PDA

View Full Version : Απορίες-προτάσεις για πρώτο μηχανάκι!!sos!!!!!



naf
30/05/2009, 22:04
Ξεκινώντας, καλό θα ήταν αναφέρω πως είμαι κοπέλα.. :) ΄Δεν ξέρω πολλά απο μηχανάκια (σχεδόν τίποτα είναι η αλήθεια), οπότε ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου λύσει κάποιες απορίες!

Τον τελευταίο καίρο μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να πάρω ένα μηχανάκι! Δεν το θέλω για πολλά, απλά να με εξυπηρετεί, να μετακινούμε στην πόλη, blah blah blah... τα γνώστα!!

Έχω λοιπόν το γνωστό δίλλημα: παπάκι ή scouter?? Έχω ακούσει από φίλους μου την εξής άποψη, πως για τις κοπέλες είναι τα scooter!!!! Προσωπικά, κρίνοντας μόνο την εμφάνιση (ναι,ναι...είπαμε είμαι κοπέλα ), προτιμώ τα παπάκια χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο! Έχω δει όμως και κάποια σκουτερ, που μου άρεσαν πολύ, όπως το Gilera Runner 125.

Όποια πρόταση και συμβουλή θα με βοηθούσε πολύ!!! :D :D :D

Επίσης, θα ήθελα και κατι οικονομίκο, καθώς οι γονείς μου είναι κάτα, και υποθέτω πως δεν θα με βοηθήσουν και πολύ στο να το αγοράσω!!! Δεν θέλω λοιπόν να χρωστάω μία ζωή!!!

Ευχαριστώ!!!!:D :D :D

ilias s.m.
30/05/2009, 23:56
Γεια σου!καλος ηρθες στο moto.gr! θα σου προτεινα να παρεις σκουτερακι,θα σε βολεψει για την πολη το οτι δεν θα εχει ταχυτητες και εχει και αρκετο χωρο κατω απο την σελα,να βαλεις τσαντα,ενα κρανος (εξαρταται απο το scooter) κτλ. τωρα αν θες να σου προτεινουμε και μοντελο θα βοηθουσε να πεις ποσα εουρος διαθετεις.:winka:

epp1640
31/05/2009, 00:36
Μικρή μοτοσυκλέτα έχεις σκεφτεί? Τι δίπλωμα θα βγάλεις? Το θες καθαρά σαν μεταφορικό μέσο ή έχεις σκοπό μετά να προχωρήσεις? Ποιο είναι το budjet σου? Λύσε μας κάποιες απορίες για να σε βοηθήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε.. Καλωσήρθες και από μένα! :beer: :wave2:

naf
31/05/2009, 04:10
Thanks για το καλωσόρισμα και για τις απαντήσεις παιδιά!!Λοιπόν, η αλήθεια ειναι πως διαθέτω εργοστασιακή υποστήριξη(γονείς), καθώς είναι κατά!! Οπότε δεν διαθέτω πολλά!Σκέφτηκα τη λύση ενός μεταχειρισμένου, που μέχρι 1000ε πιστέυω πως μπορώ να βρω! Αλλά πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα τέτοιο μηχανάκι?? Με 1000ε, καινούριο δεν μπορώ να βρω έτσι?? Οπότε μετά μάλλον θα πρέπει να περιμένω να μαζέψω περισσότερα!!
Ναι!!Για μέσα στην πόλη το θέλω! Καμιά βολτίτσα, να μετακινούμαι, και έτσι!!! :D Όσο για μικρή μοτοσυκλέτα, έχω δει (μόνο από Internet), αλλά πέφτουν πολλοί μεγάλες για τα δικά μου κυβικά!! :P (48kg κοπέλα, λίγο δύσκολο να κουμαντάρει τέτοιο πράμμα :P )
Όσο για το δίπλωμα που θα βγάλω, αν και δεν ξέρω από αυτά έχει νομίζω σχέση με κάτι που λέγεται cc (τέτοια ασχετοσύνη!!!!), και θέλω μέχρι 150!

