PDA

View Full Version : Τι θα πει "Προσεχω"???



kokos08
28/05/2009, 18:07
Γεια σας,
διαβαζω εδω μεσα συνεχεια για ατυχηματα και στεναχωριεμαι αφανταστα που φευγουν ετσι ζωες και μετα καβαλαω τη μηχανη και σκεφτομαι οτι θα πεσω απο τον φοβο μου και μονο,μετα το ξεχναω παλι και συνεχιζω την ωραια μου σχεση με τη μηχανη...

Τι εννοουμε ομως Προσεχω αλλα μου μπηκε ενα αυτοκινητο μπροστα και το χτυπησα και σκοτωθηκα ενω ειχα εξοπλισμο και λοιπα...? Την Κυριακη ανεβαινοντας απο Λουτρακι Αθηνα δικαβαλος με την κοπελα μου πισω με τον εξοπλισμο μας τον ακριβο κι εμεις σχεδον ολοκληρη η εθνικη ηταν μποτιλιαρισμενη λογω μιας καραμπολας νομιζω και τα αυτοκινητα ισα που τσουλουσαν.
Καμαρι εγω που εχω μηχανη,περνουσα αναμεσα απο τα αυτοκινητα ενω ειχα και αρκετο χωρο αναμεσα τους, με δευτερα και με 30 χλιομετρακια, την ωρα που απο το διπλανο κενο χωρο περνουσαν οι αλλοι συναδελφοι streetαδες με 80-100 ! Μπραβο! Με περασαν!!!
Οδηγω,scooter,μηχανη,αυτοκινητο,νταλικα στο παρελθον,που πατε ρε?????? Και το λεω με θυμο!!!!

Βρε ηλιθιοι αν ενα αυτοκινητο κανει ενα μικρο ελιγμο ξαφνικα μεσα στην κινηση και σου κλεισει τον διαδρομο του ενος μετρου θα φταιει το αυτοκινητο????
Δηλαδη ο οδηγος του αυτοκινητου οταν τσουλαει με πρωτη και παει να αλλαξει λωριδα πρεπει να
σκεφτει οτι ερχεται μια μηχανη απο πισω με 100 χιλιομετρα????
Δηλαδη ειναι απιθανο να μην σε δει??????????? ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ???????????
Πως θα φρεναρεις ρε απο τα 100 σε 5 μετρα???? και σε πιο χωρο θα κανεις ελιγμο αν χρειαστει????
Σοβαρευτειτε ρε και κοψτε τις μαγκιες! Και αφηστε τις μαλακιες του τυπου "ποιος ρε,ο Ταδε? ειναι πιλοτος ρε,την στιβει τη μηχανη" Μεχρι να τον στιψει εκεινη! Μεχρι να πειτε,ρε πως την πατησε ρε,αυτος ηταν πιλοτος,ο αλλος ο μαλακας τον εκλεισε!
Το οτι ο πιλοτος πηγαινε μεχρι το περιπτερο με 300 μεσα στην πολη δεν θα το πει κανεις! Εχω τρελαθει αυτη τη στιγμη! ΕΛΕΟΣ!!!

Για κουνηστε λιγο το κεφαλι σας και δωστε στην λεξη " ΠΡΟΣΕΧΩ " την κανονικη της διασταση και οχι αυτη την διασταση που θελετε να δινετε!!!

:mad: :mad: :mad:

Λευκάδιος
28/05/2009, 18:21
χθες ημουν με το αυτοκινητο στον κηφισο σε μποτιλιαρισμα(ως συνηθως) και γινοταν ακριβως αυτο που περιγραφεις.το τι μπινελικια ακουσαν μερικοι οδηγοι αυτοκινητων που 'τολμουσαν' να μετακινηθουν μερικα εκατοστα απο τη πορεια τους(στην λωριδα τους) δεν περιγραφεται,κυριως απο αναβατες με σωστο εξοπλισμο

