαναπαίρνω στον έμπορο...Αναφέρω το περιστατικό μιας και μιλούσα πλέον με τον ίδιο (τις άλλες φορές μιλούσα με τη γραμματέα που κανονίζει και τη χαρτούρα) και ρώτησε τη γραμματέα όπου την άκουγα τη %#$%^@% να λέει ότι ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ!!!!

Τι δεν πρόλαβες γμτ σπίτι σου; Από την προηγούμενη Παρασκευή;;;:eyepop:
Εκεί κατάλαβε ακόμα και ο ίδιος ο έμπορος τη μ@λ@κία και μου είπε ότι θα τα στείλουν μέσα στη μέρα και να τους πάρω το μεσημεράκι ένα τηλέφωνο απλά για την τυπική επιβεβαίωση.

Πραγματικά περιμένω να δω τι θα γίνει.
Αν είναι να κολλάμε μία εβδομάδα για ένα φαξ, να πάω να το στείλω εγώ βρε ηλίθια!:uplate:

CB...K
26/11/2009, 15:12
Κουράγιο φίλε...

(να τα βλέπουν αυτά οι νεαροί κυρίως που είναι εύπιστοι στα καλοπιάσματα των εμπόρων πριν την πώληση...)

VGER
09/12/2009, 16:22
At last!!!!

Με πήρε η γραμματέας και μου εξήγησε ότι δε μπορεί να δώσει το τιμολόγιο με φαξ διότι δεν της επιτρέπει η ΤΕΟΜΟΤΟ να δίνει τις τιμές πώλησης της στον έμπορο.
Της είπα ότι εγώ δε μπορώ να κάνω το μπαλάκι μεταξύ εμπόρου-ΤΕΟΜΟΤΟ-τελωνείου και εν πάσει περιπτώσει να μιλήσει ο έμπορος με το τελωνείο για να μη μπαίνω εγώ στη μέση, μπας και τα βρούνε....
Όπως και έγινε...
Επικοινώνησε η γραμματέας με το τελωνείο, συνεννοηθήκανε ότι εν πάσει περιπτώσει θα αρκεστούν σε αυτό και μέσα στην εβδομάδα που μας πέρασε, η υπάλληλος του τελωνείου πήρε υπογραφές από γραμματείς, Φαρισαίους και προϊσταμένους για να βγει η απόφαση.
Εν τέλει, μετά και από την υπογραφή της απόφασης, την παρέλαβα από άλλον υπάλληλο και στη συνέχεια πήγα ταμείο όπου και εισέπραξα τα 151,20€ που περίμενα ακριβώς 8 μήνες!!!

Βγάλε ένα δεκάρικο πήγαινε έλα Αττικής οδού....πήρα πίσω ένα 140άρι......

Βοήθειά μας!!!:smokin:

CB...K
09/12/2009, 19:01
Πάλι καλά!!!!

:a18:

(και ντροπή τους!)



Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! :beer:

papalife
26/03/2010, 14:44
Θέλω να αγοράσω μηχανή απο γερμανία και να την φέρο ελλάδα. 1700cc και κοστος 1600?. Πόσο θα μου βγεί περισσότερο?

Operater
26/03/2010, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Θέλω να αγοράσω μηχανή απο γερμανία και να την φέρο ελλάδα. 1700cc και κοστος 1600?. Πόσο θα μου βγεί περισσότερο?

μηχανη αυτοκινητου? :confused:

papalife
26/03/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
μηχανη αυτοκινητου? :confused:

μοτοσυκλέτα μεγάλε

Sapadak
26/03/2010, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Θέλω να αγοράσω μηχανή απο γερμανία και να την φέρο ελλάδα. 1700cc και κοστος 1600?. Πόσο θα μου βγεί περισσότερο?

Αν η αξια του ειναι πραγματικη λογο παλαιοτητας (κοιτα το πινακα) τοτε

700 (τελωνειο μαζι με μεταφορα)(μεταφορα εβαλα ενα μεσο κοστος 350 ευρω)

Και προσθετεις επιπλεον

Τελη κυκλοφοριας (188)
Εξοδα εκδοσης πινακιδων (Ηταν 75 ευρω παραβολο αλλα δεν θυμαμε αν πληρωνεις και το κοστος της μεταβιβασης)
Αμοιβη εκτελωνιστη (100-200)



Για τις μεταχειρισμένες μοτοσικλέτες λαμβάνεται υπόψη η τιμή χονδρικής πώλησης του αντίστοιχου τύπου μοτοσικλέτας κατά το χρόνο κυκλοφορίας στη διεθνή αγορά, αφού η τιμή αυτή μειωθεί λόγω φθοράς από συνήθη χρήση ή άλλη αιτία, με βάση τα παρακάτω ποσοστά μείωσης:
Η τεκμαρτή αξία δεν μπορεί να είναι μικρότερη της πράγματι πληρωθείσας ή πληρωτέας αξίας.
(με λιγα λογια δε κοβουμε οτι τιμολογιο γουσταρουμε απο τον εμπορο)

Παλαιότητα Ποσοστό μείωσης αξίας
Από 1 και μέχρι 2 έτη 14%
Πάνω από 2 μέχρι και 3 έτη 21%
Πάνω από 3 μέχρι και 4 έτη 25%
Πάνω από 4 μέχρι και 5 έτη 32%
Πάνω από 5 μέχρι και 6 έτη 35%
Πάνω από 6 μέχρι και 7 έτη 39%
Πάνω από 7 μέχρι και 8 έτη 42%
Πάνω από 8 έτη 46%

papalife
26/03/2010, 17:27
Έχω ακούσει οτι λογω ΕΕ ο εκτελωνισμός ειναι παράνομως και οτι η ελλάδα επειδη τα κέρδη είναι περισσότερα απο τα πρόστιμα συνεχίζει το βιολί της όμως απο το 2012 μας έχουν προειδοποιηση οτι θα πλήρώνουμε το διπλάσιο πρόστιμο απο οσο κοστίζει ο καθες εκτελονισμός. δηλαδη η ελλαδα εκτελωνιζει ενα αυτοκινητο και περνει 1000? τοτε το προστιμο για αυτο το αυτοκινητο θα ειναι 2000? και πάει λέγοντας

s_gogos
15/04/2010, 17:20
amin kai pote!

angman5487
12/08/2015, 18:56
Καλησπερα Παιδια!

Με ενδιαφερον διαβασα το θεμα σας και πολυ ωραιο forum :).
Θα ηθελα να ξερω αν γνωριζετε καποιον εκτελωνιστη στην Κρητη οπου θα μπορουσε εκτελωνηση για μενα μια μηχανη απο Αγγλια.

Ευχαριστω!