Tι έχετε λοιπόν να πείτε?? :) :)

epp1640
31/05/2009, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
Thanks για το καλωσόρισμα και για τις απαντήσεις παιδιά!!Λοιπόν, η αλήθεια ειναι πως διαθέτω εργοστασιακή υποστήριξη(γονείς), καθώς είναι κατά!! Οπότε δεν διαθέτω πολλά!Σκέφτηκα τη λύση ενός μεταχειρισμένου, που μέχρι 1000ε πιστέυω πως μπορώ να βρω! Αλλά πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα τέτοιο μηχανάκι?? Με 1000ε, καινούριο δεν μπορώ να βρω έτσι?? Οπότε μετά μάλλον θα πρέπει να περιμένω να μαζέψω περισσότερα!!
Ναι!!Για μέσα στην πόλη το θέλω! Καμιά βολτίτσα, να μετακινούμαι, και έτσι!!! :D

Tι έχετε λοιπόν να πείτε?? :) :)

:p με 1000 ευρώ δεν παίρνεις κάτι καινούριο, παρά μόνο με 1100 το zip 50 της piaggio. Σε ρώτησα αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις αργότερα με μία μοτοσυκλέτα γιατί αν έχεις βλέψεις μπορείς να ξεκινήσεις με ένα μεταχειρισμένο μοτοσυκλετάκι σε αυτά τα χρήματα.. Καταρχήν για τι δίπλωμα μιλάμε? είσαι πάνω από 16? Νομίζω πως με λίγα παράπάνω χρήματα θα βρεις ybr 125, το προηγούμενο μοντέλο που είναι πολύ καλό για πρώτο μοτοσυκλετάκι. Έχει άνετη θέση οδήγησης για έναν αρχάριο, καίει ελάχιστα, ανταλλακτικά φτηνά, είναι γυμνό οπότε όταν ξαπλωθείς δεν θα έχεις και πολλά έξοδα :p και είναι αξιόπιστο..

epp1640
31/05/2009, 04:35
τώρα διάβασα πιο προσεκτικά γιατί διαβάζω συγχρόνως.. :sick:

λογικά είσαι 18-21 και πας για δίπλωμα Α1 - πρακτικά σου επιτρέπει να οδηγήσεις μέχρι 250 cc.

Μην φοβάσαι, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πιο εύκολα χειρίζεσαι μία μικρή μοτοσυκλέτα 100 κιλών με ανθρωπινούς τροχούς παρά ένα σκουτεράκι 80 κιλών με ροδάκια.. :rolleyes: Μία φορά προσπάθησα να οδηγήσω σκουτεράκι.. δεν ξαναπροσπάθησα :lol: Προφανώς και δεν μιλάω για μεγάλα και καλά σκουτερ.. προς αποφυγή παρεξηγήσεων.. :wave2:

VALES
31/05/2009, 10:13
Με 1000- 1100 ευρώ μπορείς να πάρεις παπάκι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.
1ο: Αποκτάς μία πρώτη αίσθηση με λεβιέ ταχυτήτων
2ο: Και σε δύο χρόνια να είναι για πέταμα(που δεν θα είναι), δεν θα σε πειράξει γιατί τόσα θα έδινες και σε ταξί για τις ματακινήσεις σου

naf
31/05/2009, 15:37
Ναι το ξέρω!! Γι'αυτό θα περιμένω να μαζέψω περισσότερα για να έχω και περισσότερες επιλογές!! Απλά άρχισα να το ψάχνω από τώρα για να έχω μια ιδέα του τί παίζει!!