kokos08
28/05/2009, 18:34
Ετσι ειναι ρε φιλε,αστα να πανε!
Γιατι να διαβαζω συνεχεια ασχημα πραγματα και να δακρυζω για παιδια που δεν εχω δει ποτε και να βαζω και τον εαυτο μου στην θεση τους,γιατι να φυγεις να πας για ενα καφε και να πεις στους γονεις σου,θα τα πουμε σε λιγο και να μην γυρισεις ποτε???
Γιατι εισαι μαγκας και περνας με 100 αναμεσα απο σταματημενα αυτοκινητα???????? Και πες ο μαλακας δεν σε προσεξε και ειναι μαλακας,το δεχομαι,κυκλοφορουν απειροι τετοιοι,μα απειροι! Εσυ ομως γιατι να μην εχεις φτιαξει απο πριν τις προυποθεσεις να αποφυγεις τον μαλακα??? Η να προλαβεις να φρεναρεις ρε γαμωτο??? μεσα στην πολη με το σκουτερακι μου βγηκε μια ενω με εβλεπε καταματα,μιλαμε,σαν να την πληρωσαν να με σκοτωσει,για τετοιο πραγμα μιλαμε,στα 10 μετρα μου βγηκε και με 40 χιλιομετρα,με 40!!! το ξαναλεω το μονο που καταφερα να κανω γιατι ηταν πολυ ξαφνικο ειναι να στριψω δεξια και να καταληκσς παραλιγο μεσα σε ενα ψιλικατζιδικο! με 40 ρε!!! Γι αυτο πηγαινα με 40 ομως,γιατι ξερω οτι καποιος μαλακας μπορει να πεταχτει απο παντου!!!! Κανονικα??? με 20 επρεπε να πηγαινω για να προλαβω να αντιδρασω τελικα! Στον πανικο επανω ΔΕΝ προλαβαινεις! ειναι δεδομενο! δεν λεω να πατε με 20,πηγαινετε με 60 γαμω το μπελα μου,να φρεναρετε να τρακαρετε με 30! εστω!!!

Gandalf dr685sm
28/05/2009, 18:44
Επειδή σε κανένα δεν μπορούμε να βάλουμε μυαλό ούτε να γίνουμε αστυφύλακες άλλων , αν πηγαίνουν τάπα , απλά κάνουμε δεξιά και τους αφήνουμε να πάνε όπως και όπου θέλουν...

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, και λούζεται και τις συνέπειες.

Καλησπέρα παιδιά και πάντα όρθιοι.

Gandalf

Λευκάδιος
28/05/2009, 19:02
μα οταν κανεις δεξια ερχονται οι πιο αργοι δικυκλιστες!αφου αριστερα περνανε οι ροσι καπως πρεπει να κινηθουν και αυτοι.σπανια χρησιμοποιω το αυτοκινητο και χθες ασυναισθητα πηγαινα ακριβως πισω απο τον μπροστινο μου οπως και αυτος στον μπροστινο του προς την αριστερη πλευρα της λωριδας

XJR_Billy
28/05/2009, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Επειδή σε κανένα δεν μπορούμε να βάλουμε μυαλό ούτε να γίνουμε αστυφύλακες άλλων , αν πηγαίνουν τάπα , απλά κάνουμε δεξιά και τους αφήνουμε να πάνε όπως και όπου θέλουν...

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, και λούζεται και τις συνέπειες.

Καλησπέρα παιδιά και πάντα όρθιοι.

Gandalf

+660

Όλοι μας (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι), γνωρίζουμε τους κινδύνους που διατρέχουμε όταν απολαμβάνουμε τις μηχανές μας. Κάποιοι παίζουν με το θάνατο... την αναπηρία... τον σωματικό και ψυχικό πόνο, όχι μόνο τον δικό τους αλλά και αυτών που τους αγαπούν...

Μου είναι αφάνταστα λυπηρό όταν μαθαίνω σχεδόν καθημερινά για τροχαία, πτώσεις, θανάτους... ανθρώπων που μοιράζονται τον έρωτα που έχουμε για το χόμπυ μας.

Γιατί περί χόμπυ πρόκειται, άσχετο αν το χρησιμοποιούμε για τις καθημερινές μετακινήσεις μας, και όχι μόνο...

Αλλά κάποια πράγματα στη ζωή πληρώνονται, κάποιες φορές υπερβολικά βαριά...
Στο χέρι μας είναι να μην γίνουμε στατιστική...

Όπως θα βρίσω τον αυτοκινητιστή που αλλάζει λωρίδα χύμα, έτσι θα βρίσω και τον μοτοσυκλετιστή που μου κάνει σφήνα και με κλείνει για να κερδίσει δύο μέτρα.

Γιατί είναι γλήγορος... μάγκας... στριφτερός και χεράς...
Εμένα θα λογαριάσει? Τον σαλιγκάρη με το ΧΤ?
Δεν έχει καμία διαφορά με τον ανεύθυνο κουτάκια.

Μην βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα, και ας μαθαίνουμε όλοι από τα λάθη μας.

