PDA

View Full Version : Aπατη σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο Honda



clyde2
29/05/2009, 21:23
Πριν λιγες μερες αγορασα ενα μηχανακι Honda Innova 125 (μοντελο 2006). Kαι αφου αυτος που το αγορασα μου ειπε οτι δεν του εχει κανει ποτε σερβις, ειπα να του κανω ενα. Βεβαια δυο φιλοι μου που το ειδαν και δοκιμασαν το μηχανακι μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τιποτα και οτι ειναι σε αριστη κατασταση.
Εγω ομως, σαν βλακας που ειμαι ηθελα να βεβαιωθω, στο κατω κατω παιζεται η ζωη μου.

Παω λοιπον στο honda-motorcycles.gr και ψαχνω να βρω το πιο κοντινο εξουσιοδοτημενο συνεργειο.
Βρισκω τον:

Edited by Catmaster
Κανονισμός του Φόρουμ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026 )

Παω λοιπον και τον ρωταω ποσο κανει ενα βασικο σερβις για το παπι που εχω.
Του ριχνει μια ματια και μου λεει 110 ευρω!

Εγω απορησα γιατι το μηχανακι ειναι σαν καινουριο και εχει 11.00ο χιλιομετρα και τον ρωτησα γιατι τοσα πολλα, μου απαντησε οτι θα του εκανε ενα "καλο γενικο σερβις" και αρχισε να μουρμουριζει οτι θα το αλλαξει αυτο και εκεινο και το αλλο κλπ.

Δεχτηκα να το κανω γιατι σκεφτηκα οτι για να ζηταει 110 ευρω σημαινει οτι θα κανει σοβαρη δουλεια και θα μου τ'αλλαξει ολα. Επισης σκεφτηκα οτι ειναι εξουσιοδοτημενο συνεργειο και ισως γι'αυτο κοστιζει κατι παραπανω.

Παω την επομενη μερα και του ζηταω να ειμαι παρων οταν γινει το σερβις αλλα αυτος απεμενε οτι θα περναγαν αρκετες ωρες για να ασχοληθει με το μηχανακι μου γιατι ειχα αλλα να ασχοληθει. Εγω το εχαψα αυτο και μου ειπε να περιμενω τηλεφωνο του το απογευμα.

Το απογευμα και αφου δεν με ειχε παρει ακομα, σκεφτηκα να παω απο εκει, ετσι ωστε να ειμαι μπροστα οταν θα εκανε το σερβις. Οταν εφτασα ομως μου ειπε οτι το μηχανακι ηταν ετοιμο.Οταν τον ρωτησα γιατι δεν με πηραν τηλεφωνο για να παω να το παρω, μου ειπε οτι ξεχαστηκε με τις δουλειες.

Του δινω τα 110 ευρω λοιπον στο χερι και αφου δεν μου εδωσε αποδειξη παιρνω το μηχανακι να φυγω. Ο ιδιος δεν μου εδωσε καμια πληροφορια για το τι εργασιες εγιναν στο μηχανακι, αν ειχε καποιο προβλημα η' αν ηταν ολα ενταξει.

Μολις ξεκιναω ακουω ενα περιεργο περιοδικο θορυβο απο το πισω μερος.Γυρναω επι τοπου και το λεω στον μηχανικο. Αυτος,εχωντας ενα ειρωνικο υφος του στυλ '' τι μας λες τωρα'' μου ειπε αποκλειεται. Του προτεινα να το παει μια βολτα. Το πηρε και οταν γυρισε μουρμουρισε οτι ειχα δικιο και οτι ηταν η αλυσιδα. Η δικαιολογια του ηταν οτι η αλυσιδα και τα γραναζια ηταν κατεστραμενα!

Εγω του ειπα οτι αποκλειεται, γιατι τα ειχα δει και τα γραναζια και την αλυσιδα.

Να μην τα πολυλογω την εσφιξε λιγο και ο θορυβος σταματησε. Ερχεται και ο ιδιοκτητης και μου λεει οτι θα ηταν καλυτερα να βαλω καινουρια αλυσιδα και οτι θα μου την αφηνε μονο 50 ευρω!

Του ειπα οτι δεν εχω λεφτα και εφυγα.


Αμεσως μολις εφυγα πηγα στο αλλο πιο κοντινο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που βρισκεται Μιχαλοπουλου 198.Εκει ρωτησα ποσα παιρνουν για ενα βασικο σερβις και μου ειπαν γυρω στα 70 ευρω. Οταν τους ειπα οτι μολις ειχα δωσει 110 ευρω και μαλιστα χωρις αποδειξη, εμειναν με το στομα ανοιχτο.
Οταν μαλιστα τους ειπα οτι ηταν εξουσιοδοτημενο καταστημα τους εκανε μεγαλη εντυπωση.

