PDA

View Full Version : Προσοχή στα after-market...



Manou650
31/05/2009, 04:52
Προσοχή στα after-market όταν δεν είστε 100% σίγουροι για τη ποιότητά τους. Για 30-40 Ευρώ οικονομία ρισκάρησα τη ζωή μου. Η φωτό είναι από Africa Twin XRV650. Η ζημιά έγινε στις 24-05-09 σε ταξίδι με ήπια χρήση. Η δισκόπλακα είχε κάνει 25.000Km.


164898

power hornet
31/05/2009, 10:17
ειναι αυτο που λενε φιλε,οτι πληρωσεις περνεις και μαλον θα ηταν καμια κινεζικη δισκοπλακα.

nassosxlvbros
31/05/2009, 10:31
και γω στο ΤΑ NG είχα πίσω γιατί ΡΑΓΙΣΕ τη μαμά ο προηγούμενος κάτοχος που πάταγε συνεχώς πίσω φρένα...η NG αποδείχτηκε σκυλί μαύρο! να το θεωρήσουμε τυχαίο; πατάς και συ περισσότερο πίσω φρένο; πάντως για 25000κμ έχεις αρκετή φθορά...edit: τώρα που καλοβλέπω τη φωτό η δισκόπλακα φαίνεται να έχει "ανάψει" από παρατεταμένο φρενάρισμα...βάλε και το κακό αερισμό που έχει πίσω,(ειδικά άν κάνεις πολύωρο ταξίδι δικάβαλος/κατηφορική διαδρομή)ή απότομο αερισμό/νερά σε συνδιασμό με τη παλαιότητά της,δεν αργεί να γίνει το κράκ....:wave2:
πάλι καλά που δεν είχες συνέχεια άσχημη...:beer:

nassosxlvbros
31/05/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
ειναι αυτο που λενε φιλε,οτι πληρωσεις περνεις και μαλον θα ηταν καμια κινεζικη δισκοπλακα.

οι NG είναι Ισπανικές :) όχι ότι λέει τίποτα αυτό βέβαια...στη συγκεκριμένη περίπτωση ακόμα και ένα λάθος τακάκι μπορεί να κάνει ζημιά...

Manou650
31/05/2009, 10:56
Δεν υπερβάλλω με το πίσω φρένο. Τα τακάκια είναι Brembo Carbon(τα μαλακά) και φρέσκα(πριν ήταν Ferodo).
Λες να μου έτυχε δίσκος με αστοχία υλικού? Τι να πώ?
Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα αλλαχθεί με original Honda όσο και αν κάνει...

Zpower
31/05/2009, 12:18
Τα μαλακα και φθηνα τακακια ειναι παντα η αιτια που προκαλουνται αυτες οι ζημιες , γνησιο χοντα νομιζω δεν θα βρεις , στο δικο μου 650 δεν ειχα βρει ,εβαλα καποιον καλο δισκο και παντα ΤΑΚΑΚΙΑ σκληρα μεταλικης βασης ....αυτη ειναι η δουλεια τους να τρωνε τον δισκο . ΕΧΕΙΣ φρενα οταν τα χρειαστεις ,και δουλευουν εν μερει σαν ρεκτιφιε καθαριζωντας τον απο επιφανειακη γυαλαδα αποτελεσμα της χρησης σε συνθηκες πολης . ΒΑΣΙΚΟ επισης ειναι το παχος του δισκου υπαρχει ενα οριο λιμιτ σε καθε δισκο ,εαν υπερβει ο δισκος υπερθερμενεται και σπαει ,ο δισκος σου απο την φωτο επρεπε να ειχε αντικατασταθει πρι κανει κρακ , πιθανο τα προηγουμενα τακακια να ειχαν κανει διαφορετικο πατημα απο τα τελευταια και ο δισκος φρεναρωντας να αναψε , ειχε γινει ελεγχος στους τροχους εαν γυριζαν ελευθερα στον αερα πριν το ταξιδι ? μπορει να ειχε καργαρει με αεροκλειδο και ροπη στο διαστημα !! λαστιχας βουλκανιζατερ , τον πισω αξωνα του τροχου σου ,,,σε αυτη την περιπτωση θες και ρουλεμαν τροχου . τα Κυλινδρακια απο την δαγκανα σου εχουν ποτε καθαρισθει ? εχουν αλαχθει τα ορινκ ?? εαν κολανε τα εμβολα της δαγκανας , και αυτο γινεται οταν βαζουν καινουργια τακακια πιεζωντας τα μεσα χωρις να τα καθαρισουν , (τα υγρα επισης ανεβαινουν επανω και γεμιζει το δοχειο ) δεν υπαρχει ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ δουλευει η δαγκανα ελαφρα φρεναρισμενη και σε ταξιδι πας αταξιδευτος σαν το μικρο καραβι ....θα μπορουσα να γραφω ωρες για το θεμα , τα πραγματα δεν ειναι ποτε απλα ,μπορουμε να τα κανουμε εμεις ομως με σωστες και απλες κινησεις .σταματαμε στο ταξιδι μας σε συγκεκριμενο σημειο ανεφοδιασμου και δεν παμε για εσπρεσοφραπογαλο στην καρεκλα ,,ελεγχουμε την μοτο και συνεχιζουμε ...το οτι ξεκιναμε το ταξιδι και εχει προηγηθει ελεγχος σχολαστικος εξυπακουεται και οχι του στυλ μα το εβγαλα εχθες απο το συνεργειο ,,ο μηχανικος ειναι ανθρωπος μερος του φυσικου βασιλειου λογικο και αναμενομενο να κανει καπου λαθος η να μην δει ενα προβλημα . (αυτο ομως θα το πληρωσει ο ιδιοκτητης και οχι ο μηχανικος , με τους φυσικους νομους ) παντα να εχουμε ενα χρονο ασφαλειας και ενα τεστ απο εμας τους ιδιους μετα απο καθε συντηρηση η αλλαγη , μετα ταξιδι .......ελπιζω να βοηθησα υγ προσπαθησε να βρεις τον γνησιο δισκο με τα αντιστοιχα τακακια ,δουλεψε τα στη αρχη με στρωσιμο για καποια χιλιομετρα και θα δεις οτι θα ειναι η φθηνοτερη επιλογη

