PDA

View Full Version : Οργανο θερμοκρασιας



mars696
01/06/2009, 19:14
Καλησπερα σε ολους!

Ενα οργανο θερμοκρασιας τι μετραει?(και μη μου πειτε την θερμοκρασια)!!!
Μετραει θερμοκρασια λαδιου,νερου??? τι???
Μιλαμε παντα για ενα fazer 600 2001 που επειδη η μονη ενδειξη που εχει ειναι για υπερ8ερμανση σκεφτομαι να βαλω!Αλλα τι και πως ,που δεν ξερω!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

krodolivos
01/06/2009, 19:43
Συνήθως, με τον όρο "θερμοκρασία", εννοούμε την θερμοκρασία νερού. Υπάρχει και θερμοκρασία λαδιού, συχνότερα σε μεγάλους κινητήρες. Η τοποθέτηση του είναι ευκολη υπόθεση και χωρίς ιδιαίτερο κόστος.

mars696
01/06/2009, 19:44
Δλδ εγω να βαλω νερου ή λαδιου?

Ευχαριστω!!!:beer: :beer: :beer:

camen
01/06/2009, 19:54
Εγω ξερω για θερμομετρο λαδιου...(οχι οτι δεν υπαρχει και νερου)...

Το θερμομετρο λαδιου μετραει την θερμοκρασια λαδιου...
Πιθανον να υπαρχει σε διαφορους τυπους αλλα αυτος που γνωριζω ειναι σαν μικρο ρολογακι που
το τοποθετεις στην ταπα λαδιου(αφαιρεις την παλια ταπα!!!) και σου δειχνει θερμοκρασια...


Ομως,φιλε μου Αρη νομιζω οτι δεν ειναι απαραιτητο να τοποθετησεις τιποτα απο τα 2(ουτε νερου-ουτε λαδιου)...
Απλα ελενξε να δουλευει σωστα το ψυγειο σου και το βεντιλατερ σου και εισαι μια χαρα...
Αν κινησε πολυ μεσα σε κινηση μπορεις να κανεις και πατεντα στο βεντιλατερ σου ωστε να το ανοιγεις χειροκινητα απο διακοπτακι....

Γνωμη μου,τσαμπα λεφτα θα δωσεις για το θερμομετρο...:winka:

mars696
01/06/2009, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω ξερω για θερμομετρο λαδιου...(οχι οτι δεν υπαρχει και νερου)...

Το θερμομετρο λαδιου μετραει την θερμοκρασια λαδιου...
Πιθανον να υπαρχει σε διαφορους τυπους αλλα αυτος που γνωριζω ειναι σαν μικρο ρολογακι που
το τοποθετεις στην ταπα λαδιου(αφαιρεις την παλια ταπα!!!) και σου δειχνει θερμοκρασια...


Ομως,φιλε μου Αρη νομιζω οτι δεν ειναι απαραιτητο να τοποθετησεις τιποτα απο τα 2(ουτε νερου-ουτε λαδιου)...
Απλα ελενξε να δουλευει σωστα το ψυγειο σου και το βεντιλατερ σου και εισαι μια χαρα...
Αν κινησε πολυ μεσα σε κινηση μπορεις να κανεις και πατεντα στο βεντιλατερ σου ωστε να το ανοιγεις χειροκινητα απο διακοπτακι....

Γνωμη μου,τσαμπα λεφτα θα δωσεις για το θερμομετρο...:winka:




Μαλλον εχεις δικιο,γιατι απο κατι τιμες που ειδα για οργανο που να ερχεται στο ταμπλο.....φρικαρα λιγο....
Thanx anyway!!!:beer: :beer: :beer:

mars696
01/06/2009, 19:59
ΩΠΩΠΩΠΩ φιλε Θωμα πηρες fazeraki??????:p :p :p

camen
01/06/2009, 20:05
Οχι ακομη ρε φιλαρακι αλλα το εχω στα σκαρια...
:winka: :winka: :winka: :winka: :winka:

mars696
01/06/2009, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οχι ακομη ρε φιλαρακι αλλα το εχω στα σκαρια...
:winka: :winka: :winka: :winka: :winka:



Mε το καλο σου ευχομαι!!!!:beer: :beer: :beer:

camen
01/06/2009, 20:09
Σε ευχαριστω...
Θα το καταλαβεις οταν το παρω....:winka: :lol: :lol: :lol:





:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

sakisvolos
01/06/2009, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Δλδ εγω να βαλω νερου ή λαδιου?

Ευχαριστω!!!:beer: :beer: :beer:

Νερού αν θέλεις να βλέπεις τι γίνεται ανά πάσα ώρα και στιγμή!
Υπάρχουν όργανα διάφορα τώρα που ακριβώς θα τα βρεις δεν ξέρω!