Καλά και ασφαλή χλμ να'χουμε όλοι μας !!

konsttanttinos
28/05/2009, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
..........
Σοβαρευτειτε ρε και κοψτε τις μαγκιες! Και αφηστε τις μαλακιες του τυπου "ποιος ρε,ο Ταδε? ειναι πιλοτος ρε,την στιβει τη μηχανη" Μεχρι να τον στιψει εκεινη! Μεχρι να πειτε,ρε πως την πατησε ρε,αυτος ηταν πιλοτος,ο αλλος ο μαλακας τον εκλεισε!
Το οτι ο πιλοτος πηγαινε μεχρι το περιπτερο με 300 μεσα στην πολη δεν θα το πει κανεις! Εχω τρελαθει αυτη τη στιγμη! ΕΛΕΟΣ!!!

Για κουνηστε λιγο το κεφαλι σας και δωστε στην λεξη " ΠΡΟΣΕΧΩ " την κανονικη της διασταση και οχι αυτη την διασταση που θελετε να δινετε!!!

:mad: :mad: :mad:

Νομιζω οτι εχεις φωτογραφησει την πλειοψηφια των γρηγορων, ανεξαρτητα αν εχουν ss ή motard.Δυστυχως η νοοτροπια του γρηγορου ηταν, ειναι και θα ειναι για πολλους τροπος ζωης.
Παντα ορθιοι παιδια.:)

devil's animal
29/05/2009, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
.....

και γιατι στεναχωριεσαι γι'αυτους που πηγαιναν "γυρευοντας"?
δεν νομιζω οτι οποιος παει ετσι δεν ξερει τις συνεπειες...μου φαινεται πολυ ουτοπικο...

προς Θεου δεν κατηγορω αυτους που πανε ετσι.
εχω παει ετσι ουκ ολιγες φορες και θα ξαναπαω, προς γνωσιν μου.

θα μεινω εδω και θα συμφωνησω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Δυστυχως η νοοτροπια του γρηγορου ηταν, ειναι και θα ειναι για πολλους τροπος ζωης.


αν εχεις συνηθισει να πηγαινεις ετσι, δυσκολα το κοβεις.

χωρις να θελω να δικαιολογηθω επισης.
εχω πιασει τον εαυτο μου να πηγαινει ετσι. σαν Μ@ΛΑΚΑΣ.
και λεω: "τι κανω, ρε πουστη μου? αν κανει καποιος την στραβη θα γινουμε ηχος και φως."

και το κοβω....για 3 λεπτα.:rolleyes:

αρρωσταινω που παω με 30, και ανοιγω ξανα στα "οσα αντεχει το στομαχι μου".

και μιλαω παντα για καταστασεις κινησης. γιατι οταν δεν υπαρχει ψυχη ειναι αλλο θεμα.

γενικα παντως εχεις δικιο.

παντα ορθιοι!
:beer:

TROOPER
29/05/2009, 01:00
+20 χλμ (το σωστο)

blueangel
29/05/2009, 05:55
:dizzy: Οσα και να γράφετε δεν πρόκειται να πείσετε κανέναν γιατί απλά δεν έχει κανείς δυστυχώς τουλάχιστον στις μεσογειακές χώρες οδηγική συμπεριφορά!Καί πού να τη μάθει?πού να την αποκτήσει?στις καγκούρικες παρέες της εφηβείας που εκεί ήρθαν τα πρώτα μπολιάσματα ή μήπως στις αυτοσχέδιες ''πίστες'' των επαρχιακών δρόμων??!ΟΧΙ ΠΑΙΔΕΣ αυτή η κατάσταση δεν θα αλλάξει ποτέ!Απλά και μόνο οι πόνοι απο τις σαβούρες που τρωμε κατά καιρούς ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ μας κάνουν ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ και ΦΡΟΝΙΜΟΥΣ πλέον γιατί απλούστατα το υποσυνείδητο επεμβαίνει στην κουλαμάρα του δεξιού χεριού κάνοντας τους μέχρι τότε μαλάκες σε όλα που μόνο με αυτό τον τρόπο ήξεραν να ξεκαβλώνουν στη ζωή τους,να λειτουργούν στην οδήγηση ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αμυντικά!!!ΤΕΛΟΣ!

yannis24
29/05/2009, 08:41
και που να δεις τι γινεται καθε μερα στην Αμφιθεας.....που την διασχιζουν και οι πεζοι !!
σφαγη !!!