Εκτός από το runner λοιπόν που έχω δει, (από internet πάντα), σε πάπι μου άρεσε πάαααααααρα πολύ το Modenas kristar!! :confused:
Τι έχετε να πείτε γι΄αυτό??? Γιατί για μικρή μοτοσυκλέτα, δεν νομίζω πως ενδιαφέρομαι! Είναι μεταξύ παπιού και scooter! :D :sick:

VALES, να σου πω...με τόσα λεφτά δλδ, τι μηχανάκι μπορείς να πάρεις??? Γιατί όσο να'ναι το θέλω και καλό!!!! :D

xesemas
31/05/2009, 17:05
με 2,000 ευρω σου δινω το δικο μου σκουτερ Aprillia sportcity 200cc με 10,000 χιλιομετρα μονο στο κοντερ και απεφτο.αν σε ενδιαφερει στειλε πμ. το μηχανακι ειναι εντελως καινουριο και το δινω γιατι θελω να παρω μεγαλη μηχανη.

VALES
31/05/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
Ναι το ξέρω!! Γι'αυτό θα περιμένω να μαζέψω περισσότερα για να έχω και περισσότερες επιλογές!! Απλά άρχισα να το ψάχνω από τώρα για να έχω μια ιδέα του τί παίζει!!

Εκτός από το runner λοιπόν που έχω δει, (από internet πάντα), σε πάπι μου άρεσε πάαααααααρα πολύ το Modenas kristar!! :confused:
Τι έχετε να πείτε γι΄αυτό??? Γιατί για μικρή μοτοσυκλέτα, δεν νομίζω πως ενδιαφέρομαι! Είναι μεταξύ παπιού και scooter! :D :sick:

VALES, να σου πω...με τόσα λεφτά δλδ, τι μηχανάκι μπορείς να πάρεις??? Γιατί όσο να'ναι το θέλω και καλό!!!! :D



Ρίξε μία ματιά εδώ
http://www.mototriti.gr/news/PREVIEW_newS.asp?news_data_id=57496&news_category_id=&category_id=81

epp1640
31/05/2009, 17:46
Κινέζικο? :rolleyes: Για κανέναν λόγο. Με λίγα παραπάνω από 1000 ευρώ θα βρει πρόσφατο γιαπωνέζικο παπί. Και να μην τα δώσει απευθείας θα τα δώσει σταδιακά σε μηχανικό, άσε που όταν θα το σιχαθεί θα χάσει και τα 1000 ευρώ που έδωσε αφού ουσιαστικά μιλάμε για γάμο. Επειδή είδα ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι μοτοσυκλέτες για την ώρα τουλάχιστον, ανάμεσα σε παπί και σκούτερ, παπί.

Πιο οικονομικό, πιο απλή κατασκευή, πιο απλή συντήρηση (και φτηνή), και στην πρώτη χαζοπτώση τα έξοδα θα είναι υποπολλαπλάσια, και πιο μεγάλους τροχούς. Τις προάλλες πουλούσαν 1500 ένα άριστο crypton x εδώ μέσα με ελάχιστα χλμ..

:beer:

epp1640
31/05/2009, 17:49
ΑΑΑΑΑΑ

και τώρα που το θυμήθηκα.. ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ.. ΑΠΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΩΣ ΠΑΜΕ? :ninja:

asphyx
31/05/2009, 18:07
To kristar το χω κ γω σε γενικές γραμμέσ μου χει βγεί αρκετά καλό παρόλο το σκησιμο που χει φάει με delivery κ τέτοια!! Φρένα πραγματικά πολύ καλά !! Και για μεταχειρισμένο παίζει να το βρείς 1000 με 1300 σε αρκετά καλη κατάσταση!!!
Α έχει πολύ βολική θέση και σέλα πολύ άνετη!!