Αν βάλεις τελικά όργανο μέτρησης θερμοκρασίας ψυκτικού τότε ο αισθητήρας του πρέπει να
μπει στήν κεφαλή κοντά όσο γίνεται στο θερμοστάτη!! :winka:

sakisvolos
01/06/2009, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Αν κινησε πολυ μεσα σε κινηση μπορεις να κανεις και πατεντα στο βεντιλατερ σου ωστε να το ανοιγεις χειροκινητα απο διακοπτακι....



Σωστό εν μέρη είναι αυτό που λες αλλά αν για κάποιο λόγο ΔΕΝ ανοίξει ο θερμοστάτης είναι απλά
άχρηστο να είναι σε λειτουργεία το βεντιλατέρ μιας και δεν θα ''γυρίζει'' το ψυκτικό υγρό!
Αν όμως υπάρχει ένα θερμόμετρο ψυκτικού μπορείς να δεις ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία και
να το γλυτώσεις το μοτέρ!

camen
01/06/2009, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Απλα ελενξε να δουλευει σωστα το ψυγειο σου



Ειπα και αυτο....:winka:
Δεν ειπα οτι δεν μπορει να το βαλει...απλα προβληματιζομαι αν ειναι απαραιτητο γτ κοστιζει λιγακι...

sakisvolos
01/06/2009, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ειπα και αυτο....:winka:
Δεν ειπα οτι δεν μπορει να το βαλει...απλα προβληματιζομαι αν ειναι απαραιτητο γτ κοστιζει λιγακι...

Κατ αρχήν μην τρελαίνεσαι δεν είναι λάθος αυτό που λες απλά αν πρέπει και θέλει να βάλει
όργανο θερμοκρασίας τότε καλά θα ήταν να βάλει ένα να βλέπει την θερμοκρασία του ψυκτικού!

Και το λέω αυτό γιατί τουλάχιστον στα αυτοκίνητα που δεν διαθέτουν θερμόμετρο ψυκτικού
όταν ανάψει το λαμπάκι που λέει ότι έχει υπερθερμανθεί το μοτέρ είναι πάντα αργά για την φλάντζα
κεφαλής! :winka: :winka: :winka:

nassosxlvbros
01/06/2009, 22:57
Μετά τη γενική επισκευή στο CRM μου,για να ξέρω τι μου γίνεται έβαλα ένα θερμόμετρο σχετικά εύκολα και με μικρό κόστος...(βλέπετε φωτό) και επειδή δεν ήθελα να μπλέξω με τα ρεύματα της μηχανής χρησιμοποίησα ένα θερμόμετρο εμπορίου που έχει αυτόνομη τροφοδοσία (9βολτη) και αφαιρείται ότι ώρα θέλω...η επόμενη πατέντα θα είναι βεντιλατέρ που θα ανοιγοκλείνει είτε κατά βούληση ή αυτόματα...


165094

camen
01/06/2009, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Κατ αρχήν μην τρελαίνεσαι δεν είναι λάθος αυτό που λες απλά αν πρέπει και θέλει να βάλει
όργανο θερμοκρασίας τότε καλά θα ήταν να βάλει ένα να βλέπει την θερμοκρασία του ψυκτικού!

Και το λέω αυτό γιατί τουλάχιστον στα αυτοκίνητα που δεν διαθέτουν θερμόμετρο ψυκτικού
όταν ανάψει το λαμπάκι που λέει ότι έχει υπερθερμανθεί το μοτέρ είναι πάντα αργά για την φλάντζα
κεφαλής! :winka: :winka: :winka:

Δεν τρελαινομαι βρε...:beer: :beer:
Για να μαθαινουμε ειμαστε εδω...:winka: :winka:
Σκεφτηκα οτι επειδη το fazer εχει λαμπακι υπερθερμανσης θα τον προειδοποιηση εγκαιρα!!!
Δεν χανει τιποτα να βαλει αλλα και να μην βαλει παλι δεν τρεχει κατι πιστευω...:winka:

mars696
02/06/2009, 00:11
:D

Βασικα το βεντιλατερ δεν το εχω ακουσει ακομα να λειτουργει!Ισως επειδη δεν χρειαστηκε να λειτουργησει....
Και γι αυτο ακριβως τον λογο ηθελα να βαλω ενα θερμομετρακι....

:beer: :beer:

camen
02/06/2009, 00:35
ΠΑντως ρε φιλαρακι περιεργο τωρα που εχει αρχισει να ζεσταινει ο καιρος και μεσα στην κινηση να μην σου ανοιγει το βεντιλατερ...Για τσεκαρε το...
Δεν εχω "συμβιωση" με υδροψυκτο αλλα το Πασχα που ειχα ενα r6 ενος φιλου και χωρις να κολλησω σε κινηση το βεντιλατερ δουλεψε ουκ ολιγες φορες...