PortisHead
29/05/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Γεια σας,
διαβαζω εδω μεσα συνεχεια για ατυχηματα και στεναχωριεμαι αφανταστα που φευγουν ετσι ζωες και μετα καβαλαω τη μηχανη και σκεφτομαι οτι θα πεσω απο τον φοβο μου και μονο,μετα το ξεχναω παλι και συνεχιζω την ωραια μου σχεση με τη μηχανη...

Τι εννοουμε ομως Προσεχω αλλα μου μπηκε ενα αυτοκινητο μπροστα και το χτυπησα και σκοτωθηκα ενω ειχα εξοπλισμο και λοιπα...? Την Κυριακη ανεβαινοντας απο Λουτρακι Αθηνα δικαβαλος με την κοπελα μου πισω με τον εξοπλισμο μας τον ακριβο κι εμεις σχεδον ολοκληρη η εθνικη ηταν μποτιλιαρισμενη λογω μιας καραμπολας νομιζω και τα αυτοκινητα ισα που τσουλουσαν.
Καμαρι εγω που εχω μηχανη,περνουσα αναμεσα απο τα αυτοκινητα ενω ειχα και αρκετο χωρο αναμεσα τους, με δευτερα και με 30 χλιομετρακια, την ωρα που απο το διπλανο κενο χωρο περνουσαν οι αλλοι συναδελφοι streetαδες με 80-100 ! Μπραβο! Με περασαν!!!
Οδηγω,scooter,μηχανη,αυτοκινητο,νταλικα στο παρελθον,που πατε ρε?????? Και το λεω με θυμο!!!!

Βρε ηλιθιοι αν ενα αυτοκινητο κανει ενα μικρο ελιγμο ξαφνικα μεσα στην κινηση και σου κλεισει τον διαδρομο του ενος μετρου θα φταιει το αυτοκινητο????
Δηλαδη ο οδηγος του αυτοκινητου οταν τσουλαει με πρωτη και παει να αλλαξει λωριδα πρεπει να
σκεφτει οτι ερχεται μια μηχανη απο πισω με 100 χιλιομετρα????
Δηλαδη ειναι απιθανο να μην σε δει??????????? ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ???????????
Πως θα φρεναρεις ρε απο τα 100 σε 5 μετρα???? και σε πιο χωρο θα κανεις ελιγμο αν χρειαστει????
Σοβαρευτειτε ρε και κοψτε τις μαγκιες! Και αφηστε τις μαλακιες του τυπου "ποιος ρε,ο Ταδε? ειναι πιλοτος ρε,την στιβει τη μηχανη" Μεχρι να τον στιψει εκεινη! Μεχρι να πειτε,ρε πως την πατησε ρε,αυτος ηταν πιλοτος,ο αλλος ο μαλακας τον εκλεισε!
Το οτι ο πιλοτος πηγαινε μεχρι το περιπτερο με 300 μεσα στην πολη δεν θα το πει κανεις! Εχω τρελαθει αυτη τη στιγμη! ΕΛΕΟΣ!!!

Για κουνηστε λιγο το κεφαλι σας και δωστε στην λεξη " ΠΡΟΣΕΧΩ " την κανονικη της διασταση και οχι αυτη την διασταση που θελετε να δινετε!!!

:mad: :mad: :mad:

Καλα εσυ γιατι νομιζεις οτι όλα τα φορουμ ειναι γεματα απο ηλεκτρονικα μνημοσυνα ?
Ολοι....απο ατυχια...την παθανε ?
Εγω το λεω και το φωναζω κιας με κραζουν.
Για το 90% των ατυχηματων μοτοσυκλετιστων...φταιει το ξερο τους το κεφαλι.

TROOPER
29/05/2009, 08:57
ωστοσο εγω χαιρομαι παρα πολυ που ασκουν υψηλη κριτικη κατι τυχαρπαστοι χειρηστες δικυκλου οι οποιοι ποτε δεν ενδιαφερθηκαν να μαθουν κατι παραπανω για το πως οδηγει κανεις σωστα τη μοτοσυκλετα του και πως δουλευει αυτο το πραμα που ειναι αναμεσα στα μπουτια τους,απλα θεωρουνε οτι το γεγονος πως δεν δουλευει ο δεξης καρπος ειναι πανακια για να μη σκοτωθει κανεις.

:a020:

notakos600
29/05/2009, 08:58
Οδηγούμε απερίσκεπτα, οδηγούμε γρήγορα, μερικές φορές πολύ γρήγορα και φυσικά κάνουμε λάθη, φυσικό και επόμενο είναι, καθώς δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος αντίδρασης.
Αν είμαστε με αυτοκίνητο μπορεί να τη γλιτώσουμε, λόγω παθητικής ασφάλειας των λαμαρίνων που μας περιβάλλουν.
Με μοτοσυκλέτα όμως ... πάει μακριά η βαλίτσα και ίσως να μην ξαναγυρίσει πίσω.
Προσέχω για μένα θα πει οδηγώ συντηρητικά και προσπαθώ να μαντέψω την επόμενη κίνηση του μπροστινού ή του πλα'ι'νού μου.
Από την άλλη αν κάτι είναι να πάει στραβά θα πάει...

irinia
29/05/2009, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Γεια σας,
διαβαζω εδω μεσα συνεχεια για ατυχηματα και στεναχωριεμαι αφανταστα που φευγουν ετσι ζωες και μετα καβαλαω τη μηχανη και σκεφτομαι οτι θα πεσω απο τον φοβο μου και μονο,μετα το ξεχναω παλι και συνεχιζω την ωραια μου σχεση με τη μηχανη...

Τι εννοουμε ομως Προσεχω αλλα μου μπηκε ενα αυτοκινητο μπροστα και το χτυπησα και σκοτωθηκα ενω ειχα εξοπλισμο και λοιπα...? Την Κυριακη ανεβαινοντας απο Λουτρακι Αθηνα δικαβαλος με την κοπελα μου πισω με τον εξοπλισμο μας τον ακριβο κι εμεις σχεδον ολοκληρη η εθνικη ηταν μποτιλιαρισμενη λογω μιας καραμπολας νομιζω και τα αυτοκινητα ισα που τσουλουσαν.
Καμαρι εγω που εχω μηχανη,περνουσα αναμεσα απο τα αυτοκινητα ενω ειχα και αρκετο χωρο αναμεσα τους, με δευτερα και με 30 χλιομετρακια, την ωρα που απο το διπλανο κενο χωρο περνουσαν οι αλλοι συναδελφοι streetαδες με 80-100 ! Μπραβο! Με περασαν!!!
Οδηγω,scooter,μηχανη,αυτοκινητο,νταλικα στο παρελθον,που πατε ρε?????? Και το λεω με θυμο!!!!

Βρε ηλιθιοι αν ενα αυτοκινητο κανει ενα μικρο ελιγμο ξαφνικα μεσα στην κινηση και σου κλεισει τον διαδρομο του ενος μετρου θα φταιει το αυτοκινητο????
Δηλαδη ο οδηγος του αυτοκινητου οταν τσουλαει με πρωτη και παει να αλλαξει λωριδα πρεπει να
σκεφτει οτι ερχεται μια μηχανη απο πισω με 100 χιλιομετρα????
Δηλαδη ειναι απιθανο να μην σε δει??????????? ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ???????????
Πως θα φρεναρεις ρε απο τα 100 σε 5 μετρα???? και σε πιο χωρο θα κανεις ελιγμο αν χρειαστει????
Σοβαρευτειτε ρε και κοψτε τις μαγκιες! Και αφηστε τις μαλακιες του τυπου "ποιος ρε,ο Ταδε? ειναι πιλοτος ρε,την στιβει τη μηχανη" Μεχρι να τον στιψει εκεινη! Μεχρι να πειτε,ρε πως την πατησε ρε,αυτος ηταν πιλοτος,ο αλλος ο μαλακας τον εκλεισε!
Το οτι ο πιλοτος πηγαινε μεχρι το περιπτερο με 300 μεσα στην πολη δεν θα το πει κανεις! Εχω τρελαθει αυτη τη στιγμη! ΕΛΕΟΣ!!!

Για κουνηστε λιγο το κεφαλι σας και δωστε στην λεξη " ΠΡΟΣΕΧΩ " την κανονικη της διασταση και οχι αυτη την διασταση που θελετε να δινετε!!!

:mad: :mad: :mad:


30 KAI ΠΟΛΛΑ ΕΙΠΕΣ.........

Έγώ περνάω μέ 20 καί τρέμει ή ψυχή μου γιατί όπως άνέφερες ποτέ δέν ξέρεις τήν
άψυχολόγητη ένέργεια πού μπορεί νά κάνει ένας σκασμένος όδηγός αύτοκινήτου...

Μόνο όταν τά αύτοκίνητα έχουν πάνω άπό 100 μπορούμε νά τά περάσουμε γρήγορα
άπό δίπλα,.....

είναι πολύ δύσκολο σέ ένα αύτοκίνητο νά άλλάξει τόσο κάθετα πορεία μέ τόσα χιλιόμετρα.

όμως καί πάλι ποτέ δέν ξέρεις....

τό μποτιλιάρισμα είναι ό έφιάλτης μου.....

Παπάκι καί 20 χιλιόμετρα ταχύτητα γιά νά νοιώθεις..........ΛΙΓΟ ΚΑΛΑ....!!!



:wave2:

panagiotis dim
29/05/2009, 09:09
σε κάποια πρόσφατη συζήτηση η ερωτηση αφορούσε στο γιατί καποιοι ανοίγουν φόρουμ.

Εκτιμώ πως το συγκεκριμένο υπάρχει ΚΑΙ ΓΙΑ να διαβάζουν ΚΑΙ ΓΙΑ να πείθονται, αυτοί που παίζουν με την ζωή τους αλλα δυστυχώς και με την ζωή μας .

Ενα μίνι σεμινάριο θα έλεγα που οι εμπειρίες και οι παραστάσεις αναβατών δίνουν συμβουλές προτρέπουν και γενικά κάνουν αυτά που θα έπρεπε να κάνουν κρατικοί και ιδιωτικοί φορείς .

Π.Χ εδώ αν κάποιος γράψει οτι οδηγεί χωρίς εξοπλισμό το σύνολο των συμμετεχόντων θα του το τονίσει .Θα τον (μας) κάνει να αισθάνεται τουλάχιστον μα@@@κας που δεν λειτουργεί σαν σωστός μοτοσυκλετιστής.
Αν κάποιος δεν ξέρει θα μάθει οτι ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα τα χιλιόμετρά σου είναι εως +20 .Θα πεισθούν δηλαδή οτι το κράνος είναι μαγκιά στο πάνω κεφάλι και οχι στον αγκώνα. Δυστυχώς αυτοί που δεν συμμετέχουν και δεν διαβάζουν θα είναι πάντα ένας κίνδυνος .

jorgevaldano
29/05/2009, 09:35
οι έλληνες οδηγούν ασύδοτα και τσαμπουκαλεμένα, θεωρούν πως έχουν κάτι να αποδείξουν

στη γαλατσίου πριν λίγο ανέβαινα μαζί με ένα ΣΣ, κάποια στιγμή σε ένα φανάρι καθώς άνοιξε έφυγα πρώτος, τον προσέβαλα φαίνεται και 100 μέτρα μετά με πέρασε ξυστά ώστε να επαναφέρει την τάξη

επιπλέον η αστυνόμευση είναι ένα μονολεκτικό ανέκδοτο πλέον, οι μπάτσοι ξύνονται 365*24

κάτι ακόμη: συχνά προκαλούνται ατυχήματα ή και δυστυχήματα από ΙΧήδες που κάνουν χοντρές μ@λ@κίες και τρώνε το ανάλογο κράξιμο εδώ στο φόρουμ

μα, αν ο μηχανόβιος που στούκαρε πάνω στο ΙΧ που π.χ. έκανε αναστροφή, πήγαινε με συνετή ταχύτητα (*), ή θα προλάβαινε να αποφύγει τη σύγκρουση, ή θα στούκαρε με πολύ λιγώτερα χλμ. και θα είχε έτσι και σαφώς λιγώτερες συνέπειες να πληρώσει...

(*) συνετή ταχύτητα = λίγο πάνω από το όριο του ΚΟΚ

υπάρχουν πλέον αναρίθμητα οχήματα, οι δρόμοι είναι πολύ περιορισμένης χωρητικότητας και ο συνωστισμός μεγάλος, και οι συνέπειες μιας σύγκρουσης πληρώνονται πάντα από τον πιο αδύνατο, δηλαδή τον μηχανόβιο, αν λοιπόν σε κάθε ευκαιρία ανοίγουμε τέρμα το γκάζι, τι περιμένουμε να γίνει;

για μένα η καλύτερη βόλτα είναι αυτή που τελειώνει με το αριστερό μου πόδι να κατεβάζει το σταντ

kokos08
29/05/2009, 11:17
Χαιρομαι γιατι βλεπω οτι πολυ κοσμος καταλαβαινει τι θελω να πω,και δεν λεω ρε παιδια,ενταξει,δεν θα πηγαινουμε και σαν κοτες,αν τυχει ετυχε! Μου αρεσετε! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Αντε να ανοιξουμε και ενα σχολειο σωστης συμπεριφορας στο δρομο. Τι K.S. school και μαλακιες! Ηρθε ο κλεφτης και ηθελε σχεδον ενα χιλιαρικο για ενα διημερο και βγηκαν ολοι οδηγαρες μετα οσοι πηγαν εκει και μπαινουν στην Επιδαυρο μορφωμενοι πλεον με αλλα τοσα χιλιομετρα που αν πας τον K.S. στην επιδαυρο θα χεστει πανω του! Μη με συγχυζετε,σας το λεω! Η πιεση μου!