Μου ειπαν οτι τα 110 ευρω θα δικαιολογουνταν μονο αν μου ειχε βαλει καινουρια αλυσιδα.

Σημερα λοιπον και αφου ενημερωσα τηλεφωνικα την Honda, πηγα στο καταστημα και ζητησα να μου κοψουν μια αποδειξη με τις εργασιες που εγιναν στο μηχανακι μου.

Κατσαμε στο γραφειο του και εκανε 15 λεπτα για να βγαλει την αποδειξη!!
Προσπαθουσε βλεπετε να δικαιλογησει και να μοιρασει τα 110 ευρω. Μαλιστα μου ειπε οτι μου εκανε χαρη που πηρε 54 ευρω για τα εργασιακα γιατι κανονικα παιρνει 60 ευρω + 19% ΦΠΑ! Συνολο 70!


Αυτος απλα πιστευε οτι θα βγαλει 100 ευρω στα γρηγορα για το τιποτα και οτι εγω σαν "ψαρι" που ημουν δεν θα εκανα ποτε ερωτησεις και παραπονα.Βρηκε ομως λαθος ατομο για να κλεψει!

Γιατι εγω δεν προκειτε να το αφησω ετσι.Και δεν ειναι μονο τα 100 ευρω αλλα ειναι η κορο'ι'δια!
Περιμενα οτι δεν θα ειχα κανενα προβλημα εφοσον πηγα σε Εξουσιοδοτημενο Συνεργειο Honda.

Πηρα τηλεφωνο στον Σαρακακη και τους ειπα τι συνεβη. Μου ειπαν οτι μπορω να του κανω μηνυση αλλα οταν τους ειπα οτι δεν εχω λεφτα για δικηγορους κλπ, μου ειπαν οτι μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω εφοσον εχω ενα χαρτι απο καποιο συνεργειο που να βεβαιωνει οτι τα ανταλλακτικα δεν ειναι καινουρια.

Το θεμα ομως ειναι οτι κανενας δεν προκειται να υπογραψει τετοιο χαρτι γιατι δεν θελουν μπλεξιματα. Και με το δικιο τους.

Εγω τους ρωτησα, αν αυτοι σαν Honda εχουν καποιο κεντρικο συνεργειο οπου θα μπορουσα να το παω και να διαπιστωσουν οι ιδιοι την κατασταση των ανταλλακτικων. Μου ειπαν ομως οτι δεν εχουν κεντρικο συνεργειο.

Και τωρα...?

kokos08
29/05/2009, 21:35
Ελα ντε,τωρα??? Στην υγεια μας! Καλως ηρθες στον μαγικο κοσμο των συνεργειων!!!:beer: :beer:

SVX
29/05/2009, 21:44
φιλαρακι ο catmaster πηρε τα 25 ευρω απο τον μαστορα .... γι'αυτο εσβησε το ονομα του συνεργειου... :bigcry: τα μοιραστηκαν.....σου λεω... :lol:


..........Α! καλωσηρθες στον "μαγικο" κοσμο των ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ..... αν το παρεις πατριωτικα σε βλεπω να κανεις συντηρηση αψογη μονος σου.... και χωρις αποδειξη :smokin:

clyde2
29/05/2009, 21:54
Μα και βεβαια θα την εκανα μονος μου αλλα δυστυχως δεν ξερω, ειμαι καινουριος.
Τωρα οσο για το οτι εσβησε, το ονομα του συνεργειου, τι να πω. Σαν Admin ειδε ποιο ηταν, πριν το σβησει. Μπορουσε να παρει τηλεφωνο και να το επιβεβαιωσει. Αν και ειμαι σιγουρος οτι ο ιδιοκτητης θα του ελεγε διαφορες δικαιλογιες οπως πηγε να κανει και με μενα.

Εμενα δεν με πειραξε οτι εδωσα παραπανω λεφτα αλλα το οτι δεν αλλαξε τιποτα απολυτως!

catmaster
29/05/2009, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από clyde2
Εμενα δεν με πειραξε οτι εδωσα παραπανω λεφτα αλλα το οτι δεν αλλαξε τιποτα απολυτως!