:confused: :confused: :confused: :wave2:

schumacher_
02/06/2009, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
:D

Βασικα το βεντιλατερ δεν το εχω ακουσει ακομα να λειτουργει!Ισως επειδη δεν χρειαστηκε να λειτουργησει....
Και γι αυτο ακριβως τον λογο ηθελα να βαλω ενα θερμομετρακι....

:beer: :beer:

Μην τρελαίνεσαι... έχω ακριβώς το ίδιο μηχανάκι εδώ και 3+ χρόνια... το βεντιλατέρ το έχω ακούσει να λειτουργεί μετρημένες φορές, με κόλλημα στην κίνηση και 40+ βαθμούς έξω. Αλλιώς δεν καταλαβαίνει χριστό! Εννοείται ότι λαμπάκι δεν έχει ανάψει ποτέ... γενικώς είναι πολύ σκυλί!

mars696
02/06/2009, 00:37
Κοιτα σε κινηση δεν μπλεκω και πολυ,δεν το εχω Αθηνα!Αλλα σαν μη εμπειρος κι εγω απο υδροψυκτα μου εχει φανει λιγο περιεργο το να μην εχει αναψει ουτε μια φορα....πιθανο βεβαια....

mars696
02/06/2009, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Μην τρελαίνεσαι... έχω ακριβώς το ίδιο μηχανάκι εδώ και 3+ χρόνια... το βεντιλατέρ το έχω ακούσει να λειτουργεί μετρημένες φορές, με κόλλημα στην κίνηση και 40+ βαθμούς έξω. Αλλιώς δεν καταλαβαίνει χριστό! Εννοείται ότι λαμπάκι δεν έχει ανάψει ποτέ... γενικώς είναι πολύ σκυλί!



Μακαρι!!! Για να το λες κατι παραπανω θα ξερεις!!!:beer: :beer: :beer:

mars696
02/06/2009, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Μην τρελαίνεσαι... έχω ακριβώς το ίδιο μηχανάκι εδώ και 3+ χρόνια... το βεντιλατέρ το έχω ακούσει να λειτουργεί μετρημένες φορές, με κόλλημα στην κίνηση και 40+ βαθμούς έξω. Αλλιώς δεν καταλαβαίνει χριστό! Εννοείται ότι λαμπάκι δεν έχει ανάψει ποτέ... γενικώς είναι πολύ σκυλί!


Εσυ εχεις σκεφτει ποτε να βαλεις κανα θερμομετρακι?Το εχεις ψαξει κα8ολου??

camen
02/06/2009, 00:44
Αφου ο schumi που το εχει λεει οτι δεν υπαρχει θεμα τοτε εισαι ΟΚ!
Απλα τσεκαρε αν πιανουν τα χερια σου αν δουλευει το βεντιλατερ για να εισαι και εσυ σιγουρος!!!
Μηπως και εχει κολλησει...

Δεν ξερω πως ακριβως το τσεκαρεις, ας σε βοηθησει καποιος ποιο σχετικος!Με καποιο τροπο το βραχυκυκλωνεις παντως...:winka:

Αυτα απο εμενα...:beer: :beer: :wave2: :wave2:

mars696
02/06/2009, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αφου ο schumi που το εχει λεει οτι δεν υπαρχει θεμα τοτε εισαι ΟΚ!
Απλα τσεκαρε αν πιανουν τα χερια σου αν δουλευει το βεντιλατερ για να εισαι και εσυ σιγουρος!!!
Μηπως και εχει κολλησει...

Δεν ξερω πως ακριβως το τσεκαρεις, ας σε βοηθησει καποιος ποιο σχετικος!Με καποιο τροπο το βραχυκυκλωνεις παντως...:winka:

Αυτα απο εμενα...:beer: :beer: :wave2: :wave2:



Οπως το λες γινεται με βραχυκυκλωμα...αλλα πιο πι8ανο ειναι προς το παρον να βραχυκυκλωθω εγω....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Με τα ηλεκτρικα δεν τα παω καλα...:cry:

sakisvolos
02/06/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
Οπως το λες γινεται με βραχυκυκλωμα...αλλα πιο πι8ανο ειναι προς το παρον να βραχυκυκλωθω εγω....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Με τα ηλεκτρικα δεν τα παω καλα...:cry:


Υπάρχει τρόπος ! :winka: :winka: :winka:

mars696
02/06/2009, 16:07
O οποιος ειναι????Μη με κρατας σε αγωνια ντεεε:lol: :lol: :lol:
:beer: :beer:

banditgr
04/06/2009, 22:21
ena filaraki eixe valei se ena fazer san to diko sou....h diadikasia einai h gnwsth.
Koveis se ena shmeio ton solhna tou nerou,opou mpenei mia ano3eidoth moufa me trypa kai pa3imadi kolimeno gia na vidwsei o aisththras..kai ayto einai.