:dizzy:

xesemas
29/05/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Γεια σας,
διαβαζω εδω μεσα συνεχεια για ατυχηματα και στεναχωριεμαι αφανταστα που φευγουν ετσι ζωες και μετα καβαλαω τη μηχανη και σκεφτομαι οτι θα πεσω απο τον φοβο μου και μονο,μετα το ξεχναω παλι και συνεχιζω την ωραια μου σχεση με τη μηχανη...

Τι εννοουμε ομως Προσεχω αλλα μου μπηκε ενα αυτοκινητο μπροστα και το χτυπησα και σκοτωθηκα ενω ειχα εξοπλισμο και λοιπα...? Την Κυριακη ανεβαινοντας απο Λουτρακι Αθηνα δικαβαλος με την κοπελα μου πισω με τον εξοπλισμο μας τον ακριβο κι εμεις σχεδον ολοκληρη η εθνικη ηταν μποτιλιαρισμενη λογω μιας καραμπολας νομιζω και τα αυτοκινητα ισα που τσουλουσαν.
Καμαρι εγω που εχω μηχανη,περνουσα αναμεσα απο τα αυτοκινητα ενω ειχα και αρκετο χωρο αναμεσα τους, με δευτερα και με 30 χλιομετρακια, την ωρα που απο το διπλανο κενο χωρο περνουσαν οι αλλοι συναδελφοι streetαδες με 80-100 ! Μπραβο! Με περασαν!!!
Οδηγω,scooter,μηχανη,αυτοκινητο,νταλικα στο παρελθον,που πατε ρε?????? Και το λεω με θυμο!!!!

Βρε ηλιθιοι αν ενα αυτοκινητο κανει ενα μικρο ελιγμο ξαφνικα μεσα στην κινηση και σου κλεισει τον διαδρομο του ενος μετρου θα φταιει το αυτοκινητο????
Δηλαδη ο οδηγος του αυτοκινητου οταν τσουλαει με πρωτη και παει να αλλαξει λωριδα πρεπει να
σκεφτει οτι ερχεται μια μηχανη απο πισω με 100 χιλιομετρα????
Δηλαδη ειναι απιθανο να μην σε δει??????????? ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ???????????
Πως θα φρεναρεις ρε απο τα 100 σε 5 μετρα???? και σε πιο χωρο θα κανεις ελιγμο αν χρειαστει????
Σοβαρευτειτε ρε και κοψτε τις μαγκιες! Και αφηστε τις μαλακιες του τυπου "ποιος ρε,ο Ταδε? ειναι πιλοτος ρε,την στιβει τη μηχανη" Μεχρι να τον στιψει εκεινη! Μεχρι να πειτε,ρε πως την πατησε ρε,αυτος ηταν πιλοτος,ο αλλος ο μαλακας τον εκλεισε!
Το οτι ο πιλοτος πηγαινε μεχρι το περιπτερο με 300 μεσα στην πολη δεν θα το πει κανεις! Εχω τρελαθει αυτη τη στιγμη! ΕΛΕΟΣ!!!

Για κουνηστε λιγο το κεφαλι σας και δωστε στην λεξη " ΠΡΟΣΕΧΩ " την κανονικη της διασταση και οχι αυτη την διασταση που θελετε να δινετε!!!

:mad: :mad: :mad:

ετσι ειναι φιλε σωστος :beer:

