PDA

View Full Version : Zzr 1400 η Hayabusa και γιατι? Μονο σοβαρες προτασεις.



Elefsina
28/05/2009, 11:04
Για και χαρα σε οποιον περασει η δεν παρασει απο εδω.
Εχω εδω και τεσσερα χρονια ενα TRANSALP 650 του 2004.
Το μηχανακι το δουλεψα ομορφα με πολυ προσοχη και το καταευχαριστηθηκα.
Τωρα ομως και αφου μου επεσαν στα χερια καποια χρηματα απο το πουθενα,αποφασισα
να κανω την κινηση μου για ενα απο τα δυο μοντελα.
Το θελω και για τα γκαζια του αλλα ποιο πολυ για πολλα σχετικα γρηγορα ταξιδια.
Ολα σε αυτα τα μηχανακια μου αρεσουν ( εκτος απο τον κωλο της σουζουκας που τον κανανε οι μαλακες οι ιαπωνες σαν την μουρη τους).
Δεν ειναι τοσο πολυ τα γκαζια της καθεμιας οσο η αντοχη του κινητηρα στο χρονο, η καλυψη
σε ανταλλακτικα κοστος συντηρησης τι καινε .....
Γενικως πραγματα σοβαρα (φρενα) και οχι το αν περναει η μια την αλλη για μισο η για δεκα χλμ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ, ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.
ΝΟΤΗΣ.

ariona
29/05/2009, 00:33
Kalispera file, ke ta dyo mixanakia pu anaferis eine ta korifea sti katigoria, sto thema tora:
to kawasaki exei pio orthia thesi ke eine pio katalilo ja poli makrina taksidia, exei kalitera fota,
elaxista kalitera frena, poli omorfa organa, omos exei pio varia tulaxiston optika esthisi,episeis
exei kai pio diskoli metapolisi.
to hayabusa apo tin ali sindiazi ti spor odigisi ke tin anesi sto taksidi me dyo atoma, o kolos sto busa ontos den einai to dinato tu simio omos einai kati pu sinithizete efkola ke sto telos aresi ke olas, pistevo eine kathara thema sinithias logo tis megalis alagis stin ura,
katanalosi: rufane poli.
lastixa: lastixofagi (logo ipon ke varus).
servis: panakriva (pio sintoma sto busa).
antalaxtika: xtipa ksilo panakriva.
Pantos na kseris ja to thema frena,anartisis, ke genika asfalias einai se poli ikanopitiko vathmo!
Se aftes tis mixanes pezi terastio rolo (kirios tha elega) o odigos,
Akoma ke sto kalitero mixanaki xorai veltiosi (frena,anartisi klp.) omos prota as veltiothume emeis san odigi oste na katalavume ke ti diafora kathe alagis pu kanume!
Pragmatika pistevo oti tha paris afto pu su ekane to proto klik, jati afto einai to mixanaki pu se ftiaxni mono kai mono to skeftese!
Su efxome omorfa taksidia opio ke na paris, ke na valis ke foto me ti kenuria kukla su!!!:wave2:

stakis
29/05/2009, 01:06
file kai gw eixa 2 xronakia vstrom kai eipa na to riksw ligo sta gazia,etsi pira ena busa '08,opote 8a milisw gia auto.Den einai toso aneta opws to transalp s,alla bros ta gazia, den peirazei xalali :P Tn kolo tou den mou areze pote,twra mou aresei polu!Service den 8a to lega akrivo,allazeis sxedon oti sto diko s apla pernei 1lt ladi perissotero,me 60e allazeis ladia,filtro xalara an ksereis na ta pernas bebaia!Lastixa an den eisai kagouras mou eipane,kaneis gurw sta 7xil ++,den kserw akoma na sou pw...benzini,mesa sto xwrio m otan kikloforw kanei peripou 200xlm...enw se taksidaki me 160 xlm/h bgazei kai 270+ xiliomtera.Episis lene oti einai poio grigoro ap ta zzr,an kai pisteuw den se noiazei giati apo transalp se busa...apla 8a xazepseis!
hayabusa 8a elega, proswpika den xreiazete na dokimasw to zzr :)

Elefsina
29/05/2009, 08:02
Ευχαριστω και τους δυο για τις αναλυσεις σας!!!!!!!!
Θα ηθελα ομως απο τον ariona να δωσει ενα παραδειγμα, για την διαφορα στην αξια μεταπωλησης.
Ασ πουμε για δυο μηχανακια τετραετιας με ιδια χιλιομετρα και τα δυο σε αριστη κατασταση.
Για τι διαφορες μιλαμε?

PortisHead
29/05/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elefsina
Ευχαριστω και τους δυο για τις αναλυσεις σας!!!!!!!!
Θα ηθελα ομως απο τον ariona να δωσει ενα παραδειγμα, για την διαφορα στην αξια μεταπωλησης.
Ασ πουμε για δυο μηχανακια τετραετιας με ιδια χιλιομετρα και τα δυο σε αριστη κατασταση.
Για τι διαφορες μιλαμε?

Δεστο αλλιως.
Ποσα ΖΖR 1400 και ποσα Hayabusa βλέπεις στους δρόμους ?
Ευκολη η απάντηση νομιζω.
:beer:

TROOPER
29/05/2009, 09:48
μπουσα.

notakos600
29/05/2009, 09:49
Πάρε ένα μπούσα να την ''ακούσεις''. :beer: :beer:

irinia
29/05/2009, 09:59
ΠΟΛΥ..........ΑΠΛΑ


Τό zzr...........ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ


Θά πάρεις ένα μηχανάκι πού δέν πουλάει...??


Καί κάτι άλλο γιά νά συγκρίνεις........


Ή Καβασάκι έβγαλε 3 συνεχόμενα μηχανάκια γιά νά άνταγωνιστεί τό hayabusa
μέσα σέ μιά δεκαετία.

ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ HAYABUSA............ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ

ΑΠΟ ΤΟ ZZR-1400.......!!!!


Τό νέο...???

Κοντεύει νά φτάσει τά v-strom.......!!!!!


Κάτι τελευταίο ,χωρίς νά ξέρω τίς όδηγικές σου ίκανότητες.........

Χάσμα άνάμεσα στό μηχανάκι πού είχες καί αύτό πού θές....ΠΡΟΣΟΧΗ.....

ΠΑΡΕ HAYA.........νά σέ βάλουμε στό club.....




:wave2:

Elefsina
29/05/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μπουσα.
Ειπαμε σοβαρα........... θελω λογους γι αυτο που λες.
Το παλικαρι παρακατω αναλυει την γνωμη του με (κατ αυτον παντα)σοβαρα επιχειρηματα.
Εγω ακουω την γνωμη του και με βοηθαει να παρω μια αποφαση.

Elefsina
29/05/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μπουσα.


Ειπαμε σοβαρα........... θελω λογους γι αυτο που λες.
Το παλικαρι παρακατω αναλυει την γνωμη του με (κατ αυτον παντα)σοβαρα επιχειρηματα.
Εγω ακουω την γνωμη του και με βοηθαει να παρω μια αποφαση

blackbusa
29/05/2009, 14:35
Ανεβα και στα 2 να δεις θεση οδηγησης...το Busa ειναι πιο χαμηλο....το ZZR ειναι πιο touring....αν το θες για μεγαλα ταξιδια ειναι αναλογα πως θα κουμπωσεις....τα υπολοιπα τα εγραψαν οι απο πανω...

:wave2:

Elefsina
29/05/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΠΟΛΥ..........ΑΠΛΑ


Τό zzr...........ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ


Θά πάρεις ένα μηχανάκι πού δέν πουλάει...??


Καί κάτι άλλο γιά νά συγκρίνεις........


Ή Καβασάκι έβγαλε 3 συνεχόμενα μηχανάκια γιά νά άνταγωνιστεί τό hayabusa
μέσα σέ μιά δεκαετία.

ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ HAYABUSA............ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ

ΑΠΟ ΤΟ ZZR-1400.......!!!!


Τό νέο...???

Κοντεύει νά φτάσει τά v-strom.......!!!!!


Κάτι τελευταίο ,χωρίς νά ξέρω τίς όδηγικές σου ίκανότητες.........

Χάσμα άνάμεσα στό μηχανάκι πού είχες καί αύτό πού θές....ΠΡΟΣΟΧΗ.....

ΠΑΡΕ HAYA.........νά σέ βάλουμε στό club.....

Να σου πω κατι πανω σε αυτα που μου παραθετεις.
Δεκτον οτι τα HAYABUSA ειναι περισσοτερα.
Πες μου τωρα..... ποσοι ειναι οι ανθρωποι που κυκλοφορουν με μηχανες ,χωρις να τους ενδιαφερει το ποσο γρηγορα παει, αλλα απολαμβανοντας ενα γρηγορο σχετικα ταξιδι?
Λιγοι ετσι?
Τοτε με αυτη τη λογικη ειναι φυσικο επακολουθο να κυκλοφορουν πολυ περισσοτερα σουζουκια στην αγορα .
Και εφ οσον ειναι περισσοτερα φυσικο επακολουθο να πουλιουνται και καλυτερα!!!!!!!!!!!!!!
Προσωπικη σκεψη παντα..............


:wave2:

alexxxcbr
29/05/2009, 15:14
Γιατί δεν κοιτάς για χχ 1100 μεταχείρο?Πιστέυω καλύτερο για την χρήση που το θες και πολύ φιλικό.





:D :D

irinia
29/05/2009, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elefsina



ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ HAYABUSA ΓΙΑ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ


Καί γιά άλλα 4 τόν πρόγονο τού zzr.........θά πώ ότι τώρα πού έκανα

τή νέα μου άγορά χωρίς φετίχ καί κολλήματα.........

ξαναπήγα στό hayabusa.....

Τό έψαξα άπό έδώ ,τό έψαξα άπό έκεί.........άπό όλες τίς πλευρές.

Έκείνο πού μέ τράβηξε φυσικά δέν ήταν ούτε ή καλύτερη τελική

ούτε τό καλύτερο τετρακοσσάρι....!!!!

Άν κάτσεις καί τά παρατηρήσεις θά δείς.........διαφορά στήν ποιότητα

κατασκευής.....

Πλαστικά κουτάκια συμπλέκτη καί ύγρών φρένων...??

Ψαλίδι.....??

Ποιότητα πλαστικών....??

Έφαρμογή πλαστικών...??

ΤΙΜΗ....???

Άξιοπιστία μοτέρ....??

Τό hayabusa τό μόνο πού έβγαλε άπό τό 1999.........ήταν κάποια

σπασμένα ύποπλαίσια λόγω φόρτου ......

τά όποία διορθώθηκαν τό 2003.

Έπίσης άλλαξε ή ήλεκτρονική τό 2003.......

Κάτι καμπάνες στά παλιά μέχρι τό 2002 άλλά σέ πολύ άκραίες καταστάσεις....

ΑΥΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΟ HAYABUSA μέσα σέ 10 χρόνια καί πολλές πωλήσεις.

Γιατί άλλο νά πουλάς 5 κομμάτια καί άλλο 1000,Ντουκάτι γιά παράδειγμα..!!

Καί τώρα έρχεται τό καινούργιο...........

ΑΠΛΑ............ΤΕΛΕΙΟ......

κουβαλώντας 10 χρόνια έμπειρία....


Γιά τό μόνο πού τούς κατηγορώ είναι τό ότι θά μπορούσαν νά τό κάνουν

ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..........

ΑΣ ΟΨΕΤΑΙ ΟΜΩΣ...............Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ πού ΔΕΝ βοήθησε.......!!!!!!!!!!


υγ. Δέν πήρα τό hayabusa γιά ταξίδια .......δέν είναι τό καλύτερο γιαυτό
Ύπάρχουν άρκετά μηχανάκια πού ταξιδεύουν πολύ πιό άνετα...
όχι βέβαια τό blackbird πού είπε ό φίλος παραπάνω.Είχα 2 άπό αύτά τό 2003
καί 2004........μέ τόν ψεκασμό....Τό μόνο καλύτερο πού έχει σέ σχέση μέ τό
Σουζούκι στό ταξίδι είναι τά φρένα........ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ....!!!κατά τά άλλα ή θέση
όδήγησης δέν διαφέρει καί πολύ.Άλλά ψώφιο μπροστά στό haya....!!!!




:wave2:

ariona
29/05/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elefsina
Ευχαριστω και τους δυο για τις αναλυσεις σας!!!!!!!!
Θα ηθελα ομως απο τον ariona να δωσει ενα παραδειγμα, για την διαφορα στην αξια μεταπωλησης.
Ασ πουμε για δυο μηχανακια τετραετιας με ιδια χιλιομετρα και τα δυο σε αριστη κατασταση.
Για τι διαφορες μιλαμε?

Στην εμπορική επιτυχία που είχε στην Ελλάδα το busa έπαιξε
πολύ μεγάλο ρολο και η τιμή τις,αν κάναμε λοιπόν μια σύγκριση
ποιότητασ-τιμής θα καταλάβεις εύκολα την επιτυχία αυτή, γιατί
λοιπόν ο μελλοντικός αγοραστής που θα διάθεση x χρήματα να
κοιτάξει σε κάτι πιο ακριβό ?που στην ουσία θα του προσφέρει τα ίδια(περίπου)
πράγματα, ας πούμε ότι τα βρίσκει στην ίδια τιμή, σκέψου ποσα
χρήματα χάνι αυτός που τι πουλάει σε σχέση με το busa, γιατί
απλά καινούριο το kawa είναι σημαντικά πιο ακριβό!
Όμως θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό που σε γεμίζει περισσότερο,
όπως σου έγραψα και στο πρώτο μήνυμα αυτό που σε φτιάχνει πραγματικά!
ότι δήποτε άλλο πάρεις εκτος από αυτό απλά θα το αλλάξεις σύντομα! (και αυτό κοστίζει πιο ακριβά!).
:wave2:

Elefsina
29/05/2009, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ariona
Στην εμπορική επιτυχία που είχε στην Ελλάδα το busa έπαιξε
πολύ μεγάλο ρολο και η τιμή τις,αν κάναμε λοιπόν μια σύγκριση
ποιότητασ-τιμής θα καταλάβεις εύκολα την επιτυχία αυτή, γιατί
λοιπόν ο μελλοντικός αγοραστής που θα διάθεση x χρήματα να
κοιτάξει σε κάτι πιο ακριβό ?που στην ουσία θα του προσφέρει τα ίδια(περίπου)
πράγματα, ας πούμε ότι τα βρίσκει στην ίδια τιμή, σκέψου ποσα
χρήματα χάνι αυτός που τι πουλάει σε σχέση με το busa, γιατί
απλά καινούριο το kawa είναι σημαντικά πιο ακριβό!
Όμως θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό που σε γεμίζει περισσότερο,
όπως σου έγραψα και στο πρώτο μήνυμα αυτό που σε φτιάχνει πραγματικά!
ότι δήποτε άλλο πάρεις εκτος από αυτό απλά θα το αλλάξεις σύντομα! (και αυτό κοστίζει πιο ακριβά!).
:wave2:
Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο, και την υπομονη σου!!!!

gixxerpap
29/05/2009, 20:35
αν πρόκειται να το χρησιμοποιείς σε ταξίδια, κανείς δε μπορεί να σου πει πιο θα είναι πιο βολικό απο τα δύο ... μόνο αν δοκιμάσεις θα μπορείς να έχεις σαφή εικόνα...

αν δε σε ενδιαφέρει η σπορ οδήγηση, μπορείς να δείς και το FJR ...