Αρνητικό σχετικά ακριβά πλαστικά!

thalasinos
31/05/2009, 20:21
Εχει η PIAGGIO προσφορα το FLY 100cc. με 1495 ?

naf
31/05/2009, 22:21
epp1640, όταν λές για εξοπλισμό, τι εννοείς??? :confused: :)

asphyx, το Kristar αν και δεν το έχω δει από κοντά μου άρεσε πάαααρα πολύ!!Ειδικά στο πράσινο χρώμα!! Απλά κάποιοι μου είπαν πως αντι για αυτό, να προτιμήσω το crypton x!:confused: :)

thalasinos, thnks!! Πολύ ωραίο αυτό που μου δείχνεις!!! :D:D

nobody
31/05/2009, 22:25
εννοει κρανος κλειστου τυπου,μπουφαν,γαντια,παντελονι και τα σχετικα!!

epp1640
31/05/2009, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
εννοει κρανος κλειστου τυπου,μπουφαν,γαντια,παντελονι και τα σχετικα!!

τουλάχιστον κράνος μπουφάν γάντια.. έιναι το ελάχιστο.. που μπορεις να κάνεις για σένα..

naf
31/05/2009, 23:21
Όχι δεν έχω...Άλλα όταν με το καλό πάρω μηχανάκι, θα φροντίσω να πάρω και τον εξοπλισμό!! Κράνος ΣΙΓΟΥΡΑ... τώρα για κάτι παραπάνω, για ένα 50άρι...ε??? Δεν είναι too much???:confused:

epp1640
01/06/2009, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
Όχι δεν έχω...Άλλα όταν με το καλό πάρω μηχανάκι, θα φροντίσω να πάρω και τον εξοπλισμό!! Κράνος ΣΙΓΟΥΡΑ... τώρα για κάτι παραπάνω, για ένα 50άρι...ε??? Δεν είναι too much???:confused:

:rolleyes: δεν το άκουσα..
























το άκουσα! :a027: :a38: Με 50-60 χλμ, είτε πέσεις μέ 50 άρι παπί είτε με mirage 2000-5 MkII το ίδιο και το αυτό.. Εγώ έπεσα πέρισυ πρώτη φορά, με 30 χλμ, και το γόνατο μου πονούσε 5 μέρες αφού με αυτό έσκασα, έχω ένα σημάδι στον αστράγαλο που μάλλον δεν το βλέπω να φεύγει γιατί εκείνη την μέρα δεν φορόυσα μπότες και τα γάντια μου έγιναν χάλια.. (δεν βρήκα στο κεφάλι.., έσκασα κάπως στα 4.. :lol: )

Και κράνος έχε υπόψην σου ότι θα πρέπει να πάρεις κάτι καλό.. και αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα (και εγώ φοιτητής είμαι και καταλαβαίνω..) θα πρέπει να το παραγκείλεις από το εξωτερικό προκειμένου να γλυτώσεις χρήματα... όταν έρθει η ώρα θα σε βοηθήσουμε να διαλέξεις.. :beer: :wave2:

asphyx
01/06/2009, 15:09
Το πάμε απο την αρχή? Πόσο χρονών είσαι, οι εμπειρίες σου με μηχανή είναι όντως μηδενικές δεν έχεις οδηγήσει ούτε για 50 μέτρα?
Την θέσ μόνο για φάση κανένα καφεδάκι και βόλτες κοντινέσ ή και για πιο πέρα πχ κανα μπανάκι κ τετοια??
Για πότε το σκέφτεσαι?? Πόσα υπολογίζεις οτι 8α διαθέτεις ως τότε για μηχανή και εξοπλισμό??
Εξοπλισμό υπολόγισε standar απο αρχή ένα καλό κράνος γύρω στα 200ευρώ και ένα μπουφανάκι αλλα τόσα περίπου!!

naf
01/06/2009, 18:52
hahahaha!!! epp1640, δεν το άκουσες!! Ο εξοπλισμός είναι όντως απαραίτητος!!!:D

asphyx, ας το πάμε από την αρχή!! Λοίπον, είμαι 18!!Σε λίγους μήνες 19!! Η εμπειρία μου σε μηχανάκι είναι όντως μηδενική!! έχω οδηγήσει 3-4 φόρες παπάκια φίλων μου, (ποτέ μόνη μου επάνω σε μηχανάκι), και μόνο για λίγο!! :D Θα ξεκινήσω μαθήματα να βγάλω δίλπωμα για αυτοκίνητο σε περίπου 1μήνα(και πιο λίγο) και αμέσως μετά θα πάω και για το μηχανάκι!! Έλεγα να το πάρω μέσα στο καλοκαίρι, αλλά επειδή δεν έχω πολλά λεφτά θα το καθυστερίσω κι άλλο!! Δηλαδήξ, προς σεπτέμβριο!! Εκτός και αν βοηθήσουν λίγο και οι γονείς!! ^^