δες το λίγο διαφορετικά ... :winka:


απ' ότι κατάλαβα είσαι "νεούδι" στον κόσμο των δικύκλων ... τώρα θα ξέρεις καλύτερα και θα ρωτάς και θα μαθαίνεις και από φίλους και από τα φόρουμ ... υπάρχουν πάντα και σε όλους τους κλάδους καλοί και κακοί επαγγελματίες ...

:wave2: :wave2:


p.s. ... εγω είμαι ένας φτωχός mod και τα 25 ? δεν πρόκειται να τα μοιραστώ με τον κουκουλιάρη τον Svx όσο και να χτυπιέται ... :evil:

:lol:

jorgevaldano
29/05/2009, 23:12
την έπαθες φίλε αλλά το κόστος ήταν της τάξης των 40Ε, οπότε όλα καλά

αν στο μέλλον είσαι πιο προσεκτικός και δεν την ξαναπάθεις, θα έλθει στιγμή που θα βλέπεις αυτό το πάθημα θετικά αντί για αρνητικά


τώρα για το "κάντα μόνος σου", χρειάζεται και κάποιος να δείξει πέντε πράγματα, και χώρος, και εργαλεία, και μάνουαλ, και τίποτε από τα παραπάνω δεν μπορεί να θεωρείται δεδομένο, εξάλλου στη μοτό εμπιστευόμαστε τη ζωή μας, αν κάνουμε γκάφα και προκληθεί ατύχημα ή έστω βλάβη στο μοτέρ --> :sad:

ermisVFR
30/05/2009, 00:22
Έχω HONDA VFR με 54000 σε δυόμιση χρόνια. Έχω πάει σε πέντε διαφορετικά εξουσιοδοτημένα και άφησα πολλά χρήματα. Όλα ήταν από προβληματικά έως απαράδεκτα και σε εργασία και σε ύφος. Αποφάσισα πλέον να την συντηρώ μόνος μου γιατί βαρέθηκα να ακούω χαζαμάρες και η μόνη μου εξυπηρέτηση να είναι αλλαγή λαδιών. Και όλοι παινεύονται και κάνουν τους πολύξερους. Ούτε ροπόκλειδα τους έχω δει να χρησιμοποιούν, ούτε lock tight. Κάθε φορά κλιπ σπασμένα, μασημένα πάσα στις βίδες του φέριγκ, βίδες να λείπουν, καλώδια λάθος τοποθετημένα και πόσα άλλα σοβαρότερα. Έτσι και προχωρήσουν κάτω από το φιλτροκούτι ή τύχει κάποια σοβαρότερη βλάβη ο θεός να μας φυλάει. Δεν μιλάω θεωρητικά αλλά από προσωπική εμπειρία ακούγοντας όλες την βλακείες του κόσμου για ένα πρόβλημα που στο vfrdiscussion.com απαντιέται σε λίγα λεπτά, για ένα ανταλλακτικό των 30 ευρώ....

Παρότι καταλαβαίνω από μηχανολογικά δεν ήθελα να ασχοληθώ αλλά αναγκάστηκα για να προστατεύσω την υγεία μου ψυχολογική και σωματική. Αλλά δεν προτρέπω κανένα να το κάνει.

Νομίζω ότι τουλάχιστον ηθικά είναι υποχρέωση της αντιπροσωπίας και κατ΄ επέκταση της HONDA ο έλεγχος αυτών των συνεργείων. Ένα απλό τεστ να τους κάνουν θα πάνε οι περισσότεροι αδιάβαστοι. :confused:

Πραγματικά θα ήθελα να δω ποια είναι η διαδικασία επιλογής και ελέγχου των εξουσιοδωτιμένων συνεργείων, αν υπάρχει ή αν τηρείται. Πως μετράνε αυτήν την ποιότητα για την οποία μας εγγυώνται..... :rolleyes:

golis
30/05/2009, 01:19
Στείλε ενα email στα Αγγλικά με όλο το συμβάν,στην Honda εξωτερικού μπας και σφίξουν λίγο αι κώλ0ι...

http://ww1.honda.co.uk/contact/contactForm.jsp

MAG/FMX
30/05/2009, 02:30
Το καλητερο ειναι οταν σουκανουν ζημια 100ε να τους κανεις εσυ 1000ε, παντα να πηγαινεις επι 10 κ μετα στελνεις κ κανα mail.Oποτε δεν θα τους συμφερει να κανουν πουστιες.
Κ οταν εισαι ευχαριστημενος να τους το ανταποδιδεις, αν κ αυτο θα πρεπε να ειναι αυτονοητο αλλα που κ παντα αποδειξη.