το blackbird πλεον υστερεί σε όλους τους τομείς, εκτός των φρένων που είναι πολύ φιλικά και αποτελεσματικα ...

κατά τ΄άλλα, θα πάρεις μπουσα, γιατι:

- σου αρέσει η πρωτότυπη σχεδίαση
- γουστάρεις απόλυτες επιδόσεις
- έχει ροπηηηη
- ζητάς αξιοπιστία
- θες να το ξαναπουλήσεις εύκολα κάποια στιγμή
- υπάρχει πληθώρα after market αξεσουάρ βελτίωσης
- στρίβει καλύτερα
- είναι φθηνότερο


θα πάρεις zzr γιατί:

- είσαι κολλημένος kawasaκικός
- υπάρχει έκδοση με abs
- είμαστε ήδη πολύ busaiοι ...

αν είσαι φιλικός με το δεξί γκρίπ, κανένα δε θα σου διαλύσει λάστιχα, ούτε θα κάψει περισσότερη βενζίνη απο τα άλλα πιο ήρεμα ταξιδιάρικα μεγάλα ...

Elefsina
30/05/2009, 10:04
Με φαγατε ρε ατιμοι με φαγατε!!!!!!!!
Αν υπαρχει καποιος χριστιανος να μου πει που μπορω να κανω ενα τεστ
και στις δυο πληρωνοντας φυσικα την καταληλη εγγυηση .
Γιατι ξερετε οτι για να κανω μια αγορα τετοια, πρεπει σε αυτο που θελουν τα ματια να συμφωνει και το σωμα .
Τι να το κανω αν μου αρεσει τρελα και μολις το καβαλαω να αρχιζουν τα πονιδια?
Γι αυτο λοιπον τον τελευταιο λογο τον εχει ενα τεστ!!

SVX
30/05/2009, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elefsina
Με φαγατε ρε ατιμοι με φαγατε!!!!!!!!
Αν υπαρχει καποιος χριστιανος να μου πει που μπορω να κανω ενα τεστ
και στις δυο πληρωνοντας φυσικα την καταληλη εγγυηση .
Γιατι ξερετε οτι για να κανω μια αγορα τετοια, πρεπει σε αυτο που θελουν τα ματια να συμφωνει και το σωμα .
Τι να το κανω αν μου αρεσει τρελα και μολις το καβαλαω να αρχιζουν τα πονιδια?
Γι αυτο λοιπον τον τελευταιο λογο τον εχει ενα τεστ!!


ολοι εχουν δικιο περι μεταπωλησης κλπ....απλα εγω σκεφτομαι οτι απο Transalp θα ηταν ποιο "ομαλη" η μεταβαση σε ενα ZZR καθως ειναι ποιο τουριστικο...


το HAYABUSA ειναι το συνωνυμο του γκαζιου και της αδρεναλινης αλλα ειναι μηχανακι για "εντασεις" και οχι τοσο χαλαρο.... να σκεφτεις πως ειμαι και SUZUKImaniac :sick:

kordix
08/06/2009, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ολοι εχουν δικιο περι μεταπωλησης κλπ....απλα εγω σκεφτομαι οτι απο Transalp θα ηταν ποιο "ομαλη" η μεταβαση σε ενα ZZR καθως ειναι ποιο τουριστικο...


το HAYABUSA ειναι το συνωνυμο του γκαζιου και της αδρεναλινης αλλα ειναι μηχανακι για "εντασεις" και οχι τοσο χαλαρο.... να σκεφτεις πως ειμαι και SUZUKImaniac :sick:



Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ολοι εχουν δικιο περι μεταπωλησης κλπ....απλα εγω σκεφτομαι οτι απο Transalp θα ηταν ποιο "ομαλη" η μεταβαση σε ενα ZZR καθως ειναι ποιο τουριστικο...



1. Το 14ρι ακόμα και μαμά είναι πανγρήγορο, το ίδιο σχεδόν με το Χαγιαμπούσα. (να μη μιλήσω πως είναι με ελεύθερες εξατμίσεις + χωρίς την δεύτερη σειρά των πεταλούδων στο ψεκασμό.)

2. Ο συνεπιβάτης κάθεται πολύ πιο άνετα στο ΖΖR απ΄ότι στο Χαγιαμπούσα.

3. Το ΖΖR έχει πολύ καλύτερα φρένα (+abs προαιρετικά)

4. Το ΖΖR στρίβει το ίδιο καλά με το Χαγιαμπούσα αρκεί ο αναβάτης να ξέρει τι κάνει, και να το λέει η καρδιά του. Ο άπειρος και με τα δύο θα δυσκολευτεί, ειδικά στα κλειστά κομμάτια.

5. Το Χαγιαμπούσα έχει πιο ομοιογενή σχεδίαση με εξαίρεση την ουρά που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Το ΖΖR είναι άλλο μηχανάκι μπροστά και άλλο πίσω. Μπροστά δείχνει φουτουριστικό, πίσω κάπως παλιομοδίτικο.

6. Η τιμή του Χαγιαμπούσα είναι άπαιχτη. Στην καwasaki θα έπρεπε να ρίξουν την τιμή ώστε να βοηθήσουν το μηχανάκι να πάει καλύτερα στην αγορά αλλά...

7. Φίλος με το πρώτο 14ρι έχει κάνει 55,000 Km και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Παράλληλα έχει ολοκληρώσει το california 3 και στην εθνική το λιώνει. Αλλά και ο κινητήρας του Suzuki είναι εξαιρετικά αξιόπιστος.

8. Για το φινιρισμα έχω παράπονα και για τα δυο. Το παλιό ZZR11 που έχω, εχει πολύ καλύτερη ποιότητα βαφής και από τα δύο. Δεν μου αρέσουν οι κολλήσεις στο ψαλίδι του Χαγιαμπούσα δεν μου αρέσει η ποιότητα των πλαστικών του kawa.

9. Το βάρος των εξατμίσεων είναι υπερβολικό και στα δυο. Χρειάζεται η άμεση αντικατάσταση και στα δυο.


10. Το kawa έχει μικρότερη γωνία κάστερ και μικρό μεταξόνιο για την κατηγορία χωρίς να κουνάει στα πολλά αλλά θέλει έμπειρο οδηγό που να μη κλείνει το γκάζι εκεί που δεν πρέπει.
Το μπούσα στρίβει πολύ ωραία , είναι σαφώς πιο σπορ.

11. Τα kawa πάντα στο ελάντα δεν ήταν εμπορικά.


πάρε αυτό,
που όταν το βλέπεις λιώνεις...

και όταν το μάθεις καλά πρόσεχε γιατί δαγκώνουν και τα δυο.

dirtbird
08/06/2009, 15:05
Eγώ θα'παιρνα μπουσα μόνο εάν:

είχε φρένα


είχε άλλο κώλο



και....



















































ΔΕΝ ΗΤΑΝ SUZUKI...... :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :D :D