Το θέλω για την πρώτη περίπτωση που αναφέρεις! Μετακινήσεις στην πόλη, κανά καφέ, καμία βόλτα, κ έτσι!! Βέβαια μην αποκλείουμε τίποτα!! :D :D Αυτααααααά!!!!!

o_gavros
01/06/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
hahahaha!!! epp1640, δεν το άκουσες!! Ο εξοπλισμός είναι όντως απαραίτητος!!!:D

asphyx, ας το πάμε από την αρχή!! Λοίπον, είμαι 18!!Σε λίγους μήνες 19!! Η εμπειρία μου σε μηχανάκι είναι όντως μηδενική!! έχω οδηγήσει 3-4 φόρες παπάκια φίλων μου, (ποτέ μόνη μου επάνω σε μηχανάκι), και μόνο για λίγο!! :D Θα ξεκινήσω μαθήματα να βγάλω δίλπωμα για αυτοκίνητο σε περίπου 1μήνα(και πιο λίγο) και αμέσως μετά θα πάω και για το μηχανάκι!! Έλεγα να το πάρω μέσα στο καλοκαίρι, αλλά επειδή δεν έχω πολλά λεφτά θα το καθυστερίσω κι άλλο!! Δηλαδήξ, προς σεπτέμβριο!! Εκτός και αν βοηθήσουν λίγο και οι γονείς!! ^^

Το θέλω για την πρώτη περίπτωση που αναφέρεις! Μετακινήσεις στην πόλη, κανά καφέ, καμία βόλτα, κ έτσι!! Βέβαια μην αποκλείουμε τίποτα!! :D :D Αυτααααααά!!!!!

Ας μη το κάνουμε ανατολικό ζητημα ρε παιδιά.(ορισμένοι μου δίνετε την αίσθηση ότι προσπαθείτε να βγάλετε το νέο ταλέντο στον κόσμο της μοτοσυκλέτας )


Πάρε ρε κοπελιά ένα παπάκι τετράχονο μεταχειρισμένο (Καζε-ρ,Αστρεα,Κριςς,κλπ) να κάνεις τη δουλειά σου.
ενα 100αρι θα σε πάει οπουδήποτε εντός Αθηνών και λίγο παραέξω απροβλημάτιστα.θα ε μπάσει και στη δίτροχη λογική του δρόμου.
Δε καίει τίποτα,δεν στοιχίζει (σχεδόν) τίποτα να το συντηρείς και στην τελική (μακριά απο μας) αν σου λάχει να το βροντήξεις,δε θα κλαις της μαύρης μοίρας σου τη φτέρνα για το πως θα τα φέρεις βολτα με τα φράγκα.

Ζήτα απο κάποιον φίλο σου να πάτε σε καμιά αλάνα να σου δείξει λίγο τα βασικά ώστε να πάρεις κι εσύ λίγο τα πάνω σου και να αποκτήσεις λίγο αυτοπεποίθηση.πρόσεχε μόνο να μην είναι μουρντάρης ο φίλος σου γιατί τόσα ακούμε να συμβαίνουν στις αλάνες.

Κρανάκι +μπουφανάκι,θα πρέπει να γίνουν τα νέα σου ΑΝΑΓΚΑΙΑ αξεσουάρ,αφού ψήνεσαι για 2 ρόδες.αν μπορέσεις μελλοντικά ,συμπληρώνεις και με τα υπόλοιπα όπως σου είπανε παραπανω.


Το νου σου εκεί όξω γιατί κυκλοφοράει πολύ ότι να'ναι και κανένας δεν προσέχει τον "μικρό".
Αντε και καλές βόλτες.

asphyx
02/06/2009, 14:36
Αφού δεν έχεις βλέψεις για μεγάλες βόλτες κτλπ καλύτερα ένα παπί
κοίτα το kristar αφού σ αρέσει το crypton x θα σου βγεί πιο ακριβό λογικά και τα ανταλλακτικά του αλλο μεταξύ τους δεν συγκρίνονται(καλύτερο το crypton)

Δές και τιμές http://www.xe.gr/pages/AutoMotoResults.aspx?catId=2363 για το kristar
Και καλύτερα απο ιδιώτη παρά απο κατάστημα!!!

naf
02/06/2009, 23:30
hehe :) o_gayros, thnks!! :) kai sena episis, asphyx!!! Και όλους τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις! Θα το κοιτάξω και λίγο μόνη μου το θέμα, και αν χρειαστώ κάτι άλλο ξέρω που να σας βρω!!!! hahahahah :D:D:D

Felikios
07/06/2009, 00:08
Να πω και εγω τη διαφορετικη αποψη.
Εγω ειμαι υπερ των σκουτερ. Καπως ετσι ξεκινησα και εγω, θελωντας κατι να πηγαινω στη δουλεια. και κατεληξα με λιγο λιγο σε ενα Μπεβερλυ. Το οποιο μου κλεψανε, και τωρα εχω ενα 100αρι. (το οποιο και πουλαω γι ανα παρω ενα 250αρι παλι)

Η εμπειρια μου. Ναι εχει μικρες ροδες, αλλα δεν θα το ελεγα καθολου ασταθες, αν δε θελεις να το πλαγιαζεις. Που σιγουρα δε θες. Σιγουρα οχι κατι κατω απο τα 100 κυβικα γιατι ειναι πολυ αδυναμο και καθεσαι αναγκαστικα δεξια και σε περνανε ολοι επικινδυνα. Η πιο ασφαλης οδηγηση οσο μπορει να ειναι, ειναι μεσα στην κινηση, σε ασφαλη αποσταση απο τον μπροστινο.

Προτιμω σκουτερ για ν αμη μπλεκω με κανενος ειδους ταχυτητες, και προστατευει πιο πολυ τα ποδια. Συν οτι εχει και χωρο για ενα κρανακι, να μην το κουβαλας. Μειονεκτημα, σε σχεση με την παπια εχει πιο ακριβη συντηρηση. Και το gilera runner που ειδες ειναι πραγματι ομορφο. Εκτος αν εισαι ταγμενη πλεον στο παπι...

naf
09/06/2009, 01:41
hahahahha!!! όχι όχι, Felikios, δεν είμαι ταγμένη στα παπιά!! :P μάλλον προς σκούτερ το βλέπω!! :D :D :D

road spirit
09/06/2009, 01:55
ότι και να πάρεις, στα λεφτά θα υπολογίζεις απαραίτητα κράνος, ένα μπουφάν, γάντια και μπότες

δεν υπάρχει το "έχω 50cc, δε τα χρειάζομαι" και άλλα τέτοια...


Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
Όχι δεν έχω...Άλλα όταν με το καλό πάρω μηχανάκι, θα φροντίσω να πάρω και τον εξοπλισμό!! Κράνος ΣΙΓΟΥΡΑ... τώρα για κάτι παραπάνω, για ένα 50άρι...ε??? Δεν είναι too much???:confused:

διάβασε εδω μερικές στατιστικές και τα ξαναλέμε: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=78781


και όταν με το καλό ψωνήσεις, κάνε και ένα κλικ στο κόκκινο λινκ στην υπογραφή μου, κατέβασε το υλικο, βάλε το καλά στο μυαλό σου, και καλές βόλτες!

Felikios
09/06/2009, 12:04
Συν το οτι ενα κοριτσακι πανω σε σκουτερ.. ειναι παντα πειρασμος...

αν ειναι πανω σε παπι... φοβασαι και λιγο οτι θα σε δαγκωσει...

Οσο για το κρανος, δεν το συζητω. ουτε για κατουρημα χωρις το κρανος. Το μπουφαν θα σε σωσει σιγουρα απο γρατζουνιες και ισως και απο κατι περισσοτερο...

Τι? δε θα πεσεις? Δεν υπαρχει ανθρωπος που δεν επεσε...
Τι? θα προσεχεις? Οι αλλοι ομως δε θα προσεχουν...

εγω ευτυχως προλαβα και επεσε... βλακωδως και χωρις κοστος... παρα μονο λιγο πονο στον ωμο... Ποδια ηταν κρυμμενα μεσα στο σκουτερι... το κρανος εσωσε το κεφαλακι μου :)

naf
12/06/2009, 03:04
road spirit, okay!! :) thnks!! ^^

Felikios, αχ!! Μακριά από μένα οι τούμπες, αν και δεν νομίζω να αποτελέσω εξαίρεση!! Οπότε ας είμαι προετοιμασμένη σωστά!! ;)

MAΘΗΜΑ ΝΟ1 λοιπόν:Kράνος απαραίτητο!!Κ' ένα μπουφανάκι μάλλον!! :D

GiannisBlessed
12/06/2009, 03:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
road spirit, okay!! :) thnks!! ^^

Felikios, αχ!! Μακριά από μένα οι τούμπες, αν και δεν νομίζω να αποτελέσω εξαίρεση!! Οπότε ας είμαι προετοιμασμένη σωστά!! ;)

MAΘΗΜΑ ΝΟ1 λοιπόν:Kράνος απαραίτητο!!Κ' ένα μπουφανάκι μάλλον!! :D
οχι μαλλον....
σιγουρα.
το καλοκαιρι δεν ειναι για μηχανη αν δεν φορας μπουφαν.:wave2:

καταλαβαινεις ε?


α...και παρε παπι.τα θεωρω τα πλεον αξιοπιστα(ειδικα στα μεταχειρισμενα).

CIRUS
12/06/2009, 06:19
καλησπέρα και από μένα και καλώς όρισες:wave2:

μεταξύ scooter και παπιού αβλεπί παπί για αυτά που θες πιστεύω εγώ, δεν βγάζει ζημιές είναι απίστευτα οικονομικό (ακόμα και να πέσεις τα πλαστικά είναι πάμφτηνα, αντιθέτως με τα scooter)

επιδή στη κατηγορία 1000 ευρώ τα scooter είναι με μικρά ροδάκια δεν συγκρίνονται με τα παπιά που πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερα, άσε που πέρνεις και μια πρώτη γεύση από ταχύτητες.

λοιπόν συγκεκριμένα τώρα:

με 900-1000 ευρώ ψάξε για ένα μεταχιρισμένο modenas kriss ή krisstar σε καλή κατάσταση (πίστεψε με υπάρχουν πολλά) και τελιώνεις με το θέμα. Τέλος όπως σου είπαν και προηγούμενοι υπολόγισε τουλάχιστον 400 ευρώ για κρανάκι, μπουφαν και είσαι έτοιμη για να αρχίσεις τα πρώτα σου βήματα.

Υ.Γ. με 50 χλμ να πέσεις είτε με παπί είτε με R1 την ίδια ζημιά θα πάθεις οπότε δεν είναι καθόλου υπερβολή ο εξοπλισμός απλά κάνουν :a31: :a31: όσοι δεν φοράνε και τα λένε αυτά. (Δεν θέλω να σε φοβήσω αλλά όταν οδηγάς δίτροχο ένα είναι το μόνο σίγουρο, κάποια στιγμή θα πέσεις, οπότε κοίταξε να είσαι προστατευμένη όταν θα συμβεί αυτό):beer: :beer: