PDA

View Full Version : καλόδιο αισθητήρα



akisjg
29/05/2009, 13:11
Πρόσφατα και αφού ξέχασα ότι είχα κλειδαριά στο πίσω δισκόφρενο, έξοψα σαν αγγούρι το καλόδιο που καταλήγει στον αισθητήρα του ABS.

Αφού το μπάλωσα, ρ΄ωτησα για καινούριο κι έπαθα σοκ: €125 !!!!!

Ψάχνω στα μεταχειρισμένα αλλά τίποτα (πολλοί δεν ξέρουν ότι έχει καλόδιο εκεί)..

Έμπλεξα

WebDevGr
30/05/2009, 15:02
Καλώς ήρθες στον κόσμος των ξεχασιάρηδων!!!! Εγώ το έκοψα δύο φορές!!!! η δεύτερη ήταν πριν από λίγες μέρες..... κι ακόμη περιμένω να έρθει ο αισθητήρας από το εξωτερικό καθώς δεν υπήρχε σε κανένα μαγαζί/αποθήκη της Suzuki. Μου είπαν ότι θα το έχω κατά τις 10 του μηνός.

Πάντως εμένα μου είπανε ότι έχει κόστος 103? κάπου τόσο είχα δώσει και πριν από ένα χρόνο που το είχα ξανακόψει.... δε νομίζω να βρεις μεταχειρισμένο, αφού καλά καλά δεν βρίσκουμε καινούργιο.

Περαστικά!!!

edit: τώρα πρόσεξα ότι μιλάς για πίσω αισθητήρα..... εγώ και τις δύο φορές έκοψα το μπροστινό. Πιθανόν ο πίσω να είναι πιο ακριβός.

vasdekiss
30/05/2009, 15:36
Βάζετε λουκέτο στο πίσω δισκόφρενο; Έχω την εντύπωση ότι το λουκέτο μπορεί να κοπεί πολύ πιο εύκολα στο πίσω δισκόφρενο... μια γκαζιά υπόθεση... ή κάνω λάθος;

WebDevGr
30/05/2009, 15:50
Όλα κόβονται κι όλα ξεκλειδώνουν!!! Εγώ βάζω λουκέτο στο πίσω μόνο όταν διανυκτερεύει η μηχανή σε άγνωστο μέρος... συνήθως βάζω στο μπροστινό. Και στις δύο περιπτώσεις τα βάζω για να βασανίσω/καθυστερήσω τον κλέφτη. Π.χ. 3-4 φορές ξέχασα το κλειδί πάνω στη μηχανή όλο το βράδυ!!!! αλλά ευτυχώς είχα βάλει το λουκέτο μπροστά!!! αν πήγαινε λοιπόν κάποιο τσακαλάκι να τη πάρει στα γρήγορα.... λογικά θα έτρωγε τα μούτρα του γιατί δεν θα είχε προσέξει το λουκέτο :) :) :)