Marinos-GSXR
22/06/2009, 21:40
αυτη η μοτοσυκλετα φιλε μου (για μενα παντα)σου κανει ολα τα κεφια!!δλδ σε παει στη δουλεια και σε φτιαχνει!!!σε παει ταπα και δεν εχει και τρελες διαφορες απο τα ss(η suzuki το λανσαρει σαν super sport)και αν εχεις και χερια(γνωσεις του αθληματος)τα καταπινεις τα ss σε στροφατους δρομους(καλα στης ευθειες κερνας ανοιχτα τσικουδιες τους απαντες)και το ετερον ημιση δεν παραπονιετε!!!καθως η σελαρα βολευει τα μαλακα ομορφα μορια!!!!και το φορτωνεις και φευγεις για αλλα μερη μαζι με τα ομορφα μορια και αντε γεια!!!τωρα θα το αλλαζα μονο με το καινουργιο busa!!οι γνωμες διαφερουν βεβαια οποτε η αποφαση ειναι ολη ΔΙΚΗ ΣΟΥ!!και το kawasaki καλη μοτοσηκλετα ειναι αλλα δεν ειναι HAYABUSA!!!!!!:beer: :wave2: :a19: :a56:

giorgio7
22/06/2009, 22:18
φιλε μου εγω με τη σειρα μου θα σου προτεινα το BUSA.Oδηγοντας το μου φανηκε πιο ελαφρυ απο οτι δειχνει εχει πολυ γκαζι στριβει καλα και ειναι αρκετα ανετο σε σχεση με SS.Επισης ενας πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι η μεταπωληση.Το KAWA πουλειεται πολυ δυσκολα.Το BUSA ομως πανευκολα!!!!!Οποιο και να διαλεξεις καλα χιλιομετρα και παντα ΟΡΘΙΟΣ!!!!!!!!!!!!:D :D :D

alex-k7
24/06/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
1. Το 14ρι ακόμα και μαμά είναι πανγρήγορο, το ίδιο σχεδόν με το Χαγιαμπούσα. (να μη μιλήσω πως είναι με ελεύθερες εξατμίσεις + χωρίς την δεύτερη σειρά των πεταλούδων στο ψεκασμό.)

2. Ο συνεπιβάτης κάθεται πολύ πιο άνετα στο ΖΖR απ΄ότι στο Χαγιαμπούσα.

3. Το ΖΖR έχει πολύ καλύτερα φρένα (+abs προαιρετικά)

4. Το ΖΖR στρίβει το ίδιο καλά με το Χαγιαμπούσα αρκεί ο αναβάτης να ξέρει τι κάνει, και να το λέει η καρδιά του. Ο άπειρος και με τα δύο θα δυσκολευτεί, ειδικά στα κλειστά κομμάτια.

5. Το Χαγιαμπούσα έχει πιο ομοιογενή σχεδίαση με εξαίρεση την ουρά που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Το ΖΖR είναι άλλο μηχανάκι μπροστά και άλλο πίσω. Μπροστά δείχνει φουτουριστικό, πίσω κάπως παλιομοδίτικο.

6. Η τιμή του Χαγιαμπούσα είναι άπαιχτη. Στην καwasaki θα έπρεπε να ρίξουν την τιμή ώστε να βοηθήσουν το μηχανάκι να πάει καλύτερα στην αγορά αλλά...

7. Φίλος με το πρώτο 14ρι έχει κάνει 55,000 Km και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Παράλληλα έχει ολοκληρώσει το california 3 και στην εθνική το λιώνει. Αλλά και ο κινητήρας του Suzuki είναι εξαιρετικά αξιόπιστος.

8. Για το φινιρισμα έχω παράπονα και για τα δυο. Το παλιό ZZR11 που έχω, εχει πολύ καλύτερη ποιότητα βαφής και από τα δύο. Δεν μου αρέσουν οι κολλήσεις στο ψαλίδι του Χαγιαμπούσα δεν μου αρέσει η ποιότητα των πλαστικών του kawa.

9. Το βάρος των εξατμίσεων είναι υπερβολικό και στα δυο. Χρειάζεται η άμεση αντικατάσταση και στα δυο.


10. Το kawa έχει μικρότερη γωνία κάστερ και μικρό μεταξόνιο για την κατηγορία χωρίς να κουνάει στα πολλά αλλά θέλει έμπειρο οδηγό που να μη κλείνει το γκάζι εκεί που δεν πρέπει.
Το μπούσα στρίβει πολύ ωραία , είναι σαφώς πιο σπορ.

11. Τα kawa πάντα στο ελάντα δεν ήταν εμπορικά.


πάρε αυτό,
που όταν το βλέπεις λιώνεις...

και όταν το μάθεις καλά πρόσεχε γιατί δαγκώνουν και τα δυο.
Tα ειπες ολα.
Ειμαι κολλημενος suzukakias,αλλα η αληθεια να λεγεται.Το 14αρι ειναι πολυ καλο μηχανημα,παρολα αυτα ακριβο σε σχεση με το busa και γι αυτο πιστευω δεν πουλησε.

BILL VUZAS
24/06/2009, 11:58
Φιλε κατι γραφεις για ταξιδια,θα αναζητας την χαλαροτητα του τρανσαλπ.Ταξιδια και καθε 5000 χιλιομετρα λαστιχα δεν γινεται.Ολα τα αλλα ειναι υπερ του Χαγια εκτος των φρενων που ειναι για χεσιμο.Φρονημοτερη αγορα το ΧΧ.Απο οτι γραφεις εχεις 5 χρονια το Χοντα,εαν μπεις σε αυτου του ειδους τις μοτοσυκλετες θα μπεις στο τριπακι των αλλαγων,θα σε απασχολει συνεχως διοτι εχεις ενα μηχανακι γενικης χρησης και θες να παρεις μηχανη ειδικης χρησης.:nono:

z.k.a.p.
04/07/2009, 12:50
ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΘΕΜΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ!!!!


ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ. ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΗΑΥΑ 08 ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙΡΟΥΡΙΑ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΒΑΛΕ ΚΑΙ 2 YOSHIMURA ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΩΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ(ΠΕΤΣΑ).
ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ. ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟΦΑΓΕ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...........

950dim
04/07/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens


Χάσμα άνάμεσα στό μηχανάκι πού είχες καί αύτό πού θές....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Δωσε βαση σ΄αυτο...

booktsio
24/07/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
1. Το 14ρι ακόμα και μαμά είναι πανγρήγορο, το ίδιο σχεδόν με το Χαγιαμπούσα. (να μη μιλήσω πως είναι με ελεύθερες εξατμίσεις + χωρίς την δεύτερη σειρά των πεταλούδων στο ψεκασμό.)

2. Ο συνεπιβάτης κάθεται πολύ πιο άνετα στο ΖΖR απ΄ότι στο Χαγιαμπούσα.

3. Το ΖΖR έχει πολύ καλύτερα φρένα (+abs προαιρετικά)

4. Το ΖΖR στρίβει το ίδιο καλά με το Χαγιαμπούσα αρκεί ο αναβάτης να ξέρει τι κάνει, και να το λέει η καρδιά του. Ο άπειρος και με τα δύο θα δυσκολευτεί, ειδικά στα κλειστά κομμάτια.

5. Το Χαγιαμπούσα έχει πιο ομοιογενή σχεδίαση με εξαίρεση την ουρά που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Το ΖΖR είναι άλλο μηχανάκι μπροστά και άλλο πίσω. Μπροστά δείχνει φουτουριστικό, πίσω κάπως παλιομοδίτικο.

6. Η τιμή του Χαγιαμπούσα είναι άπαιχτη. Στην καwasaki θα έπρεπε να ρίξουν την τιμή ώστε να βοηθήσουν το μηχανάκι να πάει καλύτερα στην αγορά αλλά...

7. Φίλος με το πρώτο 14ρι έχει κάνει 55,000 Km και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Παράλληλα έχει ολοκληρώσει το california 3 και στην εθνική το λιώνει. Αλλά και ο κινητήρας του Suzuki είναι εξαιρετικά αξιόπιστος.

8. Για το φινιρισμα έχω παράπονα και για τα δυο. Το παλιό ZZR11 που έχω, εχει πολύ καλύτερη ποιότητα βαφής και από τα δύο. Δεν μου αρέσουν οι κολλήσεις στο ψαλίδι του Χαγιαμπούσα δεν μου αρέσει η ποιότητα των πλαστικών του kawa.

9. Το βάρος των εξατμίσεων είναι υπερβολικό και στα δυο. Χρειάζεται η άμεση αντικατάσταση και στα δυο.


10. Το kawa έχει μικρότερη γωνία κάστερ και μικρό μεταξόνιο για την κατηγορία χωρίς να κουνάει στα πολλά αλλά θέλει έμπειρο οδηγό που να μη κλείνει το γκάζι εκεί που δεν πρέπει.
Το μπούσα στρίβει πολύ ωραία , είναι σαφώς πιο σπορ.

11. Τα kawa πάντα στο ελάντα δεν ήταν εμπορικά.


πάρε αυτό,
που όταν το βλέπεις λιώνεις...

και όταν το μάθεις καλά πρόσεχε γιατί δαγκώνουν και τα δυο.


ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΣ:
πάρε αυτό,
που όταν το βλέπεις λιώνεις...

ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΗΧΑΝΗ, ΘΑ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ!

ΑΡΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ Σ'ΑΡΕΣΕΙ ΣΤ'ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ.
ΕΧΩ ZZR1400 2008ABS
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ kostasYZ [/i] ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΕΛΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΣΕ ΑΝΤΑΜΟΙΒΕΙ. ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Α Π Α Ι Χ Τ Ο!!!! ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ , ΚΑΝΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ !!!

ΚΑΙ ΤΟ BUSA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ- ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

ΑΥΤΑ.

888hayabusa
14/08/2009, 00:04
Ηayabusa και ξερο ψωμι..

Τοσα μηνυματα σου λενε τα ιδια και τα ιδια..

Εγω θα σου πω οτι μολις πριν απο λιγες ημερες γυρισα απο ταξιδι που ειχα παει δικαβαλος και διβαλιτσος με το Κ8 μου σε ολη σχεδον την ευρωπη..
Καθε ημερα βολτας μετα απο 800 η 1000 χιλιομετρα,κατεβαιναμε καναμε μπανιο και καναμε βολτα με τα ποδια η παλι με τη μηχανη,και πιναμε της μπυρες μας ξεκουραστοι..

Επεισης θα σου πω οτι καθε χρονο γινετε πανευρωπαικη συγκεντρωση Hayabusa στη Γερμανια(μπορεις να ριξεις μια ματια στις φωτογραφιες που εχουμε στην ιστοσελιδα της λεσχης μας)και θα καταλαβεις.450 hayabusa ειχαμε μαζευτει φετος..

Προβλημα και μαστορα δεν θα χρειαστεις ποτε,ειτε κανεις σερβις ειτε οχι

Αυτα τα ολιγα...Τωρα για το ποιος την εχει μεγαλυτερη,ολοι το ξερουμε :lol: :lol: :lol:

john74
30/08/2009, 18:54
eho odigisei kai ta 2 ego

eho BUSA 08 tora,
alla antikeimenika to ZZR1400 einai apistefto mihanaki kai den tha me halage na eiha afto epeidi
1)ehei kalytera frena
2)einai poly kako mihanaki emfanisiaka
3)den kykloforoune polla
4)thesi odigiseis



to busa to pira epeidi panta eiha tetio styl moto kai vamenos BUSAS poy eimai kai olas
(cbr1100xx,hayabusa GEN1 kai tora GEN2)
oso afora tin metapolisei mporei na min poulaei to ZZR san to BUSA alla teteies epohes kai na thes na pouliseis 08 busa kaneis den plironei ara ola ehoune na kanoune me tin agora,kata ti gnomi moy i timi toy BUSA ehei xeftilistei epeidi kykloforoune paraaaa polla pleon,san papakia ehoune ginei gmt :((


alla kala ehei to BUSA kai alla kala to ZZR


EPISIS to FJR einai super sport tourer!!

booktsio
31/08/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από 888hayabusa
Ηayabusa και ξερο ψωμι..

Τοσα μηνυματα σου λενε τα ιδια και τα ιδια..

Εγω θα σου πω οτι μολις πριν απο λιγες ημερες γυρισα απο ταξιδι που ειχα παει δικαβαλος και διβαλιτσος με το Κ8 μου σε ολη σχεδον την ευρωπη..
Καθε ημερα βολτας μετα απο 800 η 1000 χιλιομετρα,κατεβαιναμε καναμε μπανιο και καναμε βολτα με τα ποδια η παλι με τη μηχανη,και πιναμε της μπυρες μας ξεκουραστοι..

Επεισης θα σου πω οτι καθε χρονο γινετε πανευρωπαικη συγκεντρωση Hayabusa στη Γερμανια(μπορεις να ριξεις μια ματια στις φωτογραφιες που εχουμε στην ιστοσελιδα της λεσχης μας)και θα καταλαβεις.450 hayabusa ειχαμε μαζευτει φετος..

Προβλημα και μαστορα δεν θα χρειαστεις ποτε,ειτε κανεις σερβις ειτε οχι

Αυτα τα ολιγα...Τωρα για το ποιος την εχει μεγαλυτερη,ολοι το ξερουμε :lol: :lol: :lol:


Δεν ξέρω αν την κουβέντα την κάνουμε για να βοηθήσουμε κάποιον που θέλει να αγοράσει μοτοσυκλέτα ή την κάνουμε για πάρτη μας... Τέλος πάντων. Νομίζω ότι ο φίλος ή έχει ήδη αγοράσει ή έχει στραφεί σε άλλη κατηγορία.

Πριν πολλά χρόνια έκανα τον γύρο της Κρήτης με παπί, δικάβαλος και ...τετραβάλιτσος!!! Μετά από 150-200 χλμ την ημέρα κατεβαίναμε, κάναμε μπάνιο και κάναμε βόλτα με τα πόδια και πίναμε τις μπύρες μας ξεκούραστοι. Άρα πάρε παπί.

Επίσης θα σου πω ότι κάθε χρόνο γίνεται πανευρωπαική συγκέντρωση βέσπας (μπορείς να δεις φωτογραφίες στην ιστοσελίδα...) Χιλιάδες βέσπες και φέτος... Άρα, πάρε βέσπα.

Αυτά για την πλάκα της υπόθεσης... :beer:

Το ποιά είναι η πιο άνετη από τις δύο -zzr ή busa- είναι πολύ απλό: εξαρτάται από τον καθένα τι γνωσεις έχει-γιατί θέλει τρόπο να οδηγηθούν σωστά και ξεκούραστα- και το σωματότυπο. Αυτό είναι όλο. Όποια σου ταιριάξει , αν σου ταιριάξει , μπορείς να κάνεις μαζί της χιλιάδες ξεκούραστα χλμ. απροβλημάτιστα, τα μηχανάκια είναι καταπληκτικά-ΚΑΙ τα δύο.

Όσον αφορά το ποιός την έχει μεγαλύτερη, θα έλεγα σε όλους τους "μεγάλους" να προσέχουν που πάνε να την βάλουν, μην βρεθεί κανένας που την έχει μικρότερη αλλά είναι πιο επιδέξιος και τότε η πίκρα θα είναι μεγάλη...

:ninja:

888hayabusa
31/08/2009, 14:54
Δεν θα ασχοληθω μαζι σου απλα με ενοχλη που εβαλες το μηνυμα μου σαν παραθεση στο δικο σου και απο κατω με κοροιδευεις..Οποτε σε παρακαλω να τροποποιησεις το μηνυμα σου..

Αυτα που γραφω ονομαζοντε επιχειρηματα και παραδειγματα για να τεκμηριωσω μια γνωμη..

Και δεν δεχομε να τα κρινει κανεις.

Ευχαριστω και συγνωμη απο τους υπολοιπους χρηστες

booktsio
31/08/2009, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από 888hayabusa
Δεν θα ασχοληθω μαζι σου απλα με ενοχλη που εβαλες το μηνυμα μου σαν παραθεση στο δικο σου και απο κατω με κοροιδευεις..Οποτε σε παρακαλω να τροποποιησεις το μηνυμα σου..

Αυτα που γραφω ονομαζοντε επιχειρηματα και παραδειγματα για να τεκμηριωσω μια γνωμη..

Και δεν δεχομε να τα κρινει κανεις.

Ευχαριστω και συγνωμη απο τους υπολοιπους χρηστες

Επειδή δεν είχα πρόθεση να κοροιδέψω και να θίξω κανέναν, προκαταβολικά συγνώμη.
Νομίζω ότι το καταλαβαίνετε όλοι αυτό, γιαυτο και έστειλα :beer:
Εκείνο που ήθελα να πω είναι ότι δεν γίνεται κάποιος να ζητάει τη γνώμη σου και εσύ να λες από τη δική σου οπτική γωνία και μόνο τα επιχειρήματά σου. Αυτό που -νομίζω - πρέπει να κάνουμε είναι να προσπαθούμε να μπούμε στη θέση του άλλου. Επειδή είχαμε κάνει το γύρο της Ευρώπης το 2000 με CBR600F και γουστάραμε, δεν σημαίνει ότι αυτή ήταν και η καλύτερη επιλογή και αν κάποιος μου ζητήσει τη γνώμη μου θα του πω να πάει να βρει ένα μεταχειρισμένο για να κάνει το ίδιο ταξίδι...Δεν πρέπει να υπάρχει άνθρωπος που δεν το καταλαβαίνει αυτό.
Αντίθετα, και επιμένω σ'αυτό έχοντας πικρή εμπειρία, πρέπει να είμαστε πολύ μα
πολύ προσεκτικοί όταν κάποιος έχει Transalp και θέλει να ανέβει κατηγορία, ζητάει τη γνώμη μας και εμείς του λέμε να κοιτάξει ποιός ...την έχει μεγαλύτερη! Πρέπει να καταλάβετε ότι τα μηχανάκια αυτά ειναι γεμάτα όπλα απασφαλισμένα και θέλει πολύ προσοχή τι προτείνουμε και σε ποιόν. Ανοίξτε εφημερίδες τοπικές σε επαρχιακές πόλεις ,το καλοκαίρι ειδικά, και θα καταλάβετε τι θέλω να πω.
Και στέκομαι στο σχόλιό σου περί ... μεγέθους γιατί ήταν αυτό στην ουσία που με ανάγκασε να κάνω την παράθεση- που στην τελική ελπίζω να είναι για καλό ή όλη κουβέντα. Δεν γίνεται να λες ότι ένα μηχανάκι την "έχει μικρότερη" παραπέμποντας στην δύναμή της φυσικά , και να μιλάμε για διαφορά της τάξεως : το ZZR χτυπάει τον κόφτη των 300χλμ την ώρα με λιγότερη ορμή απ'ότι το busa!!! Γιατί για τέτοια διαφορά μιλάμε, ανούσια και άχρηστη σε πραγματικούς μοτοσυκλετιστές , που δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν είσαι ΟΚ;

Τώρα για την παράθεση που μου λες ότι σε ενόχλησε να ρωτήσω κάτι. Είμαι καιρό γραμμένος στο moto.gr αλλά τώρα τελευταία το χρησιμοποιώ και δεν έχω εμπειρία. Σκέφτομαι μήπως δεν ειναι fair play να βάζω σε παράθεση το μήνυμα στο οποίο θέλω να απαντήσω. Αν δεν είναι , τότε για άλλη μια φορά συγνώμη , δεν ήθελα να θίξω κανέναν. :sad:

:a15: :a15:

:a19: :a19: to everyone!!!

irinia
31/08/2009, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
Επειδή δεν είχα πρόθεση να κοροιδέψω και να θίξω κανέναν, προκαταβολικά συγνώμη.
Νομίζω ότι το καταλαβαίνετε όλοι αυτό, γιαυτο και έστειλα :beer:
Εκείνο που ήθελα να πω είναι ότι δεν γίνεται κάποιος να ζητάει τη γνώμη σου και εσύ να λες από τη δική σου οπτική γωνία και μόνο τα επιχειρήματά σου. Αυτό που -νομίζω - πρέπει να κάνουμε είναι να προσπαθούμε να μπούμε στη θέση του άλλου. Επειδή είχαμε κάνει το γύρο της Ευρώπης το 2000 με CBR600F και γουστάραμε, δεν σημαίνει ότι αυτή ήταν και η καλύτερη επιλογή και αν κάποιος μου ζητήσει τη γνώμη μου θα του πω να πάει να βρει ένα μεταχειρισμένο για να κάνει το ίδιο ταξίδι...Δεν πρέπει να υπάρχει άνθρωπος που δεν το καταλαβαίνει αυτό.
Αντίθετα, και επιμένω σ'αυτό έχοντας πικρή εμπειρία, πρέπει να είμαστε πολύ μα
πολύ προσεκτικοί όταν κάποιος έχει Transalp και θέλει να ανέβει κατηγορία, ζητάει τη γνώμη μας και εμείς του λέμε να κοιτάξει ποιός ...την έχει μεγαλύτερη! Πρέπει να καταλάβετε ότι τα μηχανάκια αυτά ειναι γεμάτα όπλα απασφαλισμένα και θέλει πολύ προσοχή τι προτείνουμε και σε ποιόν. Ανοίξτε εφημερίδες τοπικές σε επαρχιακές πόλεις ,το καλοκαίρι ειδικά, και θα καταλάβετε τι θέλω να πω.
Και στέκομαι στο σχόλιό σου περί ... μεγέθους γιατί ήταν αυτό στην ουσία που με ανάγκασε να κάνω την παράθεση- που στην τελική ελπίζω να είναι για καλό ή όλη κουβέντα. Δεν γίνεται να λες ότι ένα μηχανάκι την "έχει μικρότερη" παραπέμποντας στην δύναμή της φυσικά , και να μιλάμε για διαφορά της τάξεως : το ZZR χτυπάει τον κόφτη των 300χλμ την ώρα με λιγότερη ορμή απ'ότι το busa!!! Γιατί για τέτοια διαφορά μιλάμε, ανούσια και άχρηστη σε πραγματικούς μοτοσυκλετιστές , που δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν είσαι ΟΚ;

Τώρα για την παράθεση που μου λες ότι σε ενόχλησε να ρωτήσω κάτι. Είμαι καιρό γραμμένος στο moto.gr αλλά τώρα τελευταία το χρησιμοποιώ και δεν έχω εμπειρία. Σκέφτομαι μήπως δεν ειναι fair play να βάζω σε παράθεση το μήνυμα στο οποίο θέλω να απαντήσω. Αν δεν είναι , τότε για άλλη μια φορά συγνώμη , δεν ήθελα να θίξω κανέναν. :sad:

:a15: :a15:

:a19: :a19: to everyone!!!



ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ........


Όταν τού έγραψα τί σημαίνει άπό transalp........hayabusa.....όλοι τό προσπέρασαν
έκτός άπό ένα φίλο.....!!

Άντικειμενικά........όσο άντικειμενικός μπορεί νάναι ένας κάτοχος hayabusa.....πού
έτυχε νά έχω καί Καβασάκι τόν παππού βέβαια τού zzr ......
τό έψαξα πολύ πρίν άποφασίσω γιά ένα άπό τά δύο....!!!
ΕΚΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ABS.........πού μέ ξενερώνει καί δέν τό άντέχω γιατί
είμαι τής παλιάς σχολής........
ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ.
Ούτε στό θέμα τής άξιοπιστίας,τής ποιότητας κατασκευής,τής τεχνικής ύποστήριξης
τής τιμής,τής άξίας καί εύκολίας μεταπώλησης.........ΤΑ ΠΑΝΤΑ.....!!!
Φίλε μου.........

δέν πήρα τό hayabusa ..........γιατί περνάει πιό εύκολα τά 300,
ούτε γιατί στρίβει καλύτερα καί έχει καλύτερο 400άρι....!!!
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ............ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ....!!!!

Άλλά τό έπέλεξα, πιστεύω καί όλοι οί ύπόλοιποι..........
γιά τούς λόγους πού σού έγραψα παραπάνω.




:wave2:

booktsio
01/09/2009, 11:44
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΤΕ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ...

ΕΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ZZR ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΕ ΤΟ TRANSALP ΝΑ ΠΑΡΕΙ BUSA KAI OXI ZZR!!!

ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕΣ BUSA ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ Σ'ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ΠΗΡΕΣ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ, ΑΠΟ TRANSALP ΣΕ ΤΕΡΑΣ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.

ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΑΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΝ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, Ή ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ ΌΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΝΕΡΩΣΕ , Ή ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ.
ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΩΡΑ, ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;

ΟΠΟΤΕ....:a56:

byron
01/09/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
Τώρα για την παράθεση που μου λες ότι σε ενόχλησε να ρωτήσω κάτι. Είμαι καιρό γραμμένος στο moto.gr αλλά τώρα τελευταία το χρησιμοποιώ και δεν έχω εμπειρία. Σκέφτομαι μήπως δεν ειναι fair play να βάζω σε παράθεση το μήνυμα στο οποίο θέλω να απαντήσω. Αν δεν είναι , τότε για άλλη μια φορά συγνώμη , δεν ήθελα να θίξω κανέναν. :sad:



Το quote το χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να σχολιάσουμε ολόκληρο ή κομμάτι του μηνύματος ένός χρήστη. Δεν τίθεται θέμα fair play, ίσα ίσα που είναι απαραίτητο στα μεγάλα θέματα προκειμένου να καταλαβαίνουμε την ροή του.

tifoefs
11/11/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
1. Το 14ρι ακόμα και μαμά είναι πανγρήγορο, το ίδιο σχεδόν με το Χαγιαμπούσα. (να μη μιλήσω πως είναι με ελεύθερες εξατμίσεις + χωρίς την δεύτερη σειρά των πεταλούδων στο ψεκασμό.)

2. Ο συνεπιβάτης κάθεται πολύ πιο άνετα στο ΖΖR απ΄ότι στο Χαγιαμπούσα.

3. Το ΖΖR έχει πολύ καλύτερα φρένα (+abs προαιρετικά)

4. Το ΖΖR στρίβει το ίδιο καλά με το Χαγιαμπούσα αρκεί ο αναβάτης να ξέρει τι κάνει, και να το λέει η καρδιά του. Ο άπειρος και με τα δύο θα δυσκολευτεί, ειδικά στα κλειστά κομμάτια.

5. Το Χαγιαμπούσα έχει πιο ομοιογενή σχεδίαση με εξαίρεση την ουρά που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Το ΖΖR είναι άλλο μηχανάκι μπροστά και άλλο πίσω. Μπροστά δείχνει φουτουριστικό, πίσω κάπως παλιομοδίτικο.

6. Η τιμή του Χαγιαμπούσα είναι άπαιχτη. Στην καwasaki θα έπρεπε να ρίξουν την τιμή ώστε να βοηθήσουν το μηχανάκι να πάει καλύτερα στην αγορά αλλά...

7. Φίλος με το πρώτο 14ρι έχει κάνει 55,000 Km και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Παράλληλα έχει ολοκληρώσει το california 3 και στην εθνική το λιώνει. Αλλά και ο κινητήρας του Suzuki είναι εξαιρετικά αξιόπιστος.

8. Για το φινιρισμα έχω παράπονα και για τα δυο. Το παλιό ZZR11 που έχω, εχει πολύ καλύτερη ποιότητα βαφής και από τα δύο. Δεν μου αρέσουν οι κολλήσεις στο ψαλίδι του Χαγιαμπούσα δεν μου αρέσει η ποιότητα των πλαστικών του kawa.

9. Το βάρος των εξατμίσεων είναι υπερβολικό και στα δυο. Χρειάζεται η άμεση αντικατάσταση και στα δυο.


10. Το kawa έχει μικρότερη γωνία κάστερ και μικρό μεταξόνιο για την κατηγορία χωρίς να κουνάει στα πολλά αλλά θέλει έμπειρο οδηγό που να μη κλείνει το γκάζι εκεί που δεν πρέπει.
Το μπούσα στρίβει πολύ ωραία , είναι σαφώς πιο σπορ.

11. Τα kawa πάντα στο ελάντα δεν ήταν εμπορικά.


πάρε αυτό,
που όταν το βλέπεις λιώνεις...

και όταν το μάθεις καλά πρόσεχε γιατί δαγκώνουν και τα δυο.


+1


Επισης σαν συμπληρωμα στον προλαλησαντα :)

Αν φτασεις στη τελικη αποφαση να ξερεις οτι οποιο διαλεξεις να ειναι αυτο που θες :)

ZZR1400
30/11/2009, 08:11
Ο παραπάνω τα είπε σωστά.
Δεν θα μπω στο τρυπάκι να πω ότι με μια εξάτμιση το ZZR είναι πολύ πιο γρήγορο από το μπούσα... οι επιδόσεις είναι τόσο παραπλήσιες που οι διαφορά των ΔΕΚΑΤΩΝ του δευτερόλεπτου είναι γελοίο να το συζητάμε.
Το κοινώς αποδεκτό από γνώμες και τεστ ότι τα φρένα εκτός του συν του ABS έχει πολύ καλύτερα φρένα το κάβα είναι για μένα ένα μεγάλο ΣΥΝ για το ZZR.
Επίσης ένα μεγάλο ΣΥΝ είναι το πιο άνετο ταξίδι για το ZZR, με σαφώς πιο άνετη θέση για τον συνεπιβάτη.
Το ότι δεν μου αρέσει η ουρά του σουζούκι γιατί είναι σαν μεγάλο scooter δεν έχει νόημα για κάποιον που θέλει να διαλέξει ένα από τα 2 γιατί είναι καθαρά γούστο του καθενός.
Η τιμή τώρα είναι από την ΠΡΩΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΑΙΤΙΑ για το πιο πουλάει περισσότερο.
Αν είχε 2000€ λιγότερο το κάβα ΠΙΟ θα πούλαγε;
Τώρα στο θέμα μεταπώλησης του μεταχειρισμένου, είναι και εκεί τι τιμή πουλιέται για να κρίνεις πιο πουλάει πιο εύκολα. Όταν ανοίγω την χρυσή ευκαιρεία και βλέπω 15 μπούσα να πουλιούνται με το παλιό μοντέλο στα 7500€!! και το καινούργιο του 2008 στα 9000€, και σε κάθε έκδοση βλέπω να ξαναδημοσιεύονται, απλά δεν πουλιούνται και για να πουληθούν πρέπει να ξεφτιλίσεις την τιμή, όπως και στο κάβα αντίσοιχα. Γενικά έχουν ξεφτιλιστεί στα πάντα η τιμή των μεταχειρισμένων και ας είναι και ενός χρόνου, πόσο μάλλον σε αυτά τα μοτό που έχουν μικρό αγοραστικό κοινό.
Η συντήρηση για μένα που έχω το κάβα, είναι μπορώ να πω πολύ φτηνή, το μόνο που τσιμπάει λίγο είναι τα μπουζί αλλά αν δεις ότι τα αλλάζεις κάθε 24.000km το κόστος σε αναλογία χιλιομέτρων είναι ελάχιστη.
Το ΜΟΝΟ ακριβό αναλώσιμο είναι τα λάστιχα και για τα 2 μοτέρια, αν και πριν 3 χρόνια έβρισκες το σετ 400€, τώρα τα βρίσκεις 350€, αλλά και πάλι είναι ακριβά γιατί θέλεις κάθε 6000km τουλάχιστον ένα πίσω.
Τα αξεσουάρ όπως εξατμίσεις, βελτιώσεις είναι πανάκριβα, αλλά αυτό ΑΝ θες τα βάζεις.