stvr1
29/05/2009, 12:24
"προσέχω [proséxo] -ομαι Ρ3 :
1α. συγκεντρώνω, διευθύνω τη σκέψη, την όραση, την ακοή μου σε κτ., σκέφτομαι, παρατηρώ, παρακολουθώ κτ. με ενδιαφέρον: Mιλούσε αλλά κανείς δεν (τον) πρόσεχε. Όταν το μάθημα είναι ενδιαφέρον, οι μαθητές προσέχουν και συμμετέχουν. β. ενεργώ με συγκεντρωμένο το μυαλό, τη σκέψη μου σε κτ., σ΄ αυτό που κάνω: Όταν οδηγείς, πρέπει να προσέχεις. Δεν προσέχει και κάνει ζημιές. Aν πρόσεχες, δε θα έκανες τόσα λάθη στην ορθογραφία.
2. αντιλαμβάνομαι, διακρίνω κπ. ή κτ.: Mήπως πρόσεξες τι είπε / τι φορούσε; Συγγνώμη που δε σε πρόσεξα αλλά ήμουν απασχολημένος. Πρόσεξα ότι ήταν κάπως αφηρημένος.
3α. ασχολούμαι με κπ. ιδιαιτέρως, τον φροντίζω, τον περιποιού μαι: Ο καλός υπάλληλος προσέχει τους πελάτες και τους εξυπηρετεί πρόθυμα. Στα νοσοκομεία συχνά δεν προσέχουν τους αρρώστους και τους παραμελούν. β. εκδηλώνω ενδιαφέρον, δίνω (ιδιαίτερη) σημασία σε κπ.: Kάνει τα πάντα για να τον / την προσέξουν. Tην προσέχουν οι άντρες, δείχνουν ερωτικό ενδιαφέρον γι΄ αυτήν. γ. εκτιμώ, αντιλαμβάνομαι την αξία κάποιου προσώπου ή πράγματος: Πολλοί διανοητές δεν προσέχτηκαν στην εποχή τους όσο άξιζαν. Tον πρόσεξε ένας προπονητής και τον ανέδειξε σε μεγάλο αθλητή.
4α. παίρνω (τα) μέτρα (μου), (προ)φυλάγομαι από κτ. (έναν κίνδυνο κτλ.): ~ να μην πέσω / να μην κρυώσω / να μη βραχώ / να μην καώ. (έκφρ.) ας πρόσεχες, καλά να πάθεις. β. επιτηρώ, προφυλάγω κπ. ή κτ. (από έναν κίνδυνο): Πρόσεχε το παιδί / το σπίτι. Πρόσεχε το μαγαζί, όσο θα λείπω. γ. είμαι επιφυλακτικός, δύσπιστος απέναντι σε κπ.: Πρόσεχέ τον αυτόν, μου φαίνεται ύποπτο στοιχείο. Πρόσεχε με ποιους κάνεις παρέα.
5. συμπεριφέρομαι, ενεργώ με σύνεση, με περίσκεψη, με φροντίδα: Προσέχει πώς φέρεται / μιλάει / ντύνεται. || ως (απειλητική) προειδοποίηση: Πρόσεχε πώς μου μιλάς! Πρόσεχε τα λόγια σου! Πρόσεχε, θα χτυπήσεις! Πρόσεχε, κινδυνεύεις!"

Ελπίζω να βοήθησα....
:lol:

hidefnick
29/05/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Επειδή σε κανένα δεν μπορούμε να βάλουμε μυαλό ούτε να γίνουμε αστυφύλακες άλλων , αν πηγαίνουν τάπα , απλά κάνουμε δεξιά και τους αφήνουμε να πάνε όπως και όπου θέλουν...
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, και λούζεται και τις συνέπειες.
Καλησπέρα παιδιά και πάντα όρθιοι.
Gandalf

@ μάγος και σε όσους συμφώνησαν: Αν πέσει επάνω μου ο λ@λ@κας επειδή τον έκλεισε άλλος με κουτί, οι συνέπειες της πράξης και επιλογής του έχουν να κάνουν και με εμένα :wave2: :wave2:

laryfz1
29/05/2009, 14:23
επειδη ολοι εχουμε τρεξει και ολοι εχουμε κανει μαλακιες και αρκετοι που μιλαμε εδω εχουμε συνετιστει .προσπαθηστε να ξεκαβλωσετε εκει που σας παιρνει με τους λιγοτερους κινδυνους για τους αλλους και για εσας γιατη η μοτο ειναι ενα επικίνδυνο χομπι

irinia
31/05/2009, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
επειδη ολοι εχουμε τρεξει και ολοι εχουμε κανει μαλακιες και αρκετοι που μιλαμε εδω εχουμε συνετιστει .προσπαθηστε να ξεκαβλωσετε εκει που σας παιρνει με τους λιγοτερους κινδυνους για τους αλλους και για εσας γιατη η μοτο ειναι ενα επικίνδυνο χομπι



AΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ........


Τρείς σειρές μέ πολύ περιεχόμενο.....!!!!


ΜΠΡΑΒΟ.........ΦΙΛΕ ΜΟΥ





:wave2: