PDA

View Full Version : Λαστιχα για παλιο Honda cb



soultz
28/05/2009, 10:53
Έχω ένα παλιό CB 250rs το οποίο φοράει tube- tyres. Αρχικά θέλω να ρωτήσω αν αυτό είναι χαρακτηριστικό τις ζάντας ή μονο του ελαστικού? Δηλαδή μπορώ να βάλω tubeless? Επίσης η διάσταση που δίνει ο λατασκευαστης είναι του στυλ
Front tyre dimensions: 3.00-18
Rear tyre dimensions: 4.10-18
Τί διαστάσεων λάστιχα μπορώ να βάλω??

byron
28/05/2009, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από soultz
Έχω ένα παλιό CB 250rs το οποίο φοράει tube- tyres. Αρχικά θέλω να ρωτήσω αν αυτό είναι χαρακτηριστικό τις ζάντας ή μονο του ελαστικού? Δηλαδή μπορώ να βάλω tubeless? Επίσης η διάσταση που δίνει ο λατασκευαστης είναι του στυλ
Front tyre dimensions: 3.00-18
Rear tyre dimensions: 4.10-18
Τί διαστάσεων λάστιχα μπορώ να βάλω??

Είναι χαρακτηριστικό της ζάντας σου που είναι και με ακτίνες. Το 99% των ζαντών με ακτίνες δεν μπορούν να βάλουν tubeless λάστιχα.
Διαστάσεις καλύτερα να κρατήσεις τις ίδιες με αυτά που φοράς ήδη.

sapila racing
28/05/2009, 12:02
Kαλά σου τα είπε ο Byron.

To 4.10-18 θέλει προσοχή γιατί δεν το ξέρουν ούτε οι λαστιχάδες πια καλά καλά.
Ειναι μικρότερο απο το 4.00-18 για να καταλάβεις.

sapila racing
28/05/2009, 12:14
Μια και μπορεί να ζοριστείς για να βρείς λάστιχα για το RS, ειδικά το 4.10-18 , ισως να χρειαστεί να βάλεις λάστιχα ανάλογης διάστασης.

Πχ
Bridgestone BT45
90/90 18 εμπρος
110/80 18 πίσω

4.10-18 θα βρείς μόνο σε αρκετά παλιας σχεδίασης λάστιχα όπως το Μetzeler ME77.

soultz
28/05/2009, 18:51
Προτιμώ το λάστιχο να μην είναι πολυ παλιάς σχεδίασης, ωστε να έχει επωφεληθεί απο την πρόοδο της τεχνολογίας, οπότε θα εμπιστευτώ τις διαστάσεις που μου έγραψες. Και ενημερωτικά επειδή ακόμα δεν είμαι εξοικιωμένος με την ορολογία στις μηχανές μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τις διαστάσεις (πλάτος προφίλ κτλ)?

Στα λάστιχα αυτά που προτείνεις δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με την διάσταση της υπάρχουσας ζ'αντας ε?

soultz
28/05/2009, 18:57
Επίσης ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...βοηθάτε πολύ

sapila racing
28/05/2009, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από soultz
Προτιμώ το λάστιχο να μην είναι πολυ παλιάς σχεδίασης, ωστε να έχει επωφεληθεί απο την πρόοδο της τεχνολογίας, οπότε θα εμπιστευτώ τις διαστάσεις που μου έγραψες. Και ενημερωτικά επειδή ακόμα δεν είμαι εξοικιωμένος με την ορολογία στις μηχανές μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τις διαστάσεις (πλάτος προφίλ κτλ)?

Στα λάστιχα αυτά που προτείνεις δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με την διάσταση της υπάρχουσας ζ'αντας ε?

Για να δείς τι σημαίνουν τα νούμερα πήγαινε εδω
http://www.amadirectlink.com/roadride/Riderresc/tires.asp

Τα λάστιχα και τις διαστάσει ςπαραπάνω τις βρηκα απο το ψαχτήρι της _Bridgestone για το CB250RS, οπότε είναι σωστές.
Ειναι τα αντίστοιχα με τα original σε σημερινές διαστάσεις.