BUSA MAKIS
30/11/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZZR1400
ΠΡΩΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΑΙΤΙΑ για το πιο πουλάει περισσότερο.
Αν είχε 2000€ λιγότερο το κάβα ΠΙΟ θα πούλαγε;



Δεν είναι τα 2 χιλιάρικα.
Tο Hayabusa παραγεται εδώ και 11 χρόνια
και έχει γίνει cult πλέον.

Υπάρχουν χιλιάδες κόσμος που είνια πορωμένος με το μοντέλο ανά
το κόσμο.

Και όπως είπε και ο Νίκος 888 πιο πάνω γίνετε χαμός στη Γερμανία
στη συνάντηση των Μπουσαίων.

Τώρα για το φίλο που ρωτάει τι να πάρει>

Την απάντησή μου τη φαντάζεσαι.
Εχω το παλιό το ωραίο του 2000 και έχει ως σήμερα
104.000 χιλιόμετρα και ακόμα φυσάει.

Γενικά και τα δυο που λες έχουν μοτερ πολύ αξιόπιστα.

Πάρε αυτό που θα σου κάνει κλικ

ZZR1400
30/11/2009, 10:49
Μάκη καλημέρα!
Σίγουρα έχει γίνει καλτ η μπούσα με τόσα χρόνια παραγωγής, και έχουν γίνει και μοτοσυγκεντρώσεις ιδικά στην Γερμανία.
Ασχέτως αυτού, η τιμή πιστεύω παίζει τον πρώτο ρόλο όταν μιλάμε για ισάξια γκάζια με παρόμοιες δυνατότητες, ακόμα και αν είναι ένα χιλιάρικο η διαφορά.
Στην Αμερική υπάρχει zx14 forum, στην Ευρώπη δεν έχει τρέξει το κάβα τόσο πολύ.
Λέγε τώρα, πότε θα ξαναπάμε Ναύπλιο να 300ρίσουμε ξανά;
Υ.Γ. Να πάρω και αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/348895/ για να είμαστε ασορτί; :p
Χρήστος.

BUSA MAKIS
30/11/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZZR1400
Μάκη καλημέρα!
Σίγουρα έχει γίνει καλτ η μπούσα με τόσα χρόνια παραγωγής, και έχουν γίνει και μοτοσυγκεντρώσεις ιδικά στην Γερμανία.
Ασχέτως αυτού, η τιμή πιστεύω παίζει τον πρώτο ρόλο όταν μιλάμε για ισάξια γκάζια με παρόμοιες δυνατότητες, ακόμα και αν είναι ένα χιλιάρικο η διαφορά.
Στην Αμερική υπάρχει zx14 forum, στην Ευρώπη δεν έχει τρέξει το κάβα τόσο πολύ.
Λέγε τώρα, πότε θα ξαναπάμε Ναύπλιο να 300ρίσουμε ξανά;
Χρήστος.

Γειά σου Χρηστάρα.

Και τα δυο είναι ισάξια σίγουρα σε επιδόσεις.

Είναι τι θα σου κάτσει καλύτερα στο μάτι.

Για Ναύπλιο όποτε θες. Τι έγινε ??
Απ' ότι θυμάμαι μας είχες βάλει τότε περιορισμό στα 220.
Το ανοίγεις τώρα ??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ZZR1400
30/11/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Γειά σου Χρηστάρα.

Και τα δυο είναι ισάξια σίγουρα σε επιδόσεις.

Είναι τι θα σου κάτσει καλύτερα στο μάτι.

Για Ναύπλιο όποτε θες. Τι έγινε ??
Απ' ότι θυμάμαι μας είχες βάλει τότε περιορισμό στα 220.
Το ανοίγεις τώρα ??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι, είχα βάλει περιορισμό να ταξιδεύουμε με 220, αλλά αν θυμάσαι δεν κράτησα τον λόγο μου!
Τώρα μου αρέσει να παίρνω τις ανοικτές στροφές με 220 :)
Θα τα πούμε...

spyro
30/11/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ


1. Το 14ρι ακόμα και μαμά είναι πανγρήγορο, το ίδιο σχεδόν με το Χαγιαμπούσα. (να μη μιλήσω πως είναι με ελεύθερες εξατμίσεις + χωρίς την δεύτερη σειρά των πεταλούδων στο ψεκασμό.)

2. Ο συνεπιβάτης κάθεται πολύ πιο άνετα στο ΖΖR απ΄ότι στο Χαγιαμπούσα.

3. Το ΖΖR έχει πολύ καλύτερα φρένα (+abs προαιρετικά)

4. Το ΖΖR στρίβει το ίδιο καλά με το Χαγιαμπούσα αρκεί ο αναβάτης να ξέρει τι κάνει, και να το λέει η καρδιά του. Ο άπειρος και με τα δύο θα δυσκολευτεί, ειδικά στα κλειστά κομμάτια.

5. Το Χαγιαμπούσα έχει πιο ομοιογενή σχεδίαση με εξαίρεση την ουρά που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου. Το ΖΖR είναι άλλο μηχανάκι μπροστά και άλλο πίσω. Μπροστά δείχνει φουτουριστικό, πίσω κάπως παλιομοδίτικο.

6. Η τιμή του Χαγιαμπούσα είναι άπαιχτη. Στην καwasaki θα έπρεπε να ρίξουν την τιμή ώστε να βοηθήσουν το μηχανάκι να πάει καλύτερα στην αγορά αλλά...

7. Φίλος με το πρώτο 14ρι έχει κάνει 55,000 Km και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Παράλληλα έχει ολοκληρώσει το california 3 και στην εθνική το λιώνει. Αλλά και ο κινητήρας του Suzuki είναι εξαιρετικά αξιόπιστος.

8. Για το φινιρισμα έχω παράπονα και για τα δυο. Το παλιό ZZR11 που έχω, εχει πολύ καλύτερη ποιότητα βαφής και από τα δύο. Δεν μου αρέσουν οι κολλήσεις στο ψαλίδι του Χαγιαμπούσα δεν μου αρέσει η ποιότητα των πλαστικών του kawa.

9. Το βάρος των εξατμίσεων είναι υπερβολικό και στα δυο. Χρειάζεται η άμεση αντικατάσταση και στα δυο.


10. Το kawa έχει μικρότερη γωνία κάστερ και μικρό μεταξόνιο για την κατηγορία χωρίς να κουνάει στα πολλά αλλά θέλει έμπειρο οδηγό που να μη κλείνει το γκάζι εκεί που δεν πρέπει.
Το μπούσα στρίβει πολύ ωραία , είναι σαφώς πιο σπορ.

11. Τα kawa πάντα στο ελάντα δεν ήταν εμπορικά.


πάρε αυτό,
που όταν το βλέπεις λιώνεις...

και όταν το μάθεις καλά πρόσεχε γιατί δαγκώνουν και τα δυο.


το είδα τώρα ενώ το έχεις γράψει εδω και πολυ καιρό :sick: αλλά έστω και αργά αξίζει ενά μπράβο :beer:

άν όλα τα reviews εδω μέσα ήταν στο επίπεδο του δικού σου τότε όλοι θα είμασταν λιγο πιο σοφοί

ZZR1400
30/11/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Γειά σου Χρηστάρα.

Και τα δυο είναι ισάξια σίγουρα σε επιδόσεις.

Είναι τι θα σου κάτσει καλύτερα στο μάτι.

Για Ναύπλιο όποτε θες. Τι έγινε ??
Απ' ότι θυμάμαι μας είχες βάλει τότε περιορισμό στα 220.
Το ανοίγεις τώρα ??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι, είχα βάλει περιορισμό να ταξιδεύουμε με 220, αλλά αν θυμάσαι δεν κράτησα τον λόγο μου!
Τώρα μου αρέσει να παίρνω τις ανοικτές στροφές με 220 :)
Θα τα πούμε...