Manou650
31/05/2009, 12:23
και γω στο ΤΑ NG είχα πίσω γιατί ΡΑΓΙΣΕ τη μαμά ο προηγούμενος κάτοχος που πάταγε συνεχώς πίσω φρένα...η NG αποδείχτηκε σκυλί μαύρο! να το θεωρήσουμε τυχαίο; πατάς και συ περισσότερο πίσω φρένο; πάντως για 25000κμ έχεις αρκετή φθορά...edit: τώρα που καλοβλέπω τη φωτό η δισκόπλακα φαίνεται να έχει "ανάψει" από παρατεταμένο φρενάρισμα...βάλε και το κακό αερισμό που έχει πίσω,(ειδικά άν κάνεις πολύωρο ταξίδι δικάβαλος/κατηφορική διαδρομή)ή απότομο αερισμό/νερά σε συνδιασμό με τη παλαιότητά της,δεν αργεί να γίνει το κράκ....

...οφείλω όμως να σε συγχαρώ για τη παρατηρητικότητά σου. Ναι, πριν ένα χρόνο σε μια εκδρομή δικάβαλος, με μπαγκάζια, σε παρατεταμένη κατηφορική χωμάτινη διαδρομή χρησιμοποίησα πολύ το πίσω φρένο με αποτέλεσμα να υπερθερμανθεί και να μείνω μέχρι να κρυώσει. Ίσως "πήρε" από τότε και το έβγαλε τώρα. Πιστεύω όμως ότι αν η ποιότητά του ήταν καλύτερη θα άντεχε τη δοκιμασία.

Manou650
31/05/2009, 12:37
Zpower σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Μια και το μηχανάκι το περιποιούμαι μόνος, θα μου χρειαστούν...

Zpower
31/05/2009, 12:43
δοκιμασια τεστ αντοχης υλικων με κοστος την ζωη μου !!! ?? ευχαριστω πολυ δεν θα παρω μερος

Zpower
31/05/2009, 12:47
φιλε μου με παρεξηγησες δεν συμβουλευω δεν ειμαι δασκαλος ,,,,παρατηρησεις και γεγονοτα μεταφερω σε πραγματικο χρονο ..αφου ασχολησαι μονος σου η καλυτερη επενδυση ειναι το μανουαλι της καλης σου ...καλες διαδρομες ευχομαι .το μηχανακι σου ειναι απο τα κορυφαια μοτο που εχουν βγει ποτε , θελει το σεβασμο μας

dead_kennedys
26/07/2009, 17:25
Tι σου είναι αυτοί οι Κινέζοι. 1.000.000.000 κόσμος ζει εκει μέσα και κανένας τους δεν ξέρει να φτιάχνει κάτι καλό... :p